Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Edin H.
Posts: 53573
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#6776 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Edin H. »

GeeTnT wrote:
Dobro im je stojala sivomaslinsta boja....
Jeste boja, ali vala i kroj uniformi bio smekerski :D , svi trazili fintu da negdje ostave civilku kada izlaze u grad.
User avatar
muha_sa
Posts: 140406
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#6777 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by muha_sa »

spreca wrote:ponekad se nesto od toga moglo i uloviti :oops: ......u Ljubljani su bile na Titovoj u kasarni Ljubo Sercer :mrgreen: :lol: :lol: :lol: mogo se je brk nekad omastiti :lol:
kad si ti služio armiju :?

kad sam ja bio žensko si mogo samo u kantini i u gradu srest
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6778 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by spreca »

Edin H. wrote:
Satro mogu zene, a nisu dali derpashima i narkomanima da sluze.

Sa mnom sluzio frajer, govorio svima drogiram se ko zvijer, svima recite i skino se levat :D
Samnom bio jedan iz Rijeke.....dobivo u pismima dok ga nisu uhvatili....posle poslali kuci.....za novu godinu bio u patroli i ispuco po okvira :lol: :lol: :lol:
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#6779 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Niemand »

oKlen vam droga u jugoslaviji, proizvodile fabrike, ha? :zen:

:hihihi:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6780 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by spreca »

muha_sa wrote:
spreca wrote:ponekad se nesto od toga moglo i uloviti :oops: ......u Ljubljani su bile na Titovoj u kasarni Ljubo Sercer :mrgreen: :lol: :lol: :lol: mogo se je brk nekad omastiti :lol:
kad si ti služio armiju :?

kad sam ja bio žensko si mogo samo u kantini i u gradu srest
ja sam ranije sluzio ihaj....ali sih mogao sresti u gradu....izlazile su u grad :oops: :mrgreen:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6781 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by spreca »

Niemand wrote:oKlen vam droga u jugoslaviji, proizvodile fabrike, ha? :zen:

:hihihi:
bilo...rjedeje ali se i krilo
User avatar
Edin H.
Posts: 53573
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#6782 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Edin H. »

spreca wrote:
Edin H. wrote:
Satro mogu zene, a nisu dali derpashima i narkomanima da sluze.

Sa mnom sluzio frajer, govorio svima drogiram se ko zvijer, svima recite i skino se levat :D
Samnom bio jedan iz Rijeke.....dobivo u pismima dok ga nisu uhvatili....posle poslali kuci.....za novu godinu bio u patroli i ispuco po okvira :lol: :lol: :lol:




:lol: :lol: :lol: , svakakvih hablecina je tamo bilo.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#6783 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Niemand »

spreca wrote: bilo...rjedeje ali se i krilo
Pa normala, 80te svugdje iste :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83418
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6784 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by _BataZiv_0809 »

Niko neće u kafanu :shock:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6785 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by spreca »

Edin H. wrote:




:lol: :lol: :lol: , svakakvih hablecina je tamo bilo.
zamalo nije otisao pod vojni sud.....olaksavajuca mu je bila sto se drogiro
User avatar
GeeTnT
Posts: 5738
Joined: 06/01/2015 10:15
Location: ...u krompiru

#6786 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by GeeTnT »

Keljmendi je isto ispuco po okvira ali u spavaonici ...
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#6787 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by daddy-kool »

KatarinaKosaca wrote:
Niemand wrote:Jesul romi mogli biti iste srednje, radnicke il koje god vec klase, dobiti stan i tako to ko i vi? Kako su se oni izjasnjavali? Jesul romi imali vojnu obavezu?
Mislim da jesu i imali vojnu obvezu i mogli dobiti stan i mogli se izjašnjavati kao Romi. Svi koji su imali državljanstvo Yu imali su vojnu obvezu, bez obzira na nacionalnost. Ako ne dođeš sam dođe vojna policija po tebe. To je bilo dosta striktno. Stanovi su, valjda išli po nekoj rang listi unutar sveke firme, bez opbzira na nacionalnost, odnosno svaka nacionalnost pod istim uvjetima. Ne može se reći da je postojala nacionalna diskriminacija sve do kraja osamdesetih i pojave Miloševića.
Da, Romi su mogli dobiti stanove i nisu bili diskrminisani kroz zakon, kao i sada, ali su i prije bili outsideri i uvijek je postojala doza rasizma prema njima. Takođe, još jedna poanta - postojala je diskriminacija po nacionalnoj osnovi u bivšoj državi. Puna je BiH doseljenika iz Crne Gore, Srbije i drugih pasivnih krajeva gdje su živili Srbi, koji su dovođeni sa sela i kojima su davani poslovi i stanovi. Čini mi se da su i u Hrvatskoj bile slične priče.

Ako se dobro sjećam, prosječno je bilo 6% stanovništva u svim republikama članovi KPJ, osim u Srbiji i CG gdje je bilo 12-14%.
oridjidji
Posts: 5811
Joined: 07/09/2009 10:07

#6788 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by oridjidji »

aurora313 wrote:
KatarinaKosaca wrote:Uvijek sam se pitala ko su i kakvi su to ljudi koji mogu sići u gradi i istjerati porodice iz vila i privatne imovine i tu se nastaniti. Primjer Džemala BIjedića i vile u Tina Ujevića u Sarajevu, ...
btw.. Ujedno u prilog duplih aršina, neka mi netko odgovori koja je razlika između okupiranja vile od strane Džemala BIjedića i okupiranja vile od strane jupa Ganića? Valjda samo u tome što je toliki strah spomenuti "Džeminu" usađen u kosti da se i danas šaptom spominje. Dok se za Ganića govori umjesto dobar dan. Niti jedan niti drugi nisu sudski procesuirani. :roll:
Sve je to vjerovatno tačno. Tačni su i primjeri dobrih ljudi iseljenih samo zato što su njemačkog porijekla (nakon 1945), ili ljudi koji su bili ili su nazvani ibeovcima, i slično.

Međutim, rat i revolucija (izmjene sistema) nisu piknik. I ne odvijaju se bez žrtava.

Istovremeno, u poređenju sa današnjom demokratijom i nazovi vladavinom prava, Juga je bila raj na zemlji. Bolnice, škole, besplatni stanovi, godišnji odmori na moru, uredne i dobre penzije, garantovana mogućnost rada i zarade, potpomaganje tzv. socijale koja nije mogla ili čak nije htjela da radi. Kao dijete, slali su me na more ili u šumu na oporavak. Ako kao dijete nisi imao, Crveni Krst te je oblačio svake školske godine. A to je bila Juga koje se sjećam.

Zato, nemojmo se vezati za manji procenat problematičnih situacija. I danas hodate i vozite po asfaltu stare Juge koji je trenutno grozan, električni i telefonski su vam kablovi pod zemljom (a sjećam se bandera i čuda), ceste i pruge još služe (dok ne dotraju, ali šta ćemo onda?), vodovod je bio siguran i čist, odlazak pješke na Trebević nije podrazumjevao da će te neko možda opelješiti, svi smo dijelili ono što se imalo, a ne znam da li je bilo političkih velikana koji su uspijeli da se obogate a da ih ne stigne kakva partijska kritika, što bi značilo gubitak ostalih privilegija.

A danas? E, pa prosudite sami.
Pa kojim slucajem da je Tito skoncao sa kakvim Dejtonom, makadamom bi se ti vozo po Sarajevu, a fijakeri bi te vozali od Ilidze do Bascarsije jer u takvoj situaciji nebi bilo ni napretka koji je Tito stvorio gradeci jednopartijski sistem. Strahovao bi opet da li ce ti stati auto na Romaniji dok ides prema BG kaljugom od puta, a da ti ne izmili kakav Jahićev đikan da te priupita što ti je partijska karta u džepu. :D
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#6789 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by nosara »

oridjidji wrote: Pa kojim slucajem da je Tito skoncao sa kakvim Dejtonom
:pisnuo:
User avatar
zateznistub
Posts: 15528
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#6790 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by zateznistub »

muha_sa wrote:
spreca wrote:ponekad se nesto od toga moglo i uloviti :oops: ......u Ljubljani su bile na Titovoj u kasarni Ljubo Sercer :mrgreen: :lol: :lol: :lol: mogo se je brk nekad omastiti :lol:
kad si ti služio armiju :?

kad sam ja bio žensko si mogo samo u kantini i u gradu srest
Fino me presjece....
User avatar
muha_sa
Posts: 140406
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#6791 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by muha_sa »

zateznistub wrote:
muha_sa wrote:
spreca wrote:ponekad se nesto od toga moglo i uloviti :oops: ......u Ljubljani su bile na Titovoj u kasarni Ljubo Sercer :mrgreen: :lol: :lol: :lol: mogo se je brk nekad omastiti :lol:
kad si ti služio armiju :?

kad sam ja bio žensko si mogo samo u kantini i u gradu srest
Fino me presjece....
:lol: :lol: :lol:

jeba me zarez :lol:
User avatar
zateznistub
Posts: 15528
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#6792 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by zateznistub »

muha_sa wrote: :lol: :lol: :lol:

jeba me zarez :lol:
Kazem ti, bio i proso... :lol:
oridjidji
Posts: 5811
Joined: 07/09/2009 10:07

#6793 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by oridjidji »

zateznistub wrote:
muha_sa wrote:
spreca wrote:ponekad se nesto od toga moglo i uloviti :oops: ......u Ljubljani su bile na Titovoj u kasarni Ljubo Sercer :mrgreen: :lol: :lol: :lol: mogo se je brk nekad omastiti :lol:
kad si ti služio armiju :?

kad sam ja bio žensko si mogo samo u kantini i u gradu srest
Fino me presjece....
Poslje vojske je definitivno bio musko :lol:
User avatar
aurora313
Posts: 2202
Joined: 10/10/2010 12:47

#6794 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by aurora313 »

oridjidji wrote:
aurora313 wrote: Međutim, rat i revolucija (izmjene sistema) nisu piknik. I ne odvijaju se bez žrtava.
Pa kojim slucajem da je Tito skoncao sa kakvim Dejtonom, makadamom bi se ti vozo po Sarajevu, a fijakeri bi te vozali od Ilidze do Bascarsije jer u takvoj situaciji nebi bilo ni napretka koji je Tito stvorio gradeci jednopartijski sistem. Strahovao bi opet da li ce ti stati auto na Romaniji dok ides prema BG kaljugom od puta, a da ti ne izmili kakav Jahićev đikan da te priupita što ti je partijska karta u džepu. :D
Jahićev đikan je opšteprihvaćen bh. problem. Šta bi tek bilo da me je susrela neka nejahićeva... "balinkura" neobjašnjena kao "pripadnica Armije BiH" - ili barem "Bošnjakinja sklonih nacionalnoj mržnji i netrpeljivosti" - niti "genetskih balija" kao urbanih islamskih koljača Srba i Hrvata…

Eh, ko bi nam otvarao oči da nije Dežulovića! :D
oridjidji
Posts: 5811
Joined: 07/09/2009 10:07

#6795 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by oridjidji »

aurora313 wrote:
oridjidji wrote:
aurora313 wrote: Međutim, rat i revolucija (izmjene sistema) nisu piknik. I ne odvijaju se bez žrtava.
Pa kojim slucajem da je Tito skoncao sa kakvim Dejtonom, makadamom bi se ti vozo po Sarajevu, a fijakeri bi te vozali od Ilidze do Bascarsije jer u takvoj situaciji nebi bilo ni napretka koji je Tito stvorio gradeci jednopartijski sistem. Strahovao bi opet da li ce ti stati auto na Romaniji dok ides prema BG kaljugom od puta, a da ti ne izmili kakav Jahićev đikan da te priupita što ti je partijska karta u džepu. :D
Jahićev đikan je opšteprihvaćen bh. problem. Šta bi tek bilo da me je susrela neka nejahićeva... "balinkura" neobjašnjena kao "pripadnica Armije BiH" - ili barem "Bošnjakinja sklonih nacionalnoj mržnji i netrpeljivosti" - niti "genetskih balija" kao urbanih islamskih koljača Srba i Hrvata…

Eh, ko bi nam otvarao oči da nije Dežulovića! :D
Svasta bi moglo biti. Vjerovatno bi prezivjela prije nego da te sretne Jahicev Đikan. Triput bi ti bile veće šanse da preživiš. Možda bi se danas na promjenu vremena osjecala tegobu u bubrezima i kicmi. :D

To je onaj sto svako malo dobije sutku iz nekih novina i rijec balvangrad gugla. :D

Kome jos on moze otvoriti oci, kad je svima jasno da i nasa govna smrde...
User avatar
GeeTnT
Posts: 5738
Joined: 06/01/2015 10:15
Location: ...u krompiru

#6797 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by GeeTnT »

Bas tako...ali hajd postavi pitanje koliko prosvjetnog kadra je bilo rodom iz Srbije i CG....Grijesim li ako kazem onoliko, koliko je i procentualno u JNA bilo oficira...

Znaci 90%
User avatar
sinuhe
Posts: 12586
Joined: 03/06/2011 11:33

#6798 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by sinuhe »

Vecina Srba oficira je bilo iz BiH, Hrvatske i Crne Gore. Srbijanaca je medju akterima rata bilo iznenadjujuce malo a nema ih ni medju ratnim zlocincima.
Kod mene u skoli u Banjaluci je bio jedan ucitelj iz CG i zvali smo ga Crnogorac. :D
User avatar
Dozer
Posts: 32996
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#6799 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Dozer »

@GeeTnT
Moras navesti i vrijeme kada je to tako bilo :D
Imas na prethodnim stranicama sve to lijepo opisano :)
Recimo, direktor moje osnovne bio Nedzib, uciteljica Nadza, a kasnije imao biologicarku Amiru, geograficarku Sadzu, matematicara Salku, itd. A ovo su bile kraj '70-te i pocetak '80-ih ;)
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#6800 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by supercali »

GeeTnT wrote:Bas tako...ali hajd postavi pitanje koliko prosvjetnog kadra je bilo rodom iz Srbije i CG....Grijesim li ako kazem onoliko, koliko je i procentualno u JNA bilo oficira...

Znaci 90%
pa ko je kriv muslimanima kad su se izobrazovali tek pri kraju postojanja juge?
i kakve veze ima sta je ko po vjeri ako je dobar ucitelj nastavnik profesor?

jbt koja zatucanost

ja bi sutra dao drzavu da vodi redom radovan do radovana ako ce je napraviti normalnom za zivot
Post Reply