Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
BELGRADE, Yugoslavia - Premier Ante Marković je u subotu pozvao na korjenito rjesenje tržišno orijentiranih reformi jer prevladava duboka ekonomska i socijalna kriza u njegovoj zemlji .
On je otkrio da ova komunistička zemlja , s inflacijom višom od 250 %, ima stagnirajuci gospodarski rast , i da opet nije u stanju vratiti vanjski dug. http://articles.latimes.com/1989-01-29/ ... ial-crisis
Krajem 1987. i u prvoj polovici 1988. godine , Jugoslavija je doživjela značajne
poteškoće u servisiranju svog inozemnog duga (45 posto devizne zarade otišle
u tu svrhu ) . Vlada je započela novu rundu
pregovora s MMFom u vezi stand-by aranžmana . Ovaj sporazum odražava neugodnu istinu da bez " nadgledanja " MMF ,
ili drugim riječima , bez vanjskog pritiska , Jugoslavija nije mogla izvršiti
ekonomske zadatke koje bi mogle dati zadovoljavajuće makroekonomske rezultate .
Ima jos za 83-cu i 91u godinu, ako zelite.
Opet pitam, koliko je iznosio taj katastrofalni dug 1990. Jugoslavije i koliko je to procenata bilo GDP-a?
Pa da uporedimo sa sadašnjim ciframa.
Ali ne moze se posmatrati zivot u jugoslaviji izolovan od ostatka svijeta i tadasnjeg vremena.
Danas npr 4-clana porodica, koliko u kuci ima mobitela, tableta, laptopa i ostale tehnologije, kolko ta tehnologija kosta (osim ako ce me neko ubijedjivati da se ne nosaju dobri mobiteli i ne mjenjaju)?
Dalje, odite na temu na umjetnosti zivljenja makeup oliti sminka, pregledajte ofrlje proizvode koje zene koriste zatim guglajte cijene tih proizvoda, a onda mozemo pitati neku zenu koje proizvode je ona koristila prije i koliko je uopce npr sminke imala? Koristilo se nesto na sta ce se danas forumasice nasmijati i reci da je to "drogerijska marka" i "nekvalitetna", il sjene za oci koje kupuju kolko kostaju? Samo ta glupost, sjene za oci sa cijenom za nepovjerovati? A zatim malo pregledajte koliko takvih sjena samo jedna zena posjeduje? Dakle, drasticna razlika prvo u cijeni zatim kolicni samo ovih "sitnica", da ne govorim o nekim proizvodima koji prije uopce nisu postojali i nisu nikome ni trebali al danas su "moram imati".
Samo dio sminke, ne sva uopce, nego dio najobicniji da se ne kupi na godisnem nivou-skijanje u bih. Da se ne kupi masa drugih stvari koje onda niste kupovali, opet na godisnjem nivou-ljetovanje il bar veliki dio troska za ljetovanje. Pa eo ovaj internet godisnje kolko je? Ne mora biti moja tv u cijelom paketu al kolko vas danas to placa i kolko izadje godisnje? Pa dje net za mobitel i racuni?
Il danasnja djeca, sta je sve danas pod moranje za kupiti djetetu a sta je nekad bilo? Kolko igracaka danasnja djeca imaju a kolko se nekad imalo i kolko te igracke kostaju? Kolko se nekad nosilo u skolu para a kolko se danas nosi?
To je naprosto tako. Svijet se mijenja i prioriteti se mjenjaju.
I da se razumijemo, moje misljenje je da je prije bilo ispravnije. Kupovalo se ono sto je insanu trebalo i sto je na kraju krajeva i koristio. A evo danas, kolko to rezultata promasene kupovine stoji po coskovima a nije bas da je dzaba kupljeno?
Helem, poenta-svima je tada manje trebalo. Svugdje. Konzumacijsko drustvo u ovakvoj mjeri nije postojalo, s tim da jes zapocinjalo prve korake ka pretjerivanju. U titino doba da je postojalo sve ovo ko danas, kolko ono rekoste 400 km plata, tako nesto, ako sam fulila izvinjavam se, bil se mogla kupiti samo sminka il proizvodi za njegu ko sto danas kupuju il mobiteli sa takvom platom?
Sagledati svijet i vrijeme odvojeno od obje drzave, zatim ljudske promjene.
Ovo danas ni tito ne bi mogo izdrazati finansijski i popratiti sta sve i dje.
Naravno da ovo nema pretjerane veze sa stanjem ni u jednoj drzavi, vec sa stanjem ljudskog bica i drustva u globalu u kojem danas zivimo.
PM72 wrote:Ja nemam ni sa kim "osobni" problem ali ovdje ima ljudi kojima je džaba govoriti da se provaljuju i da ne pišu gluposti ali oni to iznova i bez prestanka čine.Trolaju i urnišu svaku temu na kojoj su prisutni.Bar pet diskutanata na ovoj temu govori Prog 321 da nije zdrave glave.Do besvjesti kopira i postire članke sumnjivih autora iz kojih redovno vadi stvari iz konteksta.
Ako ima para da uplati ganc novog merdju onda sigurno ima dovoljno znanja i pameti da ga se ovdje ne oslovljava pogrdnim imenima. Pogotovo od strane likova kojima se sva prica svodi na; biiiJJoooo ja sa babom na moru prije 40 godina aaaaa, i na skijanje me vodio uuuuuuuu, a sad mi ne radi bojler kmeeeeeeee.
Mani se bolan te ekipe, ti si bosanski gazija, jebo partizane.
Prog jarane, samo ljustri.
PM72 wrote:Ja nemam ni sa kim "osobni" problem ali ovdje ima ljudi kojima je džaba govoriti da se provaljuju i da ne pišu gluposti ali oni to iznova i bez prestanka čine.Trolaju i urnišu svaku temu na kojoj su prisutni.Bar pet diskutanata na ovoj temu govori Prog 321 da nije zdrave glave.Do besvjesti kopira i postire članke sumnjivih autora iz kojih redovno vadi stvari iz konteksta.
Ako ima para da uplati ganc novog merdju onda sigurno ima dovoljno znanja i pameti da ga se ovdje ne oslovljava pogrdnim imenima. Pogotovo od strane likova kojima se sva prica svodi na; biiiJJoooo ja sa babom na moru prije 40 godina aaaaa, i na skijanje me vodio uuuuuuuu, a sad mi ne radi bojler kmeeeeeeee.
Mani se bolan te ekipe, ti si bosanski gazija, jebo partizane.
Prog jarane, samo ljustri.
Niemand wrote:Inace, ocekivala sam da cete skontati da vam je ovo uporno ponavljanje more i skijanje nidje veze, al haj. 'ta me briga, jerbo, postajem depresivna kad citam ovu temu
Zvekneš ovo pa te baci u specifično stanje uma poznato samo u Bosni i rahat si:
Pusti ti to, ti si kupio polovnog i probio si sHnjim glavu svima k'o da si tito neuzubila.
Jedino drug nosara ne zna za taj podatak inace bi te prekrizio zelenim flomasterom.
Mozda je takodjer problem odredjivanja arsina pravde po principu ideoloske podobnosti. Nedostatak kriticizma za osobe svog ideoloskog tabora.
Ne razumijem baš šta si htio reći. Mislim da je nepravedno kriviti Jugoslaviju za sve današnje probleme, a to je otprilike moderna ideološka matrica. I tačno je da se ja s tom matricom ne slažem. A primjedbe na Jugoslaviju imam, kao i svi drugi. Generalno, moj svijet nije pretjerano crno-bijel.
Pa recimo kada neko ima poluge vlasti ali razlicite arsine pravde. Idemo hipoteticki. Primjerice kada moderator ucestvuje na temi gdje se sukobljavaju dva misljenja, odnosno dva idemo reci tabora. I otvoreno se slaze sa jednom grupom ljudi pa pojedinicima u toj grupi dopusta malo vise slobode kroz ostriji ton, spominjanje djece, trolanje, provokacije, psihoanalize, mrznju prema dijaspori i slicne predrasude,.... a na disciplinsku komisiju vidi cuda posalje ove druge za mnogo, mnogo manje. I nalijepi na stub srama, odnosno na zid izjave koje nisu ni blizu tako uvredljive i ostre kao kod ljudi svog tabora. Jedni uriniraju, trolaju, provociraju nesmetano a drugi i kada najsmirenije i najblaze odgovore apelujuci na normalan ton - fasuju. Sta je to drugo negoli ideoloska podobnost i nedostatak kriticizma? Kako u pojedinim vladama, sistemima drzavama tako i virtuelno. Crno bijeli svijet. Otvorena tema za misljenja ali istovremeno i tabu gdje jedni smiju sve a drugima se prijeti banom za sitnicu.
Jugoslavija naravno nije kriva za sve probleme danas ali je pravda po ideoloskoj podobnosti ostala kod mnogih. To sam prerastao pa nek me streljaju zbog toga ili banuju. Bolje da se na ovu temu nisam ni javio. Nek bude sta bude samnom sutra kada bigbos dodje,.. ja protiv sebe ne mogu.