PC gamerske konfiguracije

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#6676 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by avaks »

Ma jok, samo jedan 90mm fan na nju nek puše i nema labavo :mrgreen:
Kontaj mlaznog aviona na 6k obrtaja :lol:
User avatar
febo_acm
Posts: 10244
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#6677 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by febo_acm »

Moram kupiti novo kuciste, napojnu i ventilatore :D
Ne moze sve doci na red.
User avatar
hopi
Posts: 5783
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#6678 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by hopi »

zna mi neko do čega bi moglo biti
u zadnje vrijeme, odjednom mi kompjuter samo zaktrokira, stane, slika se zacrni ili nekada baci zelene linije i samo zvuk zatrokira ostane trrrrr, nema veze da li je igra, film, ima i dalje struje komp sve se vrti
nekada ne desi po par dana, ali skontao sam da kada prodrmam kablove od napajanja, poslije upali sasvim ok i nastavi raditi

što se tiče hardvera, nisam ništa mjenjao od komponenti, nema prašine, ništa ne smrdi ne gori, sasvim je dobro hlađenje uredne temprature, svi mogući kablovi su uredno uštekani, nisam ništa overklokao, čačkao
softver je isto ok, nema virusa, bugova, malware itd, mislim da je tu sve čisto i uredno, dovoljno prosotra na diskovima

meni je tu napajanje sumnjivo, kao da se iz nekog razloga desi neki kuršlus ili da neki kabl dotakne nešto unutra, što ja vratim kada prodrmam, ne znam eto
većina rješenja na internetu se svodi na visoke temperature matične i procesora, što kod mene nije mislim slučaj, sve je uredu, plus imam coolermaster ventilator na procesoru, nije stock
plus je danas počeo hdd (imam 2 hdd +ssd) pomalo da škljoca, ponekada ne stalno, što vidim po internetu je znak da je hdd pri kraju ili je problem sa napajanjem (mada je koliko vidim češće problem sa glavom hdd-a)

napajanje je modularno, thermaltake, smart se, 630w, sasvim dovoljno za komp
ja msilim da bi mogoa biti problem sa napajanjem, pa da vidim ima li ko još ideju prije nego potražim novo napjanje, ili je možda nešto drugo
zongo
Posts: 106
Joined: 28/12/2010 22:12

#6679 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by zongo »

hopi wrote:*
meni se nsto slicno desavalo. trr, pa vertikalne linije, dok se zvuk u pozadini i dalje cuje. nije se desavalo pri surfanju, nego uvijek kod nekog veceg opterecenja, npr igre, ili kod koristenja 3d softwera, a razlog je bila graficka. probaj, ako si u mogucnosti, prebaciti se na integrisanu na par dana, ili je zamijeni, mozda je bas do graficke.
zippoo87
Posts: 15897
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6680 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by zippoo87 »

hopi wrote:zna mi neko do čega bi moglo biti
u zadnje vrijeme, odjednom mi kompjuter samo zaktrokira, stane, slika se zacrni ili nekada baci zelene linije i samo zvuk zatrokira ostane trrrrr, nema veze da li je igra, film, ima i dalje struje komp sve se vrti
nekada ne desi po par dana, ali skontao sam da kada prodrmam kablove od napajanja, poslije upali sasvim ok i nastavi raditi

što se tiče hardvera, nisam ništa mjenjao od komponenti, nema prašine, ništa ne smrdi ne gori, sasvim je dobro hlađenje uredne temprature, svi mogući kablovi su uredno uštekani, nisam ništa overklokao, čačkao
softver je isto ok, nema virusa, bugova, malware itd, mislim da je tu sve čisto i uredno, dovoljno prosotra na diskovima

meni je tu napajanje sumnjivo, kao da se iz nekog razloga desi neki kuršlus ili da neki kabl dotakne nešto unutra, što ja vratim kada prodrmam, ne znam eto
većina rješenja na internetu se svodi na visoke temperature matične i procesora, što kod mene nije mislim slučaj, sve je uredu, plus imam coolermaster ventilator na procesoru, nije stock
plus je danas počeo hdd (imam 2 hdd +ssd) pomalo da škljoca, ponekada ne stalno, što vidim po internetu je znak da je hdd pri kraju ili je problem sa napajanjem (mada je koliko vidim češće problem sa glavom hdd-a)

napajanje je modularno, thermaltake, smart se, 630w, sasvim dovoljno za komp
ja msilim da bi mogoa biti problem sa napajanjem, pa da vidim ima li ko još ideju prije nego potražim novo napjanje, ili je možda nešto drugo
meni prvo vuce na napojnu...vjerovatno je oslabila i ne baca dovoljno struje na sve izlaze i kada komp povuce vise struje,ona pobudali
najlakse ti je da je izvadis iz racunara i odneses kod bilo kojeg elektricara,da ti izmjeri napone na izlazima...kostati ce te majstoru na kafu...obicno oni imaju modivikovan dzek koji samo ubaci i odmah ocita napone...ja sam ovo radio zimus

naravno moze biti i graficka ali ne bi komp zablokirao i poceo zujati...ali svakako ako mozes testiraj i nju u nekom drugom racunaru,uradi koji benchmark za graficke,da je optereti maksimalno
User avatar
hopi
Posts: 5783
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#6681 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by hopi »

hvala na pomoći
nešto mi se čini da nije grafička, nisam imao problema s njom, novu kupio, nisam forsirao, nemam integriranu na matičnoj tako da to ne mogu probati, ali je mogu staviti u drugi komp

to mogu odnjeti probati napojnu da izmjeri električar, samo ne znam ko gdje, u blizini imam jedino tv servis, bi li tu mogao probati

recimo sada sam igrao igru, i hdd je počeo škljocati, ono kao iznova da se pali nakon mirovanja, a također i igra je zapinjala dok ne učita sadržaj
zippoo87
Posts: 15897
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6682 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by zippoo87 »

hopi wrote:hvala na pomoći
nešto mi se čini da nije grafička, nisam imao problema s njom, novu kupio, nisam forsirao, nemam integriranu na matičnoj tako da to ne mogu probati, ali je mogu staviti u drugi komp

to mogu odnjeti probati napojnu da izmjeri električar, samo ne znam ko gdje, u blizini imam jedino tv servis, bi li tu mogao probati

recimo sada sam igrao igru, i hdd je počeo škljocati, ono kao iznova da se pali nakon mirovanja, a također i igra je zapinjala dok ne učita sadržaj
to je to,elektricar ti radi u servisu tva i kucanskih aparata
a vidi sada,novi momenti...ni HDD ti ne radi :D
i njega mozes testirati sa hd tune ili hd sentinel programima
caseytron
Posts: 2139
Joined: 01/06/2016 16:42

#6683 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by caseytron »

hopi wrote:hvala na pomoći
nešto mi se čini da nije grafička, nisam imao problema s njom, novu kupio, nisam forsirao, nemam integriranu na matičnoj tako da to ne mogu probati, ali je mogu staviti u drugi komp

to mogu odnjeti probati napojnu da izmjeri električar, samo ne znam ko gdje, u blizini imam jedino tv servis, bi li tu mogao probati

recimo sada sam igrao igru, i hdd je počeo škljocati, ono kao iznova da se pali nakon mirovanja, a također i igra je zapinjala dok ne učita sadržaj
Koje napajanje i koje komponente?
User avatar
hopi
Posts: 5783
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#6684 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by hopi »

zippoo87 wrote:
hopi wrote:hvala na pomoći
nešto mi se čini da nije grafička, nisam imao problema s njom, novu kupio, nisam forsirao, nemam integriranu na matičnoj tako da to ne mogu probati, ali je mogu staviti u drugi komp

to mogu odnjeti probati napojnu da izmjeri električar, samo ne znam ko gdje, u blizini imam jedino tv servis, bi li tu mogao probati

recimo sada sam igrao igru, i hdd je počeo škljocati, ono kao iznova da se pali nakon mirovanja, a također i igra je zapinjala dok ne učita sadržaj
to je to,elektricar ti radi u servisu tva i kucanskih aparata
a vidi sada,novi momenti...ni HDD ti ne radi :D
i njega mozes testirati sa hd tune ili hd sentinel programima
evo probao sa hd tune, i pod health mi je jedan hdd ok, a za drugi imam warning
ali pazi ovo, hdd koji mi štopa, na kojem je i igra je ovaj što je uredu
mislim da mi je hdd uredu, možda mu napajanje ovo radi, čudno bi bilo da je sada i hdd ode nepovezano sa napajanjem

odoh, sutra ću nastaviti s ovim
User avatar
hopi
Posts: 5783
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#6685 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by hopi »

caseytron wrote:
hopi wrote:hvala na pomoći
nešto mi se čini da nije grafička, nisam imao problema s njom, novu kupio, nisam forsirao, nemam integriranu na matičnoj tako da to ne mogu probati, ali je mogu staviti u drugi komp

to mogu odnjeti probati napojnu da izmjeri električar, samo ne znam ko gdje, u blizini imam jedino tv servis, bi li tu mogao probati

recimo sada sam igrao igru, i hdd je počeo škljocati, ono kao iznova da se pali nakon mirovanja, a također i igra je zapinjala dok ne učita sadržaj
Koje napajanje i koje komponente?
thermaltake, smart se, 630W, modularno
matična GB 970a ds3p, fx 6300 + coolermaster, 2x4gb ddr, r7 265 2GB, 2 hdd po 1TB, ssd
caseytron
Posts: 2139
Joined: 01/06/2016 16:42

#6686 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by caseytron »

hopi wrote:
caseytron wrote:
hopi wrote:hvala na pomoći
nešto mi se čini da nije grafička, nisam imao problema s njom, novu kupio, nisam forsirao, nemam integriranu na matičnoj tako da to ne mogu probati, ali je mogu staviti u drugi komp

to mogu odnjeti probati napojnu da izmjeri električar, samo ne znam ko gdje, u blizini imam jedino tv servis, bi li tu mogao probati

recimo sada sam igrao igru, i hdd je počeo škljocati, ono kao iznova da se pali nakon mirovanja, a također i igra je zapinjala dok ne učita sadržaj
Koje napajanje i koje komponente?
thermaltake, smart se, 630W, modularno
matična GB 970a ds3p, fx 6300 + coolermaster, 2x4gb ddr, r7 265 2GB, 2 hdd po 1TB, ssd
Provjeri bad sectore na disku, malo kablove prodrmaj na ulazu u napojnu, naguraj ih fino. Testiraj napajanje i graficku kod nekog i to je to otprilike :-D
remark
Posts: 215
Joined: 05/05/2012 22:06

#6687 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by remark »

Ima li neko preporuku za dobru stolicu? Nasao sam ove ali nemam pojma kakve su:

https://www.olx.ba/artikal/25695581/gam ... speedlink/

https://www.olx.ba/artikal/27440381/sto ... s2-gaming/

https://www.olx.ba/artikal/27565407/sto ... s3-gaming/ - ovo je izgleda novija verzija ove iznad ali je poprilicno skupa

https://jysk.ba/radna-soba/kancelarij-s ... -crn-zelen

Moze i nesto drugo ako imate preporuke do nekih 550KM.
Chstal
Posts: 74
Joined: 26/12/2012 13:55

#6689 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Chstal »

remark wrote:Ima li neko preporuku za dobru stolicu? Nasao sam ove ali nemam pojma kakve su:

https://www.olx.ba/artikal/25695581/gam ... speedlink/

https://www.olx.ba/artikal/27440381/sto ... s2-gaming/

https://www.olx.ba/artikal/27565407/sto ... s3-gaming/ - ovo je izgleda novija verzija ove iznad ali je poprilicno skupa

https://jysk.ba/radna-soba/kancelarij-s ... -crn-zelen

Moze i nesto drugo ako imate preporuke do nekih 550KM.
Koliko si visok i koliko imas kg? Koliko vremena provodis ispred kompjutera?
User avatar
fortaleza
Posts: 5627
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#6690 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by fortaleza »

remark wrote:Ima li neko preporuku za dobru stolicu? Nasao sam ove ali nemam pojma kakve su:

https://www.olx.ba/artikal/25695581/gam ... speedlink/

https://www.olx.ba/artikal/27440381/sto ... s2-gaming/

https://www.olx.ba/artikal/27565407/sto ... s3-gaming/ - ovo je izgleda novija verzija ove iznad ali je poprilicno skupa

https://jysk.ba/radna-soba/kancelarij-s ... -crn-zelen

Moze i nesto drugo ako imate preporuke do nekih 550KM.
Uzeo sam Agestrup stolicu za 185 KM u Jysku, odlicna, i to na preporuku ovdje na forumu.
User avatar
He1972
Posts: 1497
Joined: 17/09/2017 08:05

#6691 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by He1972 »

hopi wrote:zna mi neko do čega bi moglo biti
u zadnje vrijeme, odjednom mi kompjuter samo zaktrokira, stane, slika se zacrni ili nekada baci zelene linije i samo zvuk zatrokira ostane trrrrr, nema veze da li je igra, film, ima i dalje struje komp sve se vrti
nekada ne desi po par dana, ali skontao sam da kada prodrmam kablove od napajanja, poslije upali sasvim ok i nastavi raditi

što se tiče hardvera, nisam ništa mjenjao od komponenti, nema prašine, ništa ne smrdi ne gori, sasvim je dobro hlađenje uredne temprature, svi mogući kablovi su uredno uštekani, nisam ništa overklokao, čačkao
softver je isto ok, nema virusa, bugova, malware itd, mislim da je tu sve čisto i uredno, dovoljno prosotra na diskovima

meni je tu napajanje sumnjivo, kao da se iz nekog razloga desi neki kuršlus ili da neki kabl dotakne nešto unutra, što ja vratim kada prodrmam, ne znam eto
većina rješenja na internetu se svodi na visoke temperature matične i procesora, što kod mene nije mislim slučaj, sve je uredu, plus imam coolermaster ventilator na procesoru, nije stock
plus je danas počeo hdd (imam 2 hdd +ssd) pomalo da škljoca, ponekada ne stalno, što vidim po internetu je znak da je hdd pri kraju ili je problem sa napajanjem (mada je koliko vidim češće problem sa glavom hdd-a)

napajanje je modularno, thermaltake, smart se, 630w, sasvim dovoljno za komp
ja msilim da bi mogoa biti problem sa napajanjem, pa da vidim ima li ko još ideju prije nego potražim novo napjanje, ili je možda nešto drugo
Tu ti je HDD problem. Ništa više, ništa manje!
remark
Posts: 215
Joined: 05/05/2012 22:06

#6692 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by remark »

183cm, izmedju 85 i 90kg. Radim za kompom pa mi treba dobra stolica, dakle 8+ sati. Preporuke stolica koje se ne mogu ovdje kupiti mi nista ne znace.
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#6693 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by avaks »

Jarane jedan post iznad imaš stolice od do...
Što skuplja, logično i kvalitetnija. Odeš do Jyska i isprobaš da odmah znaš na čemu si :thumbup:
User avatar
diablobih
Posts: 8267
Joined: 28/12/2015 02:17

#6694 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by diablobih »

remark wrote:183cm, izmedju 85 i 90kg. Radim za kompom pa mi treba dobra stolica, dakle 8+ sati. Preporuke stolica koje se ne mogu ovdje kupiti mi nista ne znace.
Dostavlja clutch u Bosnu
Chstal
Posts: 74
Joined: 26/12/2012 13:55

#6695 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Chstal »

remark wrote:183cm, izmedju 85 i 90kg. Radim za kompom pa mi treba dobra stolica, dakle 8+ sati. Preporuke stolica koje se ne mogu ovdje kupiti mi nista ne znace.
Malo sam tezi, trazi stolicu da moze izdrzati minimum 150+KG. Dobra ti je stolica iz Brckog. Pokusaj naci koznu stolicu radi lakseg odrzavanja. Najvaznija stvar gledaj da li stolica moze mjenjati visinu, izgleda banalno ali neke stolice nemaju tu mogucnost.
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#6696 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by avaks »

Koža je zlo ako nema klimu, pogotovo u ljetnim danima, izbjegavati ako toliko vremena provodi u njoj definitivno.
Chstal
Posts: 74
Joined: 26/12/2012 13:55

#6697 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Chstal »

avaks wrote:Koža je zlo ako nema klimu, pogotovo u ljetnim danima, izbjegavati ako toliko vremena provodi u njoj definitivno.
Kod nas je los izbor, ili dobijes kozu, poliester ili neku hibridnu kombinaciju. Na kraju je koza najbolja.
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#6698 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by avaks »

Imao sam kožu i znam o čemu pričam, oznojiš se ko buda nakon par sati rada :mrgreen:
Jedina opcija je iza leđa i pod guzicu kakav prozračni materijal :thumbup:
User avatar
hopi
Posts: 5783
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#6699 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by hopi »

opet ja

izgleda da mi je onaj problem do napajanja
ušao u igru, počela igra da šteka, disk se svaki čas pali nanovo
zamjenim kablove, mislim da sam sa dvd čitača uzeo i skopčao na disk, opet ušao u igru, radi sasvim ok bez zapinjanja, disk se ne čuje
mogu opet sutra probati, ali mislim da bi trebalo biti do napajanja

pa eto usput koje bi napajanje preporučili, do sada sam imao ovo thermalate, radilo je ok do ovoga, po mogućnosti bi opet modularno
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8904
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#6700 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by SanskiBiser »

avaks wrote:Koža je zlo ako nema klimu, pogotovo u ljetnim danima, izbjegavati ako toliko vremena provodi u njoj definitivno.
Isto iskustvo imam, preko ljeta peskir stavljao iza ledja da kupi znoj inace se potpare ledja :lol: , srecom kod moje se polomile plasticne noge nakon nepunih godinu dana i zavrsila u kontejneru, uzeo drugu s metalnim nogama i mrezastim materijalom na naslonu sto se moze skinuti i oprati - gura evo vec dvije godine bez problema, tu i tamo tocak zamjenim i operem naslon, mana mrezastog materijala je da kupi prasinu ali barem se brzo susi nakon pranja.
Post Reply