oridjidji wrote:
Ne znam u kojem svijetu zivis, ali te Cerke, a bome ni Alija nisu gurnuli u glib, u tome sosu smo bili i prije. Vidis kad su na Muslimanske komunjare, one sa veliko M velikosrbi pokrenuli ofanzivu, onako slucajno usmrtili Bijedica koji je bio u zenitu politicke moci i koji je jedan od najzasluznijih za YU ekonomski bum 70-tih, pa potom preko Seselja fasiste montirali Pozdercu afere, ispitivali lojalnost hapseci Aliju radi Islamske deklaracije sa 10 godina zaostatka kako bi ispitivali lojalnost istih, sve se to radilo sa ciljem da se BiH iznutra oslabi. Kud i kamo onaj nas Raif se pogubio 89-te, brani Srbiju na Kosovu, a vamo mu se pakuje sranje u Sloveniji, Hrvatskoj i BiH. Jesi li cuo za plan RAM? Nije velikosrpstvo i cetnistvo nastalo 90-te, a bome i velikohrvatstvo i ustastvo.Komunjare da su na narastajuce nacionalizme u Jugoslaviji imali odgovor kvalitetan, ona se nebi raspala, isto je i sa komunjarama u BiH. Dok god toga nacionalizama ima, prvo ova dva jer kontinuirano se namecu uz zadnjih 100 godina, Bosnjaci koji su u najslabijoj poziciji u sendvicu Srba i Hrvata, tesko ce moci u miru graditi s njima BiH jer upravo nam oni s vana ne daju nacina da se dogovorimo sami. Pa i danas Covic i Dodik trce na noge Milovanovicu i Vucicu. Sigurno pricaju samo o ekonomiji. Mi sebi ne mozemo bas priustiti to da budemo radikalni kao oni, a bome i imati neke velikobosanske planove, zato nam se historija svako malo prebija preko ledja i broja populacije, zato i dalje prebijamo zdravorazumsku kompoziciju drustva u kome pored svojih dzelata sanjas gradjansku BiH, sto je u ovome momentu nemoguca misija, nije realno, ne moze biti ostvareno.
Tako se i 90-tih mislilo da imamo divne medjunarodne partnere za stvaranje gradjanske BiH, pa klepnu 100 hiljada ljudi hladno i raseli se milion Bosanaca i Hercegovaca, dok poslje 3,5 godine rata podjela nije postala pravilo.
Imamo mi divne anekse, od kojih neki cekaju svoju provedbu jos.
Pa kod Bosnja se mjenja svako malo nesto, ponesto se i zapali, defiliuju vlascu od SDP, SDA, SBiH, pa do nekih manjih stranaka, svi puni ideja i rijesenja, a stanje u BiH se ne mjenja, sto nam govori da ne zavisi sve od nas samih. Postojanje jedne gradjanski BiH bilo bi rijesenje za sve, kada bi svi imali jednake poglede na istu, ali u BiH ne zivimo sami, pa to nije tako.
Nešto sam načuo o planu RAM. Odmah po tome, javio sam se dobrovoljno, pa i sad imam potvrdu od MO RBiH za svoj angažman sedam mjeseci prije aprila 92, upisanih u vojnu knjižicu.
Imali smo istorijsku šansu da se borimo za građansku BiH i da muslimani (kasnije Bošnjaci) budemo neumorni promotori građanskog uređenja. Neumorni, neosporivi, nepokolebljivi zagovornici nadnacionalnog, građanskog uređenja BiH.
Govoriću "ja" i "mi", jer se tako izjašnjavam (kao Bošnjak).
To ističem, jer se neprijatelji BiH i danas raduju svakoj vijesti, svakoj agencijskoj vijesti o islamiziranju u BiH.
Sve razumijem, svako slovo, svaki zarez kojeg si napisao.
Sve je tako bilo i sve se više ili manje radovalo onda kada su čuli "da sami naliježemo na rudu" Beogradu i Zagrebu sa galopirajućom islamizacijom.
A da smo kojim slučajem imali barem malu šansu da krenemo građanskim putem...
Bilo bi sve drugačije...
Nije moglo sa Alijom koji je pušten iz zatvora namjerno - da nas islamizira... (i još cijela ekipa, ako bi Alija posustao).
Da se vratimo u sadašnjost....
Kada imaš neko dobro rješenje, ne praviš anketu. Korisnici (ili kupci) dolaze sami od sebe.
Sarajevo ima sve uslove da povede priču sa novim "programom".
Mi smo dobri svjedoci (nismo najbolji, ali jesmo dovoljno stradali da budemo dobri svjedoci) da "Urbi et Orbi" objasnimo kako torovanje ne vodi ničemu, osim daljem bogaćenju torovskih mafija.
Ili da tapkamo stazom koju su nam "nanijetili".
Do nas je.