Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#6651 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by prog321 »

Ali Kemal wrote:
prog321 wrote:
VjecitiStudent wrote: Gdje su te cifre, dokazi tadašnjeg "bankrota"?

Ja ih imam negdje. Izvjestaji OECDa.
Moram na sastanak. Kad se vratim rado cu ti postirati ovdje.
Došo ćumur?

Evo zavrsio sa cumurom.
Pa da dokazem. :-D

Yugoslav Leader Urges 'New Type of Socialism'
January 29, 1989|From Associated Press
http://articles.latimes.com/1989-01-29/ ... ial-crisis

BELGRADE, Yugoslavia - Premier Ante Marković je u subotu pozvao na korjenito rjesenje tržišno orijentiranih reformi jer prevladava duboka ekonomska i socijalna kriza u njegovoj zemlji .
On je otkrio da ova komunistička zemlja , s inflacijom višom od 250 %, ima stagnirajuci gospodarski rast , i da opet nije u stanju vratiti vanjski dug.
http://articles.latimes.com/1989-01-29/ ... ial-crisis

OECD. Stranica 51.
http://www.oecd.org/development/pgd/1919414.pdf

Krajem 1987. i u prvoj polovici 1988. godine , Jugoslavija je doživjela značajne
poteškoće u servisiranju svog ​​inozemnog duga
(45 posto devizne zarade otišle
u tu svrhu ) . Vlada je započela novu rundu
pregovora s MMFom u vezi stand-by aranžmana . Ovaj sporazum odražava neugodnu istinu da bez " nadgledanja " MMF ,
ili drugim riječima , bez vanjskog pritiska , Jugoslavija nije mogla izvršiti
ekonomske zadatke koje bi mogle dati zadovoljavajuće makroekonomske rezultate .

Ima jos za 83-cu i 91u godinu, ako zelite.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#6652 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by prog321 »

piupiu wrote:
prog321 wrote:
nosara wrote:... Markovic je pred raspad dobio paket od MMF-a uz kafu bez ikakvih problema... Otkad se kredit daje nekom ko ne brine ko ce ga isplatit...?
...
Druze Nosara, niste u pravu.
Markovic je dobio kredit u zamjenu za rigorodne ekonomske mjere. Neke od njih su dovele do rasta nezaposlenosti i bankrota desetina kompanijia.
Drugarica Piupiu je postavila link jednom da bi potvrdila zavjeru IMF; ko-fol, oni su htjeli tim mjerama dovedu Jugu pred kolaps. Sto ja ne vjerujem :-D
Jednostavno se Juga naguzila i skinula gace, da bi dobila taj kredit.
Ajooooj, Bože dragi i mili. :-) Drugarica piu je postavila link s riječima (otprilike - da ne tražim sada) ima ih koji na situaciju gledaju drugačije. Pa, je stavila tekst kanadskog profesora ekonomije u kojem on piše o neo-liberalnoj politici 'rane' šok doktrine u Jugoslaviji, upravo one o kojoj si me pitao kad je bilo govora o Čileu. Drugarica piu, kad istražuje neko pitanje, voli svašta pročitati. Možda i previše za potrebe ove teme. :roll:
Znam ja da ti znas znanje, ali je posebno zadovoljstvo koristiti tvoje izvore da potucem komunjare.
. :-D
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#6653 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by piupiu »

hAZNADAR wrote:
piupiu wrote:Pogrešno interpretiraš ovo ustanovljavanje činjenica, ja bih voljela da mi sve radimo domaćom pameću i domaćim entuzijazmom. Ali ne radimo. I ono što radimo, ne radimo kako valja. To je problem.
Mozda je takodjer problem odredjivanja arsina pravde po principu ideoloske podobnosti. Nedostatak kriticizma za osobe svog ideoloskog tabora.
Ne razumijem baš šta si htio reći. Mislim da je nepravedno kriviti Jugoslaviju za sve današnje probleme, a to je otprilike moderna ideološka matrica. I tačno je da se ja s tom matricom ne slažem. A primjedbe na Jugoslaviju imam, kao i svi drugi. Generalno, moj svijet nije pretjerano crno-bijel. :)
statixx
Posts: 9819
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#6655 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by statixx »

prog321 wrote:Krajem 1987. i u prvoj polovici 1988. godine , Jugoslavija je doživjela značajne
poteškoće u servisiranju svog ​​inozemnog duga[/b] (45 posto devizne zarade otišle
u tu svrhu ) . Vlada je započela novu rundu pregovora s MMFom u vezi stand-by aranžmana . Ovaj sporazum odražava neugodnu istinu da bez " nadgledanja " MMF , ili drugim riječima , bez vanjskog pritiska , Jugoslavija nije mogla izvršiti
ekonomske zadatke koje bi mogle dati zadovoljavajuće makroekonomske rezultate .
Pa evo sad smo tek na pola puta, 20 godina je proslo od rata, imamo trzisni sistem privredjivanjai, dobili smo ogromne donacije, i vec smo u slicnoj situaciji. Zaduzenje je na granici zakonskog limita, ucjenjuju ih za dobijanje novog SBA, imaju deficit od 200 mil u ovoj godini, jer je propao SBA i izmirit ce ga vjerovatno sa emisijom obveznica ili kreditom od komercijalnih banaka. To znaci umjesto 2%, platit ce 6-7%. Sta ce biti za 20 godina ostaje da se vidi. :D

Dodo je posebna prica, kuburi sa Rusima, uzima ruski novac iz kojekakvih sumnjivih americkih fondova, ocajnicki predlaze stampanje novca i fluktuirajucu valutu - jadna ti majka, kakva bi to bila galopirajuce inflacije. :D
Last edited by statixx on 21/10/2015 20:13, edited 2 times in total.
45cents
Posts: 1081
Joined: 03/03/2008 20:35
Location: Ono
Contact:

#6656 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by 45cents »

oridjidji wrote: Ne znam u kojem svijetu zivis, ali te Cerke, a bome ni Alija nisu gurnuli u glib, u tome sosu smo bili i prije. Vidis kad su na Muslimanske komunjare, one sa veliko M velikosrbi pokrenuli ofanzivu, onako slucajno usmrtili Bijedica koji je bio u zenitu politicke moci i koji je jedan od najzasluznijih za YU ekonomski bum 70-tih, pa potom preko Seselja fasiste montirali Pozdercu afere, ispitivali lojalnost hapseci Aliju radi Islamske deklaracije sa 10 godina zaostatka kako bi ispitivali lojalnost istih, sve se to radilo sa ciljem da se BiH iznutra oslabi. Kud i kamo onaj nas Raif se pogubio 89-te, brani Srbiju na Kosovu, a vamo mu se pakuje sranje u Sloveniji, Hrvatskoj i BiH. Jesi li cuo za plan RAM? Nije velikosrpstvo i cetnistvo nastalo 90-te, a bome i velikohrvatstvo i ustastvo.Komunjare da su na narastajuce nacionalizme u Jugoslaviji imali odgovor kvalitetan, ona se nebi raspala, isto je i sa komunjarama u BiH. Dok god toga nacionalizama ima, prvo ova dva jer kontinuirano se namecu uz zadnjih 100 godina, Bosnjaci koji su u najslabijoj poziciji u sendvicu Srba i Hrvata, tesko ce moci u miru graditi s njima BiH jer upravo nam oni s vana ne daju nacina da se dogovorimo sami. Pa i danas Covic i Dodik trce na noge Milovanovicu i Vucicu. Sigurno pricaju samo o ekonomiji. Mi sebi ne mozemo bas priustiti to da budemo radikalni kao oni, a bome i imati neke velikobosanske planove, zato nam se historija svako malo prebija preko ledja i broja populacije, zato i dalje prebijamo zdravorazumsku kompoziciju drustva u kome pored svojih dzelata sanjas gradjansku BiH, sto je u ovome momentu nemoguca misija, nije realno, ne moze biti ostvareno.
Tako se i 90-tih mislilo da imamo divne medjunarodne partnere za stvaranje gradjanske BiH, pa klepnu 100 hiljada ljudi hladno i raseli se milion Bosanaca i Hercegovaca, dok poslje 3,5 godine rata podjela nije postala pravilo.
Imamo mi divne anekse, od kojih neki cekaju svoju provedbu jos.
Pa kod Bosnja se mjenja svako malo nesto, ponesto se i zapali, defiliuju vlascu od SDP, SDA, SBiH, pa do nekih manjih stranaka, svi puni ideja i rijesenja, a stanje u BiH se ne mjenja, sto nam govori da ne zavisi sve od nas samih. Postojanje jedne gradjanski BiH bilo bi rijesenje za sve, kada bi svi imali jednake poglede na istu, ali u BiH ne zivimo sami, pa to nije tako.
Nešto sam načuo o planu RAM. Odmah po tome, javio sam se dobrovoljno, pa i sad imam potvrdu od MO RBiH za svoj angažman sedam mjeseci prije aprila 92, upisanih u vojnu knjižicu.
Imali smo istorijsku šansu da se borimo za građansku BiH i da muslimani (kasnije Bošnjaci) budemo neumorni promotori građanskog uređenja. Neumorni, neosporivi, nepokolebljivi zagovornici nadnacionalnog, građanskog uređenja BiH.
Govoriću "ja" i "mi", jer se tako izjašnjavam (kao Bošnjak).
To ističem, jer se neprijatelji BiH i danas raduju svakoj vijesti, svakoj agencijskoj vijesti o islamiziranju u BiH.

Sve razumijem, svako slovo, svaki zarez kojeg si napisao.
Sve je tako bilo i sve se više ili manje radovalo onda kada su čuli "da sami naliježemo na rudu" Beogradu i Zagrebu sa galopirajućom islamizacijom.
A da smo kojim slučajem imali barem malu šansu da krenemo građanskim putem...
Bilo bi sve drugačije...
Nije moglo sa Alijom koji je pušten iz zatvora namjerno - da nas islamizira... (i još cijela ekipa, ako bi Alija posustao).

Da se vratimo u sadašnjost....
Kada imaš neko dobro rješenje, ne praviš anketu. Korisnici (ili kupci) dolaze sami od sebe.
Sarajevo ima sve uslove da povede priču sa novim "programom".
Mi smo dobri svjedoci (nismo najbolji, ali jesmo dovoljno stradali da budemo dobri svjedoci) da "Urbi et Orbi" objasnimo kako torovanje ne vodi ničemu, osim daljem bogaćenju torovskih mafija.
Ili da tapkamo stazom koju su nam "nanijetili".
Do nas je.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#6657 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by prog321 »

statixx wrote:
prog321 wrote:Krajem 1987. i u prvoj polovici 1988. godine , Jugoslavija je doživjela značajne
poteškoće u servisiranju svog ​​inozemnog duga[/b] (45 posto devizne zarade otišle
u tu svrhu ) . Vlada je započela novu rundu pregovora s MMFom u vezi stand-by aranžmana . Ovaj sporazum odražava neugodnu istinu da bez " nadgledanja " MMF , ili drugim riječima , bez vanjskog pritiska , Jugoslavija nije mogla izvršiti
ekonomske zadatke koje bi mogle dati zadovoljavajuće makroekonomske rezultate .
Pa evo sad smo tek na pola puta, 20 godina je proslo od rata, imamo trzisni sistem privredjivanjai, dobili smo ogromne donacije, i vec smo u slicnoj situaciji. Zaduzenje je na granici zakonskog limita, ucjenjuju ih za dobijanje novog SBA, imaju deficit od 200 mil u ovoj godini, jer je propao SBA i izmirit ce ga vjerovatno sa emisijom obveznica ili kreditom od komercijalnih banaka. To znaci umjesto 2%, platit ce 6-7%. Sta ce biti za 20 godina ostaje da se vidi. :D

Dodo je posebna prica, kuburi sa Rusima, uzima ruski novac iz kojekakvih sumnjivih americkih fondova, ocajnicki predlaze stampanje novca i fluktuirajucu valutu - jadna ti majka, kakva bi to bila galopirajuce inflacije. :D
Sretni smo sto su Dodi zavezane ruke.
Inace bi bila inflacija preko 500% .

Sad za sad BiH je nisko zaduzena zemlja. Nismo ni poceli da se priblizujemo limitu.
Pogledaj pod Slovenija ili Hrvatska. To je dug za glavobolju. :-D
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#6658 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by piupiu »

Mohamad Sissoko wrote:
piupiu wrote:Pogrešno interpretiraš ovo ustanovljavanje činjenica, ja bih voljela da mi sve radimo domaćom pameću i domaćim entuzijazmom. Ali ne radimo. I ono što radimo, ne radimo kako valja. To je problem.
A ja kazem bolje je ovako kako misevi "rade" ili kako im se diktira, uzmi kako hoces nego ono sto su kmeri radili. To sam i rekao na samom pocetku, misevi su razboritije odradili pitanje inflacije nego kmeri kojima ideologija nije dala da malo popuste al opet na kraju isli po pare i sprovodili "dikatat" kad im je Amer dao pare. Dakle ponavljam, misevi razumnije odradise, sto pise i u prvom postu a ti krenula sa Petrom kao da hoces nesto da dokazes suprotno a na kraju opet se svede na isto.Valjda hoces da pokazes da i ti nesto znas po tom pitanju, svaka cast, znas. :D evo ti i pehar Image
Tranzicija je tranzicija, obnova obnova, a diktat diktat. Ako ćemo porediti kruške s kruškama i jabuke s jabukama, hajmo porediti tako - infrastruktura i ekonomska politika u prvih 20 godina nakon rata. Ona je država do sredine 70.ih imala ekonomski rast od 6% godišnje - u prosjeku. Sama, svojim rukama i znanjem, takodje nakon strašnog rata. Ako neko piški ideološki po nečemu, piški onaj koji to negira.

Pisala sam već ovdje o problemima jugoslovenske ekonomije, ali sam napisala i da je Jugoslavija zemlja mojih roditelja i praroditelja, koji su je gradili, i da stoga nemam namjeru piškiti po njoj, a posebno nemam namjeru piškiti po čistoj volji, energiji i snazi onih ljudi da izgrade ono što su izgradili. To je jedan oblik otpora besprizornoj ideologiji političkog oportunizma onog tipa kao kad dodješ kod novog zubara, a on ti prvo kaže kako tvoj prethodni zubar ništa ne valja, a onda ti on napravi plombu koja ispadne u roku od dva mjeseca.

Za kraj - pa da se odjavim s ove teme jer je postala besmislena - moja je najveća želja da Bosna 1) opstane, 2) procvjeta i 3) bude zemlja kojom ćemo se ponositi jer ima sve preduslove da bude zemlja mogućnosti i budućnosti za našu djecu. A ovakva kakva je može samo nastaviti da vegetira, a poslije - ko zna. A, za to nam nije kriva Jugoslavija.
http://vijesti.ba/clanak/282471/bih-med ... ja-svijeta

GDP ranking (global 2013) 112
GDP per capita (global 2013 est) $8,300 USD - ranking 112
GDP real growth (global 2013) - 0.08% - ranking 178

http://www.theodora.com/wfbcurrent/bosn ... onomy.html
GDP of Yugoslavia in 1970 was equal to 14.6 billion US dollars, ranked 27th in the world and was on par with GDP of Austria (15.3 billion US dollars). Share of GDP of Yugoslavia in the world was 0.43%.

GDP per capita in Yugoslavia in 1970 was worth 727 US dollars., ranked 71st in the world and was on par with GDP per capita in Turkey (703 US dollars). GDP per capita in Yugoslavia was less, than GDP per capita in the World (921 US dollars) by 194 US dollars.

Comparison of GDP of Yugoslavia and the neighbors in 1970. GDP of Yugoslavia was more, than GDP of Romania (12.7 billion US dollars), GDP of Greece (12.5 billion US dollars), GDP of Bulgaria (9 billion US dollars), GDP of Hungary (6.3 billion US dollars), GDP of Albania (2.3 billion US dollars), but was less, than GDP of Italy (113.1 billion US dollars), GDP of Austria (15.3 billion US dollars). GDP per capita in Yugoslavia was more, than GDP per capita in Romania (625 US dollars), GDP per capita in Hungary (606 US dollars), but was less, than GDP per capita in Italy (2120 US dollars), GDP per capita in Austria (2048 US dollars), GDP per capita in Greece (1424 US dollars), GDP per capita in Albania (1089 US dollars), GDP per capita in Bulgaria (1059 US dollars).

Comparison of GDP of Yugoslavia and leaders in 1970. GDP of Yugoslavia was less, than GDP of United States (1075.9 billion US dollars) in 73.7 times, GDP of USSR (433.4 billion US dollars) in 29.7 times, GDP of Germany (215 billion US dollars) in 14.7 times, GDP of Japan (209.1 billion US dollars) in 14.3 times. GDP per capita in Yugoslavia was less, than GDP per capita in United States (5126 US dollars) in 7.1 times, GDP per capita in Germany (2712 US dollars) in 3.7 times, GDP per capita in Japan (2016 US dollars) in 2.8 times, GDP per capita in USSR (1790 US dollars) in 2.5 times.

GDP of Yugoslavia in 1990 was 69.9 billion US dollars, ranked 36th in the world and was on par with GDP of Nigeria (68.3 billion US dollars). Share of GDP of Yugoslavia in the world was 0.31%.

GDP per capita in Yugoslavia in 1990 was equal to 2951 US dollars., ranked 81st in the world and was on par with GDP per capita in Lithuania (2804 US dollars). GDP per capita in Yugoslavia was less, than GDP per capita in the World (4303 US dollars) by 1352 US dollars.

http://kushnirs.org/macroeconomics/gdp/ ... lavia.html
Pa, eto, kakva god da su, obje su moje. Vidimo se ovdje za 20 godina, da smo svi živi i zdravi, pa da vidimo gdje smo. :bih:
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#6659 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by piupiu »

Eh, i još da se podsjetimo šta smo sve pročitali od juče do sada ...
zateznistub wrote:
_BataZiv_0809 wrote:prog321 sta imas od skole?
joj jesi ti neki...pa superiorno, tri jezika i google translate... :roll:
PM72 wrote:Bato,

Je l' to ovaj "superiorni" opet ima mentalni proljev?
hAZNADAR wrote: Naravno da jeste stupidan. Imao sam vec ranije iskustvo sa tobom da si izvrtao moje recenice i dizao dreku kada nesto nisi skontao. Zato sam i sa pravom rekao da sumnjam da ces prihvatiti istinu.

Vrati se malo na ranije postove, posebno tamo gdje si stavljao brojeve na replike. Tu sam sve objasnio i kako se sve tumaci u Skandinaviji. I oficijelno a i greske koje nasi ljudi prave kada mijesaju Bosanac i Bosnjak. Mogu opet ponoviti i dodatno objasniti ali kome?
Lokalnom drekavcu sto pravi predstavu za publiku i unaprijed porucuje da ne prihvata odgovor? :D Zali Boze i ovog vremena potrosenog na ovaj post.

Fino se malo smiri, izbaci gluposti i predrasude iz glave, otvori vidike, malo se kultivisi i onda mozemo nastaviti razgovor. To sam ti i rekao u spornom prethodnom obracanju na kraju posta. Valjda si zapamtio.
prog321 wrote:
nosara wrote:
prog321 wrote: To mozda treba pisati nEstalo, a ne nastalo? :-D
Molim provjeri taj info jer ne slaze se sa onim sto sam ja citao.
Izvor, molim lijepo ?
Iz nekog razloga uzivas u svojoj gluposti... Znaci, nisi naslijedio samo pohlepu... :D
Fino te molim da mi dostavis izvor i ti bacas uvrede kao onaj ludjak PM72 ?
Nije problem, mogu ja i tebe staviti na isti block. :-D
Ali Kemal wrote:
prog321 wrote: Ja ih imam negdje. Izvjestaji OECDa.
Moram na sastanak. Kad se vratim rado cu ti postirati ovdje.
Došo ćumur?
... i da ne lijepim više ...

Image

Imate vremena do ujutro da uvedete Komisiju za istinu i pomirenje, da malo razblažite retoriku, da se izljubite i tome slično. :D A, ujutro ću vam poslati Chmolju - pa, kom obojci, kom opanci ... :D :wink:
User avatar
animals
Posts: 21623
Joined: 19/04/2013 22:13

#6660 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by animals »

prog321 wrote:
Sad za sad BiH je nisko zaduzena zemlja. Nismo ni poceli da se priblizujemo limitu.
Pogledaj pod Slovenija ili Hrvatska. To je dug za glavobolju. :-D
Nije vazan dug, vazno je koliko ti je prihod..
Svaka drzava je zaduzena, npr. Austrija skoro 80 procenata godisnjeg prihoda,
a to je neki tricavi 200 milijardi eura..
statixx
Posts: 9819
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#6661 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by statixx »

prog321 wrote:Sad za sad BiH je nisko zaduzena zemlja. Nismo ni poceli da se priblizujemo limitu.
Pogledaj pod Slovenija ili Hrvatska. To je dug za glavobolju. :-D
Samo se tjesi, RS je vec probio zakonski limit, mozes ocekivati izmjene zakona, slicno je i sa nama, jer kod nas se ne uzima odnos DUG/BDP, nego procenat prihoda iz prosle godine (servis ne smije prelaziti 17% prihoda). I jos jedna stvar, dug u EUR-ima ti je sada fiksiran zbog "valutnog odbora", dakle nisi izlozen valutnom riziku. Jednog dana to ce se morati ukinuti. Ako zelimo iole normamalnu suverenu drzavu moramo imati vlastitu monetarnu politiku.

Sto je najgore, ovi krediti sluze iskljucivo za krpljenje budzetskih rupa, i glupo ih je porediti sa Markovicevim reformama i planiranim zaduzenjima.
Last edited by statixx on 21/10/2015 20:43, edited 1 time in total.
PM72
Posts: 19933
Joined: 30/04/2012 16:54

#6662 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by PM72 »

Piupiu,

Ako ti jedan čovjek kaže da si pijan,nasmij se.Kad kažu dvojca - zapitaj se.A ako ti to kaže pet ili više ljudi - onda se valjaj.Pametna si...
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#6663 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by prog321 »

Pa prihod raste sto se vise zaduzujes.
Trosis dug na gradnju autoputeva, to dize GDP.
Uzmes dug i izgradis zeljenicu, to isto dize GDP.
Uzmes dug i dignes plate uposlenicima u drzavnoj sluzbi, to takodje dize GDP.

A currency board se nikad nece uknuti. Zasto bi ?
Pa Danska ga ima. Saudijska Arabija i gomila drugih zemalja.
PM72
Posts: 19933
Joined: 30/04/2012 16:54

#6664 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by PM72 »

prihod raste sto se vise zaduzujes.
:zid:
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#6665 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Niemand »

piupiu wrote:
Izvol'te ... totalno nešuplja! :oops: :D :P

:mercireklama:
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#6666 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by prog321 »

piupiu wrote:
Imate vremena do ujutro da uvedete Komisiju za istinu i pomirenje, da malo razblažite retoriku, da se izljubite i tome slično. :D A, ujutro ću vam poslati Chmolju - pa, kom obojci, kom opanci . :D :wink:

Ja sam samo drzao temu aktivnom dok je Fudo bio odsutan. :-D
Jedino imam problema sa vulgarnosti PM72 koji ima neki osobni problem protiv mene, ali sam njega aktivno blokirao i ne citam ga.
Sa ostalim nisam u frci i ne vidim zasto bih se mirio?
statixx
Posts: 9819
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#6667 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by statixx »

prog321 wrote:Pa prihod raste sto se vise zaduzujes.
Trosis dug na gradnju autoputeva, to dize GDP.
Uzmes dug i izgradis zeljenicu, to isto dize GDP.
Uzmes dug i dignes plate uposlenicima u drzavnoj sluzbi, to takodje dize GDP.
Da, ali posljednjih godina karakteristicni su krediti kojima se pokriva budzetski deficit. To nisu sredstva koja se trose na investicijske projekte.

Kakve ba Zeljeznice, nisi valjda i ti dijasporac. :D Znas li ti nesto o kreditu za Talgo vozove i stotine drugih, prokockanih i pokradenih :lol:
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#6668 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Niemand »

Inace, ocekivala sam da cete skontati da vam je ovo uporno ponavljanje more i skijanje nidje veze, al haj. 'ta me briga, jerbo, postajem depresivna kad citam ovu temu :diva:
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#6669 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by prog321 »

Dug se naravno nikad ne treba uzimati za pokrivanje budzetskih rupa, ali za kapitalne investicije mi jos imamo prostora.

Pa govorim o zeljeznickoj mrezi. Izgradnji i obnovi.
Obnova pruge do Ploca, pa Tuzla Sarajevo, Sarajevo-Beograda, itd.

Nisam dijasporac.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#6670 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Ommadawn »

piupiu wrote:
Tranzicija je tranzicija, obnova obnova, a diktat diktat. Ako ćemo porediti kruške s kruškama i jabuke s jabukama, hajmo porediti tako - infrastruktura i ekonomska politika u prvih 20 godina nakon rata. Ona je država do sredine 70.ih imala ekonomski rast od 6% godišnje - u prosjeku. Sama, svojim rukama i znanjem, takodje nakon strašnog rata. Ako neko piški ideološki po nečemu, piški onaj koji to negira.

Ne bih se slozio. SFRJ od 1969 nije imala suficit u trgovinskom balansu, dakle uvozila je vise nego sto je izvozila. Najvise ljudi otislo je upravo 1969 godine na "privremeni" rad u zapadne zemlje. Drzavi je to dobro doslo jer se time pokrivala nezaposlenost koja je sve vise dolazila do izrazaja i izvor strane valute. No ni to nije bilo dovoljno. Sedamdesetih je trebalo uvesti nove reforme u privredi da bi ona bila produktivnija.

Svojim rukama, drzava se izgradila u fizickom smislu. Svojim znanjem, ne. Kupovalo se znanje iz drugih i naprednijih drzava, sto naravno i nije losa stvar ali samo za pocetak. Jugoslavija je napravila tu gresku jer je taj sistem zadrzala i time postajala manje konkurentna na svjetskom trzistu. Famozna pruga Brcko-Banovici jeste izgradjena radnom akcijom ali ljudi za to nisu bili placeni, imali su hranu i spavanje a stisni muda u to vrijeme i reci "Necu, nisam budala da radim dzabe!". Sta mislis koliko bi ljudi bili spremni i da se organizovala neka radna akcija za izgradnju i obnovu zemlje 1996-e?
PM72
Posts: 19933
Joined: 30/04/2012 16:54

#6671 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by PM72 »

Ja nemam ni sa kim "osobni" problem ali ovdje ima ljudi kojima je džaba govoriti da se provaljuju i da ne pišu gluposti ali oni to iznova i bez prestanka čine.Trolaju i urnišu svaku temu na kojoj su prisutni.Bar pet diskutanata na ovoj temu govori Prog 321 da nije zdrave glave.Do besvjesti kopira i postire članke sumnjivih autora iz kojih redovno vadi stvari iz konteksta.
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#6672 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by nosara »

Ommadawn wrote:
piupiu wrote:
Tranzicija je tranzicija, obnova obnova, a diktat diktat. Ako ćemo porediti kruške s kruškama i jabuke s jabukama, hajmo porediti tako - infrastruktura i ekonomska politika u prvih 20 godina nakon rata. Ona je država do sredine 70.ih imala ekonomski rast od 6% godišnje - u prosjeku. Sama, svojim rukama i znanjem, takodje nakon strašnog rata. Ako neko piški ideološki po nečemu, piški onaj koji to negira.

Ne bih se slozio. SFRJ od 1969 nije imala suficit u trgovinskom balansu, dakle uvozila je vise nego sto je izvozila. Najvise ljudi otislo je upravo 1969 godine na "privremeni" rad u zapadne zemlje. Drzavi je to dobro doslo jer se time pokrivala nezaposlenost koja je sve vise dolazila do izrazaja i izvor strane valute. No ni to nije bilo dovoljno. Sedamdesetih je trebalo uvesti nove reforme u privredi da bi ona bila produktivnija.

Svojim rukama, drzava se izgradila u fizickom smislu. Svojim znanjem, ne. Kupovalo se znanje iz drugih i naprednijih drzava, sto naravno i nije losa stvar ali samo za pocetak. Jugoslavija je napravila tu gresku jer je taj sistem zadrzala i time postajala manje konkurentna na svjetskom trzistu. Famozna pruga Brcko-Banovici jeste izgradjena radnom akcijom ali ljudi za to nisu bili placeni, imali su hranu i spavanje a stisni muda u to vrijeme i reci "Necu, nisam budala da radim dzabe!". Sta mislis koliko bi ljudi bili spremni i da se organizovala neka radna akcija za izgradnju i obnovu zemlje 1996-e?
Koje zemlje, pa sve smo vam izgradili, samo krecite redovno... :roll:
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42278
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#6674 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Mis mekinjas »

prog321 wrote:Pa prihod raste sto se vise zaduzujes.
Trosis dug na gradnju autoputeva, to dize GDP.
Uzmes dug i izgradis zeljenicu, to isto dize GDP.
Uzmes dug i dignes plate uposlenicima u drzavnoj sluzbi, to takodje dize GDP.

A currency board se nikad nece uknuti. Zasto bi ?
Pa Danska ga ima. Saudijska Arabija i gomila drugih zemalja.
Oj zemljo. :zid:

Znas ti ista o zaduzivanju recimo iz prakse. Ugovori, klauzule, mjenice... Da ne nabrajam kako to ide.

Ma ne vrijedi u stvari.
Odlicno ti kontas. A kru' te rodio da mi je znati ko te placa mene bi dijamantima placao.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#6675 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by madner »

More i skijanje su medjutim dobri indikatori, jer za obje aktivnosti covjek mora generisati visak novca i osjecati se dovoljno sigurno da taj visak smanji.
Post Reply