Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#66251 Re: Zeničani

Post by ZoomZoomKiwi »

xPaco1337 wrote: 05/05/2024 21:30 Kakvi su nam putevi i sudari ništa me ne cudi, danas sam proveo skoro 5 sati hodajuci po Žepču jer nisam mogao izaci na magistralu zbog onog sudara, dobro je da nisam bio koloni kao vecina odustao sam odma i vratio se nazad reko proce za sat-dva međutim....Vidim bruku autobusa,kamiona bilo kilometarske kolone, ne mogu shvatit da zbog obicnog prevrtanja auta oni zaustave saobracaj na skoro 5 sati na jedinom putu koji povezuje sve živo
Vidi, kad ima ozlijeđenih lica ili gore, onda se na uviđaj zove dežurni tužilac. Pošto je nedjelja, isti je zaglavio negdje na roštilju, pa se čekalo na njega.


Samo dokaz da nam je autoput trebao prije 20 godina, a ne za 20.
Pklat4
Posts: 266
Joined: 08/11/2016 19:34

#66252 Re: Zeničani

Post by Pklat4 »

Zna li se šta hoće li se riješiti problem lutalica?

Sad me baš napali u podnožju Hamide kod Jabuke. Krenuo onom prečicom iznad kružnog toka, nepokošeno i nisam ih vidio, njih 6-7 prema meni i ja skočim sa zida i pofino sjebem nogu. :lol:

Jebeš što su mene napali, bez posljedica nekih većih, ali dijete neko bi ozbiljnu traumu preživjelo.
User avatar
N.N.
Posts: 3553
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#66253 Re: Zeničani

Post by N.N. »

Idi u hitnu, slikaj nogu, zovi policiju...sa papirima idi advokatu i naplatit ces.
Pklat4
Posts: 266
Joined: 08/11/2016 19:34

#66254 Re: Zeničani

Post by Pklat4 »

N.N. wrote: 06/05/2024 01:05 Idi u hitnu, slikaj nogu, zovi policiju...sa papirima idi advokatu i naplatit ces.
Ma nema nikakvog loma buraz, mogu hodati bez problema, dobro sam se dočekao, kroz dan-dva kao da ništa nije. Malo se jebenije dočekam na nogu, ali mi se ne da procedura rješavati sad jer nemam vremena za to. :D

Kažem opet jebeš mene, previše ih se nakotilo, a djeca prolaze stalno tim putem. Primijetio sam i ranije da ih ima, ali ono kako nisam imao straha od njih, prolazio sam pored bez problema.
User avatar
ShnjaZZZ
Posts: 1710
Joined: 29/11/2022 19:46

#66255 Re: Zeničani

Post by ShnjaZZZ »

Pklat4 wrote: 06/05/2024 01:02 Zna li se šta hoće li se riješiti problem lutalica?

Sad me baš napali u podnožju Hamide kod Jabuke. Krenuo onom prečicom iznad kružnog toka, nepokošeno i nisam ih vidio, njih 6-7 prema meni i ja skočim sa zida i pofino sjebem nogu. :lol:

Jebeš što su mene napali, bez posljedica nekih većih, ali dijete neko bi ozbiljnu traumu preživjelo.
Mene su jučer dva ogromna isto napali prije turbeta na skretanju za Bilmišće i to dva ogromna. Sreća imao sam ruksak pa sam mahao sa njim na njih pa su malo pobjegli. Treso sam se sat vremena. Već sam preživio ujed psa lutalice prije 10 godina.
Pklat4
Posts: 266
Joined: 08/11/2016 19:34

#66256 Re: Zeničani

Post by Pklat4 »

ShnjaZZZ wrote: 06/05/2024 07:22
Pklat4 wrote: 06/05/2024 01:02 Zna li se šta hoće li se riješiti problem lutalica?

Sad me baš napali u podnožju Hamide kod Jabuke. Krenuo onom prečicom iznad kružnog toka, nepokošeno i nisam ih vidio, njih 6-7 prema meni i ja skočim sa zida i pofino sjebem nogu. :lol:

Jebeš što su mene napali, bez posljedica nekih većih, ali dijete neko bi ozbiljnu traumu preživjelo.
Mene su jučer dva ogromna isto napali prije turbeta na skretanju za Bilmišće i to dva ogromna. Sreća imao sam ruksak pa sam mahao sa njim na njih pa su malo pobjegli. Treso sam se sat vremena. Već sam preživio ujed psa lutalice prije 10 godina.
Znaš li kome se obratiti da se ovo riješi?
User avatar
gentoo
Posts: 4593
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#66257 Re: Zeničani

Post by gentoo »

Pklat4 wrote: 06/05/2024 09:04 Znaš li kome se obratiti da se ovo riješi?
Mogu ti ja organizovati druzenje sa jednim psicem od 35+ KG da savladas strah.. Znas kako kazu.. psi osjete strah pa si im onda zanimljiv :D :evil:
User avatar
ShnjaZZZ
Posts: 1710
Joined: 29/11/2022 19:46

#66258 Re: Zeničani

Post by ShnjaZZZ »

Pklat4 wrote: 06/05/2024 09:04
ShnjaZZZ wrote: 06/05/2024 07:22
Pklat4 wrote: 06/05/2024 01:02 Zna li se šta hoće li se riješiti problem lutalica?

Sad me baš napali u podnožju Hamide kod Jabuke. Krenuo onom prečicom iznad kružnog toka, nepokošeno i nisam ih vidio, njih 6-7 prema meni i ja skočim sa zida i pofino sjebem nogu. :lol:

Jebeš što su mene napali, bez posljedica nekih većih, ali dijete neko bi ozbiljnu traumu preživjelo.
Mene su jučer dva ogromna isto napali prije turbeta na skretanju za Bilmišće i to dva ogromna. Sreća imao sam ruksak pa sam mahao sa njim na njih pa su malo pobjegli. Treso sam se sat vremena. Već sam preživio ujed psa lutalice prije 10 godina.
Znaš li kome se obratiti da se ovo riješi?
Nikome. Nosat utoku sa sobom i molit se Bogu da te ne napadnu.
Bobi
Forum administrator
Posts: 38013
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#66259 Re: Zeničani

Post by Bobi »

Ma jasta...lako nositi...treba upotrijebiti....180 stepeni razlicita stvar :D .
Budi kao ovaj belgijski :D
DebelinJoe
Posts: 4250
Joined: 03/03/2021 20:06

#66260 Re: Zeničani

Post by DebelinJoe »

Pklat4 wrote: 06/05/2024 01:02 Zna li se šta hoće li se riješiti problem lutalica?

Sad me baš napali u podnožju Hamide kod Jabuke. Krenuo onom prečicom iznad kružnog toka, nepokošeno i nisam ih vidio, njih 6-7 prema meni i ja skočim sa zida i pofino sjebem nogu. :lol:

Jebeš što su mene napali, bez posljedica nekih većih, ali dijete neko bi ozbiljnu traumu preživjelo.
U Babinoj rijeci baš ima mnogo pasa lutalica.

Ima neki broj u gradskoj upravi na koji se to moze ili moglo prijaviti...
User avatar
gentoo
Posts: 4593
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#66261 Re: Zeničani

Post by gentoo »

Mozda vam @dacha bosanac moze pomoci :)
User avatar
apsidejzi
Posts: 9947
Joined: 25/05/2013 23:49

#66262 Re: Zeničani

Post by apsidejzi »

A sta je sa onim centrom za pse? jel ugasen, pun il nesto trece?
User avatar
Sanjarko
Posts: 28455
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#66263 Re: Zeničani

Post by Sanjarko »

Mene davno ujela za nogu kerusa. Nije puno. Pomamila se jer joj su kucici bili blizu tu negdje.
User avatar
dacha bosanac
Posts: 808
Joined: 14/11/2013 10:09

#66264 Re: Zeničani

Post by dacha bosanac »

gentoo wrote: 06/05/2024 13:34 Mozda vam @dacha bosanac moze pomoci :)
Pa ja baš i ne mogu. Ja pokušavam da pomognem da se udome, ali ne ide baš lako. Mada, azil sada ima mnogo bolje uslove za udomljavanje u inostranstvo, ali je previše pasa i pored sterilizacija.
Ne znam, ja sam redovno tu u Babinoj rijeci i znam da ih ima, ali nisam vidio da napadaju, mada vjerujem ako tako drugi kažu.
User avatar
dacha bosanac
Posts: 808
Joined: 14/11/2013 10:09

#66265 Re: Zeničani

Post by dacha bosanac »

apsidejzi wrote: 06/05/2024 19:30 A sta je sa onim centrom za pse? jel ugasen, pun il nesto trece?
Ma azil može da primi nešto više od 100 pasa, možda max 150. To je malo u odnosu na potrebe, ali da grad hoće da da da se gradi ( ima mjesta) možda bi se neke stvari i bolje rješavale.
User avatar
Athlon64
Posts: 2978
Joined: 24/11/2022 17:51

#66266 Re: Zeničani

Post by Athlon64 »

dacha bosanac wrote: 06/05/2024 21:56
apsidejzi wrote: 06/05/2024 19:30 A sta je sa onim centrom za pse? jel ugasen, pun il nesto trece?
Ma azil može da primi nešto više od 100 pasa, možda max 150. To je malo u odnosu na potrebe, ali da grad hoće da da da se gradi ( ima mjesta) možda bi se neke stvari i bolje rješavale.
Nakon koliko sedmica ide eutanazija u azilu?
User avatar
dacha bosanac
Posts: 808
Joined: 14/11/2013 10:09

#66267 Re: Zeničani

Post by dacha bosanac »

Athlon64 wrote: 06/05/2024 22:20 Nakon koliko sedmica ide eutanazija u azilu?
Nema eutanazije. Imaš zakon BiH o tome i samo bolesne i opasne životinje se eutanaziraju.
User avatar
Athlon64
Posts: 2978
Joined: 24/11/2022 17:51

#66268 Re: Zeničani

Post by Athlon64 »

dacha bosanac wrote: 06/05/2024 22:23
Athlon64 wrote: 06/05/2024 22:20 Nakon koliko sedmica ide eutanazija u azilu?
Nema eutanazije. Imaš zakon BiH o tome i samo bolesne i opasne životinje se eutanaziraju.
Pa treba onda primjeniti zakone iz EU i rješen problem.
User avatar
dacha bosanac
Posts: 808
Joined: 14/11/2013 10:09

#66269 Re: Zeničani

Post by dacha bosanac »

Athlon64 wrote: 06/05/2024 22:40
Pa treba onda primjeniti zakone iz EU i rješen problem.
Evo, primjenićemo zakon, čini mi se Njemačke, gdje nema eutanazije nikako.
Nije eutanazija rješenje, problemi se time ne rješavaju.
User avatar
Athlon64
Posts: 2978
Joined: 24/11/2022 17:51

#66270 Re: Zeničani

Post by Athlon64 »

dacha bosanac wrote: 06/05/2024 22:46
Athlon64 wrote: 06/05/2024 22:40
Pa treba onda primjeniti zakone iz EU i rješen problem.
Evo, primjenićemo zakon, čini mi se Njemačke, gdje nema eutanazije nikako.
Nije eutanazija rješenje, problemi se time ne rješavaju.
Znam da većina zemalja ima pravilo ako se ne udome psi da se eutaniziraju.

Šta je onda rješenje?
User avatar
dacha bosanac
Posts: 808
Joined: 14/11/2013 10:09

#66271 Re: Zeničani

Post by dacha bosanac »

Athlon64 wrote: 06/05/2024 22:49
Znam da većina zemalja ima pravilo ako se ne udome psi da se eutaniziraju.

Šta je onda rješenje?
Pa, prije svega da se donese zakon o vlasničkim psima, da se sprovede masovno čipovanje, sterilizacija (ako nećeš da ti se psi razmnožavaju radi prodaje), ako ih prodaješ da se zna kome si ih prodao, ako nisi gdje su ostali štenci, kažnjavanje onih koji ostavljaju i dovlače pse (vjeruj mi ima jako mnogo toga). Sve u svemu, osnovni problem su ljudi koji su i stvorili ovaj problem. Imam toliko situacija gdje sam lično vidio kako ljudi dovlače pse, zovu i prijete da će ih ostaviti. Dođe policija (ne uvijek) i zapiše, ali kazni nigdje.
Ja shvatam da vama psi predstavljaju problem, ali oni su posljedica, a ne uzrok problema.
User avatar
Athlon64
Posts: 2978
Joined: 24/11/2022 17:51

#66272 Re: Zeničani

Post by Athlon64 »

dacha bosanac wrote: 06/05/2024 22:54
Athlon64 wrote: 06/05/2024 22:49
Znam da većina zemalja ima pravilo ako se ne udome psi da se eutaniziraju.

Šta je onda rješenje?
Pa, prije svega da se donese zakon o vlasničkim psima, da se sprovede masovno čipovanje, sterilizacija (ako nećeš da ti se psi razmnožavaju radi prodaje), ako ih prodaješ da se zna kome si ih prodao, ako nisi gdje su ostali štenci, kažnjavanje onih koji ostavljaju i dovlače pse (vjeruj mi ima jako mnogo toga). Sve u svemu, osnovni problem su ljudi koji su i stvorili ovaj problem. Imam toliko situacija gdje sam lično vidio kako ljudi dovlače pse, zovu i prijete da će ih ostaviti. Dođe policija (ne uvijek) i zapiše, ali kazni nigdje.
Ja shvatam da vama psi predstavljaju problem, ali oni su posljedica, a ne uzrok problema.
Ovdje kod nas nema pasa lutalica uopšte, ne mogu baš opstati.
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2829
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#66273 Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

Mi nismo Njemacka, tako da je najveca glupost bila izglasavanje zakona o zivotinjama koji ova drzava ne moze da implementira. Mi da imamo azil za pse koji moze da primi 300 umjesto sadasnjih do 150 pasa, opet bi problem bio jer bi u gradu imali jos 100. Nama treba neko prelazno rijesenje kojim ce biti dozvoljena eutanazija nakon 30 dana. Istovrmeno trebaju mnogo veca sredstva sa svih nivoa da se regulise ova problematika na humaniji nacin.
User avatar
dacha bosanac
Posts: 808
Joined: 14/11/2013 10:09

#66274 Re: Zeničani

Post by dacha bosanac »

Ja_Ja wrote: 06/05/2024 23:15 Mi nismo Njemacka, tako da je najveca glupost bila izglasavanje zakona o zivotinjama koji ova drzava ne moze da implementira. Mi da imamo azil za pse koji moze da primi 300 umjesto sadasnjih do 150 pasa, opet bi problem bio jer bi u gradu imali jos 100. Nama treba neko prelazno rijesenje kojim ce biti dozvoljena eutanazija nakon 30 dana. Istovrmeno trebaju mnogo veca sredstva sa svih nivoa da se regulise ova problematika na humaniji nacin.
Ti nikada time nećeš riješiti problem pasa jer taj isti problem stvaraju ljudi. Ja bih onda da se isto donese zakon da se tako i ljudi eutanaziraju. Šta fali? Nemaš love za život? Eutanazija. Kradeš? Eutanazija. Bolestan si? Zarazićeš druge? Eutanazija.
Jako smo laki za "povuči obarač", ali jako teški za rješavati problem sistematski i tamo gde ga treba rješavati. Psi su posljedice, ljudi su uzrok.
User avatar
Sanjarko
Posts: 28455
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#66275 Re: Zeničani

Post by Sanjarko »

Ma čipiranje, sterilizacija itd. Ja bi čak i porez na kućne ljubimce uveo.

Teška tema.
Post Reply