Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
konektovan
Posts: 51391
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#6576 Re: RE: Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Romeo 80 wrote:Kad smo već kod protokomjera ili MAF senzora da priupitam. Postoji li mogućnost da električar provjeri njegovu ispravnost? Kako da znam je li ispravan ili ne? Ja kad ga isključim ne primijetim nikakvu razliku u radu motora, a nema mi baš logike da motor radi isto i sa isključenim i sa uključenim MAF-om. :?
Ja kad svoj iskljucim, radi k'o doxa.[emoji1]

poslano sa Sonija Ze
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#6577 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by quarterback »

NediM17 wrote:Ima logike jer ECU ima upamcene neke prosjecne vrijednosti i radi sa njima, sto bi mi Bosanci rekli, radi "odokativnom" metodom. :D
cito sam na nekom forumu da ljudi skinu akumulator na par sati da resetuju ecu ili tako nesto
NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#6578 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Da, kada ECU ostane bez napajanja nakon odredjenog vremena gubi parametre iz privremene memorije.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6579 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by tempuser »

Romeo 80 wrote:Kad smo već kod protokomjera ili MAF senzora da priupitam. Postoji li mogućnost da električar provjeri njegovu ispravnost? Kako da znam je li ispravan ili ne? Ja kad ga isključim ne primijetim nikakvu razliku u radu motora, a nema mi baš logike da motor radi isto i sa isključenim i sa uključenim MAF-om. :?
Moze, esso je meni mjerio senzor protoka zraka jer se auto poceo cudno ponasati, malo kasnio na odezivu gasa i na 1500 o/min prilikom konstatnog gasa ili ubrzanja je znao blago zatrzati i to samo jednom, i otkrio da je poceo brljaviti, a nije prijavio nikakvu gresku. Lupam iz glave, izmjereno je 400 nekih jedinica, a referentno podrucje oko 280.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6580 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by tempuser »

Pitanje...
Fabricko Bose pojacalo u Mercedesu preminulo, ima napona, osigurac ispravan, instalacija ok.
Zna li iko nekog elektricara ili RTV mehanicara koji bi to mogao pogledati?
User avatar
Romeo 80
Posts: 4627
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#6581 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Romeo 80 »

tempuser wrote:
Romeo 80 wrote:Kad smo već kod protokomjera ili MAF senzora da priupitam. Postoji li mogućnost da električar provjeri njegovu ispravnost? Kako da znam je li ispravan ili ne? Ja kad ga isključim ne primijetim nikakvu razliku u radu motora, a nema mi baš logike da motor radi isto i sa isključenim i sa uključenim MAF-om. :?
Moze, esso je meni mjerio senzor protoka zraka jer se auto poceo cudno ponasati, malo kasnio na odezivu gasa i na 1500 o/min prilikom konstatnog gasa ili ubrzanja je znao blago zatrzati i to samo jednom, i otkrio da je poceo brljaviti, a nije prijavio nikakvu gresku. Lupam iz glave, izmjereno je 400 nekih jedinica, a referentno podrucje oko 280.
E super, hvala! :thumbup: Mislim da i moj nije dobar i moraću ga provjeriti. Ide auto solidno, ali ipak ne kako bi trebao s obzirom na snagu. A pošto vozim na plin desilo mi se jednom ranije da je došlo do plinske detonacije kod samog mafa i čisto sumnjam da je to preživio bez posljedica...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6582 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by tempuser »

Kod mene je u pitanju bio VW dizlo...
NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#6583 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

@Romeo80

Sistem na flandju?

@tempuser

Bravo za Essu! :thumbup: ECU nece prijaviti gresku dok god senzori daju vrijednosti u ocekivanim okvirima. Senzor moze brljaviti a i dalje biti u okvirima vrijednosti koji nece natjerati ECU da izbaci MIL lampicu. Neku anomaliju pri citanju live parametara moze prepoznati samo pismen dijagnostirac, jer obicno nasi majstori ako vide da nema gresaka kazu- MA DOBRO JE TO. :-)
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#6584 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by quarterback »

tempuser wrote:Pitanje...
Fabricko Bose pojacalo u Mercedesu preminulo, ima napona, osigurac ispravan, instalacija ok.
Zna li iko nekog elektricara ili RTV mehanicara koji bi to mogao pogledati?
pp
User avatar
Romeo 80
Posts: 4627
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#6585 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Romeo 80 »

NediM17 wrote:@Romeo80

Sistem na flandju?

@tempuser

Bravo za Essu! :thumbup: ECU nece prijaviti gresku dok god senzori daju vrijednosti u ocekivanim okvirima. Senzor moze brljaviti a i dalje biti u okvirima vrijednosti koji nece natjerati ECU da izbaci MIL lampicu. Neku anomaliju pri citanju live parametara moze prepoznati samo pismen dijagnostirac, jer obicno nasi majstori ako vide da nema gresaka kazu- MA DOBRO JE TO. :-)
Tako je Nedime. Flanđa nažalost :-D
User avatar
konektovan
Posts: 51391
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#6586 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Kako ga je esso provjerio????[emoji1]

poslano sa Sonija Ze
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#6587 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by basicm »

Mene zadnje vrijeme zeza duze verglanje na topao motor. Dijagnostike ne kazu nista, nema gresaka


Sent from my iPhone using Tapatalk
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#6588 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Leon16v »

basicm wrote:Mene zadnje vrijeme zeza duze verglanje na topao motor. Dijagnostike ne kazu nista, nema gresaka
Ista situacija do neki dan kod mene, ugrije se motor, ugasim auto, odem nesto kupim, vratim se, i vergla, vergla i jedva sastavi.
Dijagnostika nista, jedni kazu dizne, ovo ono.
Reparirao anlaser, rijesio problem :-D

Sent from my iPhone using Tapatalk
NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#6589 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Znam da ne valja kad hladan tesko pali, ali kad vruc tesko pali, to je vjerovatno jos gore. :D :mrgreen:
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#6590 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by basicm »

Cuj anlaser? Kod mene vrti ko lud, ali nece da sastavi kako treba.
Jest jest, gore je kad vruc nece, jer ne znas sta mu je


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
konektovan
Posts: 51391
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#6591 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Gdje se kvalitetno moze izmjeriti kompresija????

poslano sa Sonija Ze
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#6592 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Leon16v »

basicm wrote:Cuj anlaser? Kod mene vrti ko lud, ali nece da sastavi kako treba.
Jest jest, gore je kad vruc nece, jer ne znas sta mu je


Sent from my iPhone using Tapatalk
I meni na hladno na pola kljuca palio,i proslu zimu na minusima, cim se motor ugrije, i pokusam, vrti, al nece da sastavi, tek nakon 3-4 puta.
I evo prije nekih 20ak dana uradim reparaciju, nije se vise nikad to ponovilo.
plinas
Posts: 104
Joined: 07/09/2016 13:40

#6593 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by plinas »

basicm wrote:Mene zadnje vrijeme zeza duze verglanje na topao motor. Dijagnostike ne kazu nista, nema gresaka


Sent from my iPhone using Tapatalk
Neznam.koje auto je kod tebe, ali kod mene na vw caddy je isto bilo i to je do senzora temperature,zamjenjen i opet pali na pola kljuca
NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#6594 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

konektovan wrote:Gdje se kvalitetno moze izmjeriti kompresija????

poslano sa Sonija Ze
Opa Djurdjo... Ma je li to ispuhao Francuz? :mrgreen:
User avatar
konektovan
Posts: 51391
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#6595 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

NediM17 wrote:
konektovan wrote:Gdje se kvalitetno moze izmjeriti kompresija????

poslano sa Sonija Ze
Opa Djurdjo... Ma je li to ispuhao Francuz? :mrgreen:
Ma ne znam, al' rekoh sebi, ne bi bilo lose provjeriti.
Malo je okilavio dok je hladan, da l' zbog dizne, maf senzora, haj ga znaj, nesto ga muci. :mrgreen:
User avatar
bleee_sa
Posts: 42324
Joined: 05/10/2014 22:35
Location: Ispod sunca zlatnoga

#6596 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bleee_sa »

Ma dihtung glave i dekla, nemoj džaba pare trošit na mjerenje kompresije :mrgreen:
User avatar
konektovan
Posts: 51391
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#6597 Re: RE: Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

bleee_sa wrote:Ma dihtung glave i dekla, nemoj džaba pare trošit na mjerenje kompresije :mrgreen:
Pa ne znam koliko kosta mjerenje, al' kontam da ne moze biti vise od 50 KM.
Kako ti to meni dijagnozu postavi, k'o da si ga vozio?![emoji1] [emoji106]

poslano sa Sonija Ze
NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#6598 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

blok prva specijala i karike prva specijala. :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
konektovan
Posts: 51391
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#6599 Re: RE: Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

NediM17 wrote:blok prva specijala i karike prva specijala. :mrgreen: :mrgreen:
De mi to na našem jeziku, ne razumijem te bas najbolje?![emoji1]

poslano sa Sonija Ze
User avatar
ned424
Posts: 448
Joined: 07/08/2009 09:07

#6600 Re: RE: Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ned424 »

konektovan wrote:
NediM17 wrote:blok prva specijala i karike prva specijala. :mrgreen: :mrgreen:
De mi to na našem jeziku, ne razumijem te bas najbolje?![emoji1]

poslano sa Sonija Ze
Image
Znaci brusenje stublina nove karike i novi klipovi i novi lezajevi!
Post Reply