Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Bobi
Forum administrator
Posts: 38002
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#65702 Re: Zeničani

Post by Bobi »

I sta je ovdje problem? Emir je malo smotan :D .
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65962
Joined: 03/08/2010 19:04

#65703 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

Bobi wrote: 08/04/2024 21:19
I sta je ovdje problem? Emir je malo smotan :D .
pitaj emira šta je problem
doff
Posts: 2583
Joined: 02/10/2011 17:43
Location: ZenicaCity

#65704 Re: Zeničani

Post by doff »

Emir malo laže kad kaže:
konkurs zahtjeva ovjeru od strane GU (bez mogućnosti da ovjeriš kod notara)
Zakon o notarima FBiH:
Notarske ovjere i potvrde imaju dokaznu snagu javne isprave o činjenicama o kojima se u njima svjedoči
.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65962
Joined: 03/08/2010 19:04

#65705 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

to laže ali ne laže kad spominje Mirsu koji radi na ovjerama, čovjek svako malo nekome preko reda uzme dokumente da ovjeri i svako malo izađe napolje van šalter sale


strašna je gužva bila ,strašna, uzeo sam broj 14 oko 11 sati,na displeju bio na redu broj 48, ja otišao pješke do Centra za socijalni rad, zadržao se se deset minutra, vratim se do šalter sale, na displeju broj 61,što će reći da tim ritmom nema teorije da bi do kraja radnog vremena obavio šta zrebam i odem notaru
Bobi
Forum administrator
Posts: 38002
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#65706 Re: Zeničani

Post by Bobi »

broj 14 oko 11 sati? ja neki dan uzeo broj oko pola 12, otisao svojim poslom, pratio na zenica.ba..otisao oko 15:00 cekao mozda 10 minuta i to je to :D. taktika...vecina ljudi naucila na gotovo, i ti preko reda i ti sto moraju cekat :D.
User avatar
asMir11
Posts: 113
Joined: 31/08/2009 09:20
Grijem se na: Gree Hansol 12

#65707 Re: Zeničani

Post by asMir11 »

Naša salter sala je pokazatelj kakav nam je grad. Dakle, neorganizovanost je jedna riječ koja najbolje opisuje sadašnje stanje (i posljednjih 30 godina). Naravno, ponašanje stranaka je često bezobrazno, bahato i hinjsko tako da ne odudaraju mnogo od sistema.
Žalosno je vidjeti na 70km od Zenice kako je skoro perfektno uređena salter sala u općini Novi Grad u Sarajevu, a da se niko iz zeničke nije sjetio otići i prepisati sistem koji radi i koji je na usluzi građanima.
Bobi
Forum administrator
Posts: 38002
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#65708 Re: Zeničani

Post by Bobi »

Ma dajte ljudi, ja isto neki dan za drugu osobu vadio rodni list, ušao u 15:28...u 15:34 drzao u ruci rodni list :D. Isto u MUP, usao u MUP u 13:10 predao za licnu,uslikao se...izašao u 13:20 :D. Nista Mirso, Mujo, Fata i tako to :D.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 6916
Joined: 04/08/2020 19:22

#65709 Re: Zeničani

Post by -Chesterfield- »

Bobi wrote: 08/04/2024 21:59 Ma dajte ljudi, ja isto neki dan za drugu osobu vadio rodni list, ušao u 15:28...u 15:34 drzao u ruci rodni list :D. Isto u MUP, usao u MUP u 13:10 predao za licnu,uslikao se...izašao u 13:20 :D. Nista Mirso, Mujo, Fata i tako to :D.
Mirso i ti ste vjerovatno stari haveri. :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83410
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#65710 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Bobi
Forum administrator
Posts: 38002
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#65711 Re: Zeničani

Post by Bobi »

-Chesterfield- wrote: 08/04/2024 22:04
Bobi wrote: 08/04/2024 21:59 Ma dajte ljudi, ja isto neki dan za drugu osobu vadio rodni list, ušao u 15:28...u 15:34 drzao u ruci rodni list :D. Isto u MUP, usao u MUP u 13:10 predao za licnu,uslikao se...izašao u 13:20 :D. Nista Mirso, Mujo, Fata i tako to :D.
Mirso i ti ste vjerovatno stari haveri. :D
ne radi Mirso na rodnim listovima :lol: , to vecinom nije problem, ovjere zastopaju i donekle je narod u pravu ali treba naci optimalno rješenje za sebe kad vec se nista nece promijeniti .
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 6916
Joined: 04/08/2020 19:22

#65712 Re: Zeničani

Post by -Chesterfield- »

asMir11 wrote: 08/04/2024 21:54
Naša salter sala je pokazatelj kakav nam je grad. Dakle, neorganizovanost je jedna riječ koja najbolje opisuje sadašnje stanje (i posljednjih 30 godina). Naravno, ponašanje stranaka je često bezobrazno, bahato i hinjsko tako da ne odudaraju mnogo od sistema.
Žalosno je vidjeti na 70km od Zenice kako je skoro perfektno uređena salter sala u općini Novi Grad u Sarajevu, a da se niko iz zeničke nije sjetio otići i prepisati sistem koji radi i koji je na usluzi građanima.
Lahko bi bilo prepisati taj sistem da je Zenica imala ponder 2
mahiraga
Posts: 38
Joined: 16/03/2021 19:14

#65713 Re: Zeničani

Post by mahiraga »

Iz perspektive Mirse, kao osoba koja radi sa nasim ljudima, u jednu ruku ga razumijem.

Mislim da je sistematizacija po radnim mjestima toliko utegnuta da veliki dio posla pada na pojedince. Objasnjavati se svaki dan sa ljudima sa sela koji dodju istjerivati svoju pravdu, a sta reci tek o zenickim gospodjetinama. Opceenito je jako teško raditi na radnom mjestu prema kojem svaki pojedinac ima vec formiranu predrasudu.

U takvom ambijentu, ispasta prosjecan covjek koji naleti na mirsu koji se okovao odbranbenim mehanizmima kako ne bi nekome izbusio glavu na šalteru.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 6916
Joined: 04/08/2020 19:22

#65714 Re: Zeničani

Post by -Chesterfield- »

Bobi wrote: 08/04/2024 22:08
-Chesterfield- wrote: 08/04/2024 22:04
Bobi wrote: 08/04/2024 21:59 Ma dajte ljudi, ja isto neki dan za drugu osobu vadio rodni list, ušao u 15:28...u 15:34 drzao u ruci rodni list :D. Isto u MUP, usao u MUP u 13:10 predao za licnu,uslikao se...izašao u 13:20 :D. Nista Mirso, Mujo, Fata i tako to :D.
Mirso i ti ste vjerovatno stari haveri. :D
ne radi Mirso na rodnim listovima :lol: , to vecinom nije problem, ovjere zastopaju i donekle je narod u pravu ali treba naci optimalno rješenje za sebe kad vec se nista nece promijeniti .
Ja sam mislio da je ovo u funkciji?

https://zenica.ba/e-maticar/
User avatar
asMir11
Posts: 113
Joined: 31/08/2009 09:20
Grijem se na: Gree Hansol 12

#65715 Re: Zeničani

Post by asMir11 »

Ne bih se složio s tim. U Zenici inače ništa ne može, jer nas kao Sarajevo mrzi ili eto dobija vise para od raspodjele na nivou entiteta i drzave.
Ovo je ulaganje u opremu i ljude koje bi se brzo vratilo kroz smanjeno izgubljeno vrijeme klijenata, manje nervoze, veće zadovoljstvo administracijom, očuvanjem dostojanstva (pogotovo prosvjetnih radnika u julu), itd.
Koja god vlast to uradi, imala bi zadovoljnije glasače. Para ima, bivši su radili kapitalne projekte, pa im je ovo promaklo, a sadašnja se hvali kako sve radi bez zaduženja, ali eto za unapređenje rada salter sale nema sredstava (zelje, znanja).
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65962
Joined: 03/08/2010 19:04

#65716 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

Bobi wrote: 08/04/2024 21:53 broj 14 oko 11 sati? ja neki dan uzeo broj oko pola 12, otisao svojim poslom, pratio na zenica.ba..otisao oko 15:00 cekao mozda 10 minuta i to je to :D. taktika...vecina ljudi naucila na gotovo, i ti preko reda i ti sto moraju cekat :D.
broj 142, pogriješio sam u pisanju,a u tom trenutku na displeju broj 48 čini mi se,nakon 50 minuta na displeju broj 61
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65962
Joined: 03/08/2010 19:04

#65717 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

Bobi wrote: 08/04/2024 22:08
-Chesterfield- wrote: 08/04/2024 22:04
Bobi wrote: 08/04/2024 21:59 Ma dajte ljudi, ja isto neki dan za drugu osobu vadio rodni list, ušao u 15:28...u 15:34 drzao u ruci rodni list :D. Isto u MUP, usao u MUP u 13:10 predao za licnu,uslikao se...izašao u 13:20 :D. Nista Mirso, Mujo, Fata i tako to :D.
Mirso i ti ste vjerovatno stari haveri. :D
ne radi Mirso na rodnim listovima :lol: , to vecinom nije problem, ovjere zastopaju i donekle je narod u pravu ali treba naci optimalno rješenje za sebe kad vec se nista nece promijeniti .
kod ovjera je problem što često radi jedna osoba i šalter na kojem se kupuje taksa je jedan ,ogromna gužva na tom šalteru,osoba koja treba kupiti taksu za ovjeru čeka po deset minuta dok za to vrijeme radnik na ovjerama ne može raditi ništa dok mu se ne donese taksa
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65962
Joined: 03/08/2010 19:04

#65718 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

Bobi wrote: 08/04/2024 21:59 Ma dajte ljudi, ja isto neki dan za drugu osobu vadio rodni list, ušao u 15:28...u 15:34 drzao u ruci rodni list :D. Isto u MUP, usao u MUP u 13:10 predao za licnu,uslikao se...izašao u 13:20 :D. Nista Mirso, Mujo, Fata i tako to :D.
rodniu listovi se daleko brže dobijaju nego što se završavaju ovjere
Bobi
Forum administrator
Posts: 38002
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#65719 Re: Zeničani

Post by Bobi »

Na salterima rade sve osobe 5 godina do penzije, po kancelarijama utegnute tete oko 30 godina starosti, ustvari ne rade nista..forumaju,kafice,tamo vamo,mamine i tatine.Ti na salterima su tu od prije rata te im donose da nesto urade i te utegnute po kancelarijama, zato zastopa uvijek :D. Tako je moje vidjenje.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65962
Joined: 03/08/2010 19:04

#65720 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

mahiraga wrote: 08/04/2024 22:23 Iz perspektive Mirse, kao osoba koja radi sa nasim ljudima, u jednu ruku ga razumijem.

Mislim da je sistematizacija po radnim mjestima toliko utegnuta da veliki dio posla pada na pojedince. Objasnjavati se svaki dan sa ljudima sa sela koji dodju istjerivati svoju pravdu, a sta reci tek o zenickim gospodjetinama. Opceenito je jako teško raditi na radnom mjestu prema kojem svaki pojedinac ima vec formiranu predrasudu.

U takvom ambijentu, ispasta prosjecan covjek koji naleti na mirsu koji se okovao odbranbenim mehanizmima kako ne bi nekome izbusio glavu na šalteru.
čovjeka znam, pozz se, sve ok, ali ne znam zbog čega svako malo nekome sa strane uzme dokumente da ovjeri, nigdje ne piše da radi npr. sa pravnim licima, sa ovime ili onima, ne znam zbog čega je nervozan pa svako malo osobama koje stoje glasno kaže da ne stoje blizu šaltera kad ionako većinom ne radi sa strankama, niko ga ništa ni ne pita, a ponekad uključi displej i tad ovjeri dokumente osobama koji imajiuone brojeve.

da ne spominjem situacije koje sam primijetio i prije 15 godina,kad mu supruga dođe, čovjek ustane i izađe napolje, sve do pozorišta, bez obzira ima li stranaka ili ne
Bobi
Forum administrator
Posts: 38002
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#65721 Re: Zeničani

Post by Bobi »

kakavdanakneiskustvu wrote: 08/04/2024 22:55
Bobi wrote: 08/04/2024 22:08
-Chesterfield- wrote: 08/04/2024 22:04

Mirso i ti ste vjerovatno stari haveri. :D
ne radi Mirso na rodnim listovima :lol: , to vecinom nije problem, ovjere zastopaju i donekle je narod u pravu ali treba naci optimalno rješenje za sebe kad vec se nista nece promijeniti .
kod ovjera je problem što često radi jedna osoba i šalter na kojem se kupuje taksa je jedan ,ogromna gužva na tom šalteru,osoba koja treba kupiti taksu za ovjeru čeka po deset minuta dok za to vrijeme radnik na ovjerama ne može raditi ništa dok mu se ne donese taksa
Ma ti si naletio kad nije bilo markica, das dvi marke, dobijes markicu...5 sekundi se ja zadrzim, stvar je u tome sto svi idu u jednom odredjenom terminu ok pauze, svi se odjednom sjate i svi hoce odmah.Ja ne idem nikad prije 12 i ljeti kad navali dijaspora.
Bobi
Forum administrator
Posts: 38002
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#65722 Re: Zeničani

Post by Bobi »

I još nešto, kad dodjete u salter salu pronjuškajte okolo po kantama ,stolicima, bace ljudi brojeve kad vide da moraju dugo cekat pa se zna naci broj koji bas tad dolazi na red :D .
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65962
Joined: 03/08/2010 19:04

#65723 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

Bobi wrote: 08/04/2024 22:58 Na salterima rade sve osobe 5 godina do penzije, po kancelarijama utegnute tete oko 30 godina starosti, ustvari ne rade nista..forumaju,kafice,tamo vamo,mamine i tatine.Ti na salterima su tu od prije rata te im donose da nesto urade i te utegnute po kancelarijama, zato zastopa uvijek :D. Tako je moje vidjenje.
Mirsi donose dokumente na ovjeru osobe koje uđu u šalter salu, da ne spominjem imena osoba,koje ne rade u gradskoj upravi, mislim sve ok ako radi sa pravnim licima, ovima, onima, ali de nek je neka obavijest o tome a ne da nekada uključi displej a nekada ovom ili onom koji ga pozdravi,poselami, on odmah uzme da ovjeri dokumente.za 6

gadi mi se ići ovjeravati,danas kod notara sve završio, za 5 minuta
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65962
Joined: 03/08/2010 19:04

#65724 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

Bobi wrote: 08/04/2024 23:02
kakavdanakneiskustvu wrote: 08/04/2024 22:55
Bobi wrote: 08/04/2024 22:08

ne radi Mirso na rodnim listovima :lol: , to vecinom nije problem, ovjere zastopaju i donekle je narod u pravu ali treba naci optimalno rješenje za sebe kad vec se nista nece promijeniti .
kod ovjera je problem što često radi jedna osoba i šalter na kojem se kupuje taksa je jedan ,ogromna gužva na tom šalteru,osoba koja treba kupiti taksu za ovjeru čeka po deset minuta dok za to vrijeme radnik na ovjerama ne može raditi ništa dok mu se ne donese taksa
Ma ti si naletio kad nije bilo markica, das dvi marke, dobijes markicu...5 sekundi se ja zadrzim, stvar je u tome sto svi idu u jednom odredjenom terminu ok pauze, svi se odjednom sjate i svi hoce odmah.Ja ne idem nikad prije 12 i ljeti kad navali dijaspora.
otkud znam koliko maraka ću trebati za ovjeru 7 dokumenata, sačekam da mi radnik na ovjerama to kaže, i onda na šalter pošte gdje stoji 7-8 osoba.nisam to uradio danas nego je prije bilo tako
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#65725 Re: Zeničani

Post by ZoomZoomKiwi »

Svaka stranica dokumenta čiju kopiju ovjeravaš je 2 KM, osim ako si oslobođen plaćanja.

Svaki dokument tipa Izjava ili nešto slično na kojem ovjeravaš svoj potpis, tj. ovjera potpisa također je 2 KM.

Rodni list, smrtni list itd. 4 KM.


To je tako oduvijek, nije neka nauka.
Post Reply