Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

kakavdanakneiskustvu
Posts: 65956
Joined: 03/08/2010 19:04

#65626 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

ima li ko iskustva sa advokatom Ragibom Hadžićem?
User avatar
N.N.
Posts: 3541
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#65627 Re: Zeničani

Post by N.N. »

kakavdanakneiskustvu wrote: 03/04/2024 20:45 ima li ko iskustva sa advokatom Ragibom Hadžićem?

Pravo dobar advokat. Mada su ga haman i godine stigle, zar radi jos !? :-D
User avatar
achqes
Posts: 177
Joined: 29/10/2021 17:55

#65628 Re: Zeničani

Post by achqes »

google street view će od aprila do septembra mapirati razne gradove i jedan od tih je zenica, tako da ce do kraja godine sigurno biti street view i kod nas. https://www.google.com/streetview/how-it-works/
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 5102
Joined: 20/02/2007 13:25
Grijem se na: čumur
Vozim: Scott i Kuga
Horoskop: imam

#65629 Re: Zeničani

Post by anex »

kakavdanakneiskustvu wrote: 03/04/2024 20:45 ima li ko iskustva sa advokatom Ragibom Hadžićem?
Imam ti preporuku za advokata ako ti treba...
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 5102
Joined: 20/02/2007 13:25
Grijem se na: čumur
Vozim: Scott i Kuga
Horoskop: imam

#65630 Re: Zeničani

Post by anex »

Bobi wrote: 03/04/2024 16:36 Oš da ti sredim da puniš top iduce godine, dobra dnevnica :D ?
Da!
Hocu... :-D
tap3ah75
Posts: 7593
Joined: 07/09/2009 14:14

#65631 Re: Zeničani

Post by tap3ah75 »

anex wrote: 03/04/2024 15:39
tap3ah75 wrote: 03/04/2024 14:28
anex wrote: 03/04/2024 08:30 @tap3ah75 jesi li živ?
Trepni dvaput ako si otet...
Je li se to otvorilo neko novo mjesto za njupati?
Ma ima hrane...lako je za to...
Nako ja pitam, nema te dugo :-D
Ma Danči me zvao da snimam neku seriju .... frka, gužva.
Nema se kad
belfy
Posts: 9827
Joined: 06/08/2007 09:00

#65632 Re: Zeničani

Post by belfy »

ShnjaZZZ wrote: 02/04/2024 19:11
belfy wrote: 02/04/2024 05:27
kamberovica polje wrote: 01/04/2024 23:14
Zenica je osuđena na propast, nažalost.
Kad kljusinar ode, mijenjaju ga minioni iz stranke demonske akcije. Za Ovaj grad ne postoji mogućnost pozitivnog ishoda.
naravno da nije. ako se koksara zatvori, a onda samo malo poradi na filterima koje aglomeracija vec ima i na sekundarnom otprasivanju u Celicani mi, zaista, mozemo postati "Zeleni grad". ostat ce "samo" (heh, samo...) da se urede kucna lozista na bilo koji nacin. put sada izgleda kraci... jer se o gasenju koksare prica vec 40 godina... mogu postaviti i radove na tu temu. ali sada je konacan i mislim da je veliki doprinos kvaliteti zivota u Zenici... vjerujem da ce i drug Lemes da se obraduje sa ovim novostima. prenijeli smo brigu na drugoga (Lukavac). :-)
Šta zatvaranje koksare generalno znači za Mittal i hoće li ugrozit integralnu proizvodnju?

A šta znači za Zenicu kao grad? Možemo li očekivati čistiji zrak i manje slučajeva teških oboljenja? Koliko će se zagađenje popraviti?

Nadam se da ti nije mrsko odgovoriti, tvoje znanje je ogromno i užitak je pročitati tvoje postove na tu temu.
mrsko ne postoji. postoji samo hoces ili neces, ali posto sam na godisnjem rjedje citam forum dok obilazim prijatelje, poznanike, grad i okolicu... tako da malo kasnim sa odgovorom. :kakoste:

vecinu toga sam napisao vec u postu koji citiras, ali pokusat cu sazeti jos par detalja...

za Zenicu zatvarnje Koksare znaci puno, a za Mittall... hm, mislim da na platama i odrzavanju onako starog pogona ce imati sasvim dovoljno da plate prevoz koksa iz Lukavca. tu ce se samo preliti dodatna vrednost iz jednog Mittalovog pogona u drugi (doduse bratov). ti bi cak bolje mogao znati koliko kosta taj prevoz od Lukavca do Zenice, a onda je lako izracunati broj plata radnika koksare u brutu i dodati troskove odrzavanja dotrajalog pogona. jer, oni su jedino vece ulaganje tamo napravili kod masine za ekstrakciju. sve ostalo je prdimahovina. i oni su znali da je pitanje mjeseca/godine kada ce morati biti ugasen. tu je dobra vijest ponajvise za toplanu, jer je koksara veliki potrosac zemnog plina koji je bio glavni energent za dobijanje koksnog plina (kao nus-produkta koksovanja) koji je toplani, zapravo, pravio probleme zbog velikih necistoca istog. to znaci da ce sada vise zemnog plina ici prema toplani, a kapacitet nece biti problem, jer ce toplana preuzeti cak i manje sto je Koksara koristila. samim tim ce doci do smanjenje zagadjenja, ne samo koksare, nego i same toplane biti manje... no, tu ce Mittal imati gubitke u prodaji tog nus-produkta. da li se, i kako, to uklapa sa racunicom koju sam vec naveo - ne znam. mozda budem saznao kroz druzenja koja slijede... ako saznam budem podijelio.

ali, to nije sve. u jednom manjem dijelu se koksni plin koristi i u Celicani, kao i drugim pogonima, pa ce i tamo prelazak na zemni smanjiti zagadjenje dodatno. ili da to sumiram ovako - sve i jedan izvor u kojem se koksni plin koristio ce morati biti zamijenjen zemnim plinom i to ce sve ukupno donijeti uveliko manjem zagadjenju. istovremeno ce i Mittalu donijeti lakse odrzavanje, ali po vecim cijenama. zato sada i zele da promijene cijene grijanja koje su garantovali na 7 godina. ja mislim da nemaju osnova za to, ali ja sam vec dugo van svega toga, tako da mislim da ce u najgorem biti na nuli, a treba biti realan i reci da poslovanje na nuli ne ide... mozda su se nadali da ce koksara ici jos par godina, mozda su ovo i ocekivali, jer se desava ovako brzo, pa sada pokusavaju izvuci nesto bolje... ostaje da se vidi.

zrak ce definitivno biti cisci, onako odmah i na prvu. zato i rekoh da ce drug Lemes da se obraduje ovim vijestima. naravno, ostat ce jos mnogo toga na cemu se moze poraditi i to sam vec naveo. filteri na Aglomeraciji koji se ne odrzavaju nikako i sekundarno otprasivanje na Celicani. to ce uveliko smanjiti sve one prasine koje se trebaju sapirati sa auta, klupica prozora i dr. kada, i ako ,bi to bilo uradjeno ostale bi samo dvije stvari. filteri Miksera na Celicani koji imaju u potpunosti neadekvatno odrzavanje i rade (u najboljem slucaju na 35%) te Visoka Pec (koja je trenutacno najmanji problem IMHO).


evo da dodam i svoje licno misljenje gdje bi bila najbolja perspektiva da se ide kad je u pitanju Zeljezara i Mittal himself. Evropa, a i svijet, ponovo se zadaje u proizvodnju ratnih dobara. glavna stavka je (jos uvijek) zeljezo i celik. Mittal sada trenutacno ima tri ogromna prazna mjesta. Kovacnicu, Bluming i Valjaonicu kod Kapije1. sa Koksarom dobija se i cetvrti. sve i jedan sa svim industrijskim prikljuccima ukljucujuci prugu (sto je i najbitnije). ako vec koristimo Ukrajinu za brzi pristup EU, zasto ne i sve ostalo? nasa NI radi sve bolje i bolje. ako je Rheinmetall zeljan u Ukrajini praviti postrojenje zasto ne bi i ovdje gdje ima jos bolje uslove? ili bilo ko slican (amerikanci, francuzi, austrijanci, svicarci...). to bi bila fantasticna simbioza (IMHO) gdje bi bilo mjesta samo za sirenje... za kraj samo da ponovim da je ovo samo moje misljenje.
User avatar
Mirzareli
Posts: 1217
Joined: 18/03/2013 20:34

#65633 Re: Zeničani

Post by Mirzareli »

belfy wrote: 04/04/2024 00:55
ShnjaZZZ wrote: 02/04/2024 19:11
belfy wrote: 02/04/2024 05:27

naravno da nije. ako se koksara zatvori, a onda samo malo poradi na filterima koje aglomeracija vec ima i na sekundarnom otprasivanju u Celicani mi, zaista, mozemo postati "Zeleni grad". ostat ce "samo" (heh, samo...) da se urede kucna lozista na bilo koji nacin. put sada izgleda kraci... jer se o gasenju koksare prica vec 40 godina... mogu postaviti i radove na tu temu. ali sada je konacan i mislim da je veliki doprinos kvaliteti zivota u Zenici... vjerujem da ce i drug Lemes da se obraduje sa ovim novostima. prenijeli smo brigu na drugoga (Lukavac). :-)
Šta zatvaranje koksare generalno znači za Mittal i hoće li ugrozit integralnu proizvodnju?

A šta znači za Zenicu kao grad? Možemo li očekivati čistiji zrak i manje slučajeva teških oboljenja? Koliko će se zagađenje popraviti?

Nadam se da ti nije mrsko odgovoriti, tvoje znanje je ogromno i užitak je pročitati tvoje postove na tu temu.
mrsko ne postoji. postoji samo hoces ili neces, ali posto sam na godisnjem rjedje citam forum dok obilazim prijatelje, poznanike, grad i okolicu... tako da malo kasnim sa odgovorom. :kakoste:

vecinu toga sam napisao vec u postu koji citiras, ali pokusat cu sazeti jos par detalja...

za Zenicu zatvarnje Koksare znaci puno, a za Mittall... hm, mislim da na platama i odrzavanju onako starog pogona ce imati sasvim dovoljno da plate prevoz koksa iz Lukavca. tu ce se samo preliti dodatna vrednost iz jednog Mittalovog pogona u drugi (doduse bratov). ti bi cak bolje mogao znati koliko kosta taj prevoz od Lukavca do Zenice, a onda je lako izracunati broj plata radnika koksare u brutu i dodati troskove odrzavanja dotrajalog pogona. jer, oni su jedino vece ulaganje tamo napravili kod masine za ekstrakciju. sve ostalo je prdimahovina. i oni su znali da je pitanje mjeseca/godine kada ce morati biti ugasen. tu je dobra vijest ponajvise za toplanu, jer je koksara veliki potrosac zemnog plina koji je bio glavni energent za dobijanje koksnog plina (kao nus-produkta koksovanja) koji je toplani, zapravo, pravio probleme zbog velikih necistoca istog. to znaci da ce sada vise zemnog plina ici prema toplani, a kapacitet nece biti problem, jer ce toplana preuzeti cak i manje sto je Koksara koristila. samim tim ce doci do smanjenje zagadjenja, ne samo koksare, nego i same toplane biti manje... no, tu ce Mittal imati gubitke u prodaji tog nus-produkta. da li se, i kako, to uklapa sa racunicom koju sam vec naveo - ne znam. mozda budem saznao kroz druzenja koja slijede... ako saznam budem podijelio.

ali, to nije sve. u jednom manjem dijelu se koksni plin koristi i u Celicani, kao i drugim pogonima, pa ce i tamo prelazak na zemni smanjiti zagadjenje dodatno. ili da to sumiram ovako - sve i jedan izvor u kojem se koksni plin koristio ce morati biti zamijenjen zemnim plinom i to ce sve ukupno donijeti uveliko manjem zagadjenju. istovremeno ce i Mittalu donijeti lakse odrzavanje, ali po vecim cijenama. zato sada i zele da promijene cijene grijanja koje su garantovali na 7 godina. ja mislim da nemaju osnova za to, ali ja sam vec dugo van svega toga, tako da mislim da ce u najgorem biti na nuli, a treba biti realan i reci da poslovanje na nuli ne ide... mozda su se nadali da ce koksara ici jos par godina, mozda su ovo i ocekivali, jer se desava ovako brzo, pa sada pokusavaju izvuci nesto bolje... ostaje da se vidi.

zrak ce definitivno biti cisci, onako odmah i na prvu. zato i rekoh da ce drug Lemes da se obraduje ovim vijestima. naravno, ostat ce jos mnogo toga na cemu se moze poraditi i to sam vec naveo. filteri na Aglomeraciji koji se ne odrzavaju nikako i sekundarno otprasivanje na Celicani. to ce uveliko smanjiti sve one prasine koje se trebaju sapirati sa auta, klupica prozora i dr. kada, i ako ,bi to bilo uradjeno ostale bi samo dvije stvari. filteri Miksera na Celicani koji imaju u potpunosti neadekvatno odrzavanje i rade (u najboljem slucaju na 35%) te Visoka Pec (koja je trenutacno najmanji problem IMHO).


evo da dodam i svoje licno misljenje gdje bi bila najbolja perspektiva da se ide kad je u pitanju Zeljezara i Mittal himself. Evropa, a i svijet, ponovo se zadaje u proizvodnju ratnih dobara. glavna stavka je (jos uvijek) zeljezo i celik. Mittal sada trenutacno ima tri ogromna prazna mjesta. Kovacnicu, Bluming i Valjaonicu kod Kapije1. sa Koksarom dobija se i cetvrti. sve i jedan sa svim industrijskim prikljuccima ukljucujuci prugu (sto je i najbitnije). ako vec koristimo Ukrajinu za brzi pristup EU, zasto ne i sve ostalo? nasa NI radi sve bolje i bolje. ako je Rheinmetall zeljan u Ukrajini praviti postrojenje zasto ne bi i ovdje gdje ima jos bolje uslove? ili bilo ko slican (amerikanci, francuzi, austrijanci, svicarci...). to bi bila fantasticna simbioza (IMHO) gdje bi bilo mjesta samo za sirenje... za kraj samo da ponovim da je ovo samo moje misljenje.
Sve dok raja loži opanke u kućnim ložištima nikad u Zenici nece biti čist zrak :-D ..Evo doce mjesec novembar ili decembar opet cemo imati visoke koncentracije SO2 u zraku..Samo ne znam koga ce tada Lemeš i društvo u eko forumu optuziti?! Mittal nakon zatvaranja koksare sigurno nece vise biti najveći zagadjivac u gradu.
User avatar
Sanjarko
Posts: 28402
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#65634 Re: Zeničani

Post by Sanjarko »

Znači ipak je se namjenska industrija mogla uvezati s Željezarom tj Mittalom da se pravi oružje ili neki dijelovi za oružje i sl.

Ja kad sam ovdje o tome govorio i rad postavljao prozvali me da ne može itd.

Da je luda ideja i sl.

@belfy 👍
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65956
Joined: 03/08/2010 19:04

#65635 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

anex wrote: 03/04/2024 21:27
kakavdanakneiskustvu wrote: 03/04/2024 20:45 ima li ko iskustva sa advokatom Ragibom Hadžićem?
Imam ti preporuku za advokata ako ti treba...
ne treba,pitam oko ovog ima li ko iskustva, je li ko imao dodira sa njim
Alen_S
Posts: 24
Joined: 02/05/2019 16:39

#65636 Re: Zeničani

Post by Alen_S »

Ne kontam samo ovo da je koksara koristila zemni plin, ja radim na Koksari od 2008, koksara nije uzimala ni jedan jedini kubik zemnog plina, za zagrijavanje koksne baterije se koristio prerađeni koksni plin, a koksni plin je trošila i toplana, kako ona stara tako i ova nova, zatim aglomeracija, Visoka peć ponekad, nakon stajanja kada treba zagrijati kaupere i manje količine koksnog plina je uzimala i čeličana.

Eh sada sve to će da zamjeni zemni plin, njemu kada dođe prvi račun za plaćanje plina ima da se hvata za glavu, svakako su se sada žalili, kada ja otvorim baklju na Koksari da rasteretim i smanjim pritisak u mreži, moram opravdati zašto je i jedan kubik otišao u havu.

I još nešto, bivši direktor Koksare Kadir Opanović nam je rekao da integralna proizvodnja neće moći funkcionisati bez koksare, tako da bi ovo trebalo možda sve biti zatvoreno do kraja godine vjerovatno.
belfy wrote: 04/04/2024 00:55
ShnjaZZZ wrote: 02/04/2024 19:11
belfy wrote: 02/04/2024 05:27

naravno da nije. ako se koksara zatvori, a onda samo malo poradi na filterima koje aglomeracija vec ima i na sekundarnom otprasivanju u Celicani mi, zaista, mozemo postati "Zeleni grad". ostat ce "samo" (heh, samo...) da se urede kucna lozista na bilo koji nacin. put sada izgleda kraci... jer se o gasenju koksare prica vec 40 godina... mogu postaviti i radove na tu temu. ali sada je konacan i mislim da je veliki doprinos kvaliteti zivota u Zenici... vjerujem da ce i drug Lemes da se obraduje sa ovim novostima. prenijeli smo brigu na drugoga (Lukavac). :-)
Šta zatvaranje koksare generalno znači za Mittal i hoće li ugrozit integralnu proizvodnju?

A šta znači za Zenicu kao grad? Možemo li očekivati čistiji zrak i manje slučajeva teških oboljenja? Koliko će se zagađenje popraviti?

Nadam se da ti nije mrsko odgovoriti, tvoje znanje je ogromno i užitak je pročitati tvoje postove na tu temu.
mrsko ne postoji. postoji samo hoces ili neces, ali posto sam na godisnjem rjedje citam forum dok obilazim prijatelje, poznanike, grad i okolicu... tako da malo kasnim sa odgovorom. :kakoste:

vecinu toga sam napisao vec u postu koji citiras, ali pokusat cu sazeti jos par detalja...

za Zenicu zatvarnje Koksare znaci puno, a za Mittall... hm, mislim da na platama i odrzavanju onako starog pogona ce imati sasvim dovoljno da plate prevoz koksa iz Lukavca. tu ce se samo preliti dodatna vrednost iz jednog Mittalovog pogona u drugi (doduse bratov). ti bi cak bolje mogao znati koliko kosta taj prevoz od Lukavca do Zenice, a onda je lako izracunati broj plata radnika koksare u brutu i dodati troskove odrzavanja dotrajalog pogona. jer, oni su jedino vece ulaganje tamo napravili kod masine za ekstrakciju. sve ostalo je prdimahovina. i oni su znali da je pitanje mjeseca/godine kada ce morati biti ugasen. tu je dobra vijest ponajvise za toplanu, jer je koksara veliki potrosac zemnog plina koji je bio glavni energent za dobijanje koksnog plina (kao nus-produkta koksovanja) koji je toplani, zapravo, pravio probleme zbog velikih necistoca istog. to znaci da ce sada vise zemnog plina ici prema toplani, a kapacitet nece biti problem, jer ce toplana preuzeti cak i manje sto je Koksara koristila. samim tim ce doci do smanjenje zagadjenja, ne samo koksare, nego i same toplane biti manje... no, tu ce Mittal imati gubitke u prodaji tog nus-produkta. da li se, i kako, to uklapa sa racunicom koju sam vec naveo - ne znam. mozda budem saznao kroz druzenja koja slijede... ako saznam budem podijelio.

ali, to nije sve. u jednom manjem dijelu se koksni plin koristi i u Celicani, kao i drugim pogonima, pa ce i tamo prelazak na zemni smanjiti zagadjenje dodatno. ili da to sumiram ovako - sve i jedan izvor u kojem se koksni plin koristio ce morati biti zamijenjen zemnim plinom i to ce sve ukupno donijeti uveliko manjem zagadjenju. istovremeno ce i Mittalu donijeti lakse odrzavanje, ali po vecim cijenama. zato sada i zele da promijene cijene grijanja koje su garantovali na 7 godina. ja mislim da nemaju osnova za to, ali ja sam vec dugo van svega toga, tako da mislim da ce u najgorem biti na nuli, a treba biti realan i reci da poslovanje na nuli ne ide... mozda su se nadali da ce koksara ici jos par godina, mozda su ovo i ocekivali, jer se desava ovako brzo, pa sada pokusavaju izvuci nesto bolje... ostaje da se vidi.

zrak ce definitivno biti cisci, onako odmah i na prvu. zato i rekoh da ce drug Lemes da se obraduje ovim vijestima. naravno, ostat ce jos mnogo toga na cemu se moze poraditi i to sam vec naveo. filteri na Aglomeraciji koji se ne odrzavaju nikako i sekundarno otprasivanje na Celicani. to ce uveliko smanjiti sve one prasine koje se trebaju sapirati sa auta, klupica prozora i dr. kada, i ako ,bi to bilo uradjeno ostale bi samo dvije stvari. filteri Miksera na Celicani koji imaju u potpunosti neadekvatno odrzavanje i rade (u najboljem slucaju na 35%) te Visoka Pec (koja je trenutacno najmanji problem IMHO).


evo da dodam i svoje licno misljenje gdje bi bila najbolja perspektiva da se ide kad je u pitanju Zeljezara i Mittal himself. Evropa, a i svijet, ponovo se zadaje u proizvodnju ratnih dobara. glavna stavka je (jos uvijek) zeljezo i celik. Mittal sada trenutacno ima tri ogromna prazna mjesta. Kovacnicu, Bluming i Valjaonicu kod Kapije1. sa Koksarom dobija se i cetvrti. sve i jedan sa svim industrijskim prikljuccima ukljucujuci prugu (sto je i najbitnije). ako vec koristimo Ukrajinu za brzi pristup EU, zasto ne i sve ostalo? nasa NI radi sve bolje i bolje. ako je Rheinmetall zeljan u Ukrajini praviti postrojenje zasto ne bi i ovdje gdje ima jos bolje uslove? ili bilo ko slican (amerikanci, francuzi, austrijanci, svicarci...). to bi bila fantasticna simbioza (IMHO) gdje bi bilo mjesta samo za sirenje... za kraj samo da ponovim da je ovo samo moje misljenje
User avatar
xPaco1337
Posts: 2589
Joined: 30/09/2020 14:34

#65637 Re: Zeničani

Post by xPaco1337 »

Sanjarko wrote: 04/04/2024 04:50 Znači ipak je se namjenska industrija mogla uvezati s Željezarom tj Mittalom da se pravi oružje ili neki dijelovi za oružje i sl.

Ja kad sam ovdje o tome govorio i rad postavljao prozvali me da ne može itd.

Da je luda ideja i sl.

@belfy 👍
Kod mene je mati radila u namjenskoj tokom rata i malo poslije dejtonskog, zatvorili kao Dejton i ne smije se oruzje proizvodit, u stvari je samo u Sarajevo prenešeno sve :lol:
kuglanje_ze
Posts: 1278
Joined: 17/02/2020 11:29

#65638 Re: Zeničani

Post by kuglanje_ze »

xPaco1337 wrote: 04/04/2024 11:44
Sanjarko wrote: 04/04/2024 04:50 Znači ipak je se namjenska industrija mogla uvezati s Željezarom tj Mittalom da se pravi oružje ili neki dijelovi za oružje i sl.

Ja kad sam ovdje o tome govorio i rad postavljao prozvali me da ne može itd.

Da je luda ideja i sl.

@belfy 👍
Kod mene je mati radila u namjenskoj tokom rata i malo poslije dejtonskog, zatvorili kao Dejton i ne smije se oruzje proizvodit, u stvari je samo u Sarajevo prenešeno sve :lol:
Nije u Sarajevo, nego u Konjic i Goražde
User avatar
ShnjaZZZ
Posts: 1709
Joined: 29/11/2022 19:46

#65639 Re: Zeničani

Post by ShnjaZZZ »

Ima i Binas u Bugojnu, Bratstvo u Novom Travniku...

Nego @belfy optimističan po pitanju Željezare, a evo Alen nam kaže da počnemo učiti njemački.
skoronikako
Posts: 1135
Joined: 08/10/2018 12:09

#65640 Re: Zeničani

Post by skoronikako »

Ispravka netacnog navoda: Koksara ne trosi zemni plin.
User avatar
xPaco1337
Posts: 2589
Joined: 30/09/2020 14:34

#65641 Re: Zeničani

Post by xPaco1337 »

kuglanje_ze wrote: 04/04/2024 11:46
xPaco1337 wrote: 04/04/2024 11:44
Sanjarko wrote: 04/04/2024 04:50 Znači ipak je se namjenska industrija mogla uvezati s Željezarom tj Mittalom da se pravi oružje ili neki dijelovi za oružje i sl.

Ja kad sam ovdje o tome govorio i rad postavljao prozvali me da ne može itd.

Da je luda ideja i sl.

@belfy 👍
Kod mene je mati radila u namjenskoj tokom rata i malo poslije dejtonskog, zatvorili kao Dejton i ne smije se oruzje proizvodit, u stvari je samo u Sarajevo prenešeno sve :lol:
Nije u Sarajevo, nego u Konjic i Goražde
U Konjicu je vec bila mislim pod Igmanom je bila i u Zenici u Konjicu
User avatar
Mirzareli
Posts: 1217
Joined: 18/03/2013 20:34

#65642 Re: Zeničani

Post by Mirzareli »

Alen_S wrote: 04/04/2024 09:23 Ne kontam samo ovo da je koksara koristila zemni plin, ja radim na Koksari od 2008, koksara nije uzimala ni jedan jedini kubik zemnog plina, za zagrijavanje koksne baterije se koristio prerađeni koksni plin, a koksni plin je trošila i toplana, kako ona stara tako i ova nova, zatim aglomeracija, Visoka peć ponekad, nakon stajanja kada treba zagrijati kaupere i manje količine koksnog plina je uzimala i čeličana.

Eh sada sve to će da zamjeni zemni plin, njemu kada dođe prvi račun za plaćanje plina ima da se hvata za glavu, svakako su se sada žalili, kada ja otvorim baklju na Koksari da rasteretim i smanjim pritisak u mreži, moram opravdati zašto je i jedan kubik otišao u havu.

I još nešto, bivši direktor Koksare Kadir Opanović nam je rekao da integralna proizvodnja neće moći funkcionisati bez koksare, tako da bi ovo trebalo možda sve biti zatvoreno do kraja godine vjerovatno.
belfy wrote: 04/04/2024 00:55
ShnjaZZZ wrote: 02/04/2024 19:11
Šta zatvaranje koksare generalno znači za Mittal i hoće li ugrozit integralnu proizvodnju?

A šta znači za Zenicu kao grad? Možemo li očekivati čistiji zrak i manje slučajeva teških oboljenja? Koliko će se zagađenje popraviti?

Nadam se da ti nije mrsko odgovoriti, tvoje znanje je ogromno i užitak je pročitati tvoje postove na tu temu.
mrsko ne postoji. postoji samo hoces ili neces, ali posto sam na godisnjem rjedje citam forum dok obilazim prijatelje, poznanike, grad i okolicu... tako da malo kasnim sa odgovorom. :kakoste:

vecinu toga sam napisao vec u postu koji citiras, ali pokusat cu sazeti jos par detalja...

za Zenicu zatvarnje Koksare znaci puno, a za Mittall... hm, mislim da na platama i odrzavanju onako starog pogona ce imati sasvim dovoljno da plate prevoz koksa iz Lukavca. tu ce se samo preliti dodatna vrednost iz jednog Mittalovog pogona u drugi (doduse bratov). ti bi cak bolje mogao znati koliko kosta taj prevoz od Lukavca do Zenice, a onda je lako izracunati broj plata radnika koksare u brutu i dodati troskove odrzavanja dotrajalog pogona. jer, oni su jedino vece ulaganje tamo napravili kod masine za ekstrakciju. sve ostalo je prdimahovina. i oni su znali da je pitanje mjeseca/godine kada ce morati biti ugasen. tu je dobra vijest ponajvise za toplanu, jer je koksara veliki potrosac zemnog plina koji je bio glavni energent za dobijanje koksnog plina (kao nus-produkta koksovanja) koji je toplani, zapravo, pravio probleme zbog velikih necistoca istog. to znaci da ce sada vise zemnog plina ici prema toplani, a kapacitet nece biti problem, jer ce toplana preuzeti cak i manje sto je Koksara koristila. samim tim ce doci do smanjenje zagadjenja, ne samo koksare, nego i same toplane biti manje... no, tu ce Mittal imati gubitke u prodaji tog nus-produkta. da li se, i kako, to uklapa sa racunicom koju sam vec naveo - ne znam. mozda budem saznao kroz druzenja koja slijede... ako saznam budem podijelio.

ali, to nije sve. u jednom manjem dijelu se koksni plin koristi i u Celicani, kao i drugim pogonima, pa ce i tamo prelazak na zemni smanjiti zagadjenje dodatno. ili da to sumiram ovako - sve i jedan izvor u kojem se koksni plin koristio ce morati biti zamijenjen zemnim plinom i to ce sve ukupno donijeti uveliko manjem zagadjenju. istovremeno ce i Mittalu donijeti lakse odrzavanje, ali po vecim cijenama. zato sada i zele da promijene cijene grijanja koje su garantovali na 7 godina. ja mislim da nemaju osnova za to, ali ja sam vec dugo van svega toga, tako da mislim da ce u najgorem biti na nuli, a treba biti realan i reci da poslovanje na nuli ne ide... mozda su se nadali da ce koksara ici jos par godina, mozda su ovo i ocekivali, jer se desava ovako brzo, pa sada pokusavaju izvuci nesto bolje... ostaje da se vidi.

zrak ce definitivno biti cisci, onako odmah i na prvu. zato i rekoh da ce drug Lemes da se obraduje ovim vijestima. naravno, ostat ce jos mnogo toga na cemu se moze poraditi i to sam vec naveo. filteri na Aglomeraciji koji se ne odrzavaju nikako i sekundarno otprasivanje na Celicani. to ce uveliko smanjiti sve one prasine koje se trebaju sapirati sa auta, klupica prozora i dr. kada, i ako ,bi to bilo uradjeno ostale bi samo dvije stvari. filteri Miksera na Celicani koji imaju u potpunosti neadekvatno odrzavanje i rade (u najboljem slucaju na 35%) te Visoka Pec (koja je trenutacno najmanji problem IMHO).


evo da dodam i svoje licno misljenje gdje bi bila najbolja perspektiva da se ide kad je u pitanju Zeljezara i Mittal himself. Evropa, a i svijet, ponovo se zadaje u proizvodnju ratnih dobara. glavna stavka je (jos uvijek) zeljezo i celik. Mittal sada trenutacno ima tri ogromna prazna mjesta. Kovacnicu, Bluming i Valjaonicu kod Kapije1. sa Koksarom dobija se i cetvrti. sve i jedan sa svim industrijskim prikljuccima ukljucujuci prugu (sto je i najbitnije). ako vec koristimo Ukrajinu za brzi pristup EU, zasto ne i sve ostalo? nasa NI radi sve bolje i bolje. ako je Rheinmetall zeljan u Ukrajini praviti postrojenje zasto ne bi i ovdje gdje ima jos bolje uslove? ili bilo ko slican (amerikanci, francuzi, austrijanci, svicarci...). to bi bila fantasticna simbioza (IMHO) gdje bi bilo mjesta samo za sirenje... za kraj samo da ponovim da je ovo samo moje misljenje
User avatar
Mirzareli
Posts: 1217
Joined: 18/03/2013 20:34

#65643 Re: Zeničani

Post by Mirzareli »

@Alen_S Ma moze raditi bez koksare dovlaci ce koks iz Lukavca i rijesen problem.Doduse meni su moji šefovi rekli da ce i aglomeracija i visoka peć raditi maksimalno 3-4 godine zbog sve losije rude iz Ljubije.Sad da kupuje koks i rudu nema ga nigdje..Po njihovim pričama ovaj novi gen direktor iz Francuske Jan Azy sto je kratko bio ovdje rekao im je da ce kroz par godina ostati samo Čelićana- elektro peć i valjaonice i nesto oko 800 zaposlenih.
User avatar
gentoo
Posts: 4588
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#65644 Re: Zeničani

Post by gentoo »

Ali zato Summerfest 2024:

Image



:mrgreen:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#65645 Re: Zeničani

Post by ZoomZoomKiwi »

O yes o yes o yes
DebelinJoe
Posts: 4224
Joined: 03/03/2021 20:06

#65646 Re: Zeničani

Post by DebelinJoe »

Sta ono gori i sta ono smrdi u Željezari?

Sta god da je u pitanju nije mu mjesto u gradu.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83401
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#65647 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »



Laga
User avatar
Athlon64
Posts: 2978
Joined: 24/11/2022 17:51

#65648 Re: Zeničani

Post by Athlon64 »

Zašto se serija kotlina snima u Kristalu a ne u Monacu?
User avatar
kamberovica polje
Posts: 4101
Joined: 28/01/2012 11:38

#65649 Re: Zeničani

Post by kamberovica polje »

Vidi ceste sunce ti jebem... :lol:
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#65650 Re: Zeničani

Post by n+1 »

Athlon64 wrote: 04/04/2024 22:59 Zašto se serija kotlina snima u Kristalu a ne u Monacu?
Ne praktikuju method acting. :D
Post Reply