Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#6551 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by prog321 »

nosara wrote:
prog321 wrote:
nosara wrote:... Markovic je pred raspad dobio paket od MMF-a uz kafu bez ikakvih problema... Otkad se kredit daje nekom ko ne brine ko ce ga isplatit...?
...
Druze Nosara, niste u pravu.
Markovic je dobio kredit u zamjenu za rigorodne ekonomske mjere. Neke od njih su dovele do ogromnog rasta nezaposlenosti i bankrota desetina kompanijia.
Drugarica Piupiu je postavila link jednom da bi potvrdila zavjeru IMF; ko-fol, oni su htjeli tim mjerama dovedu Jugu pred kolaps. Sto ja ne vjerujem :-D
Jednostavno se Juga naguzila i skinula gace, da bi dobila taj kredit.
Nisi ti dobar nesto... Kakav bankrot, o cemu ti...? Rigorozne mjere su dovele do otvaranja 300000 privatnih firmi, nagomilavanja deviznih rezervi i smanjenja duga za 10 milijardi... Kad ce ovi tvoji uradit 1% od toga, pa da umrem razocaran u komunizam... :-)
Do marta 1990 nastalo je oko 292000 privatnih preduzeća. Sivo devizno tržište je uklonjeno, dinar denomiran 10000:1, suzbijena inflacija. Uvedena je konvertibilnost s njemačkom markom u odnosu 7:1. Za samo 3 sedmice devizne rezerve SFRJ su narasle za 800 miliona dolara.
To mozda treba pisati nEstalo, a ne nastalo? :-D
Molim provjeri taj info jer ne slaze se sa onim sto sam ja citao.
Izvor, molim lijepo ?
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#6552 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by nosara »

HAVANA wrote:
prog321 wrote:
HAVANA wrote:
Dobro je da je bar ekonomska mjera bila.Sad nemam vode,nako.Dobiju zicaru,nema zicare,uzimaju kredit da podijele penzije,semafor im nauka,kupe fensi voz nako,i parkiraju ga,za tramvajski saobracaj im treba jedno 2000 ljudi,ko da nas krkace nosaju,metlu od 3 marke kupe za 26,praonicu za tramvaj od milion a ne moze tramvaj uci u nju,gdje je samo nadjose :-) I mogo bi do sutra nabrajat.Puni morala i vjere a guze curice od 17 godina i vozaju ih u dzipovima raskosnim,pokradose boga oca...To je nama nasa borba dala... :bih: Jebo ono,bilo,proslo,sta cemo sad?
Sve smo to imali i za vrijeme Juge.
Mozemo se sloziti da je danas shit za mnogo ljudi, isto tako je bilo shit za vrijeme Juge.
A ne glancati proslost i izmisljati sadasnjost.

Jugoslavija je bankrotirala tri puta u periodu izmedju 82-91. Nije mogla isplacivati dugove.
Ovakvo nakaradno stanje je posljedica mentalnog sklopa razvijenog u Jugoslaviji. NIsu ovi ljudi ovdje pali sa neba.
Prevelika birokratija, lek od odgovornosti, uzimanje kredita ne brinuci ko ce ga isplatiti. To je drugovi zaostavstina komunizma.
Imali smo voz,sad ga nemamo skoro nikako,imali smo zicaru,imali tramvaj,imali u dosta slucajeva stan od firme,sad se kuci kako znas i umijes,imali zdravstvo...Imali svasta na cemu i sad pociva pola ovih stvari u ovom jadu,drugo pola su raskrcmili...I krcme,i krcme,i krcme ostatke...Sve bi to fino bilo da se na toj solidnoj osnovi stvarala nova i veca vrijednost medjutim oni su urusili ostatke i sve obezvrijedili.To je to.Nemamo mi nista osim kredita koje ce nasa djeca vracati.Nema stvaranja nove vrijednosti,imaju samo njihove plate i raskos u kojoj zive...
Boli njega kurac, on je djavolji advokat koji je na sigurnoj udaljenosti od svega toga... :-)
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#6553 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by nosara »

prog321 wrote:
nosara wrote:
prog321 wrote:
Druze Nosara, niste u pravu.
Markovic je dobio kredit u zamjenu za rigorodne ekonomske mjere. Neke od njih su dovele do ogromnog rasta nezaposlenosti i bankrota desetina kompanijia.
Drugarica Piupiu je postavila link jednom da bi potvrdila zavjeru IMF; ko-fol, oni su htjeli tim mjerama dovedu Jugu pred kolaps. Sto ja ne vjerujem :-D
Jednostavno se Juga naguzila i skinula gace, da bi dobila taj kredit.
Nisi ti dobar nesto... Kakav bankrot, o cemu ti...? Rigorozne mjere su dovele do otvaranja 300000 privatnih firmi, nagomilavanja deviznih rezervi i smanjenja duga za 10 milijardi... Kad ce ovi tvoji uradit 1% od toga, pa da umrem razocaran u komunizam... :-)
Do marta 1990 nastalo je oko 292000 privatnih preduzeća. Sivo devizno tržište je uklonjeno, dinar denomiran 10000:1, suzbijena inflacija. Uvedena je konvertibilnost s njemačkom markom u odnosu 7:1. Za samo 3 sedmice devizne rezerve SFRJ su narasle za 800 miliona dolara.
To mozda treba pisati nEstalo, a ne nastalo? :-D
Molim provjeri taj info jer ne slaze se sa onim sto sam ja citao.
Izvor, molim lijepo ?
Iz nekog razloga uzivas u svojoj gluposti... Znaci, nisi naslijedio samo pohlepu... :D
Mohamad Sissoko
Posts: 2421
Joined: 27/10/2009 22:48

#6554 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Mohamad Sissoko »

HAVANA wrote:
Mohamad Sissoko wrote:
prog321 wrote:Prokleti Ameri i IMF. ! Slali nam pare a mi nismo htjeli odbiti da ne bi ispali nekulturni. :-D
Drugovi su olicenje licemjersrva, isli na noge mrskom kapitalisti molit za pare.Do tada redukcije struje kao ekonomska mjera.

Dobro je da je bar ekonomska mjera bila.Sad nemam vode,nako.Dobiju zicaru,nema zicare,uzimaju kredit da podijele penzije,semafor im nauka,kupe fensi voz nako,i parkiraju ga,za tramvajski saobracaj im treba jedno 2000 ljudi,ko da nas krkace nosaju,metlu od 3 marke kupe za 26,praonicu za tramvaj od milion a ne moze tramvaj uci u nju,gdje je samo nadjose :-) I mogo bi do sutra nabrajat.Puni morala i vjere a guze curice od 17 godina i vozaju ih u dzipovima raskosnim,pokradose boga oca...To je nama nasa borba dala... :bih: Jebo ono,bilo,proslo,sta cemo sad?
Ne moze se bankrotirat "nako".
Pravdanje ekonomskog kolapsa "ozbiljne civilizacije" i licemjerstva crvenih danasnjim kolapsom je apsurdno.
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#6555 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by nosara »

Mohamad Sissoko wrote:
HAVANA wrote:
Mohamad Sissoko wrote: Drugovi su olicenje licemjersrva, isli na noge mrskom kapitalisti molit za pare.Do tada redukcije struje kao ekonomska mjera.

Dobro je da je bar ekonomska mjera bila.Sad nemam vode,nako.Dobiju zicaru,nema zicare,uzimaju kredit da podijele penzije,semafor im nauka,kupe fensi voz nako,i parkiraju ga,za tramvajski saobracaj im treba jedno 2000 ljudi,ko da nas krkace nosaju,metlu od 3 marke kupe za 26,praonicu za tramvaj od milion a ne moze tramvaj uci u nju,gdje je samo nadjose :-) I mogo bi do sutra nabrajat.Puni morala i vjere a guze curice od 17 godina i vozaju ih u dzipovima raskosnim,pokradose boga oca...To je nama nasa borba dala... :bih: Jebo ono,bilo,proslo,sta cemo sad?
Ne moze se bankrotirat "nako".
Pravdanje ekonomskog kolapsa "ozbiljne civilizacije" i licemjerstva crvenih danasnjim kolapsom je apsurdno.
Naprotiv, apsurdni su vasi dvostruki arsini... Kredit onda bio je bankrot, a danas je "jebi ga"...

Usraste se dozavrat, ali tema stoji, neoborivo...
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#6556 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by prog321 »

nosara wrote:
prog321 wrote: To mozda treba pisati nEstalo, a ne nastalo? :-D
Molim provjeri taj info jer ne slaze se sa onim sto sam ja citao.
Izvor, molim lijepo ?
Iz nekog razloga uzivas u svojoj gluposti... Znaci, nisi naslijedio samo pohlepu... :D
Fino te molim da mi dostavis izvor i ti bacas uvrede kao onaj ludjak PM72 ?
Nije problem, mogu ja i tebe staviti na isti block. :-D

Nego samo da dokazem kako pises nabuloze.

"... Ove promjene u pravnom okviru , u kombinaciji s tijesnom novčanom politikom MMF-a prema privredi Jugoslavije i otvaranja gospodarstva stranoj konkurenciji , ubrzalo je industrijski pad . > Od 1989. godine do rujna 1990. godine , više od tisuću tvrtki otišlo je u stečaj . Do 1990. godine , godišnja stopa rasta BDP-a urušio se -7.5 posto . Godine 1991. , BDP je pao za daljnjih 15 posto , dok se industrijska proizvodnja smanjila za 21 posto "..

http://www.monitor.net/monitor/9904a/yugodismantle.html
Mohamad Sissoko
Posts: 2421
Joined: 27/10/2009 22:48

#6557 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Mohamad Sissoko »

nosara wrote: Naprotiv, apsurdni su vasi dvostruki arsini... Kredit onda bio je bankrot, a danas je "jebi ga"...

Usraste se dozavrat, ali tema stoji, neoborivo...
Juga je bankrotirala, to je poenta.Nisu mogli vracat dugove e onda idu nestasice i moljakanje za kredite.
Da li je BiH bankrotirala...tj.prestala vracat dugove to ne znam.Ako jeste onda je bankrotirala.
Ja pisem o Jugi i kolapsu i opet ponavljam pravdat bankrot danasnjim kolapsom je apsurd.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#6558 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by VjecitiStudent »

Mohamad Sissoko wrote:
HAVANA wrote:
Dobro je da je bar ekonomska mjera bila.Sad nemam vode,nako.Dobiju zicaru,nema zicare,uzimaju kredit da podijele penzije,semafor im nauka,kupe fensi voz nako,i parkiraju ga,za tramvajski saobracaj im treba jedno 2000 ljudi,ko da nas krkace nosaju,metlu od 3 marke kupe za 26,praonicu za tramvaj od milion a ne moze tramvaj uci u nju,gdje je samo nadjose :-) I mogo bi do sutra nabrajat.Puni morala i vjere a guze curice od 17 godina i vozaju ih u dzipovima raskosnim,pokradose boga oca...To je nama nasa borba dala... :bih: Jebo ono,bilo,proslo,sta cemo sad?
Ne moze se bankrotirat "nako".
Pravdanje ekonomskog kolapsa "ozbiljne civilizacije" i licemjerstva crvenih danasnjim kolapsom je apsurdno.
Koliki je bio taj famozni dug, zbog kojeg se "bankrotiralo", u poređenju sa tadašnjim GDP-om, koliko procenata GDP-a je iznosio?
Kakvo je sada stanje duga po exYu republikama?
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#6559 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by nosara »

prog321 wrote:
nosara wrote:
prog321 wrote: To mozda treba pisati nEstalo, a ne nastalo? :-D
Molim provjeri taj info jer ne slaze se sa onim sto sam ja citao.
Izvor, molim lijepo ?
Iz nekog razloga uzivas u svojoj gluposti... Znaci, nisi naslijedio samo pohlepu... :D
Fino te molim da mi dostavis izvor i ti bacas uvrede kao onaj ludjak PM72 ?
Nije problem, mogu ja i tebe staviti na isti block. :-D

Nego samo da dokazem kako pises nabuloze.

"... Ove promjene u pravnom okviru , u kombinaciji s tijesnom novčanom politikom MMF-a prema privredi Jugoslavije i otvaranja gospodarstva stranoj konkurenciji , ubrzalo je industrijski pad . > Od 1989. godine do rujna 1990. godine , više od tisuću tvrtki otišlo je u stečaj . Do 1990. godine , godišnja stopa rasta BDP-a urušio se -7.5 posto . Godine 1991. , BDP je pao za daljnjih 15 posto , dok se industrijska proizvodnja smanjila za 21 posto "..

http://www.monitor.net/monitor/9904a/yugodismantle.html
Provaljujes se i dalje tim korigovanim dijelovima nekakve analize... Vjeruj u sta hoces, ja znam gdje sam zivio, a gdje zivim danas... Tema stoji, sto se mene tice... barem dok ovi tvoji ne poprave vodovod u metropoli... :bih:
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#6560 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by nosara »

Mohamad Sissoko wrote:
nosara wrote: Naprotiv, apsurdni su vasi dvostruki arsini... Kredit onda bio je bankrot, a danas je "jebi ga"...

Usraste se dozavrat, ali tema stoji, neoborivo...
Juga je bankrotirala, to je poenta.Nisu mogli vracat dugove e onda idu nestasice i moljakanje za kredite.
Da li je BiH bankrotirala...tj.prestala vracat dugove to ne znam.Ako jeste onda je bankrotirala.
Ja pisem o Jugi i kolapsu i opet ponavljam pravdat bankrot danasnjim kolapsom je apsurd.
Gluposti... Ali bas nemas pojma o cemu pises... Da ti ovaj programirani nije rod...?
statixx
Posts: 9834
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#6561 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by statixx »

Ja k'o mali redovno isao skijati, sada samo odem da zapalim rostilj i gledam strance i budzetlije kako skijaju.... :D
Mohamad Sissoko
Posts: 2421
Joined: 27/10/2009 22:48

#6562 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Mohamad Sissoko »

nosara wrote:
Mohamad Sissoko wrote:
nosara wrote: Naprotiv, apsurdni su vasi dvostruki arsini... Kredit onda bio je bankrot, a danas je "jebi ga"...

Usraste se dozavrat, ali tema stoji, neoborivo...
Juga je bankrotirala, to je poenta.Nisu mogli vracat dugove e onda idu nestasice i moljakanje za kredite.
Da li je BiH bankrotirala...tj.prestala vracat dugove to ne znam.Ako jeste onda je bankrotirala.
Ja pisem o Jugi i kolapsu i opet ponavljam pravdat bankrot danasnjim kolapsom je apsurd.
Gluposti... Ali bas nemas pojma o cemu pises... Da ti ovaj programirani nije rod...?
Vidim gomila argumenata.Hajd vozdra.
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#6563 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by nosara »

Mohamad Sissoko wrote:
nosara wrote:
Mohamad Sissoko wrote: Juga je bankrotirala, to je poenta.Nisu mogli vracat dugove e onda idu nestasice i moljakanje za kredite.
Da li je BiH bankrotirala...tj.prestala vracat dugove to ne znam.Ako jeste onda je bankrotirala.
Ja pisem o Jugi i kolapsu i opet ponavljam pravdat bankrot danasnjim kolapsom je apsurd.
Gluposti... Ali bas nemas pojma o cemu pises... Da ti ovaj programirani nije rod...?
Vidim gomila argumenata.Hajd vozdra.
Nema argumenata koji ce pobit glupost, to je nauka dokazala... Popravite vodovod, bruka je...
Mohamad Sissoko
Posts: 2421
Joined: 27/10/2009 22:48

#6564 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Mohamad Sissoko »

VjecitiStudent wrote:
Mohamad Sissoko wrote:
HAVANA wrote:
Dobro je da je bar ekonomska mjera bila.Sad nemam vode,nako.Dobiju zicaru,nema zicare,uzimaju kredit da podijele penzije,semafor im nauka,kupe fensi voz nako,i parkiraju ga,za tramvajski saobracaj im treba jedno 2000 ljudi,ko da nas krkace nosaju,metlu od 3 marke kupe za 26,praonicu za tramvaj od milion a ne moze tramvaj uci u nju,gdje je samo nadjose :-) I mogo bi do sutra nabrajat.Puni morala i vjere a guze curice od 17 godina i vozaju ih u dzipovima raskosnim,pokradose boga oca...To je nama nasa borba dala... :bih: Jebo ono,bilo,proslo,sta cemo sad?
Ne moze se bankrotirat "nako".
Pravdanje ekonomskog kolapsa "ozbiljne civilizacije" i licemjerstva crvenih danasnjim kolapsom je apsurdno.
Koliki je bio taj famozni dug, zbog kojeg se "bankrotiralo", u poređenju sa tadašnjim GDP-om, koliko procenata GDP-a je iznosio?
Kakvo je sada stanje duga po exYu republikama?
Nemam sad te podatke,ima u knjizi socialist unemployment.Koliko je danas stanje duga ...opet idete u pravdanje tog kolapsa danasnjim.Ja ne pisem o danas i to me ne interesuje kao i ova apsurdna poredjenja.
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#6565 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by nosara »

Mohamad Sissoko wrote: Nemam sad te podatke,ima u knjizi socialist unemployment.Koliko je danas stanje duga ...opet idete u pravdanje tog kolapsa danasnjim.Ja ne pisem o danas i to me ne interesuje kao i ova apsurdna poredjenja.
Toliko si... cudan :D da nisi u stanju skontat sta je tema... Prejeba ovog programiranog, on svjesno trola, ti ne znas ni gdje si ni sta radis... :-)
User avatar
Dozer
Posts: 32997
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#6566 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Dozer »

hAZNADAR wrote:
Dozer wrote:Haznadare...ja tek sad shvatih da si i ti vani. Izvini, ali sad je sve puno jasnije po pitanju tvojih stavova i pisanja. Samo jedno pitanje - jel' te tamo percipiraju kao nacionalnog Bosnjaka ili Bosanca?
Sumnjam da ces mi vjerovati ako ti kazem.
Naravno da ti necu vjerovati, jer i ja sam bio i u Holandiji, i Svedskoj, i Njemackoj, kao i bukvalno u svim ovim blizim zemljama poput Madjarske, Italije, Austrije, ali i nekim daljim... Uvijek komunicirao i komuniciram na engleskom, i nikada nikoga od domacih ljudi nisam cuo da me nazvao Bosniak kada cuje odakle sam, nego uvijek Bosnian.
Dakle, vjeruj mi da mi ne moras govoriti. Bosnjakom (Bosniak) te mogu nazvati samo oni kojima si ti sam rekao da si to, a ne Bosnian, i garantujem da su te cudno gledali radi toga, jer znam koliko su mene puta ljudi ispitivali zasto neki nasi ljudi u tim zemljama govore da su Bosnjaci, a ne Bosanci.
:D Pa zasto si me uopce pitao?
Ne bi li ti shvatio da nam/vam se ljudi vani smiju radi vaseg, a samim tim i naseg neznanja o sebi samima...
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6567 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by spreca »

nosara wrote:
prog321 wrote:
nosara wrote:... Markovic je pred raspad dobio paket od MMF-a uz kafu bez ikakvih problema... Otkad se kredit daje nekom ko ne brine ko ce ga isplatit...?
...
Druze Nosara, niste u pravu.
Markovic je dobio kredit u zamjenu za rigorodne ekonomske mjere. Neke od njih su dovele do ogromnog rasta nezaposlenosti i bankrota desetina kompanijia.
Drugarica Piupiu je postavila link jednom da bi potvrdila zavjeru IMF; ko-fol, oni su htjeli tim mjerama dovedu Jugu pred kolaps. Sto ja ne vjerujem :-D
Jednostavno se Juga naguzila i skinula gace, da bi dobila taj kredit.
Nisi ti dobar nesto... Kakav bankrot, o cemu ti...? Rigorozne mjere su dovele do otvaranja 300000 privatnih firmi, nagomilavanja deviznih rezervi i smanjenja duga za 10 milijardi... Kad ce ovi tvoji uradit 1% od toga, pa da umrem razocaran u komunizam... :-)
Do marta 1990 nastalo je oko 292000 privatnih preduzeća. Sivo devizno tržište je uklonjeno, dinar denomiran 10000:1, suzbijena inflacija. Uvedena je konvertibilnost s njemačkom markom u odnosu 7:1. Za samo 3 sedmice devizne rezerve SFRJ su narasle za 800 miliona dolara.
tad su ljudi ostali bez deviza na svojim racunima.....jedino si mogao dici dinare...1 marka 7 dinara a ta ista marka se na crno prodavala po 21 i vise
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#6568 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Ali Kemal »

Mohamad Sissoko wrote:
nosara wrote: Naprotiv, apsurdni su vasi dvostruki arsini... Kredit onda bio je bankrot, a danas je "jebi ga"...

Usraste se dozavrat, ali tema stoji, neoborivo...
Juga je bankrotirala, to je poenta.
Poenta je da lazes i izmisljas, kao tvoj kolega prog321, koji je kao dokaz predocio komentar citaoca sa nekog portala :lol:
Juga nije nikada bankrotila, to je jedina istina u toj prici.
User avatar
Dozer
Posts: 32997
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#6569 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Dozer »

oridjidji wrote:
Dozer wrote: Bosanstvo je zapelo u corsokaku samo u domacim glavama. Ostatak svijeta nas svakako i ne vidi nikako drugacije nego kao Bosance (i Hercegovce), a cak najcesce samo kao Bosance (ljudima valjda lakse, a i prate daleko duze istorijsko ime zemlje), pa ma koliko se mi ovdje upinjali da to negiramo.
To je tako jer oni imaju drugaciji pogled na medjunarodno pravo, nacin na koji se interpretira drzava, njen ustav, zakoni, granice, institucionalnost, uopste njen poredak od vrha do dna.
Dakle, pusti sta i kako funkcionise svijet, mi znamo bolje i nema potrebe da se uklapamo u to...?
Potom se pojavio drugi papir, u kome se više nisu spominjale države, nego jedinice, a Sarajevo više nije bilo eksteritorijalno. Taj prijedlog je ostavljen za buduće političke pregovore, koje je prekinuo rat. Izetbegović je u svom govoru pokazao da ne shvaća referendum kao izjašnjavanje građana, nego kao izjašnjavanje nacionalnih zajednica, čije je istovremeno pravnoformalno uspostavljanje osporavao.
I Alija je ovo i potpisao, dakle podjelu BiH, radi cega su ga Ganic & Co. ovdje proglasili izdajnikom. Nakon toga je po povratku bio zarobljen na aerodromu, a ostatak se zna...
Cim je rat sve prekinuo, to znaci da Kutiljer nikome nije odgovarao i danas imamo slicnu realnost. Odbijaju se rijesenja koja podsjecaju upravo na ovaj drugi prijedlog Kutiljera, a to je razbijanje BiH u ekonomske zone, a prihvaca se podijela na etnicke jedinice.
Da, cinjenica. Rat je prekinuo mirnodopski pokusaj podjele BiH.
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#6570 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by nosara »

spreca wrote: tad su ljudi ostali bez deviza na svojim racunima.....jedino si mogao dici dinare...1 marka 7 dinara a ta ista marka se na crno prodavala po 21 i vise
Laz... Dobio platu, kupio marke u banci za videorekorder... Kurs 1:7 i neka sica za proviziju... Sarajevo, doduse...
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#6571 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by hAZNADAR »

Dozer wrote:
hAZNADAR wrote:
Dozer wrote:Haznadare...ja tek sad shvatih da si i ti vani. Izvini, ali sad je sve puno jasnije po pitanju tvojih stavova i pisanja. Samo jedno pitanje - jel' te tamo percipiraju kao nacionalnog Bosnjaka ili Bosanca?
Sumnjam da ces mi vjerovati ako ti kazem.
Naravno da ti necu vjerovati, jer i ja sam bio i u Holandiji, i Svedskoj, i Njemackoj, kao i bukvalno u svim ovim blizim zemljama poput Madjarske, Italije, Austrije, ali i nekim daljim... Uvijek komunicirao i komuniciram na engleskom, i nikada nikoga od domacih ljudi nisam cuo da me nazvao Bosniak kada cuje odakle sam, nego uvijek Bosnian.
Dakle, vjeruj mi da mi ne moras govoriti. Bosnjakom (Bosniak) te mogu nazvati samo oni kojima si ti sam rekao da si to, a ne Bosnian, i garantujem da su te cudno gledali radi toga, jer znam koliko su mene puta ljudi ispitivali zasto neki nasi ljudi u tim zemljama govore da su Bosnjaci, a ne Bosanci.
:D Pa zasto si me uopce pitao?
Ne bi li ti shvatio da nam/vam se ljudi vani smiju radi vaseg, a samim tim i naseg neznanja o sebi samima...
Ali nisi uopce u pravu u svom objasnjenju. Valjda ja znam bolje kako ovdje ljudi sebe oslovljavaju.
Dakle jos jednom. Zasto postavljas pitanje meni ako ga unaprijed neces prihvatiti?

i imas unaprijed spreman stupidan odgovor? Svasta. :roll:
User avatar
Dozer
Posts: 32997
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#6572 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Dozer »

hAZNADAR wrote:Ali nisi uopce u pravu u svom objasnjenju. Valjda ja znam bolje kako ovdje ljudi sebe oslovljavaju.
Dakle jos jednom. Zasto postavljas pitanje meni ako ga unaprijed neces prihvatiti?

i imas unaprijed spreman stupidan odgovor? Svasta. :roll:
:-D
Dakle, ja kazem: Bosnjakom (Bosniak) te mogu nazvati samo oni kojima si ti sam rekao da si to....
Na sta ti meni odgovoris:
Valjda ja znam bolje kako ovdje ljudi sebe oslovljavaju.
I moj odgovor je stupidan :lol: :lol:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6573 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by spreca »

nosara wrote:
spreca wrote: tad su ljudi ostali bez deviza na svojim racunima.....jedino si mogao dici dinare...1 marka 7 dinara a ta ista marka se na crno prodavala po 21 i vise
Laz... Dobio platu, kupio marke u banci za videorekorder... Kurs 1:7 i neka sica za proviziju... Sarajevo, doduse...
kad si to kupio?
User avatar
Dozer
Posts: 32997
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#6574 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Dozer »

prog321 wrote:
nosara wrote:... Markovic je pred raspad dobio paket od MMF-a uz kafu bez ikakvih problema... Otkad se kredit daje nekom ko ne brine ko ce ga isplatit...?
...
Druze Nosara, niste u pravu.
Markovic je dobio kredit u zamjenu za rigorodne ekonomske mjere. Neke od njih su dovele do rasta nezaposlenosti i bankrota desetina kompanijia.
Drugarica Piupiu je postavila link jednom da bi potvrdila zavjeru IMF; ko-fol, oni su htjeli tim mjerama dovedu Jugu pred kolaps. Sto ja ne vjerujem :-D
Jednostavno se Juga naguzila i skinula gace, da bi dobila taj kredit.
Da...ovo je bilo toliko katastrofalno da sam ja u novembru '91 uplatio novog Golfa 3 :lol: :lol: :lol:
Sve samo radi toga sto Markoviceve reforme nisu omogucile formiranje privatnih firmi i otvorile mogucnost za normalnije poslovanje :lol: :lol:

Daj, ba, prog...gdje si ti zivio matere ti...reci nam, pa da znamo iz koje i kakve vizure pricas.

A, drugarica @piupiu je potpuno u pravu kada kaze da je MMF tim kreditom namjeravao da sjebe Jugu. Medjutim, nije tu samo MMF igrao igru, nego i domaci akteri koji su na taj nacin htjeli da sakriju enormnu kradju od preko 250 milijardi USD koja se odvijala od druge polovice osamdesetih. Ali, reforme pocese davati neki kontra efekat, i tu se onda sve moralo na neki nacin stopirati, a jedini nacin je bio - raspad Juge ratom ;)
It' all about money ;)
Last edited by Dozer on 21/10/2015 14:31, edited 1 time in total.
Post Reply