Peljeski most zele graditi!

Post Reply

Peljeski most

se nesmije graditi jer onemogucava buducu izgradnju luke
48
22%
se nesmije graditi iz drugih razloga
24
11%
neka se gradi ali treba biti dovoljno visok kako bi mogli brodovi proci
76
35%
neka se gradi svakako
60
27%
nemam stav
12
5%
 
Total votes: 220

User avatar
JoseMujica
Posts: 32831
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
Grijem se na: malograDŽane
Vozim: Tuarega
Horoskop: Poskok

#651 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by JoseMujica »

kome bolan?
User avatar
hevi metalac
Posts: 363
Joined: 13/04/2013 00:53
Location: truhli zapad

#652 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by hevi metalac »

sredoje wrote:
hevi metalac wrote:graditi na mjestu na kom nemate pravo. :bih:
Razmislite o tunelu, citam na avaz.ba da vam to sad opcija.

Zašto ne bi imali pravo? Radi se o unutarnjim vodama HR i ako ćemo doslovno tumačiti UN konvenciju o moru BiH nema pravo niti neskodljivog prolaza.

A to vam se nudi...
Prolaz. BiH mora imati prolaz do medjunarodnih voda, koliko vam puta treba ponavljat?
User avatar
dalmatinka
Posts: 2882
Joined: 31/07/2005 22:30
Location: Krešimirov Grad

#653 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by dalmatinka »

hevi metalac wrote:
sredoje wrote:
hevi metalac wrote:graditi na mjestu na kom nemate pravo. :bih:
Razmislite o tunelu, citam na avaz.ba da vam to sad opcija.

Zašto ne bi imali pravo? Radi se o unutarnjim vodama HR i ako ćemo doslovno tumačiti UN konvenciju o moru BiH nema pravo niti neskodljivog prolaza.

A to vam se nudi...
Prolaz. BiH mora imati prolaz do medjunarodnih voda, koliko vam puta treba ponavljat?
Zašto mora ako po međunarodnom pravu to nije previđeno? :D Čuj, mora! :lol: :lol: :lol:
sredoje
Posts: 524
Joined: 06/08/2012 09:40

#654 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by sredoje »

hevi metalac wrote:
sredoje wrote:
hevi metalac wrote:graditi na mjestu na kom nemate pravo. :bih:
Razmislite o tunelu, citam na avaz.ba da vam to sad opcija.

Zašto ne bi imali pravo? Radi se o unutarnjim vodama HR i ako ćemo doslovno tumačiti UN konvenciju o moru BiH nema pravo niti neskodljivog prolaza.

A to vam se nudi...
Prolaz. BiH mora imati prolaz do medjunarodnih voda, koliko vam puta treba ponavljat?
Može i nečija strina nešto ponavljati..

Radi se o unutarnjim vodama i prema UN konvenciji Hrvatska nije dužna dozvoliti neškodljiv prolaz. Samo za teritorijalno more. Jel znaš razliku između unutarnjih voda i teritorijalnog mora?

A ipak vam se nudi neškodljiv prolaz - tko je tu lud?
User avatar
hevi metalac
Posts: 363
Joined: 13/04/2013 00:53
Location: truhli zapad

#655 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by hevi metalac »

dalmatinka wrote:Zašto mora ako po međunarodnom pravu to nije previđeno? :D Čuj, mora! :lol: :lol: :lol:
pa mora bas zato sto po nedj. pravu JESTE predvoidjeno :)
Pravo se mora primjenjivati, to je jedna od stvari po kojoj se razlikujemo od zivotinja :)
sredoje
Posts: 524
Joined: 06/08/2012 09:40

#656 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by sredoje »

dalmatinka wrote:
hevi metalac wrote: Prolaz. BiH mora imati prolaz do medjunarodnih voda, koliko vam puta treba ponavljat?
Zašto mora ako po međunarodnom pravu to nije previđeno? :D Čuj, mora! :lol: :lol: :lol:
I ako im se ne udovolji oni ce se jako naljutiti, izvrsiti kolektivni harakiri a djecu opasati bombama i poslati u samoubilačke akcije... :mrgreen:
sredoje
Posts: 524
Joined: 06/08/2012 09:40

#657 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by sredoje »

hevi metalac wrote:
dalmatinka wrote:Zašto mora ako po međunarodnom pravu to nije previđeno? :D Čuj, mora! :lol: :lol: :lol:
pa mora bas zato sto po nedj. pravu JESTE predvoidjeno :)
Pravo se mora primjenjivati, to je jedna od stvari po kojoj se razlikujemo od zivotinja :)
Sorry, ali ti se kužiš u pravo ko Marica u neku krivu stvar...
User avatar
dalmatinka
Posts: 2882
Joined: 31/07/2005 22:30
Location: Krešimirov Grad

#658 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by dalmatinka »

hevi metalac wrote:
dalmatinka wrote:Zašto mora ako po međunarodnom pravu to nije previđeno? :D Čuj, mora! :lol: :lol: :lol:
pa mora bas zato sto po nedj. pravu JESTE predvoidjeno :)
Pravo se mora primjenjivati, to je jedna od stvari po kojoj se razlikujemo od zivotinja :)
Da postojeće pravo, ne izmišljeno. Nego uzalud je tebi ovdje ponavljati, evo njima ti to objasni:
http://www.itlos.org/
User avatar
JoseMujica
Posts: 32831
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
Grijem se na: malograDŽane
Vozim: Tuarega
Horoskop: Poskok

#659 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by JoseMujica »

bome ima da ovaj film gledamo

Image

http://www.imdb.com/title/tt0074921/
sredoje
Posts: 524
Joined: 06/08/2012 09:40

#660 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by sredoje »

JoseMujica wrote:bome ima da ovaj film gledamo

Image

http://www.imdb.com/title/tt0074921/

Šta sam rekao... opasat će se bombama i u juriš... :mrgreen:
User avatar
hevi metalac
Posts: 363
Joined: 13/04/2013 00:53
Location: truhli zapad

#661 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by hevi metalac »

da vam kazem i ovo: nemate vi sta "nuditi", "udovoljavatI" i td. Prolaz je od BiH, pripada Bih, tako da nudjenja ili udovoljavanja moze biti samo u suprotnom smjeru. U tom pravcu treba razmisljati, sta nudite za odricanje od neotudjivog prava?
User avatar
dalmatinka
Posts: 2882
Joined: 31/07/2005 22:30
Location: Krešimirov Grad

#662 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by dalmatinka »

hevi metalac wrote:da vam kazem i ovo: nemate vi sta "nuditi", "udovoljavatI" i td. Prolaz je od BiH, pripada Bih, tako da nudjenja ili udovoljavanja moze biti samo u suprotnom smjeru. U tom pravcu treba razmisljati, sta nudite za odricanje od neotudjivog prava?
A gdje je pečat????? :skoljka:
kokise
Posts: 205
Joined: 09/05/2013 17:38

#663 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by kokise »

JohnnyS wrote: Nego, ima li se igdje naći crno na bijelo ovo što je boldano? Od neke referentne međunarodne institucije, a ne od fantomskog pomorskog društva BiH za čije je članove upitno znaju li uopće plivati...
Nemam pojma ja sam to samo prenio. Tako tvrdi Kovacevic no nemam pojma da li j eu pravu mozda i nije. :D
Najbolje bi bilo mjenjati Neum a Konavlje.
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#664 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by fantom slobode »

dalmatinka wrote:
hevi metalac wrote:da vam kazem i ovo: nemate vi sta "nuditi", "udovoljavatI" i td. Prolaz je od BiH, pripada Bih, tako da nudjenja ili udovoljavanja moze biti samo u suprotnom smjeru. U tom pravcu treba razmisljati, sta nudite za odricanje od neotudjivog prava?
A gdje je pečat????? :skoljka:
A gdje si ti? Od onog dana se javljas ko Gospa...
User avatar
dalmatinka
Posts: 2882
Joined: 31/07/2005 22:30
Location: Krešimirov Grad

#665 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by dalmatinka »

fantom slobode wrote:
dalmatinka wrote:
hevi metalac wrote:da vam kazem i ovo: nemate vi sta "nuditi", "udovoljavatI" i td. Prolaz je od BiH, pripada Bih, tako da nudjenja ili udovoljavanja moze biti samo u suprotnom smjeru. U tom pravcu treba razmisljati, sta nudite za odricanje od neotudjivog prava?
A gdje je pečat????? :skoljka:
A gdje si ti? Od onog dana se javljas ko Gospa...
Gdje i do sada. :D Na neke komentare ne želim trošiti vrijeme. :-)
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#666 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by fantom slobode »

dalmatinka wrote:
fantom slobode wrote: A gdje si ti? Od onog dana se javljas ko Gospa...
Gdje i do sada. :D Na neke komentare ne želim trošiti vrijeme. :-)
ma da ti se zahvalim sto potrosi upravo...
Neka si ti nama sehi, bice most...ako treba do Italije...
User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#667 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by cyprus »

sredoje wrote:
hevi metalac wrote:graditi na mjestu na kom nemate pravo. :bih:
Razmislite o tunelu, citam na avaz.ba da vam to sad opcija.

Zašto ne bi imali pravo? Radi se o unutarnjim vodama HR i ako ćemo doslovno tumačiti UN konvenciju o moru BiH nema pravo niti neskodljivog prolaza.

A to vam se nudi...
Da li se slažeš da ovo što su Hrvati zacrtali kao unutrašnje vode (između Hvara i Korčule), po međunarodnom pravu to ne bi smjele biti?
kokise
Posts: 205
Joined: 09/05/2013 17:38

#668 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by kokise »

Ljudi!

Uopste nije sporno da li BIH ima pravo na neskodljiv prolaz do Medjunarodnih voda. Nema niti jedan Hrvatski politicar koji to osporava. Dakle BiH po medjunarodnom pravu ima svakako:

Pravo na neskodljiv prolaz do medjunarodnih voda.

BiH ima pravo da u Neum ovede tenkere sa tuplim podom. Znaci moderan tenker ima pravo uci u Neum i tamo ispustiti naftu u neki terminal.

Sada je samo pitanje visine mosta. Most sa 55 metara koji Bosanci traze; takav most bi mogao propustiti najvece brodove na svijetu.
User avatar
dalmatinka
Posts: 2882
Joined: 31/07/2005 22:30
Location: Krešimirov Grad

#669 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by dalmatinka »

cyprus wrote:
sredoje wrote:
hevi metalac wrote:graditi na mjestu na kom nemate pravo. :bih:
Razmislite o tunelu, citam na avaz.ba da vam to sad opcija.

Zašto ne bi imali pravo? Radi se o unutarnjim vodama HR i ako ćemo doslovno tumačiti UN konvenciju o moru BiH nema pravo niti neskodljivog prolaza.

A to vam se nudi...
Da li se slažeš da ovo što su Hrvati zacrtali kao unutrašnje vode (između Hvara i Korčule), po međunarodnom pravu to ne bi smjele biti?
Daj mi link za neku vidljivu kartu, ne mogu naći.
User avatar
hevi metalac
Posts: 363
Joined: 13/04/2013 00:53
Location: truhli zapad

#670 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by hevi metalac »

kokise wrote:Ljudi!

Uopste nije sporno da li BIH ima pravo na neskodljiv prolaz do Medjunarodnih voda. Nema niti jedan Hrvatski politicar koji to osporava. Dakle BiH po medjunarodnom pravu ima svakako:

Pravo na neskodljiv prolaz do medjunarodnih voda.

BiH ima pravo da u Neum ovede tenkere sa tuplim podom. Znaci moderan tenker ima pravo uci u Neum i tamo ispustiti naftu u neki terminal.

Sada je samo pitanje visine mosta. Most sa 55 metara koji Bosanci traze; takav most bi mogao propustiti najvece brodove na svijetu.
krsite pravo BiH i u smislu prolaza i u smislu definiranja medjunarodnih voda, pa cak i u smislu negoranja suvereniteta nad dva ostrva kod Neuma.

O cemu ti pricas :?

Plus....u medjunarodnim vodama je posebna prica sta smijete, a sta ne smijete raditi.
User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#671 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by cyprus »

dalmatinka wrote:
cyprus wrote:Da li se slažeš da ovo što su Hrvati zacrtali kao unutrašnje vode (između Hvara i Korčule), po međunarodnom pravu to ne bi smjele biti?
Daj mi link za neku vidljivu kartu, ne mogu naći.
Image

Da li razaznaješ šta je šta i u čemu je problem? Ako treba pojasniću...
kokise
Posts: 205
Joined: 09/05/2013 17:38

#672 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by kokise »

hevi metalac wrote:
kokise wrote:Ljudi!

Uopste nije sporno da li BIH ima pravo na neskodljiv prolaz do Medjunarodnih voda. Nema niti jedan Hrvatski politicar koji to osporava. Dakle BiH po medjunarodnom pravu ima svakako:

Pravo na neskodljiv prolaz do medjunarodnih voda.

BiH ima pravo da u Neum ovede tenkere sa tuplim podom. Znaci moderan tenker ima pravo uci u Neum i tamo ispustiti naftu u neki terminal.

Sada je samo pitanje visine mosta. Most sa 55 metara koji Bosanci traze; takav most bi mogao propustiti najvece brodove na svijetu.
krsite pravo BiH i u smislu prolaza i u smislu definiranja medjunarodnih voda, pa cak i u smislu negoranja suvereniteta nad dva ostrva kod Neuma.

O cemu ti pricas :?

Plus....u medjunarodnim vodama je posebna prica sta smijete, a sta ne smijete raditi.
Nije istina. Nema niti jedan Hrvatski politicar koji tvrdi da BiH nema pravo na neskodljiv prolaz jer takva izjava bi znacila politicko samoubistvo. Znaci BH brodovi ako ih bude ikada bilo imaju pravo da prodju kroz Hrvatske vode neometano.

Samo je znaci pitanje visine mosta. Ili da li ce biti most ili tunel. Evo malo par komentara sa Hrvatskog foruma recimo sta tvrde njihovi moderatori:

http://www.forum.hr/showthread.php?t=741979&page=26

Njihov moderator tvrdi recimo

Spora nema kako BiH ima pravo pristupu međunarodnim vodama.

Spora nema kako se taj pristup omogućava prema točno utvrđenim kriterijima međunarodnog pomorskog prava.

Spora nema da BiH može gradit luku u svom moru ali spora ima i istu neće gradit ako kapaciteti luke, predviđeni transport, vrsta tereta i plovila mogu upropastit akvatorij susjedne države.


Sloboda BiH u smislu pristupa međunarodnim vodama i gradnji luke je omeđena slobodom RH u korištenju svog akvatorija i to sve lijepo piše u ratificiranim dokumentima koji se tiču međunarodnog pmorskog prava i konvencija UN o pravu mora.
Ili ovo:

Hallo Efect kaze:
Tu nema niceg spornog i RH to pravo nicim ne negira.
Onakav tanker ne moze uplovit u Neum jer je ono slika VLCC tankera.

Nikakvi Malostonski Zaljev i njegove regule ne mogu zabranjivati uplovljavanje brodova u Neum ako to Neum pozeli. Rizik od havarije nije nista veci nego na nekom drugom dijelu obale, a ni Malostonski Zaljev nije proglasen PSSA.
I da jest proglasen PSSA, moze se proglasiti samo u Hrvatskim vodama, ukoliko BiH to ne zeli uraditi.
Znaci pora nema oko neskodljivog prolaza. Nema ga. RH priznaje da se u Neumu moze napraviti luka i da ta luka po Medjunarodnom Pravu moze docekati tenkeri sa naftom A RH tim tenkerima mora garantirati samo neskodljiv prolaz.

Postoje zakoni koji tacno govore o tome; ako je podrucije zasticeni akvatorij recimo, kakvi ti tenkeri moraju biti. Recimo dupli pod. Ploce koje su udaljene jako malo od Neuma danas isto se uplovljuju tenkeri sa naftom za BiH i prolaze jednako rizicna podrucija.
User avatar
hevi metalac
Posts: 363
Joined: 13/04/2013 00:53
Location: truhli zapad

#673 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by hevi metalac »

Ima VELIKOG spora, jer podlo podmecete da je prolaz ono sto vi sami, kako kazete, "nudite" i "udoivoljavate" i posebno, ono vi SAMI definisite, po svojim interesima, kako vam se cefne, a na stetu BiH.
Prolaz je nesto sto nama, BiH, pripada, i ta je procedura da VI treba da trazite OD NAS da korigiramo taj prolaz na nacin da vama odgovara, AKO se mozemo dogovoriti. Samo AKO. To je pravo, a ovo sto vi radite je PRAVNO NASILJE.
User avatar
dalmatinka
Posts: 2882
Joined: 31/07/2005 22:30
Location: Krešimirov Grad

#674 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by dalmatinka »

cyprus wrote:
dalmatinka wrote:
cyprus wrote:Da li se slažeš da ovo što su Hrvati zacrtali kao unutrašnje vode (između Hvara i Korčule), po međunarodnom pravu to ne bi smjele biti?
Daj mi link za neku vidljivu kartu, ne mogu naći.
Image

Da li razaznaješ šta je šta i u čemu je problem? Ako treba pojasniću...
Ajde, pojasni. Držim ispred sebe pomorsku enciklopediju, u kojoj piše: U unutrašnje morske vode ubrajaju se luke, zaljevi, unutrašnja mora., more unutar otočja ili otočnih lanaca i ušća rijeka.

Koliko vidim nije uvršteno ništa izvan toga.
kokise
Posts: 205
Joined: 09/05/2013 17:38

#675 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by kokise »

hevi metalac wrote:Ima VELIKOG spora, jer podlo podmecete da je prolaz ono sto vi sami, kako kazete, "nudite" i "udoivoljavate" i na posebo, ono vi sami definisite, po svojim interesima, a na stetu BiH.
Prolaz je nesto sto nama, BiH, pripada, i ta je procedura da VI treba da trazite OD NAS da korigiramo taj prolaz na nacin da vama odgovara, AKO se mozemo dogovoriti. Samo AKO. To je pravo, a ovo sto vi radite je PRAVNO NASILJE.
Pa ljudi zele da povezu svoj teritoij. Neka ga povezu. Hajmo mi Bosanci prvo kupovati kuce; zemljiste i sve drugo u Neumu da nebude samo dio neuma nas vec skoro sve. Recimo sume pripadaju sarajevskom penzionom fondu, zemljiste i hoteli UNIS-i i Energoinvestu; ali Bosanci tamo nisu vecina. Dakle kada SDA zajedno sa SDP-om tamo pobjede onda mozemo pricati o luci.

Dakle cilj je da tamo budemo prvo vecina. Pa vecina i u Stocu i Capljini (gdje sada cinimo tek 35% ili 20%). Kada to budemo onda mozemo razgovarati o luci o Neumu a ovako nam j epozicija poprilicno slaba bez obzira sto su i Neum i Stolac i Capljina i Pocitelj sve velike vukojebine koje imaju stanovnika ko prosjecni neboder na Ali Pasinovom polju ali bukvalno.

Dakle Neum citav nemoze stati u jedan ovakav neboder jer je neboder prevelik za Neum:

Image
Post Reply