Pa, da li je bolje biti Leonard ili Zack?Zoooka wrote: ↑02/02/2023 19:03Fakat. Ovakvi ko Truba. Highlight im pricati kako su prebili nekog prije 25 godina a i dan danas išće od staraca za kafuSpit_fire wrote: ↑02/02/2023 17:37 Velika je satisfakcija kad sretnem ove sto su bili "zivahni" prema drugim u djetinstvu a sad su niko i nista..sagny glavu kad prolaze
Sve je do roditelja...al isto tako nek djece takodjer snosi posljedice..zbog lazne moralnosti i "ta ce dijete" nam se i desavaju ovakve stvari
SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
-
Hakiz
- Posts: 48379
- Joined: 30/07/2015 20:01
#64226 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
-
Zoooka
- Posts: 4890
- Joined: 14/04/2022 13:22
#64227 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Nisam ni pratio sta se desavalo iskreno pa ti ne bih znao odgovoriti. Samo vidio onaj njegov post kako se hvali da je bio nestasan
-
mali_balon
- Posts: 14559
- Joined: 12/09/2012 09:57
#64228 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
pa u cemu je onda problem.u ne svatanju frizure I dva prezimenaHakiz wrote: ↑02/02/2023 19:04Ima.mali_balon wrote: ↑02/02/2023 19:02 a haj malo drugacije da postavimo situaciju, u nas vakat nije bilo vrsnajckog nasilja, nego eto malo se potukli I tako to.....djecija posla
e danas ja kao roditelj, koji sam bio.zrtva vrsnjackog nasilja, necu da dozvlom da moje dijete prolazi kroz to
sta mislite ima li ovoga
-
moonca
- Posts: 88063
- Joined: 20/12/2016 20:16
-
Hakiz
- Posts: 48379
- Joined: 30/07/2015 20:01
#64230 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Nije svaka tuča dva djeteta vršnjačko nasilje. Potuku se i za 5 minuta odu zajedno krasti Erotiku iz kioska. Problem je kada grupa djece maltretira jedno i pogotovo ako to radi duži period ili kada jedan siledžija iz dana u dan maltretira nekog štrebera. Kada cijeli razred ismijava jednog kolegu, svaki dan, jer je drugačiji od njih (niži, deblji, nježniji, ljepše vaspitan, bolje uči/pametniji itd). To i slično je vršnjačko nasilje.
Ovo kada se jednom pošaketaju jer ih je uhvatila huja je prolazno, nije pravo vršnjačko nasilje.
- Laplace
- Posts: 14678
- Joined: 19/11/2012 18:37
#64231 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
I politika nekažnjavanja. Eno, na primjer, oni u Srbiji što su profesorici izmakli stolicu. Isključeni pa sad vraćeni u školu jer k'o fol nije ispoštovana procedura. Ti će se vratiti u školu svjesni da im niko ništa ne može. Kad završe, biće sitni (možda kasnije i krupni) kriminalci kojima opet niko ništa ne može. Jeste Srbija, ali ni kod nas nije ništa bolje. Bilo je slučajeva nasilja, premlaćivanje učenika, isključe se nasilnici a školski odbor ili nadležno ministarstvo ih vrati jer - eto, treba im dati još jednu priliku.vjeshalica wrote: ↑02/02/2023 16:37Glavni domet skolske bjesnoce bilo dizanje haljine i nekakvo ruganje, danas je milijardu puta gore,duga je tema i treba posebna da bude za razgovor. Losi ljudi dobili su priliku da imaju djecu, i lose ih odgajaju. Mislim da ljudi nisu svjesni kolike su stvarni razmjeri problema,iskaljivanja agresije te derladije i povlađivanja njihovim razmazenim bezobrazlucima.DaysleepeR wrote: ↑02/02/2023 11:44 Ne znam za vas ali meni kada je bilo 9 godina, bilo mi je apsolutno nezamislivo da drugog nekog udarim po glavi, otvorenom rukom, a pogotovo šakom, nogom, da ne pričam nekim predmetom, štapom, palicom i sl.
- vjeshalica
- Posts: 20766
- Joined: 31/03/2019 14:56
#64232 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
To se zove rehabilitacija delinkvenata na nas nacin.Laplace wrote: ↑02/02/2023 19:40I politika nekažnjavanja. Eno, na primjer, oni u Srbiji što su profesorici izmakli stolicu. Isključeni pa sad vraćeni u školu jer k'o fol nije ispoštovana procedura. Ti će se vratiti u školu svjesni da im niko ništa ne može. Kad završe, biće sitni (možda kasnije i krupni) kriminalci kojima opet niko ništa ne može. Jeste Srbija, ali ni kod nas nije ništa bolje. Bilo je slučajeva nasilja, premlaćivanje učenika, isključe se nasilnici a školski odbor ili nadležno ministarstvo ih vrati jer - eto, treba im dati još jednu priliku.vjeshalica wrote: ↑02/02/2023 16:37
Glavni domet skolske bjesnoce bilo dizanje haljine i nekakvo ruganje, danas je milijardu puta gore,duga je tema i treba posebna da bude za razgovor. Losi ljudi dobili su priliku da imaju djecu, i lose ih odgajaju. Mislim da ljudi nisu svjesni kolike su stvarni razmjeri problema,iskaljivanja agresije te derladije i povlađivanja njihovim razmazenim bezobrazlucima.
- Laplace
- Posts: 14678
- Joined: 19/11/2012 18:37
#64233 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Da. Rehabilitacija u smislu da delikventa vratiš u istu sredinu sa žrtvom kako bi završio započeto.vjeshalica wrote: ↑02/02/2023 19:47To se zove rehabilitacija delinkvenata na nas nacin.Laplace wrote: ↑02/02/2023 19:40
I politika nekažnjavanja. Eno, na primjer, oni u Srbiji što su profesorici izmakli stolicu. Isključeni pa sad vraćeni u školu jer k'o fol nije ispoštovana procedura. Ti će se vratiti u školu svjesni da im niko ništa ne može. Kad završe, biće sitni (možda kasnije i krupni) kriminalci kojima opet niko ništa ne može. Jeste Srbija, ali ni kod nas nije ništa bolje. Bilo je slučajeva nasilja, premlaćivanje učenika, isključe se nasilnici a školski odbor ili nadležno ministarstvo ih vrati jer - eto, treba im dati još jednu priliku.
- Haris.ba
- Posts: 35273
- Joined: 08/09/2005 20:08
#64234 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Ja dok sam isao u skolu, bilo je jedno 3, 4 iskljucenja. I svi vraceni nakon zalbe.
- vjeshalica
- Posts: 20766
- Joined: 31/03/2019 14:56
#64235 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
-
Hakiz
- Posts: 48379
- Joined: 30/07/2015 20:01
#64236 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Problem je u tome što danas imamo internet. Pa se slučajevi koji su se ranije završavali tiho, u uskom krugu, sada stave na portal, na njih se zakače besposleni frustrirani likovi koji svoju nemoć liječe tjeranjem internetske "pravde", pahulja se tako "gurne niz padinu" i postane ogromna snježna lopta koja negdje udari i napravi veliku štetu.
Nedavno je bio Rumunski film na tu temu, kako od ničega ispadne frka:
https://m.imdb.com/title/tt14403262/
Nedavno je bio Rumunski film na tu temu, kako od ničega ispadne frka:
https://m.imdb.com/title/tt14403262/
- vjeshalica
- Posts: 20766
- Joined: 31/03/2019 14:56
#64237 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Skola pokusava nazor da zbrine propalice koje u sustini nece skolu,obaveze niti da se ponasaju kako treba. Na stetu djece koja su normalno posvecena skoli i aktivnostima. Ukratko,ubacivanje truhlih jabuka u vrecu sa zdravim. Znamo ishod.
- Haris.ba
- Posts: 35273
- Joined: 08/09/2005 20:08
#64238 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Moguce. Ali, ja se ne sjecam da je ijedan djecak tukao djevojcicu.Hakiz wrote: ↑02/02/2023 19:51 Problem je u tome što danas imamo internet. Pa se slučajevi koji su se ranije završavali tiho, u uskom krugu, sada stave na portal, na njih se zakače besposleni frustrirani likovi koji svoju nemoć liječe tjeranjem internetske "pravde", pahulja se tako "gurne niz padinu" i postane ogromna snježna lopta koja negdje udari i napravi veliku štetu.
Nedavno je bio Rumunski film na tu temu, kako od ničega ispadne frka:
https://m.imdb.com/title/tt14403262/
Bilo je tuca, bilo je svega. Ali, da djecak tuce djevojcicu nisam vidio.
-
Hakiz
- Posts: 48379
- Joined: 30/07/2015 20:01
#64239 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Rješenje je jednostavno:
Škola se postavi isključivo kao obrazovna, ne i vaspitna institucija i sve trule jabuke se izbace iz bureta.
Ako roditelji nisu sposobni da ih vaspitavaju, oduzmu im se djeca.
A onda ih država izdresira kako hoće.
Škola se postavi isključivo kao obrazovna, ne i vaspitna institucija i sve trule jabuke se izbace iz bureta.
Ako roditelji nisu sposobni da ih vaspitavaju, oduzmu im se djeca.
A onda ih država izdresira kako hoće.
-
Hakiz
- Posts: 48379
- Joined: 30/07/2015 20:01
#64240 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Ja sam svjedočio da djevojčica iz mog razreda tuče dječaka. Do puberteta smo jednaki, možda su djevojčice i jače.Haris.ba wrote: ↑02/02/2023 19:53Moguce. Ali, ja se ne sjecam da je ijedan djecak tukao djevojcicu.Hakiz wrote: ↑02/02/2023 19:51 Problem je u tome što danas imamo internet. Pa se slučajevi koji su se ranije završavali tiho, u uskom krugu, sada stave na portal, na njih se zakače besposleni frustrirani likovi koji svoju nemoć liječe tjeranjem internetske "pravde", pahulja se tako "gurne niz padinu" i postane ogromna snježna lopta koja negdje udari i napravi veliku štetu.
Nedavno je bio Rumunski film na tu temu, kako od ničega ispadne frka:
https://m.imdb.com/title/tt14403262/
Bilo je tuca, bilo je svega. Ali, da djecak tuce djevojcicu nisam vidio.
-
moonca
- Posts: 88063
- Joined: 20/12/2016 20:16
#64241 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
-
Hakiz
- Posts: 48379
- Joined: 30/07/2015 20:01
- vjeshalica
- Posts: 20766
- Joined: 31/03/2019 14:56
#64243 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Ako odstranis truhle jabuke onda disciplinujes, dakle ne mozes skolu operisati od vaspitnog dijela Hakizlijice. Kako mislis provoditi odnose medju djecom bez vaspitanja i discipline?
- muha_sa
- Posts: 140353
- Joined: 12/11/2004 23:33
- Location: rajvosa
-
Hakiz
- Posts: 48379
- Joined: 30/07/2015 20:01
#64246 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Imaš pravila, ko ih prekrši, izbaciš. Ne prevaspiravaš, ne baviš se emotivnim stanjem djeteta, ovo, ono. Neka roditelji vaspitaju dijete da ne krši pravila u školi.vjeshalica wrote: ↑02/02/2023 20:02Ako odstranis truhle jabuke onda disciplinujes, dakle ne mozes skolu operisati od vaspitnog dijela Hakizlijice. Kako mislis provoditi odnose medju djecom bez vaspitanja i discipline?
-
Hakiz
- Posts: 48379
- Joined: 30/07/2015 20:01
-
NediM17
- Posts: 26438
- Joined: 05/11/2009 11:49
#64249 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Moju kćerku je u osnovnoj školi "reketirala" jedna romska djevočica koja je išla s njom u razred, bila starija nekoliko godina, propala ko zna koliko puta.
Morala joj svaki dan donijeti marku. Jedan dan nije imala, ova je na putu kući na ulici zaganjala, vidjela kona, spasila je i prijavila nam.
Dijete od straha jedva priznalo šta je po srijedi i da to traje neko vrijeme.
Sutradan otišao pred školu, sačekao je, rek'o joj da to više ne smije raditi, ako joj zatreba para da dođe do nas kući da joj dam.
Došla je par puta, ubrzo su je i udali i nestalo je.
Morala joj svaki dan donijeti marku. Jedan dan nije imala, ova je na putu kući na ulici zaganjala, vidjela kona, spasila je i prijavila nam.
Dijete od straha jedva priznalo šta je po srijedi i da to traje neko vrijeme.
Sutradan otišao pred školu, sačekao je, rek'o joj da to više ne smije raditi, ako joj zatreba para da dođe do nas kući da joj dam.
Došla je par puta, ubrzo su je i udali i nestalo je.
-
moonca
- Posts: 88063
- Joined: 20/12/2016 20:16
#64250 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Nauchila je ipak.. ali, uglavnom je to bila igra.. ne neko kaznjavanje..zbog nechega.. mada i dechki su u 4-5 razredu cirice dirale.. istrazivanje.... pojava grudi..
