SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
- mk ultra
- Posts: 24032
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
#64201 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
moj sake, još su mogli reći da si silovatelj
- Ateista
- Posts: 51658
- Joined: 18/01/2009 00:29
- Location: rajvosa-x.com
#64202 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Izvrces moje rijeci, nigdje nisam pravdao nasilje ni proglasio odgovornom djevojcicu.HelaS wrote: ↑01/02/2023 22:22Ateista wrote: ↑01/02/2023 20:41 To ne mozemo sa sigurnoscu znati, klub tvrdi da je postupak pokrenut ali da su oni trazili puno viseod toga i da je zato do ovoga doslo.
Slazem se sa tim za odgovornost, opet ako je tacno saopstenje kluba onda su oni uradili ono sto treba i uvijek moze doci do incidenta i u skoli, vrticu, produzenom, bitno je reagovati na to, ako je bilo ovako kakosu napisali onda sa njihove strane nije nista sporno. Drugo je to sto mi sad citamo dvije strane price, pitanje je sta je prava istina.DaysleepeR wrote: ↑01/02/2023 15:55 po tebi je nerealno da roditelj djeteta koje je napadnuto traži najgore moguće sankcije?
da traže zatvaranje kluba ja ne bih vidio problem kako rekoh
ovo se ne smije desiti, upišeš dijete na skijanje, i neko ti ga prebijeTvoj post je kontradiktoran. Obzirom na tvoju kulturu, ti si već prije donio svoju procjenu, povjerovao pravdanju muškog nasilja iz tog skijaškog kluba i odgovornom proglasio djevojčicu. Pitanje za tebe, za vješalicu pravnicu, i druge koji se rugaju ženi sa dva prezimena i koji sumnjaju vjerodostojnost njene priče: Šta da je taj mali junošica, skijaški "pobjednik", mali pomahnitali divljak, svoje divljaštvo pokazao nad tvojim djetetom, nad tvojom djevojčicom, neukom da se fizički odbrani od nasilja? Kako bi se ti ponašao spram tog primitivca i spram te skijaške škole, koja, očito je, pokušava prije zataškati slučaj, nego naprasno izbaciti malu bagru iz svoje škole. Da, škola, kakva god bila, njeni učitelji, odgovorni su za svoje učenike. U svakom trenutku, na svakom mjestu, sve dok su im djeca povjerena, i dok su pod njihovim nadzorom.Ateista wrote: ↑01/02/2023 20:41 Ne treba ni pretjerivati. Koliko god da treba sankcionisati vrsnjacko nasilje, ne treba ni pretjerivati i zbog toga dizati toliku buku, pogotovo ako je istina bliza ovome sto klub kaze a zvuci mi realnije nego sto mama pise da je tukao 5 minuta a ona samo stajala, to nema nikakvog smisla.
Opet kazem, meni sve ovo sto klub pise zvuci smislenije i blize realnosti.
Slicne situacije sa svojim djetetom sam imao i rjesavao sam to sa produzenim gdje je do incidenta i doslo, nisam trazio nikakvo izbacivanje drugog djecaka niti sam pisao o tome po fb. Da je u pitanju bilo nesto ozbiljnije, mozda bih i trazio neke ozbiljnije sankcije, ako ne bih bio zadovoljan dijete bih ispisao jer bih smatrao da ustanova ne radi kako treba.
Iz svog iskustva, sve danasnje ustanove i klubovi koji rade sa djecom imaju nultu toleranciju prema nasilju, pogotovo sportski klubovi, a isto tako znam da ni jedna ustanova ni klub ne mogu 100% vremena drzati svu djecu na oku, tako da se incidenti mogu desiti i desavace se, kako u sportskim klubovima tako i u skolama, vrticima, produzenim i slicno, bitno je kako se odreaguje na to. Ako su tog malog odstranili sa treninga i poslije toga sazvali disciplinsku komisiju, to je sasvim adekvatna reakcija.
Vec sam rekao da ne tvrdim da je klub u pravu, nisam svjedok dogadjaja i pojma nemam, samo mi njihova prica djeluje puno realnija i smislenija nego prica fb mame, jer to da neko 5 minuta stoji i trpi da ga neko udara je potpuno nerealno, a isto tako je realno i ocekivano da svaki sportski klub adekvatno reaguje na bilo kakvo nasilje.
Naravno da postoji mogucnost da i klub neke stvari laze ili izvrce, to ne mozemo znati, ja samo kazem sta mi zvuci realnije.
- dulekrele
- Posts: 4733
- Joined: 10/04/2014 18:25
#64203 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Ja mislim da ona vozi paralel o a on pluži. Eto to je razlog sto je udarao. Opravdano 100%
- qlface
- Posts: 305
- Joined: 04/04/2013 09:38
#64204 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Ti si malom već dao etiketu pomahnitalnog divljaka bez ikakve istrage i na osnovu priče fb mame, smiješno je da bilo kome dijeliš lekcije o preranom proglašavanju odgovornosti.HelaS wrote: ↑01/02/2023 22:22Ateista wrote: ↑01/02/2023 20:41 To ne mozemo sa sigurnoscu znati, klub tvrdi da je postupak pokrenut ali da su oni trazili puno viseod toga i da je zato do ovoga doslo.
Slazem se sa tim za odgovornost, opet ako je tacno saopstenje kluba onda su oni uradili ono sto treba i uvijek moze doci do incidenta i u skoli, vrticu, produzenom, bitno je reagovati na to, ako je bilo ovako kakosu napisali onda sa njihove strane nije nista sporno. Drugo je to sto mi sad citamo dvije strane price, pitanje je sta je prava istina.DaysleepeR wrote: ↑01/02/2023 15:55 po tebi je nerealno da roditelj djeteta koje je napadnuto traži najgore moguće sankcije?
da traže zatvaranje kluba ja ne bih vidio problem kako rekoh
ovo se ne smije desiti, upišeš dijete na skijanje, i neko ti ga prebijeTvoj post je kontradiktoran. Obzirom na tvoju kulturu, ti si već prije donio svoju procjenu, povjerovao pravdanju muškog nasilja iz tog skijaškog kluba i odgovornom proglasio djevojčicu. Pitanje za tebe, za vješalicu pravnicu, i druge koji se rugaju ženi sa dva prezimena i koji sumnjaju vjerodostojnost njene priče: Šta da je taj mali junošica, skijaški "pobjednik", mali pomahnitali divljak, svoje divljaštvo pokazao nad tvojim djetetom, nad tvojom djevojčicom, neukom da se fizički odbrani od nasilja? Kako bi se ti ponašao spram tog primitivca i spram te skijaške škole, koja, očito je, pokušava prije zataškati slučaj, nego naprasno izbaciti malu bagru iz svoje škole. Da, škola, kakva god bila, njeni učitelji, odgovorni su za svoje učenike. U svakom trenutku, na svakom mjestu, sve dok su im djeca povjerena, i dok su pod njihovim nadzorom.Ateista wrote: ↑01/02/2023 20:41 Ne treba ni pretjerivati. Koliko god da treba sankcionisati vrsnjacko nasilje, ne treba ni pretjerivati i zbog toga dizati toliku buku, pogotovo ako je istina bliza ovome sto klub kaze a zvuci mi realnije nego sto mama pise da je tukao 5 minuta a ona samo stajala, to nema nikakvog smisla.
Opet kazem, meni sve ovo sto klub pise zvuci smislenije i blize realnosti.
- GandalfSivi
- Posts: 22737
- Joined: 09/09/2006 00:38
- Contact:
#64205 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Da, to je referencamali_balon wrote: ↑02/02/2023 06:42ko bake "znate, on je napao kameru a ne kamermana", braneci husu cesiraGandalfSivi wrote: ↑01/02/2023 23:35
Nije tukao nju, tukao joj je kacigu. Odlicno, ali nemoj vise, nikada…
- DaysleepeR
- Posts: 21037
- Joined: 29/05/2003 00:00
- Location: Rajvosa
#64206 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Ne znam za vas ali meni kada je bilo 9 godina, bilo mi je apsolutno nezamislivo da drugog nekog udarim po glavi, otvorenom rukom, a pogotovo šakom, nogom, da ne pričam nekim predmetom, štapom, palicom i sl.
Bio sam odgojen da je to nešto što se ne smije raditi, da druge ljude to boli, bilo mi je žao nekoga udariti, koliko god da sam bio ljut, ili frustriran.
Ovdje se normalizuje da jedan dječak od 9 godina štapom djevojčicu udara po glavi. To bi se u onoj bivšoj državi kada sam ja imao 9 godina smatralo skandaloznim, bili bi uključni i socijalni radnici, i roditelji bi imali ozbiljnih problema, a djetetu ozbiljno narušene mogućnosti društvenog napretka.
Halo ljudi, otišli smo ko društvo u neku stvar, ne možete normalizovati da jedno dijete udara drugo štapom po glavi, imalo ono kacigu ili ne.
To je zabrinjavajuće ponašanje...
Bio sam odgojen da je to nešto što se ne smije raditi, da druge ljude to boli, bilo mi je žao nekoga udariti, koliko god da sam bio ljut, ili frustriran.
Ovdje se normalizuje da jedan dječak od 9 godina štapom djevojčicu udara po glavi. To bi se u onoj bivšoj državi kada sam ja imao 9 godina smatralo skandaloznim, bili bi uključni i socijalni radnici, i roditelji bi imali ozbiljnih problema, a djetetu ozbiljno narušene mogućnosti društvenog napretka.
Halo ljudi, otišli smo ko društvo u neku stvar, ne možete normalizovati da jedno dijete udara drugo štapom po glavi, imalo ono kacigu ili ne.
To je zabrinjavajuće ponašanje...
- Truba
- Posts: 93781
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#64207 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
ja sam bio belaj ko mali tako da sve razumijem
ne bih da se hvalim ali svime i svačime sam udarao dječake (omiljeno oružje kamenčuga) zabilježeno je da sam kaktus nabio liku na vrat
opalio profu u stomak šakom bio pred isključenje
roditelji plačući dolazili s roditeljskog
ali jedno nepisano pravilo je bilo da se curice ne udaraju... jednoj sam sto me nervirala zalijepio na naočale žvaku... i jednom liku s ćalama sam takodjer nabio kesu i žvaku na ćale i 10 godina poslije i ja dobih dioptriju
kakvo mi je predavanje otac te male kod boćališta na čengić vili održao da dječaci ne maltretiraju curice dobro se sjećam
samo je jedna stvar ružnija kad dječak tuče curicu... kad se dvije curice tuku
ali jedno nepisano pravilo je bilo da se curice ne udaraju... jednoj sam sto me nervirala zalijepio na naočale žvaku... i jednom liku s ćalama sam takodjer nabio kesu i žvaku na ćale i 10 godina poslije i ja dobih dioptriju
kakvo mi je predavanje otac te male kod boćališta na čengić vili održao da dječaci ne maltretiraju curice dobro se sjećam
samo je jedna stvar ružnija kad dječak tuče curicu... kad se dvije curice tuku
-
__Phoenix__
- Posts: 2758
- Joined: 25/10/2013 20:44
#64208 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Kad su se roditelji prestali stidjeti postupaka svoje djece mi smo otišli u kurac, ove nove tiktok baka prase generacije ne znaju šta znači stid i poštovanje
- qlface
- Posts: 305
- Joined: 04/04/2013 09:38
#64209 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
https://hayat.ba/nakon-navoda-o-vrsnjac ... ta/860214/
Ovo saopštenje za medije koje spremaju treba sačekati da se dobije kompletna slika i stvaraju konačni sudovi, tu će se vidjeti i perspektiva kluba pa čak možda i roditelja od malog.
Ovo saopštenje za medije koje spremaju treba sačekati da se dobije kompletna slika i stvaraju konačni sudovi, tu će se vidjeti i perspektiva kluba pa čak možda i roditelja od malog.
- Ateista
- Posts: 51658
- Joined: 18/01/2009 00:29
- Location: rajvosa-x.com
#64210 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Ne znam na koga mislis, ali koliko vidim niko ne normalizuje to udaranje, mozda ima par zezancija oko kacige ali mislim da su to samo zezancije i da niko to ozbiljno ne misli i da svako osudjuje udaranje, vise je rasprava oko reakcija roditelja i kluba.DaysleepeR wrote: ↑02/02/2023 11:44 Ne znam za vas ali meni kada je bilo 9 godina, bilo mi je apsolutno nezamislivo da drugog nekog udarim po glavi, otvorenom rukom, a pogotovo šakom, nogom, da ne pričam nekim predmetom, štapom, palicom i sl.
Bio sam odgojen da je to nešto što se ne smije raditi, da druge ljude to boli, bilo mi je žao nekoga udariti, koliko god da sam bio ljut, ili frustriran.
Ovdje se normalizuje da jedan dječak od 9 godina štapom djevojčicu udara po glavi. To bi se u onoj bivšoj državi kada sam ja imao 9 godina smatralo skandaloznim, bili bi uključni i socijalni radnici, i roditelji bi imali ozbiljnih problema, a djetetu ozbiljno narušene mogućnosti društvenog napretka.
Halo ljudi, otišli smo ko društvo u neku stvar, ne možete normalizovati da jedno dijete udara drugo štapom po glavi, imalo ono kacigu ili ne.
To je zabrinjavajuće ponašanje...
Sto se tice poredjenja nekad i sad, iako imam odredjene simpatije i nostalgiju prema bivsem sistemu, moj utisak je da smo po tom pitanju napredovali, ne zbog ovog sistema naravno, vec se standardi mijenjaju.
Mislim da je danas manje tolerancije na nasilje nego prije, imam utisak da su prije vise normalizivali - hajd malo se potukli, danas se bilo kakva tuca puno ozbiljnije shvata i sankcionise, djeca su generalno vise zasticena i od maltretiranja od strane vrsnjaka od strane starijih, od pedofilije i slicno. Nekad je bilo normalno da roditelji tuku djecu, sada se i to smatra nasiljem, kod nas ne jos u tolikoj mjeri kao na zapadu ali polako idemo prema tome.
Nekad je bilo mormalno i da ucetelji tuku djecu, kasnije salju u cosak i slicno, danas toga vise nema. Roditelji su cesce pustali djecu da sama rjesavaju svoje "probleme sa vrsnjacima", danas se roditelji za puno manje stvari ukljucuju i intervenisu.
Mislim da se zbog drustvenih mreza sad samo o tome vise govori, to je bar moj utisak.
-
moonca
- Posts: 88063
- Joined: 20/12/2016 20:16
#64211 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Koji su roditelji ispravno radili.. teshko je procijeniti, ali danashnje 'mame' eksponiraju djecu . javno.... kao oruzje.. ne pitajuchi ih da li to oni zele...
izlazu ih metom za zadirkivanje / ismijavanje.. od vrshnjaka..
-
zigson
- Posts: 4816
- Joined: 04/04/2015 22:17
-
Sid the sloth
- Posts: 3852
- Joined: 30/01/2013 15:56
- vjeshalica
- Posts: 20766
- Joined: 31/03/2019 14:56
#64215 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Glavni domet skolske bjesnoce bilo dizanje haljine i nekakvo ruganje, danas je milijardu puta gore,duga je tema i treba posebna da bude za razgovor. Losi ljudi dobili su priliku da imaju djecu, i lose ih odgajaju. Mislim da ljudi nisu svjesni kolike su stvarni razmjeri problema,iskaljivanja agresije te derladije i povlađivanja njihovim razmazenim bezobrazlucima.DaysleepeR wrote: ↑02/02/2023 11:44 Ne znam za vas ali meni kada je bilo 9 godina, bilo mi je apsolutno nezamislivo da drugog nekog udarim po glavi, otvorenom rukom, a pogotovo šakom, nogom, da ne pričam nekim predmetom, štapom, palicom i sl.
- billy organ
- Posts: 1629
- Joined: 04/07/2021 19:19
#64216 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Danasnje generacije roditelja previse idealiziraju svoju djecu. Valjda misle da su to njihovi mali andjelcici.
- billy organ
- Posts: 1629
- Joined: 04/07/2021 19:19
#64217 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Realno bilo je uzasnih stvari koje se su radile po skolama i u nase doba. Sjecam se u jednoj srednjoj skoli, sakrili odjecu nekom uceniku nakon casa tjelesnog. Ovaj gologuz bjezo po skoli.vjeshalica wrote: ↑02/02/2023 16:37Glavni domet skolske bjesnoce bilo dizanje haljine i nekakvo ruganje, danas je milijardu puta gore,duga je tema i treba posebna da bude za razgovor. Losi ljudi dobili su priliku da imaju djecu, i lose ih odgajaju. Mislim da ljudi nisu svjesni kolike su stvarni razmjeri problema,iskaljivanja agresije te derladije i povlađivanja njihovim razmazenim bezobrazlucima.DaysleepeR wrote: ↑02/02/2023 11:44 Ne znam za vas ali meni kada je bilo 9 godina, bilo mi je apsolutno nezamislivo da drugog nekog udarim po glavi, otvorenom rukom, a pogotovo šakom, nogom, da ne pričam nekim predmetom, štapom, palicom i sl.
- Quaresma
- Posts: 7932
- Joined: 19/07/2010 16:37
#64218 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
bilo je svega, ali izmedju nas muskih. ali da neko na djevojcicu krene to, barem u mom okruzenju nikad nije bilo, niti je kome padalo na pamet.vjeshalica wrote: ↑02/02/2023 16:37Glavni domet skolske bjesnoce bilo dizanje haljine i nekakvo ruganje, danas je milijardu puta gore,duga je tema i treba posebna da bude za razgovor. Losi ljudi dobili su priliku da imaju djecu, i lose ih odgajaju. Mislim da ljudi nisu svjesni kolike su stvarni razmjeri problema,iskaljivanja agresije te derladije i povlađivanja njihovim razmazenim bezobrazlucima.DaysleepeR wrote: ↑02/02/2023 11:44 Ne znam za vas ali meni kada je bilo 9 godina, bilo mi je apsolutno nezamislivo da drugog nekog udarim po glavi, otvorenom rukom, a pogotovo šakom, nogom, da ne pričam nekim predmetom, štapom, palicom i sl.
u osnovnoj mi muski izbjegavali djevojcice, jer ako neko pridje, odmah krene ono podjebavanja da je zaljubljen i sl djecije fore. tek u pocetkom srednje je krenulo zrelije shvatanje.
- vjeshalica
- Posts: 20766
- Joined: 31/03/2019 14:56
#64219 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Grijali šteku od vrata upaljacem na odmoru profesorubilly organ wrote: ↑02/02/2023 16:55
Realno bilo je uzasnih stvari koje se su radile po skolama i u nase doba. Sjecam se u jednoj srednjoj skoli, sakrili odjecu nekom uceniku nakon casa tjelesnog. Ovaj gologuz bjezo po skoli.
-
Spit_fire
- Posts: 3325
- Joined: 27/07/2022 00:06
#64220 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Velika je satisfakcija kad sretnem ove sto su bili "zivahni" prema drugim u djetinstvu a sad su niko i nista..sagny glavu kad prolaze
Sve je do roditelja...al isto tako nek djece takodjer snosi posljedice..zbog lazne moralnosti i "ta ce dijete" nam se i desavaju ovakve stvari
Sve je do roditelja...al isto tako nek djece takodjer snosi posljedice..zbog lazne moralnosti i "ta ce dijete" nam se i desavaju ovakve stvari
- insaneinthebrain
- Posts: 25461
- Joined: 12/08/2013 12:51
#64221 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
ko je ono uspio uletiti u tramvajsku kod Kampusa, nisam vidio da je bila vijest negdje. totalno skrsena 
- Truba
- Posts: 93781
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#64222 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Isto sam.pito
-
mali_balon
- Posts: 14559
- Joined: 12/09/2012 09:57
#64223 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
a haj malo drugacije da postavimo situaciju, u nas vakat nije bilo vrsnajckog nasilja, nego eto malo se potukli I tako to.....djecija posla
e danas ja kao roditelj, koji sam bio.zrtva vrsnjackog nasilja, necu da dozvlom da moje dijete prolazi kroz to
sta mislite ima li ovoga
e danas ja kao roditelj, koji sam bio.zrtva vrsnjackog nasilja, necu da dozvlom da moje dijete prolazi kroz to
sta mislite ima li ovoga
-
Zoooka
- Posts: 4890
- Joined: 14/04/2022 13:22
#64224 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Fakat. Ovakvi ko Truba. Highlight im pricati kako su prebili nekog prije 25 godina a i dan danas išće od staraca za kafuSpit_fire wrote: ↑02/02/2023 17:37 Velika je satisfakcija kad sretnem ove sto su bili "zivahni" prema drugim u djetinstvu a sad su niko i nista..sagny glavu kad prolaze
Sve je do roditelja...al isto tako nek djece takodjer snosi posljedice..zbog lazne moralnosti i "ta ce dijete" nam se i desavaju ovakve stvari
-
Hakiz
- Posts: 48381
- Joined: 30/07/2015 20:01
#64225 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Ima.mali_balon wrote: ↑02/02/2023 19:02 a haj malo drugacije da postavimo situaciju, u nas vakat nije bilo vrsnajckog nasilja, nego eto malo se potukli I tako to.....djecija posla
e danas ja kao roditelj, koji sam bio.zrtva vrsnjackog nasilja, necu da dozvlom da moje dijete prolazi kroz to
sta mislite ima li ovoga
