Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
simplon
Posts: 12
Joined: 19/10/2013 20:43

#6401 Re: Golf 6 1.6 77kw Bluemotion problem

Post by simplon »

Kod ovog prodavca mi je kupovalo par kolega nekih dijelova. Vidim ima EGR. (u golfa je EGR i hladnjak ispušnih plinova ukomponovan kao jedan dio), zato je tako skup.
http://www.olx.ba/artikal/20883973/egr- ... a-1-6-tdi/
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#6402 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Bakir1 »

na toj brzini svakakvu
kB27
Posts: 2954
Joined: 17/02/2016 17:46

#6403 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kB27 »

Optimist wrote:
Faraone wrote:Kakvu štetu može prouzrokovati bočni udarac od ivičnjak? Recimo obilazimo rupu sa unutrašnje strane i prednji desni točak "lizne" ivičnjak pri 40-50km/h. Ne mislim da udarce gdje auto pobjegne pa se bočno zabije svom silom u ivičnjak.
Vjerovatno nikaku, ukoliko se desilo kako si opisao. Posljedica moze biti jedino izgrebana felga.
I oštećena guma. Toga se treba čuvati, moguće da se trenutno oštećenje tako lako ne primijeti - a onda da izda kad najmanje treba. I pri 5 puta manjim brzinama se znalo desiti da ljudi otkinu komad gume 'ližući' trotoar - tako da bih ja to dobro prepipao i pregledao. :mrgreen:
User avatar
newklear
Posts: 1411
Joined: 10/12/2009 15:59

#6404 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by newklear »

Svako koliko se preporučuje mijenjanje svjećica?
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#6405 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

Koliko ja znam, 40-100 hiljada km, zavisno od tipa koji uzmes...
User avatar
newklear
Posts: 1411
Joined: 10/12/2009 15:59

#6406 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by newklear »

Throttle wrote:Koliko ja znam, 40-100 hiljada km, zavisno od tipa koji uzmes...
Koje su najbolje koje se kod nas kupuju, ima li kod nas NGK, cuo da su te najbolje...
User avatar
Danguba
Posts: 15864
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#6407 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Danguba »

Bakir1 wrote:na toj brzini svakakvu
Slazem se iz iskustva.
Najmanji problem felga ili guma.
User avatar
konektovan
Posts: 51388
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#6408 Re: RE: Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

newklear wrote:
Throttle wrote:Koliko ja znam, 40-100 hiljada km, zavisno od tipa koji uzmes...
Koje su najbolje koje se kod nas kupuju, ima li kod nas NGK, cuo da su te najbolje...
NGK, beru, imas i jedne i druge.

poslano sa Sonija Ze
User avatar
Paulaner
Posts: 271
Joined: 04/01/2014 21:23

#6409 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Paulaner »

Ulje mi curi na vakum pumpi ne znam jel se i kod nas tako zove,nisam ni znao da je imam dok se nije pokvarila :mrgreen:
Posto je dihtung na njoj popustio i pusta ulje jel se samo dihtung mijenja jer pumpa odradjuje svoj posao??
Kalme
Posts: 18
Joined: 20/07/2016 15:04

#6410 Re: Golf 6 1.6 77kw Bluemotion problem

Post by Kalme »

Ja rijesio problem.Dobio sam nov egr iz Njemacke i zamjenio u Bubi, za manje od 2h.Kostalo me 110KM.Nema vise lampica, hvala ljudi na ljubaznosti i savjetima. :D
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#6411 Re: Golf 6 1.6 77kw Bluemotion problem

Post by amar1994 »

Kalme wrote:Ja rijesio problem.Dobio sam nov egr iz Njemacke i zamjenio u Bubi, za manje od 2h.Kostalo me 110KM.Nema vise lampica, hvala ljudi na ljubaznosti i savjetima. :D
:thumbup: :)
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6510
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#6412 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Daryl Dixon »

Faraone wrote:Kakvu štetu može prouzrokovati bočni udarac od ivičnjak? Recimo obilazimo rupu sa unutrašnje strane i prednji desni točak "lizne" ivičnjak pri 40-50km/h. Ne mislim da udarce gdje auto pobjegne pa se bočno zabije svom silom u ivičnjak.
haver isto neku noc zakacio trotoar slucajno doduse nije vozi 40km/h, kaze sad mu nesto zviždi tj cuje se sa te strane kad vozi..
User avatar
Faraone
Posts: 36
Joined: 18/12/2012 17:48

#6413 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Faraone »

Na kraju samo zagreljena guma i to je sve. Čak nije ni ostećena nešto, samo se vide tragovi da je strugala. Možda bi gemoetrija trapa otkrila nešto više, ali ja ne primijetim bilo kakav problem.

Ali interesuje me inače, šta konkretno može na trapu oštetiti ovakav udarac? Dakle nije to neka sila, nego bukvalno struganje od ivičnjak.
User avatar
corolla02
Posts: 11306
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#6414 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by corolla02 »

newklear wrote:Svako koliko se preporučuje mijenjanje svjećica?
uzmi manual u sake i informisi se :-D
nisu sva auta ista niti su sve svjecice jednake...
User avatar
ranger
Posts: 2740
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#6415 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ranger »

Faraone wrote:Na kraju samo zagreljena guma i to je sve. Čak nije ni ostećena nešto, samo se vide tragovi da je strugala. Možda bi gemoetrija trapa otkrila nešto više, ali ja ne primijetim bilo kakav problem.

Ali interesuje me inače, šta konkretno može na trapu oštetiti ovakav udarac? Dakle nije to neka sila, nego bukvalno struganje od ivičnjak.
nista specijalno
sjebat selen blok, ostetit felgu manje ili vise...
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#6416 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 530i »

Daryl Dixon wrote:
Faraone wrote:Kakvu štetu može prouzrokovati bočni udarac od ivičnjak? Recimo obilazimo rupu sa unutrašnje strane i prednji desni točak "lizne" ivičnjak pri 40-50km/h. Ne mislim da udarce gdje auto pobjegne pa se bočno zabije svom silom u ivičnjak.
haver isto neku noc zakacio trotoar slucajno doduse nije vozi 40km/h, kaze sad mu nesto zviždi tj cuje se sa te strane kad vozi..
Ležaj točka vjerovatno.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83401
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6417 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by _BataZiv_0809 »

Sta je potrebno u administrativnom smislu kad se mijenja motor?
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#6418 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by nightvision »

ako ne mislis auto vozati izvan bih, nista. :lol:
.
.
.
.
.
.
halali :run:
User avatar
hellhammer
Posts: 513
Joined: 06/01/2015 19:24

#6419 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by hellhammer »

nightvision wrote:ako ne mislis auto vozati izvan bih, nista. :lol:
.
.
.
.
.
.
halali :run:
vani se motor smatra potrosnom robom tako da se vise i ne navodi broj motora u saobracajnim dozvolama
IcedFlame
Posts: 1238
Joined: 06/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#6420 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by IcedFlame »

_BataZiv_0809 wrote:Sta je potrebno u administrativnom smislu kad se mijenja motor?
Npr. Potvrda o rezultatima ispitivanja ilitiga atest
Ispitivanje putnickog automobila nakon zamjene motora istog tipa od istog proizvodjaca

Masinski fakultet u Zenici
Institut za masinstvo
Centar za motorna vozila

Dokumentacija:
Ugovor i racun od vozila, te racun o kupovini rabljenog otto motora za zamjenu

Cijena - 120 KM, prije 5 godina.

Na osnovu toga bi ti trebali upisati novi broj motora u saobracajnu, i da si legalan 100%.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83401
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6421 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by _BataZiv_0809 »

IcedFlame wrote:
Npr. Potvrda o rezultatima ispitivanja ilitiga atest
Ispitivanje putnickog automobila nakon zamjene motora istog tipa od istog proizvodjaca

Masinski fakultet u Zenici
Institut za masinstvo
Centar za motorna vozila

Dokumentacija:
Ugovor i racun od vozila, te racun o kupovini rabljenog otto motora za zamjenu

Cijena - 120 KM, prije 5 godina.

Na osnovu toga bi ti trebali upisati novi broj motora u saobracajnu, i da si legalan 100%.
Hvala drugar :thumbup:
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#6422 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Ned071 »

Kad vec mijenjas stavi neki njemacki. Da se ne mucis svako malo :mrgreen:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83401
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6423 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by _BataZiv_0809 »

Ned071 wrote:Kad vec mijenjas stavi neki njemacki. Da se ne mucis svako malo :mrgreen:
Add foe :evil:

P.S. Ne gledam ni njemacku pornjavinu :oops: :lol:
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#6424 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Bakir1 »

Atest se moze uraditi na puno vise lokacija...
Ako si u sbk ne treba ti ni porijeklo motora u smislu saobracajne carinske deklaracije.
Atest kosta 175,50 KM plus moras mijenjati dokumente.
Vodi racuna da je novi motor iste snage, moze i manje, ali nikako vece od plus 10%.
Za zdk I ks moras imati dokaz o porijeklu.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83401
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6425 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by _BataZiv_0809 »

Bakir1 wrote:Atest se moze uraditi na puno vise lokacija...
Ako si u sbk ne treba ti ni porijeklo motora u smislu saobracajne carinske deklaracije.
Atest kosta 175,50 KM plus moras mijenjati dokumente.
Vodi racuna da je novi motor iste snage, moze i manje, ali nikako vece od plus 10%.
Za zdk I ks moras imati dokaz o porijeklu.
Kupih jednom auto iz SBK i nije uopste imalo upisan broj motora u saobracajnoj.

Ima tome 10 godina.

Da li dovoljan dokaz o porijeklu ugovor o prodaji/poklona od strane fizickog lica?
Post Reply