hAZNADAR wrote:....
Da ne kopiram opet sve, a i nema potrebe...
Kazes da Bosanci nemaju istoriju na ovom prostoru, za razliku od Bosnjaka...
Pri tome, ja ti par puta govorim da je to Bosnjani > Bosnjaci > Bosanci samo evolucija jezika, ali ti to uporno zaobilazis i ne komentarises, a meni je savrseno jasno da to radis jer si svjestan da je to cinjenica.
Ali, posto je tebi to "Bosanski" ocito nekakav trn u oku, hajde mi navedi samo jednog "Bosnjackog" vladara. Mislim da ce ti to biti tesko, jer svi redom su se nazivali "Bosanskim".
Navodis npr. Sjedinjene Americke Drzave kao primjer za skraceni naziv nacije - Amerikanci. Gdje je ovdje, molim te, logika? Drzava ima tri rijeci u nazivu, ali nacionalnost sazeta u jednoj. Ali, oni imaju cesto obicaj za sebe na pitanje o nacionalnosti napisati ili reci samo US ili USA.
Onda se pozivas na stogodisnju spojenost Bosne i Hercegovine u to ime, i to je, kao, sasvim dovoljno vremena da se ne moze mijenjati, a istovremeno isto toliko vremena neupotrebljavanja naziva Bosnjak za stanovnike BiH nije dovoljno.
Pa, ako se moze vratiti nekadasnje istorijsko ime stanovnika Bosne, onda moze isto tako i istorijsko ime drzave Bosne - samo Bosna.
Pusti se duplih arsina i " cinjenica" koje odgovaraju samo tebi i tvojima.
O izjasnjavanju kao Bosanac u etnonacionalnom i vjerskom smislu zaista nemam sta reci, osim da ovo sad cujem prvi put od tebe, i nikad i nigdje drugo to nisam cuo ni vidio da se neko tako izjasnio ili pisao. Po meni, ovo je jos jedna klasicna marketinska patka iz SDA-Bosnjacke kuhinje, kojq za clj ima homogenizaciju bosnjackog etnickog korpusa na racun nacionalnih Bosanaca. Nista vise.
Dobro 45cents, ili ko vec, rece - vi Bosnjaci se polomiste da dokazete kako Srbi i Hrvati rade ovo i ono, a u sustini vi ste sve kopirali i radite isto.