juga 1950.-1990.

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 5157
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#6376 Re: juga 1950.-1990.

Post by ¤ jelena ¤ »

Nek mi izvozimo šume...na kamari složene...

a čačkalice moremo i uvozit...hajdebogati...
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#6377 Re: juga 1950.-1990.

Post by Ommadawn »

uglavnomja wrote:
Banksy wrote:Dokle se došlo, jesmol kod Tite imali hljeba jest... :mrgreen:

nismo, a ni kompjutere nismo imali :sad:
Dobro, ukoliko smo eto bili toliko socio-ekonomski napredna drzava koliko vi tvrdite da jesmo:

Sta je fakticki unistilo ekonomiju?
Sta je fakticki unistilo drzavu osim samog nacionalizma?
Koji je to najjaci brend po cemu Jugoslaviju pamte u svijetu, osim Tita i Olimpijade?
Koji smo to patent ili izum napravili koji je znacajno uticao na tehnoloski napredak u svijetu?
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#6378 Re: juga 1950.-1990.

Post by HardcoreMX »

poslije tite ocigledno da sistem propada, privreda stagnira, dubioze, malverzacije...
Last edited by HardcoreMX on 09/01/2018 15:17, edited 1 time in total.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#6379 Re: juga 1950.-1990.

Post by madner »

Americka politika slamanja komunizma ekonomski mjerama koja je dovela do kratkorocne svjetske ekonomske recesije.
Manjak obrazovanja i visak gubitnika.
Zavisi od djela svijeta, Kuvajcani vole tenkove, Iracani bunkere i brane itd...
Manjak znanja da se to opste ozbiljno pita: Sumamed ili u Evropi i USA Zithromax.
User avatar
dragma
Posts: 3761
Joined: 19/02/2014 16:24
Location: Ja nisam odavle
Vozim: Pješe

#6380 Re: juga 1950.-1990.

Post by dragma »

uglavnomja wrote:
Banksy wrote:Dokle se došlo, jesmol kod Tite imali hljeba jest... :mrgreen:

nismo, a ni kompjutere nismo imali :sad:
Drugovi proleteri, de se uozbiljite molim vas! Hvala. :kiss:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#6381 Re: juga 1950.-1990.

Post by Ommadawn »

HardcoreMX wrote:poslije tite ocigledno da sistem propada, privreda stagnira, dubioze, malverzacije...
Privreda je stagnirala i prije Titove smrti ali nešto se radilo da se poboljša jer Šaban je tražio rad i izvještaj.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#6382 Re: juga 1950.-1990.

Post by Banksy »

dragma wrote:
uglavnomja wrote:
Banksy wrote:Dokle se došlo, jesmol kod Tite imali hljeba jest... :mrgreen:

nismo, a ni kompjutere nismo imali :sad:
Drugovi proleteri, de se uozbiljite molim vas! Hvala. :kiss:
Gospodo, vi ste temu pretvorili u lakrdiju. :kiss:
User avatar
dragma
Posts: 3761
Joined: 19/02/2014 16:24
Location: Ja nisam odavle
Vozim: Pješe

#6383 Re: juga 1950.-1990.

Post by dragma »

Jašta radi :lol:

Image
RtrnOfSalisbury
Posts: 3981
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#6384 Re: juga 1950.-1990.

Post by RtrnOfSalisbury »

¤ jelena ¤ wrote:Nek mi izvozimo šume...na kamari složene...

a čačkalice moremo i uvozit...hajdebogati...
tako je jelka, mogli su talijani ostavit malo baksisa u drvu, makar za cackalica. premda nije hin trebalo ni uvozit ni pravit, rukom brate mili, a uvijek se more nac kakav stapic, sibica koje je yugovina pravila.
inace kako je ekonomija u yugovini funkcionirala da se vidjet pored ostalog i u nekim filmovima, meni je recemo dobar 'o pokojniku sve najlepse'. u jednom trenutku, dok zvone klepetic (glumi seoskog odbornika) klepeta onu glumicu sto je bila i u maratoncima, daju se vidjeti njene dvije ogromne dojke, bjanko, bez idje icega :shock: ako lazu o ekonomiji o dojkama bogami ne
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#6385 Re: juga 1950.-1990.

Post by Ommadawn »

RtrnOfSalisbury wrote:
¤ jelena ¤ wrote:Nek mi izvozimo šume...na kamari složene...

a čačkalice moremo i uvozit...hajdebogati...
tako je jelka, mogli su talijani ostavit malo baksisa u drvu, makar za cackalica. premda nije hin trebalo ni uvozit ni pravit, rukom brate mili, a uvijek se more nac kakav stapic, sibica koje je yugovina pravila.
inace kako je ekonomija u yugovini funkcionirala da se vidjet pored ostalog i u nekim filmovima, meni je recemo dobar 'o pokojniku sve najlepse'. u jednom trenutku, dok zvone klepetic (glumi seoskog odbornika) klepeta onu glumicu sto je bila i u maratoncima, daju se vidjeti njene dvije ogromne dojke, bjanko, bez idje icega :shock: ako lazu o ekonomiji o dojkama bogami ne
Mislim da film "San o ruzi" iz 1985 najbolje govori o jugoslovenskoj ekonomiji tada.

A imamo i cuveni "crni talas" - filmove s kraja sezdesetih koji su govorili o pravom socio-ekonomskom stanju u drzavi i vrlo brzo bili zabranjeni. Filmovi poput "Budjenje pacova" i "Kad budem mrtav i beo" su tu najocitiji.

BTW, nije Zvonko Klepetic nego Zvonko Lepetic :)
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#6386 Re: juga 1950.-1990.

Post by stakasa »

dragma wrote:Jašta radi :lol:

Image
Joj slike dobre... Koliko se samo o ovim stabilizacijama pricalo, kuku kuku kakvo ispiranje mozga
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6387 Re: juga 1950.-1990.

Post by spreca »

Uopste nije cudo kakvo nam je stanje u drzavi......kad procitas neke postove i shvatis da neki nemaju skupa 100 grama muda i mozga i onda ti postane jasno da sa takvima nikad nece biti bolje
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#6388 Re: juga 1950.-1990.

Post by seln »

MIslim da vecina komentatora (pogotovo oni sa revizionistickim tendencijama) fula temu...
nije pitanje je li Jugoslavija 1968 bila kao Njemacka, vec koliko je bila naprednija u odnosu na Jugoslaviju iz 1945.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6389 Re: juga 1950.-1990.

Post by spreca »

seln wrote:MIslim da vecina komentatora (pogotovo oni sa revizionistickim tendencijama) fula temu...
nije pitanje je li Jugoslavija 1968 bila kao Njemacka, vec koliko je bila naprednija u odnosu na Jugoslaviju iz 1945.
a vala i na Bosnu 2018
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#6390 Re: juga 1950.-1990.

Post by seln »

Ommadawn wrote: Mislim da film "San o ruzi" iz 1985 najbolje govori o jugoslovenskoj ekonomiji tada.
Taj film bi mogao biti i slika Bosne danas... s tim sto bi mesar i kriminalac ascare radili svoje poslove i bili ugledni clanovi vladajuce stranke.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#6391 Re: juga 1950.-1990.

Post by stakasa »

seln wrote:MIslim da vecina komentatora (pogotovo oni sa revizionistickim tendencijama) fula temu...
nije pitanje je li Jugoslavija 1968 bila kao Njemacka, vec koliko je bila naprednija u odnosu na Jugoslaviju iz 1945.
Ma nisu nikakve usporedbe tema, tema je podsjecanje na mladost, na zivot u Jugoslaviji
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#6392 Re: juga 1950.-1990.

Post by Nurudin »

Goran Milić je uradio dobar dokumentarac "Tada i sada" , ima na jutubetu
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#6393 Re: juga 1950.-1990.

Post by Banksy »

seln wrote:MIslim da vecina komentatora (pogotovo oni sa revizionistickim tendencijama) fula temu...
nije pitanje je li Jugoslavija 1968 bila kao Njemacka, vec koliko je bila naprednija u odnosu na Jugoslaviju iz 1945.
Upravo tako. Šta se zateklo '45. a šta ostavilo '90.

I šta se zateklo '90. a šta je danas.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#6394 Re: juga 1950.-1990.

Post by seln »

stakasa wrote:
seln wrote:MIslim da vecina komentatora (pogotovo oni sa revizionistickim tendencijama) fula temu...
nije pitanje je li Jugoslavija 1968 bila kao Njemacka, vec koliko je bila naprednija u odnosu na Jugoslaviju iz 1945.
Ma nisu nikakve usporedbe tema, tema je podsjecanje na mladost, na zivot u Jugoslaviji
Tema je vec odavno izgubila osnovnu funkciju i pretvorila se u ideoloski sukob.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#6395 Re: juga 1950.-1990.

Post by stakasa »

Nurudin wrote:Goran Milić je uradio dobar dokumentarac "Tada i sada" , ima na jutubetu
Sta jos ta prelivoda prica
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#6396 Re: juga 1950.-1990.

Post by Nurudin »

Ima u jednoj sceni slična parola kao ta , samo u Zagrebu, gdje piše koliko je prikupljeno dinara za auto-put Zg-Dalmacija.
Naime, tražilo se od građana da sufinansiraju izgradnju, da budu kreditori. To je bilo 70-ih i iz tadašnjih priloga je izgledalo
da auto-put samo što nije počet. Nije napravljen do Sanadera
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#6397 Re: juga 1950.-1990.

Post by stakasa »

Nurudin wrote:Ima u jednoj sceni slična parola kao ta , samo u Zagrebu, gdje piše koliko je prikupljeno dinara za auto-put Zg-Dalmacija.
Naime, tražilo se od građana da sufinansiraju izgradnju, da budu kreditori. To je bilo 70-ih i iz tadašnjih priloga je izgledalo
da auto-put samo što nije počet. Nije napravljen do Sanadera
A neponovljivi Zajam za Srbiju :D
User avatar
dragma
Posts: 3761
Joined: 19/02/2014 16:24
Location: Ja nisam odavle
Vozim: Pješe

#6398 Re: juga 1950.-1990.

Post by dragma »

seln wrote:MIslim da vecina komentatora (pogotovo oni sa revizionistickim tendencijama) fula temu...
nije pitanje je li Jugoslavija 1968 bila kao Njemacka, vec koliko je bila naprednija u odnosu na Jugoslaviju iz 1945.
To je isto kao da si uporedio današnje stanje u Bosni prema onom iz 96-te... :-)

@spreča, ta priča o nečijem kapitalu maximalnih 100 grama mozga ti nije ok, ma na koga god se ona odnosila, pa makar i na tvoje istomišljenike.

Mišljenja su različita i vazda će biti
Last edited by dragma on 10/01/2018 10:48, edited 1 time in total.
User avatar
dragma
Posts: 3761
Joined: 19/02/2014 16:24
Location: Ja nisam odavle
Vozim: Pješe

#6399 Re: juga 1950.-1990.

Post by dragma »

Banksy wrote:
seln wrote:MIslim da vecina komentatora (pogotovo oni sa revizionistickim tendencijama) fula temu...
nije pitanje je li Jugoslavija 1968 bila kao Njemacka, vec koliko je bila naprednija u odnosu na Jugoslaviju iz 1945.
Upravo tako. Šta se zateklo '45. a šta ostavilo '90.

I šta se zateklo '90. a šta je danas.
@Banksy, jel te moram podsjetiti da se u periodu između 90-te i danas desio četverogodišnji rat?

Pravo pitanje bi bilo šta se zateklo 96-te a šta imamo danas.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#6400 Re: juga 1950.-1990.

Post by Banksy »

dragma wrote:
Banksy wrote:
seln wrote:MIslim da vecina komentatora (pogotovo oni sa revizionistickim tendencijama) fula temu...
nije pitanje je li Jugoslavija 1968 bila kao Njemacka, vec koliko je bila naprednija u odnosu na Jugoslaviju iz 1945.
Upravo tako. Šta se zateklo '45. a šta ostavilo '90.

I šta se zateklo '90. a šta je danas.
@Banksy, jel te moram podsjetiti da se u periodu između 90-te i danas desio četverogodišnji rat?

Pravo pitanje bi bilo šta se zateklo 96-te a šta imamo danas.
Na to sam i mislila.
I, šta se zateklo '96. šta imamo danas?
U račun ubaci i onih desetak milijardi doniranih za obnovu.
Locked