Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
MarlboroGold
Posts: 22912
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#6351 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

Hakiz wrote:Valjda ljudi koji su neke boje kože imaju u svojoj kulturi ličnosti koje bi trebalo slaviti i promovisati?

To što se tiče istorijskih ličnosti ili ličnosti iz fikcije ali koji su već etabliran idio polularne kulture.

Banalan primjer, valjda ljudi iz Azije ili Afrike imaju nekog svog detektiva. Bilo bi čudno sa su Holmes ili Poiro Azijci ili crnci.

Ili da slavne samuraje glume Evropljani?
Image

Nije iz Evrope ali tu je negdje. Doduše facom baca malo na žutu rasu :mrgreen:

I Tom Cruise je glumio onog samuraja, ali je pričom u filmu objašnjeno kako je postao. To je za mene njegov ubjedljivo najbolji film.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 22912
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#6352 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

Ili da Usagi Yojimbo ne bude zeko, već majmun :| :mrgreen:

Odoh zaklaće me :run:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#6353 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

Škobo Habu wrote:
Bloo wrote:Kod likova koji su ušli u opštu kulturu, te si dio priča i legendi, u čemu je problem da ako je neko druge boje kože, a dobar glumac ili glumica, dobije ulogu?
Zdrava i živa bila.

https://en.wikipedia.org/wiki/Winnetou

https://www.google.com/search?q=winneto ... 4j5qGK2Q0M:
Black Hamlet! :mrgreen:
Hakiz
Posts: 48379
Joined: 30/07/2015 20:01

#6354 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

MarlboroGold wrote:
Hakiz wrote:Valjda ljudi koji su neke boje kože imaju u svojoj kulturi ličnosti koje bi trebalo slaviti i promovisati?

To što se tiče istorijskih ličnosti ili ličnosti iz fikcije ali koji su već etabliran idio polularne kulture.

Banalan primjer, valjda ljudi iz Azije ili Afrike imaju nekog svog detektiva. Bilo bi čudno sa su Holmes ili Poiro Azijci ili crnci.

Ili da slavne samuraje glume Evropljani?

Nije iz Evrope ali tu je negdje. Doduše facom baca malo na žutu rasu :mrgreen:

I Tom Cruise je glumio onog samuraja, ali je pričom u filmu objašnjeno kako je postao. To je za mene njegov ubjedljivo najbolji film.
Tom Cruise je glumio lik koji je zasnovan na stvarnoj ličnosti i stvarnim događajima, iako promijenjenim zbog filma.

Nije problem ni kada se neki John iz Bostana uputi u Japan pa obuče samurajski oklop.

Iako, da li to šalje poruku da sami Japanci nisu sposobni pa da im treba neki Amerisranjac ili Amerikenjac da ih nauči i spasi ih.
Filmovi su takođe i propaganda, ne smetnimo to s uma.

Imaš ti i film u kojem Morgan Freeman glumi arapina koji se sa kraljem Ričardom vraća u Englesku iz križarskog rata. TO je OK. Ali da Freeman glumi kralja Ričarda, ili nekog engleskog viteza iz Manchestera u 11. vijeku bi bilo previše.

Ili da bijelac glumi samuraja Jamamotoa iz 8. vijeka u Japanu.

To bi bilo falsifikovanje istorije.
Last edited by Hakiz on 23/08/2019 10:54, edited 1 time in total.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#6355 Re: Danasnji "feminizam"

Post by madner »

To je pokusaj nametanja vrijednosti kroz medije, kao svako moze biti sve.

BSG je tu najgori, Starbuck :evil:

Samo je pitanje dokle ce, svaki taj pokusaj je manje vise neslavno zavrsio na trzistu. Zemski Ghostbusteri. :D
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#6356 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Boemica »

wewa wrote:kopiram ovaj tekst ne toliko jer je tema nasilje u porodici, nego zbog nacina na koji novinar tretira temu i zrtvu:
Ona se pita je li NJOJ ŽAO zbog svega, a on se, zamisli, mora nositi sa istražnim postupkom, e jadan.

:roll:
Škobo Habu
Posts: 9791
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#6357 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Škobo Habu »

Bloo wrote:
Black Hamlet! :mrgreen:
Kompletna holywoodska produkcija prve polovine 20. stoljeća, pa i kasnije, bila je duboko rasistička.

Pogledaj filmove Jonha Wayna - Indijance glume bijelci ili Portorikanci. Sa druge strane, američka država je hinjila demokratske vrijednosti i garantovala prva svakoj jedinki.

Danas nas ubi ta "politička korektnost" koja se najbolje zrcali u Marvelovim junacima.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#6358 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

Škobo Habu wrote:
Bloo wrote:
Black Hamlet! :mrgreen:
Kompletna holywoodska produkcija prve polovine 20. stoljeća, pa i kasnije, bila je duboko rasistička.

Pogledaj filmove Jonha Wayna - Indijance glume bijelci ili Portorikanci. Sa druge strane, američka država je hinjila demokratske vrijednosti i garantovala prva svakoj jedinki.

Danas nas ubi ta "politička korektnost" koja se najbolje zrcali u Marvelovim junacima.
Don't go there. :mrgreen:
Možemo se držati i originalnih prikaza u stripovima, mogli bi ovi vanilla poznavatelji stripa biti iznenađeni količinom stereotipa, rasizma, šovinizma et cetera.

Nego kad si već kod Sirogojna, prihvati se igle i vune...
User avatar
AleksoMKD
Posts: 8152
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#6359 Re: Danasnji "feminizam"

Post by AleksoMKD »

Velkoski wrote:"fragile white folks"

ovo nije rasizam :lol: :mrgreen:
Nije moguce biti rasista protiv belaca :D
Škobo Habu
Posts: 9791
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#6360 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Škobo Habu »

Bloo wrote:
Nego kad si već kod Sirogojna, prihvati se igle i vune...
Sjo, ovo me podsjetina jednu davnu feministkinju sa fb -a koja je news feedu objavljivanje vlastite pletene kreacije na neobrijanim nogama.

Valjda je i to vid promocije i zaštite starih zanata. :trema:
Škobo Habu
Posts: 9791
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#6361 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Škobo Habu »

Hakiz wrote: Imaš ti i film u kojem Morgan Freeman glumi arapina koji se sa kraljem Ričardom vraća u Englesku iz križarskog rata. TO je OK.
Robin Hood sa Kevinom Costnerom u glavnoj ulozi.

Bryan Adams - (Everything I Do) I Do It For You - asocijacija.
Last edited by Škobo Habu on 23/08/2019 12:07, edited 1 time in total.
Škobo Habu
Posts: 9791
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#6362 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Škobo Habu »

AleksoMKD wrote:
Velkoski wrote:"fragile white folks"

ovo nije rasizam :lol: :mrgreen:
Nije moguce biti rasista protiv belaca :D
Irce su pogrdno u Americi 19. stoljaća nazivali "white negros".
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#6363 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

Škobo Habu wrote:
Bloo wrote:
Nego kad si već kod Sirogojna, prihvati se igle i vune...
Sjo, ovo me podsjetina jednu davnu feministkinju sa fb -a koja je news feedu objavljivanje vlastite pletene kreacije na neobrijanim nogama.

Valjda je i to vid promocije i zaštite starih zanata. :trema:
Dlake, a pogotovo dlake na ženskom tijelu, su fenomen za sebe.
Fascinantno je to.
Škobo Habu
Posts: 9791
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#6364 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Škobo Habu »

Bloo wrote:
Dlake, a pogotovo dlake na ženskom tijelu, su fenomen za sebe.
Fascinantno je to.
Fascinatne su nečije dlakave noge na FB u gro planu, prije jedno cca 8-9 godina. To jedino. Poslije ih više nisam viđ'o.

Zapravo, viđale su se i gore stvari od toga...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#6365 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

Antagonizam prema dlakavom ženskom tijelu, te bezdlakom muškom tijelu je ....interesting.
Škobo Habu
Posts: 9791
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#6366 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Škobo Habu »

Bloo wrote:Antagonizam prema dlakavom ženskom tijelu, te bezdlakom muškom tijelu je ....interesting.
Ko priča o antagonizmu?

Zašto su fokusirane gole i dlakave muške noge na socijalnim mrežama po defaultu "seljakluk", a iste takve ženske noge bi trebalo da se tumače recimo kao standard?

Polemika je, by the way, krenula od moje posve bezazlene opservacije.
Last edited by Škobo Habu on 23/08/2019 12:21, edited 1 time in total.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 22912
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#6367 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

Hakiz wrote:
MarlboroGold wrote:
Hakiz wrote:Valjda ljudi koji su neke boje kože imaju u svojoj kulturi ličnosti koje bi trebalo slaviti i promovisati?

To što se tiče istorijskih ličnosti ili ličnosti iz fikcije ali koji su već etabliran idio polularne kulture.

Banalan primjer, valjda ljudi iz Azije ili Afrike imaju nekog svog detektiva. Bilo bi čudno sa su Holmes ili Poiro Azijci ili crnci.

Ili da slavne samuraje glume Evropljani?

Nije iz Evrope ali tu je negdje. Doduše facom baca malo na žutu rasu :mrgreen:

I Tom Cruise je glumio onog samuraja, ali je pričom u filmu objašnjeno kako je postao. To je za mene njegov ubjedljivo najbolji film.
Tom Cruise je glumio lik koji je zasnovan na stvarnoj ličnosti i stvarnim događajima, iako promijenjenim zbog filma.

Nije problem ni kada se neki John iz Bostana uputi u Japan pa obuče samurajski oklop.

Iako, da li to šalje poruku da sami Japanci nisu sposobni pa da im treba neki Amerisranjac ili Amerikenjac da ih nauči i spasi ih.
Filmovi su takođe i propaganda, ne smetnimo to s uma.

Imaš ti i film u kojem Morgan Freeman glumi arapina koji se sa kraljem Ričardom vraća u Englesku iz križarskog rata. TO je OK. Ali da Freeman glumi kralja Ričarda, ili nekog engleskog viteza iz Manchestera u 11. vijeku bi bilo previše.

Ili da bijelac glumi samuraja Jamamotoa iz 8. vijeka u Japanu.

To bi bilo falsifikovanje istorije.
Slažem se.

Opet i takvi filmovi, a kod kojih bi npr. afroamerikanac glumio kralja Ričarda, bi mogli biti izuzetno kvalitetni i to nije uopšte sporno... ali brate dragi treba biti realan i ne praviti krompir od riže. Pa prvo bi kraljevska porodica i historičari to popljuvali, pa onda i svi ostali.
Last edited by MarlboroGold on 23/08/2019 12:24, edited 1 time in total.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 8152
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#6368 Re: Danasnji "feminizam"

Post by AleksoMKD »

Škobo Habu wrote: Irce su pogrdno u Americi 19. stoljaća nazivali "white negros".
Znam, ali po novom pogledu stvari ne mozes biti rasista prema belcima iz zapadnih zemalja.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 22912
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#6369 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

Pa to ti je sva ona priča o white supremacy... kao da je Apartheid u sred Amerike. Sve više i afroamerikanci, barem oni obrazovaniji, okreću tome leđa. Uglavnom je od njih to i krenulo, jer žive u pošlosti.
Last edited by MarlboroGold on 23/08/2019 12:28, edited 2 times in total.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#6370 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

Škobo Habu wrote:
Bloo wrote:Antagonizam prema dlakavom ženskom tijelu, te bezdlakom muškom tijelu je ....interesting.
Ko priča o antagonizmu?

Zašto su fokusirane gole i dlakave muške noge na socijalnim mrežama po defoultu "seljakluk", a iste takve ženske noge bi trebalo da se tumače recimo kao standard?

Polemika je, by the way, krenula od moje posve bezazlene opservacije.
Pričam o standardu dlakavosti, a ne o fokusiranju slika.
Dlakave gole muške noge su sasvim ok u javnom prostoru, dok dlakave gole ženske noge...hmm nisu standard niti prihvatljive.
Objavljena slika golih dlakavih muških nogu ne izaziva komentare - osim eventualno jeti, medvjedu, mašala muškarčino...
Objavljena slika depiliranih muških nogu (ako nije vaterpolista) izaziva možda drugačije komentare, kao i slika ženskih dlakavih nogu...

Zanemari moj soliloquie...mada su i dlake feminističko pitanje.
Škobo Habu
Posts: 9791
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#6371 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Škobo Habu »

Bloo wrote:
Pričam o standardu dlakavosti, a ne o fokusiranju slika.
Dlakave gole muške noge su sasvim ok u javnom prostoru, dok dlakave gole ženske noge...hmm nisu standard niti prihvatljive.
Objavljena slika golih dlakavih muških nogu ne izaziva komentare - osim eventualno jeti, medvjedu, mašala muškarčino...
Objavljena slika depiliranih muških nogu (ako nije vaterpolista) izaziva možda drugačije komentare, kao i slika ženskih dlakavih nogu...

Zanemari moj soliloquie...mada su i dlake feminističko pitanje.
To što je nešto prihvatljivo ili ne, u ovome slučaju, dlakave muške i ženske noge, pitanje je društvenog kodeksa i moralnih normi.
Jebi ga, neko je te kodekse promicao stoljećima, pa imamo razultat kakav imamo.

Protupitanje: zašto su to najlonke na ženskim nogama obavezan modni detalj, a ne muškarcima simbol fetišizma?
User avatar
wewa
Posts: 14767
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#6372 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

Škobo Habu wrote:
Bloo wrote:
Pričam o standardu dlakavosti, a ne o fokusiranju slika.
Dlakave gole muške noge su sasvim ok u javnom prostoru, dok dlakave gole ženske noge...hmm nisu standard niti prihvatljive.
Objavljena slika golih dlakavih muških nogu ne izaziva komentare - osim eventualno jeti, medvjedu, mašala muškarčino...
Objavljena slika depiliranih muških nogu (ako nije vaterpolista) izaziva možda drugačije komentare, kao i slika ženskih dlakavih nogu...

Zanemari moj soliloquie...mada su i dlake feminističko pitanje.
To što je nešto prihvatljivo ili ne, u ovome slučaju, dlakave muške i ženske noge, pitanje je društvenog kodeksa i moralnih normi.
Jebi ga, neko je te kodekse promicao stoljećima, pa imamo razultat kakav imamo.

Protupitanje: zašto su to najlonke na ženskim nogama obavezan modni detalj, a ne muškarcima simbol fetišizma?
ne bih rekla da su najlonke obavezan modni detalj jer poznajem povelik broj zena koji ih mrzi iz dna duse.
zanimljivo je da su propisane kao dio dress codea u formalnim okruzenjima, dok se niko ne bavi muskim carapama...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#6373 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

Škobo Habu wrote:
Bloo wrote:
Pričam o standardu dlakavosti, a ne o fokusiranju slika.
Dlakave gole muške noge su sasvim ok u javnom prostoru, dok dlakave gole ženske noge...hmm nisu standard niti prihvatljive.
Objavljena slika golih dlakavih muških nogu ne izaziva komentare - osim eventualno jeti, medvjedu, mašala muškarčino...
Objavljena slika depiliranih muških nogu (ako nije vaterpolista) izaziva možda drugačije komentare, kao i slika ženskih dlakavih nogu...

Zanemari moj soliloquie...mada su i dlake feminističko pitanje.
To što je nešto prihvatljivo ili ne, u ovome slučaju, dlakave muške i ženske noge, pitanje je društvenog kodeksa i moralnih normi.
Jebi ga, neko je te kodekse promicao stoljećima, pa imamo razultat kakav imamo.

Protupitanje: zašto su to najlonke na ženskim nogama obavezan modni detalj, a ne muškarcima simbol fetišizma?
Društveni kodeks i moralne norme.
Treperi mi kapak na oku.
Volim moralne norme - fluidna kategorija kada se priča o ljudskoj civilizaciji, s tim da norma nedlakavosti kod žena nekako persistira, što je čudno.

Ne bih rekla da su obavezan modni detalj, ali u nekim situacijama jesu jer gola ženska koža je nešto pogubno po norme i svašta nešto.

Mislim da si sam sebi odgovorio oko fetišizma.
Ako pogleda[ modu i norme kroz historiju (a glede i unatoč muške mode), jedno vrijeme je bilo prihvatljivo da muškarci hodaju u uskim čarapama a napuhane bermude da počinju od pola butine, te da imaju čipku oko vrata i bisernu naušnicu na uhu...a danas...danas je to fetiš? feminizacija (kako strašna riječ)...
Škobo Habu
Posts: 9791
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#6374 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Škobo Habu »

Bloo wrote:
Društveni kodeks i moralne norme.
Treperi mi kapak na oku.
Volim moralne norme - fluidna kategorija kada se priča o ljudskoj civilizaciji, s tim da norma nedlakavosti kod žena nekako persistira, što je čudno.
Kužim tvoj sarkazam, ali tvoj individualni stav, baš kao i moj, po tom pitanju je nemoćan.

Moral nije nešto sa čime se rađa, što je upisano u tvoju biološku geometriju, moral je nešto što se usvaja i što određuje samo društvo.
Ako već pričamo o ženskoj dlakovasti - to je već pitanje ideala ljepote, a ne morala.
Ne postoji nigdje niti jedan zakon koji propisuje da moraju biti depilirane. Mada bi bilo zanimljivo, priznajem, saznati odakle vuće taj ritual porijeklo, al' mi mrsko googlati.

Opet, postoji jedan sterotip vezan za žene. One same insistiraju na nedlakovosti, jer misle da svaki muškarac to od njih očekuje. Evo, meni svejedno.
Ali, iz vlastitog iskustva, kakvog drugog je l', mogu ti reći da su barem one žene koje poznajem opsjednute tom vrstom lične higijene, a da im se uopšte ne daje povod za to.
Ne bih rekla da su obavezan modni detalj, ali u nekim situacijama jesu jer gola ženska koža je nešto pogubno po norme i svašta nešto.

Mislim da si sam sebi odgovorio oko fetišizma.
Ako pogleda[ modu i norme kroz historiju (a glede i unatoč muške mode), jedno vrijeme je bilo prihvatljivo da muškarci hodaju u uskim čarapama a napuhane bermude da počinju od pola butine, te da imaju čipku oko vrata i bisernu naušnicu na uhu...a danas...danas je to fetiš? feminizacija (kako strašna riječ)...
Pa, da. Takva vrsta čarapa je bila sasvim prihvatljiva za "dekadentni" 18. vijek. Francuski buržuju su nosili perike, puderisali lica, nosili lažne madeže itd. Kako god, u ovo vrijeme u kom živimo, najlon čarape su simbol ženstvenosti. Bar nam tako poručuju svi ti silni proizvođači i brandovi.
Konzumeristička svijest.
Postoje isto tako najlon čarape za muškarce, no takva modna pojava prvo kod žena izaziva zgražanje ili čuđenje, jer taj odjevni predmet smatraju izrazito svojim. Baš kao grudnjak, recimo.

Jasna podjela uvijek postoji.
Last edited by Škobo Habu on 23/08/2019 13:57, edited 2 times in total.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#6375 Re: Danasnji "feminizam"

Post by madner »

Pricati o ukusu je jos gore nego mjenjati drustvene norme.

Ljudi, kao i svi drugi sisari, ucestvuju u trci za opstanak. Ta trka namece svakom spolu neku presiju, sto dovodi do toga da se prate modni trendovi. Pokusati napraviti drustvo gdje toga nema je negiranje biologije.
Post Reply