juga 1950.-1990.

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6326 Re: juga 1950.-1990.

Post by spreca »

dragma wrote:
Split je te godine bio u sastavu Jugoslavije zar ne? Ili sam nešto propustio!?

Govorim o padinskim naseljima grada u kojem sam odrastao i u kojem živim a koji se nikako ne mogu nazvati predgrađem, kontaš? A što se kulture stanovanja tiče ona je svakako, ako ne uslovljena, onda je usko povezana sa standardom života.

A kamare drva i jesu ono čega smo imali u izobilju :wink: :lol:
A cime se to sada grijes?
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 5157
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#6327 Re: juga 1950.-1990.

Post by ¤ jelena ¤ »

stakasa wrote:
¤ jelena ¤ wrote:
stakasa wrote:Kakve bona svijesti? Pa nemoralnije je tada bilo pricat o jednakosti a djete slat u London po ploce nego danas izrabljivat radnike ako imas svoj privatluk
Svijesti koja se nije gušila u močvari lažnog morala kao ova danas.
Nevjerovatan je ovoliki otklon od stvarnosti kojeg evo ni zub vremena nije nagrizao
Sto ljudi - sto slika stvarnosti....kako one nekad, tako i ove danas.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6328 Re: juga 1950.-1990.

Post by spreca »

dragma wrote:U Trst po farmerke :lol:

Image

Sad će udariti kontra-argumentima tipa:"Haj sad otiđi ako ti je bolje nego onda". :lol: :kiss:
Naravno ...tad je bilo love za original talijanke farmerke...a sad jedva skupis za original kineske a super ako imas za original turske
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6329 Re: juga 1950.-1990.

Post by spreca »

Ommadawn wrote:
Banksy wrote:'83. je godina olimpijske izgradnje Sarajeva kad smo dobili planinske hotele, Holiday, Zetru, Dobrinju, trolu, gasifikaciju, nove asfalte, itd. Sugerirati da smo te godine (bilo ko u Yu) bili gladni hljeba je baš žešća nebuloza.
Ali odakle novac da se to izgradi? Ko je to finansirao? I otkud medjunarodni podatak da je Jugoslavija te godine bankrotirala?
Otkud nam onda toliki inozemni dug 1989-e? Kako to da ga nismo vratili?
Otkud pad zivotnog standarda prosjecnog Jugoslovena od 1985-e?

Da se razumijemo, nismo bili gladni hljeba/kruha.

I ako me pamcenje dobro sluzi, hljeb koji bi kupovali poslije dan-dva bi se toliko mrvio i bio suh da se nije mogao jesti. Nije dakle bio nekog ogromnog kvaliteta. Nije ni danas ali nije ni tada. Barem ne krajem osamdesetih.
juga je imala duga oko 24 milijarde...a danas bivse republike juge su duz vjerovatno preko 300milijardi...i sta smo to napravili....sta je to bosna napravila za kredite koje je uzela osim sto svojim budzetnicima placa place i krade ...bujrum nastavite otako...usloro vam niko ni kredita nece dati
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6330 Re: juga 1950.-1990.

Post by spreca »

dragma wrote:
¤ jelena ¤ wrote:A u London po ploče...

Haj sad skokni zbog muzike do Londona...
A što bih skako kad istu imam i ovdje!? :lol:

To isto kao da me pošalješ na potok da donesem vode a česma u kući :D
otkud ti voda u kuci
User avatar
dragma
Posts: 3761
Joined: 19/02/2014 16:24
Location: Ja nisam odavle
Vozim: Pješe

#6331 Re: juga 1950.-1990.

Post by dragma »

¤ jelena ¤ wrote:
dragma wrote:
¤ jelena ¤ wrote:A u London po ploče...

Haj sad skokni zbog muzike do Londona...
A što bih skako kad istu imam i ovdje!? :lol:

To isto kao da me pošalješ na potok da donesem vode a česma u kući :D
Govorimo o prošlosti koja je tebi nepoznata. Dakle imao, a ne imaš.

Za najnoviju ploču Bore Spužića Kvake stvarno nisi morao niđe ić....imao si je i ovdje...
Haj se ti prvo dogovori sama sa sobom, pročitaj još jednom boldirano, tvoje riječi.

Dalje, na stranu Boro Spužić, hoćeš reći da je prosječni jugović išao u London da kupi ploče Stones-a kao što danas žene idu po krompir na pijacu!?

Daj, mani me Jelena sviju ti, taman sam prestao vjerovati u djeda mraza...
.
RJ57
Posts: 5113
Joined: 10/04/2017 15:12

#6332 Re: juga 1950.-1990.

Post by RJ57 »

spreca wrote:
dragma wrote:
¤ jelena ¤ wrote:A u London po ploče...

Haj sad skokni zbog muzike do Londona...
A što bih skako kad istu imam i ovdje!? :lol:

To isto kao da me pošalješ na potok da donesem vode a česma u kući :D
otkud ti voda u kuci
:D


sve je to bilo kratkotrajno, ali da je bolilo jeste. ovako iz sjećanja: par nepar je trajao maksimalno godinu dana, vjerovatno kraće, a bonovi za hranu i te redukcije struje svega par mjeseci te 1982-ge, možda 3 mjeseca, ne više

ali fakat, ništa od toga me nije bolilo ko današnji život bez vode!
User avatar
dragma
Posts: 3761
Joined: 19/02/2014 16:24
Location: Ja nisam odavle
Vozim: Pješe

#6333 Re: juga 1950.-1990.

Post by dragma »

spreca wrote:
dragma wrote:
Split je te godine bio u sastavu Jugoslavije zar ne? Ili sam nešto propustio!?

Govorim o padinskim naseljima grada u kojem sam odrastao i u kojem živim a koji se nikako ne mogu nazvati predgrađem, kontaš? A što se kulture stanovanja tiče ona je svakako, ako ne uslovljena, onda je usko povezana sa standardom života.

A kamare drva i jesu ono čega smo imali u izobilju :wink: :lol:
A cime se to sada grijes?
Dvadeset prvi vijek, grad, metropola, davno uznapredovala tehnologija i on me pita čim se sad grijem :lol:

Garant ne trčim oko zgrade da se ugrijem. :-)
User avatar
dragma
Posts: 3761
Joined: 19/02/2014 16:24
Location: Ja nisam odavle
Vozim: Pješe

#6334 Re: juga 1950.-1990.

Post by dragma »

Rahatluku niđe kraja jel de?
Jbg, daleko je Brazil...

Image
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6335 Re: juga 1950.-1990.

Post by spreca »

RJ57 wrote: :D


sve je to bilo kratkotrajno, ali da je bolilo jeste. ovako iz sjećanja: par nepar je trajao maksimalno godinu dana, vjerovatno kraće, a bonovi za hranu i te redukcije struje svega par mjeseci te 1982-ge, možda 3 mjeseca, ne više

ali fakat, ništa od toga me nije bolilo ko današnji život bez vode!
Neznam o kakvim je rijec bonovima za hranu?......danas nemogu da odrzavaju vodovod koji je nekad bio napravljen....nikada ove novo nastale drzave(osim slovenije)nece dostici tog industrijskog razvoja koji je bio , od lake do teske industrije....evo kako kazes danas posle tri cetiri decenije u tim istim cijevima nemas vode a neki se ubise da dokazu kako je nekad zivot bio patnja...ma sta oni znaju osim sto im njihovi shefovi kazu....ja samo kad pogledam crnu kroniku npr Sarajeva...pa toliko nije bilo belaja u cijeloj jugi koliko danas imas u Sa itd.....nikad toliko "demokratije" a nikad se nije losije zivjelo...pogledaj koliko samoubistava u biH a da nepricamo o drugim " drzavama"bivse juge itd itd
RJ57
Posts: 5113
Joined: 10/04/2017 15:12

#6336 Re: juga 1950.-1990.

Post by RJ57 »

ma one tačkice, ne bonovi, sorry.
kafa, ulje, šećer, deterdžent ...
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6337 Re: juga 1950.-1990.

Post by spreca »

dragma wrote:
spreca wrote:
dragma wrote:
Split je te godine bio u sastavu Jugoslavije zar ne? Ili sam nešto propustio!?

Govorim o padinskim naseljima grada u kojem sam odrastao i u kojem živim a koji se nikako ne mogu nazvati predgrađem, kontaš? A što se kulture stanovanja tiče ona je svakako, ako ne uslovljena, onda je usko povezana sa standardom života.

A kamare drva i jesu ono čega smo imali u izobilju :wink: :lol:
A cime se to sada grijes?
Dvadeset prvi vijek, grad, metropola, davno uznapredovala tehnologija i on me pita čim se sad grijem :lol:

Garant ne trčim oko zgrade da se ugrijem. :-)
Cime se grijes?
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#6338 Re: juga 1950.-1990.

Post by Ommadawn »

spreca wrote: juga je imala duga oko 24 milijarde...a danas bivse republike juge su duz vjerovatno preko 300milijardi...i sta smo to napravili....sta je to bosna napravila za kredite koje je uzela osim sto svojim budzetnicima placa place i krade ...bujrum nastavite otako...usloro vam niko ni kredita nece dati
Samo BiH je ima oko 11 milijardi dolara duga.
Uzmi u obzir onda vrijednost dolara 1989-e i vrijednost dolara danas.

No, da se za vrijeme SFRJ napravilo mnogo toga od tog novca - to stoji i to ne poricem. Ali da se nesto zivjelo ekstra dobro ili bolje osamdesetih - nije.
Nisu ljudi protestirali zato sto ih je zuljala nacionalnost nego sto je oslabio zivotni standard. I trebalo je naci zrtvenog jarca.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#6339 Re: juga 1950.-1990.

Post by Ommadawn »

spreca wrote:
RJ57 wrote: :D


sve je to bilo kratkotrajno, ali da je bolilo jeste. ovako iz sjećanja: par nepar je trajao maksimalno godinu dana, vjerovatno kraće, a bonovi za hranu i te redukcije struje svega par mjeseci te 1982-ge, možda 3 mjeseca, ne više

ali fakat, ništa od toga me nije bolilo ko današnji život bez vode!
Neznam o kakvim je rijec bonovima za hranu?......danas nemogu da odrzavaju vodovod koji je nekad bio napravljen....nikada ove novo nastale drzave(osim slovenije)nece dostici tog industrijskog razvoja koji je bio , od lake do teske industrije....evo kako kazes danas posle tri cetiri decenije u tim istim cijevima nemas vode a neki se ubise da dokazu kako je nekad zivot bio patnja...ma sta oni znaju osim sto im njihovi shefovi kazu....ja samo kad pogledam crnu kroniku npr Sarajeva...pa toliko nije bilo belaja u cijeloj jugi koliko danas imas u Sa itd.....nikad toliko "demokratije" a nikad se nije losije zivjelo...pogledaj koliko samoubistava u biH a da nepricamo o drugim " drzavama"bivse juge itd itd
Zar nisu Tuzlu zvali do skora "Kanister-city"?
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6340 Re: juga 1950.-1990.

Post by spreca »

RJ57 wrote:ma one tačkice, ne bonovi, sorry.
kafa, ulje, šećer, deterdžent ...
ma sve je to trajalo 3 mjeseca do pola godine....ali sve je to pocelo posle Titine smrti kad je svaka shupak htio da bude tito i da ima svoju drzavu i kad su stranci vidjeli kuda to sve ide pa su prestali i kredite davati kad su trazili da se ranije uzeti krediti vrate...nesto slicno se i danas desava sa Bih kd svi hoce da je razvale pa da imaju svoje mini drzavice a nevide da i ovako jedva opstajemo u vaktu globalizacije ..ali nakotilo se nekih pametnih vodja koji nas stite od onih drugih koji hoce da nas potlace :lol:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6341 Re: juga 1950.-1990.

Post by spreca »

Ommadawn wrote:
spreca wrote: juga je imala duga oko 24 milijarde...a danas bivse republike juge su duz vjerovatno preko 300milijardi...i sta smo to napravili....sta je to bosna napravila za kredite koje je uzela osim sto svojim budzetnicima placa place i krade ...bujrum nastavite otako...usloro vam niko ni kredita nece dati
Samo BiH je ima oko 11 milijardi dolara duga.
Uzmi u obzir onda vrijednost dolara 1989-e i vrijednost dolara danas.

No, da se za vrijeme SFRJ napravilo mnogo toga od tog novca - to stoji i to ne poricem. Ali da se nesto zivjelo ekstra dobro ili bolje osamdesetih - nije.
Nisu ljudi protestirali zato sto ih je zuljala nacionalnost nego sto je oslabio zivotni standard. I trebalo je naci zrtvenog jarca.
:lol: :lol: :lol: :lol: sa ovim danasnjim dugom moze biti...daj ba smitite strasti malo :mrgreen:
User avatar
dragma
Posts: 3761
Joined: 19/02/2014 16:24
Location: Ja nisam odavle
Vozim: Pješe

#6342 Re: juga 1950.-1990.

Post by dragma »

spreca wrote: Cime se grijes?
Na struju, što pitaš?
spreca wrote: ma sve je to trajalo 3 mjeseca do pola godine....ali sve je to pocelo posle Titine smrti kad je svaka shupak htio da bude tito i da ima svoju drzavu i kad su stranci vidjeli kuda to sve ide pa su prestali i kredite davati kad su trazili da se ranije uzeti krediti vrate...nesto slicno se i danas desava sa Bih kd svi hoce da je razvale pa da imaju svoje mini drzavice a nevide da i ovako jedva opstajemo u vaktu globalizacije ..ali nakotilo se nekih pametnih vodja koji nas stite od onih drugih koji hoce da nas potlace :lol:
Aha, znači odlično smo živjeli sve dok su nam davali kredite i dok nisu počeli tražiti da iste vraćamo. Genijalno. :lol:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6343 Re: juga 1950.-1990.

Post by spreca »

Ommadawn wrote:
Zar nisu Tuzlu zvali do skora "Kanister-city"?
Nikad u u onom vaktu...u ovom novom je bilo jedno vrijeme jer se je grad povecao zabog izbjeglica dok se je radilo na pojacavanju snadbijevanja grada vodom .....i zamisli Crvena Tuzla je rijesila problem vode a Zeleni glavni grad drzave jos uvijek cuva kanistere i ceka kad ce kisa pasti :oops: :lol: :lol: :lol: ...razmisli prije nego hoces da shuknes nekom drugom :mrgreen:
User avatar
dragma
Posts: 3761
Joined: 19/02/2014 16:24
Location: Ja nisam odavle
Vozim: Pješe

#6344 Re: juga 1950.-1990.

Post by dragma »

I kad mi neko kaže na koga li su se ugledali ovi današnji političari (Bake and co). :lol:

@spreča, ti garant obnašaš neku funkciju u predsjedništvu? :wink: :lol:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6345 Re: juga 1950.-1990.

Post by spreca »

dragma wrote:
spreca wrote: Cime se grijes?
Na struju, što pitaš?
na struju koju daju Elektrane koje je izgradila opet ona "siromasna" titina juga
spreca wrote: ma sve je to trajalo 3 mjeseca do pola godine....ali sve je to pocelo posle Titine smrti kad je svaka shupak htio da bude tito i da ima svoju drzavu i kad su stranci vidjeli kuda to sve ide pa su prestali i kredite davati kad su trazili da se ranije uzeti krediti vrate...nesto slicno se i danas desava sa Bih kd svi hoce da je razvale pa da imaju svoje mini drzavice a nevide da i ovako jedva opstajemo u vaktu globalizacije ..ali nakotilo se nekih pametnih vodja koji nas stite od onih drugih koji hoce da nas potlace :lol:
Aha, znači odlično smo živjeli sve dok su nam davali kredite i dok nisu počeli tražiti da iste vraćamo. Genijalno. :lol:
Znas li sad koliko ste duzni? i sta bi bilo da vam nisu dali te silne milijarde kredita koje ni bog nezna kako cete vracati...kakva bi afrika bila od vas
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6346 Re: juga 1950.-1990.

Post by spreca »

dragma wrote:I kad mi neko kaže na koga li su se ugledali ovi današnji političari (Bake and co). :lol:

@spreča, ti garant obnašaš neku funkciju u predsjedništvu? :wink: :lol:
neznam ko od nas hvali ovo danasnje ...ja ili ti :-D ......ovi danasnji evo skoro tri decenije nemogu da pokradu i podijele ono sto smo mogu sponosm reci mi napravili do 90te godine :lol:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#6347 Re: juga 1950.-1990.

Post by Ommadawn »

spreca wrote:
Ommadawn wrote:
Zar nisu Tuzlu zvali do skora "Kanister-city"?
Nikad u u onom vaktu...u ovom novom je bilo jedno vrijeme jer se je grad povecao zabog izbjeglica dok se je radilo na pojacavanju snadbijevanja grada vodom .....i zamisli Crvena Tuzla je rijesila problem vode a Zeleni glavni grad drzave jos uvijek cuva kanistere i ceka kad ce kisa pasti :oops: :lol: :lol: :lol: ...razmisli prije nego hoces da shuknes nekom drugom :mrgreen:
Decko, ne shukam ja nikome, nego lijepo pitam.

A ti ako hoces nekome da shukas, provjeri informacije o dugovima. 24 milijarde dolara 1989 nije isto 24 milijarde dolara danas.
Cirka 11 milijardi dolara je danasnji dug BiH. Istina, od tog novca nije napravljeno nista u uporedbi sa onim sto je napravljeno u SFRJ.

I ako kritikujem greske tadasnjeg rezima i smatram da je nesto sto se ovdje tvrdi puki mit - ne mora znaciti da podrzavam "Zelene" ili desnicu.
User avatar
dragma
Posts: 3761
Joined: 19/02/2014 16:24
Location: Ja nisam odavle
Vozim: Pješe

#6348 Re: juga 1950.-1990.

Post by dragma »

spreca wrote:
dragma wrote:I kad mi neko kaže na koga li su se ugledali ovi današnji političari (Bake and co). :lol:

@spreča, ti garant obnašaš neku funkciju u predsjedništvu? :wink: :lol:
neznam ko od nas hvali ovo danasnje ...ja ili ti :-D ......ovi danasnji evo skoro tri decenije nemogu da pokradu i podijele ono sto smo mogu sponosm reci mi napravili do 90te godine :lol:
A vi krenuli od nule jel de? U Bosni su se tad kad ste vi "počeli" majmuni još uvjek pretvarali u ljude?
Ma idi bježi... :lol:
Last edited by dragma on 08/01/2018 15:28, edited 1 time in total.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6349 Re: juga 1950.-1990.

Post by spreca »

Ommadawn wrote:
spreca wrote:
Ommadawn wrote:
Zar nisu Tuzlu zvali do skora "Kanister-city"?
Nikad u u onom vaktu...u ovom novom je bilo jedno vrijeme jer se je grad povecao zabog izbjeglica dok se je radilo na pojacavanju snadbijevanja grada vodom .....i zamisli Crvena Tuzla je rijesila problem vode a Zeleni glavni grad drzave jos uvijek cuva kanistere i ceka kad ce kisa pasti :oops: :lol: :lol: :lol: ...razmisli prije nego hoces da shuknes nekom drugom :mrgreen:
Decko, ne shukam ja nikome, nego lijepo pitam.

A ti ako hoces nekome da shukas, provjeri informacije o dugovima. 24 milijarde dolara 1989 nije isto 24 milijarde dolara danas.
Cirka 11 milijardi dolara je danasnji dug BiH. Istina, od tog novca nije napravljeno nista u uporedbi sa onim sto je napravljeno u SFRJ.

I ako kritikujem greske tadasnjeg rezima i smatram da je nesto sto se ovdje tvrdi puki mit - ne mora znaciti da podrzavam "Zelene" ili desnicu.
Pa bolan zar nedavno bosna nije pokasirala 180 miliona duga od rusije koji je ostao jos iz juge a evo od 90 te nemozemo rusima da izmirimo dug za plin koji je nastao posle toga ..naravno da je u jugi bilo promasaja posle 80 te i to niko ne opravdava i ne negira...jer odmah posle titove smrti je pocela razgradnja Jugoslavije a ujedno i sve krize koje su dolazile i onda neki spominju 83 i da nije bilo hljeba...a ko je sve to razjebo?...danasnji naslednici demokrata(nacionalista i sovinista) koji su rasturili dobro uredjenu drzavu
User avatar
dragma
Posts: 3761
Joined: 19/02/2014 16:24
Location: Ja nisam odavle
Vozim: Pješe

#6350 Re: juga 1950.-1990.

Post by dragma »

Nego haj da se uozbiljimo, na stranu @spreča i njegove parole, ja ne smatram da je danas bolje niti da nešto extra dobro živimo, ali da je u onaj vakat bilo med i mlijeko...niđe veze.
Locked