juga 1950.-1990.

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#6301 Re: juga 1950.-1990.

Post by Banksy »

:-)
User avatar
uglavnomja
Posts: 19943
Joined: 28/07/2012 15:59

#6302 Re: juga 1950.-1990.

Post by uglavnomja »

dragma wrote:Jah, sve velkohrvatska, da ne kažem ustaška propaganda a mi pavijani odrasli na bananama. Odjednom svi zaboravili naselja s razrovanim, nikad asvaltiranim ulicama i živinom koja trči oko nedovršenih kuća padinskih naselja. Umjesto cvijeća i travnjaka, oko kuća nabacane daske i lim, nacijepana drva i karoserije odbačenih auta. Itd, itd...

Dajte bolan, uozbiljite se :lol:

cek malo, poceo si slikom iz splita, nestasica hljeba 1983. :D
pa tekst o ekonomskoj krizi

a sad ti je argument "kultura" stanovanja? kao da su se predgradja pariza i londona napravila za jedan dan ovakva kakva su sada, kao i sela ...

i kao da danas nema tih olupina po imanjima sirom dragog nam balkana :D


a nacijepana drva su znak standarda :oops: onog pozitivnog, bar 'vamo gore
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6303 Re: juga 1950.-1990.

Post by spreca »

dragma wrote:Jah, sve velkohrvatska, da ne kažem ustaška propaganda a mi pavijani odrasli na bananama. Odjednom svi zaboravili naselja s razrovanim, nikad asvaltiranim ulicama i živinom koja trči oko nedovršenih kuća padinskih naselja. Umjesto cvijeća i travnjaka, oko kuća nabacane daske i lim, nacijepana drva i karoserije odbačenih auta. Itd, itd...

Dajte bolan, uozbiljite se :lol:
gdje si ti rodjen? i kada
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#6304 Re: juga 1950.-1990.

Post by Ommadawn »

uglavnomja wrote:dragma se dokop'o nekog anti-yu kolaza :D

pun ih internet, narocito ovih sto jedu kruh, a ne hljeb ...

a nidje datuma
poslije drugog rata je bilo drugacije, ali 1983. :-)
83-e je bila ekonomska kriza i nestasica u Jugoslaviji. Cak se pocinjalo sa nekom ekonomskom reformom da se ko biva vidi gdje ima najveci trosak te uvedu mjere stednje.
User avatar
dragma
Posts: 3761
Joined: 19/02/2014 16:24
Location: Ja nisam odavle
Vozim: Pješe

#6305 Re: juga 1950.-1990.

Post by dragma »

uglavnomja wrote:
dragma wrote:Jah, sve velkohrvatska, da ne kažem ustaška propaganda a mi pavijani odrasli na bananama. Odjednom svi zaboravili naselja s razrovanim, nikad asvaltiranim ulicama i živinom koja trči oko nedovršenih kuća padinskih naselja. Umjesto cvijeća i travnjaka, oko kuća nabacane daske i lim, nacijepana drva i karoserije odbačenih auta. Itd, itd...

Dajte bolan, uozbiljite se :lol:

cek malo, poceo si slikom iz splita, nestasica hljeba 1983. :D
pa tekst o ekonomskoj krizi

a sad ti je argument "kultura" stanovanja? kao da su se predgradja pariza i londona napravila za jedan dan ovakva kakva su sada, kao i sela ...

i kao da danas nema tih olupina po imanjima sirom dragog nam balkana :D


a nacijepana drva su znak standarda :oops: onog pozitivnog, bar 'vamo gore
Split je te godine bio u sastavu Jugoslavije zar ne? Ili sam nešto propustio!?

Govorim o padinskim naseljima grada u kojem sam odrastao i u kojem živim a koji se nikako ne mogu nazvati predgrađem, kontaš? A što se kulture stanovanja tiče ona je svakako, ako ne uslovljena, onda je usko povezana sa standardom života.

A kamare drva i jesu ono čega smo imali u izobilju :wink: :lol:
Last edited by dragma on 08/01/2018 13:33, edited 2 times in total.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#6306 Re: juga 1950.-1990.

Post by Ommadawn »

dragma wrote:Jah, sve velkohrvatska, da ne kažem ustaška propaganda a mi pavijani odrasli na bananama. Odjednom svi zaboravili naselja s razrovanim, nikad asvaltiranim ulicama i živinom koja trči oko nedovršenih kuća padinskih naselja. Umjesto cvijeća i travnjaka, oko kuća nabacane daske i lim, nacijepana drva i karoserije odbačenih auta. Itd, itd...

Dajte bolan, uozbiljite se :lol:
Ispred moje zgrade, sagradjene 1989-e, bio asfaltiran parking pa onda neko zemljiste gdje je rastao korov. Tu je bila predvidjena jos jedna zgrada medjutim iz nekog razloga je nisu izgradili. Iza zgrade je bio neki, nazovi travnjak i ogromna lokva koja nije presusivala ni za najtoplija ljeta.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#6307 Re: juga 1950.-1990.

Post by stakasa »

Ommadawn wrote:
uglavnomja wrote:dragma se dokop'o nekog anti-yu kolaza :D

pun ih internet, narocito ovih sto jedu kruh, a ne hljeb ...

a nidje datuma
poslije drugog rata je bilo drugacije, ali 1983. :-)
83-e je bila ekonomska kriza i nestasica u Jugoslaviji. Cak se pocinjalo sa nekom ekonomskom reformom da se ko biva vidi gdje ima najveci trosak te uvedu mjere stednje.
Dozvoli Crvenoj burzoaziji da se prisjeti vremena kada su bili na vrhu :D
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 5157
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#6308 Re: juga 1950.-1990.

Post by ¤ jelena ¤ »

dragma wrote:
spreca wrote:
dragma wrote:Image
ovo nema veze sa nestasicom hljeba i 83 godinom....bas sam bio tih godina u Splitu.....ovo moze biti mozda negdje psle rata...ovo neko ko hoce da pljune po jugi a nema pojma kako je bilo pa se provaljuje
Ista prodavnica poslije rata:

Image

Trgovačko preduzeće "Prehrana" je tokom rata preuzeo Agrokor.
:lol: :D
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#6309 Re: juga 1950.-1990.

Post by Ommadawn »

Banksy wrote:'83. je godina olimpijske izgradnje Sarajeva kad smo dobili planinske hotele, Holiday, Zetru, Dobrinju, trolu, gasifikaciju, nove asfalte, itd. Sugerirati da smo te godine (bilo ko u Yu) bili gladni hljeba je baš žešća nebuloza.
Ali odakle novac da se to izgradi? Ko je to finansirao? I otkud medjunarodni podatak da je Jugoslavija te godine bankrotirala?
Otkud nam onda toliki inozemni dug 1989-e? Kako to da ga nismo vratili?
Otkud pad zivotnog standarda prosjecnog Jugoslovena od 1985-e?

Da se razumijemo, nismo bili gladni hljeba/kruha.

I ako me pamcenje dobro sluzi, hljeb koji bi kupovali poslije dan-dva bi se toliko mrvio i bio suh da se nije mogao jesti. Nije dakle bio nekog ogromnog kvaliteta. Nije ni danas ali nije ni tada. Barem ne krajem osamdesetih.
User avatar
dragma
Posts: 3761
Joined: 19/02/2014 16:24
Location: Ja nisam odavle
Vozim: Pješe

#6310 Re: juga 1950.-1990.

Post by dragma »

U Trst po farmerke :lol:

Image

Sad će udariti kontra-argumentima tipa:"Haj sad otiđi ako ti je bolje nego onda". :lol: :kiss:
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#6311 Re: juga 1950.-1990.

Post by stakasa »

dragma wrote:U Trst po farmerke :lol:

Image

Sad će udariti kontra-argumentima tipa:"Haj sad otiđi ako ti je bolje nego onda". :lol: :kiss:
Eto slab dvokasetash u gospoje
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 5157
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#6312 Re: juga 1950.-1990.

Post by ¤ jelena ¤ »

A u London po ploče...

Haj sad skokni zbog muzike do Londona...
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#6313 Re: juga 1950.-1990.

Post by insomnia78 »

A inace si svi lijetali po Londonu
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#6314 Re: juga 1950.-1990.

Post by Banksy »

stakasa wrote: Eto slab dvokasetash u gospoje
E, al nema mobitel...
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#6315 Re: juga 1950.-1990.

Post by stakasa »

¤ jelena ¤ wrote:A u London po ploče...

Haj sad skokni zbog muzike do Londona...
To je bilo dostupno promilima stanovnistva. Kao sto vec rekoh - Crvena burzoazija.
Interesantno je da se naljute kad im se to kaze, furali se da se nisu razlikovali od ostalih :D
User avatar
dragma
Posts: 3761
Joined: 19/02/2014 16:24
Location: Ja nisam odavle
Vozim: Pješe

#6316 Re: juga 1950.-1990.

Post by dragma »

¤ jelena ¤ wrote:A u London po ploče...

Haj sad skokni zbog muzike do Londona...
A što bih skako kad istu imam i ovdje!? :lol:

To isto kao da me pošalješ na potok da donesem vode a česma u kući :D
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 5157
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#6317 Re: juga 1950.-1990.

Post by ¤ jelena ¤ »

insomnia78 wrote:A inace si svi lijetali po Londonu
Koji svi....ovdje su samo dvije osobe na slici pa se donose nekakvi zaključci...

ja se samo vodim tom....logikom.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#6318 Re: juga 1950.-1990.

Post by insomnia78 »

¤ jelena ¤ wrote:
insomnia78 wrote:A inace si svi lijetali po Londonu
Koji svi....ovdje su samo dvije osobe na slici pa se donose nekakvi zaključci...

ja se samo vodim tom....logikom.
Pa ide se i danas. Eno betermana. Nit je SDA niti budzetlija
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 5157
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#6319 Re: juga 1950.-1990.

Post by ¤ jelena ¤ »

stakasa wrote:
¤ jelena ¤ wrote:A u London po ploče...

Haj sad skokni zbog muzike do Londona...
To je bilo dostupno promilima stanovnistva. Kao sto vec rekoh - Crvena burzoazija.
Interesantno je da se naljute kad im se to kaze, furali se da se nisu razlikovali od ostalih :D
Naravno da se naljute kad je to stvar stanja svijesti, a ne materijalnog stanja...
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#6320 Re: juga 1950.-1990.

Post by stakasa »

Kakve bona svijesti? Pa nemoralnije je tada bilo pricat o jednakosti a djete slat u London po ploce nego danas izrabljivat radnike ako imas svoj privatluk
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 5157
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#6321 Re: juga 1950.-1990.

Post by ¤ jelena ¤ »

dragma wrote:
¤ jelena ¤ wrote:A u London po ploče...

Haj sad skokni zbog muzike do Londona...
A što bih skako kad istu imam i ovdje!? :lol:

To isto kao da me pošalješ na potok da donesem vode a česma u kući :D
Govorimo o prošlosti koja je tebi nepoznata. Dakle imao, a ne imaš.

Za najnoviju ploču Bore Spužića Kvake stvarno nisi morao niđe ić....imao si je i ovdje...
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 5157
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#6322 Re: juga 1950.-1990.

Post by ¤ jelena ¤ »

stakasa wrote:Kakve bona svijesti? Pa nemoralnije je tada bilo pricat o jednakosti a djete slat u London po ploce nego danas izrabljivat radnike ako imas svoj privatluk
Svijesti koja se nije gušila u močvari lažnog morala kao ova danas.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#6323 Re: juga 1950.-1990.

Post by stakasa »

¤ jelena ¤ wrote:
stakasa wrote:Kakve bona svijesti? Pa nemoralnije je tada bilo pricat o jednakosti a djete slat u London po ploce nego danas izrabljivat radnike ako imas svoj privatluk
Svijesti koja se nije gušila u močvari lažnog morala kao ova danas.
Nevjerovatan je ovoliki otklon od stvarnosti kojeg evo ni zub vremena nije nagrizao
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#6324 Re: juga 1950.-1990.

Post by Ommadawn »

¤ jelena ¤ wrote:
stakasa wrote:Kakve bona svijesti? Pa nemoralnije je tada bilo pricat o jednakosti a djete slat u London po ploce nego danas izrabljivat radnike ako imas svoj privatluk
Svijesti koja se nije gušila u močvari lažnog morala kao ova danas.
Nije kurac!
Sta mislis otkud onolike vile i vikendice po Neumu?
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6325 Re: juga 1950.-1990.

Post by spreca »

uglavnomja wrote:
dragma wrote:Jah, sve velkohrvatska, da ne kažem ustaška propaganda a mi pavijani odrasli na bananama. Odjednom svi zaboravili naselja s razrovanim, nikad asvaltiranim ulicama i živinom koja trči oko nedovršenih kuća padinskih naselja. Umjesto cvijeća i travnjaka, oko kuća nabacane daske i lim, nacijepana drva i karoserije odbačenih auta. Itd, itd...

Dajte bolan, uozbiljite se :lol:

cek malo, poceo si slikom iz splita, nestasica hljeba 1983. :D
pa tekst o ekonomskoj krizi

a sad ti je argument "kultura" stanovanja? kao da su se predgradja pariza i londona napravila za jedan dan ovakva kakva su sada, kao i sela ...

i kao da danas nema tih olupina po imanjima sirom dragog nam balkana :D


a nacijepana drva su znak standarda :oops: onog pozitivnog, bar 'vamo gore
U zgradama u kojima je za Titina vakta radilo centralno grijanje, sad se loze drva ,cumur i gume...eto to je danasnji standard....ja se pitam da nije bilo Olimpijade kako bi danas izgledalo Sa jer tada je uradjena gazifikacija sarajeva
Locked