Imali su oni i dobrih stvari, ali obzirom na neke katastrofalne greske i zavrsni scenario, to zadnje, jebat ih.spreca wrote:za sve sta je bilo ,komunisti su najveci krivci......komuniste i drzavu nisi smio spomenuti osim u paroli....zivjela jugoslavija...zivio skjFudo387 wrote:
To je vec druga prica.![]()
jebat ih
Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
-
Fudo387
- Posts: 21793
- Joined: 24/01/2015 19:44
#6276 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
- piupiu
- Posts: 16761
- Joined: 05/01/2008 05:08
#6277 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
Mi pleeeeešemo, lalalallalalalala, cijeli dan i noć ...oridjidji wrote:Ej piupiu, sta maipiupiu wrote:Ooooo, di si Djidji ... samo da te pozdravim.oridjidji wrote: ...
I tako.
- Ali Kemal
- Posts: 2060
- Joined: 04/01/2012 18:49
#6278 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
To nije tesko skontati, dovoljno malo citati forum ili komentare po portalima, ali slusati izjave politicara, citati analize profesora, cuti sta kazu vjerske vodje.spreca wrote:Mozes govoriti samo u svoje ime....od kud ti podatak da vise od polovine gradjana mrzi svoju drzavu......a i zaboljeme kurac za one koji mrze svoju drzavu
Cak vjerujem da je i ti mrzis. Imas RS, Dodika, HDZ, SDS i slicno sto je dio BiH, kao sto je tvoja ruka dio tvoga tijela.
Nemoj mi samo reci da si zadovoljan i da ne bi nista mijenjao, ukidao itd.
Dakle odvoji Bosnu kao prostor od drzave BiH i njenih institucija koje je predstavljaju i zbog kojih ona jeste drzava.
Pa to si vec prije lago, smisli nesto novo ili prepisu sta pisu uSAFF-uprog321 wrote:I pod Markovicem je Juga bila bankrotirala.
1989e je on molio USA da mu dadnu kredit da prezivi godinu dana.
1991 je Juga bankrotirala zbog neplacanja duga.
- spreca
- Posts: 66518
- Joined: 07/11/2006 19:31
- Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu
#6279 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
mrzim budale i one koji mrze svoju drzavu...kontasAli Kemal wrote:To nije tesko skontati, dovoljno malo citati forum ili komentare po portalima, ali slusati izjave politicara, citati analize profesora, cuti sta kazu vjerske vodje.spreca wrote:Mozes govoriti samo u svoje ime....od kud ti podatak da vise od polovine gradjana mrzi svoju drzavu......a i zaboljeme kurac za one koji mrze svoju drzavu
Cak vjerujem da je i ti mrzis. Imas RS, Dodika, HDZ, SDS i slicno sto je dio BiH, kao sto je tvoja ruka dio tvoga tijela.![]()
Nemoj mi samo reci da si zadovoljan i da ne bi nista mijenjao, ukidao itd.
Dakle odvoji Bosnu kao prostor od drzave BiH i njenih institucija koje je predstavljaju i zbog kojih ona jeste drzava.
- spreca
- Posts: 66518
- Joined: 07/11/2006 19:31
- Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu
#6280 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
jel to praznujes raspad drzave ili si gdje na igrancipiupiu wrote:
Mi pleeeeešemo, lalalallalalalala, cijeli dan i noć ...![]()
![]()
![]()
![]()
I tako.
- dale cooper
- Posts: 31384
- Joined: 03/04/2007 09:55
- Location: Twin Peaks/Red Room
#6281 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
Onda podcjenjuješ popularnost koju je Tito tada imao kod naroda, da ne govorimo o njegovim sposobnostimaFudo387 wrote:Ne vjerujem.dale cooper wrote:Po meni Titova greška je što nije kada je bio na vrhuncu moći organizovao slobodne izborei dopustio ovim nacionalistima da oforme stranke i iznesu svoj program i stavove. Uzeo bi ih lopatom.
kao političara. Sa slobodnim izborima bi nacionalistima izbio većinu arsenala koji su imali protiv njega.
Da sam bio na njegovom mjestu, sve bih ih pustio iz zatvora i onda rekao pokažite šta imate i šta nudite.
-
Fudo387
- Posts: 21793
- Joined: 24/01/2015 19:44
#6282 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
Zelis reci da si ti pametniji od njega, i da si bolje poznavao raspolozenje nasih braCkih naroda i narodnosti?dale cooper wrote:Onda podcjenjuješ popularnost koju je Tito tada imao kod naroda, da ne govorimo o njegovim sposobnostimaFudo387 wrote:Ne vjerujem.dale cooper wrote:Po meni Titova greška je što nije kada je bio na vrhuncu moći organizovao slobodne izborei dopustio ovim nacionalistima da oforme stranke i iznesu svoj program i stavove. Uzeo bi ih lopatom.
kao političara. Sa slobodnim izborima bi nacionalistima izbio većinu arsenala koji su imali protiv njega.
Da sam bio na njegovom mjestu, sve bih ih pustio iz zatvora i onda rekao pokažite šta imate i šta nudite.
- KatarinaKosaca
- Posts: 20066
- Joined: 30/08/2008 17:28
- Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova
#6283 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
Zar si imao sumnje u našeg daletaFudo387 wrote:Zelis reci da si ti pametniji od njega, i da si bolje poznavao raspolozenje nasih braCkih naroda i narodnosti?
-
hAZNADAR
- Posts: 11029
- Joined: 09/01/2012 08:12
#6284 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
Ti mozda jednostavno ili ne citas sta pises ili ne kontas.Dozer wrote:Covjece...vidis li ti sta pises...? Jos bolje - razumijes li ono sto sam pises? Komentarisem boldove, redom.hAZNADAR wrote: Nadam se da je u redu sto sam odabrao osnovne postavke. Ne ono sto meni odgovara vec recenice koje vise objasnjavaju sustinu.
1. To da je Bosanac isto sto i Bosnjak nekada je tvoja teorija i slicnih. To je tvoja licna logika.
OK, postujem, ali koliko tvoja licna logika pije vode u ovoj prici? Cuo sam i drugih logika, raznoraznih,.. pa cak i da je Bosanac ustvari konj, pasmina konja. Ili da je Bosnjak samo neko sa sela i planina. 2. Cuo sam i logike da se ime Hercegovina treba ukinuti iz naziva i da bude samo Bosna. A tek Hercegovce koji se po istom kriteriju skracenice za ime drzave nazivaju Hercegovcima.
Sve te logike poput tvoje su privatna misljenja. 3. U stvarnosti se pravno i politicki, skolski i institucionalno nametnulo bosnjacko ime. I nauka i cinjenice su na toj strani.
4. Vezano za drzavnost i drzavnu nacionalnost tu moze samo biti prostor za bosanskohercegovacku naciju. Koliko god ti hercegovina zvucala komplikovana - tako je jedino ispravno.
5. Ime nase drzave sadrzi dva reginalna pojma istog ranga. Bosna i Hercegovina. Isto kao Trinidad i Tobago. To nije isto kao United States of America gdje ljudi mogu reci skraceno American.
Ili Velika Britanija gdje ljudi mogu reci skraceno British.
6. Ime nase drzave sadrzi dva pojma totalno ravnopravna i Hercegovac isto moze biti skracenica po tvojoj logici. Zasto bas Bosna mozes objasniti - posebno Heregovcima koji se osipaju od toga.
7. Kakvo crno ispiranje mozga i etnonacinalisticki mainstream. Pa sama formulacija na popisu je glatko izbjegla da Srbi budu najbrojniji narod u BiH. Zato sto bosnjacko ime jos nije zavladalo skroz kod nas starijih. Kod mladjih jeste, ali mi bivsi Jugosloveni i dalje raspravljamo jel Bosanac, jel Bosnjak, jel Musliman,..
8. Sam Bosanac se uglavnom upotrebljava iskljucivo u etnonacionalnom smislu. SIla ljudi, u mojoj familiji, u mom okruzenju upotrebljava Bosanac umjesto Bosnjak iskljucivo u etnickom smislu i vjerskom. Na isti pojam koji tacno oznacava Bosnjaka ljudi stavljaju Bosanca. Obicaj i tradicija.I u Srbiji, Hrvatskoj na spomen Muja i Sulja,.. kazu Bosanci a ne Bosnjaci. Stariji vjernici i dalje upotrebljavaju Musliman jer su sa time odrasli i na to navikli. 9. Opca konfuzija u nasem nacionalnom izjasnjavanju zahvaljujuci upravo standardima i politici bivse YU koja je neke postedila toga a negdje zakomplikovala. Da nam je mozak ispran - bili bi danas jednoglasni oko toga - ali nismo. Za neke stvari treba proci par generacija. U buducnosti kada ne bude nas koji pamtimo YU - nece biti vise ni ovih debata vec ce Bosnjastvo biti jedino i udomaceno. Vec sada mladja generacija koja puni 18 nema nikakve dvojbe kako se zove i nema debate oko toga.
Ne prozivaj civilizovane zemlje svijeta iz dva razloga. Prvo sto se kod njih gaji umjereni nacionalizam kojeg ovdasnji jugonostalgicari ne kontaju jer posmatraju sve u krajnostima,.. a drugo sto skoro niko nema ime drzave slozeno iz dva ravnopravna geografska pojma pa time i nema adekvatan tradicionalan naziv za drzavni nacionalizam koji objedinjuje oba pojma.
1. Nije to nikakva moja licna logika, nego istorijske cinjenice. Neke mladje, neke starije, ali istorijske cinjenice.
2. Bosna je daleko starija kao ime ovog prostora od dodatka Hercegovine, koja, realno, nije nista drugacija od Krajine ili Podrinja. Dakle, bez problema se moze ukinuti iz naziva drzave. Ostalo je nebuloza, vezano za Hercegovce kao zaseban naziv u konktesku drzave.
3. Da, ali od 1993. samo i jedino kao jedan od KONSTITUTIVNIH NARODA U BiH. Procitaj Ustav, majka mu stara, ako vec meni ne vjerujes.
4. Nema tu nista sporno, rekoh to vec jedno 469 puta na ovom forumu. Puni naziv nase nacionalnosti = BOSANSKOHERCEGOVACKA. Ali, ovo je vrlo tesko mijenjati po padezima bosanskog jezika, pa se najcesce koristi - Bosanac, i pri tome niko ne negira i Hercegovinu u tome. Cak nas i svijet tako vidi (Bosnian, ili Bosnian-Herzegovinian, i oboje podrazumijeva isto - BH naciju).
5. Ma nikad u zivotu, covjece, sta lupas? Jesi ti Hercegovac? Bosna ima skoro 1000 godina istorije, a Hercegovina? 24. I to je pitanje da li je zaista bilo tako.Citaj, sve lijepo pise - https://hr.wikipedia.org/wiki/Povijest_ ... ercegovinePrve vijesti o Bosni poticu iz 10. vijeka. Nalazimo ih u djelu bizantskog pisca Konstantina Porfirogeneta "DE ADMINISTRANDO IMPERIO" (Upravljanje drzavom) u kojem se navodi "Horion Bosna" Naziv Bosna je predslavenskog tj. ilirskog porijekla.
Hercegovina se pocinje upotrebavljati kao naziv za dio Bosne tek s dolaskom Turaka, a do tada je bila Humska ili ponekad i Zahumska oblast. Ovdje ti je objasnjeno i za 6.
I zasto bi Britanci mogli reci samo British, a ne Greatbritish, a mi ne mozemo reci samo Bosanac umjesto Bosnohercegovac? Logika...?
7. To raspravaljte vi koji niste sami sa sobom nacisto sta ste, jer ste djelimicno ili potpuno podlegli upravo tom ondasnjem i sadasnjem mainstream-u. ja vrlo dobro znam koja mi je nacionalnost - bosanskohercegovacka. Ti ako neznas, do tebe je, ne do mene.
8. Ne lupaj, ziv bio. Ne postoji "etnonacionalni" Bosanac, a pogotovo ne vjerski. Ti si se totalno pogubio![]()
![]()
![]()
9. OpCa konfuzija je samo kod vas koji ste prihavatili mrznju prema onoj drzavi, a u ovoj se niste najbolje snasli i ne razumijete terminologiju, a hocete da budete "glavni"![]()
Bjez ba... Ne mogu dalje, besmisleno je s obzirom da ili nesvjesno ili namjerno negiras istoriju, pokusavas je promijeniti i prilagoditi sebi i svojima.
1. Bosanac nema historijsko uporiste - Bosnjak ima.
2. Bez problema da se promijeni ime drzave tako sto bi se izbacilo Hercegovina?!? Prvo sto to nije moguce uraditi cak ni referendumom tj preglasavanjem zbog prava a drugo - nikada to niko nije potegao niti stavio na red. Ko je ovdje operisan od realnosti?
3. Da, u pravu si ali ja sam govorio o necemu drugome. Da od 93-ce nije bilo u opticaju nijedno drugo ime, cak ni prijedlog.
4. Tacno - bosanskohercegovacka. Ali tacno tako - nema skracenica.
5. Nisi razumio poentu. Ne govorim o historijatu vec aktuelnom imenu drzave. Nema DAI nista sa time i totalno je djetinjasto i glupo poturati DAI(kojeg sam siguran da ni sam ne znas objasniti u kontekstu tog vremena) u ovaj kontekst. Ja sam fino objasnio da BiH nije ista slozenica kao USA, VB. Zato jer BiH u imenu ima dva ravnopravna pojma. Historijski, Hercegovina se nekada zvala Hum i bila pripojena Bosni ali vise od 100 god je zvanicno ime ove drzave. Ne od Kulina bana ali je ipak zvanicno ime. Takvo ime ne moze imati skracenicu. Lako je reci American za Unites States of America, Jugosloven za SFRJ,.. ali Bosna i Hercegovina aktuelno ima u svom imenu dva ravnopravna pojma dvije regije i bilo koja skracenica ne moze izostaviti jedan od ta dva pojma. Ujedno i odgovor na br 4.
6. Ista stvar. Velika Britanija nije isto ni po smislu i gramaticki kao Bosna i Hercegovina. Ne postoje dvije zdruzene regije koje se zovu Velika i Britanija.
7.Znam i ja sta sam - Bosnjak. Ali u prethodnom odgovoru sam objasnio situaciju generalno u cijelom korpusu gdje ne postoji jednoobraznost. Citaj ponovo. Ako ti je to sad neki prostor za kurcenje tipa ja znam sta sam a tvoj problem sto ti,.. - prilicno djetinjast pokusaj.
8. Postoji u opcoj upotrebi itekako. Jako mnogo ljudi mijesa Bosanac i Bosnjak, toga sam svjedok svakog dana a nerjetko cujem i u medijima. Da, ponavljam, da - mnogi danas umjesto Bosnjak kazu Bosanac aludirajuci na etnopripadnost, cak i vjerski. Ne slazem se naravno sa time ali se to desava i to vrlo ucestalo. Ta dreka i lol te ne prave ni trunku pametnijim.
9. Pokusaj amaterske psihoanalize i tumacenje protivnika na taj nacin je obicno ili znak da ne mozes dalje svojim argumentima parirati mojim ili da jednostavno ne kontas. Da pojasnim ipak - YU ne mrzim, daleko od toga, imam mnogo lijepih uspomena i nedostaje mi mnogo toga. Ali istovremeno priznajem da to nije bila nikakava uzvisena civilizacija vec kratkotrajan period idile koji je u pozadini imao anomalije koje su na vrlo brutalan nacin dosle do izrazaja. Bolja ekonomija ali sa cijenom zabrane pluralizma i slobode govora i neravnopravan status naroda koje su se nazalost provukle. Danas tolike godine poslije ja smatram da je vrijeme za novi list i da nas tradicije i obicaji naslijedjeni iz tog vremena koce u mnogo toga.
Istoriju nikada ne negiram i smio bih se kladiti da je bolje poznajem od tebe posto je sam vise puta koristim naspram srpske mitomanije dok se tebe nesto ne sjecam u tome. Mozda imas pravo da je ova rasprava besmislena. Jesi li krenuo sa drekom, izvrtanjem mojih recenica, predstavom za publiku, spocitavanjem,... vrijeme je da se to stopira. Do daljnjega.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83515
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#6285 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
Nije jediniKatarinaKosaca wrote:
Zar si imao sumnje u našeg daletaToliko voli Yugu da se za nju hrabro bori preko oceana
-
Fudo387
- Posts: 21793
- Joined: 24/01/2015 19:44
#6286 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
Aha, znaci i on supljira sa bezbjedne udaljenosti k'o i ja.KatarinaKosaca wrote:Zar si imao sumnje u našeg daletaFudo387 wrote:Zelis reci da si ti pametniji od njega, i da si bolje poznavao raspolozenje nasih braCkih naroda i narodnosti?Toliko voli Yugu da se za nju hrabro bori preko oceana
jes' vidio klosara, a znaju Fudi svako malo 'taaasss ti nama iz amerike, ovom to ne zamijeraju jer im pase capri.
ma banda.
-
prog321
- Posts: 7052
- Joined: 08/07/2014 21:03
#6287 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
Ali Kemal wrote:Pa to si vec prije lago, smisli nesto novo ili prepisu sta pisu uSAFF-uprog321 wrote:I pod Markovicem je Juga bila bankrotirala.
1989e je on molio USA da mu dadnu kredit da prezivi godinu dana.
1991 je Juga bankrotirala zbog neplacanja duga.
Ja nikada nista nisam slagao.
Dokaze sam postavio ovdje. Ako hoces postaviit cu ovdje opet?
A ti sa svojim ogranicenjim znanjem samo znas sipat uvrede. Radije procitaj nesto u zivotu.
-
prog321
- Posts: 7052
- Joined: 08/07/2014 21:03
#6288 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
piupiu wrote:Neki misle da ima i druga strana te priče. Ona po čileanskoj recepturi o kojoj smo pričali ranije ...prog321 wrote:I pod Markovicem je Juga bila bankrotirala.
1989e je on molio USA da mu dadnu kredit da prezivi godinu dana.
1991 je Juga bankrotirala zbog neplacanja duga.
http://www.monitor.net/monitor/9904a/yugodismantle.html
Ma hajde molim te.
Kao da je neko natjerao Jugoslaviju da uzima kredite. I to u dolarima ?
Kada je dolar za vrijeme Regana skocio, dug Jugoslavije se ucetvorostrucio. Ali zar nije to moglo biti predvidjeno?
MIlka Planinac, *urci palci.
Last edited by prog321 on 20/10/2015 17:54, edited 1 time in total.
- dale cooper
- Posts: 31384
- Joined: 03/04/2007 09:55
- Location: Twin Peaks/Red Room
#6289 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
I ti kao i prog lupaš o nekakvim ateističkim utopijama koje kao ja propagiram. Ja u prethodnom postu spomenuhAZNADAR wrote:
Ja sam uvijek propagirao bosnjastvo i da mi je nacionalni identitet primarni. Odakle ti pomisao da tebi i slicnima imam nesto priznatii da si ti u poziciji ocjenjivaca? Ako je u pitanju crno-bijeli svijet i kontanje u krajnostima gdje se ljudi svrstavaju za sitnicu u ovu ili onu krajnost reci odmah da prestanem gubiti vrijeme sa tobom.
Tacno se kod tebe pokazuje ta predrasuda domacih urbanih ljevicara kada pricaju o Evropi kao ateistickom ili sekularnom raju. Pa vjera je u Skandinaviji itekako jaka, rodjeni se upisuju u crkvene knjige bez obzira na vjeroispovjest, placa se dio poreza i crkvi, vjerski praznici su i drzavni,.. itd. A nacionalizam alfa i omega i ta dva pojma vjere i nacije uopce nisu u sukobu. Pojma vi nemate o Evropi.
Kod nas je tacno da postoje tri naroda i tri vjere,.. ali neces opet nigdje naci definiciju ni pravilo da je za jedan narod rezervisana samo jedna vjera. I obrnuto. Bosnjacko ime nije nikada bilo rezervisano samo za muslimane i dok ne nadjes pravilo tvoja prica se svodi samo na stereotipe poput cirilica da je samo srpska.
Bosnjastvo ima isti korijen imena kao ime drzave. Osnovica ime Bosna koje je sastavni dio imena i drzave i nacije. To sto se samo muslimani ili ljudi muslimanske tradicije, porijekla,... jedini kite time ne znaci da to sam njima pripada.
U jednoj Srbiji danas imas oko 20 % nesrba. Sarolik zbir nacija, folklora, jezika,... i opet u samoj toj Srbiji mnogi nesrbi nemaju nikakav problem sa ocilima, srpskim jezikom, oni koji nastupaju za Srbiju a nisu Srbi sa ponosom nose amblem ocila, himna pjeva o srpskoj slozi,... puno lakse brojna manjina u Srbiji prihvata i ime drzave, jezika, zastave, himne,.. a toliki bauk kod nas kada se spomene bosnjastvo koje samo aludira imenom na Bosnu. Zasto je to toliko strasno? Po cemu je srpski prefiks bolje rangiran a bosnjacki tako strasan i obojen predrasudom o islamu sa negativnim kontekstom?
Velis nije bitna ideologija i jednopartijstvo vec socijalni aspekt bivse YU. Pa bez cvrste ruke i jednoumlja nisi ni mogao imati sredeneu drzavu sedamdesetih i dijelom osamdesetih kada se u YU jedino zivjelo dobro. A isti socijalni aspekt si imao i u Austriji pa sto nju ne prizivamo sa sjetom, izgradila je stosta. Ili sa socijalnog aspekta da predlozimo da budemo jos jedna savezna americka drzava. Malo morgen samo socijalni aspekt. U pitanju je politicka nezrelost gdje mnogi radije nebi gradili svoju drzavu i odricali se u to ime - vec bi radije pravednog tutora. Da je YU imala zestoke anomalije se uprvo pokazuje na ostacima toga danas koji na mmuku zadaju. I kod desnicara i kod ljevicara.
Evropu kao mahom katoličku, a ti meni da je zamišljam ateističku (sekularna svakako jeste).
Nema veze što se ide, daje lova i slave vjerski praznici u Evropi ili u Americi. Crkva je odvojena od države.
U prvom amandmanu Američkog ustava ti jasno stoji ta odrednica.
Halo, ba. 1993, Bošnjački sabor i uvođenje naziva bošnjak kao zamjenu za dotadašnji naziv musliman. I o čemu
dalje imamo raspravljati? Nisu to ime rezervisali ni srbi ni hrvati za sebe, nego muslimani. Čemu negiranje
odluke koja stoji preko 20 godina i koja je opšte prihvaćena odrednica u bošnjačkom narodu. Nisu oni tada predložili
ime Bošnjak kao ime za sve narode na ovom prostoru, nego su precizno definisali kao odrednicu za jedan specifičan
narod.
U Srbiji ti narodi o kojima govoriš imaju status nacionalnih manjina, a ne konstitutivnih naroda. I imaju izbor
žele li ili ne žele nastupati pod zastavom Srbije.
- KatarinaKosaca
- Posts: 20066
- Joined: 30/08/2008 17:28
- Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova
#6290 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
Naravno da nije jedini. Nego meni nešto ne štima nikako u diskusiji. Ako je ovoliko yugonostalgičara koji su živjeloi tu zemlju, zašto je nisu sačuvali? Ja nisam od tih. Niti sam u vrtiću plakala za Titom kad je umro, niti sam plakala za Yugom, valjda karakterno odbijam sve što mi se nameće, a to mi se nametalo. Ali, da nešto toliko volim, da čak pravdam i zločin tog nečega ili nekoga iz silne ljubavi, kao što to na ovoj temi nostalgičari loše rade, pa branila bih to 1991. Tad vas nije bilo_BataZiv_0809 wrote:Nije jediniKatarinaKosaca wrote:
Zar si imao sumnje u našeg daletaToliko voli Yugu da se za nju hrabro bori preko oceana
Ako ste , pak, ljubav za Yugu povukli iz naninih priča, onda je to jednostavno romansirana priča da ne kažem bajka i nekompetencija da se radi bilo kakav sud o pokojnici Yugoslaviji.
- piupiu
- Posts: 16761
- Joined: 05/01/2008 05:08
#6291 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
Kako misliš ko ih je tjerao da uzimaju kredite? Kao da ne živimo na istoj planeti. Koja to država ne uzima medjunarodne kredite za razvoj, za ovo, za ono? Osim toga, ovdje nije riječ o kreditima, već o makroekonomskim reformama ... ono, model Čile, Argentina, Grčka ... kako je propao rock'n'roll.prog321 wrote:piupiu wrote:Neki misle da ima i druga strana te priče. Ona po čileanskoj recepturi o kojoj smo pričali ranije ...prog321 wrote:I pod Markovicem je Juga bila bankrotirala.
1989e je on molio USA da mu dadnu kredit da prezivi godinu dana.
1991 je Juga bankrotirala zbog neplacanja duga.
http://www.monitor.net/monitor/9904a/yugodismantle.html
Ma hajde molim te.
Kao da je neko natjerao Jugoslaviju da uzima kredite. I to u dolarima ?![]()
Kada je dolar za vrijeme Regana skocio, dug Jugoslavije se ucetvorostrucio. Ali zar nije to moglo biti predvidjeno?
MIlka Planinac, *urci palci.![]()
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83515
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#6292 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
Ma bilo mi simpaticno/smijesno da Fudi govoris o prekookenskom aktivizmu, nista licnoKatarinaKosaca wrote: Naravno da nije jedini. Nego meni nešto ne štima nikako u diskusiji. Ako je ovoliko yugonostalgičara koji su živjeloi tu zemlju, zašto je nisu sačuvali? Ja nisam od tih. Niti sam u vrtiću plakala za Titom kad je umro, niti sam plakala za Yugom, valjda karakterno odbijam sve što mi se nameće, a to mi se nametalo. Ali, da nešto toliko volim, da čak pravdam i zločin tog nečega ili nekoga iz silne ljubavi, kao što to na ovoj temi nostalgičari loše rade, pa branila bih to 1991. Tad vas nije bilo
Ako ste , pak, ljubav za Yugu povukli iz naninih priča, onda je to jednostavno romansirana priča da ne kažem bajka i nekompetencija da se radi bilo kakav sud o pokojnici Yugoslaviji.
Ne znam ko smo to "mi". Ja sam premlad da bih bio jugonostalgican, ali imam oci i usi, a i potomak sam ljudi koji su dali veliki doprinos za obje drzave, ukljucujci i oruzani, pa sam imao od koga nauciti.
-
Bodkin
- Posts: 22543
- Joined: 03/09/2008 00:48
- Location: Overseas
#6293 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
Bolan znas li ti koliko ljudi mrzi svoju drzavu? Znasli koliko amerikanaca mrzi svoju drzavu? Znas li koliko bosnjaka je mrzi? Ili mislis sto navija za dzeku da je voli? Samo sto je bosnjak smije mrziti ali hrvat i srbin ne smiju jelde. Jer bosnjak je ioak patriota po definicijispreca wrote:mrzim budale i one koji mrze svoju drzavu...kontasAli Kemal wrote:To nije tesko skontati, dovoljno malo citati forum ili komentare po portalima, ali slusati izjave politicara, citati analize profesora, cuti sta kazu vjerske vodje.spreca wrote:Mozes govoriti samo u svoje ime....od kud ti podatak da vise od polovine gradjana mrzi svoju drzavu......a i zaboljeme kurac za one koji mrze svoju drzavu
Cak vjerujem da je i ti mrzis. Imas RS, Dodika, HDZ, SDS i slicno sto je dio BiH, kao sto je tvoja ruka dio tvoga tijela.![]()
Nemoj mi samo reci da si zadovoljan i da ne bi nista mijenjao, ukidao itd.
Dakle odvoji Bosnu kao prostor od drzave BiH i njenih institucija koje je predstavljaju i zbog kojih ona jeste drzava.
-
Fudo387
- Posts: 21793
- Joined: 24/01/2015 19:44
#6294 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
To uopste nije sporno, problem je sto pokusaji od partizanapiupiu wrote:Kako misliš ko ih je tjerao da uzimaju kredite? Kao da ne živimo na istoj planeti. Koja to država ne uzima medjunarodne kredite za razvoj, za ovo, za ono?
anamona drzava bila bolja, potpuno ignorisuci cinjenicu da se i ona hudnica zaduzivala do besvijesti.
-
Fudo387
- Posts: 21793
- Joined: 24/01/2015 19:44
#6295 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
To si slago._BataZiv_0809 wrote:Ne znam ko smo to "mi". Ja sam premlad da bih bio jugonostalgican, ali imam oci i usi, a i potomak sam ljudi koji su dali veliki doprinos za obje drzave, ukljucujci i oruzani, pa sam imao od koga nauciti.
-
prog321
- Posts: 7052
- Joined: 08/07/2014 21:03
#6296 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
Nijedna zemlja na uzima kredite za razvoj ako ne mora.piupiu wrote: Kako misliš ko ih je tjerao da uzimaju kredite? Kao da ne živimo na istoj planeti. Koja to država ne uzima medjunarodne kredite za razvoj, za ovo, za ono? Osim toga, ovdje nije riječ o kreditima, već o makroekonomskim reformama ... ono, model Čile, Argentina, Grčka ... kako je propao rock'n'roll.
Pogotovo ako taj dug prelazi otplativu granicu.
Ovo sto zapadne zemlje izmedju sebe zadnjih 20 godina rade je sasvim nov nacin financijske suranje.
I to moze samo izmedju njih da funkcionise jer imaju mogucnosti tiskanja novca bez pokrica.
To uopste nije bila strategija nijedne zemlje u ranim 80im. Ne bi trebala biti ni Jugoslavije.
- piupiu
- Posts: 16761
- Joined: 05/01/2008 05:08
#6297 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
Ma, daj, molim te, nemoj me nasmijavati. K'o biva Amerika će nekad nekome vratiti svojih 20 triliona duga ... 
-
Bodkin
- Posts: 22543
- Joined: 03/09/2008 00:48
- Location: Overseas
#6298 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
Skolstvo u rangu najrazvijenih. Manje ubistava nego u amsterdamu. Ti si jarane bezobrazan i to zato sto znas da bi te svako normalan nazvao idiotom zbog tvojih tvrdnji ali znas da ovdje na forumu niko nece da fasuje ban zbog tebe pa izvalis ovako nestoprog321 wrote:Bodkin wrote:Jebem ti internet kad je svako dobio mogucnost da pise...gdje je vecina, kod privatnika ili samozaposleni? Gdje je tu skolstvo, sigurnost, kultura, sport. Kako se dobije posao u toj drzavnoj?prog321 wrote:Vecina seljaka zivi bolje danas nego u Jugi.
Svi zaposleni u drzavnim institucijama zive bolje danas nego u Jugi.
Vecina samozaposlenih bolje zive danas nego u Jugi.
Jedini koji su izvisili su nezaposleni i oni koji rade za minimalac kod privatnika.
-Ne znam da li ti upste zivis u BiH. Tako da meljes gluposti iz 'cinimise' Njemacke.
Nase skolstvo je u rangu najrazvijenijh zemalja. Osnovno skolstvo nije nista losije od onog u Jugi. Upravo sam sestricnu dovodio iz skole, 4 razred. I bubaju iste stvari sto sam ja bubao u Jugi.
A visoko skolstvo izbacuje inzinjere koji se nekim cudom lako zaposle u Njemackoj i Skandinaviji.
-Sigurnost je sasvim ok. Manje je ubistava u Sarajevu nego u Amsterdamu recimo.
- Sport- Amel Tuka, Edin Dzeko, Mirza Teletovic, itd. itd.
-Kultura- otvorio se i onaj bezvrijedni muzej za kojim ste kmecali godinama.
-
Bodkin
- Posts: 22543
- Joined: 03/09/2008 00:48
- Location: Overseas
#6299 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
Zna dofu sve o porodicnom stablu preko monitoraFudo387 wrote:To si slago._BataZiv_0809 wrote:Ne znam ko smo to "mi". Ja sam premlad da bih bio jugonostalgican, ali imam oci i usi, a i potomak sam ljudi koji su dali veliki doprinos za obje drzave, ukljucujci i oruzani, pa sam imao od koga nauciti.
- spreca
- Posts: 66518
- Joined: 07/11/2006 19:31
- Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu
#6300 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište
De ne pricaj gluposti....ljudi ne mrze drzavu....mogu da mrze sistem i vlast.....ni ja nevolim vlast......drzava nije isto sto i vlast...vlast se mijenja a drzava ostaje..........a vi produzite mrziti drzavu u kojoj zivite ......jebiga nije ni vama lako......svu noc sanjas neku drzavu a ujutro se probudis u drzavi koju mrzisBodkin wrote:
Bolan znas li ti koliko ljudi mrzi svoju drzavu? Znasli koliko amerikanaca mrzi svoju drzavu? Znas li koliko bosnjaka je mrzi? Ili mislis sto navija za dzeku da je voli? Samo sto je bosnjak smije mrziti ali hrvat i srbin ne smiju jelde. Jer bosnjak je ioak patriota po definiciji
