Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#6276 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Fudo387 »

spreca wrote:
Fudo387 wrote:
To je vec druga prica.
za sve sta je bilo ,komunisti su najveci krivci......komuniste i drzavu nisi smio spomenuti osim u paroli....zivjela jugoslavija...zivio skj :lol: :lol: jebat ih :lol:
Imali su oni i dobrih stvari, ali obzirom na neke katastrofalne greske i zavrsni scenario, to zadnje, jebat ih. :lol:
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#6277 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by piupiu »

oridjidji wrote:
piupiu wrote:
oridjidji wrote: ...
Ooooo, di si Djidji ... samo da te pozdravim. :)
Ej piupiu, sta mai :D
Mi pleeeeešemo, lalalallalalalala, cijeli dan i noć ... :curica: :plesu: :mercireklama: :igrac:

I tako. :mrgreen:
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#6278 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Ali Kemal »

spreca wrote:Mozes govoriti samo u svoje ime....od kud ti podatak da vise od polovine gradjana mrzi svoju drzavu......a i zaboljeme kurac za one koji mrze svoju drzavu
To nije tesko skontati, dovoljno malo citati forum ili komentare po portalima, ali slusati izjave politicara, citati analize profesora, cuti sta kazu vjerske vodje.
Cak vjerujem da je i ti mrzis. Imas RS, Dodika, HDZ, SDS i slicno sto je dio BiH, kao sto je tvoja ruka dio tvoga tijela. :bih:
Nemoj mi samo reci da si zadovoljan i da ne bi nista mijenjao, ukidao itd.

Dakle odvoji Bosnu kao prostor od drzave BiH i njenih institucija koje je predstavljaju i zbog kojih ona jeste drzava.
prog321 wrote:I pod Markovicem je Juga bila bankrotirala.
1989e je on molio USA da mu dadnu kredit da prezivi godinu dana.
1991 je Juga bankrotirala zbog neplacanja duga.
Pa to si vec prije lago, smisli nesto novo ili prepisu sta pisu uSAFF-u :zzzz:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6279 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by spreca »

Ali Kemal wrote:
spreca wrote:Mozes govoriti samo u svoje ime....od kud ti podatak da vise od polovine gradjana mrzi svoju drzavu......a i zaboljeme kurac za one koji mrze svoju drzavu
To nije tesko skontati, dovoljno malo citati forum ili komentare po portalima, ali slusati izjave politicara, citati analize profesora, cuti sta kazu vjerske vodje.
Cak vjerujem da je i ti mrzis. Imas RS, Dodika, HDZ, SDS i slicno sto je dio BiH, kao sto je tvoja ruka dio tvoga tijela. :bih:
Nemoj mi samo reci da si zadovoljan i da ne bi nista mijenjao, ukidao itd.

Dakle odvoji Bosnu kao prostor od drzave BiH i njenih institucija koje je predstavljaju i zbog kojih ona jeste drzava.
mrzim budale i one koji mrze svoju drzavu...kontas
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6280 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by spreca »

piupiu wrote:
Mi pleeeeešemo, lalalallalalalala, cijeli dan i noć ... :curica: :plesu: :mercireklama: :igrac:

I tako. :mrgreen:
jel to praznujes raspad drzave ili si gdje na igranci :lol: :lol:
User avatar
dale cooper
Posts: 31384
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#6281 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by dale cooper »

Fudo387 wrote:
dale cooper wrote:Po meni Titova greška je što nije kada je bio na vrhuncu moći organizovao slobodne izborei dopustio ovim nacionalistima da oforme stranke i iznesu svoj program i stavove. Uzeo bi ih lopatom.
Ne vjerujem.
Onda podcjenjuješ popularnost koju je Tito tada imao kod naroda, da ne govorimo o njegovim sposobnostima
kao političara. Sa slobodnim izborima bi nacionalistima izbio većinu arsenala koji su imali protiv njega.
Da sam bio na njegovom mjestu, sve bih ih pustio iz zatvora i onda rekao pokažite šta imate i šta nudite.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#6282 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Fudo387 »

dale cooper wrote:
Fudo387 wrote:
dale cooper wrote:Po meni Titova greška je što nije kada je bio na vrhuncu moći organizovao slobodne izborei dopustio ovim nacionalistima da oforme stranke i iznesu svoj program i stavove. Uzeo bi ih lopatom.
Ne vjerujem.
Onda podcjenjuješ popularnost koju je Tito tada imao kod naroda, da ne govorimo o njegovim sposobnostima
kao političara. Sa slobodnim izborima bi nacionalistima izbio većinu arsenala koji su imali protiv njega.
Da sam bio na njegovom mjestu, sve bih ih pustio iz zatvora i onda rekao pokažite šta imate i šta nudite.
Zelis reci da si ti pametniji od njega, i da si bolje poznavao raspolozenje nasih braCkih naroda i narodnosti?
:D
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#6283 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by KatarinaKosaca »

Fudo387 wrote:Zelis reci da si ti pametniji od njega, i da si bolje poznavao raspolozenje nasih braCkih naroda i narodnosti? :D
Zar si imao sumnje u našeg daleta :D Toliko voli Yugu da se za nju hrabro bori preko oceana :lol:
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#6284 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by hAZNADAR »

Dozer wrote:
hAZNADAR wrote: Nadam se da je u redu sto sam odabrao osnovne postavke. Ne ono sto meni odgovara vec recenice koje vise objasnjavaju sustinu.

1. To da je Bosanac isto sto i Bosnjak nekada je tvoja teorija i slicnih. To je tvoja licna logika.
OK, postujem, ali koliko tvoja licna logika pije vode u ovoj prici? Cuo sam i drugih logika, raznoraznih,.. pa cak i da je Bosanac ustvari konj, pasmina konja. Ili da je Bosnjak samo neko sa sela i planina. 2. Cuo sam i logike da se ime Hercegovina treba ukinuti iz naziva i da bude samo Bosna. A tek Hercegovce koji se po istom kriteriju skracenice za ime drzave nazivaju Hercegovcima.
Sve te logike poput tvoje su privatna misljenja. 3. U stvarnosti se pravno i politicki, skolski i institucionalno nametnulo bosnjacko ime. I nauka i cinjenice su na toj strani.
4. Vezano za drzavnost i drzavnu nacionalnost tu moze samo biti prostor za bosanskohercegovacku naciju. Koliko god ti hercegovina zvucala komplikovana - tako je jedino ispravno.
5. Ime nase drzave sadrzi dva reginalna pojma istog ranga. Bosna i Hercegovina. Isto kao Trinidad i Tobago. To nije isto kao United States of America gdje ljudi mogu reci skraceno American.
Ili Velika Britanija gdje ljudi mogu reci skraceno British.

6. Ime nase drzave sadrzi dva pojma totalno ravnopravna i Hercegovac isto moze biti skracenica po tvojoj logici. Zasto bas Bosna mozes objasniti - posebno Heregovcima koji se osipaju od toga.
7. Kakvo crno ispiranje mozga i etnonacinalisticki mainstream. Pa sama formulacija na popisu je glatko izbjegla da Srbi budu najbrojniji narod u BiH. Zato sto bosnjacko ime jos nije zavladalo skroz kod nas starijih. Kod mladjih jeste, ali mi bivsi Jugosloveni i dalje raspravljamo jel Bosanac, jel Bosnjak, jel Musliman,..

8. Sam Bosanac se uglavnom upotrebljava iskljucivo u etnonacionalnom smislu. SIla ljudi, u mojoj familiji, u mom okruzenju upotrebljava Bosanac umjesto Bosnjak iskljucivo u etnickom smislu i vjerskom. Na isti pojam koji tacno oznacava Bosnjaka ljudi stavljaju Bosanca. Obicaj i tradicija.I u Srbiji, Hrvatskoj na spomen Muja i Sulja,.. kazu Bosanci a ne Bosnjaci. Stariji vjernici i dalje upotrebljavaju Musliman jer su sa time odrasli i na to navikli. 9. Opca konfuzija u nasem nacionalnom izjasnjavanju zahvaljujuci upravo standardima i politici bivse YU koja je neke postedila toga a negdje zakomplikovala. Da nam je mozak ispran - bili bi danas jednoglasni oko toga - ali nismo. Za neke stvari treba proci par generacija. U buducnosti kada ne bude nas koji pamtimo YU - nece biti vise ni ovih debata vec ce Bosnjastvo biti jedino i udomaceno. Vec sada mladja generacija koja puni 18 nema nikakve dvojbe kako se zove i nema debate oko toga.

Ne prozivaj civilizovane zemlje svijeta iz dva razloga. Prvo sto se kod njih gaji umjereni nacionalizam kojeg ovdasnji jugonostalgicari ne kontaju jer posmatraju sve u krajnostima,.. a drugo sto skoro niko nema ime drzave slozeno iz dva ravnopravna geografska pojma pa time i nema adekvatan tradicionalan naziv za drzavni nacionalizam koji objedinjuje oba pojma.
Covjece...vidis li ti sta pises...? Jos bolje - razumijes li ono sto sam pises? Komentarisem boldove, redom.

1. Nije to nikakva moja licna logika, nego istorijske cinjenice. Neke mladje, neke starije, ali istorijske cinjenice.

2. Bosna je daleko starija kao ime ovog prostora od dodatka Hercegovine, koja, realno, nije nista drugacija od Krajine ili Podrinja. Dakle, bez problema se moze ukinuti iz naziva drzave. Ostalo je nebuloza, vezano za Hercegovce kao zaseban naziv u konktesku drzave.

3. Da, ali od 1993. samo i jedino kao jedan od KONSTITUTIVNIH NARODA U BiH. Procitaj Ustav, majka mu stara, ako vec meni ne vjerujes.

4. Nema tu nista sporno, rekoh to vec jedno 469 puta na ovom forumu. Puni naziv nase nacionalnosti = BOSANSKOHERCEGOVACKA. Ali, ovo je vrlo tesko mijenjati po padezima bosanskog jezika, pa se najcesce koristi - Bosanac, i pri tome niko ne negira i Hercegovinu u tome. Cak nas i svijet tako vidi (Bosnian, ili Bosnian-Herzegovinian, i oboje podrazumijeva isto - BH naciju).

5. Ma nikad u zivotu, covjece, sta lupas? Jesi ti Hercegovac? Bosna ima skoro 1000 godina istorije, a Hercegovina? 24. I to je pitanje da li je zaista bilo tako.
Prve vijesti o Bosni poticu iz 10. vijeka. Nalazimo ih u djelu bizantskog pisca Konstantina Porfirogeneta "DE ADMINISTRANDO IMPERIO" (Upravljanje drzavom) u kojem se navodi "Horion Bosna" Naziv Bosna je predslavenskog tj. ilirskog porijekla.
Citaj, sve lijepo pise - https://hr.wikipedia.org/wiki/Povijest_ ... ercegovine
Hercegovina se pocinje upotrebavljati kao naziv za dio Bosne tek s dolaskom Turaka, a do tada je bila Humska ili ponekad i Zahumska oblast. Ovdje ti je objasnjeno i za 6.
I zasto bi Britanci mogli reci samo British, a ne Greatbritish, a mi ne mozemo reci samo Bosanac umjesto Bosnohercegovac? Logika...?

7. To raspravaljte vi koji niste sami sa sobom nacisto sta ste, jer ste djelimicno ili potpuno podlegli upravo tom ondasnjem i sadasnjem mainstream-u. ja vrlo dobro znam koja mi je nacionalnost - bosanskohercegovacka. Ti ako neznas, do tebe je, ne do mene.

8. Ne lupaj, ziv bio. Ne postoji "etnonacionalni" Bosanac, a pogotovo ne vjerski. Ti si se totalno pogubio :lol: :lol: :lol:

9. OpCa konfuzija je samo kod vas koji ste prihavatili mrznju prema onoj drzavi, a u ovoj se niste najbolje snasli i ne razumijete terminologiju, a hocete da budete "glavni" :D

Bjez ba... Ne mogu dalje, besmisleno je s obzirom da ili nesvjesno ili namjerno negiras istoriju, pokusavas je promijeniti i prilagoditi sebi i svojima.
Ti mozda jednostavno ili ne citas sta pises ili ne kontas.

1. Bosanac nema historijsko uporiste - Bosnjak ima.
2. Bez problema da se promijeni ime drzave tako sto bi se izbacilo Hercegovina?!? Prvo sto to nije moguce uraditi cak ni referendumom tj preglasavanjem zbog prava a drugo - nikada to niko nije potegao niti stavio na red. Ko je ovdje operisan od realnosti?
3. Da, u pravu si ali ja sam govorio o necemu drugome. Da od 93-ce nije bilo u opticaju nijedno drugo ime, cak ni prijedlog.
4. Tacno - bosanskohercegovacka. Ali tacno tako - nema skracenica.
5. Nisi razumio poentu. Ne govorim o historijatu vec aktuelnom imenu drzave. Nema DAI nista sa time i totalno je djetinjasto i glupo poturati DAI(kojeg sam siguran da ni sam ne znas objasniti u kontekstu tog vremena) u ovaj kontekst. Ja sam fino objasnio da BiH nije ista slozenica kao USA, VB. Zato jer BiH u imenu ima dva ravnopravna pojma. Historijski, Hercegovina se nekada zvala Hum i bila pripojena Bosni ali vise od 100 god je zvanicno ime ove drzave. Ne od Kulina bana ali je ipak zvanicno ime. Takvo ime ne moze imati skracenicu. Lako je reci American za Unites States of America, Jugosloven za SFRJ,.. ali Bosna i Hercegovina aktuelno ima u svom imenu dva ravnopravna pojma dvije regije i bilo koja skracenica ne moze izostaviti jedan od ta dva pojma. Ujedno i odgovor na br 4.
6. Ista stvar. Velika Britanija nije isto ni po smislu i gramaticki kao Bosna i Hercegovina. Ne postoje dvije zdruzene regije koje se zovu Velika i Britanija. :D
7.Znam i ja sta sam - Bosnjak. Ali u prethodnom odgovoru sam objasnio situaciju generalno u cijelom korpusu gdje ne postoji jednoobraznost. Citaj ponovo. Ako ti je to sad neki prostor za kurcenje tipa ja znam sta sam a tvoj problem sto ti,.. - prilicno djetinjast pokusaj. :roll:
8. Postoji u opcoj upotrebi itekako. Jako mnogo ljudi mijesa Bosanac i Bosnjak, toga sam svjedok svakog dana a nerjetko cujem i u medijima. Da, ponavljam, da - mnogi danas umjesto Bosnjak kazu Bosanac aludirajuci na etnopripadnost, cak i vjerski. Ne slazem se naravno sa time ali se to desava i to vrlo ucestalo. Ta dreka i lol te ne prave ni trunku pametnijim.
9. Pokusaj amaterske psihoanalize i tumacenje protivnika na taj nacin je obicno ili znak da ne mozes dalje svojim argumentima parirati mojim ili da jednostavno ne kontas. Da pojasnim ipak - YU ne mrzim, daleko od toga, imam mnogo lijepih uspomena i nedostaje mi mnogo toga. Ali istovremeno priznajem da to nije bila nikakava uzvisena civilizacija vec kratkotrajan period idile koji je u pozadini imao anomalije koje su na vrlo brutalan nacin dosle do izrazaja. Bolja ekonomija ali sa cijenom zabrane pluralizma i slobode govora i neravnopravan status naroda koje su se nazalost provukle. Danas tolike godine poslije ja smatram da je vrijeme za novi list i da nas tradicije i obicaji naslijedjeni iz tog vremena koce u mnogo toga.

Istoriju nikada ne negiram i smio bih se kladiti da je bolje poznajem od tebe posto je sam vise puta koristim naspram srpske mitomanije dok se tebe nesto ne sjecam u tome. Mozda imas pravo da je ova rasprava besmislena. Jesi li krenuo sa drekom, izvrtanjem mojih recenica, predstavom za publiku, spocitavanjem,... vrijeme je da se to stopira. Do daljnjega.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83515
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6285 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by _BataZiv_0809 »

KatarinaKosaca wrote:
Zar si imao sumnje u našeg daleta :D Toliko voli Yugu da se za nju hrabro bori preko oceana :lol:
Nije jedini :wink:
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#6286 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Fudo387 »

KatarinaKosaca wrote:
Fudo387 wrote:Zelis reci da si ti pametniji od njega, i da si bolje poznavao raspolozenje nasih braCkih naroda i narodnosti? :D
Zar si imao sumnje u našeg daleta :D Toliko voli Yugu da se za nju hrabro bori preko oceana :lol:
Aha, znaci i on supljira sa bezbjedne udaljenosti k'o i ja. :D :lol:

jes' vidio klosara, a znaju Fudi svako malo 'taaasss ti nama iz amerike, ovom to ne zamijeraju jer im pase capri. :-) :D

ma banda.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#6287 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by prog321 »

Ali Kemal wrote:
prog321 wrote:I pod Markovicem je Juga bila bankrotirala.
1989e je on molio USA da mu dadnu kredit da prezivi godinu dana.
1991 je Juga bankrotirala zbog neplacanja duga.
Pa to si vec prije lago, smisli nesto novo ili prepisu sta pisu uSAFF-u :zzzz:

Ja nikada nista nisam slagao.
Dokaze sam postavio ovdje. Ako hoces postaviit cu ovdje opet?
A ti sa svojim ogranicenjim znanjem samo znas sipat uvrede. Radije procitaj nesto u zivotu.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#6288 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by prog321 »

piupiu wrote:
prog321 wrote:I pod Markovicem je Juga bila bankrotirala.
1989e je on molio USA da mu dadnu kredit da prezivi godinu dana.
1991 je Juga bankrotirala zbog neplacanja duga.
Neki misle da ima i druga strana te priče. Ona po čileanskoj recepturi o kojoj smo pričali ranije ...

http://www.monitor.net/monitor/9904a/yugodismantle.html

Ma hajde molim te.
Kao da je neko natjerao Jugoslaviju da uzima kredite. I to u dolarima ? :-)
Kada je dolar za vrijeme Regana skocio, dug Jugoslavije se ucetvorostrucio. Ali zar nije to moglo biti predvidjeno?
MIlka Planinac, *urci palci. :-) :-D
Last edited by prog321 on 20/10/2015 17:54, edited 1 time in total.
User avatar
dale cooper
Posts: 31384
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#6289 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by dale cooper »

hAZNADAR wrote:
Ja sam uvijek propagirao bosnjastvo i da mi je nacionalni identitet primarni. Odakle ti pomisao da tebi i slicnima imam nesto priznati :D i da si ti u poziciji ocjenjivaca? Ako je u pitanju crno-bijeli svijet i kontanje u krajnostima gdje se ljudi svrstavaju za sitnicu u ovu ili onu krajnost reci odmah da prestanem gubiti vrijeme sa tobom.

Tacno se kod tebe pokazuje ta predrasuda domacih urbanih ljevicara kada pricaju o Evropi kao ateistickom ili sekularnom raju. Pa vjera je u Skandinaviji itekako jaka, rodjeni se upisuju u crkvene knjige bez obzira na vjeroispovjest, placa se dio poreza i crkvi, vjerski praznici su i drzavni,.. itd. A nacionalizam alfa i omega i ta dva pojma vjere i nacije uopce nisu u sukobu. Pojma vi nemate o Evropi.

Kod nas je tacno da postoje tri naroda i tri vjere,.. ali neces opet nigdje naci definiciju ni pravilo da je za jedan narod rezervisana samo jedna vjera. I obrnuto. Bosnjacko ime nije nikada bilo rezervisano samo za muslimane i dok ne nadjes pravilo tvoja prica se svodi samo na stereotipe poput cirilica da je samo srpska.

Bosnjastvo ima isti korijen imena kao ime drzave. Osnovica ime Bosna koje je sastavni dio imena i drzave i nacije. To sto se samo muslimani ili ljudi muslimanske tradicije, porijekla,... jedini kite time ne znaci da to sam njima pripada.

U jednoj Srbiji danas imas oko 20 % nesrba. Sarolik zbir nacija, folklora, jezika,... i opet u samoj toj Srbiji mnogi nesrbi nemaju nikakav problem sa ocilima, srpskim jezikom, oni koji nastupaju za Srbiju a nisu Srbi sa ponosom nose amblem ocila, himna pjeva o srpskoj slozi,... puno lakse brojna manjina u Srbiji prihvata i ime drzave, jezika, zastave, himne,.. a toliki bauk kod nas kada se spomene bosnjastvo koje samo aludira imenom na Bosnu. Zasto je to toliko strasno? Po cemu je srpski prefiks bolje rangiran a bosnjacki tako strasan i obojen predrasudom o islamu sa negativnim kontekstom?

Velis nije bitna ideologija i jednopartijstvo vec socijalni aspekt bivse YU. Pa bez cvrste ruke i jednoumlja nisi ni mogao imati sredeneu drzavu sedamdesetih i dijelom osamdesetih kada se u YU jedino zivjelo dobro. A isti socijalni aspekt si imao i u Austriji pa sto nju ne prizivamo sa sjetom, izgradila je stosta. Ili sa socijalnog aspekta da predlozimo da budemo jos jedna savezna americka drzava. Malo morgen samo socijalni aspekt. U pitanju je politicka nezrelost gdje mnogi radije nebi gradili svoju drzavu i odricali se u to ime - vec bi radije pravednog tutora. Da je YU imala zestoke anomalije se uprvo pokazuje na ostacima toga danas koji na mmuku zadaju. I kod desnicara i kod ljevicara.
I ti kao i prog lupaš o nekakvim ateističkim utopijama koje kao ja propagiram. Ja u prethodnom postu spomenu
Evropu kao mahom katoličku, a ti meni da je zamišljam ateističku (sekularna svakako jeste).
Nema veze što se ide, daje lova i slave vjerski praznici u Evropi ili u Americi. Crkva je odvojena od države.
U prvom amandmanu Američkog ustava ti jasno stoji ta odrednica.

Halo, ba. 1993, Bošnjački sabor i uvođenje naziva bošnjak kao zamjenu za dotadašnji naziv musliman. I o čemu
dalje imamo raspravljati? Nisu to ime rezervisali ni srbi ni hrvati za sebe, nego muslimani. Čemu negiranje
odluke koja stoji preko 20 godina i koja je opšte prihvaćena odrednica u bošnjačkom narodu. Nisu oni tada predložili
ime Bošnjak kao ime za sve narode na ovom prostoru, nego su precizno definisali kao odrednicu za jedan specifičan
narod.

U Srbiji ti narodi o kojima govoriš imaju status nacionalnih manjina, a ne konstitutivnih naroda. I imaju izbor
žele li ili ne žele nastupati pod zastavom Srbije.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#6290 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by KatarinaKosaca »

_BataZiv_0809 wrote:
KatarinaKosaca wrote:
Zar si imao sumnje u našeg daleta :D Toliko voli Yugu da se za nju hrabro bori preko oceana :lol:
Nije jedini :wink:
Naravno da nije jedini. Nego meni nešto ne štima nikako u diskusiji. Ako je ovoliko yugonostalgičara koji su živjeloi tu zemlju, zašto je nisu sačuvali? Ja nisam od tih. Niti sam u vrtiću plakala za Titom kad je umro, niti sam plakala za Yugom, valjda karakterno odbijam sve što mi se nameće, a to mi se nametalo. Ali, da nešto toliko volim, da čak pravdam i zločin tog nečega ili nekoga iz silne ljubavi, kao što to na ovoj temi nostalgičari loše rade, pa branila bih to 1991. Tad vas nije bilo
Ako ste , pak, ljubav za Yugu povukli iz naninih priča, onda je to jednostavno romansirana priča da ne kažem bajka i nekompetencija da se radi bilo kakav sud o pokojnici Yugoslaviji.
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#6291 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by piupiu »

prog321 wrote:
piupiu wrote:
prog321 wrote:I pod Markovicem je Juga bila bankrotirala.
1989e je on molio USA da mu dadnu kredit da prezivi godinu dana.
1991 je Juga bankrotirala zbog neplacanja duga.
Neki misle da ima i druga strana te priče. Ona po čileanskoj recepturi o kojoj smo pričali ranije ...

http://www.monitor.net/monitor/9904a/yugodismantle.html

Ma hajde molim te.
Kao da je neko natjerao Jugoslaviju da uzima kredite. I to u dolarima ? :-)
Kada je dolar za vrijeme Regana skocio, dug Jugoslavije se ucetvorostrucio. Ali zar nije to moglo biti predvidjeno?
MIlka Planinac, *urci palci. :-) :-D
Kako misliš ko ih je tjerao da uzimaju kredite? Kao da ne živimo na istoj planeti. Koja to država ne uzima medjunarodne kredite za razvoj, za ovo, za ono? Osim toga, ovdje nije riječ o kreditima, već o makroekonomskim reformama ... ono, model Čile, Argentina, Grčka ... kako je propao rock'n'roll. :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83515
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6292 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by _BataZiv_0809 »

KatarinaKosaca wrote: Naravno da nije jedini. Nego meni nešto ne štima nikako u diskusiji. Ako je ovoliko yugonostalgičara koji su živjeloi tu zemlju, zašto je nisu sačuvali? Ja nisam od tih. Niti sam u vrtiću plakala za Titom kad je umro, niti sam plakala za Yugom, valjda karakterno odbijam sve što mi se nameće, a to mi se nametalo. Ali, da nešto toliko volim, da čak pravdam i zločin tog nečega ili nekoga iz silne ljubavi, kao što to na ovoj temi nostalgičari loše rade, pa branila bih to 1991. Tad vas nije bilo
Ako ste , pak, ljubav za Yugu povukli iz naninih priča, onda je to jednostavno romansirana priča da ne kažem bajka i nekompetencija da se radi bilo kakav sud o pokojnici Yugoslaviji.
Ma bilo mi simpaticno/smijesno da Fudi govoris o prekookenskom aktivizmu, nista licno :D

Ne znam ko smo to "mi". Ja sam premlad da bih bio jugonostalgican, ali imam oci i usi, a i potomak sam ljudi koji su dali veliki doprinos za obje drzave, ukljucujci i oruzani, pa sam imao od koga nauciti.
Bodkin
Posts: 22543
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#6293 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Bodkin »

spreca wrote:
Ali Kemal wrote:
spreca wrote:Mozes govoriti samo u svoje ime....od kud ti podatak da vise od polovine gradjana mrzi svoju drzavu......a i zaboljeme kurac za one koji mrze svoju drzavu
To nije tesko skontati, dovoljno malo citati forum ili komentare po portalima, ali slusati izjave politicara, citati analize profesora, cuti sta kazu vjerske vodje.
Cak vjerujem da je i ti mrzis. Imas RS, Dodika, HDZ, SDS i slicno sto je dio BiH, kao sto je tvoja ruka dio tvoga tijela. :bih:
Nemoj mi samo reci da si zadovoljan i da ne bi nista mijenjao, ukidao itd.

Dakle odvoji Bosnu kao prostor od drzave BiH i njenih institucija koje je predstavljaju i zbog kojih ona jeste drzava.
mrzim budale i one koji mrze svoju drzavu...kontas
Bolan znas li ti koliko ljudi mrzi svoju drzavu? Znasli koliko amerikanaca mrzi svoju drzavu? Znas li koliko bosnjaka je mrzi? Ili mislis sto navija za dzeku da je voli? Samo sto je bosnjak smije mrziti ali hrvat i srbin ne smiju jelde. Jer bosnjak je ioak patriota po definiciji
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#6294 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Fudo387 »

piupiu wrote:Kako misliš ko ih je tjerao da uzimaju kredite? Kao da ne živimo na istoj planeti. Koja to država ne uzima medjunarodne kredite za razvoj, za ovo, za ono?
To uopste nije sporno, problem je sto pokusaji od partizana :D zaduzenost danasnje drzave koriste kao argument u raspravi kako je rahmetli
anamona drzava bila bolja, potpuno ignorisuci cinjenicu da se i ona hudnica zaduzivala do besvijesti.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#6295 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Fudo387 »

_BataZiv_0809 wrote:Ne znam ko smo to "mi". Ja sam premlad da bih bio jugonostalgican, ali imam oci i usi, a i potomak sam ljudi koji su dali veliki doprinos za obje drzave, ukljucujci i oruzani, pa sam imao od koga nauciti.
To si slago. :D
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#6296 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by prog321 »

piupiu wrote: Kako misliš ko ih je tjerao da uzimaju kredite? Kao da ne živimo na istoj planeti. Koja to država ne uzima medjunarodne kredite za razvoj, za ovo, za ono? Osim toga, ovdje nije riječ o kreditima, već o makroekonomskim reformama ... ono, model Čile, Argentina, Grčka ... kako je propao rock'n'roll. :D
Nijedna zemlja na uzima kredite za razvoj ako ne mora.
Pogotovo ako taj dug prelazi otplativu granicu.

Ovo sto zapadne zemlje izmedju sebe zadnjih 20 godina rade je sasvim nov nacin financijske suranje.
I to moze samo izmedju njih da funkcionise jer imaju mogucnosti tiskanja novca bez pokrica.
To uopste nije bila strategija nijedne zemlje u ranim 80im. Ne bi trebala biti ni Jugoslavije.
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#6297 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by piupiu »

Ma, daj, molim te, nemoj me nasmijavati. K'o biva Amerika će nekad nekome vratiti svojih 20 triliona duga ... :lol:
Bodkin
Posts: 22543
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#6298 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Bodkin »

prog321 wrote:
Bodkin wrote:
prog321 wrote:Vecina seljaka zivi bolje danas nego u Jugi.
Svi zaposleni u drzavnim institucijama zive bolje danas nego u Jugi.
Vecina samozaposlenih bolje zive danas nego u Jugi.

Jedini koji su izvisili su nezaposleni i oni koji rade za minimalac kod privatnika.
Jebem ti internet kad je svako dobio mogucnost da pise...gdje je vecina, kod privatnika ili samozaposleni? Gdje je tu skolstvo, sigurnost, kultura, sport. Kako se dobije posao u toj drzavnoj?

-Ne znam da li ti upste zivis u BiH. Tako da meljes gluposti iz 'cinimise' Njemacke.
Nase skolstvo je u rangu najrazvijenijh zemalja. Osnovno skolstvo nije nista losije od onog u Jugi. Upravo sam sestricnu dovodio iz skole, 4 razred. I bubaju iste stvari sto sam ja bubao u Jugi.
A visoko skolstvo izbacuje inzinjere koji se nekim cudom lako zaposle u Njemackoj i Skandinaviji.

-Sigurnost je sasvim ok. Manje je ubistava u Sarajevu nego u Amsterdamu recimo.

- Sport- Amel Tuka, Edin Dzeko, Mirza Teletovic, itd. itd.

-Kultura- otvorio se i onaj bezvrijedni muzej za kojim ste kmecali godinama. :-D
Skolstvo u rangu najrazvijenih. Manje ubistava nego u amsterdamu. Ti si jarane bezobrazan i to zato sto znas da bi te svako normalan nazvao idiotom zbog tvojih tvrdnji ali znas da ovdje na forumu niko nece da fasuje ban zbog tebe pa izvalis ovako nesto
Bodkin
Posts: 22543
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#6299 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Bodkin »

Fudo387 wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Ne znam ko smo to "mi". Ja sam premlad da bih bio jugonostalgican, ali imam oci i usi, a i potomak sam ljudi koji su dali veliki doprinos za obje drzave, ukljucujci i oruzani, pa sam imao od koga nauciti.
To si slago. :D
Zna dofu sve o porodicnom stablu preko monitora
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6300 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by spreca »

Bodkin wrote:
Bolan znas li ti koliko ljudi mrzi svoju drzavu? Znasli koliko amerikanaca mrzi svoju drzavu? Znas li koliko bosnjaka je mrzi? Ili mislis sto navija za dzeku da je voli? Samo sto je bosnjak smije mrziti ali hrvat i srbin ne smiju jelde. Jer bosnjak je ioak patriota po definiciji
De ne pricaj gluposti....ljudi ne mrze drzavu....mogu da mrze sistem i vlast.....ni ja nevolim vlast......drzava nije isto sto i vlast...vlast se mijenja a drzava ostaje..........a vi produzite mrziti drzavu u kojoj zivite ......jebiga nije ni vama lako......svu noc sanjas neku drzavu a ujutro se probudis u drzavi koju mrzis :mrgreen:........a sto se tice boldanog.......jeste ufatilooooooo popi sta ba :-) :-) :mrgreen:
Post Reply