juga 1950.-1990.

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#6276 Re: juga 1950.-1990.

Post by Banksy »

A takvi polako, biologijom, preuzimaju društvo i pozicije. Kako kažu, pravićemo one od blata.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65962
Joined: 03/08/2010 19:04

#6277 Re: juga 1950.-1990.

Post by kakavdanakneiskustvu »

piupiu wrote:
uglavnomja wrote:a hljeba nikad nije falilo, cuj nestasica hljeba 83. :D
E, fakat. :lol:

Imam ja ove mladje raje u porodici, devedeseto naovamo, sve znaju bolje od mene. Obično kažu: "PriĆo mi čo'ek."

moja žena ista,rođena u vrijeme olimpijade,ja desetak godina stariji,sve ona zna bolje kako je tad bilo
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6278 Re: juga 1950.-1990.

Post by spreca »

uglavnomja wrote:
spreca wrote: ovo nema veze sa nestasicom hljeba i 83 godinom....bas sam bio tih godina u Splitu.....ovo moze biti mozda negdje psle rata...ovo neko ko hoce da pljune po jugi a nema pojma kako je bilo pa se provaljuje
:thumbup:


u svakom slucaju sto je bilo nestasica to su bili uvozni proizvodi, kafa, benzin i sl. u jednom kratkom periodu

a hljeba nikad nije falilo,
cuj nestasica hljeba 83. :D
:thumbup: e bas tako.....ako je ista bilo bilo je hljeba.....i to pravog hljeba a ne ovo danas sto nazivaju hljebom najcesce nema veze sa hljebom jer su valjda svi standardi odbaceni.....ja se sjecam da je samo bila nestasica kafe, benzina i praska za vesh drugoga se ne sjecam .....ali Somuna je bilo za Izvoz :D ...lazu i lazu.....nekad smo imali Varteks Alija Hodzic Beko Kluz Mura itd itd a danas imamo made in cina i sve za marku :lol: :lol: :lol: :lol:
Last edited by spreca on 08/01/2018 12:28, edited 1 time in total.
User avatar
dragma
Posts: 3761
Joined: 19/02/2014 16:24
Location: Ja nisam odavle
Vozim: Pješe

#6279 Re: juga 1950.-1990.

Post by dragma »

uglavnomja wrote:
spreca wrote: ovo nema veze sa nestasicom hljeba i 83 godinom....bas sam bio tih godina u Splitu.....ovo moze biti mozda negdje psle rata...ovo neko ko hoce da pljune po jugi a nema pojma kako je bilo pa se provaljuje
:thumbup:


u svakom slucaju sto je bilo nestasica to su bili uvozni proizvodi, kafa, benzin i sl. u jednom kratkom periodu

a hljeba nikad nije falilo, cuj nestasica hljeba 83. :D
Image
Last edited by dragma on 08/01/2018 12:28, edited 1 time in total.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#6280 Re: juga 1950.-1990.

Post by stakasa »

kakavdanakneiskustvu wrote:
piupiu wrote:
uglavnomja wrote:a hljeba nikad nije falilo, cuj nestasica hljeba 83. :D
E, fakat. :lol:

Imam ja ove mladje raje u porodici, devedeseto naovamo, sve znaju bolje od mene. Obično kažu: "PriĆo mi čo'ek."

moja žena ista,rođena u vrijeme olimpijade,ja desetak godina stariji,sve ona zna bolje kako je tad bilo
:D
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#6281 Re: juga 1950.-1990.

Post by piupiu »

spreca wrote:
uglavnomja wrote:
spreca wrote: ovo nema veze sa nestasicom hljeba i 83 godinom....bas sam bio tih godina u Splitu.....ovo moze biti mozda negdje psle rata...ovo neko ko hoce da pljune po jugi a nema pojma kako je bilo pa se provaljuje
:thumbup:


u svakom slucaju sto je bilo nestasica to su bili uvozni proizvodi, kafa, benzin i sl. u jednom kratkom periodu

a hljeba nikad nije falilo,
cuj nestasica hljeba 83. :D
:thumbup: e bas tako.....ako je ista bilo bilo je hljeba.....i to pravog hljeba a novo danas sto nazivaju hljebom najcesce nema veze sa hljebom jer su valjda svi standardi odbaceni.....ja se sjecam da je samo bila nestasica kafe, benzina i praska za vesh drugoga se ne sjecam .....ali Somuna je bilo za Izvoz :D ...lazu i lazu.....nekad smo imali Varteks Alija Hodzic Beko Kluz Mura itd itd a danas imamo made in cina i sve za marku :lol: :lol: :lol: :lol:
Bila je i nestašica vate, ne'š vjerovat'. Znam da je mojoj nani iz Splita stizala vata od prijateljice, jer je kod nas u jednom trenutku nije bilo. A hljeb je jedno vrijeme pravo brzo nestajao ujutro. To je tačno. Somuna je uvijek bilo. :D
Last edited by piupiu on 08/01/2018 12:32, edited 2 times in total.
User avatar
dragma
Posts: 3761
Joined: 19/02/2014 16:24
Location: Ja nisam odavle
Vozim: Pješe

#6282 Re: juga 1950.-1990.

Post by dragma »

spreca wrote:
dragma wrote:Image
ovo nema veze sa nestasicom hljeba i 83 godinom....bas sam bio tih godina u Splitu.....ovo moze biti mozda negdje psle rata...ovo neko ko hoce da pljune po jugi a nema pojma kako je bilo pa se provaljuje
Ista prodavnica poslije rata:

Image

Trgovačko preduzeće "Prehrana" je tokom rata preuzeo Agrokor.
Last edited by dragma on 08/01/2018 12:34, edited 1 time in total.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19943
Joined: 28/07/2012 15:59

#6283 Re: juga 1950.-1990.

Post by uglavnomja »

dragma se dokop'o nekog anti-yu kolaza :D

pun ih internet, narocito ovih sto jedu kruh, a ne hljeb ...

a nidje datuma
poslije drugog rata je bilo drugacije, ali 1983. :-)
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#6284 Re: juga 1950.-1990.

Post by stakasa »

uglavnomja wrote:dragma se dokop'o nekog anti-yu kolaza :D

pun ih internet, narocito ovih sto jedu kruh, a ne hljeb ...

a nidje datuma
poslije drugog rata je bilo drugacije, ali 1983. :-)
Sigurno je bilo redova u tom periodu. Ne znam koliko je to variralo od grada do grada. Kafa, benzin, ne mogu se sad sjetit sta sve jos. Pa slabo je ko u Trst isao a da ne kupi barem dva kila rize staroj :D
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#6285 Re: juga 1950.-1990.

Post by piupiu »

kakavdanakneiskustvu wrote:
piupiu wrote:
uglavnomja wrote:a hljeba nikad nije falilo, cuj nestasica hljeba 83. :D
E, fakat. :lol:

Imam ja ove mladje raje u porodici, devedeseto naovamo, sve znaju bolje od mene. Obično kažu: "PriĆo mi čo'ek."

moja žena ista,rođena u vrijeme olimpijade,ja desetak godina stariji,sve ona zna bolje kako je tad bilo
Eeee, blago tebi. :lol: Ja bih se odmah s njima potukla, toliko mi idu na nerve, toliko su uvjereni da sve znaju, a lupaju nevidjene gluposti. :mrgreen:
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#6286 Re: juga 1950.-1990.

Post by Banksy »

'83. je godina olimpijske izgradnje Sarajeva kad smo dobili planinske hotele, Holiday, Zetru, Dobrinju, trolu, gasifikaciju, nove asfalte, itd. Sugerirati da smo te godine (bilo ko u Yu) bili gladni hljeba je baš žešća nebuloza.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#6287 Re: juga 1950.-1990.

Post by insomnia78 »

dragma wrote:
uglavnomja wrote:
spreca wrote: ovo nema veze sa nestasicom hljeba i 83 godinom....bas sam bio tih godina u Splitu.....ovo moze biti mozda negdje psle rata...ovo neko ko hoce da pljune po jugi a nema pojma kako je bilo pa se provaljuje
:thumbup:


u svakom slucaju sto je bilo nestasica to su bili uvozni proizvodi, kafa, benzin i sl. u jednom kratkom periodu

a hljeba nikad nije falilo, cuj nestasica hljeba 83. :D
Image
:lol:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6288 Re: juga 1950.-1990.

Post by spreca »

piupiu wrote:
Bila je i nestašica vate, ne'š vjerovat'. Znam da je mojoj nani iz Splita stizala vata od prijateljice, jer je kod nas u jednom trenutku nije bilo. A hljeb je jedno vrijeme pravo brzo nestajao ujutro. To je tačno. Somuna je uvijek bilo. :D
Bio je neki radnicki hljeb kako su ga neki zvali i za njim je bila guzva jer je osjetno bio jeftinij a nije ga bilo dovoljno jer su pekare morale ga peci neki procenat od obsce proizvodnje hljeba.....evo na onim isjeccima iz novina pise da je bilo u jutarnjim satima guzve jer su neki privatni pekari otisli na godisnje odmore i d se osjeti manjak hljeba i da druge pekare ne uspijevaju to nadoknaditi,,,ali sito nigdje ni jednog datuma a ni okojim casopisima je rijec...jer u inostranstvu si imao masu antijugoslovenskih casopisa ...tad sam bio na zapadu i cesto itao te anti jugo novine i svaki put se ubjedio da pisu gluposti.
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#6289 Re: juga 1950.-1990.

Post by radostan dan »

od svih nestašica, najteže mi je padala nestašica demokratije i nemogućnost biranja mog kandidata.
džabe sve, i mediteranske i olimpijske, i mate parlov i svetlana kitić, i stan od države, i očeva i majčina plata...kad ja ne mogu da ostvarim svoje ljudsko osnovno pravo, da biram moga predstavnika, onda jebo ti i gradac i makarsku i olimpikturist i besplatno liječenje...
kad se meni moj predstavnik, sa osnovnim školom i diplomom srednje iz širokog, i višom iz kiseljaka, nasekira i bori za moja prava za koja sam ga i delegirO...on nema kad da zubalo namjesti, od brige za mnom.
svoju đecu ne vidi po pola godine, nema kad da ode do beča...sve zbog nas.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6290 Re: juga 1950.-1990.

Post by spreca »

uglavnomja wrote:dragma se dokop'o nekog anti-yu kolaza :D

pun ih internet, narocito ovih sto jedu kruh, a ne hljeb ...

a nidje datuma
poslije drugog rata je bilo drugacije, ali 1983. :-)
naravno....jer nije bio ni rodjen za vrijeme juge.....ali svi koji su zivili u jugi znaju da je to laz osim onih nedobronamjernih
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65962
Joined: 03/08/2010 19:04

#6291 Re: juga 1950.-1990.

Post by kakavdanakneiskustvu »

piupiu wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:
piupiu wrote:a hljeba nikad nije falilo, cuj nestasica hljeba 83. :D
E, fakat. :lol:

Imam ja ove mladje raje u porodici, devedeseto naovamo, sve znaju bolje od mene. Obično kažu: "PriĆo mi čo'ek."

moja žena ista,rođena u vrijeme olimpijade,ja desetak godina stariji,sve ona zna bolje kako je tad bilo
Eeee, blago tebi. :lol: Ja bih se odmah s njima potukla, toliko mi idu na nerve, toliko su uvjereni da sve znaju, a lupaju nevidjene gluposti. :mrgreen:[/quote]


ma shvatam,i meni to ide na zivce ali vremenom skontas da ne vrijedi,jos kad podje pricati kako su neki drugi,stranci ko li,odlucili da ne želimo više živiti u SFRJ,kao to je bila najbolja država,kad je upitam pa što su ljudi glasali za one koji su htjeli raspad te države onda kaže nisu to nasi ljud,kad je pitam ko,ona meni šta ti znaš,i ja shvatim da nema koristi,nimalo
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6292 Re: juga 1950.-1990.

Post by spreca »

radostan dan wrote:od svih nestašica, najteže mi je padala nestašica demokratije i nemogućnost biranja mog kandidata.
džabe sve, i mediteranske i olimpijske, i mate parlov i svetlana kitić, i stan od države, i očeva i majčina plata...kad ja ne mogu da ostvarim svoje ljudsko osnovno pravo, da biram moga predstavnika, onda jebo ti i gradac i makarsku i olimpikturist i besplatno liječenje...
kad se meni moj predstavnik, sa osnovnim školom i diplomom srednje iz širokog, i višom iz kiseljaka, nasekira i bori za moja prava za koja sam ga i delegirO...on nema kad da zubalo namjesti, od brige za mnom.
svoju đecu ne vidi po pola godine, nema kad da ode do beča...sve zbog nas.
:thumbup:
Nismo bili amerika ali za sav isocni blok smo bili bog i amerika
User avatar
dragma
Posts: 3761
Joined: 19/02/2014 16:24
Location: Ja nisam odavle
Vozim: Pješe

#6293 Re: juga 1950.-1990.

Post by dragma »

Banksy wrote:'83. je godina olimpijske izgradnje Sarajeva kad smo dobili planinske hotele, Holiday, Zetru, Dobrinju, trolu, gasifikaciju, nove asfalte, itd. Sugerirati da smo te godine (bilo ko u Yu) bili gladni hljeba je baš žešća nebuloza.
@Banksy (i ostali), mlim te pročitaj/te u kakvoj ekonomskoj krizi se nalazila Jugoslavija u godini o kojoj govoriš. Hvala.

https://hr.wikipedia.org/wiki/Raspad_SFRJ
User avatar
uglavnomja
Posts: 19943
Joined: 28/07/2012 15:59

#6294 Re: juga 1950.-1990.

Post by uglavnomja »

spreca wrote:
radostan dan wrote:od svih nestašica, najteže mi je padala nestašica demokratije i nemogućnost biranja mog kandidata.
džabe sve, i mediteranske i olimpijske, i mate parlov i svetlana kitić, i stan od države, i očeva i majčina plata...kad ja ne mogu da ostvarim svoje ljudsko osnovno pravo, da biram moga predstavnika, onda jebo ti i gradac i makarsku i olimpikturist i besplatno liječenje...
kad se meni moj predstavnik, sa osnovnim školom i diplomom srednje iz širokog, i višom iz kiseljaka, nasekira i bori za moja prava za koja sam ga i delegirO...on nema kad da zubalo namjesti, od brige za mnom.
svoju đecu ne vidi po pola godine, nema kad da ode do beča...sve zbog nas.
:thumbup:
Nismo bili amerika ali za sav isocni blok smo bili bog i amerika
rekla mi jedna poljakinja prije nekoliko godina, zena oko 5 banki:

za nas je jugoslavija bila veca od amerike
User avatar
dragma
Posts: 3761
Joined: 19/02/2014 16:24
Location: Ja nisam odavle
Vozim: Pješe

#6295 Re: juga 1950.-1990.

Post by dragma »

spreca wrote:
uglavnomja wrote:dragma se dokop'o nekog anti-yu kolaza :D

pun ih internet, narocito ovih sto jedu kruh, a ne hljeb ...

a nidje datuma
poslije drugog rata je bilo drugacije, ali 1983. :-)
naravno....jer nije bio ni rodjen za vrijeme juge.....ali svi koji su zivili u jugi znaju da je to laz osim onih nedobronamjernih
Ispravka krivog navoda, dragma se rodio za vrijeme Juge :wink:


INOSTRANI PROLETERIJAT SA ZAVIŠĆU GLEDA NA NAS.
Image
BOLJE RUSKO GOV*O NEGO AMERIČKA PITA reče deda Milutin i napi se koka kole :D
User avatar
uglavnomja
Posts: 19943
Joined: 28/07/2012 15:59

#6296 Re: juga 1950.-1990.

Post by uglavnomja »

dragma wrote:
Banksy wrote:'83. je godina olimpijske izgradnje Sarajeva kad smo dobili planinske hotele, Holiday, Zetru, Dobrinju, trolu, gasifikaciju, nove asfalte, itd. Sugerirati da smo te godine (bilo ko u Yu) bili gladni hljeba je baš žešća nebuloza.
@Banksy (i ostali), mlim te pročitaj/te u kakvoj ekonomskoj krizi se nalazila Jugoslavija u godini o kojoj govoriš. Hvala.

https://hr.wikipedia.org/wiki/Raspad_SFRJ
:-)

ostali su ZIVJELI u tom periodu, i ne treba nam da citamo ono sto smo vidjeli i sa cim smo rasli, a wikipedija, narocito nacionalna, je :D

kosovo je posebna prica, ali kad to 'rvatici udorobe u antikomunjarski tekst, cista avazovstina
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#6297 Re: juga 1950.-1990.

Post by Banksy »

dragma wrote:
Banksy wrote:'83. je godina olimpijske izgradnje Sarajeva kad smo dobili planinske hotele, Holiday, Zetru, Dobrinju, trolu, gasifikaciju, nove asfalte, itd. Sugerirati da smo te godine (bilo ko u Yu) bili gladni hljeba je baš žešća nebuloza.
@Banksy (i ostali), mlim te pročitaj/te u kakvoj ekonomskoj krizi se nalazila Jugoslavija u godini o kojoj govoriš. Hvala.

https://hr.wikipedia.org/wiki/Raspad_SFRJ
Ne bih da mi hrvatska wikipedia tumači povijest koju pamtim. Tvrdiš li to da smo '83. bili gladni hljeba (jer to fotka iznad implicira)?
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6298 Re: juga 1950.-1990.

Post by spreca »

dragma wrote:
Banksy wrote:'83. je godina olimpijske izgradnje Sarajeva kad smo dobili planinske hotele, Holiday, Zetru, Dobrinju, trolu, gasifikaciju, nove asfalte, itd. Sugerirati da smo te godine (bilo ko u Yu) bili gladni hljeba je baš žešća nebuloza.
@Banksy (i ostali), mlim te pročitaj/te u kakvoj ekonomskoj krizi se nalazila Jugoslavija u godini o kojoj govoriš. Hvala.

https://hr.wikipedia.org/wiki/Raspad_SFRJ
de ba nemoj se provaljivati...organizuju se Olimpijske igre u drzavi u kojoj na pekari nema hljeba :lol: :lol: :lol: :lol: ...jel mozes razmisljati logicki svojom glavom ili radije razmisljas tudjom...Wiki ti je isto ono sto je i na tarabi psalo *izda pa neki se zabijo u tarabu i slomio onu stvar....evo mi koji smo tada zivjeli i dobro znamo a ti nevjerujes nama nego Wiki.....idi ba radi sta korisno
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6299 Re: juga 1950.-1990.

Post by spreca »

uglavnomja wrote:
rekla mi jedna poljakinja prije nekoliko godina, zena oko 5 banki:

za nas je jugoslavija bila veca od amerike
ja ovdje nekad sa ovim starim sovjetskim rusima kad pricam a posjecivali su jug kao turisti i dan danas kazu pa vi ste tada bili bolji od nas sada sto je mozda i negdje istina.....kazu vi nikada i niste bili soijalisticka drzava nego kapitalisticka :lol: :lol: ......i kad im kazem da sam slobodno mogao dobiti pasos i ici kuda hocu to im je nevjerovatno itd itd
User avatar
dragma
Posts: 3761
Joined: 19/02/2014 16:24
Location: Ja nisam odavle
Vozim: Pješe

#6300 Re: juga 1950.-1990.

Post by dragma »

Jah, sve velkohrvatska, da ne kažem ustaška propaganda a mi pavijani odrasli na bananama. Odjednom svi zaboravili naselja s razrovanim, nikad asvaltiranim ulicama i živinom koja trči oko nedovršenih kuća padinskih naselja. Umjesto cvijeća i travnjaka, oko kuća nabacane daske i lim, nacijepana drva i karoserije odbačenih auta. Itd, itd...

Dajte bolan, uozbiljite se :lol:
Last edited by dragma on 08/01/2018 13:18, edited 1 time in total.
Locked