Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#6251 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Fudo387 »

Bodkin wrote:Jebote puna juga stela bila onda
Naravno.
Ili ti mislis da se posao dobijao tako sto ispunis aplikaciju, prikazes CV, zakazu ti interviju? :lol:
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#6252 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Dozer »

hAZNADAR wrote: Nadam se da je u redu sto sam odabrao osnovne postavke. Ne ono sto meni odgovara vec recenice koje vise objasnjavaju sustinu.

1. To da je Bosanac isto sto i Bosnjak nekada je tvoja teorija i slicnih. To je tvoja licna logika.
OK, postujem, ali koliko tvoja licna logika pije vode u ovoj prici? Cuo sam i drugih logika, raznoraznih,.. pa cak i da je Bosanac ustvari konj, pasmina konja. Ili da je Bosnjak samo neko sa sela i planina. 2. Cuo sam i logike da se ime Hercegovina treba ukinuti iz naziva i da bude samo Bosna. A tek Hercegovce koji se po istom kriteriju skracenice za ime drzave nazivaju Hercegovcima.
Sve te logike poput tvoje su privatna misljenja. 3. U stvarnosti se pravno i politicki, skolski i institucionalno nametnulo bosnjacko ime. I nauka i cinjenice su na toj strani.
4. Vezano za drzavnost i drzavnu nacionalnost tu moze samo biti prostor za bosanskohercegovacku naciju. Koliko god ti hercegovina zvucala komplikovana - tako je jedino ispravno.
5. Ime nase drzave sadrzi dva reginalna pojma istog ranga. Bosna i Hercegovina. Isto kao Trinidad i Tobago. To nije isto kao United States of America gdje ljudi mogu reci skraceno American.
Ili Velika Britanija gdje ljudi mogu reci skraceno British.

6. Ime nase drzave sadrzi dva pojma totalno ravnopravna i Hercegovac isto moze biti skracenica po tvojoj logici. Zasto bas Bosna mozes objasniti - posebno Heregovcima koji se osipaju od toga.
7. Kakvo crno ispiranje mozga i etnonacinalisticki mainstream. Pa sama formulacija na popisu je glatko izbjegla da Srbi budu najbrojniji narod u BiH. Zato sto bosnjacko ime jos nije zavladalo skroz kod nas starijih. Kod mladjih jeste, ali mi bivsi Jugosloveni i dalje raspravljamo jel Bosanac, jel Bosnjak, jel Musliman,..

8. Sam Bosanac se uglavnom upotrebljava iskljucivo u etnonacionalnom smislu. SIla ljudi, u mojoj familiji, u mom okruzenju upotrebljava Bosanac umjesto Bosnjak iskljucivo u etnickom smislu i vjerskom. Na isti pojam koji tacno oznacava Bosnjaka ljudi stavljaju Bosanca. Obicaj i tradicija.I u Srbiji, Hrvatskoj na spomen Muja i Sulja,.. kazu Bosanci a ne Bosnjaci. Stariji vjernici i dalje upotrebljavaju Musliman jer su sa time odrasli i na to navikli. 9. Opca konfuzija u nasem nacionalnom izjasnjavanju zahvaljujuci upravo standardima i politici bivse YU koja je neke postedila toga a negdje zakomplikovala. Da nam je mozak ispran - bili bi danas jednoglasni oko toga - ali nismo. Za neke stvari treba proci par generacija. U buducnosti kada ne bude nas koji pamtimo YU - nece biti vise ni ovih debata vec ce Bosnjastvo biti jedino i udomaceno. Vec sada mladja generacija koja puni 18 nema nikakve dvojbe kako se zove i nema debate oko toga.

Ne prozivaj civilizovane zemlje svijeta iz dva razloga. Prvo sto se kod njih gaji umjereni nacionalizam kojeg ovdasnji jugonostalgicari ne kontaju jer posmatraju sve u krajnostima,.. a drugo sto skoro niko nema ime drzave slozeno iz dva ravnopravna geografska pojma pa time i nema adekvatan tradicionalan naziv za drzavni nacionalizam koji objedinjuje oba pojma.
Covjece...vidis li ti sta pises...? Jos bolje - razumijes li ono sto sam pises? Komentarisem boldove, redom.

1. Nije to nikakva moja licna logika, nego istorijske cinjenice. Neke mladje, neke starije, ali istorijske cinjenice.

2. Bosna je daleko starija kao ime ovog prostora od dodatka Hercegovine, koja, realno, nije nista drugacija od Krajine ili Podrinja. Dakle, bez problema se moze ukinuti iz naziva drzave. Ostalo je nebuloza, vezano za Hercegovce kao zaseban naziv u konktesku drzave.

3. Da, ali od 1993. samo i jedino kao jedan od KONSTITUTIVNIH NARODA U BiH. Procitaj Ustav, majka mu stara, ako vec meni ne vjerujes.

4. Nema tu nista sporno, rekoh to vec jedno 469 puta na ovom forumu. Puni naziv nase nacionalnosti = BOSANSKOHERCEGOVACKA. Ali, ovo je vrlo tesko mijenjati po padezima bosanskog jezika, pa se najcesce koristi - Bosanac, i pri tome niko ne negira i Hercegovinu u tome. Cak nas i svijet tako vidi (Bosnian, ili Bosnian-Herzegovinian, i oboje podrazumijeva isto - BH naciju).

5. Ma nikad u zivotu, covjece, sta lupas? Jesi ti Hercegovac? Bosna ima skoro 1000 godina istorije, a Hercegovina? 24. I to je pitanje da li je zaista bilo tako.
Prve vijesti o Bosni poticu iz 10. vijeka. Nalazimo ih u djelu bizantskog pisca Konstantina Porfirogeneta "DE ADMINISTRANDO IMPERIO" (Upravljanje drzavom) u kojem se navodi "Horion Bosna" Naziv Bosna je predslavenskog tj. ilirskog porijekla.
Citaj, sve lijepo pise - https://hr.wikipedia.org/wiki/Povijest_ ... ercegovine
Hercegovina se pocinje upotrebavljati kao naziv za dio Bosne tek s dolaskom Turaka, a do tada je bila Humska ili ponekad i Zahumska oblast. Ovdje ti je objasnjeno i za 6.
I zasto bi Britanci mogli reci samo British, a ne Greatbritish, a mi ne mozemo reci samo Bosanac umjesto Bosnohercegovac? Logika...?

7. To raspravaljte vi koji niste sami sa sobom nacisto sta ste, jer ste djelimicno ili potpuno podlegli upravo tom ondasnjem i sadasnjem mainstream-u. ja vrlo dobro znam koja mi je nacionalnost - bosanskohercegovacka. Ti ako neznas, do tebe je, ne do mene.

8. Ne lupaj, ziv bio. Ne postoji "etnonacionalni" Bosanac, a pogotovo ne vjerski. Ti si se totalno pogubio :lol: :lol: :lol:

9. OpCa konfuzija je samo kod vas koji ste prihavatili mrznju prema onoj drzavi, a u ovoj se niste najbolje snasli i ne razumijete terminologiju, a hocete da budete "glavni" :D

Bjez ba... Ne mogu dalje, besmisleno je s obzirom da ili nesvjesno ili namjerno negiras istoriju, pokusavas je promijeniti i prilagoditi sebi i svojima.
User avatar
dale cooper
Posts: 31383
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#6253 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by dale cooper »

detroit-mercy wrote: Koji se je urusio, i to ne zbog kockastoglavih, onih iz vukojebina i sl., nego sto nije mogao da izdrzi tako izdasna davanja za sve kategorije. Rahatluk je trajao jedno vrijeme i sad se svi sjecaju rahatluka od nekih 20tak godina a za neslavan kraj se optuzuju drugi. Isto onaj rahatluk kad BH vlasti uvedose u penziju i Pantu i Kuntu, zarad glasackog tijela, pa sad kuknjava jer ovi ne daju kredita bez bolnih reformi :mrgreen:
Nije se Jugoslavija urušila zbog toga, nego zbog nacionalizama različitih boja. Da se pristalo na reforme i rezove
koje je Marković predlagao, mnogo toga se moglo riješiti. Jedna od tih mjera je bila i rezanje vojnog budžeta.
Čim se to predložilo veliko srbi su se digli na noge. Da je bilo volje za rješenjem, ono se moglo naći.
Samo što je odluka pala već nakon Titove smrti da se ovo sve razjebe. Početak 90-tih je bio samo epilog
toga. Ekonomski faktor nije tu bio presudan. Osim toga današnje države nastale od Jugoslavije su zaduženije
više nego što je Jugoslavija ikada bila, pa nijedna nije propala. Barem još.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83510
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6254 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by _BataZiv_0809 »

LBVIEW wrote:
Ma kako da ne,a nakon rata 5 baklji,neopredijeljeni,sa malim pa konacno 1974-e velikim M i sl. :zzzz: Samo za pocetak prihvatiti cinjenice,druze Bato,nije tesko. :D To za Gajret nisam preskocio vec nije bilo relevantno za onu pricu o dvostrukim arsinima kod tebe :D .Nije sporno da begovat nije htio/znao nositi se sa problematikom,to sam i ranije govorio,samo si ti,pozivajuci se na svoju nanu i nekakvo stanje svijesti koje nisi mogao detektirati osim ako nisi Torabi ili neko slican njemu,drvio o nekom ozakonjenju stanja na terenu,pokusavajuci zamaskirati kako se radilo o politickom dekretu bez konsultiranja naroda u cije ime se odluka donosi,tako da taj zicer nisam mogao propustiti. :D Salu na stranu,kontam ja sta ti zelis reci i dosta stvari se slazem samo si,brate ideoloski zaguljen,cesto nastupas kao da,kad neko proziva rezim,kritikuje tebe osobno. :D
A o "sastancenju" grijesis,pretpostavljam(eto me k'o i ti :D ) da ti mislis se tu radilo o mladomuslimanskim kadrovima,Alijinim poslusnicima i sl. i otud vjerovatno i takav animozitet spram istog.Isti su bili iz ideolskih razloga protiv samo nisu imali izbora-kod Bosnjaka je konacno.neovisno o ideoloskoj orijentaciji sazrijela svijest o pripadnosti upravo u ratu kad je bioloska supstanca naroda dovedena u pitanje,prelistaj listu ucesnika samo ce ti se kaz'ti.
Prihvati ih ti i smjesti u vremsko istorijski kontekst. Ja sam ih prihvatio i iznio svoj sud o istima, ne znam sta hoces vise. Ustvari znam, baklja i Muslimani sa velikom M, su rijetke stvari koje mozes ubaciti u svoju ideolosku matricu.

I zicer nije zicer ako pucas iz ofsajda :wink: I ako ne razumijes nesto, nemoj to nazivati "drvljenjem", hvala bogu imas google, pa procitaj ili ne do bog pitaj sta je "ustavna realnost".

Za bosnjacki sabor-mozda i jest bilo tako, ali dugorocno to je poguban postez.
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42278
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#6255 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Mis mekinjas »

prog321 wrote:Vecina seljaka zivi bolje danas nego u Jugi.
Svi zaposleni u drzavnim institucijama zive bolje danas nego u Jugi.
Vecina samozaposlenih bolje zive danas nego u Jugi.

Jedini koji su izvisili su nezaposleni i oni koji rade za minimalac kod privatnika.

Ja kad procitam sta ti pises, nikako se ne mogu oteti dojmu da intelektualno ti familija nije bila sposobna zivjeti i raditi u nikakvom sistemu. :-?
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#6256 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by prog321 »

Bodkin wrote:
prog321 wrote:Vecina seljaka zivi bolje danas nego u Jugi.
Svi zaposleni u drzavnim institucijama zive bolje danas nego u Jugi.
Vecina samozaposlenih bolje zive danas nego u Jugi.

Jedini koji su izvisili su nezaposleni i oni koji rade za minimalac kod privatnika.
Jebem ti internet kad je svako dobio mogucnost da pise...gdje je vecina, kod privatnika ili samozaposleni? Gdje je tu skolstvo, sigurnost, kultura, sport. Kako se dobije posao u toj drzavnoj?

-Ne znam da li ti upste zivis u BiH. Tako da meljes gluposti iz 'cinimise' Njemacke.
Nase skolstvo je u rangu najrazvijenijh zemalja. Osnovno skolstvo nije nista losije od onog u Jugi. Upravo sam sestricnu dovodio iz skole, 4 razred. I bubaju iste stvari sto sam ja bubao u Jugi.
A visoko skolstvo izbacuje inzinjere koji se nekim cudom lako zaposle u Njemackoj i Skandinaviji.

-Sigurnost je sasvim ok. Manje je ubistava u Sarajevu nego u Amsterdamu recimo.

- Sport- Amel Tuka, Edin Dzeko, Mirza Teletovic, itd. itd.

-Kultura- otvorio se i onaj bezvrijedni muzej za kojim ste kmecali godinama. :-D
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#6257 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Fudo387 »

Dozer wrote:ja vrlo dobro znam koja mi je nacionalnost - bosanskohercegovacka.
Sve je to ok, al' tebe jarane danas metnu u rubriku "Ostali".
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6258 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by spreca »

dale cooper wrote:
Nije se Jugoslavija urušila zbog toga, nego zbog nacionalizama različitih boja. Da se pristalo na reforme i rezove
koje je Marković predlagao, mnogo toga se moglo riješiti. Jedna od tih mjera je bila i rezanje vojnog budžeta.
Čim se to predložilo veliko srbi su se digli na noge. Da je bilo volje za rješenjem, ono se moglo naći.
Samo što je odluka pala već nakon Titove smrti da se ovo sve razjebe. Početak 90-tih je bio samo epilog
toga. Ekonomski faktor nije tu bio presudan. Osim toga današnje države nastale od Jugoslavije su zaduženije
više nego što je Jugoslavija ikada bila, pa nijedna nije propala. Barem još.
reforme je trebalo poceti vec polovinom 70ti........90tih je vec bilo kasno za bilo sta
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#6259 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by KatarinaKosaca »

Isplati li se ovo pominjanje familije forumašima koji nariču za Yugoslavijom? Jel bar nos promolila iz groba da pozdravi svoje vjerne sinove i kćeri? :-) :-)
Umrla je Yugoslavija, očito, ali nisu oni koji su u njoj naučili da batinom, kandžom i zatovorm treba neistomišljenika. I familiju mu, naravno :-) :-) :-)
Yugofanatici sve sami o sebi napišu i toj tvorevini, ne treba nitko ništa više :D
spreca wrote:reforme je trebalo poceti vec polovinom 70ti........90tih je vec bilo kasno za bilo sta
Upravo tako. Poslije propasti privrednih reformi. U doba Ante Markovića već nije postojala volja za Yugoslavijom jedne strane, djelimičneo i druge. Jedino su još Bošnje nosale Titovu sliku :-) :-)
Last edited by KatarinaKosaca on 20/10/2015 16:59, edited 1 time in total.
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#6260 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Ali Kemal »

hAZNADAR wrote:Uh,. cijenim te kao forumasa i rado citam tvoje postove,.. al ovdje si pretjerao do daske. Pretpostavljam da ces sad samo zato sto si prozvan tvrdoglavo potvrditi to boldirano i zato ne zelim da dalje raspravljam da li BiH uopce treba da postoji i da ima atribute drzave.
Koliko drzava u svijetu ima i manje pristojnih uslova zivota. :roll:
To je neko univerzalno razmisljanje, potvrdjeno migracijama ljudi stoljecima, gdje ne valja narod odlazi u bolje zemlje.
Sto se nas tice, zna se moj stav, religija je generator svih problema, te da se dotaknemo teme, u SFRJ je religija bila od kontrolom, odvojena od drzave tako da smo isli naprijed. Kada se religija otrgla i zajahala svoje ovce, dosao je sunovrat.
Da dodam da je olaksavajuca okolnosti BiH postojanje OHR-a i Visokog predstavnika, kao i znak da jos uvijek ne zasluzuje da bude drzava u pravom smislu.
To sto raja voli jedan prostor koji se zove Bosna i Herecgovina je druga stvar, dok je drzava omrznuta od vecine stanovnistva, u to sam ubjedjen.

Kod jednonacionalnih drzava je totalno drugacija situacija, pa cak i kada bakrotiraju, nemaju kud, niko ih nece :D nego tako se davi u vlastitim govnima, dok kod visenacionalih drzava je obavezno medjusobno optuzivanje jednih i drugih za krivicu, iskoristavanje, eksploataciju i slicno, sto u vecini slucajeva nije tacno, ali jebiga narod je povodljiv i glup.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#6261 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Fudo387 »

Mis mekinjas wrote:
prog321 wrote:Vecina seljaka zivi bolje danas nego u Jugi.
Svi zaposleni u drzavnim institucijama zive bolje danas nego u Jugi.
Vecina samozaposlenih bolje zive danas nego u Jugi.

Jedini koji su izvisili su nezaposleni i oni koji rade za minimalac kod privatnika.

Ja kad procitam sta ti pises, nikako se ne mogu oteti dojmu da intelektualno ti familija nije bila sposobna zivjeti i raditi u nikakvom sistemu. :-?
A ti si ono iz dobre kuce, cestite familije, jedinstvena saMsa? :D
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#6262 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Ali Kemal »

prog321 wrote:Vecina seljaka zivi bolje danas nego u Jugi.
Svi zaposleni u drzavnim institucijama zive bolje danas nego u Jugi.
Vecina samozaposlenih bolje zive danas nego u Jugi.

Jedini koji su izvisili su nezaposleni i oni koji rade za minimalac kod privatnika.
Ti si jedan od primitivnijih ljudi koji se ovdje javljaju :oops:
Allah uegber.
Fudo387 wrote:
Dozer wrote:ja vrlo dobro znam koja mi je nacionalnost - bosanskohercegovacka.
Sve je to ok, al' tebe jarane danas metnu u rubriku "Ostali".
A sta tebe boli tuki gdje bilo koga metnu, sta tebi znaci u USA sto Dozera u SA zeli da bude :oops:
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#6263 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by prog321 »

Juga je bankrotirala tri puta.
1983, 1987, i zadnji ekser na tabut 1991e.
Reforme su trebale poceti najkasnije u ranim 80im.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#6264 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Fudo387 »

Ali Kemal wrote:A sta tebe boli tuki gdje bilo koga metnu, sta tebi znaci u USA sto Dozera u SA zeli da bude
A sta tebe boli tuki sto mene boli tuki sto Dozer u SA zeli da bude? Sta to tebi znaci u Surdulici?
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#6265 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by prog321 »

Ali Kemal wrote:[

Ti si jedan od primitivnijih ljudi koji se ovdje javljaju :oops:
s:
Primitivni su ti mama i tata. Oni su te takvog odgojili .
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#6266 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by hAZNADAR »

dale cooper wrote:
Dobro da si makar konačno priznao o čemu je riječ. @seoskivaralica je bio mnogo pošteniji i otvoreniji po tom pitanju,
iako se nikako ne mogu složiti sa njegovim stavom jer priziva revanšizam i nove sukobe.

Nikako ne možeš porediti modele zapadne Evrope i nas. Kao prvo oni su se u većoj mjeri davno riješili tih dječijih bolesti
uplitanja etniciteta i religije u državu. Švedska je zemlja Šveđana, Njemačka Njemaca, Danska Danaca i koncipirane
su kao građanske države iako su njeni građani mahom katolici, ali im religija nije glavna odrednica i nit vodilja u vođenju
države. Ona je samo jedan od dijelova njihovog identiteta.
Bosna i Hercegovina je zemlja Bošnjaka, Hrvata, Srba i ostalih. Znači osim što imaš tri naroda koji se različito nacionalno
određuju oni su i religijski različiti, gdje imaš podjednako zastupljen i islam i katoličanstvo i pravoslavlje.
Kod nas je to nacionalno postalo neodvojivo od religijskog i prožima svaki dio i političkog i svakodnevnog života.

Ti uporno ponavljaš da je Bošnjaštvo otvoreno za sve, ignorišući činjenicu da je od 1993 taj naziv isključivo
rezervisan za muslimane ili ljude islamske vjeroispovijesti. Tu odluku su donijeli upravo muslimanski politički
i vjerski prvaci. I čemu to negiranje sada?

I ova tema nije o prizivanju nikakvih novih Jugoslavija, jedno partijskih sistema niti komunizma. Nego uporedba
o uređenosti bivše države sa naglaskom na onaj socijalni aspekat.
Ja sam uvijek propagirao bosnjastvo i da mi je nacionalni identitet primarni. Odakle ti pomisao da tebi i slicnima imam nesto priznati :D i da si ti u poziciji ocjenjivaca? Ako je u pitanju crno-bijeli svijet i kontanje u krajnostima gdje se ljudi svrstavaju za sitnicu u ovu ili onu krajnost reci odmah da prestanem gubiti vrijeme sa tobom.

Tacno se kod tebe pokazuje ta predrasuda domacih urbanih ljevicara kada pricaju o Evropi kao ateistickom ili sekularnom raju. Pa vjera je u Skandinaviji itekako jaka, rodjeni se upisuju u crkvene knjige bez obzira na vjeroispovjest, placa se dio poreza i crkvi, vjerski praznici su i drzavni,.. itd. A nacionalizam alfa i omega i ta dva pojma vjere i nacije uopce nisu u sukobu. Pojma vi nemate o Evropi.

Kod nas je tacno da postoje tri naroda i tri vjere,.. ali neces opet nigdje naci definiciju ni pravilo da je za jedan narod rezervisana samo jedna vjera. I obrnuto. Bosnjacko ime nije nikada bilo rezervisano samo za muslimane i dok ne nadjes pravilo tvoja prica se svodi samo na stereotipe poput cirilica da je samo srpska.

Bosnjastvo ima isti korijen imena kao ime drzave. Osnovica ime Bosna koje je sastavni dio imena i drzave i nacije. To sto se samo muslimani ili ljudi muslimanske tradicije, porijekla,... jedini kite time ne znaci da to sam njima pripada.

U jednoj Srbiji danas imas oko 20 % nesrba. Sarolik zbir nacija, folklora, jezika,... i opet u samoj toj Srbiji mnogi nesrbi nemaju nikakav problem sa ocilima, srpskim jezikom, oni koji nastupaju za Srbiju a nisu Srbi sa ponosom nose amblem ocila, himna pjeva o srpskoj slozi,... puno lakse brojna manjina u Srbiji prihvata i ime drzave, jezika, zastave, himne,.. a toliki bauk kod nas kada se spomene bosnjastvo koje samo aludira imenom na Bosnu. Zasto je to toliko strasno? Po cemu je srpski prefiks bolje rangiran a bosnjacki tako strasan i obojen predrasudom o islamu sa negativnim kontekstom?

Velis nije bitna ideologija i jednopartijstvo vec socijalni aspekt bivse YU. Pa bez cvrste ruke i jednoumlja nisi ni mogao imati sredeneu drzavu sedamdesetih i dijelom osamdesetih kada se u YU jedino zivjelo dobro. A isti socijalni aspekt si imao i u Austriji pa sto nju ne prizivamo sa sjetom, izgradila je stosta. Ili sa socijalnog aspekta da predlozimo da budemo jos jedna savezna americka drzava. Malo morgen samo socijalni aspekt. U pitanju je politicka nezrelost gdje mnogi radije nebi gradili svoju drzavu i odricali se u to ime - vec bi radije pravednog tutora. Da je YU imala zestoke anomalije se uprvo pokazuje na ostacima toga danas koji na mmuku zadaju. I kod desnicara i kod ljevicara.
User avatar
dale cooper
Posts: 31383
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#6267 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by dale cooper »

spreca wrote:
dale cooper wrote:
Nije se Jugoslavija urušila zbog toga, nego zbog nacionalizama različitih boja. Da se pristalo na reforme i rezove
koje je Marković predlagao, mnogo toga se moglo riješiti. Jedna od tih mjera je bila i rezanje vojnog budžeta.
Čim se to predložilo veliko srbi su se digli na noge. Da je bilo volje za rješenjem, ono se moglo naći.
Samo što je odluka pala već nakon Titove smrti da se ovo sve razjebe. Početak 90-tih je bio samo epilog
toga. Ekonomski faktor nije tu bio presudan. Osim toga današnje države nastale od Jugoslavije su zaduženije
više nego što je Jugoslavija ikada bila, pa nijedna nije propala. Barem još.
reforme je trebalo poceti vec polovinom 70ti........90tih je vec bilo kasno za bilo sta
Slažem se. Po meni Titova greška je što nije kada je bio na vrhuncu moći organizovao slobodne izbore
i dopustio ovim nacionalistima da oforme stranke i iznesu svoj program i stavove. Uzeo bi ih lopatom.
Usput bi izveo na čistac sve ove koji su se pretvarali da su mu bliski, a gajili su veliko srpske snove.
Mislim na tipove poput Dobrice Ćosića.

Marković je samo pokušao ugasiti uveliko buktajući požar. Nemoguća misija, ali veliko hvala za
pokušaj. :thumbup:
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#6268 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Fudo387 »

dale cooper wrote:Po meni Titova greška je što nije kada je bio na vrhuncu moći organizovao slobodne izborei dopustio ovim nacionalistima da oforme stranke i iznesu svoj program i stavove. Uzeo bi ih lopatom.
Ne vjerujem.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6269 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by spreca »

Ali Kemal wrote: To je neko univerzalno razmisljanje, potvrdjeno migracijama ljudi stoljecima, gdje ne valja narod odlazi u bolje zemlje.
Sto se nas tice, zna se moj stav, religija je generator svih problema, te da se dotaknemo teme, u SFRJ je religija bila od kontrolom, odvojena od drzave tako da smo isli naprijed. Kada se religija otrgla i zajahala svoje ovce, dosao je sunovrat.
Nije se religija otela.....nego su gospoda komunisti presli na drugu stranu,odnosno pod okrilje vjere i tamo poceli sakupljati svoju "vojsku" za buduce bitke
Da dodam da je olaksavajuca okolnosti BiH postojanje OHR-a i Visokog predstavnika, kao i znak da jos uvijek ne zasluzuje da bude drzava u pravom smislu.
To sto raja voli jedan prostor koji se zove Bosna i Herecgovina je druga stvar, dok je drzava omrznuta od vecine stanovnistva, u to sam ubjedjen.
Mozes govoriti samo u svoje ime....od kud ti podatak da vise od polovine gradjana mrzi svoju drzavu......a i zaboljeme kurac za one koji mrze svoju drzavu
Kod jednonacionalnih drzava je totalno drugacija situacija, pa cak i kada bakrotiraju, nemaju kud, niko ih nece :D nego tako se davi u vlastitim govnima, dok kod visenacionalih drzava je obavezno medjusobno optuzivanje jednih i drugih za krivicu, iskoristavanje, eksploataciju i slicno, sto u vecini slucajeva nije tacno, ali jebiga narod je povodljiv i glup.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#6270 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by prog321 »

I pod Markovicem je Juga bila bankrotirala.
1989e je on molio USA da mu dadnu kredit da prezivi godinu dana.
1991 je Juga bankrotirala zbog neplacanja duga.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6271 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by spreca »

Fudo387 wrote:
dale cooper wrote:Po meni Titova greška je što nije kada je bio na vrhuncu moći organizovao slobodne izborei dopustio ovim nacionalistima da oforme stranke i iznesu svoj program i stavove. Uzeo bi ih lopatom.
Ne vjerujem.
Mislim da ta ideja nebi bila losa.....makar bi se znalo koga slati na goli otok :lol: :lol: :lol: tad bi zvjeri pokazale svoj trag :mrgreen:
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#6272 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Fudo387 »

spreca wrote:
Fudo387 wrote:
dale cooper wrote:Po meni Titova greška je što nije kada je bio na vrhuncu moći organizovao slobodne izborei dopustio ovim nacionalistima da oforme stranke i iznesu svoj program i stavove. Uzeo bi ih lopatom.
Ne vjerujem.
Mislim da ta ideja nebi bila losa.....makar bi se znalo koga slati na goli otok :lol: :lol: :lol: tad bi zvjeri pokazale svoj trag :mrgreen:
To je vec druga prica.
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#6273 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by piupiu »

prog321 wrote:I pod Markovicem je Juga bila bankrotirala.
1989e je on molio USA da mu dadnu kredit da prezivi godinu dana.
1991 je Juga bankrotirala zbog neplacanja duga.
Neki misle da ima i druga strana te priče. Ona po čileanskoj recepturi o kojoj smo pričali ranije ...

http://www.monitor.net/monitor/9904a/yugodismantle.html
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6274 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by spreca »

Fudo387 wrote:
To je vec druga prica.
za sve sta je bilo ,komunisti su najveci krivci......komuniste i drzavu nisi smio spomenuti osim u paroli....zivjela jugoslavija...zivio skj :lol: :lol: jebat ih :lol:
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#6275 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by piupiu »

_BataZiv_0809 wrote:
piupiu wrote:
Ooooo, di si Djidji ... samo da te pozdravim. :)
SEEN :oops:
:lol:
Post Reply