Naravno.Bodkin wrote:Jebote puna juga stela bila onda
Ili ti mislis da se posao dobijao tako sto ispunis aplikaciju, prikazes CV, zakazu ti interviju?
Naravno.Bodkin wrote:Jebote puna juga stela bila onda
Covjece...vidis li ti sta pises...? Jos bolje - razumijes li ono sto sam pises? Komentarisem boldove, redom.hAZNADAR wrote: Nadam se da je u redu sto sam odabrao osnovne postavke. Ne ono sto meni odgovara vec recenice koje vise objasnjavaju sustinu.
1. To da je Bosanac isto sto i Bosnjak nekada je tvoja teorija i slicnih. To je tvoja licna logika.
OK, postujem, ali koliko tvoja licna logika pije vode u ovoj prici? Cuo sam i drugih logika, raznoraznih,.. pa cak i da je Bosanac ustvari konj, pasmina konja. Ili da je Bosnjak samo neko sa sela i planina. 2. Cuo sam i logike da se ime Hercegovina treba ukinuti iz naziva i da bude samo Bosna. A tek Hercegovce koji se po istom kriteriju skracenice za ime drzave nazivaju Hercegovcima.
Sve te logike poput tvoje su privatna misljenja. 3. U stvarnosti se pravno i politicki, skolski i institucionalno nametnulo bosnjacko ime. I nauka i cinjenice su na toj strani.
4. Vezano za drzavnost i drzavnu nacionalnost tu moze samo biti prostor za bosanskohercegovacku naciju. Koliko god ti hercegovina zvucala komplikovana - tako je jedino ispravno.
5. Ime nase drzave sadrzi dva reginalna pojma istog ranga. Bosna i Hercegovina. Isto kao Trinidad i Tobago. To nije isto kao United States of America gdje ljudi mogu reci skraceno American.
Ili Velika Britanija gdje ljudi mogu reci skraceno British.
6. Ime nase drzave sadrzi dva pojma totalno ravnopravna i Hercegovac isto moze biti skracenica po tvojoj logici. Zasto bas Bosna mozes objasniti - posebno Heregovcima koji se osipaju od toga.
7. Kakvo crno ispiranje mozga i etnonacinalisticki mainstream. Pa sama formulacija na popisu je glatko izbjegla da Srbi budu najbrojniji narod u BiH. Zato sto bosnjacko ime jos nije zavladalo skroz kod nas starijih. Kod mladjih jeste, ali mi bivsi Jugosloveni i dalje raspravljamo jel Bosanac, jel Bosnjak, jel Musliman,..
8. Sam Bosanac se uglavnom upotrebljava iskljucivo u etnonacionalnom smislu. SIla ljudi, u mojoj familiji, u mom okruzenju upotrebljava Bosanac umjesto Bosnjak iskljucivo u etnickom smislu i vjerskom. Na isti pojam koji tacno oznacava Bosnjaka ljudi stavljaju Bosanca. Obicaj i tradicija.I u Srbiji, Hrvatskoj na spomen Muja i Sulja,.. kazu Bosanci a ne Bosnjaci. Stariji vjernici i dalje upotrebljavaju Musliman jer su sa time odrasli i na to navikli. 9. Opca konfuzija u nasem nacionalnom izjasnjavanju zahvaljujuci upravo standardima i politici bivse YU koja je neke postedila toga a negdje zakomplikovala. Da nam je mozak ispran - bili bi danas jednoglasni oko toga - ali nismo. Za neke stvari treba proci par generacija. U buducnosti kada ne bude nas koji pamtimo YU - nece biti vise ni ovih debata vec ce Bosnjastvo biti jedino i udomaceno. Vec sada mladja generacija koja puni 18 nema nikakve dvojbe kako se zove i nema debate oko toga.
Ne prozivaj civilizovane zemlje svijeta iz dva razloga. Prvo sto se kod njih gaji umjereni nacionalizam kojeg ovdasnji jugonostalgicari ne kontaju jer posmatraju sve u krajnostima,.. a drugo sto skoro niko nema ime drzave slozeno iz dva ravnopravna geografska pojma pa time i nema adekvatan tradicionalan naziv za drzavni nacionalizam koji objedinjuje oba pojma.
Citaj, sve lijepo pise - https://hr.wikipedia.org/wiki/Povijest_ ... ercegovinePrve vijesti o Bosni poticu iz 10. vijeka. Nalazimo ih u djelu bizantskog pisca Konstantina Porfirogeneta "DE ADMINISTRANDO IMPERIO" (Upravljanje drzavom) u kojem se navodi "Horion Bosna" Naziv Bosna je predslavenskog tj. ilirskog porijekla.
Nije se Jugoslavija urušila zbog toga, nego zbog nacionalizama različitih boja. Da se pristalo na reforme i rezovedetroit-mercy wrote: Koji se je urusio, i to ne zbog kockastoglavih, onih iz vukojebina i sl., nego sto nije mogao da izdrzi tako izdasna davanja za sve kategorije. Rahatluk je trajao jedno vrijeme i sad se svi sjecaju rahatluka od nekih 20tak godina a za neslavan kraj se optuzuju drugi. Isto onaj rahatluk kad BH vlasti uvedose u penziju i Pantu i Kuntu, zarad glasackog tijela, pa sad kuknjava jer ovi ne daju kredita bez bolnih reformi
Prihvati ih ti i smjesti u vremsko istorijski kontekst. Ja sam ih prihvatio i iznio svoj sud o istima, ne znam sta hoces vise. Ustvari znam, baklja i Muslimani sa velikom M, su rijetke stvari koje mozes ubaciti u svoju ideolosku matricu.LBVIEW wrote:
Ma kako da ne,a nakon rata 5 baklji,neopredijeljeni,sa malim pa konacno 1974-e velikim M i sl.Samo za pocetak prihvatiti cinjenice,druze Bato,nije tesko.
To za Gajret nisam preskocio vec nije bilo relevantno za onu pricu o dvostrukim arsinima kod tebe
.Nije sporno da begovat nije htio/znao nositi se sa problematikom,to sam i ranije govorio,samo si ti,pozivajuci se na svoju nanu i nekakvo stanje svijesti koje nisi mogao detektirati osim ako nisi Torabi ili neko slican njemu,drvio o nekom ozakonjenju stanja na terenu,pokusavajuci zamaskirati kako se radilo o politickom dekretu bez konsultiranja naroda u cije ime se odluka donosi,tako da taj zicer nisam mogao propustiti.
Salu na stranu,kontam ja sta ti zelis reci i dosta stvari se slazem samo si,brate ideoloski zaguljen,cesto nastupas kao da,kad neko proziva rezim,kritikuje tebe osobno.
![]()
A o "sastancenju" grijesis,pretpostavljam(eto me k'o i ti) da ti mislis se tu radilo o mladomuslimanskim kadrovima,Alijinim poslusnicima i sl. i otud vjerovatno i takav animozitet spram istog.Isti su bili iz ideolskih razloga protiv samo nisu imali izbora-kod Bosnjaka je konacno.neovisno o ideoloskoj orijentaciji sazrijela svijest o pripadnosti upravo u ratu kad je bioloska supstanca naroda dovedena u pitanje,prelistaj listu ucesnika samo ce ti se kaz'ti.
prog321 wrote:Vecina seljaka zivi bolje danas nego u Jugi.
Svi zaposleni u drzavnim institucijama zive bolje danas nego u Jugi.
Vecina samozaposlenih bolje zive danas nego u Jugi.
Jedini koji su izvisili su nezaposleni i oni koji rade za minimalac kod privatnika.
Bodkin wrote:Jebem ti internet kad je svako dobio mogucnost da pise...gdje je vecina, kod privatnika ili samozaposleni? Gdje je tu skolstvo, sigurnost, kultura, sport. Kako se dobije posao u toj drzavnoj?prog321 wrote:Vecina seljaka zivi bolje danas nego u Jugi.
Svi zaposleni u drzavnim institucijama zive bolje danas nego u Jugi.
Vecina samozaposlenih bolje zive danas nego u Jugi.
Jedini koji su izvisili su nezaposleni i oni koji rade za minimalac kod privatnika.
Sve je to ok, al' tebe jarane danas metnu u rubriku "Ostali".Dozer wrote:ja vrlo dobro znam koja mi je nacionalnost - bosanskohercegovacka.
reforme je trebalo poceti vec polovinom 70ti........90tih je vec bilo kasno za bilo stadale cooper wrote:
Nije se Jugoslavija urušila zbog toga, nego zbog nacionalizama različitih boja. Da se pristalo na reforme i rezove
koje je Marković predlagao, mnogo toga se moglo riješiti. Jedna od tih mjera je bila i rezanje vojnog budžeta.
Čim se to predložilo veliko srbi su se digli na noge. Da je bilo volje za rješenjem, ono se moglo naći.
Samo što je odluka pala već nakon Titove smrti da se ovo sve razjebe. Početak 90-tih je bio samo epilog
toga. Ekonomski faktor nije tu bio presudan. Osim toga današnje države nastale od Jugoslavije su zaduženije
više nego što je Jugoslavija ikada bila, pa nijedna nije propala. Barem još.
Upravo tako. Poslije propasti privrednih reformi. U doba Ante Markovića već nije postojala volja za Yugoslavijom jedne strane, djelimičneo i druge. Jedino su još Bošnje nosale Titovu slikuspreca wrote:reforme je trebalo poceti vec polovinom 70ti........90tih je vec bilo kasno za bilo sta
To je neko univerzalno razmisljanje, potvrdjeno migracijama ljudi stoljecima, gdje ne valja narod odlazi u bolje zemlje.hAZNADAR wrote:Uh,. cijenim te kao forumasa i rado citam tvoje postove,.. al ovdje si pretjerao do daske. Pretpostavljam da ces sad samo zato sto si prozvan tvrdoglavo potvrditi to boldirano i zato ne zelim da dalje raspravljam da li BiH uopce treba da postoji i da ima atribute drzave.
Koliko drzava u svijetu ima i manje pristojnih uslova zivota.![]()
A ti si ono iz dobre kuce, cestite familije, jedinstvena saMsa?Mis mekinjas wrote:prog321 wrote:Vecina seljaka zivi bolje danas nego u Jugi.
Svi zaposleni u drzavnim institucijama zive bolje danas nego u Jugi.
Vecina samozaposlenih bolje zive danas nego u Jugi.
Jedini koji su izvisili su nezaposleni i oni koji rade za minimalac kod privatnika.
Ja kad procitam sta ti pises, nikako se ne mogu oteti dojmu da intelektualno ti familija nije bila sposobna zivjeti i raditi u nikakvom sistemu.
Ti si jedan od primitivnijih ljudi koji se ovdje javljajuprog321 wrote:Vecina seljaka zivi bolje danas nego u Jugi.
Svi zaposleni u drzavnim institucijama zive bolje danas nego u Jugi.
Vecina samozaposlenih bolje zive danas nego u Jugi.
Jedini koji su izvisili su nezaposleni i oni koji rade za minimalac kod privatnika.
A sta tebe boli tuki gdje bilo koga metnu, sta tebi znaci u USA sto Dozera u SA zeli da budeFudo387 wrote:Sve je to ok, al' tebe jarane danas metnu u rubriku "Ostali".Dozer wrote:ja vrlo dobro znam koja mi je nacionalnost - bosanskohercegovacka.
A sta tebe boli tuki sto mene boli tuki sto Dozer u SA zeli da bude? Sta to tebi znaci u Surdulici?Ali Kemal wrote:A sta tebe boli tuki gdje bilo koga metnu, sta tebi znaci u USA sto Dozera u SA zeli da bude
Primitivni su ti mama i tata. Oni su te takvog odgojili .Ali Kemal wrote:[
Ti si jedan od primitivnijih ljudi koji se ovdje javljaju![]()
s:
Ja sam uvijek propagirao bosnjastvo i da mi je nacionalni identitet primarni. Odakle ti pomisao da tebi i slicnima imam nesto priznatidale cooper wrote:
Dobro da si makar konačno priznao o čemu je riječ. @seoskivaralica je bio mnogo pošteniji i otvoreniji po tom pitanju,
iako se nikako ne mogu složiti sa njegovim stavom jer priziva revanšizam i nove sukobe.
Nikako ne možeš porediti modele zapadne Evrope i nas. Kao prvo oni su se u većoj mjeri davno riješili tih dječijih bolesti
uplitanja etniciteta i religije u državu. Švedska je zemlja Šveđana, Njemačka Njemaca, Danska Danaca i koncipirane
su kao građanske države iako su njeni građani mahom katolici, ali im religija nije glavna odrednica i nit vodilja u vođenju
države. Ona je samo jedan od dijelova njihovog identiteta.
Bosna i Hercegovina je zemlja Bošnjaka, Hrvata, Srba i ostalih. Znači osim što imaš tri naroda koji se različito nacionalno
određuju oni su i religijski različiti, gdje imaš podjednako zastupljen i islam i katoličanstvo i pravoslavlje.
Kod nas je to nacionalno postalo neodvojivo od religijskog i prožima svaki dio i političkog i svakodnevnog života.
Ti uporno ponavljaš da je Bošnjaštvo otvoreno za sve, ignorišući činjenicu da je od 1993 taj naziv isključivo
rezervisan za muslimane ili ljude islamske vjeroispovijesti. Tu odluku su donijeli upravo muslimanski politički
i vjerski prvaci. I čemu to negiranje sada?
I ova tema nije o prizivanju nikakvih novih Jugoslavija, jedno partijskih sistema niti komunizma. Nego uporedba
o uređenosti bivše države sa naglaskom na onaj socijalni aspekat.
Slažem se. Po meni Titova greška je što nije kada je bio na vrhuncu moći organizovao slobodne izborespreca wrote:reforme je trebalo poceti vec polovinom 70ti........90tih je vec bilo kasno za bilo stadale cooper wrote:
Nije se Jugoslavija urušila zbog toga, nego zbog nacionalizama različitih boja. Da se pristalo na reforme i rezove
koje je Marković predlagao, mnogo toga se moglo riješiti. Jedna od tih mjera je bila i rezanje vojnog budžeta.
Čim se to predložilo veliko srbi su se digli na noge. Da je bilo volje za rješenjem, ono se moglo naći.
Samo što je odluka pala već nakon Titove smrti da se ovo sve razjebe. Početak 90-tih je bio samo epilog
toga. Ekonomski faktor nije tu bio presudan. Osim toga današnje države nastale od Jugoslavije su zaduženije
više nego što je Jugoslavija ikada bila, pa nijedna nije propala. Barem još.
Ne vjerujem.dale cooper wrote:Po meni Titova greška je što nije kada je bio na vrhuncu moći organizovao slobodne izborei dopustio ovim nacionalistima da oforme stranke i iznesu svoj program i stavove. Uzeo bi ih lopatom.
Ali Kemal wrote: To je neko univerzalno razmisljanje, potvrdjeno migracijama ljudi stoljecima, gdje ne valja narod odlazi u bolje zemlje.
Sto se nas tice, zna se moj stav, religija je generator svih problema, te da se dotaknemo teme, u SFRJ je religija bila od kontrolom, odvojena od drzave tako da smo isli naprijed. Kada se religija otrgla i zajahala svoje ovce, dosao je sunovrat.Da dodam da je olaksavajuca okolnosti BiH postojanje OHR-a i Visokog predstavnika, kao i znak da jos uvijek ne zasluzuje da bude drzava u pravom smislu.Nije se religija otela.....nego su gospoda komunisti presli na drugu stranu,odnosno pod okrilje vjere i tamo poceli sakupljati svoju "vojsku" za buduce bitke
To sto raja voli jedan prostor koji se zove Bosna i Herecgovina je druga stvar, dok je drzava omrznuta od vecine stanovnistva, u to sam ubjedjen.
Kod jednonacionalnih drzava je totalno drugacija situacija, pa cak i kada bakrotiraju, nemaju kud, niko ih neceMozes govoriti samo u svoje ime....od kud ti podatak da vise od polovine gradjana mrzi svoju drzavu......a i zaboljeme kurac za one koji mrze svoju drzavunego tako se davi u vlastitim govnima, dok kod visenacionalih drzava je obavezno medjusobno optuzivanje jednih i drugih za krivicu, iskoristavanje, eksploataciju i slicno, sto u vecini slucajeva nije tacno, ali jebiga narod je povodljiv i glup.
Mislim da ta ideja nebi bila losa.....makar bi se znalo koga slati na goli otokFudo387 wrote:Ne vjerujem.dale cooper wrote:Po meni Titova greška je što nije kada je bio na vrhuncu moći organizovao slobodne izborei dopustio ovim nacionalistima da oforme stranke i iznesu svoj program i stavove. Uzeo bi ih lopatom.
To je vec druga prica.spreca wrote:Mislim da ta ideja nebi bila losa.....makar bi se znalo koga slati na goli otokFudo387 wrote:Ne vjerujem.dale cooper wrote:Po meni Titova greška je što nije kada je bio na vrhuncu moći organizovao slobodne izborei dopustio ovim nacionalistima da oforme stranke i iznesu svoj program i stavove. Uzeo bi ih lopatom.![]()
![]()
tad bi zvjeri pokazale svoj trag
Neki misle da ima i druga strana te priče. Ona po čileanskoj recepturi o kojoj smo pričali ranije ...prog321 wrote:I pod Markovicem je Juga bila bankrotirala.
1989e je on molio USA da mu dadnu kredit da prezivi godinu dana.
1991 je Juga bankrotirala zbog neplacanja duga.
za sve sta je bilo ,komunisti su najveci krivci......komuniste i drzavu nisi smio spomenuti osim u paroli....zivjela jugoslavija...zivio skjFudo387 wrote:
To je vec druga prica.
_BataZiv_0809 wrote:SEENpiupiu wrote:
Ooooo, di si Djidji ... samo da te pozdravim.