Aha, nisam vidjela na temi, odoh caskomjulisiz es grant wrote:Ooo, pa jaštaradi nego sam biovazi wrote:neko nam je dav'o bonove a ko nemam pojma, jel to bilo na poslu...i meni se cini dio plate u bonovimajulisiz es grant wrote:Mislim da su se na legalnom tržištu mogle samo na bonove uzeti, jer to i jeste svrha bonova-da ograniči i ujednači potrošnju deficitarnog artikla.
Ne znam kako se dolazilo do bonova, pretpostavljam da je dio plate isplaćivan u njima.
off, ode li ti kod basucka , kako je bilo ?...eno napisah tamo na temi čim sam se vratio kako mi je bilo, maksuz jer sam se sjetio da si rekla da podijelim utiske kad dođem
juga 1950.-1990.
- vazi
- Posts: 8853
- Joined: 07/04/2010 15:31
#6251 Re: juga 1950.-1990.
- vazi
- Posts: 8853
- Joined: 07/04/2010 15:31
#6252 Re: juga 1950.-1990.
Dobro se sjecasspreca wrote:bonovi za su dijeljeni u opstini po spisku i bonovi se nisu prodavali...samo sa tim bonom si mogao kupti taj artikal ali za dinare ...bonovi su bili da se izbjegne sverc deficitarnom robomvazi wrote:neko nam je dav'o bonove a ko nemam pojma, jel to bilo na poslu...i meni se cini dio plate u bonovimajulisiz es grant wrote:Mislim da su se na legalnom tržištu mogle samo na bonove uzeti, jer to i jeste svrha bonova-da ograniči i ujednači potrošnju deficitarnog artikla.
Ne znam kako se dolazilo do bonova, pretpostavljam da je dio plate isplaćivan u njima.
off, ode li ti kod basucka , kako je bilo ?
-
RJ57
- Posts: 5114
- Joined: 10/04/2017 15:12
#6253 Re: juga 1950.-1990.
tačkice (osamdesete) su se dobivale u sarajevu u mjesnoj zajednici po spisku stanara (van sarajeva u opštinama), kupovati se roba morala za pare, ali samo onoliko koliko imaš tačkica, mada uglavnom robe i nije bilo u ta mračna vremena. bilo je par kriza koje su srećom brzo prevaziđene odnosno riješene. kako je bilo sa tačkicama poslije drugog svjetskog rata neznam, vjerovatno isto.
bonovi za benzin, koji su uzgred budi rečeno bili u opticaju u nekoliko navrata, su se kupovali na raznim mjestima, maksimalno 40 litara mjesečno po autu. neke privilegovane firme su davale dio plate u bonovima ali mislim da je to bilo ograničeno, ne sjećam se više. bila je i ona glupost par–nepar krajem sedamdesetih. tu smo naučili kako je od trojke lako napraviti osmicu
bonovi za benzin, koji su uzgred budi rečeno bili u opticaju u nekoliko navrata, su se kupovali na raznim mjestima, maksimalno 40 litara mjesečno po autu. neke privilegovane firme su davale dio plate u bonovima ali mislim da je to bilo ograničeno, ne sjećam se više. bila je i ona glupost par–nepar krajem sedamdesetih. tu smo naučili kako je od trojke lako napraviti osmicu
- vazi
- Posts: 8853
- Joined: 07/04/2010 15:31
#6254 Re: juga 1950.-1990.
RJ57 wrote:tačkice (osamdesete) su se dobivale u sarajevu u mjesnoj zajednici po spisku stanara (van sarajeva u opštinama), kupovati se roba morala za pare, ali samo onoliko koliko imaš tačkica, mada uglavnom robe i nije bilo u ta mračna vremena. bilo je par kriza koje su srećom brzo prevaziđene odnosno riješene. kako je bilo sa tačkicama poslije drugog svjetskog rata neznam, vjerovatno isto.
bonovi za benzin, koji su uzgred budi rečeno bili u opticaju u nekoliko navrata, su se kupovali na raznim mjestima, maksimalno 40 litara mjesečno po autu. neke privilegovane firme su davale dio plate u bonovima ali mislim da je to bilo ograničeno, ne sjećam se više. bila je i ona glupost par–nepar krajem sedamdesetih. tu smo naučili kako je od trojke lako napraviti osmicu
- uglavnomja
- Posts: 19943
- Joined: 28/07/2012 15:59
#6255 Re: juga 1950.-1990.
ko se sjec serije ALF?
a pogotovo pocetka, bukvalno pocetak, prva scena:
ide tata willy sa malim brianom prema garazi i kaze: idem se cuti sa nebojsom iz beograda ... a mali pita ko je to, a stari odgovara znas beograd je u jugoslaviji ...a nebojsa je moj drug radioamater
a americka kinematografija je uvijek zorno prnosila politicke stavove drzave, i status neke zemlje na planeti
(a sad ako se spomene nebojsa (mujo, jozo) u filmu znaci mafija, kriminal, sverc, prostitucija, ..)
a pogotovo pocetka, bukvalno pocetak, prva scena:
ide tata willy sa malim brianom prema garazi i kaze: idem se cuti sa nebojsom iz beograda ... a mali pita ko je to, a stari odgovara znas beograd je u jugoslaviji ...a nebojsa je moj drug radioamater
a americka kinematografija je uvijek zorno prnosila politicke stavove drzave, i status neke zemlje na planeti
(a sad ako se spomene nebojsa (mujo, jozo) u filmu znaci mafija, kriminal, sverc, prostitucija, ..)
-
kakavdanakneiskustvu
- Posts: 65963
- Joined: 03/08/2010 19:04
#6256 Re: juga 1950.-1990.
uglavnomja wrote:ko se sjec serije ALF?![]()
a pogotovo pocetka, bukvalno pocetak, prva scena:
ide tata willy sa malim brianom prema garazi i kaze: idem se cuti sa nebojsom iz beograda ... a mali pita ko je to, a stari odgovara znas beograd je u jugoslaviji ...a nebojsa je moj drug radioamater
a americka kinematografija je uvijek zorno prnosila politicke stavove drzave, i status neke zemlje na planeti
(a sad ako se spomene nebojsa (mujo, jozo) u filmu znaci mafija, kriminal, sverc, prostitucija, ..)
sjecam se ja alfa ali te scene ne
- insomnia78
- Posts: 61961
- Joined: 03/04/2011 14:43
#6258 Re: juga 1950.-1990.
I kod mene djete gleda americki crtic

Malac ide na casove iz geografije. Pita ga profesor koji su osnovni izvozni proizvodi iz BiH on kaze aluminijum, auto sjedista i kozne cipele

Malac ide na casove iz geografije. Pita ga profesor koji su osnovni izvozni proizvodi iz BiH on kaze aluminijum, auto sjedista i kozne cipele
- Ommadawn
- Posts: 8370
- Joined: 20/02/2014 21:15
- Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!
#6259 Re: juga 1950.-1990.
Što nije rekao “...i radna snaga/stanovništvo”?insomnia78 wrote:I kod mene djete gleda americki crtic
Malac ide na casove iz geografije. Pita ga profesor koji su osnovni izvozni proizvodi iz BiH on kaze aluminijum, auto sjedista i kozne cipele
Tu je BiH u deficitu.
- Filter
- Posts: 8667
- Joined: 31/12/2010 11:42
- Location: cirkus
#6260 Re: juga 1950.-1990.
ima jos zivih samoupravljaca
elem, ni ja se ne mogu sjetiti nebojse iz alfa.
sjecam se da je imao sedam zeludaca i da mu je omiljena hrana bila macka
elem, ni ja se ne mogu sjetiti nebojse iz alfa.
sjecam se da je imao sedam zeludaca i da mu je omiljena hrana bila macka
- uglavnomja
- Posts: 19943
- Joined: 28/07/2012 15:59
#6261 Re: juga 1950.-1990.
ma ne sjecam se ni jaFilter wrote:ima jos zivih samoupravljaca![]()
elem, ni ja se ne mogu sjetiti nebojse iz alfa.
sjecam se da je imao sedam zeludaca i da mu je omiljena hrana bila macka
neki dan naletim na tv - ide alf
i cujem ja nesto nebooojsha .. kontam sta li je to ... kad willy zove beograd ... a dobije alfa
i imao je 8 komada, obnovljeno znanje
- Filter
- Posts: 8667
- Joined: 31/12/2010 11:42
- Location: cirkus
#6262 Re: juga 1950.-1990.
8 komada? zakleo bi se da je bilo 7, bas krecana u mozgu
hvala
hvala
- dragma
- Posts: 3761
- Joined: 19/02/2014 16:24
- Location: Ja nisam odavle
- Vozim: Pješe
- Connaisseur Karlin
- Posts: 20577
- Joined: 31/01/2016 16:16
#6265 Re: juga 1950.-1990.
ovo je prodaja kruha u prodavnicama , ali so je bilo se pakarama , nisu imale brasno?dragma wrote:
- Ommadawn
- Posts: 8370
- Joined: 20/02/2014 21:15
- Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!
#6268 Re: juga 1950.-1990.
Nije ni Split.uglavnomja wrote:nije ovo 83.
- spreca
- Posts: 66518
- Joined: 07/11/2006 19:31
- Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu
#6269 Re: juga 1950.-1990.
Sjecate li se onih radio emisija Zelje i pozdravi...rpvo su isle nedeljom sat dva , pa onda i subotom pa onda po cijeli dan pa onda svaki dan od jutra do sutra
...prvo je to bio radio Sabac ...posle je poceo emitovanje i radio Loznica pa Zvornik i Bijeljina bar u mojim krajevima .....i onda ide cestitka....Peri Popovicu iz Badovinaca sretno useljenje u novu kucu zele kumovi i ostala rodbina sa pjesmom sini munjo udri grome
joj kakvih je tu bilo bisere samo kad se sjetim

-
kakavdanakneiskustvu
- Posts: 65963
- Joined: 03/08/2010 19:04
#6270 Re: juga 1950.-1990.
želje,čestitke i pozdravi
- spreca
- Posts: 66518
- Joined: 07/11/2006 19:31
- Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu
#6271 Re: juga 1950.-1990.
ovo nema veze sa nestasicom hljeba i 83 godinom....bas sam bio tih godina u Splitu.....ovo moze biti mozda negdje psle rata...ovo neko ko hoce da pljune po jugi a nema pojma kako je bilo pa se provaljujedragma wrote:
- spreca
- Posts: 66518
- Joined: 07/11/2006 19:31
- Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu
#6272 Re: juga 1950.-1990.
e to tokakavdanakneiskustvu wrote:želje,čestitke i pozdravi
- uglavnomja
- Posts: 19943
- Joined: 28/07/2012 15:59
#6273 Re: juga 1950.-1990.
spreca wrote: ovo nema veze sa nestasicom hljeba i 83 godinom....bas sam bio tih godina u Splitu.....ovo moze biti mozda negdje psle rata...ovo neko ko hoce da pljune po jugi a nema pojma kako je bilo pa se provaljuje
u svakom slucaju sto je bilo nestasica to su bili uvozni proizvodi, kafa, benzin i sl. u jednom kratkom periodu
a hljeba nikad nije falilo, cuj nestasica hljeba 83.
- stakasa
- Posts: 8959
- Joined: 14/11/2013 11:23
#6274 Re: juga 1950.-1990.
Jedino bi ujutru brzo zafalilo onog polubjelog. Ali je to mozda bila samo lokalna pojava. Bio je jedno vrijeme neki polubijeli maksimalno subvencioniran, ispod svih cijena. I znam da bi se u redu stajalo za taj hljeb. Ali nista spektakularnouglavnomja wrote:spreca wrote: ovo nema veze sa nestasicom hljeba i 83 godinom....bas sam bio tih godina u Splitu.....ovo moze biti mozda negdje psle rata...ovo neko ko hoce da pljune po jugi a nema pojma kako je bilo pa se provaljuje![]()
u svakom slucaju sto je bilo nestasica to su bili uvozni proizvodi, kafa, benzin i sl. u jednom kratkom periodu
a hljeba nikad nije falilo, cuj nestasica hljeba 83.
- piupiu
- Posts: 16761
- Joined: 05/01/2008 05:08
#6275 Re: juga 1950.-1990.
E, fakat.uglavnomja wrote:a hljeba nikad nije falilo, cuj nestasica hljeba 83.
Imam ja ove mladje raje u porodici, devedeseto naovamo, sve znaju bolje od mene. Obično kažu: "PriĆo mi čo'ek."

