juga 1950.-1990.

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
vazi
Posts: 8853
Joined: 07/04/2010 15:31

#6251 Re: juga 1950.-1990.

Post by vazi »

julisiz es grant wrote:
vazi wrote:
julisiz es grant wrote:Mislim da su se na legalnom tržištu mogle samo na bonove uzeti, jer to i jeste svrha bonova-da ograniči i ujednači potrošnju deficitarnog artikla.
Ne znam kako se dolazilo do bonova, pretpostavljam da je dio plate isplaćivan u njima.
neko nam je dav'o bonove a ko nemam pojma, jel to bilo na poslu...i meni se cini dio plate u bonovima

off, ode li ti kod basucka , kako je bilo ? :-D
Ooo, pa jaštaradi nego sam bio :D ...eno napisah tamo na temi čim sam se vratio kako mi je bilo, maksuz jer sam se sjetio da si rekla da podijelim utiske kad dođem :-D
Aha, nisam vidjela na temi, odoh caskom :thumbup:
User avatar
vazi
Posts: 8853
Joined: 07/04/2010 15:31

#6252 Re: juga 1950.-1990.

Post by vazi »

spreca wrote:
vazi wrote:
julisiz es grant wrote:Mislim da su se na legalnom tržištu mogle samo na bonove uzeti, jer to i jeste svrha bonova-da ograniči i ujednači potrošnju deficitarnog artikla.
Ne znam kako se dolazilo do bonova, pretpostavljam da je dio plate isplaćivan u njima.
neko nam je dav'o bonove a ko nemam pojma, jel to bilo na poslu...i meni se cini dio plate u bonovima

off, ode li ti kod basucka , kako je bilo ? :-D
bonovi za su dijeljeni u opstini po spisku i bonovi se nisu prodavali...samo sa tim bonom si mogao kupti taj artikal ali za dinare ...bonovi su bili da se izbjegne sverc deficitarnom robom
Dobro se sjecas :thumbup:
RJ57
Posts: 5114
Joined: 10/04/2017 15:12

#6253 Re: juga 1950.-1990.

Post by RJ57 »

tačkice (osamdesete) su se dobivale u sarajevu u mjesnoj zajednici po spisku stanara (van sarajeva u opštinama), kupovati se roba morala za pare, ali samo onoliko koliko imaš tačkica, mada uglavnom robe i nije bilo u ta mračna vremena. bilo je par kriza koje su srećom brzo prevaziđene odnosno riješene. kako je bilo sa tačkicama poslije drugog svjetskog rata neznam, vjerovatno isto.
bonovi za benzin, koji su uzgred budi rečeno bili u opticaju u nekoliko navrata, su se kupovali na raznim mjestima, maksimalno 40 litara mjesečno po autu. neke privilegovane firme su davale dio plate u bonovima ali mislim da je to bilo ograničeno, ne sjećam se više. bila je i ona glupost par–nepar krajem sedamdesetih. tu smo naučili kako je od trojke lako napraviti osmicu :D
User avatar
vazi
Posts: 8853
Joined: 07/04/2010 15:31

#6254 Re: juga 1950.-1990.

Post by vazi »

RJ57 wrote:tačkice (osamdesete) su se dobivale u sarajevu u mjesnoj zajednici po spisku stanara (van sarajeva u opštinama), kupovati se roba morala za pare, ali samo onoliko koliko imaš tačkica, mada uglavnom robe i nije bilo u ta mračna vremena. bilo je par kriza koje su srećom brzo prevaziđene odnosno riješene. kako je bilo sa tačkicama poslije drugog svjetskog rata neznam, vjerovatno isto.
bonovi za benzin, koji su uzgred budi rečeno bili u opticaju u nekoliko navrata, su se kupovali na raznim mjestima, maksimalno 40 litara mjesečno po autu. neke privilegovane firme su davale dio plate u bonovima ali mislim da je to bilo ograničeno, ne sjećam se više. bila je i ona glupost par–nepar krajem sedamdesetih. tu smo naučili kako je od trojke lako napraviti osmicu :D
:thumbup:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19943
Joined: 28/07/2012 15:59

#6255 Re: juga 1950.-1990.

Post by uglavnomja »

ko se sjec serije ALF? :D


a pogotovo pocetka, bukvalno pocetak, prva scena:
ide tata willy sa malim brianom prema garazi i kaze: idem se cuti sa nebojsom iz beograda ... a mali pita ko je to, a stari odgovara znas beograd je u jugoslaviji ...a nebojsa je moj drug radioamater

a americka kinematografija je uvijek zorno prnosila politicke stavove drzave, i status neke zemlje na planeti


(a sad ako se spomene nebojsa (mujo, jozo) u filmu znaci mafija, kriminal, sverc, prostitucija, ..)
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65963
Joined: 03/08/2010 19:04

#6256 Re: juga 1950.-1990.

Post by kakavdanakneiskustvu »

uglavnomja wrote:ko se sjec serije ALF? :D


a pogotovo pocetka, bukvalno pocetak, prva scena:
ide tata willy sa malim brianom prema garazi i kaze: idem se cuti sa nebojsom iz beograda ... a mali pita ko je to, a stari odgovara znas beograd je u jugoslaviji ...a nebojsa je moj drug radioamater

a americka kinematografija je uvijek zorno prnosila politicke stavove drzave, i status neke zemlje na planeti


(a sad ako se spomene nebojsa (mujo, jozo) u filmu znaci mafija, kriminal, sverc, prostitucija, ..)

sjecam se ja alfa ali te scene ne
ST11
Posts: 785
Joined: 09/03/2015 12:24

#6257 Re: juga 1950.-1990.

Post by ST11 »

User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#6258 Re: juga 1950.-1990.

Post by insomnia78 »

I kod mene djete gleda americki crtic
Image
Malac ide na casove iz geografije. Pita ga profesor koji su osnovni izvozni proizvodi iz BiH on kaze aluminijum, auto sjedista i kozne cipele
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#6259 Re: juga 1950.-1990.

Post by Ommadawn »

insomnia78 wrote:I kod mene djete gleda americki crtic
Image
Malac ide na casove iz geografije. Pita ga profesor koji su osnovni izvozni proizvodi iz BiH on kaze aluminijum, auto sjedista i kozne cipele
Što nije rekao “...i radna snaga/stanovništvo”?
Tu je BiH u deficitu.
User avatar
Filter
Posts: 8667
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#6260 Re: juga 1950.-1990.

Post by Filter »

ima jos zivih samoupravljaca :D

elem, ni ja se ne mogu sjetiti nebojse iz alfa.
sjecam se da je imao sedam zeludaca i da mu je omiljena hrana bila macka :D
User avatar
uglavnomja
Posts: 19943
Joined: 28/07/2012 15:59

#6261 Re: juga 1950.-1990.

Post by uglavnomja »

Filter wrote:ima jos zivih samoupravljaca :D

elem, ni ja se ne mogu sjetiti nebojse iz alfa.
sjecam se da je imao sedam zeludaca i da mu je omiljena hrana bila macka :D
ma ne sjecam se ni ja :lol:

neki dan naletim na tv - ide alf

i cujem ja nesto nebooojsha .. kontam sta li je to ... kad willy zove beograd ... a dobije alfa

i imao je 8 komada, obnovljeno znanje :oops:
User avatar
Filter
Posts: 8667
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#6262 Re: juga 1950.-1990.

Post by Filter »

8 komada? zakleo bi se da je bilo 7, bas krecana u mozgu :roll:
hvala :-D
User avatar
dragma
Posts: 3761
Joined: 19/02/2014 16:24
Location: Ja nisam odavle
Vozim: Pješe

#6263 Re: juga 1950.-1990.

Post by dragma »

Image
User avatar
uglavnomja
Posts: 19943
Joined: 28/07/2012 15:59

#6264 Re: juga 1950.-1990.

Post by uglavnomja »

jel'ovo pise 1983.?
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20577
Joined: 31/01/2016 16:16

#6265 Re: juga 1950.-1990.

Post by Connaisseur Karlin »

dragma wrote:Image
ovo je prodaja kruha u prodavnicama , ali so je bilo se pakarama , nisu imale brasno?
User avatar
uglavnomja
Posts: 19943
Joined: 28/07/2012 15:59

#6266 Re: juga 1950.-1990.

Post by uglavnomja »

nije ovo 83.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#6267 Re: juga 1950.-1990.

Post by Banksy »

:lol:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#6268 Re: juga 1950.-1990.

Post by Ommadawn »

uglavnomja wrote:nije ovo 83.
Nije ni Split. :D
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6269 Re: juga 1950.-1990.

Post by spreca »

Sjecate li se onih radio emisija Zelje i pozdravi...rpvo su isle nedeljom sat dva , pa onda i subotom pa onda po cijeli dan pa onda svaki dan od jutra do sutra :lol: :lol: ...prvo je to bio radio Sabac ...posle je poceo emitovanje i radio Loznica pa Zvornik i Bijeljina bar u mojim krajevima .....i onda ide cestitka....Peri Popovicu iz Badovinaca sretno useljenje u novu kucu zele kumovi i ostala rodbina sa pjesmom sini munjo udri grome :lol: :lol: :lol: :lol: joj kakvih je tu bilo bisere samo kad se sjetim :lol: :lol: :lol:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65963
Joined: 03/08/2010 19:04

#6270 Re: juga 1950.-1990.

Post by kakavdanakneiskustvu »

želje,čestitke i pozdravi
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6271 Re: juga 1950.-1990.

Post by spreca »

dragma wrote:Image
ovo nema veze sa nestasicom hljeba i 83 godinom....bas sam bio tih godina u Splitu.....ovo moze biti mozda negdje psle rata...ovo neko ko hoce da pljune po jugi a nema pojma kako je bilo pa se provaljuje
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6272 Re: juga 1950.-1990.

Post by spreca »

kakavdanakneiskustvu wrote:želje,čestitke i pozdravi
e to to :mrgreen:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19943
Joined: 28/07/2012 15:59

#6273 Re: juga 1950.-1990.

Post by uglavnomja »

spreca wrote: ovo nema veze sa nestasicom hljeba i 83 godinom....bas sam bio tih godina u Splitu.....ovo moze biti mozda negdje psle rata...ovo neko ko hoce da pljune po jugi a nema pojma kako je bilo pa se provaljuje
:thumbup:


u svakom slucaju sto je bilo nestasica to su bili uvozni proizvodi, kafa, benzin i sl. u jednom kratkom periodu

a hljeba nikad nije falilo, cuj nestasica hljeba 83. :D
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#6274 Re: juga 1950.-1990.

Post by stakasa »

uglavnomja wrote:
spreca wrote: ovo nema veze sa nestasicom hljeba i 83 godinom....bas sam bio tih godina u Splitu.....ovo moze biti mozda negdje psle rata...ovo neko ko hoce da pljune po jugi a nema pojma kako je bilo pa se provaljuje
:thumbup:


u svakom slucaju sto je bilo nestasica to su bili uvozni proizvodi, kafa, benzin i sl. u jednom kratkom periodu

a hljeba nikad nije falilo, cuj nestasica hljeba 83. :D
Jedino bi ujutru brzo zafalilo onog polubjelog. Ali je to mozda bila samo lokalna pojava. Bio je jedno vrijeme neki polubijeli maksimalno subvencioniran, ispod svih cijena. I znam da bi se u redu stajalo za taj hljeb. Ali nista spektakularno
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#6275 Re: juga 1950.-1990.

Post by piupiu »

uglavnomja wrote:a hljeba nikad nije falilo, cuj nestasica hljeba 83. :D
E, fakat. :lol:

Imam ja ove mladje raje u porodici, devedeseto naovamo, sve znaju bolje od mene. Obično kažu: "PriĆo mi čo'ek."
Locked