Peljeski most zele graditi!

Post Reply

Peljeski most

se nesmije graditi jer onemogucava buducu izgradnju luke
48
22%
se nesmije graditi iz drugih razloga
24
11%
neka se gradi ali treba biti dovoljno visok kako bi mogli brodovi proci
76
35%
neka se gradi svakako
60
27%
nemam stav
12
5%
 
Total votes: 220

User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#626 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Mister Yes »

kokise wrote: Uspijeli smo da uzmemo more u srednjem vijeku.
Ako ćemo se vraćati u srednji vijek prije dolaska Turaka onda da vratimo Bihać, Banjaluku, Posavinu? :-)

Imamo to što imamo i gotovo. Ja sam lično fan ideje da zamjenimo Neum za Konavle ali sumnjam da će se to ikad desiti. A bilo bi super jer bi mogli imati svoje vode između hrvatskih i crnogorskih voda. :bih:
User avatar
animals
Posts: 21623
Joined: 19/04/2013 22:13

#627 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by animals »

hevi metalac wrote:
Skijaš wrote: 55 metara visine ispod sredine mosta (kako je i bilo planirano), vuk sit i ovce na broju.
Ne smije im se dozvolit gradnja.
Eto, tebe ce neko pitati :-) jesi neki faktor..
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#628 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by seln »

Sto se tice pristupa moru i blagostanja vezanog s tim pristupom, samo dvije rijeci: Luksemburg i Austrija.
Naravno, za zemlju koja je u qurcu kao BiH bi bilo dobro da ima more, ali nije nuzno.
Najvecu korist od mora Hrvati imaju u turizmu. Brodogradnja im je zamrla, a promet robe morskim putem im je dobar vic.
User avatar
hevi metalac
Posts: 363
Joined: 13/04/2013 00:53
Location: truhli zapad

#629 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by hevi metalac »

Skijaš wrote:
hevi metalac wrote:
Skijaš wrote: 55 metara visine ispod sredine mosta (kako je i bilo planirano), vuk sit i ovce na broju.
Ne smije im se dozvolit gradnja.
Ja da sam na njihovom mjestu i da mi se tako pocnes kocoperiti, napravio bih pontonski da ne mozes do otvorenog mora ni na traktorskoj gumi.
:lol: Prije svega ko si ti, sta si umislio i odakle taj komicni gard? Ponijelo te, ha?
Drugo, nesto mi se cini da si ovdje trunio i prije nego sto je ovo objavljeno da svakako treba sve sto kazu :-)
Trece, tek treba da se vidi sta od ovog stoji i to polako. Do tada nista buraz
User avatar
hevi metalac
Posts: 363
Joined: 13/04/2013 00:53
Location: truhli zapad

#630 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by hevi metalac »

animals wrote:
hevi metalac wrote:
Skijaš wrote: 55 metara visine ispod sredine mosta (kako je i bilo planirano), vuk sit i ovce na broju.
Ne smije im se dozvolit gradnja.
Eto, tebe ce neko pitati :-) jesi neki faktor..
vidi, sve je moguce....na kraju, ali isto tako ako bude do nas u BiH interno, onda se vjerovatno tebe nece pitati generalno :D
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#631 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Mister Yes »

seln wrote:Sto se tice pristupa moru i blagostanja vezanog s tim pristupom, samo dvije rijeci: Luksemburg i Austrija.
Luksemburg i Austrija nisu okruženi dušmanima budimo realni. Glavni strah, još od vremena Alije, je da nas dušmani opkole/zatvore granice. Naravno tu nam Neum ne bi ništa pomogao jer opet treba proći kroz hrvatske teritorijalne vode ali eto tako se rezonuje. Alija je čak govorio da i on zna da nam faktički Neum ne bi ništa pomogao ali da treba zbog morala Bošnjaka / da se bar psihološki ne osjećaju opkoljenim. Naravno roba, hrana, lijekovi pa i oružje se može dobavljati i avionima koji doduše trebaju proći kroz vazdušni prostor susjeda ali prije će proći avion nego brod. Sve u svemu puno frke ni zbog čega.
kokise
Posts: 205
Joined: 09/05/2013 17:38

#632 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by kokise »

Skijaš wrote:Image

55 metara visine ispod sredine mosta (kako je i bilo planirano), vuk sit i ovce na broju.
Ako se bude luka gradila za 15 godina nema gdje drugo nego na ovoj lokaciji. Malo sam pogledao dimenzije geografskog podrucija. Sirina tog zaljeva gdje bi brodovi trebali proci je od 1,7 kilometara do 1,8 kilometara. Neznam kolika je dubina.

Image

Kao sto vidimo na toj lokaciji postoji vec autoput poprilicno dobar a relativno bi bilo jeftino povezati luku sa unutrasnjosti BiH posto je ravnica.
Last edited by kokise on 11/05/2013 14:16, edited 2 times in total.
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#633 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by hercegovac_pravi »

jiji wrote:
hercegovac_pravi wrote:
De svaga vam potavite više tu UN povelju na koju se toliko pozivate. I naravno da je BiH pomorska zemlja. To je bar jasno svakome sa zrnom ozbiljnjeg obrazovanja.
Onda nitko nema ozbiljno obrazovanje osim tebe,po nijednoj karti od raspada Juge nikad nitko nije ucrtao dodir teritorijalnog mora BiH sa Međunarodnim vodama,a to ti je definicija pomorske zemlje.
Cak i Pomorsko društvo BiH na svojim najoptimisticnijjim kartama nema to ucrtano.
ovo ti je karta pomorske granice
http://hamdocamo.files.wordpress.com/20 ... imorja.jpg

http://hamdocamo.wordpress.com/2012/10/ ... ska-karta/

http://www.vecernji.hr/vijesti/bih-geod ... nak-438798

a sad ti koji si ocito popio svu pamet svijeta stavi kartu na kojoj BiH ima dodir sa Medunarodnim vodama,a da ju nisi nacrtao ti niti tvoja baba.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Konvencija ... pravu_mora
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Uljudna molba da se naučiš citirati. Dosadno mi je više ispravljat tvoje postove.
Onda nitko nema ozbiljno obrazovanje osim tebe,
Ne "nitko" već samo ti.
po nijednoj karti od raspada Juge nikad nitko nije ucrtao dodir teritorijalnog mora BiH sa Međunarodnim vodama,a to ti je definicija pomorske zemlje.
:-)
De svega ti dozovi se tobe i ne lupaj gluposti. Postavi definiciju "pomorske zemlje" i ne provaljivaj se. Po tebi onda isključivo zemlja koja ima dodir sa međunarodnim vodama može biti pomorska :lol: :lol: Svakakvih bolida i po forumima
Cak i Pomorsko društvo BiH na svojim najoptimisticnijjim kartama nema to ucrtano.
ovo ti je karta pomorske granice
http://hamdocamo.files.wordpress.com/20 ... imorja.jpg

http://hamdocamo.wordpress.com/2012/10/ ... ska-karta/

http://www.vecernji.hr/vijesti/bih-geod ... nak-438798
a sad ti koji si ocito popio svu pamet svijeta stavi kartu na kojoj BiH ima dodir sa Medunarodnim vodama,a da ju nisi nacrtao ti niti tvoja baba.
Svu pamet svijeta sigurno nisam popio. Opet pišeš gluposti. I ponavljam ti da granični dodir sa međunarodim vodama ne čini zemlju pomorskom niti određuje njen pristup međunarodnim plovnim putevima. Služeći se tvojom logikom barem polovica svjetskih zemalja nebi nikad mora vidjela a isključivo bi korisitle usluge ostalim pomorskih država.


Evo šta piše na linku koji si postavio.
Konvencija Ujedinjenih naroda o pravu mora
Konvencija Ujedinjenih naroda o pravu mora (engleski: The United Nations Convention on Law of the Sea; kratica: UNCLOS) je sporazum kojeg je usvojila Treća konferencija Ujedi­njenih naroda o pravu mora (UNCLOS III) i ona je otvorena za potpisiva­nje, zajedno sa Završnim aktom Konferencije, u Montego Bayu, Jamajka, 10. prosinca 1982. Konvencija je stupila na snagu 16. studenog 1994., a Republika Hrvatska je položila odgovarajuću notifikaciju o sukcesiji kod glavnog tajnika Ujedi­njenih naroda 5. travnja 1995.
Sporazum o primjeni XI. dijela Konvencije Ujedi­njenih naroda o pravu mora od 10. prosinca 1982. usvojila je Opća skupština Ujedi­njenih naroda rezolucijom 48/263 28. srpnja 1994. Sporazum se je privremeno primje­njivao od 16. studenog 1994., a stupio je na snagu 28. srpnja 1996. Republika Hrvatska dala je pristanak biti vezana Sporazumom 5. svibnja 1995. prigodom polaga­nja notifikacije o sukcesiji Konvencije Ujedi­njenih naroda o pravu mora kod glavnog tajnika Ujedi­njenih naroda.
Sadržaj
1 UNCLOS I
2 UNCLOS II
3 UNCLOS III
4 Potpisivanje i ratifikacija
5 Izvori
6 Vanjske poveznice
UNCLOS I

Prva konferencija Ujedinjenih Naroda o pravu mora, sazvana Rezolucijom 1105/XI Opće skupštine Ujedinjenih Naroda od 21. veljače 1957. sa svrhom da se ispita pravo mora, uključujući ne samo pravne, nego i tehničke, biološke, gospodarske i političke aspekte problema, održana je od 24. veljače do 27. travnja 1958. u Ženevi, Švicarska. Ženevska konferencija, čiji je zadatak bila kodifikacija međunarodnog prava mora i njegov razvoj na temelju jedinstvenoga teksta, bez uvoda i tipskih odredbi, obradila je problematiku u četiri odbora, a u Petom odboru obrađeno je i pitanje neobalnih država. UNCLOS I rezultirala je usvajanjem četiri konvencije (tzv. Ženevske konvencije):
Konvencija o teritorijalnom moru i vanjskom pojasu, stupila na snagu 10. rujna 1964.[1]
Konvencija o otvorenom moru, stupila na snagu 30. rujna 1962.[2]
Konvencija o epikontinentskom pojasu, stupila na snagu 10. lipnja 1964.[3]
Konvencija o ribarenju i zaštiti živih resursa otvorenog mora, stupila na snagu 20. ožujka 1966.[4]
Iako je UNCLOS I smatrana uspješnom, ostavila je nekoliko bitnih pitanja nerješenim, prije svega širinu teritorijalnog mora.
UNCLOS II

1960. održana je Druga konferencija UN-a o pravu mora (UNCLOS II). Međutim, konferencija koja se održavala šest tjedana u Ženevi, Švicarska, nije rezultirala niti jednim novim sporazumom. Općenito govoreći, zemlje u razvoju i zemlje trećeg svijeta sudjelovale su na ovoj konferenciji samo kao "saveznici" SAD-a i SSSR-a, bez značajnijeg vlastitog doprinosa.
UNCLOS III

Treća konferencija UN-a o pravu mora sazvana je 1973. godine u New Yorku, i trajala je do 1982., uz sudjelovanje 160 država i održanih 11 zasjedanja. Kako bi se spriječio pokušaj da određene grupe država dominiraju pregovorima, konferencija je donosila odluke konsenzusom, izbjegavajući primjenu sustava većine. Rezultat UNCLOS III je Konvencija o pravu mora. Sam tekst Konvencije Ujedinjenih naroda o pravu mora usvojen je glasovanjem u New Yorku 30. travnja 1982., a Konvencija je potpisana na svečanoj sjednici u ljetovalištu Montego Bay na Jamajci 10. prosinca 1982. Konvencija je stupila na snagu 16. studenog 1994. godine, 12 mjeseci od datuma polaganja šezdesete isprave o ratifikaciji ili pristupu (šezdeseta država koja je to učinila je Gvajana).
Konvencija je uvela novi institut u međunarodno pravo mora - isključivi gospodarski pojas, koji je već postojao u običajnom međunarodno pravu, ali nije bio do kraja definiran.
Konvencijom je predviđeno osnivaja Međunarodne vlasti za morsko dno, ali i Međunarodni sud za pravo mora.
Potpisivanje i ratifikacija

Stupila na snagu - 16. studenog 1994.
Države potpisnice koje još nisu ratificirale Konvenciju - (24) Afganistan, Butan, Burundi, Kambodža, Srednjoafrička Republika, Čad, Kolumbija, Republika Kongo, Dominikanska Republika, El Salvador, Etiopija, Iran, DNR Koreja, Liberija, Libija, Lihtenštajn, Malavi, Niger, Ruanda, Svazi, Švicarska, Tajland, Ujedinjeni Arapski Emirati, Sjedinjene Američke Države.
Države koje nisu potpisale Konvenciju - (18) Andora, Azerbajdžan, Ekvador, Eritreja, Izrael, Južni Sudan, Kazahstan, Kirgistan, Peru, San Marino, Sirija, Tadžikistan, Istočni Timor, Turska, Turkmenistan, Uzbekistan, Vatikan, Venezuela.
DakleM, upraovo ono što sam i očekivao. Postavljanje linkova u nadi da ih niko neće otvoriti. I šta sada ovo sa TVOGA linka doprinosi bilo kakvom argumentu u ovoj diskusiji? :run:
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#634 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by hercegovac_pravi »

sredoje wrote:
hercegovac_pravi wrote: De svaga vam potavite više tu UN povelju na koju se toliko pozivate. I naravno da je BiH pomorska zemlja. To je bar jasno svakome sa zrnom ozbiljnjeg obrazovanja.
Ti mješaš pojam pomorske zemlje sa teritorijalnim vodama, unutarnjim vodama...

Tebi puno toga nije jasno oko ovoga...
Re: Peljeski most zele graditi!
Postao/la sredoje dana 10/05/2013 11:36

Pomorska si zemlja čim imaš morsku obalu. Nema to veze sa doticajem sa medj. vodama.
sredoje
Očigledno je da uopšte ne čitaš šta se piše.. :-). Shvati da BIH ima SUVERENO pravo pristupa meuđunardonim plovnim putevima .Tu se Hrvatska ne pita bilo šta jer su te stvari riješene međunarodnim konvencijama koje su stare već desetine godina. U protivnom, zašto ona uopše tražiti "aminovanje" BiH prilikom izgradnje mosta jer most nema ama baš nikavog fizičkog dodira sa BiH. Prsta na čelo moj "sredoje", razmisli, udahni duboko pa opet ošini...ali ovaj put malo smišljenije.
kokise
Posts: 205
Joined: 09/05/2013 17:38

#635 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by kokise »

Image
User avatar
hevi metalac
Posts: 363
Joined: 13/04/2013 00:53
Location: truhli zapad

#636 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by hevi metalac »

treba ici na medjunarodnu arbitrazu, to je siguracija da se rjesenje ne prelomi preko koljena (gdje smo garant donji)
kokise
Posts: 205
Joined: 09/05/2013 17:38

#637 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by kokise »

hevi metalac wrote:treba ici na medjunarodnu arbitrazu, to je siguracija da se rjesenje ne prelomi preko koljena (gdje smo garant donji)
Sta mislis sa donji? Hrvatska priznaje da BiH ima pravo neskodljivog prolaza. Sta je sada problem?
User avatar
hevi metalac
Posts: 363
Joined: 13/04/2013 00:53
Location: truhli zapad

#638 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by hevi metalac »

kokise wrote:
hevi metalac wrote:treba ici na medjunarodnu arbitrazu, to je siguracija da se rjesenje ne prelomi preko koljena (gdje smo garant donji)
Sta mislis sa donji? Hrvatska priznaje da BiH ima pravo neskodljivog prolaza. Sta je sada problem?
Smijesno :lol: Pa hajvanu mi ne poriznajemo da to neskodljiv prolaz. Zato je arbitraza
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#639 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by hercegovac_pravi »

kokise wrote:
hevi metalac wrote:treba ici na medjunarodnu arbitrazu, to je siguracija da se rjesenje ne prelomi preko koljena (gdje smo garant donji)
Sta mislis sa donji? Hrvatska priznaje da BiH ima pravo neskodljivog prolaza. Sta je sada problem?
Problem je očigledno definicija "neškodljivog prolaza".
kokise
Posts: 205
Joined: 09/05/2013 17:38

#640 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by kokise »

hercegovac_pravi wrote:
kokise wrote:
hevi metalac wrote:treba ici na medjunarodnu arbitrazu, to je siguracija da se rjesenje ne prelomi preko koljena (gdje smo garant donji)
Sta mislis sa donji? Hrvatska priznaje da BiH ima pravo neskodljivog prolaza. Sta je sada problem?
Problem je očigledno definicija "neškodljivog prolaza".
Nije uopste problem u tome. Problem je u tome sto ljudi ne zele da citaju. RH je uvijek govorila da ce ispostovati neskodljiv prolaz jer je duzna prema medjunarodnom pravu. No problem je u tome sto nasi politicari smatraju da BiH po Benditerovoj komisiji imalo ne samo pravo na neskodljiv prolaz vec se mora dve do medjunarodnih vode po njima pripada BiH.

Znaci to znaci da bi se most kako god se okrene gradio na nasoj teritoriji:

http://globus.jutarnji.hr/hrvatska/sara ... do-italije
Koridor. "BiH ima pravo na slobodan pristup međunarodnim vodama koridorom koji će prolaziti kroz hrvatsko more do nekadašnje granice s Italijom na moru. To je precizirano Osimskim sporazumima, a potvrđeno odlukom Badinterove komisije, u kojoj stoji da sve nekadašnje jugoslavenske republike postaju države u prijašnjim granicama. Dakle, BiH ima pravo na izlaz do međunarodnih voda i svatko tko bi potpisao sporazum koji nije u skladu s tim, izdao bi zemlju", kaže Kovačević. Po njegovu mišljenju, Hrvatska nikako ne može graditi most jer bi time prekršila pravo BiH na pristup otvorenom moru, ali i zato što se jedan par stupova tog mosta nalazi na teritoriju BiH.
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#641 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by hercegovac_pravi »

kokise wrote:
hercegovac_pravi wrote:
kokise wrote: Sta mislis sa donji? Hrvatska priznaje da BiH ima pravo neskodljivog prolaza. Sta je sada problem?
Problem je očigledno definicija "neškodljivog prolaza".
Nije uopste problem u tome. Problem je u tome sto ljudi ne zele da citaju. RH je uvijek govorila da ce ispostovati neskodljiv prolaz jer je duzna prema medjunarodnom pravu. No problem je u tome sto nasi politicari smatraju da BiH po Benditerovoj komisiji imalo ne samo pravo na neskodljiv prolaz vec se mora dve do medjunarodnih vode po njima pripada BiH.

Znaci to znaci da bi se most kako god se okrene gradio na nasoj teritoriji:

http://globus.jutarnji.hr/hrvatska/sara ... do-italije
Koridor. "BiH ima pravo na slobodan pristup međunarodnim vodama koridorom koji će prolaziti kroz hrvatsko more do nekadašnje granice s Italijom na moru. To je precizirano Osimskim sporazumima, a potvrđeno odlukom Badinterove komisije, u kojoj stoji da sve nekadašnje jugoslavenske republike postaju države u prijašnjim granicama. Dakle, BiH ima pravo na izlaz do međunarodnih voda i svatko tko bi potpisao sporazum koji nije u skladu s tim, izdao bi zemlju", kaže Kovačević. Po njegovu mišljenju, Hrvatska nikako ne može graditi most jer bi time prekršila pravo BiH na pristup otvorenom moru, ali i zato što se jedan par stupova tog mosta nalazi na teritoriju BiH.
Naravno i onda tu ponovo dolazimo do definicije "neškodljivog prolaza". Jer šta definiše pravo pristupa međunarodnim plovnim putevima jedne pomorske zemlje? U čemu je razlika u pravu pomorskih zemalja tome pristupu u odnosu na zemlje koje to nisu?
Te stvari su jasno definisane već dugi niz godina i zbog tog ovo pitanje neće ići na bilo kakvu arbitražu jer za takvo što nema potrebe. Razlika između spora koji je postojao između Hrvatske i Slovenije i ovog "spora" o gradnji mosta je u tome što su Slovenci na pitanje nesmetanog pristupa međunarodnim plovnim vodama prikačili još i niz drugih pitanja. I zato su Slovenija i HRvatska morale svoj spor riješiti arbitražom.

A ovo o "par stupova mosta na teritoriji BiH" više nije problem jer koliko sam čuo sama konstrukcija mosta trebala bi biti pomjerena za par stotina metara upravo sa ciljem izbjegavanja dodira sa teritorijom Bosne i Hercegovine.

Međutim, to još uvjek ne riješava pitanje prava pristupa otvorenom moru
kokise
Posts: 205
Joined: 09/05/2013 17:38

#642 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by kokise »

hercegovac_pravi wrote:
Koridor. "BiH ima pravo na slobodan pristup međunarodnim vodama koridorom koji će prolaziti kroz hrvatsko more do nekadašnje granice s Italijom na moru. To je precizirano Osimskim sporazumima, a potvrđeno odlukom Badinterove komisije, u kojoj stoji da sve nekadašnje jugoslavenske republike postaju države u prijašnjim granicama. Dakle, BiH ima pravo na izlaz do međunarodnih voda i svatko tko bi potpisao sporazum koji nije u skladu s tim, izdao bi zemlju", kaže Kovačević. Po njegovu mišljenju, Hrvatska nikako ne može graditi most jer bi time prekršila pravo BiH na pristup otvorenom moru, ali i zato što se jedan par stupova tog mosta nalazi na teritoriju BiH.
Naravno i onda tu ponovo dolazimo do definicije "neškodljivog prolaza". Jer šta definiše pravo pristupa međunarodnim plovnim putevima jedne pomorske zemlje? U čemu je razlika u pravu pomorskih zemalja tome pristupu u odnosu na zemlje koje to nisu?
Te stvari su jasno definisane već dugi niz godina i zbog tog ovo pitanje neće ići na bilo kakvu arbitražu jer za takvo što nema potrebe. Razlika između spora koji je postojao između Hrvatske i Slovenije i ovog "spora" o gradnji mosta je u tome što su Slovenci na pitanje nesmetanog pristupa međunarodnim plovnim vodama prikačili još i niz drugih pitanja. I zato su Slovenija i HRvatska morale svoj spor riješiti arbitražom.

A ovo o "par stupova mosta na teritoriji BiH" više nije problem jer koliko sam čuo sama konstrukcija mosta trebala bi biti pomjerena za par stotina metara upravo sa ciljem izbjegavanja dodira sa teritorijom Bosne i Hercegovine.

Međutim, to još uvjek ne riješava pitanje prava pristupa otvorenom moru[/quote]

hercegovAV BATE opet nisi shvatio kao sto nisi ni shvatio da je hercegovina jedna bosanska zemlja te da si ti hercegovac isto kao sto sam ja evropljanin. No nebitno.

Koliko god RH pomjeri most, po Osminskom sporazumu koji je potvrdjen od strane Bendeterove komisije ; more od Neuma do otvoroenog mora, jedan pojas koji je odredjen vec prije spada pod vlasnsitvo BiH.

Dakle kolko god RH pomjeri most uvijek ce ona na tom teritoriju presjeci BiH. Dakle najkracim putem od Neuma do medjunarodnih voda pripada more BiH. Kolko god da ga pomjere na tom teritoriju to nema veze.
User avatar
JohnnyS
Posts: 17541
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#643 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by JohnnyS »

kokise wrote:
hercegovAV BATE opet nisi shvatio kao sto nisi ni shvatio da je hercegovina jedna bosanska zemlja te da si ti hercegovac isto kao sto sam ja evropljanin. No nebitno.

Koliko god RH pomjeri most, po Osminskom sporazumu koji je potvrdjen od strane Bendeterove komisije ; more od Neuma do otvoroenog mora, jedan pojas koji je odredjen vec prije spada pod vlasnsitvo BiH.

Dakle kolko god RH pomjeri most uvijek ce ona na tom teritoriju presjeci BiH. Dakle najkracim putem od Neuma do medjunarodnih voda pripada more BiH. Kolko god da ga pomjere na tom teritoriju to nema veze.

Tragedija je kad netko tko nije svladao pravilno korištenje funkcije quote, misli da je svladao međunarodno i pomorsko pravo...

Nego, ima li se igdje naći crno na bijelo ovo što je boldano? Od neke referentne međunarodne institucije, a ne od fantomskog pomorskog društva BiH za čije je članove upitno znaju li uopće plivati...
User avatar
dalmatinka
Posts: 2882
Joined: 31/07/2005 22:30
Location: Krešimirov Grad

#644 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by dalmatinka »

JohnnyS wrote:
kokise wrote:
hercegovAV BATE opet nisi shvatio kao sto nisi ni shvatio da je hercegovina jedna bosanska zemlja te da si ti hercegovac isto kao sto sam ja evropljanin. No nebitno.

Koliko god RH pomjeri most, po Osminskom sporazumu koji je potvrdjen od strane Bendeterove komisije ; more od Neuma do otvoroenog mora, jedan pojas koji je odredjen vec prije spada pod vlasnsitvo BiH.

Dakle kolko god RH pomjeri most uvijek ce ona na tom teritoriju presjeci BiH. Dakle najkracim putem od Neuma do medjunarodnih voda pripada more BiH. Kolko god da ga pomjere na tom teritoriju to nema veze.

Tragedija je kad netko tko nije svladao pravilno korištenje funkcije quote, misli da je svladao međunarodno i pomorsko pravo...

Nego, ima li se igdje naći crno na bijelo ovo što je boldano? Od neke referentne međunarodne institucije, a ne od fantomskog pomorskog društva BiH za čije je članove upitno znaju li uopće plivati...
Naravno da nema nigdje crno na bijelo. Godinama deremo istu kozu, ja ne mogu više. :D BTW, koji je sad pa to Osminski sporazum? :lol:
User avatar
JoseMujica
Posts: 32831
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
Grijem se na: malograDŽane
Vozim: Tuarega
Horoskop: Poskok

#645 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by JoseMujica »

džes baba brez cvika :D
sredoje
Posts: 524
Joined: 06/08/2012 09:40

#646 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by sredoje »

JohnnyS wrote:
kokise wrote:
hercegovAV BATE opet nisi shvatio kao sto nisi ni shvatio da je hercegovina jedna bosanska zemlja te da si ti hercegovac isto kao sto sam ja evropljanin. No nebitno.

Koliko god RH pomjeri most, po Osminskom sporazumu koji je potvrdjen od strane Bendeterove komisije ; more od Neuma do otvoroenog mora, jedan pojas koji je odredjen vec prije spada pod vlasnsitvo BiH.

Dakle kolko god RH pomjeri most uvijek ce ona na tom teritoriju presjeci BiH. Dakle najkracim putem od Neuma do medjunarodnih voda pripada more BiH. Kolko god da ga pomjere na tom teritoriju to nema veze.

Naravno da nema nigdje crno na bijelo. Godinama deremo istu kozu, ja ne mogu više. :D BTW, koji je sad pa to Osminski sporazum? :lol:
I Bendeterova komisija :zoka:
gost iz ZG
Posts: 286
Joined: 25/01/2011 18:39
Location: Zagreb

#647 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by gost iz ZG »

Osimski sporazum 1975.g. između SFRJ i Italije tiče se isključivo i jedino Slovenije i Hrvatske; granica, malogranični promet, imovinsko-pravni odnosi ... Dakle, konačno rješenje problema nekadašnjih "zona A i zona B".
Spominjati BiH i Osimski sporazum je smiješno
Još smiješniji je argument da je BiH (tada u sklopu SFRJ) imala izlaz na otvoreno/međunarodno more i da i to mora imati i danas.
Po istoj logici i ja sam nekada imao granicu sa Grčkom (preko Makedonije) i to zahtijevam i danas!

Previše je ovdje “stručnjaka iz pomorskih društava“ ... Međunarodni Sud i Arbitraža je rješenje.Image
User avatar
hevi metalac
Posts: 363
Joined: 13/04/2013 00:53
Location: truhli zapad

#648 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by hevi metalac »

gost iz ZG wrote:Osimski sporazum 1975.g. između SFRJ i Italije tiče se isključivo i jedino Slovenije i Hrvatske; granica, malogranični promet, imovinsko-pravni odnosi ... Dakle, konačno rješenje problema nekadašnjih "zona A i zona B".
Spominjati BiH i Osimski sporazum je smiješno
Još smiješniji je argument da je BiH (tada u sklopu SFRJ) imala izlaz na otvoreno/međunarodno more i da i to mora imati i danas.
Po istoj logici i ja sam nekada imao granicu sa Grčkom (preko Makedonije) i to zahtijevam i danas!

Previše je ovdje “stručnjaka iz pomorskih društava“ ... Međunarodni Sud i Arbitraža je rješenje.Image
Nema veze je li danas ili juce, BiH ima pravo izlaska na otvoreno more i tu se sva prica zarsava sto sdonji)e tice prava.
Kako stoje stvari nepravno? Pa tako sto pod pritiskom i bez ikakvog obzira na pravo (i interes) BiH vi pokusavate unilateralno graditi na mjestu na kom nemate pravo. :bih:
Razmislite o tunelu, citam na avaz.ba da vam to sad opcija.
User avatar
JoseMujica
Posts: 32831
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
Grijem se na: malograDŽane
Vozim: Tuarega
Horoskop: Poskok

#649 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by JoseMujica »

ću da pravim splav na 60 metara visine i probijem se do Italijanske granice!

Ode Mujica u mornare
neće školu, neće pare
sredoje
Posts: 524
Joined: 06/08/2012 09:40

#650 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by sredoje »

hevi metalac wrote:graditi na mjestu na kom nemate pravo. :bih:
Razmislite o tunelu, citam na avaz.ba da vam to sad opcija.

Zašto ne bi imali pravo? Radi se o unutarnjim vodama HR i ako ćemo doslovno tumačiti UN konvenciju o moru BiH nema pravo niti neskodljivog prolaza.

A to vam se nudi...
Post Reply