Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#6226 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by LBVIEW »

_BataZiv_0809 wrote:
LBVIEW wrote:
Ma ja,moja prica ideoloska, a tvoja, u kojoj iz ideoloskih razloga,pokusavas naci opravdanje za pocinjene propuste spominjanjem nekog sbkb scenarija nije? Pa kad ja spomenem,sta ja znam "5 baklji", neopredijeljene i s.l ti mi kazes "suti,moglo je i gore". :lol:
Pa onda slijede insinuacije,citanje mojih misli i sl. sve u cilju diskreditacije sagovornika a argumentacija tanka.
D Dalje,tipicna zamjena teza:zar nisi ti spocitavao bosnjackim intelektualcima pravo da odlucuju umjesto naroda pa te ja fino priupitao kako su drugovi uradili 1974-e? :izet:
Ma, jasta nego je neosporno,samo sto se neki prave blesavi i vremenski smjeste jugoslovensku krizu u 90-u.
To je bio sasvim izgledan scenarij, a ne imaginarni.

Ja i dalje smatram da je najažnije dobiti republiku kao mehanizam za ostvarivanje prava. Mada se slažem da je ravnopravnost trebala biti i heraldički prikazana odmah.

Čitanje tvojih misli nije teško, jer priča koju ponavljaš je davno prožvakana, a činjenica da izbjegavaš odgovor na jasna pitanja (čak si i Gajret kulturno preskočio ) daje mi za pravo da vjerujem ono što sam napisao. Bujrum opovrgni.

I ponavljam po ko zna koji, ali sigurno zadnji put-drugovi su Muslimane već 1943 godine učinili ustavnom kategorijom i onda tu činjenicu potvrdili na saveznom nivou 1974, što se bitno razlikuje od sastančenja po Beču dok ljudi ginu.

Da li je trebalo prije 1974? Jeste, nesporno.
Ma kako da ne,a nakon rata 5 baklji,neopredijeljeni,sa malim pa konacno 1974-e velikim M i sl. :zzzz: Samo za pocetak prihvatiti cinjenice,druze Bato,nije tesko. :D To za Gajret nisam preskocio vec nije bilo relevantno za onu pricu o dvostrukim arsinima kod tebe :D .Nije sporno da begovat nije htio/znao nositi se sa problematikom,to sam i ranije govorio,samo si ti,pozivajuci se na svoju nanu i nekakvo stanje svijesti koje nisi mogao detektirati osim ako nisi Torabi ili neko slican njemu,drvio o nekom ozakonjenju stanja na terenu,pokusavajuci zamaskirati kako se radilo o politickom dekretu bez konsultiranja naroda u cije ime se odluka donosi,tako da taj zicer nisam mogao propustiti. :D Salu na stranu,kontam ja sta ti zelis reci i dosta stvari se slazem samo si,brate ideoloski zaguljen,cesto nastupas kao da,kad neko proziva rezim,kritikuje tebe osobno. :D
A o "sastancenju" grijesis,pretpostavljam(eto me k'o i ti :D ) da ti mislis se tu radilo o mladomuslimanskim kadrovima,Alijinim poslusnicima i sl. i otud vjerovatno i takav animozitet spram istog.Isti su bili iz ideolskih razloga protiv samo nisu imali izbora-kod Bosnjaka je konacno.neovisno o ideoloskoj orijentaciji sazrijela svijest o pripadnosti upravo u ratu kad je bioloska supstanca naroda dovedena u pitanje,prelistaj listu ucesnika samo ce ti se kaz'ti.
detroit-mercy
Posts: 16994
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#6227 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by detroit-mercy »

_BataZiv_0809 wrote:
hAZNADAR wrote: To samo dokazuje koliko ti imas razlicite arsine u vrednovanju naroda i drzava. Da znaci budemo zahvalni drugovima sto su drugima dali kruh a nama mrvice. Jerbo su mogli da su htjeli i da nemamo ni mrvice.

Ta prica da budemo sretni sto su nam drugovi sa zakasnjenjem davali manje nego sto su drugi imali u startu - je dokaz da Bosnjake smatras manje vrijednima a BiH ni blizu ranga sa ostalim drzavama. A tvoj podsmjesljivi ton je prica za sebe. To je upravo naslijedje YU kojeg su naslijedili i srpski nacionalisti jer tvoj post je identican sa njihovom pricom koju redovno cujem. IDENTICAN.

Usput receno - drugovi nisu mogli ukinuti BiH ni da su htjeli. BiH kao jedinstven geopoliticki i kulturni prostor postoji skoro milenij, prezivjela sve okupacije i ideologije. Cak i pod okupatorima zasebna administrativna jedinica. Drugovi nisu mogli ukinuti ni BiH ni ostale republike jer to onda nebi bilo vise oslobodjenje od fasizma i sloboda narodima.
Sa pet baklji i zakasnjelom dozvolom za naciju 74-te su samo dokazali da nisu bili dovoljno politicki zreli i dosljedni. Niti su ostali djubrad do kraja niti su ispravno postupili od pocetka istim tretmanom sviju.

A da nas je Tito izmislio, Tito stvorio, Tito nam dopustio SRBiH,.. iz dobre volje radije nastavi na serbiancafeu. Ovaj narod ima kicmu i ponosa i niti jednog momenta sebe ne smatra nizerangiranim od ostalih. Probaj to shvatiti.
Izvini molim te, ali kako su mrvice u pitanju, ako su svi dobili ravnopravne republike?

Bosna i Hercegovina kao država prestaje postojati 1463 padom pod Otomane i drzavnost joj je obnovljena 1943. U medjuperiodu jeste bila sandzak, ejalet, vilajet, corrpus separatuum pod upravom ministarstva finansija AU, ali ne država.

Ako hoćeš reći da su posebne teritorijalne jedinice unutar druge suverene države isto što i država, slobodno :mrgreen:

Eh sad dolazimo do slijedećeg problema-dakle drugovi nisu bili svemogući nakon 1945? Ako nisu bili svemoguci, onda im realno fakturisite zasluge postujuci objektivne okolnosti.

Ako jesu bili svemoguci, onda su sa Bosnom mogli raditi šta im je volja.

Odlučite se.
A boga ti, od kada su to Slovenija, Makedonija, Hrvatska bile drzave. Pa i one drzavnosti Srbije i Crne Gore od prije 50 godina se izgleda racunaju na n-tu. Valjda ti je jasno da ne mozes stalno jedno te isto osporavati BiH jer je 1463 pala od Otomane a Sloveniji, Hrvatskoj i nekima koji drzavnosti nisu imali ni u srednjem vijeku to ne uzimati kao bilo kakvu referencu.
45cents
Posts: 1081
Joined: 03/03/2008 20:35
Location: Ono
Contact:

#6228 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by 45cents »

detroit-mercy wrote: Iskreno, previse podjednostavljeno. Te neperspektivne imovine u rukama privatnika i nema tako mnogo da bi bila neka prekretnica u bilo cemu. Dosta starih objekata ima samo vrijednost gradjevinskogo zemljista zbog polozaja u gradovima i to mu je jedina ekonomsa vrijednost.
Glede poljoprivrednog zemljista, ulazis u jednu opasnu zonu posebno glede ratnih desavanja gdje si imao velika pokretanja stanovnistva unutar zemlje, kao i van zemlje. Dodo je pokusao tako nesto sa onim famoznim, ako se privatno ne koristi da se upise na drzavu :-) pa sta je bila osnovna poruka, zavrsetak etnickog ciscenja oduzimanjem privatne imovine :mrgreen: .
Poljoprivredu stimulisati novim nametima, znaci opet seljak jeban ;-)
Tačno. Za potrebe forumske diskusije, mislim da je sasvim dovoljno (pojednostavljeno) - kako bismo se ideološki odmakli od Kardelja i rješenja koja su bila posve OK u jednom vremenu za bitno drugačije ciljeve.

Svjestan sam pitanja u vezi poljoprivrede. Ali vlasništvo je OK, sve dok to nije glupi teret. Mi se već stoljećima takmičimo u kafanskim pričama - koliko ko ima zemlje.
A naveče, tokom večernjih vijesti, pezmečimo kako nas povališe sa uvozom hrane.
Onda jednog lijepog jutra sabereš 2+2, i kreneš u akciju.
Ko neće, neka plaća ili znači da će radije plaćati.
Namet treba biti umjeren, razuman, ali treba reći jasno i glasno da taj harač vodi ka gubitku vlasništva, usljed neplaćanja obaveza. Udružiš se u zadrugu, isti čas prestaje obaveza plaćanja nameta.
Tako daš šansu ovoj silnoj mladosti da uzgaja sve što može izvesti..
Država podstiče izgradnju otkupnih stanica i pomaže u kontroli kvaliteta...

Jeste pojednostavljeno, ali sam bio svjedok takvih projekata u inostranstvu, gdje su mladi dobijali najmanje jedan od resursa bez naknade....
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#6229 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Ali Kemal »

hAZNADAR wrote:Alija uz sve svoje greske i mane nije mogao prevaspitati bosnjacki puk ili islamski umet - nazovi kako hoces. Lik je bio i ostao samo vjernik i nista vise, dzamijski covjek
......
Lik koji je pisao islamske deklaracije u kojima je izricito bio protiv nacije i nacionalnog identiteta nije moga uciniti nista kada je vijece intelektualaca vratilo nacionalno ime u upotrebu.
......
Alija srusio gradjansku drzavu?
Sam si dao odgovor na to pitanje u prvoj polovini teksta, covjek je sve sveo na Islam, normalno da tako ne moze da se gradi gradjanska drzava u multikonfesionalnom drustvu. :oops:
hAZNADAR wrote:Eto odrekli smo se i ljiljana i uzeli vartinu zastavu, uzeli davni ZavnoBiH za praznik posto je visenacinalan i himnu bez teksta. Jeli sta pomoglo u jacanju gradjanske svijesti - nije. Gradjanski koncept je propao u onom momentu kada su ostali rekli ne, ne i NE,... i dok je tako - uzalud je traziti domace krivce za to.
Sta te briga za zastavu za koju niko nije znao prije 1991 ili za himnu koja nije ni postojala, sta te briga i za gradjanski koncept koji niko nece.
Sve te nesto briga za neke iracionalne pojmove, himna, zastava, simboli, nejasni i mutni koncepti, sve sto nastaje i nestaje dnevno politickim igrama u kojima ucestvjuje na desetine stranaka, bez ikakvog plana, nego onako odoka pa sta bude, ali dovoljno da pomuti razum obicnim ljudima, pa da im je to toliko vazno, vise od onoga sta pojesti, gdje leci.
Bez hrane i krova nad glavom (figurativno da neko ne trazi dlaku u jajetu, tj losem standardu), zaboli me tuki da li je zastava Varta, ljiljani ili petokraka.

U krajnjem slucaju drzava koja ne moze da obezbjedi pristojan zivot svojim gradjanima ne zasluzuje ni zastavu, ni himnu, ni zakletvu, nista :evil:
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#6230 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by sabina1 »

Nikad vise one drzave....nikad....

Zivjeli smo kao ljudi.....jedini na istoku i medju rijetkim na svijetu.....

Nikada ne mogu uzeti sjecanje i nikada nam nece moci prevaspitati potomke...

Ostacemo ljudi....
detroit-mercy
Posts: 16994
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#6231 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by detroit-mercy »

Ali Kemal wrote:
hAZNADAR wrote:Alija uz sve svoje greske i mane nije mogao prevaspitati bosnjacki puk ili islamski umet - nazovi kako hoces. Lik je bio i ostao samo vjernik i nista vise, dzamijski covjek
......
Lik koji je pisao islamske deklaracije u kojima je izricito bio protiv nacije i nacionalnog identiteta nije moga uciniti nista kada je vijece intelektualaca vratilo nacionalno ime u upotrebu.
......
Alija srusio gradjansku drzavu?
Sam si dao odgovor na to pitanje u prvoj polovini teksta, covjek je sve sveo na Islam, normalno da tako ne moze da se gradi gradjanska drzava u multikonfesionalnom drustvu. :oops:
hAZNADAR wrote:Eto odrekli smo se i ljiljana i uzeli vartinu zastavu, uzeli davni ZavnoBiH za praznik posto je visenacinalan i himnu bez teksta. Jeli sta pomoglo u jacanju gradjanske svijesti - nije. Gradjanski koncept je propao u onom momentu kada su ostali rekli ne, ne i NE,... i dok je tako - uzalud je traziti domace krivce za to.
Sta te briga za zastavu za koju niko nije znao prije 1991 ili za himnu koja nije ni postojala, sta te briga i za gradjanski koncept koji niko nece.
Sve te nesto briga za neke iracionalne pojmove, himna, zastava, simboli, nejasni i mutni koncepti, sve sto nastaje i nestaje dnevno politickim igrama u kojima ucestvjuje na desetine stranaka, bez ikakvog plana, nego onako odoka pa sta bude, ali dovoljno da pomuti razum obicnim ljudima, pa da im je to toliko vazno, vise od onoga sta pojesti, gdje leci.
Bez hrane i krova nad glavom (figurativno da neko ne trazi dlaku u jajetu, tj losem standardu), zaboli me tuki da li je zastava Varta, ljiljani ili petokraka.

U krajnjem slucaju drzava koja ne moze da obezbjedi pristojan zivot svojim gradjanima ne zasluzuje ni zastavu, ni himnu, ni zakletvu, nista :evil:

Realno i sa ovim svim sranjima Bosna i Hercegovina je bolje mjesto za zivot od 70% drzava u svijetu, samo zavisi sa kojih parametara to posmatras. Da je po tebi onda 70% drzava ne bi trebalo ni da postoji, ali ko si ti da odlucujes :evil:
detroit-mercy
Posts: 16994
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#6232 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by detroit-mercy »

45cents wrote:
detroit-mercy wrote: Iskreno, previse podjednostavljeno. Te neperspektivne imovine u rukama privatnika i nema tako mnogo da bi bila neka prekretnica u bilo cemu. Dosta starih objekata ima samo vrijednost gradjevinskogo zemljista zbog polozaja u gradovima i to mu je jedina ekonomsa vrijednost.
Glede poljoprivrednog zemljista, ulazis u jednu opasnu zonu posebno glede ratnih desavanja gdje si imao velika pokretanja stanovnistva unutar zemlje, kao i van zemlje. Dodo je pokusao tako nesto sa onim famoznim, ako se privatno ne koristi da se upise na drzavu :-) pa sta je bila osnovna poruka, zavrsetak etnickog ciscenja oduzimanjem privatne imovine :mrgreen: .
Poljoprivredu stimulisati novim nametima, znaci opet seljak jeban ;-)
Tačno. Za potrebe forumske diskusije, mislim da je sasvim dovoljno (pojednostavljeno) - kako bismo se ideološki odmakli od Kardelja i rješenja koja su bila posve OK u jednom vremenu za bitno drugačije ciljeve.

Svjestan sam pitanja u vezi poljoprivrede. Ali vlasništvo je OK, sve dok to nije glupi teret. Mi se već stoljećima takmičimo u kafanskim pričama - koliko ko ima zemlje.
A naveče, tokom večernjih vijesti, pezmečimo kako nas povališe sa uvozom hrane.
Onda jednog lijepog jutra sabereš 2+2, i kreneš u akciju.
Ko neće, neka plaća ili znači da će radije plaćati.
Namet treba biti umjeren, razuman, ali treba reći jasno i glasno da taj harač vodi ka gubitku vlasništva, usljed neplaćanja obaveza. Udružiš se u zadrugu, isti čas prestaje obaveza plaćanja nameta.
Tako daš šansu ovoj silnoj mladosti da uzgaja sve što može izvesti..
Država podstiče izgradnju otkupnih stanica i pomaže u kontroli kvaliteta...

Jeste pojednostavljeno, ali sam bio svjedok takvih projekata u inostranstvu, gdje su mladi dobijali najmanje jedan od resursa bez naknade....
Nas problem je okruzenje :mrgreen: , niko nece resurse, svima je lakse potruditi da iscackaju radnu dozvolu za Njemacku :mrgreen: . Drugo je u zemaljama Azije, L.Amerike ili Afrike. Zemlje danas na pasja preskakala, u BiH niko nece da je radi.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#6233 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by hAZNADAR »

Dozer wrote:

Bosanac je to isto, ali - danas. Imenica koja se odnosi na sve gradjane Bosne i Hercegovine. Nemoj da ulazimo u ovo "Hercegovina" jer se zna sta je i kako je oko toga, a Bosanac pisem samo zato jer je komplikovano pisati "bosnohercegovac", ili kako bi se vec to trebalo napisati u prvom licu jednine.

nacionalnost = drzava = pasos. I tako cijeli svijet funkcionise, to je tako priznato, i ne vidim sta je tu sporno...

I kada se sve ovo zna, kada je sve ovo nekakva svjetska postavka stvari, zasto je onda ovdje ljudima problem prihvatiti da su bosanskohercegovacke nacionalnosti, bosnjacke/srpske/hrvatske/romske/jevrejske etnicke/narodne pripadnosti, i religijske pripadnosti po slobodnom izboru? Sta je u ovome vama konkretan problem, s obzirom da se ovakvom postavkom nikome ama bas nista ne negira?

Realno, u etno-nacionalistickom mainstream-u koji je zavladao od 1990, od kada se ljudima sve do danas svakodnevno ispire mozak raznim glupostima i lazima s ciljem jacanja etno-nacionalistickih postavki, vrlo je malo onih koji su u svemu tome ostali "normalni", tj. svjesni onoga sta se desava.

I onda se pogledaju sve civilizovane i razvijene zemlje svijeta, pa se ovo gore uporedi s tim, i lako se dodje do zakljucka ko je tu, u stvari, politicki zaostao i jos se nalazi u vremenu plemena...
.
Nadam se da je u redu sto sam odabrao osnovne postavke. Ne ono sto meni odgovara vec recenice koje vise objasnjavaju sustinu.

To da je Bosanac isto sto i Bosnjak nekada je tvoja teorija i slicnih. To je tvoja licna logika.
OK, postujem, ali koliko tvoja licna logika pije vode u ovoj prici? Cuo sam i drugih logika, raznoraznih,.. pa cak i da je Bosanac ustvari konj, pasmina konja. Ili da je Bosnjak samo neko sa sela i planina. Cuo sam i logike da se ime Hercegovina treba ukinuti iz naziva i da bude samo Bosna. A tek Hercegovce koji se po istom kriteriju skracenice za ime drzave nazivaju Hercegovcima.
Sve te logike poput tvoje su privatna misljenja. U stvarnosti se pravno i politicki, skolski i institucionalno nametnulo bosnjacko ime. I nauka i cinjenice su na toj strani.
Vezano za drzavnost i drzavnu nacionalnost tu moze samo biti prostor za bosanskohercegovacku naciju. Koliko god ti hercegovina zvucala komplikovana - tako je jedino ispravno.
Ime nase drzave sadrzi dva reginalna pojma istog ranga. Bosna i Hercegovina. Isto kao Trinidad i Tobago. To nije isto kao United States of America gdje ljudi mogu reci skraceno American.
Ili Velika Britanija gdje ljudi mogu reci skraceno British.
Ime nase drzave sadrzi dva pojma totalno ravnopravna i Hercegovac isto moze biti skracenica po tvojoj logici. Zasto bas Bosna mozes objasniti - posebno Heregovcima koji se osipaju od toga.
Kakvo crno ispiranje mozga i etnonacinalisticki mainstream. Pa sama formulacija na popisu je glatko izbjegla da Srbi budu najbrojniji narod u BiH. Zato sto bosnjacko ime jos nije zavladalo skroz kod nas starijih. Kod mladjih jeste, ali mi bivsi Jugosloveni i dalje raspravljamo jel Bosanac, jel Bosnjak, jel Musliman,..

Sam Bosanac se uglavnom upotrebljava iskljucivo u etnonacionalnom smislu. SIla ljudi, u mojoj familiji, u mom okruzenju upotrebljava Bosanac umjesto Bosnjak iskljucivo u etnickom smislu i vjerskom. Na isti pojam koji tacno oznacava Bosnjaka ljudi stavljaju Bosanca. Obicaj i tradicija. I u Srbiji, Hrvatskoj na spomen Muja i Sulja,.. kazu Bosanci a ne Bosnjaci. Stariji vjernici i dalje upotrebljavaju Musliman jer su sa time odrasli i na to navikli. Opca konfuzija u nasem nacionalnom izjasnjavanju zahvaljujuci upravo standardima i politici bivse YU koja je neke postedila toga a negdje zakomplikovala. Da nam je mozak ispran - bili bi danas jednoglasni oko toga - ali nismo. Za neke stvari treba proci par generacija. U buducnosti kada ne bude nas koji pamtimo YU - nece biti vise ni ovih debata vec ce Bosnjastvo biti jedino i udomaceno. Vec sada mladja generacija koja puni 18 nema nikakve dvojbe kako se zove i nema debate oko toga.

Ne prozivaj civilizovane zemlje svijeta iz dva razloga. Prvo sto se kod njih gaji umjereni nacionalizam kojeg ovdasnji jugonostalgicari ne kontaju jer posmatraju sve u krajnostima,.. a drugo sto skoro niko nema ime drzave slozeno iz dva ravnopravna geografska pojma pa time i nema adekvatan tradicionalan naziv za drzavni nacionalizam koji objedinjuje oba pojma.
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#6234 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Dozer »

detroit-mercy wrote: Realno i sa ovim svim sranjima Bosna i Hercegovina je bolje mjesto za zivot od 70% drzava u svijetu, samo zavisi sa kojih parametara to posmatras. Da je po tebi onda 70% drzava ne bi trebalo ni da postoji, ali ko si ti da odlucujes :evil:
Hajde, molim te, reci nam gdje zivis i od kada?
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#6235 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Ali Kemal »

detroit-mercy wrote:Realno i sa ovim svim sranjima Bosna i Hercegovina je bolje mjesto za zivot od 70% drzava u svijetu, samo zavisi sa kojih parametara to posmatras. Da je po tebi onda 70% drzava ne bi trebalo ni da postoji, ali ko si ti da odlucujes :evil:
Pa i ne treba, koja je svrha drzava poput Zimbabvea, Sjeverne Koreje,Malavi, Burundi, Niger, Haiti i slicno, samo da se narod pati i da diktatori vladaju.
Drzava treba da bude servis gradjanima, a ne muciliste.

Bosna je naravno daleko ispred takvih, jer je prije svega evropska zemlja i pojedinac gleda na svoj standard sa poziciija kako je bilo prije i kako se zivi u okruzenju, tako pad standarda i nemogucnost uspotavljanja neke normale i stabilnosti 20 godina poslije rata, niti bilo kakvih naznaka da ce se to ostvariti u slijedecih desetak ili x godina, prakticno bez ikakve nade, ce na kraju da da svoj konacni sud.

Sjetih se i evropskih drzava Moldavije i Ukrajine odakle zene dolaze na Balkan da bi bile prostitutke, a politicka elita tajkuni, a samo i jedino je drzava za to odgovorna.
detroit-mercy
Posts: 16994
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#6236 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by detroit-mercy »

Dozer wrote:
detroit-mercy wrote: Realno i sa ovim svim sranjima Bosna i Hercegovina je bolje mjesto za zivot od 70% drzava u svijetu, samo zavisi sa kojih parametara to posmatras. Da je po tebi onda 70% drzava ne bi trebalo ni da postoji, ali ko si ti da odlucujes :evil:
Hajde, molim te, reci nam gdje zivis i od kada?
Nije bitno gdje zivim, dovoljno je proputovavti kroz BH gradove i sela da bi vidio kako ljudi zive. Isto tako, dovoljno je proputovati kroz neke druge zemlje i samo ce ti se reci.
detroit-mercy
Posts: 16994
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#6237 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by detroit-mercy »

Ali Kemal wrote:
detroit-mercy wrote:Realno i sa ovim svim sranjima Bosna i Hercegovina je bolje mjesto za zivot od 70% drzava u svijetu, samo zavisi sa kojih parametara to posmatras. Da je po tebi onda 70% drzava ne bi trebalo ni da postoji, ali ko si ti da odlucujes :evil:
Pa i ne treba, koja je svrha drzava poput Zimbabvea, Sjeverne Koreje,Malavi, Burundi, Niger, Haiti i slicno, samo da se narod pati i da diktatori vladaju.
Drzava treba da bude servis gradjanima, a ne muciliste.

Bosna je naravno daleko ispred takvih, jer je prije svega evropska zemlja i pojedinac gleda na svoj standard sa poziciija kako je bilo prije i kako se zivi u okruzenju, tako pad standarda i nemogucnost uspotavljanja neke normale i stabilnosti 20 godina poslije rata, niti bilo kakvih naznaka da ce se to ostvariti u slijedecih desetak ili x godina, prakticno bez ikakve nade, ce na kraju da da svoj konacni sud.

Sjetih se i evropskih drzava Moldavije i Ukrajine odakle zene dolaze na Balkan da bi bile prostitutke, a politicka elita tajkuni, a samo i jedino je drzava za to odgovorna.
O kom okruzenu pricas, Srbija u par sa nama, C.Gora u par sa nama, Hrvatska malo bolja ali tako je bilo i u bivsoj Jugi :mrgreen: Ako mislis na Italiju ili Austriju, tamo se islo na baustelu :mrgreen: .
Da li je BiH i ovakva kakva je, stvarno muciliste za sve njene gradjane je opet drugo pitanje. Malo pretjerujes.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#6238 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by prog321 »

Vecina seljaka zivi bolje danas nego u Jugi.
Svi zaposleni u drzavnim institucijama zive bolje danas nego u Jugi.
Vecina samozaposlenih bolje zive danas nego u Jugi.

Jedini koji su izvisili su nezaposleni i oni koji rade za minimalac kod privatnika.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#6239 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by hAZNADAR »

Ali Kemal wrote:
Sam si dao odgovor na to pitanje u prvoj polovini teksta, covjek je sve sveo na Islam, normalno da tako ne moze da se gradi gradjanska drzava u multikonfesionalnom drustvu. :oops:


Sta te briga za zastavu za koju niko nije znao prije 1991 ili za himnu koja nije ni postojala, sta te briga i za gradjanski koncept koji niko nece.
Sve te nesto briga za neke iracionalne pojmove, himna, zastava, simboli, nejasni i mutni koncepti, sve sto nastaje i nestaje dnevno politickim igrama u kojima ucestvjuje na desetine stranaka, bez ikakvog plana, nego onako odoka pa sta bude, ali dovoljno da pomuti razum obicnim ljudima, pa da im je to toliko vazno, vise od onoga sta pojesti, gdje leci.
Bez hrane i krova nad glavom (figurativno da neko ne trazi dlaku u jajetu, tj losem standardu), zaboli me tuki da li je zastava Varta, ljiljani ili petokraka.

U krajnjem slucaju drzava koja ne moze da obezbjedi pristojan zivot svojim gradjanima ne zasluzuje ni zastavu, ni himnu, ni zakletvu, nista :evil:
Uh,. cijenim te kao forumasa i rado citam tvoje postove,.. al ovdje si pretjerao do daske. Pretpostavljam da ces sad samo zato sto si prozvan tvrdoglavo potvrditi to boldirano i zato ne zelim da dalje raspravljam da li BiH uopce treba da postoji i da ima atribute drzave.
Koliko drzava u svijetu ima i manje pristojnih uslova zivota. :roll:

A sto se tice Alije - bio sam jasan i izdvajanje recenica i premetanje u kontekste zanemarujuci upitnike ne pije vode kao odgovor. Alija nije bio covjek gradjanskog koncepta drzave ali ipak ne tako mocan i jak da svoje vizije naturi. Narod nije stado ovaca koji gleda u vodju sta ce reci da misli. Islamski identitet, nacionalni,.. su stvari koje se same desavaju spontano bez obzira ko vladao. Upravo za njegovog vakta se desio sabor intelektualaca i vracanje bosnjackog imena, srednjovjekovni simbol Bogorodice kao drzavno i vojno znamenje(ovu cinjenicu ne mozes isjeci u repliciranju meni).
Gradjanski koncept je mozda samo malim dijelom propao zbog njega ali kod manjeg dijela Bosnjaka,.. ali ne i vecine. Medjutim mi govorimo o cijeloj BiH zar ne. Pola stanovnika drzave su u startu odbacili gradjanski koncept. Kako ocekivati da gradjanski koncept u jednoj drzavi od tri naroda zavisi samo od procesa u jednom narodu?
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#6240 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Fudo387 »

Je dobre emisije,
Bosnje dominiraju, srpski trolovi i ubaceni elementi na aparatima! :izet:
User avatar
dale cooper
Posts: 31383
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#6241 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by dale cooper »

hAZNADAR wrote: Nije moj bosnjacki nacionalizam zamaskiran vec je javan i otvoren. Pitanje je samo u kojem obliku i mjeri,... gdje me ne iznenadjuje da i najbezazleniji oblik tumacite sovinizmom.
Inspiracija mi je nacinalizam kakav je standard u Skandinaviji gdje se svodi na nacionalno jedinstvo, ponos, respekt, svijest o zajednickom, patriotizam i zajednicka gradnja drzave, odricanja,... a ne na mrznju, konfrontacije, superiornost naspram ostalih,... - jednostavno ne mozete shvatiti da nacionalizam nije samo sablon kojeg vidimo kod susjeda. U cijeloj Evropi je nacionalizam alfa i omega, osnova svijesti od malih nogu, dio skolstva, odgoja,... biti nacionalista uopce ne znaci da nosis posmrtne ostatke nekog sveca po zamisljenim etnickim granicama, pravis teorije o suoeriornosti i starosti svog naroda i satanises druge.

Upravo velikosrbi sve kod nas tumace kao buuuu velikobosnjacki hegemonizam. Ne priznaju nam historiju, jezik, naciju,.. a kada se samo usprotivis time, niti jednog momenta dovodeci u pitanje njihovu naciju, kulturu - eto alijin mudzahedin, bosnjacki hegemonista,.. sta sve ne.

Bijemo bitku samo da dokazemo nase postojanje, da nas uopce ima, da imamo sve sto imaju i ostali, nijednog momenta ne negiramo druge - a velikosrbi to tumace kao uuuu nacizam, sovinizam, hegemonizam,... - zato sto su ograniceni i stvari posmatraju samo kroz svoj sablon.

Pitanje je od koga ste vi jugonostalgicari i nacionalno Bosanci pamet pokupili? Zasto tumacite bosnjastvo na isti nacin kao velikosrbi? Na ovom forumu citam otpor bosnjackoj naciji i bosanskom jeziku na jedan drugi nacin ali rezultat isti. I tu vidim isto kod vas podudaranje sa velikosrpskom logikom gdje se svako malo negiranje bosnjastva nevjesto opravdava navodnim planom o asimilaciji i naturanju. Svasta, Bosnjaci nemaju osnovna prava na vise od pola zemlje, nastoje dokazati da uopce postoje - a lafo sila nebeska koja samo svojim imenom nacije i jezika druge negira i asimilira. Pa ko je onda blizak velikosrpskim stavovima?

Bosnjastvo odnosno nase samopredjeljenje na nasu naciju i jezik uzrok i povod konfrontacija? Halo bolan,.. jeste li vi pri zdravoj pameti? Pa konfrontacija je nasa realnost vec vise od 20 god. bilo u ratu ili miru - pratite li vi uopce dnevnu politiku izvan sarajevske kotline.

Hebe mi se zivo hoce li danasnji deklarisani Srbi i Hrvati ikada prihvatiti bosnjacku naciju kao svoju i bosanski jezik kao svoj. Kao sto mi se hebe za koga navijaju u fudbalu. To je njihova stvar, njihov izbor i to se mene ne tice. Ako sam rekao da bosnjastvo nije ograniceno i rezervisano samo za muslimane - to ne znaci da imam zlokoban plan kako da druge asimiliram u to he, he he... Ako dokazujem Bosnjane prije osmanlija i postojanje Bosnjaka vjekove poslije - to ne znaci da ostale tumacim kao bivse svoje i otpadnike.
Hebe mi se za njima, nek mi ne koce i rasturaju drzavu, a kako sebe tumace me ne interesuje.

Nemoj mi samo spominjati Evropu molim te jer je ocigledno da nemas pojma o siromastvu, korupciji, posebno juzne i istocne Evrope. Da se bilo kojem drugom narodu u Evropi desilo sto i nama i da se desava sto i nama bili bi radikalni do bola i slozni ko vojska po komandi. Naravno da ima svugdje anacionalista i kosmopolita ali su isti i dalje ista nacija sa ostalima. Nema niti jedan narod elitu koja izmislja novo ancionalno ime nebi li se sto vise ogradila od svojih sunarodnjaka drugacijih politickih ubjedjenja, svjetonazora, klasnih i socijalnih razlika,... I sto je najbitnije - svako voli svoju nezavisnost i demokratiju. Niko normalan ne priziva diktature, jednopartijske sisteme i ogranicavanje slobode medija i misli niti to naziva civiliazacijom. E to je jedini nas originalni standard kojeg imamo.

To je najveci apsurd kod vas jugonostagicara sto mislite ozivjeti jugoslovenstvo kroz bosanstvo. Vrlo rado koristite mogucnost slobode misli i medija da drzavu zovete smetljistem, negirate ime nacije,... a zagovarate sistem gdje takvo sto nebi smjeli ni pomisliti a kamoli reci. Koristite privilegije ovog "smetljista" da bi sistem koji je cenzurisao medije i zabranjivao slobodu misli nazvali civilizovanijim.
Dobro da si makar konačno priznao o čemu je riječ. @seoskivaralica je bio mnogo pošteniji i otvoreniji po tom pitanju,
iako se nikako ne mogu složiti sa njegovim stavom jer priziva revanšizam i nove sukobe.

Nikako ne možeš porediti modele zapadne Evrope i nas. Kao prvo oni su se u većoj mjeri davno riješili tih dječijih bolesti
uplitanja etniciteta i religije u državu. Švedska je zemlja Šveđana, Njemačka Njemaca, Danska Danaca i koncipirane
su kao građanske države iako su njeni građani mahom katolici, ali im religija nije glavna odrednica i nit vodilja u vođenju
države. Ona je samo jedan od dijelova njihovog identiteta.
Bosna i Hercegovina je zemlja Bošnjaka, Hrvata, Srba i ostalih. Znači osim što imaš tri naroda koji se različito nacionalno
određuju oni su i religijski različiti, gdje imaš podjednako zastupljen i islam i katoličanstvo i pravoslavlje.
Kod nas je to nacionalno postalo neodvojivo od religijskog i prožima svaki dio i političkog i svakodnevnog života.

Ti uporno ponavljaš da je Bošnjaštvo otvoreno za sve, ignorišući činjenicu da je od 1993 taj naziv isključivo
rezervisan za muslimane ili ljude islamske vjeroispovijesti. Tu odluku su donijeli upravo muslimanski politički
i vjerski prvaci. I čemu to negiranje sada?

I ova tema nije o prizivanju nikakvih novih Jugoslavija, jedno partijskih sistema niti komunizma. Nego uporedba
o uređenosti bivše države sa naglaskom na onaj socijalni aspekat.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#6242 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Fudo387 »

tvsabina wrote:Nikad vise one drzave....nikad....

Zivjeli smo kao ljudi.....jedini na istoku i medju rijetkim na svijetu.....

Nikada ne mogu uzeti sjecanje i nikada nam nece moci prevaspitati potomke...

Ostacemo ljudi....
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
detroit-mercy
Posts: 16994
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#6243 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by detroit-mercy »

dale cooper wrote:
hAZNADAR wrote: Nije moj bosnjacki nacionalizam zamaskiran vec je javan i otvoren. Pitanje je samo u kojem obliku i mjeri,... gdje me ne iznenadjuje da i najbezazleniji oblik tumacite sovinizmom.
Inspiracija mi je nacinalizam kakav je standard u Skandinaviji gdje se svodi na nacionalno jedinstvo, ponos, respekt, svijest o zajednickom, patriotizam i zajednicka gradnja drzave, odricanja,... a ne na mrznju, konfrontacije, superiornost naspram ostalih,... - jednostavno ne mozete shvatiti da nacionalizam nije samo sablon kojeg vidimo kod susjeda. U cijeloj Evropi je nacionalizam alfa i omega, osnova svijesti od malih nogu, dio skolstva, odgoja,... biti nacionalista uopce ne znaci da nosis posmrtne ostatke nekog sveca po zamisljenim etnickim granicama, pravis teorije o suoeriornosti i starosti svog naroda i satanises druge.

Upravo velikosrbi sve kod nas tumace kao buuuu velikobosnjacki hegemonizam. Ne priznaju nam historiju, jezik, naciju,.. a kada se samo usprotivis time, niti jednog momenta dovodeci u pitanje njihovu naciju, kulturu - eto alijin mudzahedin, bosnjacki hegemonista,.. sta sve ne.

Bijemo bitku samo da dokazemo nase postojanje, da nas uopce ima, da imamo sve sto imaju i ostali, nijednog momenta ne negiramo druge - a velikosrbi to tumace kao uuuu nacizam, sovinizam, hegemonizam,... - zato sto su ograniceni i stvari posmatraju samo kroz svoj sablon.

Pitanje je od koga ste vi jugonostalgicari i nacionalno Bosanci pamet pokupili? Zasto tumacite bosnjastvo na isti nacin kao velikosrbi? Na ovom forumu citam otpor bosnjackoj naciji i bosanskom jeziku na jedan drugi nacin ali rezultat isti. I tu vidim isto kod vas podudaranje sa velikosrpskom logikom gdje se svako malo negiranje bosnjastva nevjesto opravdava navodnim planom o asimilaciji i naturanju. Svasta, Bosnjaci nemaju osnovna prava na vise od pola zemlje, nastoje dokazati da uopce postoje - a lafo sila nebeska koja samo svojim imenom nacije i jezika druge negira i asimilira. Pa ko je onda blizak velikosrpskim stavovima?

Bosnjastvo odnosno nase samopredjeljenje na nasu naciju i jezik uzrok i povod konfrontacija? Halo bolan,.. jeste li vi pri zdravoj pameti? Pa konfrontacija je nasa realnost vec vise od 20 god. bilo u ratu ili miru - pratite li vi uopce dnevnu politiku izvan sarajevske kotline.

Hebe mi se zivo hoce li danasnji deklarisani Srbi i Hrvati ikada prihvatiti bosnjacku naciju kao svoju i bosanski jezik kao svoj. Kao sto mi se hebe za koga navijaju u fudbalu. To je njihova stvar, njihov izbor i to se mene ne tice. Ako sam rekao da bosnjastvo nije ograniceno i rezervisano samo za muslimane - to ne znaci da imam zlokoban plan kako da druge asimiliram u to he, he he... Ako dokazujem Bosnjane prije osmanlija i postojanje Bosnjaka vjekove poslije - to ne znaci da ostale tumacim kao bivse svoje i otpadnike.
Hebe mi se za njima, nek mi ne koce i rasturaju drzavu, a kako sebe tumace me ne interesuje.

Nemoj mi samo spominjati Evropu molim te jer je ocigledno da nemas pojma o siromastvu, korupciji, posebno juzne i istocne Evrope. Da se bilo kojem drugom narodu u Evropi desilo sto i nama i da se desava sto i nama bili bi radikalni do bola i slozni ko vojska po komandi. Naravno da ima svugdje anacionalista i kosmopolita ali su isti i dalje ista nacija sa ostalima. Nema niti jedan narod elitu koja izmislja novo ancionalno ime nebi li se sto vise ogradila od svojih sunarodnjaka drugacijih politickih ubjedjenja, svjetonazora, klasnih i socijalnih razlika,... I sto je najbitnije - svako voli svoju nezavisnost i demokratiju. Niko normalan ne priziva diktature, jednopartijske sisteme i ogranicavanje slobode medija i misli niti to naziva civiliazacijom. E to je jedini nas originalni standard kojeg imamo.

To je najveci apsurd kod vas jugonostagicara sto mislite ozivjeti jugoslovenstvo kroz bosanstvo. Vrlo rado koristite mogucnost slobode misli i medija da drzavu zovete smetljistem, negirate ime nacije,... a zagovarate sistem gdje takvo sto nebi smjeli ni pomisliti a kamoli reci. Koristite privilegije ovog "smetljista" da bi sistem koji je cenzurisao medije i zabranjivao slobodu misli nazvali civilizovanijim.
Dobro da si makar konačno priznao o čemu je riječ. @seoskivaralica je bio mnogo pošteniji i otvoreniji po tom pitanju,
iako se nikako ne mogu složiti sa njegovim stavom jer priziva revanšizam i nove sukobe.

Nikako ne možeš porediti modele zapadne Evrope i nas. Kao prvo oni su se u većoj mjeri davno riješili tih dječijih bolesti
uplitanja etniciteta i religije u državu. Švedska je zemlja Šveđana, Njemačka Njemaca, Danska Danaca i koncipirane
su kao građanske države iako su njeni građani mahom katolici, ali im religija nije glavna odrednica i nit vodilja u vođenju
države. Ona je samo jedan od dijelova njihovog identiteta.
Bosna i Hercegovina je zemlja Bošnjaka, Hrvata, Srba i ostalih. Znači osim što imaš tri naroda koji se različito nacionalno
određuju oni su i religijski različiti, gdje imaš podjednako zastupljen i islam i katoličanstvo i pravoslavlje.
Kod nas je to nacionalno postalo neodvojivo od religijskog i prožima svaki dio i političkog i svakodnevnog života.

Ti uporno ponavljaš da je Bošnjaštvo otvoreno za sve, ignorišući činjenicu da je od 1993 taj naziv isključivo
rezervisan za muslimane ili ljude islamske vjeroispovijesti. Tu odluku su donijeli upravo muslimanski politički
i vjerski prvaci. I čemu to negiranje sada?

I ova tema nije o prizivanju nikakvih novih Jugoslavija, jedno partijskih sistema niti komunizma. Nego uporedba
o uređenosti bivše države sa naglaskom na onaj socijalni aspekat.
Koji se je urusio, i to ne zbog kockastoglavih, onih iz vukojebina i sl., nego sto nije mogao da izdrzi tako izdasna davanja za sve kategorije. Rahatluk je trajao jedno vrijeme i sad se svi sjecaju rahatluka od nekih 20tak godina a za neslavan kraj se optuzuju drugi. Isto onaj rahatluk kad BH vlasti uvedose u penziju i Pantu i Kuntu, zarad glasackog tijela, pa sad kuknjava jer ovi ne daju kredita bez bolnih reformi :mrgreen:
Bodkin
Posts: 22543
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#6244 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Bodkin »

prog321 wrote:Vecina seljaka zivi bolje danas nego u Jugi.
Svi zaposleni u drzavnim institucijama zive bolje danas nego u Jugi.
Vecina samozaposlenih bolje zive danas nego u Jugi.

Jedini koji su izvisili su nezaposleni i oni koji rade za minimalac kod privatnika.
Jebem ti internet kad je svako dobio mogucnost da pise...gdje je vecina, kod privatnika ili samozaposleni? Gdje je tu skolstvo, sigurnost, kultura, sport. Kako se dobije posao u toj drzavnoj?
45cents
Posts: 1081
Joined: 03/03/2008 20:35
Location: Ono
Contact:

#6245 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by 45cents »

detroit-mercy wrote: Nas problem je okruzenje :mrgreen: , niko nece resurse, svima je lakse potruditi da iscackaju radnu dozvolu za Njemacku :mrgreen: . Drugo je u zemaljama Azije, L.Amerike ili Afrike. Zemlje danas na pasja preskakala, u BiH niko nece da je radi.
Kad je Ante Marković napravio par poteza, koliki je bio skok firmi "DJL" i "STR"?

"Ako je ispred zagrade manje, u zagradi se mijenja stanje"....

:izet:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83515
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6246 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by _BataZiv_0809 »

detroit-mercy wrote: A boga ti, od kada su to Slovenija, Makedonija, Hrvatska bile drzave. Pa i one drzavnosti Srbije i Crne Gore od prije 50 godina se izgleda racunaju na n-tu. Valjda ti je jasno da ne mozes stalno jedno te isto osporavati BiH jer je 1463 pala od Otomane a Sloveniji, Hrvatskoj i nekima koji drzavnosti nisu imali ni u srednjem vijeku to ne uzimati kao bilo kakvu referencu.
Tema je BiH, a slazem se dobrim dijelom, na opasku za ostale republike.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#6247 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Fudo387 »

Bodkin wrote:
prog321 wrote:Vecina seljaka zivi bolje danas nego u Jugi.
Svi zaposleni u drzavnim institucijama zive bolje danas nego u Jugi.
Vecina samozaposlenih bolje zive danas nego u Jugi.

Jedini koji su izvisili su nezaposleni i oni koji rade za minimalac kod privatnika.
Jebem ti internet kad je svako dobio mogucnost da pise...gdje je vecina, kod privatnika ili samozaposleni? Gdje je tu skolstvo, sigurnost, kultura, sport. Kako se dobije posao u toj drzavnoj?
Isto k'o u jugoslaviji, preko stele.
:D
Bodkin
Posts: 22543
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#6248 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Bodkin »

Fudo387 wrote:Je dobre emisije,
Bosnje dominiraju, srpski trolovi i ubaceni elementi na aparatima! :izet:
Fudo iz amerike opisao razmisljanje prosjecnog bosnje i prosjecnog srbende i hrvatine istovremeno. Ako seslaze bosnjo je. Ako ne ceto il ustasa
Bodkin
Posts: 22543
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#6249 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Bodkin »

Fudo387 wrote:
Bodkin wrote:
prog321 wrote:Vecina seljaka zivi bolje danas nego u Jugi.
Svi zaposleni u drzavnim institucijama zive bolje danas nego u Jugi.
Vecina samozaposlenih bolje zive danas nego u Jugi.

Jedini koji su izvisili su nezaposleni i oni koji rade za minimalac kod privatnika.
Jebem ti internet kad je svako dobio mogucnost da pise...gdje je vecina, kod privatnika ili samozaposleni? Gdje je tu skolstvo, sigurnost, kultura, sport. Kako se dobije posao u toj drzavnoj?
Isto k'o u jugoslaviji, preko stele.
:D
Jebote puna juga stela bila onda
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#6250 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Fudo387 »

Bodkin wrote:
Fudo387 wrote:Je dobre emisije,
Bosnje dominiraju, srpski trolovi i ubaceni elementi na aparatima! :izet:
Fudo iz amerike opisao razmisljanje prosjecnog bosnje i prosjecnog srbende i hrvatine istovremeno. Ako seslaze bosnjo je. Ako ne ceto il ustasa
Amerika i Bosnjo, veliko slovo.

:oops:
Post Reply