hAZNADAR wrote:
Nije moj bosnjacki nacionalizam zamaskiran vec je javan i otvoren. Pitanje je samo u kojem obliku i mjeri,... gdje me ne iznenadjuje da i najbezazleniji oblik tumacite sovinizmom.
Inspiracija mi je nacinalizam kakav je standard u Skandinaviji gdje se svodi na nacionalno jedinstvo, ponos, respekt, svijest o zajednickom, patriotizam i zajednicka gradnja drzave, odricanja,... a ne na mrznju, konfrontacije, superiornost naspram ostalih,... - jednostavno ne mozete shvatiti da nacionalizam nije samo sablon kojeg vidimo kod susjeda. U cijeloj Evropi je nacionalizam alfa i omega, osnova svijesti od malih nogu, dio skolstva, odgoja,... biti nacionalista uopce ne znaci da nosis posmrtne ostatke nekog sveca po zamisljenim etnickim granicama, pravis teorije o suoeriornosti i starosti svog naroda i satanises druge.
Upravo velikosrbi sve kod nas tumace kao buuuu velikobosnjacki hegemonizam. Ne priznaju nam historiju, jezik, naciju,.. a kada se samo usprotivis time, niti jednog momenta dovodeci u pitanje njihovu naciju, kulturu - eto alijin mudzahedin, bosnjacki hegemonista,.. sta sve ne.
Bijemo bitku samo da dokazemo nase postojanje, da nas uopce ima, da imamo sve sto imaju i ostali, nijednog momenta ne negiramo druge - a velikosrbi to tumace kao uuuu nacizam, sovinizam, hegemonizam,... - zato sto su ograniceni i stvari posmatraju samo kroz svoj sablon.
Pitanje je od koga ste vi jugonostalgicari i nacionalno Bosanci pamet pokupili? Zasto tumacite bosnjastvo na isti nacin kao velikosrbi? Na ovom forumu citam otpor bosnjackoj naciji i bosanskom jeziku na jedan drugi nacin ali rezultat isti. I tu vidim isto kod vas podudaranje sa velikosrpskom logikom gdje se svako malo negiranje bosnjastva nevjesto opravdava navodnim planom o asimilaciji i naturanju. Svasta, Bosnjaci nemaju osnovna prava na vise od pola zemlje, nastoje dokazati da uopce postoje - a lafo sila nebeska koja samo svojim imenom nacije i jezika druge negira i asimilira. Pa ko je onda blizak velikosrpskim stavovima?
Bosnjastvo odnosno nase samopredjeljenje na nasu naciju i jezik uzrok i povod konfrontacija? Halo bolan,.. jeste li vi pri zdravoj pameti? Pa konfrontacija je nasa realnost vec vise od 20 god. bilo u ratu ili miru - pratite li vi uopce dnevnu politiku izvan sarajevske kotline.
Hebe mi se zivo hoce li danasnji deklarisani Srbi i Hrvati ikada prihvatiti bosnjacku naciju kao svoju i bosanski jezik kao svoj. Kao sto mi se hebe za koga navijaju u fudbalu. To je njihova stvar, njihov izbor i to se mene ne tice. Ako sam rekao da bosnjastvo nije ograniceno i rezervisano samo za muslimane - to ne znaci da imam zlokoban plan kako da druge asimiliram u to he, he he... Ako dokazujem Bosnjane prije osmanlija i postojanje Bosnjaka vjekove poslije - to ne znaci da ostale tumacim kao bivse svoje i otpadnike.
Hebe mi se za njima, nek mi ne koce i rasturaju drzavu, a kako sebe tumace me ne interesuje.
Nemoj mi samo spominjati Evropu molim te jer je ocigledno da nemas pojma o siromastvu, korupciji, posebno juzne i istocne Evrope. Da se bilo kojem drugom narodu u Evropi desilo sto i nama i da se desava sto i nama bili bi radikalni do bola i slozni ko vojska po komandi. Naravno da ima svugdje anacionalista i kosmopolita ali su isti i dalje ista nacija sa ostalima. Nema niti jedan narod elitu koja izmislja novo ancionalno ime nebi li se sto vise ogradila od svojih sunarodnjaka drugacijih politickih ubjedjenja, svjetonazora, klasnih i socijalnih razlika,... I sto je najbitnije - svako voli svoju nezavisnost i demokratiju. Niko normalan ne priziva diktature, jednopartijske sisteme i ogranicavanje slobode medija i misli niti to naziva civiliazacijom. E to je jedini nas originalni standard kojeg imamo.
To je najveci apsurd kod vas jugonostagicara sto mislite ozivjeti jugoslovenstvo kroz bosanstvo. Vrlo rado koristite mogucnost slobode misli i medija da drzavu zovete smetljistem, negirate ime nacije,... a zagovarate sistem gdje takvo sto nebi smjeli ni pomisliti a kamoli reci. Koristite privilegije ovog "smetljista" da bi sistem koji je cenzurisao medije i zabranjivao slobodu misli nazvali civilizovanijim.
Dobro da si makar konačno priznao o čemu je riječ. @seoskivaralica je bio mnogo pošteniji i otvoreniji po tom pitanju,
iako se nikako ne mogu složiti sa njegovim stavom jer priziva revanšizam i nove sukobe.
Nikako ne možeš porediti modele zapadne Evrope i nas. Kao prvo oni su se u većoj mjeri davno riješili tih dječijih bolesti
uplitanja etniciteta i religije u državu. Švedska je zemlja Šveđana, Njemačka Njemaca, Danska Danaca i koncipirane
su kao građanske države iako su njeni građani mahom katolici, ali im religija nije glavna odrednica i nit vodilja u vođenju
države. Ona je samo jedan od dijelova njihovog identiteta.
Bosna i Hercegovina je zemlja Bošnjaka, Hrvata, Srba i ostalih. Znači osim što imaš tri naroda koji se različito nacionalno
određuju oni su i religijski različiti, gdje imaš podjednako zastupljen i islam i katoličanstvo i pravoslavlje.
Kod nas je to nacionalno postalo neodvojivo od religijskog i prožima svaki dio i političkog i svakodnevnog života.
Ti uporno ponavljaš da je Bošnjaštvo otvoreno za sve, ignorišući činjenicu da je od 1993 taj naziv isključivo
rezervisan za muslimane ili ljude islamske vjeroispovijesti. Tu odluku su donijeli upravo muslimanski politički
i vjerski prvaci. I čemu to negiranje sada?
I ova tema nije o prizivanju nikakvih novih Jugoslavija, jedno partijskih sistema niti komunizma. Nego uporedba
o uređenosti bivše države sa naglaskom na onaj socijalni aspekat.