juga 1950.-1990.

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6201 Re: juga 1950.-1990.

Post by spreca »

Maraschino wrote:
Znam da je bilo pola godine, kosa tanka uspravna debela'' :lol: :lol: ali ne mogu da se sjetim kako su se slova izucavala. Nije ni po azbuci ni po abecedi.

To ako iko zna, to zna @spreca. :lol:
:P :lol:
ja sam prvo ucio cirilicu i poceo sa slova A a zatim H И itd.....pocinjalo se od naj jednostavnijih slova za pisanje
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#6202 Re: juga 1950.-1990.

Post by insomnia78 »

Spavas li mirno Kim Jong Une
Image
RJ57
Posts: 5114
Joined: 10/04/2017 15:12

#6203 Re: juga 1950.-1990.

Post by RJ57 »

spreca wrote:
Maraschino wrote:
Znam da je bilo pola godine, kosa tanka uspravna debela'' :lol: :lol: ali ne mogu da se sjetim kako su se slova izucavala. Nije ni po azbuci ni po abecedi.

To ako iko zna, to zna @spreca. :lol:
:P :lol:
ja sam prvo ucio cirilicu i poceo sa slova A a zatim H И itd.....pocinjalo se od naj jednostavnijih slova za pisanje
joj kako je meni bilo žao tih razreda koji su prvo učili ćirilicu :cry:

ja nemam pojma šta smo mi prvo učili od slova, osim što znam da smo prvo učili štampana pa tek onda pisana slova

a to "tanka kosa, uspravna debela" nisam čuo najmanje četrdeset godina, gdje ga izvuče :D
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6204 Re: juga 1950.-1990.

Post by spreca »

RJ57 wrote:
joj kako je meni bilo žao tih razreda koji su prvo učili ćirilicu :cry:

ja nemam pojma šta smo mi prvo učili od slova, osim što znam da smo prvo učili štampana pa tek onda pisana slova

a to "tanka kosa, uspravna debela" nisam čuo najmanje četrdeset godina, gdje ga izvuče :D
Svi smo prvo ucili kosa tanka uspravna debela :D .....naravno da se prvo pocinje sa velikim stampanim slovima.......za domaci zadatak dobijes da napises citavu stranicu veliko stampano slovo A......ako ne napises lijepo onda za kaznu za domaci moras napisati dva lista :lol: :lol: :lol: ...zato ja sad imam lijep rukopis :oops: :lol:
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#6205 Re: juga 1950.-1990.

Post by musicman80 »

insomnia78 wrote:Spavas li mirno Kim Jong Une
Image

Prvo Tito, a tek onda tata i mama. :D
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6206 Re: juga 1950.-1990.

Post by spreca »

Tito je babo za sve :lol:
RJ57
Posts: 5114
Joined: 10/04/2017 15:12

#6207 Re: juga 1950.-1990.

Post by RJ57 »

spreca wrote:
RJ57 wrote:
joj kako je meni bilo žao tih razreda koji su prvo učili ćirilicu :cry:

ja nemam pojma šta smo mi prvo učili od slova, osim što znam da smo prvo učili štampana pa tek onda pisana slova

a to "tanka kosa, uspravna debela" nisam čuo najmanje četrdeset godina, gdje ga izvuče :D
Svi smo prvo ucili kosa tanka uspravna debela :D .....naravno da se prvo pocinje sa velikim stampanim slovima.......za domaci zadatak dobijes da napises citavu stranicu veliko stampano slovo A......ako ne napises lijepo onda za kaznu za domaci moras napisati dva lista :lol: :lol: :lol: ...zato ja sad imam lijep rukopis :oops: :lol:

kosa tanka, uspravna debela je bio (i vjerovatno još uvijek jeste) krasnopis, za razliku od švrakopisa, a između ta dva je bilo sve ono što je bilo čitljivo :D
za krasnopis su bile one specijalne "pisanske" teke sa tri linije, za razliku od običnih pisanskih. ja sam uvijek sve osim sastava pisao u računske a učiteljica je pizdila :D :D
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6208 Re: juga 1950.-1990.

Post by spreca »

RJ57 wrote:
spreca wrote:
RJ57 wrote:
joj kako je meni bilo žao tih razreda koji su prvo učili ćirilicu :cry:

ja nemam pojma šta smo mi prvo učili od slova, osim što znam da smo prvo učili štampana pa tek onda pisana slova

a to "tanka kosa, uspravna debela" nisam čuo najmanje četrdeset godina, gdje ga izvuče :D
Svi smo prvo ucili kosa tanka uspravna debela :D .....naravno da se prvo pocinje sa velikim stampanim slovima.......za domaci zadatak dobijes da napises citavu stranicu veliko stampano slovo A......ako ne napises lijepo onda za kaznu za domaci moras napisati dva lista :lol: :lol: :lol: ...zato ja sad imam lijep rukopis :oops: :lol:

kosa tanka, uspravna debela je bio (i vjerovatno još uvijek jeste) krasnopis, za razliku od švrakopisa, a između ta dva je bilo sve ono što je bilo čitljivo :D
za krasnopis su bile one specijalne "pisanske" teke sa tri linije, za razliku od običnih pisanskih. ja sam uvijek sve osim sastava pisao u računske a učiteljica je pizdila :D :D
bile teke sa jednom uskom i jednom sirokom linijom :D
RJ57
Posts: 5114
Joined: 10/04/2017 15:12

#6209 Re: juga 1950.-1990.

Post by RJ57 »

nađoh ove dvije, prvo su bile kartice koje su po uzoru na američke "trading cards" slikice izlazile kod nas u pakovanjima po deset identičnih, elem nije bilo duplih i nije bilo čari skupljanja kao kod paninija , ali skoro svi su to kupovali :D

Image

a ovim su nam slovenci svake godine vadili mast: :D

Image
User avatar
Domaci izdajnik
Posts: 7343
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Kod komšije uz rakijski kazan
Horoskop: Vodokotlić

#6210 Re: juga 1950.-1990.

Post by Domaci izdajnik »

PROSJEČNI Hrvat se rado vraća u prošlost jer mu je tad bilo bolje negoli sad. Čak 82% Hrvata smatra da se za vrime Jugoslavije bolje i kvalitetnije živilo. S time se ne slaže 18% ispitanika. Moguće da tih 18% ne čine prosječni već natprosječni Hrvati, no mišljenje manjine se na ovin prostorima uvik poštovalo. Zašto je tad bilo bolje?

Niste mogli dobit otkaz osin ako niste značajnije oštetili poduzeće. Danas ka takvi napredujete do člana vlade ili ste najmanje poduzetnik.

Stan bi van dala država, pa ste pola plaće mogli ostavit sa strane. Danas nemate ni stan ni plaću. Sebe ostavite sa strane.

Garderobu ste obnavljali u Beču ili Trstu. Sad nosite šta van da rodbina.

Rođendane i odlične uspjehe ste proslavljali pizzon ili mišanin meson. Sad samo o rođendanima izidete nešto s kašikon, a odlični uspjesi su odavno iza vas.

U specijaliste ste čekali najviše po ure. Sad čekate najmanje po godine.

Od nedije bi van banila prijateljica, pa ste meračili uz kafu i gatali iz čikara. Jutros van je banio poštar prije negoli ste popili kafu. Gatate jel u plavoj kuverti poziv ili ovrha.

Prije ste imali prijatelje. Sad imate fejsbuk.

1982.godine ste, za domaći rad, nacrtali državnu zastavu za 5 minuta. Današnje dite ne more nacrtat državnu zastavu za manje od 5 dana.

Doma ste gledali San Remo. Doma gledate Lijepom našom.

Liti ste sa susidima ljudikali isprid zgrade, te bi se oko 3h, malo pripiti, dovukli do kreveta. Sad zakunjate isprid televizije, a nakon šta vas oko 3h uščukne vrat, jedva pokretni dovučete se do kreveta.

Šta god bi kupili, nadživilo bi vas. Rabatinke niste mogli iskidat iako ste u njima pali s masline i letili priko bicikle. Danas nemate zašto strepit- rabatinke se kupuju iskidane.

Misecima ste čekali omiljenu pismu na Radio Braču. Ćaća van je reka da Sunday, bloody Sunday znači Krvave ti nedije. Spiker van je ispunio muzičku želju, ali se cerio cilu prvu strofu, pa pismu niste snimili. Već godinama ne slušate ni radijo ni ćaću.

Pomagali ste susidima brat masline, nalivat teracu, gradit kuću... Sad ih prijavite inspekciji čin in koji gost uđe u kuću.

Prije bi digli nekoliko kredita koje bi inflacija otplatila za misec dana. Sad tuđi kredit otplaćujete trideset godina.

Na HRT-u još uvik nema zamjene za Helgu Vlahović.

Dica su se igrala vanka. U toku godine bi izderali i prominili najmanje 4 para patika. Današnja dica se igraju doma. U toku godine, zbog rasta dioptrije, promine do 4 para naočala.

Momci iz srpskih i bosanskih odmarališta tukli su se s domaćima zbog žena, a prid zoru bi postali najbolji prijatelji. Sad isti ratuju zbog domovine; od najboljih prijatelja država priko noći stvori neprijatelje.

Izdajnici države su bili na Golon otoku. Izdajnici države su u vrhu vlade.

Kažu da se prije kriomice išlo u crkvu. Danas se kriomice ne ide.

Vojna lica su bila obrazovan kadar, govorili su par stranih jezika i nagledali se svita. Današnja vojna lica jedva govore materinji, viđeni su na dernecima, a od škole imaju noćne more.

Religiozni mimohodi su se obavljali duž crkve. Danas se procesije obavljaju duž Hrvatske.

Muškarci su galebarili po kampovima, a uspjeh je bio povalit Srpkinju. Sad je poželjno jebavat samo svoju naciju inače van familja pada u afan.

Na ulicama se nije moglo vidit ni muškarca kako puši, a kamoli ženu. Sad viđate i dicu.

Naravno da nije sve bilo bolje tad negoli je sad. To zna i 18% ispitanika.

Prije nije bilo kontejnera na svakome koraku, pa bi kantu za smeće tražili po uru vrimena. Danas morete bacit praznu škatulu cigareta isprid sebe.

Ne morate više za svako ubojstvo ili krađu u zatvor. Morete i u Hercegovinu.

Prije ste prali zube. Sad žvačete žvake koje spriječavaju karijes.

Za slabu ocjenu se tuklo đake. Sad se za slabu ocjenu tuče profesora.

Prije "niste smili" reć da ste Hrvat. Sad morete. Ako van nije neugodno.
Rabatinke i Hercegovinu oplakah :lol: :lol: :lol:
User avatar
muha_sa
Posts: 140387
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#6211 Re: juga 1950.-1990.

Post by muha_sa »

Image
RJ57
Posts: 5114
Joined: 10/04/2017 15:12

#6212 Re: juga 1950.-1990.

Post by RJ57 »

tosca 20, najpopularniji i najprodavaniji YU gramofon, kopija nekog philipsa

Image
User avatar
muha_sa
Posts: 140387
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#6213 Re: juga 1950.-1990.

Post by muha_sa »

muha_sa wrote:Image
šta je mangupi :lol: niko ne zna šta je ovo :?
Seawolf
Posts: 9163
Joined: 14/06/2012 22:59

#6214 Re: juga 1950.-1990.

Post by Seawolf »

muha_sa wrote:
muha_sa wrote:Image
šta je mangupi :lol: niko ne zna šta je ovo :?
To ono da ne pokipi mlijeko.
RJ57
Posts: 5114
Joined: 10/04/2017 15:12

#6215 Re: juga 1950.-1990.

Post by RJ57 »

ne pokipi ali lupa ko mahnito dok se mlijeko kuha, a ne tako često zbog toga i zagori :D elem totalna zavala, ali svako ga je imao :D :-D

ja na prvi pogled mislio muha stavio naku pepeljaru :D
User avatar
muha_sa
Posts: 140387
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#6216 Re: juga 1950.-1990.

Post by muha_sa »

Seawolf wrote:
muha_sa wrote:
muha_sa wrote:Image
šta je mangupi :lol: niko ne zna šta je ovo :?
To ono da ne pokipi mlijeko.
RJ57 wrote:ne pokipi ali lupa ko mahnito dok se mlijeko kuha, a ne tako često zbog toga i zagori :D elem totalna zavala, ali svako ga je imao :D :-D

ja na prvi pogled mislio muha stavio naku pepeljaru :D
:lol:

zato smo ga i zvali klepetalo :lol:

juce mi mlijeko pokipilo te se sjetih klepetala
Seawolf
Posts: 9163
Joined: 14/06/2012 22:59

#6217 Re: juga 1950.-1990.

Post by Seawolf »

RJ57 wrote:tosca 20, najpopularniji i najprodavaniji YU gramofon, kopija nekog philipsa

Image
Ja imadoh Toscu 5. To je ona što je imala zvučnike koji su istovremeno bili i gornji dio, odnosno poklopac kučišta.
User avatar
muha_sa
Posts: 140387
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#6218 Re: juga 1950.-1990.

Post by muha_sa »

stavljo petobanke il kutiju šibica na rucku igle--da ne preskace :lol:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#6219 Re: juga 1950.-1990.

Post by Ommadawn »

muha_sa wrote:stavljo petobanke il kutiju šibica na rucku igle--da ne preskace :lol:
Šta se ploča tako uništilo. Pritisak igle na ploču mora biti između 2,9 i 3,1 grama. Dovoljno ti je bilo da si stavio samo drvce od šibice na ručku i ne bi preskakala.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#6220 Re: juga 1950.-1990.

Post by Ommadawn »

RJ57 wrote:tosca 20, najpopularniji i najprodavaniji YU gramofon, kopija nekog philipsa

Image
Najpopularniji i najprodavaniji je bio Iskrin Iskraphono sa zvučnikom na kutiji.

Ovaj je bio kopija Garrarda ili BSR a Iskra kopija Philipsa.
RJ57
Posts: 5114
Joined: 10/04/2017 15:12

#6221 Re: juga 1950.-1990.

Post by RJ57 »

dobar pravo ... 17 rubisa :D

Image
Seawolf
Posts: 9163
Joined: 14/06/2012 22:59

#6222 Re: juga 1950.-1990.

Post by Seawolf »

RJ57 wrote:dobar pravo ... 17 rubisa :D

Image
Jah, podsjeti me na:

RJ57
Posts: 5114
Joined: 10/04/2017 15:12

#6223 Re: juga 1950.-1990.

Post by RJ57 »

:D

Image
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#6224 Re: juga 1950.-1990.

Post by Ommadawn »

RJ57 wrote::D

Image
....i slusam taj zvuuuuukk :)
Imam na kompilaciji "Svi mars na ples". Na vinilu naravno :)
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#6225 Re: juga 1950.-1990.

Post by drastic »

bump to the top
Locked