Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
Maraschino wrote:
Znam da je bilo pola godine, kosa tanka uspravna debela'' ali ne mogu da se sjetim kako su se slova izucavala. Nije ni po azbuci ni po abecedi.
To ako iko zna, to zna @spreca.
ja sam prvo ucio cirilicu i poceo sa slova A a zatim H И itd.....pocinjalo se od naj jednostavnijih slova za pisanje
Maraschino wrote:
Znam da je bilo pola godine, kosa tanka uspravna debela'' ali ne mogu da se sjetim kako su se slova izucavala. Nije ni po azbuci ni po abecedi.
To ako iko zna, to zna @spreca.
ja sam prvo ucio cirilicu i poceo sa slova A a zatim H И itd.....pocinjalo se od naj jednostavnijih slova za pisanje
joj kako je meni bilo žao tih razreda koji su prvo učili ćirilicu
ja nemam pojma šta smo mi prvo učili od slova, osim što znam da smo prvo učili štampana pa tek onda pisana slova
a to "tanka kosa, uspravna debela" nisam čuo najmanje četrdeset godina, gdje ga izvuče
RJ57 wrote:
joj kako je meni bilo žao tih razreda koji su prvo učili ćirilicu
ja nemam pojma šta smo mi prvo učili od slova, osim što znam da smo prvo učili štampana pa tek onda pisana slova
a to "tanka kosa, uspravna debela" nisam čuo najmanje četrdeset godina, gdje ga izvuče
Svi smo prvo ucili kosa tanka uspravna debela .....naravno da se prvo pocinje sa velikim stampanim slovima.......za domaci zadatak dobijes da napises citavu stranicu veliko stampano slovo A......ako ne napises lijepo onda za kaznu za domaci moras napisati dva lista ...zato ja sad imam lijep rukopis
RJ57 wrote:
joj kako je meni bilo žao tih razreda koji su prvo učili ćirilicu
ja nemam pojma šta smo mi prvo učili od slova, osim što znam da smo prvo učili štampana pa tek onda pisana slova
a to "tanka kosa, uspravna debela" nisam čuo najmanje četrdeset godina, gdje ga izvuče
Svi smo prvo ucili kosa tanka uspravna debela .....naravno da se prvo pocinje sa velikim stampanim slovima.......za domaci zadatak dobijes da napises citavu stranicu veliko stampano slovo A......ako ne napises lijepo onda za kaznu za domaci moras napisati dva lista ...zato ja sad imam lijep rukopis
kosa tanka, uspravna debela je bio (i vjerovatno još uvijek jeste) krasnopis, za razliku od švrakopisa, a između ta dva je bilo sve ono što je bilo čitljivo
za krasnopis su bile one specijalne "pisanske" teke sa tri linije, za razliku od običnih pisanskih. ja sam uvijek sve osim sastava pisao u računske a učiteljica je pizdila
RJ57 wrote:
joj kako je meni bilo žao tih razreda koji su prvo učili ćirilicu
ja nemam pojma šta smo mi prvo učili od slova, osim što znam da smo prvo učili štampana pa tek onda pisana slova
a to "tanka kosa, uspravna debela" nisam čuo najmanje četrdeset godina, gdje ga izvuče
Svi smo prvo ucili kosa tanka uspravna debela .....naravno da se prvo pocinje sa velikim stampanim slovima.......za domaci zadatak dobijes da napises citavu stranicu veliko stampano slovo A......ako ne napises lijepo onda za kaznu za domaci moras napisati dva lista ...zato ja sad imam lijep rukopis
kosa tanka, uspravna debela je bio (i vjerovatno još uvijek jeste) krasnopis, za razliku od švrakopisa, a između ta dva je bilo sve ono što je bilo čitljivo
za krasnopis su bile one specijalne "pisanske" teke sa tri linije, za razliku od običnih pisanskih. ja sam uvijek sve osim sastava pisao u računske a učiteljica je pizdila
bile teke sa jednom uskom i jednom sirokom linijom
nađoh ove dvije, prvo su bile kartice koje su po uzoru na američke "trading cards" slikice izlazile kod nas u pakovanjima po deset identičnih, elem nije bilo duplih i nije bilo čari skupljanja kao kod paninija , ali skoro svi su to kupovali
PROSJEČNI Hrvat se rado vraća u prošlost jer mu je tad bilo bolje negoli sad. Čak 82% Hrvata smatra da se za vrime Jugoslavije bolje i kvalitetnije živilo. S time se ne slaže 18% ispitanika. Moguće da tih 18% ne čine prosječni već natprosječni Hrvati, no mišljenje manjine se na ovin prostorima uvik poštovalo. Zašto je tad bilo bolje?
Niste mogli dobit otkaz osin ako niste značajnije oštetili poduzeće. Danas ka takvi napredujete do člana vlade ili ste najmanje poduzetnik.
Stan bi van dala država, pa ste pola plaće mogli ostavit sa strane. Danas nemate ni stan ni plaću. Sebe ostavite sa strane.
Garderobu ste obnavljali u Beču ili Trstu. Sad nosite šta van da rodbina.
Rođendane i odlične uspjehe ste proslavljali pizzon ili mišanin meson. Sad samo o rođendanima izidete nešto s kašikon, a odlični uspjesi su odavno iza vas.
U specijaliste ste čekali najviše po ure. Sad čekate najmanje po godine.
Od nedije bi van banila prijateljica, pa ste meračili uz kafu i gatali iz čikara. Jutros van je banio poštar prije negoli ste popili kafu. Gatate jel u plavoj kuverti poziv ili ovrha.
Prije ste imali prijatelje. Sad imate fejsbuk.
1982.godine ste, za domaći rad, nacrtali državnu zastavu za 5 minuta. Današnje dite ne more nacrtat državnu zastavu za manje od 5 dana.
Doma ste gledali San Remo. Doma gledate Lijepom našom.
Liti ste sa susidima ljudikali isprid zgrade, te bi se oko 3h, malo pripiti, dovukli do kreveta. Sad zakunjate isprid televizije, a nakon šta vas oko 3h uščukne vrat, jedva pokretni dovučete se do kreveta.
Šta god bi kupili, nadživilo bi vas. Rabatinke niste mogli iskidat iako ste u njima pali s masline i letili priko bicikle. Danas nemate zašto strepit- rabatinke se kupuju iskidane.
Misecima ste čekali omiljenu pismu na Radio Braču. Ćaća van je reka da Sunday, bloody Sunday znači Krvave ti nedije. Spiker van je ispunio muzičku želju, ali se cerio cilu prvu strofu, pa pismu niste snimili. Već godinama ne slušate ni radijo ni ćaću.
Pomagali ste susidima brat masline, nalivat teracu, gradit kuću... Sad ih prijavite inspekciji čin in koji gost uđe u kuću.
Prije bi digli nekoliko kredita koje bi inflacija otplatila za misec dana. Sad tuđi kredit otplaćujete trideset godina.
Na HRT-u još uvik nema zamjene za Helgu Vlahović.
Dica su se igrala vanka. U toku godine bi izderali i prominili najmanje 4 para patika. Današnja dica se igraju doma. U toku godine, zbog rasta dioptrije, promine do 4 para naočala.
Momci iz srpskih i bosanskih odmarališta tukli su se s domaćima zbog žena, a prid zoru bi postali najbolji prijatelji. Sad isti ratuju zbog domovine; od najboljih prijatelja država priko noći stvori neprijatelje.
Izdajnici države su bili na Golon otoku. Izdajnici države su u vrhu vlade.
Kažu da se prije kriomice išlo u crkvu. Danas se kriomice ne ide.
Vojna lica su bila obrazovan kadar, govorili su par stranih jezika i nagledali se svita. Današnja vojna lica jedva govore materinji, viđeni su na dernecima, a od škole imaju noćne more.
Religiozni mimohodi su se obavljali duž crkve. Danas se procesije obavljaju duž Hrvatske.
Muškarci su galebarili po kampovima, a uspjeh je bio povalit Srpkinju. Sad je poželjno jebavat samo svoju naciju inače van familja pada u afan.
Na ulicama se nije moglo vidit ni muškarca kako puši, a kamoli ženu. Sad viđate i dicu.
Naravno da nije sve bilo bolje tad negoli je sad. To zna i 18% ispitanika.
Prije nije bilo kontejnera na svakome koraku, pa bi kantu za smeće tražili po uru vrimena. Danas morete bacit praznu škatulu cigareta isprid sebe.
Ne morate više za svako ubojstvo ili krađu u zatvor. Morete i u Hercegovinu.
Prije ste prali zube. Sad žvačete žvake koje spriječavaju karijes.
Za slabu ocjenu se tuklo đake. Sad se za slabu ocjenu tuče profesora.
Prije "niste smili" reć da ste Hrvat. Sad morete. Ako van nije neugodno.
muha_sa wrote:stavljo petobanke il kutiju šibica na rucku igle--da ne preskace
Šta se ploča tako uništilo. Pritisak igle na ploču mora biti između 2,9 i 3,1 grama. Dovoljno ti je bilo da si stavio samo drvce od šibice na ručku i ne bi preskakala.