Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#6176 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Ned071 »

kB27 wrote: S druge strane šta ti nudi članstvo u BIHAMKu? Već smo pisali o tome za njegov slučaj. Njemu BIHAMK apsolutno nije ni trebao, jer mu je auto u voznom stanju (u smislu da ga može prevući par kilometara ako mu to nešto znači). Ponavljam, BIHAMK će da te odšlepa besplatno (tj. u sklopu članstva) do prvog servisa. Dakle, njemu je savršeno svejedno ima li BIHAMK ili nema. Tako da vidiš da ni BIHAMK nije u svim situacijama 'osiguranje'.
nije bas do kraja tacno. imao sam na moru problem prije dvije godine, da nisam bio clan lokalni slep prevoznik bi mi naplatio 200 kuna. ako nista to sam ustedio. nazoves broj na kartici, na poledjini i oni ti organizuju slepanje do servisa. dalje je svakome isto...
User avatar
Altsa
Posts: 9226
Joined: 19/03/2004 18:31

#6177 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Altsa »

Danguba wrote:Ovo je skola za sve one koji se nadaju da nece biti nista krecuci sa polovnim autom na dug put.(a pogotovu koji su imali problem pa se nadaju da ga nece vise imati)

U takvim situacijama mora se osigurati ili clanstvom u Bihamku ili kesom za svaki slucaj ili otici kod majstora pa otkloniti sve nedostatke prije puta.

Prosao sam stotine hiljada kilometara sto sa novim autima sto sa polovnim. Bilo je kvarova ali kada si obezbijedjen necim, nema stresa nema sikiracije.

p.s. on je bas neozbiljan ispao sa kompletnim problemom...a kada se desi, svaka pomoc je dobro dosla jer ne mozes opcije birati

p.p.s. na um mi pade ona bosanka sto je u sloveniji platila 350€ sklanjanje sa auto puta jer je ostala u kvaru. :-)
I ako mi je relativno novo auto nigdje vani bez BIHamkove kartice koja je aktivna i van granica BiH. Kosta 70 KM a covjek se osjeca znatno opustenije i bez stresa na putovanju.
kB27
Posts: 2954
Joined: 17/02/2016 17:46

#6178 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kB27 »

Ned071 wrote:
kB27 wrote: S druge strane šta ti nudi članstvo u BIHAMKu? Već smo pisali o tome za njegov slučaj. Njemu BIHAMK apsolutno nije ni trebao, jer mu je auto u voznom stanju (u smislu da ga može prevući par kilometara ako mu to nešto znači). Ponavljam, BIHAMK će da te odšlepa besplatno (tj. u sklopu članstva) do prvog servisa. Dakle, njemu je savršeno svejedno ima li BIHAMK ili nema. Tako da vidiš da ni BIHAMK nije u svim situacijama 'osiguranje'.
nije bas do kraja tacno. imao sam na moru problem prije dvije godine, da nisam bio clan lokalni slep prevoznik bi mi naplatio 200 kuna. ako nista to sam ustedio. nazoves broj na kartici, na poledjini i oni ti organizuju slepanje do servisa. dalje je svakome isto...
Pročitaj do kraja šta napisah. :)
Njemu je BIHAMK članstvo beskorisno jer mu ne treba šlepanje do servisa.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#6179 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 530i »

Treba njemu šlepanje jer je auto neispravan. Izbijanje čepa, problemi sa bocom i malim hladnjakom...sve klasični simptomi neispravnog dihtunga glave. To je taj polovan auto...a BIHAMK plus članstvo je ok, koliko god da ih kritikujem zbog nekih drugih stvari, tu su prilično solidni, a možete pogledati i pod k) U slučaju saobraćajne/prometne nezgode ili trajnog kvara vozila, pravo na zamjensko vozilo ili organizovanje smještaja ili organizovanje prijevoza za BiH prevoznim sredstvom po izboru ukupne vrijednosti do 250,00 KM
Al kad se ne plati na mostu na ćupriji je naplata i to sve sa kamatama...
kB27
Posts: 2954
Joined: 17/02/2016 17:46

#6180 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kB27 »

530i wrote:Treba njemu šlepanje jer je auto neispravan. Izbijanje čepa, problemi sa bocom i malim hladnjakom...sve klasični simptomi neispravnog dihtunga glave. To je taj polovan auto...a BIHAMK plus članstvo je ok, koliko god da ih kritikujem zbog nekih drugih stvari, tu su prilično solidni, a možete pogledati i pod k) U slučaju saobraćajne/prometne nezgode ili trajnog kvara vozila, pravo na zamjensko vozilo ili organizovanje smještaja ili organizovanje prijevoza za BiH prevoznim sredstvom po izboru ukupne vrijednosti do 250,00 KM
Al kad se ne plati na mostu na ćupriji je naplata i to sve sa kamatama...
Nisam rekao da mu ne treba šlepanje (ako će ići do Sarajeva ili BiH šlepanjem), nego mu ne treba šlepanje do prvog servisa. :) Vozio je on mnogo više sa neispravnim autom nego koliko mu treba da se dovuče do servisa.
User avatar
doktor_seha
Posts: 87
Joined: 06/04/2011 10:13

#6181 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by doktor_seha »

Zavario sam onaj auspuh medjutim stradala mi je ona kao pletenica na samom pocetku. Zanima me da li se to isplati kupovati na otpadu ili samo novo. I zna li neko otprilike cijene? U pitanju je Punto mk1, 1.2 8v. Hvala

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83410
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6182 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by _BataZiv_0809 »

Ako promjenim baterije u kljucu, hoce li elektronika podivljati?

Isto pitanje vazi i za zamjenu akumulatora?
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120394
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#6183 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by MOSALJOZE »

Imam krive diskove
Vaša preporuka za majstora,može i na pp.
shandrprcSA
Posts: 10219
Joined: 23/02/2013 08:16

#6184 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by shandrprcSA »

fleksibilna cijev, 80KM bez ugradnje za fiestu mk4

za punta ne znam al' neka ti je neki orijentir sto se cijene tice
kB27
Posts: 2954
Joined: 17/02/2016 17:46

#6185 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kB27 »

_BataZiv_0809 wrote:Ako promjenim baterije u kljucu, hoce li elektronika podivljati?

Isto pitanje vazi i za zamjenu akumulatora?
Koliko ja znam neće. Sve bitno za komunikaciju je pohranjeno u memoriji - ne bi se trebalo ništa izgubiti kratkotrajnim prekidom napajanja.
Što se tiče akumulatora, također nije problem - samo ti se može desiti da ti traži kod za radio, pa prvo provjeri imaš li to. :)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83410
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6186 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by _BataZiv_0809 »

kB27 wrote:
Koliko ja znam neće. Sve bitno za komunikaciju je pohranjeno u memoriji - ne bi se trebalo ništa izgubiti kratkotrajnim prekidom napajanja.
Što se tiče akumulatora, također nije problem - samo ti se može desiti da ti traži kod za radio, pa prvo provjeri imaš li to. :)
Hvala drug :)

Vec dugo se neckam da promijenim upravo sto me strah da elektronika ne podivlja.
kB27
Posts: 2954
Joined: 17/02/2016 17:46

#6187 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kB27 »

_BataZiv_0809 wrote:
kB27 wrote:
Koliko ja znam neće. Sve bitno za komunikaciju je pohranjeno u memoriji - ne bi se trebalo ništa izgubiti kratkotrajnim prekidom napajanja.
Što se tiče akumulatora, također nije problem - samo ti se može desiti da ti traži kod za radio, pa prvo provjeri imaš li to. :)
Hvala drug :)

Vec dugo se neckam da promijenim upravo sto me strah da elektronika ne podivlja.
Za auto garantovano neće, osim tog što ti rekoh za radio da treba paziti. Kod mnogih radova pri servisiranju auta zatreba da se skloni akumulator. Za ključeve nisam probavao i ne znam iz iskustva, samo govorim logički kako pretpostavljam da je to unutra realizirano.
TheDocToR
Posts: 215
Joined: 06/02/2009 19:56

#6188 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by TheDocToR »

Pitanje Peugeot 407 gepek ne moze da se otvori.
Imam problem ne mogu da otvorim gepek na daljinski ili 0, a znam da ima neka opcija preko kompjutera da se podesi da proradi, moze li pomoc?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83410
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6189 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by _BataZiv_0809 »

kB27 wrote:
Za auto garantovano neće, osim tog što ti rekoh za radio da treba paziti. Kod mnogih radova pri servisiranju auta zatreba da se skloni akumulator. Za ključeve nisam probavao i ne znam iz iskustva, samo govorim logički kako pretpostavljam da je to unutra realizirano.
Auto od oca stoji dugo, akumulator mu je mrtav. Kontam kupiti novi i zvati BIHAMK intervenciju da mi spoje.

Ima puno nekih papira i knjiga, auto je kupljeno od lizing kuce, pa vjerujem da je sve regularno.

A sto se mog daljinskog tice, nisam nikad mijenjao bateriju, pocelo je povremeno prekidati, a sad nikako nece. Centralna brava radi, tj. radi kad otkljucam auto mehanicki.

Doduse i dioda na kljucu svjetluca kad je pritisnem. Mozda nije do kljuca nego do senzora :hm:
kB27
Posts: 2954
Joined: 17/02/2016 17:46

#6190 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kB27 »

_BataZiv_0809 wrote: Auto od oca stoji dugo, akumulator mu je mrtav. Kontam kupiti novi i zvati BIHAMK intervenciju da mi spoje.

Ima puno nekih papira i knjiga, auto je kupljeno od lizing kuce, pa vjerujem da je sve regularno.

A sto se mog daljinskog tice, nisam nikad mijenjao bateriju, pocelo je povremeno prekidati, a sad nikako nece. Centralna brava radi, tj. radi kad otkljucam auto mehanicki.

Doduse i dioda na kljucu svjetluca kad je pritisnem. Mozda nije do kljuca nego do senzora :hm:
Ja ne bih dirao ključ dok ne riješiš akumulator. Ako je akumulator stvarno mrtav vrlo moguće da je do prijemnika (u autu) a ne do samog transmitera u ključu. Akumulator možeš zamijeniti i sam, par minuta posla je to i ne možeš ništa zeznuti (gledaj samo kako je bio spojen stari, ili čitaj oznake + i -). A također vjerujem da će ti ga u svakoj normalnoj prodavnici gdje kupiš akumulator neko i bez ikakve naknade zamijeniti.

EDIT: Možda je dovoljno akumulator dopuniti i radit će poslije normalno - možda nije trajno mrtav. Određene vrste akumulatora nisu 'uništene' ako se isprazne do kraja. Da ne bacaš pare bezveze. :)

P. S. Ako ipak budeš mijenjao, u nekim prodavnicama možeš dobiti popust ako doneseš stari akumulator.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83410
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6191 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by _BataZiv_0809 »

kB27 wrote:
Ja ne bih dirao ključ dok ne riješiš akumulator. Ako je akumulator stvarno mrtav vrlo moguće da je do prijemnika (u autu) a ne do samog transmitera u ključu. Akumulator možeš zamijeniti i sam, par minuta posla je to i ne možeš ništa zeznuti (gledaj samo kako je bio spojen stari, ili čitaj oznake + i -). A također vjerujem da će ti ga u svakoj normalnoj prodavnici gdje kupiš akumulator neko i bez ikakve naknade zamijeniti.
Eh zaboravio sam napomenuti da se radi o dva razlicita auta.

Akumulator je mrtav na jednom, a na drugom je kljuc problematican :)

Sta milis je li do baterije ili mozda ipak do senzora :roll:
kB27
Posts: 2954
Joined: 17/02/2016 17:46

#6192 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kB27 »

:lol: :lol: :lol:

Nemam pojma stvarno, onda mijenjaj baterije - to je par maraka u vrh glave. Lakše nego voziti nekome da čačka po elektronici. :) Tako ćeš barem pokušati riješiti. Meni se dešava da nekad neće da otključa na dugme, pa otključa iz drugog-trećeg pokušaja. Možda nije ni do baterija, možda su se kontakti zaprljali. Otvori ključ, probaj malo očistiti kontakte nekim alkoholom, možda riješiš stvar.
NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#6193 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Promijeni bateriju u kljucu, nije to neka nauka, ali ako dioda svijetli moguce da nije do baterije. U svakom slucaju nemas sta izgubiti promjenom baterije. Baterija u kljucu nema veze sa imobilizatorom (el. blokada paljenja) i otkljucavanjem auta na kljuc, vec iskljucivo sa daljinskim otkljucavanjem!

Moje iskustvo sa Fiatima mi govori da cesto hoce pobudaliti i izgubiti kod u ECU memoriji za daljinsko, pa se kljucevi moraju ponovo sinhronizovati, a to nije moguce bez Code kartice za oba kljuca (odnosno dovoljno je imati jednu ako si spreman zrtvovati jedan kljuc). Vjerujem da je ista stvar i na Lanciji.

Sto se tice akumulatora, pazi na dimenzije i + i - pri kupovini i spajanju. Nema potrebe da zoves BIHAMK zbog toga.

I takodjer ako je auto bas dugo stajao, pogledaj ulje i probaj okrenuti motor koji put rucno. Najbolje digni auto na dizalicu, ubaci u petu ili sestu brzinu i okreni koji put dignuti tocak.
User avatar
konektovan
Posts: 51390
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#6194 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Imate li koga preporuciti od majstora mimo ovlastenog, za kia sorento prve generacije?????

poslano sa Sonija Ze
NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#6195 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

konektovan wrote:Imate li koga preporuciti od majstora mimo ovlastenog, za kia sorento prve generacije?????

poslano sa Sonija Ze
Sta ti treba?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83410
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6196 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by _BataZiv_0809 »

NediM17 wrote:Promijeni bateriju u kljucu, nije to neka nauka, ali ako dioda svijetli moguce da nije do baterije. U svakom slucaju nemas sta izgubiti promjenom baterije. Baterija u kljucu nema veze sa imobilizatorom (el. blokada paljenja) i otkljucavanjem auta na kljuc, vec iskljucivo sa daljinskim otkljucavanjem!

Moje iskustvo sa Fiatima mi govori da cesto hoce pobudaliti i izgubiti kod u ECU memoriji za daljinsko, pa se kljucevi moraju ponovo sinhronizovati, a to nije moguce bez Code kartice za oba kljuca (odnosno dovoljno je imati jednu ako si spreman zrtvovati jedan kljuc). Vjerujem da je ista stvar i na Lanciji.

Sto se tice akumulatora, pazi na dimenzije i + i - pri kupovini i spajanju. Nema potrebe da zoves BIHAMK zbog toga.

I takodjer ako je auto bas dugo stajao, pogledaj ulje i probaj okrenuti motor koji put rucno. Najbolje digni auto na dizalicu, ubaci u petu ili sestu brzinu i okreni koji put dignuti tocak.
Imam sve kartice od kodova za nju, nije to sporno. Centralka normalno radi kada mehanicki otkljucavam, auto pali normalno, ne izbacuje mi ikonicu code na tabli. Rezervni kljuc mi je u Zenici, najbolje bi bilo da vidim hoce li sa njim raditi daljinsko otkljucavanje :roll:

Znalo se ovo i prije desavati, ali nikad nije dugo trajalo.

Sto se tice Tojote, tj. auta koje je dugo stajalo-to je trajalo 3-4 mjeseca sa povremenim paljenjem i vozanjem. U zadnje vrijeme sam primjecivao da duze vergla i onda jednom nije moglo upaliti i zvao sam BiHAMK.

Onda je stari bio na godinsjem i intenzivno vozao i sad kad je otisao, tj. kako auto ponovo stoji u garazi, ponovo akumulator nema kuveta.
User avatar
konektovan
Posts: 51390
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#6197 Re: RE: Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

NediM17 wrote:
konektovan wrote:Imate li koga preporuciti od majstora mimo ovlastenog, za kia sorento prve generacije?????

poslano sa Sonija Ze
Sta ti treba?
Veliki servis, 3.5 V6?!

poslano sa Sonija Ze
NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#6198 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Jebiga, sto se svadjas sa Bitangom. On je pismen majstor koji to sigurno moze uraditi. ;-)
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#6199 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mirzet87sa »

:lol:
User avatar
bleee_sa
Posts: 42324
Joined: 05/10/2014 22:35
Location: Ispod sunca zlatnoga

#6200 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bleee_sa »

MOSALJOZE wrote:Imam krive diskove
Vaša preporuka za majstora,može i na pp.
Ne treba ti majstor, treba ti tokar :mrgreen:
Post Reply