Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
-
maher
- Posts: 499
- Joined: 07/11/2003 00:00
#6176 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
redovno pratim saopstenja nase stranke o svim temama i volio bih da se cesce izrazavaju stavovi stranke po svim pitanjima...iskreno, ovo saopstenje o hapsenju u hadzicima mi nije bas najjasnije...ne ulazeci uopste u razloge hapsenja, nije mi jasno zasto bi tuzilastvo i sigurnosne agencije bile nedodirljive i zbog cega neki legalno izabrani zastupnici nekog legalno izabranog organa ne bi smjeli izreci svoje misljenje o bilo cijem radu... zasto je osuda načina i postupka hapšenja osumnjičenih politička osuda rada tuzilastva...postujem i tuzilastvo i sigurnosne agencije, ali i njihov rad mora biti podlozan kontroli...tako da ako je bilo drugih nacina da se ljudi privedu i ako je necija zelja bila da od toga pravi spektakl onda o tome treba demokratski raspravljati....
svaki gradjanin se moze naci u situaciji da bude optuzen, priveden, osumnjicen...nacin da se to privodjenje realizuje mora biti ljudski...ako ljudi nisu kriminalci, ako nisu u bjekstvu, ako se ne skrivaju i izazivaju opasnost po druge gradjane...svaku prekomjernu upotrebu sile prema bilo kome ostro osudjujem...
i volio bih manje dvostrukih standarda...kada predsjednik sdp-a izigrava regulatornu agenciju za cijene vode i gasa onda je to njegova nadleznost, kada se ministri – jarani se petljaju u druge resore onda to nije mijesanje u rad i izvan nadleznosti...
malo vise dosljednosti...ns opzicija prema sda, ali bi trebala biti i prema sdp-u
svaki gradjanin se moze naci u situaciji da bude optuzen, priveden, osumnjicen...nacin da se to privodjenje realizuje mora biti ljudski...ako ljudi nisu kriminalci, ako nisu u bjekstvu, ako se ne skrivaju i izazivaju opasnost po druge gradjane...svaku prekomjernu upotrebu sile prema bilo kome ostro osudjujem...
i volio bih manje dvostrukih standarda...kada predsjednik sdp-a izigrava regulatornu agenciju za cijene vode i gasa onda je to njegova nadleznost, kada se ministri – jarani se petljaju u druge resore onda to nije mijesanje u rad i izvan nadleznosti...
malo vise dosljednosti...ns opzicija prema sda, ali bi trebala biti i prema sdp-u
- ultima_palabra
- Posts: 59303
- Joined: 15/12/2008 16:53
#6177 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
NS bila za Zakon o unutrašnjim poslovima?
- Skijaš
- Posts: 13882
- Joined: 15/06/2011 09:56
- Location: na terenu
#6178 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Tu se kontrolu vrši na državnom nivou, ako je bilo kršenja zakona, postoje kanali da se to istraži i službenici SIPA-e će u tom slučaju biti sankcionisani. Ne može svaka šuša (Dodik, Hamo, Pipa i ostala ekipa) dovoditi u pitanje integritet državnih agencija. Jer ako to dozvoljavaš kantonu, onda nemaš argument protiv Dodikovog petljanja. Nama SIPA, Sud BiH, OSBiH i ostala lica ove države moraju biti svetinja i Naša Stranka je još jednom pokazala zašto su na kantonalnom nivou najzreliji, pardon, jedini zreo faktor.maher wrote:...postujem i tuzilastvo i sigurnosne agencije, ali i njihov rad mora biti podlozan kontroli...
Hvala Peđa, hvala Danise.
- Control panel
- Posts: 5965
- Joined: 10/04/2008 12:12
- Location: Sarajevo
#6179 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
pa dobro sad, logicno je da simpatizeri hvale svoju politicku opciju, ali nisu oni jedini bili za to da se ne smije ulaziti u integritet drzavnih agencija. i sdp se borio protiv ''patriota'' da sipa mora biti neovisna u svom radu.Skijaš wrote:Tu se kontrolu vrši na državnom nivou, ako je bilo kršenja zakona, postoje kanali da se to istraži i službenici SIPA-e će u tom slučaju biti sankcionisani. Ne može svaka šuša (Dodik, Hamo, Pipa i ostala ekipa) dovoditi u pitanje integritet državnih agencija. Jer ako to dozvoljavaš kantonu, onda nemaš argument protiv Dodikovog petljanja. Nama SIPA, Sud BiH, OSBiH i ostala lica ove države moraju biti svetinja i Naša Stranka je još jednom pokazala zašto su na kantonalnom nivou najzreliji, pardon, jedini zreo faktor.maher wrote:...postujem i tuzilastvo i sigurnosne agencije, ali i njihov rad mora biti podlozan kontroli...
Hvala Peđa, hvala Danise.
naravnop cestitke pedji i danisu koji su pored sdp-a jedina gradska opcija u onom cirkusu od skupstine.
i da dodam sto mi je zasmetalo niko nije ni spomenuo zatvorene ljude u silosu zbog kojih je grupa iz hadzica i uhapsena.
- Skijaš
- Posts: 13882
- Joined: 15/06/2011 09:56
- Location: na terenu
#6180 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Control panel wrote:pa dobro sad, logicno je da simpatizeri hvale svoju politicku opcijuSkijaš wrote:Tu se kontrolu vrši na državnom nivou, ako je bilo kršenja zakona, postoje kanali da se to istraži i službenici SIPA-e će u tom slučaju biti sankcionisani. Ne može svaka šuša (Dodik, Hamo, Pipa i ostala ekipa) dovoditi u pitanje integritet državnih agencija. Jer ako to dozvoljavaš kantonu, onda nemaš argument protiv Dodikovog petljanja. Nama SIPA, Sud BiH, OSBiH i ostala lica ove države moraju biti svetinja i Naša Stranka je još jednom pokazala zašto su na kantonalnom nivou najzreliji, pardon, jedini zreo faktor.maher wrote:...postujem i tuzilastvo i sigurnosne agencije, ali i njihov rad mora biti podlozan kontroli...
Hvala Peđa, hvala Danise.
Pa polazimo od toga da su "naši" nevini i da će biti oslobođeni. Ne možemo odmah prihvatati teze tužilaštva kao činjenice, ako je bilo ratnog zločina, neka se odgovorne kazni. Do tada, za mene nisu krivi i pretpostavljam da će biti oslobođeni. Kako god, podrška državnom sudu da rasvijetli ovaj i sve druge slučajeve.i da dodam sto mi je zasmetalo niko nije ni spomenuo zatvorene ljude u silosu zbog kojih je grupa iz hadzica i uhapsena.
- Control panel
- Posts: 5965
- Joined: 10/04/2008 12:12
- Location: Sarajevo
#6181 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
treba i druge pohvaliti.Skijaš wrote:
ok, a kad kažem da Naša Stranka nije dorasla entitetskom nivou gdje SDP (za sada) radi odličnu stvar, stvara li to kod tebe u glavi kratki spoj ?
![]()
zelim da budem objektivan
ako je postojao logor silos, mislim da tu nema neduznih.Skijaš wrote:
Pa polazimo od toga da su "naši" nevini i da će biti oslobođeni. Ne možemo odmah prihvatati teze tužilaštva kao činjenice, ako je bilo ratnog zločina, neka se odgovorne kazni. Do tada, za mene nisu krivi i pretpostavljam da će biti oslobođeni. Kako god, podrška državnom sudu da rasvijetli ovaj i sve druge slučajeve.
kao i gore, zelim da budem objektivan
- -LIBERO-
- Čiča Gliša
- Posts: 15604
- Joined: 11/02/2008 01:27
- Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.
#6182 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Dijeliti kruske,sume,ljude,heroje,zlocince na nase,vase,njihove..je upravo ono sto neprijatelji (prepoznat ce se)zele i potenciraju.
Jacanje institucija,na svim nivoima i po svim principima,je ono za sta se trebaju boriti svi oni kojima je stalo do vladavine prava i ove drzave. Neki su se ocito uhvatili u matricu,nasi su = automatizmom nevini su..OK moze,ali to treba sve izganjati i dokazati preko institucija ove drzave ili nekih drugih sudova. A narocito ne ostaviti bilo sta ne razjasnjeno i pod velom (toBoze) "zastite nacionalnih interesa".
Danis,Pedja...
Jacanje institucija,na svim nivoima i po svim principima,je ono za sta se trebaju boriti svi oni kojima je stalo do vladavine prava i ove drzave. Neki su se ocito uhvatili u matricu,nasi su = automatizmom nevini su..OK moze,ali to treba sve izganjati i dokazati preko institucija ove drzave ili nekih drugih sudova. A narocito ne ostaviti bilo sta ne razjasnjeno i pod velom (toBoze) "zastite nacionalnih interesa".
Danis,Pedja...
- Control panel
- Posts: 5965
- Joined: 10/04/2008 12:12
- Location: Sarajevo
#6183 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
i sdp-LIBERO- wrote:Dijeliti kruske,sume,ljude,heroje,zlocince na nase,vase,njihove..je upravo ono sto neprijatelji (prepoznat ce se)zele i potenciraju.
Jacanje institucija,na svim nivoima i po svim principima,je ono za sta se trebaju boriti svi oni kojima je stalo do vladavine prava i ove drzave. Neki su se ocito uhvatili u matricu,nasi su = automatizmom nevini su..OK moze,ali to treba sve izganjati i dokazati preko institucija ove drzave ili nekih drugih sudova. A narocito ne ostaviti bilo sta ne razjasnjeno i pod velom (toBoze) "zastite nacionalnih interesa".
Danis,Pedja...
- -LIBERO-
- Čiča Gliša
- Posts: 15604
- Joined: 11/02/2008 01:27
- Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.
#6184 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Naša stranka o sastanku u Cadenabbiji
Naša stranka smatra da je sastanak BH stranačkih lidera u italijanskoj Cadenabbiji pokazao da je konflikt između vladajućih stranaka u BiH nerješiv bez novih izbora.
Odbijanje političkih lidera da prepoznaju primat ekonomskih i socijalnih problema s kojima se naša zemlja susreće i nespremnost da u ime interesa grđanki i građana prihvate kompromise doveli su državu BiH do najveće političke i ekonomske krize u postdejtonskoj fazi. Nadmećući se u tvrdoglavosti i isključivosti svojih usko stranačkih interesa, oni drže građane Bosne i Hercegovine kao taoce svojih ideologija, a zemlju vraćaju dvije decenije unatrag.
„Mora se, konačno, otvoriti perspektiva stabilnosti i razvoja. Sada je posve jasno da za to nisu sposobne vladajuće stranke, te da su za stvarne, proevropske, promjene u našoj zemlji potrebni novi ljudi koji politički razmišljaju na novi način “, poručio je Dennis Gratz, predsjednik Naše stranke.
Izjava Milorada Dodika o "mirnom razdruživanju BiH" je, smatra Naša stranka, podrivanje Dejtonskog mirovnog sporazuma i ima za cilj izazivanje međuetničkog nepovjerenja među narodima i građanima BiH.
„Nedopustiva je lakoća s kojom se promoviraju politički ciljevi koji su , kao što smo iskusili to u periodu 92-95 pogubni za sve narode i građane BIH. Izjava predsjednika Dodika, nažalost, nije verbalni incident, već strateški projekat kojeg sistematski provodi već duže vrijeme. Nije slučajno ni to što je izjava data pred očima Evrope. Ovo je ozbiljna prijetnja autoritetu PIC-a i OHR-a i, po mom mišljenju, zahtijeva sankcije.“, izjavio je Dennis Gratz, predsjednik Naše stranke.
-
StupskaBitanga
- Posts: 14873
- Joined: 20/12/2006 16:59
#6185 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Mislim da će se Naša stranka ako bude imala dobre ljude na ovim lokalnim izborima pokazati jako dobro
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#6186 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
SKS 9. sjednica, II dio - sanse i golovi
Autor: Pedja Kojovic dana Uto, 29/11/2011 - 21:39
20
Podijeli
Samo ukratko, za veceras...
O nenadleznosti, o nepametnosti, o degutantnosti diskusije koju je izazvala inicijativa SDA kojom se od Skupstine Kantona Sarajevo trazilo da usvoji zakljucak kojim osudjuje hapsenje osumnjicenih za ratne zlocine na podrucju opstine Hadzici cu sigurno pisati na ovom blogu u narednih nekoliko dana, ali cu za sada reci samo ovo:
Smatrajuci da je predmet rasprave u Skupstini bio toliko izvan njene nadleznosti i da se pretvorio u najjeftinije licitiranje borcima i patriotizmom Danis i ja smo, iako prisutni u sali do samog glasanja, izvukli kartice iz glasackih kutija i izasli. Smatrali smo da bi cak i glas protiv zakljucka kojim se komentarise rad drzavnih bezbjedonosnih agencija i tuzilastva bilo davanje legitimnosti ovog zakonodavnog tijela da se mijesa u rad SIPA-e i tuzilastva.
Druga bitna tacka je bila Nacrt zakona o unutrasnjim poslovima.
Mi smo iznijeli dvije vrste zamjerki ovom nacrtu. Jedne su normo-tehnicke prirode i odnose se na formulacije u pojedinim odredbama.
Na primjer, u nacrtu pise da u sastavu komisije za izbor komesara trebaju proporcionalno biti zastupljeni konstitutivni narodi i Ostali u skladu sa popisom iz 91. godine. Zakoni, mi smatramo, ne sugerisu odredjeno ponasanje, nego nalazu ono sto se mora. Ima jos nekoliko takvih i slicnih primjera i sigurni smo da bi oni korigovani, kao sto nam je ministar i rekao kad smo mu skrenuli paznju na nasu normotehnicku analizu.
Nasa druga zamjerka ili sugestija na zakon je bila konceptualne prirode, odnosno, da se u toku javne rasprave dodje do rjesenja kojima bi se nadzor nad odnosom ministra i komesara ucinio transparentnijim za gradjane i druge drzavne organe i tijela, na primjer skupstine.
U osnovi mi smatramo da ovaj nacrt po prvi put uspostavlja odnose u kojima izabrani predstavnici gradjana imaju uvid i kontrolu nad radom policije.
Njegova slicnost nedavno usvojenom Hrvatskom zakonu - koji ministru daje daleko vece ovlasti u odnosu prema komesarima - i njegova uskladjenost sa EU standardima nam se cini ocigledna ali cemo prihvatiti sugestije koje ce dati Venecijanksa komisija kojoj je ministar poslao nacrt i zatrazio misljenje.
Ono za sta smo mi glasali danas je sljedece: smatramo da nacrt predtavlja dobru osnovu za sprovodjenje javne rasprave u kojoj bi ucestvovali ljudi iz struke (policajci i komesari, naravno) ali i gradjani. Zbog toga smo trazili, sto je i usvojeno, da se uobicajeni rok za javnu raspravu od 30 dana produzi na 60 dana - vlada prihvatila i povecala na 90 - te da se organizator javne rasprave obaveze da ce u svakoj opstini organizovati barem po jednu raspravu na koju ce putem sredstava javnog informisanja pozvati gradjane da ucestvuju. Vlada prihvatila.
Nacrt je nazalost dobio samo nedovoljnih 12 glasova.
(SDP-9, Damir Cardzic, Danis i ja).
Vlada prethodnog mandata, SDA-SBiH je bila neefikasna jer su koalicini partneri umjesto da rjesavaju probleme gradjanki i gradjana Kantona Sarajevo mandat potrosili "minirajuci" jedni druge i medjusobno se optuzujuci za obstukciju. Dosadasnji rad ove koalicije, SDP-SDA pokazuju iste tendencije. Zajednicko im je - SDA.
p.k.
Autor: Pedja Kojovic dana Uto, 29/11/2011 - 21:39
20
Podijeli
Samo ukratko, za veceras...
O nenadleznosti, o nepametnosti, o degutantnosti diskusije koju je izazvala inicijativa SDA kojom se od Skupstine Kantona Sarajevo trazilo da usvoji zakljucak kojim osudjuje hapsenje osumnjicenih za ratne zlocine na podrucju opstine Hadzici cu sigurno pisati na ovom blogu u narednih nekoliko dana, ali cu za sada reci samo ovo:
Smatrajuci da je predmet rasprave u Skupstini bio toliko izvan njene nadleznosti i da se pretvorio u najjeftinije licitiranje borcima i patriotizmom Danis i ja smo, iako prisutni u sali do samog glasanja, izvukli kartice iz glasackih kutija i izasli. Smatrali smo da bi cak i glas protiv zakljucka kojim se komentarise rad drzavnih bezbjedonosnih agencija i tuzilastva bilo davanje legitimnosti ovog zakonodavnog tijela da se mijesa u rad SIPA-e i tuzilastva.
Druga bitna tacka je bila Nacrt zakona o unutrasnjim poslovima.
Mi smo iznijeli dvije vrste zamjerki ovom nacrtu. Jedne su normo-tehnicke prirode i odnose se na formulacije u pojedinim odredbama.
Na primjer, u nacrtu pise da u sastavu komisije za izbor komesara trebaju proporcionalno biti zastupljeni konstitutivni narodi i Ostali u skladu sa popisom iz 91. godine. Zakoni, mi smatramo, ne sugerisu odredjeno ponasanje, nego nalazu ono sto se mora. Ima jos nekoliko takvih i slicnih primjera i sigurni smo da bi oni korigovani, kao sto nam je ministar i rekao kad smo mu skrenuli paznju na nasu normotehnicku analizu.
Nasa druga zamjerka ili sugestija na zakon je bila konceptualne prirode, odnosno, da se u toku javne rasprave dodje do rjesenja kojima bi se nadzor nad odnosom ministra i komesara ucinio transparentnijim za gradjane i druge drzavne organe i tijela, na primjer skupstine.
U osnovi mi smatramo da ovaj nacrt po prvi put uspostavlja odnose u kojima izabrani predstavnici gradjana imaju uvid i kontrolu nad radom policije.
Njegova slicnost nedavno usvojenom Hrvatskom zakonu - koji ministru daje daleko vece ovlasti u odnosu prema komesarima - i njegova uskladjenost sa EU standardima nam se cini ocigledna ali cemo prihvatiti sugestije koje ce dati Venecijanksa komisija kojoj je ministar poslao nacrt i zatrazio misljenje.
Ono za sta smo mi glasali danas je sljedece: smatramo da nacrt predtavlja dobru osnovu za sprovodjenje javne rasprave u kojoj bi ucestvovali ljudi iz struke (policajci i komesari, naravno) ali i gradjani. Zbog toga smo trazili, sto je i usvojeno, da se uobicajeni rok za javnu raspravu od 30 dana produzi na 60 dana - vlada prihvatila i povecala na 90 - te da se organizator javne rasprave obaveze da ce u svakoj opstini organizovati barem po jednu raspravu na koju ce putem sredstava javnog informisanja pozvati gradjane da ucestvuju. Vlada prihvatila.
Nacrt je nazalost dobio samo nedovoljnih 12 glasova.
(SDP-9, Damir Cardzic, Danis i ja).
Vlada prethodnog mandata, SDA-SBiH je bila neefikasna jer su koalicini partneri umjesto da rjesavaju probleme gradjanki i gradjana Kantona Sarajevo mandat potrosili "minirajuci" jedni druge i medjusobno se optuzujuci za obstukciju. Dosadasnji rad ove koalicije, SDP-SDA pokazuju iste tendencije. Zajednicko im je - SDA.
p.k.
-
Innovation
- Posts: 4229
- Joined: 23/03/2011 11:58
#6187 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Zar nije bilo bolje privremeno povuci Nacrt zakona i pricekati da stigne misljenje Venecijanske komisije i da se razjasne druge dileme, koje su bile iz 2002.god. Sto se tice hapsenja u Hadzicima, vecina je osudila prisustvo nekih medija pri izvodjenju akcije hapsenja .
-
maher
- Posts: 499
- Joined: 07/11/2003 00:00
#6188 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
ljudi iz hadzica su uhapseni za zatvaranje, maltretiranje, prebijanje zatvorenika...sto je svakako za osudu, ali silos je bio legalni zatvor legalnih organa legalne medjunarodno priznate drzave bih...i to nije bio koncentracioni logor...i to je ono sto ovaj slucaj razlikuje od ostalih logora manjaca, keraterma, dretelja, heliodroma,...i to mora biti uzeto u obzir...s tim da se svaka prekomjerna upotreba sile mora sankcionisati...Control panel wrote:pa dobro sad, logicno je da simpatizeri hvale svoju politicku opciju, ali nisu oni jedini bili za to da se ne smije ulaziti u integritet drzavnih agencija. i sdp se borio protiv ''patriota'' da sipa mora biti neovisna u svom radu.Skijaš wrote:Tu se kontrolu vrši na državnom nivou, ako je bilo kršenja zakona, postoje kanali da se to istraži i službenici SIPA-e će u tom slučaju biti sankcionisani. Ne može svaka šuša (Dodik, Hamo, Pipa i ostala ekipa) dovoditi u pitanje integritet državnih agencija. Jer ako to dozvoljavaš kantonu, onda nemaš argument protiv Dodikovog petljanja. Nama SIPA, Sud BiH, OSBiH i ostala lica ove države moraju biti svetinja i Naša Stranka je još jednom pokazala zašto su na kantonalnom nivou najzreliji, pardon, jedini zreo faktor.maher wrote:...postujem i tuzilastvo i sigurnosne agencije, ali i njihov rad mora biti podlozan kontroli...
Hvala Peđa, hvala Danise.
naravnop cestitke pedji i danisu koji su pored sdp-a jedina gradska opcija u onom cirkusu od skupstine.
i da dodam sto mi je zasmetalo niko nije ni spomenuo zatvorene ljude u silosu zbog kojih je grupa iz hadzica i uhapsena.
tako da i ako je prilikom hapsenja ovih ljudi bilo prekomjerne upotrebe sile ili nekih nedozvoljenih radnji treba na to odmah ukazati..., a ne da se o tome za 10 godina raspravlja...
iskreno, malo sam zatecen podrskom nase stranke davanju vecih ovlasti ministru...ne podrzavam jacanje represivnog sistema...istorija je pokazala da se svi represivni mehanizmi moraju strogo kontrolisati, jer se najlakse deformisu i zloupotrebljavaju...mislim da su potrebnije politicke, ekonomske, socijalne, obrazovne i tehnoloske mjere nego represivne....
takodjer, necu da pokrecem raspravu o toj teskoj temi, ali iskreno...danisova diskusija o borcima je katastofalna
-
VjecitiStudent
- Posts: 18920
- Joined: 14/08/2008 13:42
- Location: Životinjska farma
#6189 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Otkud onda taj krasni silos u izvjestajima Mazovjeckog, tadasnjeg specijalnog izvjestaca UN-a za ljudska prava?maher wrote:
ljudi iz hadzica su uhapseni za zatvaranje, maltretiranje, prebijanje zatvorenika...sto je svakako za osudu, ali silos je bio legalni zatvor legalnih organa legalne medjunarodno priznate drzave bih...i to nije bio koncentracioni logor...i to je ono sto ovaj slucaj razlikuje od ostalih logora manjaca, keraterma, dretelja, heliodroma,...i to mora biti uzeto u obzir...s tim da se svaka prekomjerna upotreba sile mora sankcionisati...
tako da i ako je prilikom hapsenja ovih ljudi bilo prekomjerne upotrebe sile ili nekih nedozvoljenih radnji treba na to odmah ukazati..., a ne da se o tome za 10 godina raspravlja...
iskreno, malo sam zatecen podrskom nase stranke davanju vecih ovlasti ministru...ne podrzavam jacanje represivnog sistema...istorija je pokazala da se svi represivni mehanizmi moraju strogo kontrolisati, jer se najlakse deformisu i zloupotrebljavaju...mislim da su potrebnije politicke, ekonomske, socijalne, obrazovne i tehnoloske mjere nego represivne....
takodjer, necu da pokrecem raspravu o toj teskoj temi, ali iskreno...danisova diskusija o borcima je katastofalna
Zar u jednoj uredjenoj zemlji zakonodavna, izvrsna i sudska vlast ne bi trebale biti POTPUNO odvojene jedne od drugih????
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#6190 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Bode oči, a vidim niko ne pominje,
na protestima u Hadžićima,
na protestima u Hadžićima,
Odličan DežulovićTurski narod podržava borbu Bošnjaka
Okupljenim građanima obratio se i Serdar Kalajdžija (Kalayci), načelnik općine Meram iz Konje, koji je kazao da turski narod podržava borbu Bošnjaka za pravdu. ...![]()
KOD KOŽE Kadija te tuži, kadija te brani
Piše: Boris Dežulović
01/12/11
Kako su kod vrlih komšija, Srba i Hrvata, vidjeli da se narod i domovina mogu braniti i zločinom, tako su Bošnjaci kod vrlih komšija vidjeli i da su im najmračniji psi rata narodni heroji. I kako je red, kad narodni heroji završe na sudu - a neki zaista i završe - da im narod plati obranu
Zvao me nekidan u dva iza ponoći Kožo da ispriča vic. Ima on taj običaj, zovne u gluho doba noći iz kafane da ispriča vic.
Elem, vidio Mujo kod komšije Sulje, kat ispod njega, nove zidne tapete, cijeli stan Sulji probeharao crvenim ružama. Pravo se to Muji svidjelo, riješio i on oblijepiti stan tapetama, pa pitao komšiju koliko rolni tapeta da uzme. "To je lako izračunat", odgovorio mu Suljo, "koliki ti je stan?" "Isti ko i tvoj, koliki će bit, ja sam na spratu iznad tebe!?", zbunio se Mujo. "Pa ja, baš sam glup", lupio se Suljo po čelu. "Onda šezdeset rolni."
Odmah Mujo kupio šezdeset rolni zidnih tapeta, izlijepio cijeli stan crvenim ružama, i u čudu na kraju ustanovio da mu je ostalo dvanaest rolni. Gleda onda da ih nije gdje zaboravio staviti, ali nije: sve je isto kao kod Sulje, samo je dvanaest rolni viška. "Bogati, Suljo", presreo ga on sutradan kod lifta, "što si me zajebo onako?" "Kako?", čudio se Suljo. "Kako?! Reko si mi šezdeset rolni tapeta, a ostalo mi cijelih dvanaest!", ljutio se Mujo. "Pa?", upitno ga je gledao Suljo. "I meni ih je ostalo dvanaest."
Stvar, naravno, nije nimalo smiješna, ali tako otprilike - po načelu dvanaest rolni - funkcionira bošnjački odnos prema ratnim zločincima i zločinima počinjenim u ime bošnjaštva. Kako su kod vrlih komšija, Srba i Hrvata, vidjeli da se narod i domovina mogu braniti i zločinom, tako su Bošnjaci kod vrlih komšija vidjeli i da su im najmračniji psi rata narodni heroji. I kako je red, kad narodni heroji završe na sudu - a neki zaista i završe - da im narod plati obranu.
Pa onda pitaju komšije koliko su rolni tapeta kupili da prekriju one ružne krvave mrlje na zidovima.
Skupština Kantona Sarajevo jednoglasno je tako prije par dana osudila „način i postupak hapšenja osumnjičenih pripadnika Armije BiH iz Hadžića" - osmorice bivših policajaca i vojnika optuženih za zločine protiv civilnog stanovništva i ratnih zarobljenika između 1992. i 1995. godine u logorima Silos u Tarčinu i Osnovnoj školi 9. maj u Pazariću, gdje su zatočeni hrvatski i srpski civili, te ratni zarobljenici. "Kao da se", jednoglasno su zaključili u kantonalnoj Skupštini, "radi o kriminalcima koji se skrivaju i izbjegavaju zakone BiH".
Ne znam, doduše, kako bi inače trebalo hapsiti osumnjičene za ratne zločine, je li im možda trebalo poslati pozivnice, limuzinu i vozača, ali to je čak i manje važno. Mnogo je zanimljivija hvale vrijedna podrška Skupštine kantonalnom Ministarstvu za boračka pitanja, da "u okviru predviđenih sredstava za sufinansiranje pravne pomoći branilaca BiH u budžetu KS-a pruži sve vrste pomoći uhapšenima".
Riječ je, suštinski, o istom načelu zidnih tapeta po kojemu su već Hrvati i Srbi - da ne ispadnu vazda Bošnjaci glupi - obilato financirali obrane svojih ratnih zločinaca i kupovali cvjetne rolete za krvave zidove, pa tako dokinuli načelo individualne odgovornosti za zločine, i jednostavno sproveli nacionalizaciju, kako zločina, tako i odgovornosti za njih. Da ne bi valjda tkogod brzopleto zaključio kako onu babu u Oluji nije zaklala Republika Hrvatska, već neki - daleko bilo - ubojica s imenom i prezimenom.
Sasvim u skladu s tom idiotskom logikom, zastupnik Socijaldemokratske unije Nermin Pećanac objasnio je u Skupštini Sarajevskog kantona, kao glasnogovornik inicijative za nacionalizaciju zločina, kako "država treba zaštititi one koji su je branili". Jer šta? "Jer još malo pa nećemo više imati riječ 'patriota' u rječniku!"
Nepotrebno se, međutim, zastupnici kantonalne Skupštine sekiraju za bogatstvo bosanskog jezika. Riječ "patriota" nije nestala iz rječnika - samo je neznatno promijenila značenje. Novo je, po načelu dvanaest rolni, prepisano iz hrvatskih i srpskih rječnika: "patriota", baš kao i "domoljub", označava - kako vidimo - "čovjeka koji brani državu", poput, recimo, osmorice iz Hadžića, dakle & odnosno čovjeka koji državu brani zločinom. Patriotizam i zločin, naime, ne izjednačava sud, već - i to prilično uspješno - advokati zločinaca iz državnih, federalnih, entitetskih, kantonalnih i svih ostalih parlamenata, skupština i sabora.
Kad to ne bi bilo tako, Skupština Sarajevskog kantona usvojila bi, recimo, zaključak da se iz budžeta plaća obrana ljudima koji su počinili - dobra djela. Da, obrana, jer takvi se ljudi, a ne zločinci, moraju braniti zbog svojih djela.
Zašto kantonalna ili bilo koja druga jebena skupština stoga ne financira, na primjer, obranu legendarnog Redže Hamzića iz Goražda, koji je prije gotovo dvadeset godina u Foči pronašao i vratio šesnaest hiljada maraka, pa se deset godina kasnije pročuo po svijetu kada je, sad već kao ubogi ratni izbjeglica iz sela Krstac u fočanskoj Slatini, pronašao 235 hiljada maraka i vratio ih vlasnicima, nekoj obitelji iz Srbije, i samima izbjeglicama iz Sarajeva, koji su prodali dvije kuće da bi sinu platili operaciju? I onda na kraju, prije pet godina, u Sarajevu pronašao četrdeset pet hiljada maraka kojima je neka obitelj kupovala stan, pa i treći put vratio pare? I sva tri puta odbio bilo kakvu nagradu, zbog čega se, eto, on - a ne nijedan ratni zločinac - mora pred javnošću braniti od optužbi za glupost, naivnost, i sve ono što danas obuhvaća pravna definicija dobrog djela.
Zašto, eto, nikome od "patriota" nije palo na pamet da se, umjesto advokatima optuženih za brutalna mučenja i ubojstva, novac iz budžeta isplati Redži Hamziću, ukupno, da vidimo, dvjesto devedeset šest hiljada maraka, zaokružimo na tristo, logikom po kojoj je Redžo iz Goražda istinski trostruki narodni heroj, a njegova djela svakako mnogo poželjnija za nacionalnu identifikaciju? Možda, eto, zbog toga - i to je otprilike pravno objašnjenje - što je Redžo svoja djela počinio u afektu i na svoju ruku, a optuženi iz Hadžića u ime poreznih obveznika. Nisu stoga danas glupi, i ne moraju se braniti, oni što viču "Zločinac, to smo svi mi!", već onaj tko nađe tristo hiljada maraka i vrati ih vlasnicima.
Ostat će na kraju, jasno, samo onih dvanaest rolni. Nije Suljo glup, to ste shvatili: nikad ne znaš kad će u kući s krvavim mrljama opet zatrebati zidnih tapeta.
Oslobođenje
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#6191 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Kako su mediji povrsno, kao i obicno, izvjestili o cijeloj stvari, samo da dodam nekoliko napomena.
- Niko od clanova domacinstva osumnjicenih se nije zalio na prekomjernu upotrebu sile ili nesto slicno od strane pripadnika SIPA-e
- Prisustvo TV ekipe u zoni operacije je propust s kojim se SIPA-a mora ozbiljno pozabaviti.
- Svaka gradjanka i gradjanin Kantona Sarajevo ima pravo na advokata po sluzbenoj duznosti koga placaju poreski obveznici.
p.k.
- Niko od clanova domacinstva osumnjicenih se nije zalio na prekomjernu upotrebu sile ili nesto slicno od strane pripadnika SIPA-e
- Prisustvo TV ekipe u zoni operacije je propust s kojim se SIPA-a mora ozbiljno pozabaviti.
- Svaka gradjanka i gradjanin Kantona Sarajevo ima pravo na advokata po sluzbenoj duznosti koga placaju poreski obveznici.
p.k.
- PipiDugaDevetka
- Posts: 19071
- Joined: 25/12/2003 00:00
- Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.
#6192 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
I naknadu za pretrpljeno ukoliko Sud utvrdi da su nedužni.Pedja Kojovic wrote:Kako su mediji povrsno, kao i obicno, izvjestili o cijeloj stvari, samo da dodam nekoliko napomena.
- Niko od clanova domacinstva osumnjicenih se nije zalio na prekomjernu upotrebu sile ili nesto slicno od strane pripadnika SIPA-e
- Prisustvo TV ekipe u zoni operacije je propust s kojim se SIPA-a mora ozbiljno pozabaviti.
- Svaka gradjanka i gradjanin Kantona Sarajevo ima pravo na advokata po sluzbenoj duznosti koga placaju poreski obveznici.
p.k.
Podržavam akciju SIPE, Tužilaštva BiH, i eventualno još nekih državnih organa.
Svi optuženi zločinci trebaju da odgovaraju za svoja (ne)djela!
-
maher
- Posts: 499
- Joined: 07/11/2003 00:00
#6193 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
slazem se...u potpunosti, ali podrzavam i akciju drzavnih organa iz 1992 ...jer ako 2011 uhapsimo nekoga u maoci zato sto je nezakonito naoruzan mislim da je isto tako trebalo uhapsiti nekog nezakonito naoruzanog gradjanina opstine hadzici...naravno, nije ih trebalo maltretirati i hapsiti ljude one za koje nije bilo osnova...PipiDugaDevetka wrote:I naknadu za pretrpljeno ukoliko Sud utvrdi da su nedužni.Pedja Kojovic wrote:Kako su mediji povrsno, kao i obicno, izvjestili o cijeloj stvari, samo da dodam nekoliko napomena.
- Niko od clanova domacinstva osumnjicenih se nije zalio na prekomjernu upotrebu sile ili nesto slicno od strane pripadnika SIPA-e
- Prisustvo TV ekipe u zoni operacije je propust s kojim se SIPA-a mora ozbiljno pozabaviti.
- Svaka gradjanka i gradjanin Kantona Sarajevo ima pravo na advokata po sluzbenoj duznosti koga placaju poreski obveznici.
p.k.
Podržavam akciju SIPE, Tužilaštva BiH, i eventualno još nekih državnih organa.
Svi optuženi zločinci trebaju da odgovaraju za svoja (ne)djela!
- poznanik
- Posts: 6749
- Joined: 12/05/2010 16:18
- Location: Novo Sarajevo
#6194 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
...zaboravljamo li nelegalno naoružane građane BiH iz 1991. godine?maher wrote:slazem se...u potpunosti, ali podrzavam i akciju drzavnih organa iz 1992 ...jer ako 2011 uhapsimo nekoga u maoci zato sto je nezakonito naoruzan mislim da je isto tako trebalo uhapsiti nekog nezakonito naoruzanog gradjanina opstine hadzici...naravno, nije ih trebalo maltretirati i hapsiti ljude one za koje nije bilo osnova...PipiDugaDevetka wrote:Podržavam akciju SIPE, Tužilaštva BiH, i eventualno još nekih državnih organa.
Svi optuženi zločinci trebaju da odgovaraju za svoja (ne)djela!
-
maher
- Posts: 499
- Joined: 07/11/2003 00:00
#6195 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
ne zaboravljamo, ali 1991 je nadleznost petra gracanina ministra unutarsnjih poslova jugoslavije...a od 6 aprila 1992 nadleznost ministra bihpoznanik wrote:...zaboravljamo li nelegalno naoružane građane BiH iz 1991. godine?maher wrote:slazem se...u potpunosti, ali podrzavam i akciju drzavnih organa iz 1992 ...jer ako 2011 uhapsimo nekoga u maoci zato sto je nezakonito naoruzan mislim da je isto tako trebalo uhapsiti nekog nezakonito naoruzanog gradjanina opstine hadzici...naravno, nije ih trebalo maltretirati i hapsiti ljude one za koje nije bilo osnova...PipiDugaDevetka wrote:Podržavam akciju SIPE, Tužilaštva BiH, i eventualno još nekih državnih organa.
Svi optuženi zločinci trebaju da odgovaraju za svoja (ne)djela!
- Chmoljo
- Administrativni siledžija u penziji
- Posts: 52680
- Joined: 05/06/2008 03:41
- Location: i vukove stid reći odakle sam...
#6196 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
osnova je bilo. znalo se šta se spremalo, ali nije se vratilo milo za drago. kako sam već ranije govorio, mogu se složiti sa Pedjinim stavovima, iako me jako lično i duboko pogađaju ova hapšenja. i iako znam da su ista duboko politički motivisana, skupština KS samo pravi cirkus tim nekim zaključcima.maher wrote:
slazem se...u potpunosti, ali podrzavam i akciju drzavnih organa iz 1992 ...jer ako 2011 uhapsimo nekoga u maoci zato sto je nezakonito naoruzan mislim da je isto tako trebalo uhapsiti nekog nezakonito naoruzanog gradjanina opstine hadzici...naravno, nije ih trebalo maltretirati i hapsiti ljude one za koje nije bilo osnova...
istraga će najbolje pokazati šta se i kako dešavalo na tom slobodnom dijelu Hadžića.
- poznanik
- Posts: 6749
- Joined: 12/05/2010 16:18
- Location: Novo Sarajevo
#6197 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Da, potpuno si u pravu za nadležnost, zaboravih...maher wrote:ne zaboravljamo, ali 1991 je nadleznost petra gracanina ministra unutarsnjih poslova jugoslavije...a od 6 aprila 1992 nadleznost ministra bih
Uz izvinjenje P.K. za djelomično skretanje s teme, samo bih napomenuo da Sud BiH i SIPA imaju još mnogo materijala za procesuiranje pojedinaca i grupa za raznorazna djela iz perioda '92.-'95. kojim je narušen ustavni poredak države.
- seln
- Posts: 23262
- Joined: 06/02/2007 13:57
- Location: FORGET? HELL!
#6198 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Tako je. Necemo se mijesati u rad sudstva. KS nije trebao da se javlja i daje podrsku.Chmoljo wrote:osnova je bilo. znalo se šta se spremalo, ali nije se vratilo milo za drago. kako sam već ranije govorio, mogu se složiti sa Pedjinim stavovima, iako me jako lično i duboko pogađaju ova hapšenja. i iako znam da su ista duboko politički motivisana, skupština KS samo pravi cirkus tim nekim zaključcima.maher wrote:
slazem se...u potpunosti, ali podrzavam i akciju drzavnih organa iz 1992 ...jer ako 2011 uhapsimo nekoga u maoci zato sto je nezakonito naoruzan mislim da je isto tako trebalo uhapsiti nekog nezakonito naoruzanog gradjanina opstine hadzici...naravno, nije ih trebalo maltretirati i hapsiti ljude one za koje nije bilo osnova...
istraga će najbolje pokazati šta se i kako dešavalo na tom slobodnom dijelu Hadžića.
Nismo jos primljeni u EU kao neki drugi, zato ne smijemo davati podrsku zlocincima.
Nakon Jadranka Prlića i bivši general HVO-a Milivoj Petković pušten na privremenu slobodu
Jemstvo za njegovo puštanje dala je Hrvatska, a on će boravti u Splitu
- LBVIEW
- Posts: 9241
- Joined: 01/04/2010 22:35
#6199 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Ne znam, generalno sam za to da svi koji imaju oraha u dzepovima odgovaraju,ali imam osjecaj da ovdje nesto gadno smrdi. Jer, kako objasniti,da za visestruko brojnije i sistematski pocinjene zlocine u Hadzicima, od Suda za ratne zlocine BiH bude optuzeno i osudeno par individua, dok se, za "maltretiranje" u zatvoru Silos na optuzenicku klupu izvede maltene kompletno ratno vojno i civilno rukovodstvo Hadzica. Ili, kad uzmemo primjer Bosanske Krajine(sam sam Krajisnik i puno bolje poznajem situaciju), gdje se najavljuje hapsenje svih komandanata brigada V Korpusa za zlocine pocinjene 95-e, koje,da se razumijemo ni ne sporim, dok na drugoj strani, komandanti prijedorskih, sanskih dr. brigada zlocinacke VRS koja je uzela ucesce u zlocinackom poduhvatu s ciljem bioloskog unistenja nesrpskog stanovnistva(presude vodecim poltickim duznosnicima tzv. SAO Bosanska Krajina) setaju slobodno. Znaci, po Sudu BiH za ratne zlocine, sve i jedan komandant brigada V Korpusa mora i treba odgovarati po komandnoj odgovornosti za pojedinacne zlocine nad srpskim civilima, dok oni iz VRS-a za puno brojnije,dobro planirane zlocine gdje se, s ciljem, islo na "ciscenje" bosnjackog stanovnistva (dolina Sane, dolina Une,Kozarac, dolina Japre, Sanice...) ne trebaju?Chmoljo wrote:osnova je bilo. znalo se šta se spremalo, ali nije se vratilo milo za drago. kako sam već ranije govorio, mogu se složiti sa Pedjinim stavovima, iako me jako lično i duboko pogađaju ova hapšenja. i iako znam da su ista duboko politički motivisana, skupština KS samo pravi cirkus tim nekim zaključcima.maher wrote:
slazem se...u potpunosti, ali podrzavam i akciju drzavnih organa iz 1992 ...jer ako 2011 uhapsimo nekoga u maoci zato sto je nezakonito naoruzan mislim da je isto tako trebalo uhapsiti nekog nezakonito naoruzanog gradjanina opstine hadzici...naravno, nije ih trebalo maltretirati i hapsiti ljude one za koje nije bilo osnova...
istraga će najbolje pokazati šta se i kako dešavalo na tom slobodnom dijelu Hadžića.
Nazalost, Haski Tribunal, zbog preopterecenosti i "roka trajanja" nije mogao posao zavrsiti do kraja-ovaj BiH Sud, izgleda, podlozan je ucjenama i politickim pritiscima, te, iz dana u dan, ima sve manji kredibilitet. Sjetimo se samo sramno niskih zatvorskih kazni za monstrume, ponistavanja presuda i vracanja postupaka na pocetak uz smijesne izgovore, drasticnog smanjenja kazni itd.
- -LIBERO-
- Čiča Gliša
- Posts: 15604
- Joined: 11/02/2008 01:27
- Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.
