Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83543
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6176 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by _BataZiv_0809 »

LBVIEW wrote: Umalo zaboravih na partijski "specijalitet":opravdavanje pocinjenih gresaka u maniru nepopravljivog optimiste-moglo je i gore. :D
Sorry,tvoja nana nije statisticki reprezentativan uzorak,a sastanak u Becu je gdje je intelektualna elite jednog naroda odlucivala o internim pitanjima istog ipak je mjerodavniji od partijskog dekreta.Inace,kako istim ne spocitavas izostanak referenduma? :wink:
Dalje,po tebi je konacni izlazak na "scenu" politickih naroda i vracanje historijskog imena "pristanak na tropartitnu podjelu zemlje"?Sta mijenja promjena imena po tom pitanju,s obzirom na vec uspostavljene identitete? Ako mislis da je neko nekome "ukrao" ime i naslijede,malo si zakasnio-proces je zavrsen skoro 100 godina ranije a isti su se u ratu tog niijeda i simbolicno odrekli posrbljavajuci imena gradova,naselja...
Ponovo izbjegavas odgovor na vrlo jasno i koncizno pitanje. Mislim, ne moras odgovoriti, tvoja sutnja je dovoljna, a onaj koji bude citao ovu temu ce to vidjeti.

Zeznut je osjecaj kada ideoloskog protivnika ne mozes potpuno dehumnaizovati i progasiti otpadom jer je obnovio drzavnost drzave za koju kazes da volis.

Otkako ovom drzavom upravlja intelektualna elita koja je sastancila po Becu, dok su drugi (cak forumasi prisutni i na ovoj temi) drzali pusku u rukama, krenulo nam je alal nam vera :thumbup:

Drugovi su stvarnost i praksu pozakonili, što bi rekli njemački pravni teoretičari-"ustavna realnost". Priznaćeš da ima razlike od vađenja arhaičnog imena iz naftalina.

Odustajanjem od Bosne, od bosanstva, prihvaćena je podjela ove zemlje u simboličkom smislu. "Bosanac" je otvoreno za svakoga, Bošnjak nije i to je to. Mislim okej je, uvažimo realnost, ovo je država 3 naroda i tu nema ništa sporno.

Ali u toj konstelaciji odnosa nijedan narod nije temeljni, ni "kičma Bosne" :wink:
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#6177 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by LBVIEW »

Dozer wrote:Ne pravi se budala, nego odgovori na gore postavljeno pitanje :D
Spusti ton,odgovoreno ti je.
I btw.,nemoj petljati i dokazi da sam zastupao to sto tvrdis. :izet:
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#6178 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Dozer »

LBVIEW wrote: Pateticno-u nedostatku argumenata podmeces ono sto nikad nisam rekao. :oops:
Ne postoji "nacionalni okvir za sve gradjane BiH" niti sam ja to ikad zagovarao,ne znam otkud ti
pomisao da ja takvo sto zagovaram.Naprotiv,ja.pocevsi od realnosti na terenu,samo trazim, ni manje ni vise,nego
ravnopravan tretman Bosnjaka i primjenu sitih arsina kao za susjede i komsije.
Kako bilo,ta,kako ti rece,"uska" grupa intelektualaca je u svakom slucaju imala vise "prava" vratiti u upotrebu historijsko narodno ime jer je odluku bazirala na drugim temeljima-historija,tradicija nego drugovi-politickom.
Ti si napisao boldirano, ne ja. A "historijsko narodno ime" u tom historijskom kontekstu, dakle "Bosnjak/ci", nije nista drugo nego ime za sve stanovnike BiH. Koliko je meni poznato, "Bosnjak" u istoriji nikada nije bio naziv samo za bosanske muslimane. Do 1993.
Samim tim - da. Rekao si i mislis isto kao i hAZNADAR, a to je da svi u BiH treba da se nacionalno izrazavaju kao Bosnjaci.

Ako ovo nije tacno, onda se moras izrazavati malo preciznije, kako ne bi bio pogresno shvacen.
oridjidji
Posts: 5811
Joined: 07/09/2009 10:07

#6179 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by oridjidji »

Bodkin wrote:Kako rekoh, to su ljudi kojima je bosanstvo=bosnjastvo...
Bilo bi jednako da zivimo u 19 vijeku. Ovo sada je iskljucivo vezano za muslimane sa velikim i malim m.
45cents
Posts: 1081
Joined: 03/03/2008 20:35
Location: Ono
Contact:

#6180 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by 45cents »

LBVIEW wrote: Pateticno-u nedostatku argumenata podmeces ono sto nikad nisam rekao. :oops:
Ne postoji "nacionalni okvir za sve gradjane BiH" niti sam ja to ikad zagovarao,ne znam otkud ti
pomisao da ja takvo sto zagovaram.Naprotiv,ja.pocevsi od realnosti na terenu,samo trazim, ni manje ni vise,nego
ravnopravan tretman Bosnjaka i primjenu sitih arsina kao za susjede i komsije
.
Ne mislim da sam jedini, ali znam da u praksi stvari bitno drugačije stvari stoje u odnosu na boldirano. Bošnjaci su danas u mnogim sredinama "jednakiji". Na žalost, do te mjere su kopirali svoje progonitelje i pokazali potpunu političku nedoraslost.
Istorijska šansa Muslimana, a kasnije Bošnjaka, je bila i ostala u tome da se odreknu kopiranja svih epizoda torovanja koje su se dešavale kod Srba i kod Hrvata.
Suprotno od toga, medikriteti poput M. Cerića, SDA vrhuške, itd. se sa obje ruke prihvatila poziva "za Allahovo uže"...
Bilesi su osnovali i "BANU". Ybg, kopirali su sve do us.ranih gaća.

I da... Postoji nacionalni okvir za sve građane u BiH.
To je "građanska BiH".
Ali, bez zastupanja onih modela koji idu na ruku majstorima torovanja - npr. model izjašnjavanja "jedan čovjek - jedan glas".
Mora se naći formula zaštite izjašnjavanja Hrvata, jer su u manjini, i po tom modelu bi bili uvijek preglasani. Npr. preko elektora i sl.
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#6181 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by piupiu »

oridjidji wrote: ...
Ooooo, di si Djidji ... samo da te pozdravim. :)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83543
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6182 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by _BataZiv_0809 »

piupiu wrote:
Ooooo, di si Djidji ... samo da te pozdravim. :)
SEEN :oops:
oridjidji
Posts: 5811
Joined: 07/09/2009 10:07

#6183 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by oridjidji »

Dozer wrote:
LBVIEW wrote: Pateticno-u nedostatku argumenata podmeces ono sto nikad nisam rekao. :oops:
Ne postoji "nacionalni okvir za sve gradjane BiH" niti sam ja to ikad zagovarao,ne znam otkud ti
pomisao da ja takvo sto zagovaram.Naprotiv,ja.pocevsi od realnosti na terenu,samo trazim, ni manje ni vise,nego
ravnopravan tretman Bosnjaka i primjenu sitih arsina kao za susjede i komsije.
Kako bilo,ta,kako ti rece,"uska" grupa intelektualaca je u svakom slucaju imala vise "prava" vratiti u upotrebu historijsko narodno ime jer je odluku bazirala na drugim temeljima-historija,tradicija nego drugovi-politickom.
Ti si napisao boldirano, ne ja. A "historijsko narodno ime" u tom historijskom kontekstu, dakle "Bosnjak/ci", nije nista drugo nego ime za sve stanovnike BiH. Koliko je meni poznato, "Bosnjak" u istoriji nikada nije bio naziv samo za bosanske muslimane. Do 1993.
Samim tim - da. Rekao si i mislis isto kao i hAZNADAR, a to je da svi u BiH treba da se nacionalno izrazavaju kao Bosnjaci.

Ako ovo nije tacno, onda se moras izrazavati malo preciznije, kako ne bi bio pogresno shvacen.
Osnova starog bosnjastva bi se mogla nazvati i bosanstvom. Ovo sad je vec razvodnjavanje bosnjastva na jedan etnij. Bome i bosanstvo je zapelo u corsokaku. Kad se samo sjetim SDP-a, bez obzira sto su pokusavali da nametnu imidz probosanske stranke razgranicene od bosnjastva, Srbi i Hrvati nacionalno onesvjesteni su ih nazivali bosnjackom strankom.

Nijedno ni drugo nema vise tu svrhu koju bi trebalo da ima, tako da bi bolje bilo pustiti da u BiH svako bude sta zeli tj. da se identifikuje kako zeli, a graditi zajednicu jednakih gradjana, raditi na jacanju zakona i sprovedbe istog, pa makar i na ovim nakaradnim osnovama sa postajanjem FBIH i RS. Uzalud trosimo snagu pokusavajuci naci idealni koncept koji bi odgovarao svima, a bome njega nema.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#6184 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by LBVIEW »

_BataZiv_0809 wrote:
LBVIEW wrote: Umalo zaboravih na partijski "specijalitet":opravdavanje pocinjenih gresaka u maniru nepopravljivog optimiste-moglo je i gore. :D
Sorry,tvoja nana nije statisticki reprezentativan uzorak,a sastanak u Becu je gdje je intelektualna elite jednog naroda odlucivala o internim pitanjima istog ipak je mjerodavniji od partijskog dekreta.Inace,kako istim ne spocitavas izostanak referenduma? :wink:
Dalje,po tebi je konacni izlazak na "scenu" politickih naroda i vracanje historijskog imena "pristanak na tropartitnu podjelu zemlje"?Sta mijenja promjena imena po tom pitanju,s obzirom na vec uspostavljene identitete? Ako mislis da je neko nekome "ukrao" ime i naslijede,malo si zakasnio-proces je zavrsen skoro 100 godina ranije a isti su se u ratu tog niijeda i simbolicno odrekli posrbljavajuci imena gradova,naselja...
Ponovo izbjegavas odgovor na vrlo jasno i koncizno pitanje. Mislim, ne moras odgovoriti, tvoja sutnja je dovoljna, a onaj koji bude citao ovu temu ce to vidjeti.

Zeznut je osjecaj kada ideoloskog protivnika ne mozes potpuno dehumnaizovati i progasiti otpadom jer je obnovio drzavnost drzave za koju kazes da volis.

Otkako ovom drzavom upravlja intelektualna elita koja je sastancila po Becu, dok su drugi (cak forumasi prisutni i na ovoj temi) drzali pusku u rukama, krenulo nam je alal nam vera :thumbup:

Drugovi su stvarnost i praksu pozakonili, što bi rekli njemački pravni teoretičari-"ustavna realnost". Priznaćeš da ima razlike od vađenja arhaičnog imena iz naftalina.

Odustajanjem od Bosne, od bosanstva, prihvaćena je podjela ove zemlje u simboličkom smislu. "Bosanac" je otvoreno za svakoga, Bošnjak nije i to je to. Mislim okej je, uvažimo realnost, ovo je država 3 naroda i tu nema ništa sporno.
Ali u toj konstelaciji odnosa nijedan narod nije temeljni, ni "kičma Bosne" :wink:
Opet isto,ako se drznes bilo sto drugovima prigovoriti to je pokusaj "dehumaniziranja i progasavanje otpadom".Ni ovo nisu tvoje rijeci,je li tako? :D
Dalje,nisam negirao sve pozitivno sto je uradeno u tom periodu,cak sam na drugoj temi prilcno afirmativno pisao o tome,no ti si izasao,po obicaju,iz okvira nase diskusije i opleo po ZAVNOBIH-u,cetnicima...Da te podsjetim,jednima si spocitavao izostanak referenduma dok drugima nisi,dakle nisi dosljedan,na sta sam te podsjetio.
A krenulo nam je ne tada vec 10-tak godina ranije,kad su serpski drugovi krenuli ispravljati "vekovne nepravde"mpa malo Memorandum,malo RAM,malo Sloba:"niko ne sme da vas bije"...Epilog: drugarska Armija za koju he narod "od usta odvajao" pocinila genocid nad tim istim narodom.
Jebi ih.
oridjidji
Posts: 5811
Joined: 07/09/2009 10:07

#6185 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by oridjidji »

piupiu wrote:
oridjidji wrote: ...
Ooooo, di si Djidji ... samo da te pozdravim. :)
Ej piupiu, sta mai :D
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#6186 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Ali Kemal »

45cents wrote:
LBVIEW wrote:
Ali Kemal wrote:Jedno misljenje, Mirza Softić :oops:
http://novinar.me/2015/03/08/da-te-nije ... goslavija/
Mozda Srboslavija.naravno pod uvjetom da su Bosnjaci pristali biti saucesnici UZP-a i agresije na susjede sve sa
bosnjackim verzijama koljaca poput Arkana,kapitana Dragana i sl.
Na žalost, situacija je bila još gora.
Alija se svojski potrudio da u vrlo brzom roku naša odbrana izgubi neupitan profil građanskog otpora prema majmunima iz šume.
U svakom slučaju, samo je dio populacije imao razloga da se priključi Jugoslaviji, kako bi "Svi Srbi živjeli u jednoj državi".
Ostali (koji nisu Srbi ili se tako ne osjećaju) bi prošli kao Albanci s Kosova (dok su bili u YU), ili Hrvati iz Vojvodine.
Kod nas se sve percepira i generalizira sa nekih visina naroda, niko da se spusti na nivo pojedinca, a mi svi zivimo zivot pojedinca, a ne naroda.
Tako me i ne iznenadjuju ovakvi komentari, kao i srpsko drobljenje o nebeskom narodu, tisucljetnoj hrvatskoj drzavi i slicnim nebulozama, koje jedino sto sigurno rade je srozavanje kvaliteta zivota jedinke koja zivi svoj zivot od kada se rodi, pa do smrti.
Drzave se mijenjaju, a taj mizerni zivot uvijek ostaje sa nama, prati nas kao sjenka, nikako da se odmaknemo od njega i da ponosno zivimo zivotom naseg naroda, da nas bude bas briga imamo li da jedemo i gdje da prespavamo, nego se vucemo po smetljistu bez nade da ce se ocistiti za naseg zivota.
Ovim vjernicima je lakse, oni vjeruju da se na ovom svijetu muce, ali da ce kada umru zaploviti dzenetskim morima. provodeci vrijeme vjecnog orgazma sa 72 djevice ciji himen se regenerira poslije svakog snosaja.
Medjutim za nas nevjernike, postalo je sve kao ruzan san. :oops:
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#6187 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Dozer »

45cents wrote:
LBVIEW wrote: Pateticno-u nedostatku argumenata podmeces ono sto nikad nisam rekao. :oops:
Ne postoji "nacionalni okvir za sve gradjane BiH" niti sam ja to ikad zagovarao,ne znam otkud ti
pomisao da ja takvo sto zagovaram.Naprotiv,ja.pocevsi od realnosti na terenu,samo trazim, ni manje ni vise,nego
ravnopravan tretman Bosnjaka i primjenu sitih arsina kao za susjede i komsije
.
Ne mislim da sam jedini, ali znam da u praksi stvari bitno drugačije stvari stoje u odnosu na boldirano. Bošnjaci su danas u mnogim sredinama "jednakiji". Na žalost, do te mjere su kopirali svoje progonitelje i pokazali potpunu političku nedoraslost.
Istorijska šansa Muslimana, a kasnije Bošnjaka, je bila i ostala u tome da se odreknu kopiranja svih epizoda torovanja koje su se dešavale kod Srba i kod Hrvata.
Suprotno od toga, medikriteti poput M. Cerića, SDA vrhuške, itd. se sa obje ruke prihvatila poziva "za Allahovo uže"...
Bilesi su osnovali i "BANU". Ybg, kopirali su sve do us.ranih gaća.

I da... Postoji nacionalni okvir za sve građane u BiH.
To je "građanska BiH".
Ali, bez zastupanja onih modela koji idu na ruku majstorima torovanja - npr. model izjašnjavanja "jedan čovjek - jedan glas".
Mora se naći formula zaštite izjašnjavanja Hrvata, jer su u manjini, i po tom modelu bi bili uvijek preglasani. Npr. preko elektora i sl.
I opet - :thumbup:
Zapravo, ovo je cak i vrlo jednostavno za uraditi.
Prvi korak bi bio da se iz Ustava izbaci konstrukcija "konstitutivni narodi", i umjesto nje samo stavi "svi gradjani BiH".
Drugi bi bio da se uvedu eventualne elektorske jedinice.
Ali - ovo se nikada nece desiti jer bi to znacilo kraj etno-nacionalistickih politika, a samim tim i ove kompletne kamarile nehljeba koji se time busaju i na tome vladaju.
Last edited by Dozer on 20/10/2015 14:32, edited 1 time in total.
oridjidji
Posts: 5811
Joined: 07/09/2009 10:07

#6188 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by oridjidji »

45cents wrote:
LBVIEW wrote: Pateticno-u nedostatku argumenata podmeces ono sto nikad nisam rekao. :oops:
Ne postoji "nacionalni okvir za sve gradjane BiH" niti sam ja to ikad zagovarao,ne znam otkud ti
pomisao da ja takvo sto zagovaram.Naprotiv,ja.pocevsi od realnosti na terenu,samo trazim, ni manje ni vise,nego
ravnopravan tretman Bosnjaka i primjenu sitih arsina kao za susjede i komsije
.
Ne mislim da sam jedini, ali znam da u praksi stvari bitno drugačije stvari stoje u odnosu na boldirano. Bošnjaci su danas u mnogim sredinama "jednakiji". Na žalost, do te mjere su kopirali svoje progonitelje i pokazali potpunu političku nedoraslost.
Istorijska šansa Muslimana, a kasnije Bošnjaka, je bila i ostala u tome da se odreknu kopiranja svih epizoda torovanja koje su se dešavale kod Srba i kod Hrvata.
Suprotno od toga, medikriteti poput M. Cerića, SDA vrhuške, itd. se sa obje ruke prihvatila poziva "za Allahovo uže"...
Bilesi su osnovali i "BANU". Ybg, kopirali su sve do us.ranih gaća.

I da... Postoji nacionalni okvir za sve građane u BiH.
To je "građanska BiH".
Ali, bez zastupanja onih modela koji idu na ruku majstorima torovanja - npr. model izjašnjavanja "jedan čovjek - jedan glas".
Mora se naći formula zaštite izjašnjavanja Hrvata, jer su u manjini, i po tom modelu bi bili uvijek preglasani. Npr. preko elektora i sl.
Treba nama pure jos da bi bili gradjanska BiH. Jedna je 3 godine krvarila u ratu, ni druga nebi odmakla dalje...
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#6189 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by LBVIEW »

Dozer wrote:
LBVIEW wrote: Pateticno-u nedostatku argumenata podmeces ono sto nikad nisam rekao. :oops:
Ne postoji "nacionalni okvir za sve gradjane BiH" niti sam ja to ikad zagovarao,ne znam otkud ti
pomisao da ja takvo sto zagovaram.Naprotiv,ja.pocevsi od realnosti na terenu,samo trazim, ni manje ni vise,nego
ravnopravan tretman Bosnjaka i primjenu sitih arsina kao za susjede i komsije.
Kako bilo,ta,kako ti rece,"uska" grupa intelektualaca je u svakom slucaju imala vise "prava" vratiti u upotrebu historijsko narodno ime jer je odluku bazirala na drugim temeljima-historija,tradicija nego drugovi-politickom.
Ti si napisao boldirano, ne ja. A "historijsko narodno ime" u tom historijskom kontekstu, dakle "Bosnjak/ci", nije nista drugo nego ime za sve stanovnike BiH. Koliko je meni poznato, "Bosnjak" u istoriji nikada nije bio naziv samo za bosanske muslimane. Do 1993.
Samim tim - da. Rekao si i mislis isto kao i hAZNADAR, a to je da svi u BiH treba da se nacionalno izrazavaju kao Bosnjaci.

Ako ovo nije tacno, onda se moras izrazavati malo preciznije, kako ne bi bio pogresno shvacen.
Bio mozda nekad,zadnjih 100-njak i vise godina ne. I to,izgleda,samo tebi nije jasno-nesto si slabo upucem ili se pravis lud sve u cilju diskreditacije sagovornika?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83543
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6190 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by _BataZiv_0809 »

LBVIEW wrote:
Opet isto,ako se drznes bilo sto drugovima prigovoriti to je pokusaj "dehumaniziranja i progasavanje otpadom".Ni ovo nisu tvoje rijeci,je li tako? :D
Dalje,nisam negirao sve pozitivno sto je uradeno u tom periodu,cak sam na drugoj temi prilcno afirmativno pisao o tome,no ti si izasao,po obicaju,iz okvira nase diskusije i opleo po ZAVNOBIH-u,cetnicima...Da te podsjetim,jednima si spocitavao izostanak referenduma dok drugima nisi,dakle nisi dosljedan,na sta sam te podsjetio.
A krenulo nam je ne tada vec 10-tak godina ranije,kad su serpski drugovi krenuli ispravljati "vekovne nepravde"mpa malo Memorandum,malo RAM,malo Sloba:"niko ne sme da vas bije"...Epilog: drugarska Armija za koju he narod "od usta odvajao" pocinila genocid nad tim istim narodom.
Jebi ih.
Drugovi, uz brojne falinke, su obnovili državnost Bosne i Hercegovine nakon 500 godina. I u kontekstu price o drzavnosti i opstojnosti ove drzave, tu cinjenicu ne treba nikad izostaviti.

Sad sto bi ti vjerovatno volio da su se desile masovni protesti za prizavanje Bosnjaka u Jugoslaviji, sto bi volio da su drugovi podijelili BiH, pa da je ona obnovljena 1992, tvoja je stvar. Ovako ostajes bez streljiva, pa se vracas stalno na ideolosku pricu koju vise niko ne pusi.

I vala brate ne podmetji-ako ti se ne svidja 1974 zbog nacina na koji je uradjeno, onda ti se ni 1993 ne bi trebala plaho svidjati, po istom arsinu. Samo sto ti jedno ideoloski ne odgovara, a drugo odgovara, pa stimas rezultat :mrgreen:

To ostalo je nesporno, nacionalizam i šovinizam uz pretenzije na tuđe, nikad ništa dobro nisu donijele. A gubitnici smo svi, osim onih koji su o medu radili i istog se obliato nalizali.

Jebi ih.
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#6191 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Dozer »

Ali Kemal wrote: Ovim vjernicima je lakse, oni vjeruju da se na ovom svijetu muce, ali da ce kada umru zaploviti dzenetskim morima. provodeci vrijeme vjecnog orgazma sa 72 djevice ciji himen se regenerira poslije svakog snosaja.
:lol: :lol: :lol:
Mene samo zanima zasto se svi ne dogovore, ne nadju se na nekoj povecoj livadi, i onda medjusobno potamane (medjusobno, jer je samoubistvo grijeh). Mislim, kad se vec pate na ovom svijetu i zivotu... A mi ostali cemo se onda vec nekako snaci za dalje :D

45cents, ti ostani s rajom :D
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#6192 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Dozer »

oridjidji wrote: Osnova starog bosnjastva bi se mogla nazvati i bosanstvom. Ovo sad je vec razvodnjavanje bosnjastva na jedan etnij. Bome i bosanstvo je zapelo u corsokaku. Kad se samo sjetim SDP-a, bez obzira sto su pokusavali da nametnu imidz probosanske stranke razgranicene od bosnjastva, Srbi i Hrvati nacionalno onesvjesteni su ih nazivali bosnjackom strankom.

Nijedno ni drugo nema vise tu svrhu koju bi trebalo da ima, tako da bi bolje bilo pustiti da u BiH svako bude sta zeli tj. da se identifikuje kako zeli, a graditi zajednicu jednakih gradjana, raditi na jacanju zakona i sprovedbe istog, pa makar i na ovim nakaradnim osnovama sa postajanjem FBIH i RS. Uzalud trosimo snagu pokusavajuci naci idealni koncept koji bi odgovarao svima, a bome njega nema.
Pa bosnjastvo danas i jeste jedna etnija.
Bosanstvo je zapelo u corsokaku samo u domacim glavama. Ostatak svijeta nas svakako i ne vidi nikako drugacije nego kao Bosance (i Hercegovce), a cak najcesce samo kao Bosance (ljudima valjda lakse, a i prate daleko duze istorijsko ime zemlje), pa ma koliko se mi ovdje upinjali da to negiramo.
45cents
Posts: 1081
Joined: 03/03/2008 20:35
Location: Ono
Contact:

#6193 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by 45cents »

oridjidji wrote:
Treba nama pure jos da bi bili gradjanska BiH. Jedna je 3 godine krvarila u ratu, ni druga nebi odmakla dalje...
Zašto?
Pa naša generacija je u najboljoj poziciji da učini istorisjki iskorak u "obnovi državnosti BiH". Posao nije završen. Cerić i Alija su nas gurnuli u još veći glib.
Mi imamo danas tako kvalitetne anekse Ustava BiH (dijelove Mirovnog sporazuma) da nam treba samo malo truda da nađemo međunarodne partnere koji će nam pomoći pri napuštanju torovske faze (faze etno-konfesijskog torovanja i nemilosrdne krađe ratnog plijena).
Sve to lijepo možemo predstaviti kao prevntivno djelovanje protiv budućih ratova, stalog podrivanja i galopirajućeg kriminala.
Naći ćemo bezbroj prijatelja sa takvim pristupom.
Samo moramo napustiti kovanicu "mi narod" ili "mi radnici" i preći na razinu "mi građani".

Ili nas je strah od promjena?
Puno je lakše "biti ugrožen" i cendrati, nego nešto promjeniti...
Možemo se nagoditi i sa etno-konfesijskom mafijom. Ja imam rješenje za njih, da im dlaka s glave ne fali, samo neće više biti u prilici da štimaju tendere....
detroit-mercy
Posts: 16994
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#6194 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by detroit-mercy »

_BataZiv_0809 wrote:
LBVIEW wrote:

Ma ja,greska moje logike-zna se ko je na ukazivanje propusta drugova potegnuo cetnike i ZAVNOBIH po onoj poznatoj partijskoj logici po kojoj se ne smiju dovoditi u pitanje potezi iste jer je moglo i gore. :wink: Sto se tice dosljednosti demokratskim vrijednostima,ista funkcionira po "reprezentativnom" modelu,ne mislis valjda sprovoditi referendum? :D Dalje,kako su se ljudi prvenstveno osjecali niti ti mozes znati(nisi imao mogucnost raditi intervju sa reprezentativnim uzorkom,nana to nije :D ), niti je relevantno za moju konstataciju kako nisi dosljedan-drugovi su dekretom, ne pitajuci narod, nametnuli odluku.Kako bilo,ta,kako ti rece,"uska" grupa intelektualaca je u svakom slucaju imala vise "prava" vratiti u upotrebu historijsko narodno ime jer je odluku bazirala na drugim temeljima-historija,tradicija nego drugovi-politickom.Isto tako,potice iz naroda o kojem odlucuje,za razliku od drugova gdje su se,npr., pitali i serpski kadrovi pa je pronaden "kompromis"(kako rece Pozderac).Kako tada,tako i danas,isti se petljaju u interna bosnjacka pitanja,samo danas nisu u mogucnosti. :D
Sviđalo se tebi to ili ne, četnici su od strane Saveznika dugo vremena bili priznati kao legitimna vojna sila. Što znači da je mogućnost da oni budu pobjednička strana, u jednom trenutku bila sasvim izgledna. I zato te ponovo pitam-šta misliš da bi se desilo sa Bošnjacima i Bosnom u tom scenariju?

Referendum je oblik direktne demokratije i samim tim sasvim legitiman način za ispitivanje mišljenja. Puno legitimniji i vjerodostojniji od sasnataka po Beču i Holidej Inu. Naveo sam svoju nanu kao primjer, ali jasno je i tebi i svakome, da nije jedina koja ovako smatra ;)

I da se više okanimo "serpske" zavere: zašto je bila JMO, a ne JBO? Ili Mehmed Spaho nije relevantan? Ili da malo idemo još u rikverc, pa obratimo pažnju na ovo:

Image

Dakle, to jeste bilo vraćanje tradicionalnog imena za stanovnika Bosne i tu se slažem. Ali je to također i prenominovanje dotadašnjih Muslimana, čime se faktički pristalo na 3partitnu podjelu zemlje u narodonosnom i simboličkom smislu, sa snažnim političkim reprekusijama.
Da su cetnici pobijedili u WWII ti bi sada zivio u NDHa i bio bi tratincica :mrgreen:, a cetnici bi vladali u Srbiji :mrgreen: kao sto i danas vladaju :mrgreen: .
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#6195 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Dozer »

@45cents
Pa ti bi bas da im sve uzmes :lol: :lol:
I, moras malo bolje definisati to "nas"? Koga "nas"?

Sto kazu, daj mi vlast 24-48h, pa da vidis koga je strah promjena :D

Ali, realno, ja mislim da bismo mi odmah upali u novi rat kada bi se nesto takvo pokrenulo. Ipak su tu stotine miliona u pitanju ;)
45cents
Posts: 1081
Joined: 03/03/2008 20:35
Location: Ono
Contact:

#6196 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by 45cents »

Dozer wrote:@45cents
Pa ti bi bas da im sve uzmes :lol: :lol:
I, moras malo bolje definisati to "nas"? Koga "nas"?

Sto kazu, daj mi vlast 24-48h, pa da vidis koga je strah promjena :D

Naprotiv, ništa im ne bi uzeo. Osim što bi ustavom zabranio formiranje etno-konfesijske političke platforme, uključujući stranačko djelovanje na toj platformi.

Naprotiv...
Uveo bih poresku amnestiju za sve što su maznuli.
Sve što su klapili, bili bi obavezni upisati u katastar - pod čijim god imenom to žele uraditi.

Ali, "od ponedjelka" bi krenuo sa porezom na imovinu i to na način da podstičem stavljanje imovine u proizvodne svrhe.
Npr., nametno bih porez od 10 KM po kvadratnom metru neangažirane industrijske površine.
Svi koji su privatizirali tvornicu samo da bi je ugasili i nogama rastjerali radnike, bili bi obavezni plaćati ovaj harač.
Čim svoju industrijsku svojinu stave u pogon ili je iznajme nekome ko želi proizvoditi na tom mjestu, harač bi se automatski ukidao. Itd.

Drugim riječima: "Čestitam "etničko-džamijsko-crkveni majstore, obogatio si se onda kada je država najviše osiromašila".
E sad, da bi zadržao to svoje, a neću te ni zakonom proganjati, morat ćeš plaćati poreze.
Ta nam lova treba, jer mi idemo dalje....

:)
Last edited by 45cents on 20/10/2015 15:04, edited 3 times in total.
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#6197 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Dozer »

Sad vec pricas mojim jezikom :D
Mada, ja bih tu ipak uveo i malo onog "porijekla imovine", zlu ne trebalo :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83543
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6198 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by _BataZiv_0809 »

45cents wrote: Drugim riječima: "Čestitam "etničko-džamisjko-crkveni majstore, obogatio si se onda kada je država najviše osiromašila".
E sad, da bi zadržao to svoje, a neću te ni zakonom proganjati, morat ćeš plaćati poreze.
Ta nam lova treba, jer mi idemo dalje....

:)
Prepisujem u svoj ćitab :thumbup: :thumbup:
detroit-mercy
Posts: 16994
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#6199 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by detroit-mercy »

45cents wrote:
oridjidji wrote:
Treba nama pure jos da bi bili gradjanska BiH. Jedna je 3 godine krvarila u ratu, ni druga nebi odmakla dalje...
Zašto?
Pa naša generacija je u najboljoj poziciji da učini istorisjki iskorak u "obnovi državnosti BiH". Posao nije završen. Cerić i Alija su nas gurnuli u još veći glib.
Mi imamo danas tako kvalitetne anekse Ustava BiH (dijelove Mirovnog sporazuma) da nam treba samo malo truda da nađemo međunarodne partnere koji će nam pomoći pri napuštanju torovske faze (faze etno-konfesijskog torovanja i nemilosrdne krađe ratnog plijena).
Sve to lijepo možemo predstaviti kao prevntivno djelovanje protiv budućih ratova, stalog podrivanja i galopirajućeg kriminala.
Naći ćemo bezbroj prijatelja sa takvim pristupom.
Samo moramo napustiti kovanicu "mi narod" ili "mi radnici" i preći na razinu "mi građani".

Ili nas je strah od promjena?
Puno je lakše "biti ugrožen" i cendrati, nego nešto promjeniti...
Možemo se nagoditi i sa etno-konfesijskom mafijom. Ja imam rješenje za njih, da im dlaka s glave ne fali, samo neće više biti u prilici da štimaju tendere....
Pitanje je da li bi postigao konsenzus o tom pitanju na teritoriju cijele drzave. Drugo, sama semanticka promjena bi dovela do naglog okretanja ka drzavi svih njenih gradjana ili mozda i ne bi :mrgreen: .
45cents
Posts: 1081
Joined: 03/03/2008 20:35
Location: Ono
Contact:

#6200 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by 45cents »

Dozer wrote:Sad vec pricas mojim jezikom :D
Mada, ja bih tu ipak uveo i malo onog "porijekla imovine", zlu ne trebalo :D

Sva bi ti energija otišla na taj mlin. A pokraj ovakvog pravosuđa, svi slučajevi "istjerivanja pravde" bi propali.
Ne možeš promijeniti i Ustav, i pravosuđe, i pokrenuti ekonomske reforme, i zaokrete u tilom času....
Mala smo zemlja, mora se postupati racionalno, u protvnom samom sebi bih ličio na NVO aktivistu koji samo melje nešto čudno i neshvatljivo, jer je takav projektni zadatak.
Post Reply