Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Locked
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#6151 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

i naravno djej

Nisam upoznat sa konkretnim slucajem.
Na osnovu dosadasnjeg rada za Elvisa imam samo rijeci hvale.
Mogu se, kao i vi, informisati u opstinskom odboru Ilidze o cemu se radi i zasto je Elvis glasao kako je glasao.

Ipak, nekoliko stvari da razjasnim.
Predtsavnici Nase stranke u zakonodavnim organima glasaju iskljucivo po principima i programu stranke.
Dobre prijedloge podrzavamo, bez obzira od koga dolaze, kao sto lose prijedloge ne podrzavamo, takodje, bez obzira od koga dolaze. Taj nas princip nas cesto dovodi u situaciju da nas optuzuju da smo koalirali sa jednom ili drugom strankom.
Govorim ovo iz iskustva koje imam u SKS. Sudeci po madijskim natpisima i saopstenjima stranaka u posljednje dvije godine smo koalirali sa svima od SDS-a do SDA. Ne mogu da odolim a da ne podsjetim na saopstenje SDP-a povodom neke odluke gradonacelnika koju nismo podrzali - naslov, koji je formulisan kako bi "okaljao" Nasu stranku je glasio
"Nasa stranka i SDA - dva oka u glavi".)

Dakle. Budite uvjereni da nismo, niti cemo ikada koalirati sa nacionalnim strankama.

p.k.
User avatar
Control panel
Posts: 5965
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#6152 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Control panel »

I naravno Dzej wrote:Gospodine Kojoviću , kako komentarišete koaliranje vijećnika Naše Stranke Elvisa Vrete , u opštinskom vijeću Ilidža, sa Strankom Demokratske Akcije, i njegov glas za poništenje izbora članova Opštinske izborne komisije.Naime , iz mojih skromnih saznanja i iz medijskih izvještaja, komisija je već jednom bila izabrana, ali je na zahtjev Načelnika i njegovim lobiranjem izglasano njeno poništavanje,i ako su protiv poništavanja glasali koalicioni partneri SDA u vijeću, Stranka za BiH, koji su kasnije sa vijećnicima SDP i drugih stranaka,koje su takođe bile protiv, napustili sjednicu.Poništenje je izglasano zahvaljući glasovima vijećnika Naše stranke, Radom za Boljitak i čini mi se još jednog samostalnog vijećnika, za čije se glasove tvrdi da su kupljeni.Sada ove stranke čine većinu u vijeću.

Da li imate više informacija o ovom slučaju, jer sam na lokalnim izborima dao svoj glas Našoj Stranci,i ako je ovo sve tačno, ja se osjećam u potpunosti prevarenim.SDA uništava Ilidžu već 20 godina, a ja sam svojim glasom Našoj stranci od sada i saučesnik.

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru i veliki pozdrav!
neka te nista ne cudi u zadnje vrijeme je poplava ''cudnih'' odluka vijecnika, zastupnika, a sve u interesu gradjana.
a ideali su bili za partizane.
User avatar
I naravno Dzej
Posts: 981
Joined: 04/11/2009 00:08

#6153 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by I naravno Dzej »

Control panel wrote:
I naravno Dzej wrote:Gospodine Kojoviću , kako komentarišete koaliranje vijećnika Naše Stranke Elvisa Vrete , u opštinskom vijeću Ilidža, sa Strankom Demokratske Akcije, i njegov glas za poništenje izbora članova Opštinske izborne komisije.Naime , iz mojih skromnih saznanja i iz medijskih izvještaja, komisija je već jednom bila izabrana, ali je na zahtjev Načelnika i njegovim lobiranjem izglasano njeno poništavanje,i ako su protiv poništavanja glasali koalicioni partneri SDA u vijeću, Stranka za BiH, koji su kasnije sa vijećnicima SDP i drugih stranaka,koje su takođe bile protiv, napustili sjednicu.Poništenje je izglasano zahvaljući glasovima vijećnika Naše stranke, Radom za Boljitak i čini mi se još jednog samostalnog vijećnika, za čije se glasove tvrdi da su kupljeni.Sada ove stranke čine većinu u vijeću.

Da li imate više informacija o ovom slučaju, jer sam na lokalnim izborima dao svoj glas Našoj Stranci,i ako je ovo sve tačno, ja se osjećam u potpunosti prevarenim.SDA uništava Ilidžu već 20 godina, a ja sam svojim glasom Našoj stranci od sada i saučesnik.

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru i veliki pozdrav!
neka te nista ne cudi u zadnje vrijeme je poplava ''cudnih'' odluka vijecnika, zastupnika, a sve u interesu gradjana.
a ideali su bili za partizane.
Pa i nije mi to toliko idealistično, više mi je stvar principa.Bio sam čak i član Naše stranke, ovde na Ilidzi.Dolazio na sastanke redovno, davao ideje, prijedloge,radio ko debil, pitao istog ovog vijecnika vise puta zasto se ponasa kao da je u SDA, zasto ne postavi neku konkretnu inicijativu, ali sam konstantno nailazio na zid.Poslije svog rada i truda nakon opstih izbora napustio stranku, apsulutno razocaran.Nisu me nikad vise nazvali.A evo sad sam cuo i ovo , za sta iz licnog iskustva vjerujem da je 90% istina, i nije mi sekunde zao sto nisam vise u NS.Samo zelim da mi Pedja na kraju objasni da li je upoznat da je NS na opstinskom nivou, ovde na Ilidzi, u kolaciji sa SDA, i da mi to pojasni.Inace imam fakultetsku diplomu, imam 26 godina,mrzim SDA,nisam nista nikome ukrao, nisam nikoga prevario, i usao sam u NS jer sam zelio da u svojoj lokalnoj zajednici promjenim nesto:Mozda si upravu, zvucim ko idealista,ali sta je u ovom nerealno.
User avatar
I naravno Dzej
Posts: 981
Joined: 04/11/2009 00:08

#6154 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by I naravno Dzej »

Pedja Kojovic wrote:i naravno djej

Nisam upoznat sa konkretnim slucajem.
Na osnovu dosadasnjeg rada za Elvisa imam samo rijeci hvale.
Mogu se, kao i vi, informisati u opstinskom odboru Ilidze o cemu se radi i zasto je Elvis glasao kako je glasao.

Ipak, nekoliko stvari da razjasnim.
Predtsavnici Nase stranke u zakonodavnim organima glasaju iskljucivo po principima i programu stranke.
Dobre prijedloge podrzavamo, bez obzira od koga dolaze, kao sto lose prijedloge ne podrzavamo, takodje, bez obzira od koga dolaze. Taj nas princip nas cesto dovodi u situaciju da nas optuzuju da smo koalirali sa jednom ili drugom strankom.
Govorim ovo iz iskustva koje imam u SKS. Sudeci po madijskim natpisima i saopstenjima stranaka u posljednje dvije godine smo koalirali sa svima od SDS-a do SDA. Ne mogu da odolim a da ne podsjetim na saopstenje SDP-a povodom neke odluke gradonacelnika koju nismo podrzali - naslov, koji je formulisan kako bi "okaljao" Nasu stranku je glasio
"Nasa stranka i SDA - dva oka u glavi".)

Dakle. Budite uvjereni da nismo, niti cemo ikada koalirati sa nacionalnim strankama.

p.k.
Gospodine Kojovicu, hvala na odgovoru.Nema potrebe za informisanjem,nisam vise clan NS, a nikada vise necu biti ni glasac. Ako za vas uspjesan rad vijecnika predstavlja 8 vijecnickih inicijativa/pitanja za cijelu 2010 godina, od kojih su 6 u nivou " ne talasaj" ili "postavi pitanje ,da bi nesto postavio" ,moje vidjenje NS kao alternativne politicke opcije, u ovom slucaju pada u vodu..Vama nista licno ne zamjeram, cak sam i zadovoljan vasim radom u skupstini,ali Nasa stranka niste samo Vi.Percepcija NS kod gradjana formira se i iz ovog slucaja, barem se nadam.Licno sam vise puta pokretao inicijativu,organizovali smo i akcije za pokretanje Centra za mlade na Ilidzi.U opstinskom odboru sam nailazio na zid sutnje.Davali smo i svoje pare za letke, ne stranacke.Molim vas odgovorite mi, da li je inicijativa za formiranje Centra za mlade bila u protivnosti sa stranackim principima? Kojim principima treba da se vodimo, javnim ili sitnosicarskim vijecnickim.Ako u vijecu sve opozicione partije glasaju protiv ponovnog izbora Opstinske izborne komisije, koja je vec jednom izabrana, ali se Nacelniku prohtijelo da ubaci jednog svog kadrovika, o kakvim tu stranackim programima i principima govorimo.Valjda iznad svih tih stranackih principa stoje i neki veci , a to su barem se nadam, razumni, moralni i eticki.Ako bi ste vi sada glasali da se povecaju cijene grijanja i vode, a u stranackim programa i stavovima vama kazu da, dali bi ste ipak glasali za.Pa na sta sve to onda lici, sta na kraju ostaje.I molim vas za kraj da razjasnimo: Jeste li vi politicka alternativa i pokretacka snaga promijena u ovom drustvu, ili se bavite suhom politikom, a znate sta je politika
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#6155 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

I naravno dzej

Zao mi je sto ste se razocarali.
Nasi vjecnici u drugim opstinama su upravo i inicirali osnivanje centra za made tako je da ta ideja nesto sto Nasa stranka ne samo podrzava nego i predlaze. Kao sto rekoh nemam informacija o konkretnom slucaju da bih mogao donijeti svoj sud.To kako je glasao ostatak opozicije nije relevantno.(OPozicija je najcesce neprincipijelno maliciozna prema poziciji)
Mi u SKS po pojedinicnim pitanjima nekad podrzimo prijedlog Vlade, a nekad glasamo kao i SBiH, SBB itd ali to ne znaci da smo u "koaliciji".

Najbolji nacin da mjenjate i stvarnost oko sebe i uticete na rad stranke s cijim se osnovnim principima slazete je da se aktivno ukljucite u njen rad.(U NS-s postoje mnoge stvari sa kojima ni ja, ni moje kolege nismo zadovoljni i mi se koliko mozemo trudimo da ih rjesimo, popravimo, nadjemo bolja rjesenja. Iskreno, ja jos nisam imao priliku da radim ili budem dio organizacije u kojoj ima vise od 1000 ljudi a kojoj nisam mogao naci mane)
Recimo, kao clan opstinskog odbora NS-a mogli bi ste se direktno obratiti s vasim pitanjima Predsjednistvu stranke i traziti odgovor na vase pitanje.


p.k.
User avatar
I naravno Dzej
Posts: 981
Joined: 04/11/2009 00:08

#6156 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by I naravno Dzej »

Pedja Kojivic


Hvala na odgovoru. Rjesenja svakako uvijek postoje.Mozda sam vam se trebao obratiti ranije, ali mi je tadasnja perspektiva , svim ovim situacijama bila zamucena.Svakako necu odustati od borbe za Centar za mlade.Politicki nacini borbe nisu jedini.Na kraju ipak ispada da neke principe dijelimo kao ljudi, a ne kao clanovi stranke.Svakako jedno dobro iskustvo za mene. Vama zelim srecu i uspjeh u buducem radu. Pozdrav !
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#6157 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by realna do boli »

Preranom smrcu Borisa Divkovica Nasa stranka i ovi prostori izgubili su jednog izuzetnog covjeka.
R.I.P.
pemanapemani
Posts: 6065
Joined: 09/09/2008 15:12

#6158 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by pemanapemani »

Ne mogu vjerovati. Počivaj u miru Borise.
manki
Posts: 2075
Joined: 24/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#6159 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by manki »

Sta mu je bilo ako se smije znati?

Neka pociva u miru. Saucesce familiji. :(
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52680
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#6160 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Chmoljo »

Moje iskreno saučešće porodici, prijeteljima i kolegama.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#6161 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Alfons Kauders »

strasno... tek 30 godina... pocivaj u miru borise :(
Bosanac21
Posts: 268
Joined: 18/05/2011 16:07

#6162 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Bosanac21 »

Borise počivaj u miru...
User avatar
dzeno123
Posts: 1843
Joined: 20/04/2009 20:39
Location: Dreamland

#6163 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by dzeno123 »

Pocivaj u miru. :(
User avatar
-LIBERO-
Čiča Gliša
Posts: 15604
Joined: 11/02/2008 01:27
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#6164 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by -LIBERO- »

Pocivaj u miru Borise.
Tuzno,zaista tuzno...jos jedan pozitivan covjek manje medju nama. :-? :sad:
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#6165 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by suncica24 »

Sto mi je ova vijest nesto strasno pala, iako nisam ni poznavala momka :(

Borise, neka ti je laka zemlja :( :(
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#6166 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by 1gorstak »

Momak me jedan dan impresionirao a ime mu silno i trudnoj zeni kazem "Ako bude djecak, neka bude Boris". Svidjelo joj se. Tad sam dobio kcerku, ali bice sinova, bice Boris.
User avatar
Control panel
Posts: 5965
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#6167 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Control panel »

Bas tuga. Prerano je otisao. Iskrena sucut porodici, prijateljima i Nasoj stranci.
User avatar
Control panel
Posts: 5965
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#6168 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Control panel »

Postovani Pedja,

pretpostavljam da si bio na Skupstini pa te molim za komentar sta se to danas desilo na skupstini, jer mi ovo nije jasno.

http://tvsa.ba/ba/vijesti/skupstina_ks_ ... brazovanju
http://tvsa.ba/ba/vijesti/suljagic_usvo ... od_vazeceg

Hvala.
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#6169 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

control panel

Ministar Suljagic je u pravu kada kaze da su amandmani SDA i SBB-a "osakatili" jedna dobar, moderan, zakon.
Mi smo se vec ranije izjasnili da smatramo da religiji nema mjesta u skoli i drzavi ali smo podrzali ovaj zakon jer on donosi nekoliko novih i boljih rjesenja o osnovnom obrazovanju.
Pozvali smo Skupstinu da barem ovu tacku ne politizira i koristi za kampanju ali nazalost bez uspjeha.
SDA se izborila da vjeronauk ostane u skolama i bude finasiran od strane drzave ali im to nije bilo dovoljno nego su se potrudili da "urede" zivote i onih koji tako ne misle. Koncept da se kvalitet demokratije - vladavine vecine - mjeri odnosom vecine prema manjini im je ocigledno potpuno stran.

Eto, ukratko.

p.k.
User avatar
Dozer
Posts: 32996
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#6170 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Dozer »

Odavno se nisam ovdje javljao, ali desavanja su, sto bi se reklo - da bog sacuva...

Meni je u svemu samo nejasno zasto se bilo ko iscudjava ne sve ovo sto se desava oko te vjeronauke? Pa valjda je svima jasno da je vjeronauka samo jos jedan alat za ucvrscavanje srpsko-hrvatsko-bosnjackih etnickih pozicija i teritorija u okviru BiH. Njih savrseno ne zanimaju bilo kakve manjine, pa cak ni misljenje vlastitih naroda, sve dok postoje alati kojima te narode mogu odrzavati u zacrtanim podijeljenim okvirima. A vjeronauka je samo jedan od tih alata.

Kao i do sada, i danas se vjeronauka i slicne etno-vjerske teme, da ne kazem budalastine, vrlo uspjesno koriste kako bi se razmisljanje obicnih ljudi skrenulo sa stvarnih problema. A vjeronauka u skolama nije ni izbliza problem koliko to jeste planirano povecanje poreza na dohodak. Pa da li je iko svjestan sta znaci to povecanje u BiH okvirima i situaciji? Meni se cini da bas i ne... bar sudeci po blagim i pausalnim ocjenama i procjenama svega toga...
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#6171 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

Poslanicka pitanja:

1)

Na prvoj sjednici smo pokrenuli inicijativu kojom bi se u Kantonu Sarajevo ukinula diskriminacija prema onim gradjankama i gradjanima koji se izjasnjavaju kao Ostali. Inicijativa je razmatrana na skupstinskim komisijama, mozete li nam reci, kada ce doci do njene realizacije?

Ivan Brigic: Ustavna komisija je inicijativu razmatrala, napravila zakonska prijedloge i proslijedila Vladi na izjasnjavanje.

(Moram reci: da sam kroz rad na ovoj inicijativi stekao veliko postovanje prema gospodinu Brigicu)

2)

Zbog vozila GRASS-a koja su zbog remonta povucena iz saobracaja je u pojedinim dijelovima grada, na primjer na liniji Hrastovi 2, doslo do kolapsa javnog prijevoza. Moze li nam ministar saobracaja reci da li ce i kada doci do normalizacije javnog prijevoza?

Odgovor je, ukratko, glasio: Ne moze. Ministar trazi tematsku sjednicu SKS na kojoj bi se raspravljalo samo o GRASS-u.

Sjednica ce, navodno, biti zakazana, u decembru.

***

Danis Tanovic - o prvavima boraca.

Ja cu ovu priliku iskoristiti da iznesem nas generalni stav o nacinu na koji se status boraca rjesavao do sada. Braniti svoju zemlju u ratu je vise od moralne obaveze - to je pravna obaveza. Za one koji su tu patriotsku duznost prihvatili i izvrsili nasa drzava - koja danas i postoji zahvaljujuci njima - treba imati poseban odnos. Ali mi ne smatramo da se zahvala za njihovo pozrtvovanje i hrabrost treba iskljucivo tretirati kao novcani iznos koji im se mjesecno isplacuje. Time se, mi smatramo, njihov patriotizam svodi na ucestvovanje u placenickoj vojsci.

Mi smatramo da je drzava, naravno, trebala preuzeti brigu o borcima i o njihovim porodicama ukoliko su poginuli ili su radno onesposobljeni, ali smatramo da je onima koji su u stanju trebalo odmah nakon rata pomoci da se vrate u normalan zivot i da svojim radom i znanjem obezbjedjuju svoj i zivot svoje porodice. Trebalo im je omoguciti, i njihovoj djeci, obrazovanje ili prekvalifikacije po izboru i talentu, na racun drzave, uspostaviti transparentan i pravedan sistem njihove prednosti u rjesavanju stambenog pitanja, dobivanju posla i pravo na pojacanu ljekarsku brigu.

Nacinom na koji se do sada rjesavalo pitanje statusa boraca drzava ih je dovela u poziciju da su oni postali potpuno ovisni od pomoci koju primaju od drzave, a iznos te pomoci, s druge strane, je toliki da finansijski urusava drzavu za koju su se ti ljudi upravo i borili.
Politicke partije cesto manipulisu ovom populacijom pretvarajuci ih pred svake izbore nerealnim obecanjima u svoju glasacku masinu. Ja se nadam da cete ovo sto govorim shvatiti ne kao napad na borce nego upravo obrnuto, kao poziv da se njihovim statusom pozabavimo na nacin koji ce ih vratiti u ekonomski i socijalni razvoj nase zemlje i omoguciti im u zemlji za koju su se borili zive posteno i dostojanstveno od svog rada i znanja.

***
Prijedlog zakona o pružanju besplatne pravne pomoći (hitni postupak)

Ovaj zakon je nesumnjivo potreban, ali mi ne vidimo razloga da ne ide u redovnu proceduru. Zapravo cak i povrsni pregled nacrta ukazuju da se na ovom zakonu jos treba raditi.

Recimo, clan 12., kaze, da Zavod pocinje sa radom danom postavljenja direktora…
Gospodo, ne osniva se, ili se mozda osniva?, vi recite, ovaj zavod zbog direktora. Zavod pocinje sa radom onda kada je spreman da gradjanima pruzi uslugu zbog koje je osnovan.
U sljedecem, clanu 13., se kaze da direktor u roku od 30 dana od imenovanja mora donijeti pravilnik o unutrasnjoj organizaciji zavoda.
Postavite znaci direktora koji onda donosi pravilnik po kojem ce raditi?

Ali to su, ja se nadam, greske normotehnicke prirode i bice tokom javne rasprave nadam se uskladjene sa zakonima, praksom i namjerom predlagaca.

Ono sto je po nama najbitnije je sljedece...
Zakon predvidja osnivanje kantonalnog zavoda za besplatnu pravnu pomoc .
Dakle, osniva se jos jedan budzetski korisnik, koji ce imati direktora, sekretaricu, vozaca, uposlenike i sve ono sto jedna javna institucija mora imati da bi radila svoj posao. Znaci, umjesto da smanjujemo, povecamo teret na ledjima poreskih obveznika. Nije dovoljno to sto izdrzavaju 14 vlada i stotine ministara i drzavnih agencija i cega sve ne, u zemlji od 4.5 miliona stanovnika. Ja cu vas podsjetiti da ne postoji niti jedna ozbiljna ekonomska analiza radjena o nasoj zemlji koja kao jedna od kljucnih prepreka za pozitivan ekonomski razvoj ne navodi preveliku administraciju, administraciju ciji troskovi toliko opterecuju budzete da njihovi korisnici kad podijele plate i utrosni materijal skoro i nemaju para da sprovode programe zbog kojih su osnovani.
Ako se premijer ne slaze sa ocijenom da imamo prekobrojnu i nefikasnu administraciju onda je nas problem i tezi, jer je prihvatanje cinjenice da problem postoji preduslov za trazenje rjesenja.

Mozda je moguce ovaj servis gradjanima formirati od onih uposlenika u administraciji koji imaju radno mjesto ali imaju malo ili nimalo posla ili rade nesto sto nam ne treba samo da bi radili. Mi moramo smanjiti administraciju za najmanje 5-6 posto da bismo dostigli evropske standarde.
MI smo svjesni da u zemlji u kojoj je skoro polovina radnog stanovista nezaposleno masovno otpustati ljude nije rjesenje, ali smatramo da se svaka prilika - a ovo jeste prilika - mora iskoristiti da se drzavna sluzba ucini finansijski podnosljivom za poreske obveznike i da im se obezbjedi servis po najvisim evropskim standardima.

Dakle,
Predlazemo vam da razmislite o mogucnosti da ako moramo, a moramo, formirati sluzbu za besplatnu pravnu pomoc, to uradite prostornom i kadrovskom racionalizacijom onoga sto kao poreski obveznici vec placamo, a ne treba nam.

***
Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovnom odgoju i obrazovanju.

Vlada je prihvatila amandman Nase stranke koji glasi:

„U školama je zabranjeno isticanje simbola drugih država (zastave, grbovi stranih država i sl.) izuzevši odjeljenja iz člana 30, stav 1 ovog zakona; bilo kakvih simbola, fotografija ili objekata koji se odnose na političke stranke, pokrete, lidere; simbola, fotografija ili objekata koji se odnose na bilo koji rat osim učila u kabinetima koji su nužni za izučavanje programskih sadržaja".


Dio naseg istupa...

Mi sa zaljenjem konstatujemo da je ovim zakonom narusena sekularnost drzave BiH kakvu mi smatramo adekvatnom za jednu multietnicku i multireligisjku drzavu koja je platila ogromnu cijenu za svoje istorijsko pravo da kao takva opstane.
Vjera i sloboda vjere je neotudjivo i neprikosnoveno licno pravo svakog gradjanina Bosne i Hercegovine i spada u red fundamentalnih principa bas kao i odvojenost crkve i drzave. Sekularnost Bosne i Hercegovine je presucena u Ustavu BiH i zakoni poput ovoga u kojima se drzava pojavljuje kao finansijer vjerskih aktivnosti u obdanistima i skolama s pravom budi sumnju da to nije slucajno.
Nas stav da religiji nije mjesto u javnom obrazovnom sistemu vam je vjerovatno poznat i ja znam da smo mi, barem u ovoj Skupstini, jedina stranka koja tako smatra.
Ali dozvolite mi da iznesem primjedbe na princip po kome vi tretirate ovo pitanje…
Poreski obveznici kantona Sarajevo finansiraju vjeronauk. Dakle, svi poreski obveznici ga finansiraju - nemaju izbora.
Moze li mi neko reci u koliko skola postoji katolicki ili pravoslavni vjeronauk ili judaizam?
Neko ce mozda reci da nema dovoljno polaznika ili da te konfesije nemaju predavace...
Pa zasto onda pravoslavna crkva u Sarajevu vec trecu godinu pise ministrarstvu obrazovanja moleci ih da im odobri 30 hiljada maraka za autobus kojim bi jednom sedmicno skupili djecu koja zele pohadjati tu vrstu aktivnosti.
Zbog ignorisanja njihovog zahtjeva ta djeca sada jednom sedmicno idu u Istocno Sarajevo jer ono sto je njihovim vrsnjacima omoguceno u kantonu oni mogu ostvariti samo u RS-u.
Dakle, da ponovim, Nasa stranka smatra da je prisustvo religije u predskolskim i obrazovnim ustanovama princip koji niti je primjeren niti koristan za buducnost multietnicke zemlje kakvu zelimo izgraditi, ali ako vi koji smatrate da je to dobro i da je dobro za svakoga onda nadjite nacina da to obezbjedite za svakog gradjanina ovog kantona bez obzira na njegovu vjeru.


***
Nacrt budžeta Kantona Sarajevo za 2012. godinu

Dio naseg istupanja..

Prije nego sto predjem na pojedinosti dozvolite da predlagacu uputim kritiku jer nam je ovaj vazan dokument dostavio u formi koja je. pa skoro, nemoguca za analizu. Imam velike zamjerke na obrazlozenja, i uvode, koja se ponavljaju na vise mjesta, a napisana su tako da ne sluze razumijevanju ovog budzeta. Analize i projekcije su prepisane iz drugih dokumenata, najcesce iz onih koji izdaje ili prevodi Centralna banka, a sam predlagac nije osjecao potrebu da ista kaze o eventualnim strukturalnim reformama u vladinoj potrosnji i socijalnim davanjima koja je uradio u 2011 ili namjerava sprovoditi u 2012 godini.
Na str. 18. recimo,..
Kao obrazlozenja se daju makroekonomske projekcije za BiH koje su pravljene u 2009.g. i totalno su nerealne.
Naprimjer, realni rast BDP za BiH u 2012.g. je u tabeli u Obrazlozenjima (str. 18) projeciran na 5,5%, a aktuelne prognoze, i domacih i stranih analiticara, kazu da ce biti oko 1%. Ova prognoza ukazuje na to da je planirano povecanje prihoda od poreza za 2012 nerealno - jer vi planirate da ce ti prihodi rasti 7%, odnosno kod prihoda od indirektnih poreza planirate rast od 10%.
Iskreno, ja bih volio da ste vi u pravu, ali mislim da niste.
Dalje u obrazlozenjima kazete:
"Dokumentom okvirnog Budžeta Kantona Sarajevo 2012.-2014. definisana je SREDNJOROČNA FISKALNA STRATEGIJA sa osnovnim naznakama:
Srednjoročna ekonomska prognoza
Glavne pretpostavke za ispunjenje srednjoročnog makroekonomskog cilja, jakog privrednog rasta BiH, i dalje je ubrzano sprovođenja strukturalnih reformi realnog, finansijskog i javnog sektora (kroz reorganizaciju i racionalizaciju vladine potrošnje), što će voditi poboljšanju konkurentnosti i fleksibilnosti ekonomije, povećanju štednje i investicija, te višem nivou izvoza. Ključne uloge za postizanje ovih ciljeva imat će poboljšanje investicione klime, daljnje usaglašavanje poslovne legislative sa standardima Evropske unije, ubrzanje administrativnih procedura, poboljšanje produktivnosti bosanskohercegovačke ekonomije kroz restruktiranje preduzeća i nastavak procesa privatizacije."

To kazete u obrazlozenju ali analiza budzeta koji predlazete za 2012 pokazuje da niti jedan njegov segment nije usmjeren na ostvarivanje niti jednog od ovih ciljeva fiskalne strategije koje ste sami sebi zadali.

Poboljsanje investicione klime u Kantonu Sarajevo se znacajno moze ostvariti kroz, recimo, dva projekta, koje je Nasa stranka jos prije dvije godine predlagala Gradskoj Upravi Sarajeva:
Osnivanje Kantonalnog Centra za podrsku investitorima i preduzecima. Takav Centar postoji u Zenicko-Dobojskom kantonu i osnovni zadatak mu je pruziti puno podrsku preduzecima u dobijanju razlicitih dozvola koje izdaje Kanton. Osoblje ovog Centra treba se formirati na osnovu preraspodjele zadataka zaposlenih u Vladi Kantona. Procjenjujemo da bi se ovaj projekat mogao realizovati sa malim sredstvima, napr. 50.000 KM u 2012.g. Ministrastvo privrede treba biti zaduzeno za realizaciju ovog projekta koji bi poboljsao investicionu klimu i pojacao prihodnu, vama ocigledno slabiju stranu, budzeta.
Drugi projekat koji bi znacajno poboljsao investicionu klimu je implementacija procesa koji se s pravom zove "Giljotina propisa" i sluzi za uklanjanje nepotrebnih administrativnih procedura. Ovaj proces je u periodu 2008-2010 jednim djelom sproveden u opstini Novo Sarajevo, i rezultirao je znacajnim ustedama za preduzeca na tom podrucju, ali je za njegovu punu implementaciju - a to bi znacilo drasticno smanjenje papira koje gradjani moraju vaditi, fotokopirati i ovjeravati u svakodnevnom zivotu - neophodno taj isti proces pokrenuti u legislativi Kantona Sarajevo.
Prema nasim saznanjima, nista od ovih prijedloga na nivou kantona nije uvazeno. U ovoj i slijedecoj godini ovaj projekat cija je osnovna zadaca da smanji birokratske barijere za investicije ce biti implementiran u Kantonu Bihac i Tuzla. Kanton Sarajevo nije iskazao interes za ucesce u ovom projektu, iako za njegovo sprovodjenje nisu potrebna nikakva znacajna finansijska sredstva, ali je neophodno radno anagzovanje osoblja vise ministarstava u identifikaciji prepreka za ubrzanje privrednog rasta i prijedlog promjena legislative. Nosilac ovog projekta bi takodje trebalo biti Minisitarstvo privrede.

Nacin finansiranja budzeta u 2011. i planirani nacin za 2012 ukljucuje velika zaduzivanja, koja ce posebno opteretiti budzet u 2013.g. Servisiranje ovih kredita ce porasti od 17 miliona u 2011.g. na 21 milion u 2012, zatim na 41 milion u 2013 i 51 milion u 2014.g. (str. 182 i 184). S druge strane, ocekivana privredna kretanja u narednom srednjorocnom periodu ukazuju na znacajan rast budzetskog deficita KS i daljne smanjivanje ulaganja u razvoj. Drugim rijecima, ako ne mislimo zbog nas i saa dovesti u skoroj buducnosti ovaj kanton pred bankropt neophodno je vec sada krenuti u ustede na administratvnim troskovima i socijalnim davanjima. Takvih, neophodnih, usteda u ovom nacrtu budzeta za 2012.g. nema.

Kao sto nema ni dovoljno informacija o efikasnoj i pravovremenoj implementaciji kredita koji su vec uzeti. Jedino je jasno da je kredit IBRD-a za Projekat otpadnih voda postao efektivan 17. jula 2010.g., ali da se sredstva jako sporo povlace - od 48 miliona vrijednosti projekta, do 30. septembra je realizovano manje od 1% (413.118 KM- str. 188).

Vidim da u ovom Nacrtu budzeta nisu predvidjena sredstva od MMF-a u iznosu od 35 miliona, sto je ispravno.
Bilo bi, naravno, porazavajuce, da vi imate informaciju da cete ipak dobiti ta sredstva i da cete ih uvrstiti u ovaj dokument nakon javne rasprave i tako onemoguciti ucesnicima javne rasprave da uticu kako ce i gdje ta sredstva biti utrosena.

Kapitalni projekti se uglavnom odnose na infrastrukturu, sto je sigurno neophodno za KS, ali su izuzetno mala izdvajanja predvidjena za poslovnu infrastrukturu - samo 420.000 KM za infrastrukturno uredjenje i rjesavanje imovinsko-pravnih odnosa u industrijskim zonama Ilijas, Hadzici, Vogosca i Ilidza. Veca ulaganja u ovu oblast mogla bi stimulisati nove investicije i direktno doprinjeti privrednom rastu i vecem zaposljavanju.

Za kraj sam ostavio ono sto u ovom budzetu drzimo za dobro.
Prije svega, pohvalno je da prvi put u posljednjih sedam godina nacrt budzeta dolazi pred Skupstinu u vrijeme koje zakon propisuje. To je izuzetno vazno. Time se izbjegavaju situacije u kojima se kanton, kao je to bio obicaj u prethodnih sedam godina, do proljeca iduce godine finansira po odluci o privremenom finansiranju a ovaj najvazniji godisnji dokument usvaja kad aje godina za koju vazi vec uveliko odmakla.
Druga, izuzetno vazna, i moram reci za nas odlucujuca, karkateristika ovog budzeta je sto pravi znacajan zaokret u tretiranju javnog sektora i to, po nama, onih njegovih najvaznijih segmenata. Ovim budzetom zaustavljeno je unistavanje sistema obrazovanja, kulture, sporta i zdravstva. Pozicije sa kojih se finansiraju javne ustanove iz ovih oblasti su znacajno povecane i skoro vracene na nivo na kojem su bile prije dolaska prethodne vlasti. Mi smatramo da su ova tri segmenta, obrazovanje, kultura i zdravstvo stubovi za izgradnju ljepse i bolje Bosne i Hercegovine od ove u kojoj sada zivimo i da je svaka investicija u njih ulaganje u buducnost.
Sve kljucne kulturne institucije su podrzane u ovom budzetu i premijer je svoj ekpoze u ovom dijelu zaista pretvorio iz rijeci u dijela. Posebno moram istaci znacajnu podrsku projektu Ars Aevi, podrsku novom festivalu klasicne muzike i povecano ulaganja u masovni sport. Siguran sam da je za povecanje ulaganja u sport najvise zasluzan moj kolega i politicki protivnik Dino Konakovic i ja mu na tome cestitam.

Nasa podrska prijedlogu budzeta, nakon javne rasprave, zavisice od korekcija na prihodovnoj strani koje cemo tokom javne rasprave podnijeti kao amandmane.

p.k.
User avatar
Dozer
Posts: 32996
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#6172 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Dozer »

NS nema nikakvih komentara na ova desavanja iz Italije...?
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#6173 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by LBVIEW »

Dozer wrote:NS nema nikakvih komentara na ova desavanja iz Italije...?
Bas ce biti zanimljivo cuti kako ce sad, nakon sto je Mile nedvosmisleno porucio kako mu je cilj "mirno" razdruzivanje zagarantirano Ustavom,naci nacin da ospu "paljbu" po svima i krivicu raspodijele na jednake dijelove. ;-)
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#6174 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by StupskaBitanga »

Pedja Kojovic
:thumbup: Jučer sam na TVSA gledao vaše izlaganje povodom ovoga o policiji
Svaka čast :thumbup: :thumbup:
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#6175 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Banksy »

StupskaBitanga wrote:Pedja Kojovic
:thumbup: Jučer sam na TVSA gledao vaše izlaganje povodom ovoga o policiji
Svaka čast :thumbup: :thumbup:
I inače, u posljednje vrijeme istupi su mu ozbiljniji i artikuliraniji. Samo naprijed.

Još kad bi digli stranku ...
Na ljevici je ostala velika praznina. Ako ne oni, neko će je ipak popunit.


Čestitke i za ovo,
30. Novembar 2011.

Kojović o jučerašnjem glasanju

Skupština Kantona Sarajevo na jučerašnjoj sjednicu jednoglasno je osudila 'način i postupak hapšenja osumnjičenih pripadnika Armije BiH iz Hadžića, kao da se radi o kriminalcima koji se skrivaju i izbjegavaju zakone BiH".

Ova osuda hapšenja osumnjičenih za ratne zločine od strane državnog Tužilaštva i državne sigurnosne agencije nije ništa drugo do miješanje u rad pravosuđa i politički pritisak na nezavisnost i objektivnost u procesuiranju ratnih zločina.

Politička osuda rada Tužilaštva

"O nenadležnosti, o nepametnosti, o degutantnosti diskusije koju je izazvala inicijativa SDA kojom se od Skupštine Kantona Sarajevo tražilo da usvoji zaključak kojim osuđuje hapšenje osumnjičenih za ratne zločine na području opštine Hadžići za sada ću reći samo ovo:

Smatrajući da je predmet rasprave u Skupštini bio toliko izvan njene nadležnosti i da se pretvorio u najjeftinije licitiranje borcima i patriotizmom, Danis i ja smo, iako prisutni u sali do samog glasanja, izvukli kartice iz glasačkih kutija i izašli. Smatrali smo da bi čak i glas protiv zaključka kojim se komentariše rad državnih bezbjedonosnih agencija i tužilastva bilo davanje legitimnosti ovog zakonodavnog tijela da se miješa u rad SIPA-e i Tužilastva", stav je Peđe Kojovića, zastupnika Naše stranke u Skupštini KS-a.

Locked