NAŠA STRANKA smatra da je također jedan od stvarnih uzroka povećanja cijene plina, i problem višestrukog posredničkog lanca isporuke plina u BiH, u kojem je prvi ugovarač Energoinvest, potom BH gas i na koncu Sarajevo gas za korisnike u glavnom gradu. Nedopustivo je i financijski apsolutno neopravdano da u ovako maloj i siromašnoj zemlji gas dok od granice BiH dođe do konačnog korisnika promijeni čak tri posrednika, koji svako ponaosob svoje usluge posredovanja u isporuci uredno i debelo naplaćuju.
Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
- -LIBERO-
- Čiča Gliša
- Posts: 15604
- Joined: 11/02/2008 01:27
- Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.
#6126 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#6127 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Sa zastupnikom u Domu naroda F BiH Predragom Kojovićem razgovarali smo povodom konkretnih prijedloga Naše stranke vezane za problem ustavne diskriminacije građana koji ne pripadaju konstitutivnim narodima.
Razgovarala: Vesna Andree Zaimović
RadioSarajevo: Na nekoliko prethodnih sjednica Doma naroda pokrenuli ste inicijativu za ukidanje diskriminacije prema onima koje Ustav zove ’Ostali’ , odnosno za provedbu presude Sejdić-Finci, a čiji se proces rješavanja istovremeno odvija i na državnom nivou. U čemu se sastoji inicijativa Naše stranke u pitanju izjednačavanja nacionalno neopredijeljenih građana sa pripadnicima konstitutivnih naroda?
Kojović: Upravo dolazim sa sjednice ustavno-pravne komisije Doma naroda FBiH na koju sam pozvan kao predlagač, i moram vam reći da sam zadovoljan, pa ću to podijeliti i s vama. Sadašnji saziv komisije, na čelu sa Zoranom Jovanovićem, pokazao je spremnost i želju da zaista radi na rješenju ovog pitanja, i dao je zeleno svjetlo našoj inicijativi. Podrška je došla iz svih stranaka i etničkih klubova zastupljenih u komisiji. Rezultat je da će Naša stranka na narednoj sjednici Doma naroda izaći sa prijedlogom amandmana na Ustav FBiH koji imaju za cilj da Ostale izjednače u pravima sa Bošnjacima, Hrvatima i Srbima. Smatramo da se radi o velikom i važnom koraku za postdejtonsku BiH. Pravna rješenja koja ćemo ponuditi bit će kompromis između onoga za šta se mi kao stranka zalažemo i onoga za šta je u ovom trenutku moguće dobiti potrebnu većinu u Parlamentu FBiH.
Put je dug, ali ovo je prvi korak. Tom prvom intervencijom će se grupi od sedam Ostalih dati pravo na klub, sa svim pravima koje imaju klubovi naroda – uključujući i pravo na zaštitu nacionalnog interesa, — te pravo na poziciju u rukovodstvu Skupštine.
Naša je želja bila da odmah idemo u radikalnu “građanizaciju” Ustava, ali smo se na ovaj postepeni metod odlučili kako bismo, prije nego krenemo dalje s reformama, omogućili Ostalima, koji su trenutno politička dekoracija u Domu naroda, prava i mehanizme da ravnopravno učestvuju u oblikovanju ustavno-pravnih rješenja koja se tiču i njih, a i nas svih. Odmah po usvajanju ovih amandmana i, da tako kažem, uvođenjem Ostalih u politički proces, ići ćemo dalje, i tražiti da se princip ravnopravnosti primijeni i u izvršnoj i u sudskoj vlasti, državnoj službi i univerzitetskoj zajednici itd.
Što se tiče rješenja na državnom nivou… Komunisti su pitanja koja nisu željeli da riješe slali na komisije, danas se takvi problemi upućuju na državni nivo vlasti u BiH.
RadioSarajevo: Mislite li da je došlo vrijeme da odrednica državljanstva Bosne i Hercegovine bude ustavom prihvaćena i kao nacionalno opredjeljenje, odnosno da Ustav prihvati ’Bosance i Hercegovce’?
Kojović: Ne mislim da su te dvije u stvari u bilo kakvoj vezi, iako se u politici i u medijima često miješaju, jer se onda lakše zloupotrebljavaju. Mi smo svi, kako nam i piše u pasošima pod rubrikom “nationality”, Bosanci i Hercegovci. Ako vi pored tog pravnopolitičkog identiteta osjećate potrebu da se izjasnite kao pripadnik neke etničke skupine, to je vaše pravo i niko vam to ne smije zabraniti niti vas zbog toga diskriminisati. Ali, u ovoj prvoj faze naše inicijative nas zanima da uklonimo legalnu diskriminaciju prema onim Bosancima i Hercegovcima koji se ne izjašnjavaju kao Bošnjaci, Srbi ili Hrvati.
Veliki dio naših političkih nesporazuma nastaje zbog nesuglasica oko stvarnog značenja pojmova kao što su državljanstvo, nacionalnost, pripadnost etničkoj grupi ili čak oko riječi narod i nacija. To je semantika, i pripada političkoj filozofiji 19. vijeka. Nas zanima politički sadržaj tih pojmova, a on je jasan – svaki građanin BiH je ravnopravan na svakom dijelu njenog teritorija bez obzira na svoju etničku, religijsku, spolnu ili neku drugu pripadnost.
Međutim, ja podržavam ono za što vjerujem da vaše pitanje diskretno sugeriše. Najveći broj onih koji se ne izjašnjavaju kao pripadnici konstitutivnih naroda svoj identiet najčešće izražavaju nekom od varijacija BiH identiteta. Kada bi se većina građana BiH tako osjećala, najveći dio problema koji muče ovu zemlju bi nestali. Najopasnija izjava po BiH je ona s početka 90-tih, koja je definiše kao dogovor naroda i uopšte ne spominje njene građane. Ali, moramo biti svjesni da će demokratski model „jedan građanin-jedan glas“ u BiH uvijek, ili barem još jako dugo, morati biti korigiran, kako bi se obezbjedila etnička ravnopravnost na cijeloj teritoriji i izgradile državne i pravne institucije koje će garantovati da se međuetnički sukobi vise nikad ne ponove. Tek kada razum a ne strah bude odlučivao za koga ćete glasati, mi ćemo dobiti novu šansu kao zemlja. Ja sam nekoliko puta na sjednicama Doma naroda govorio da je BiH ne samo moguća, nego jedino moguća, samo ako su svi njeni građani i narodi ravnopravni na cijelom njenom teritoriju. Tek tada bi naše etničke i religijske različitosti bile naše bogatstvo, a ne historijski teret i politička municija za održavanje kriminalaca na vlasti.
RadioSarajevo: Smatrate da treba izbjeći termin ’Ostali’ i prihvatiti naziv ’nacionalno neopredijeljeni’. U tom slučaju, trebalo bi dodati i odrednicu ’nacionalne manjine’. To su onda dvije različite kategorije građana. Kako ih terminološki objediniti?
Kojović: Mislim da je naziv Ostali uvredljiv. Meni se najprikladnijim čini “neopredijeljeni i pripadnici nacionalnih manjina”, ali bi o tome, u javnoj raspravi, trebali odlučiti oni kojih se to najviše tiče. Cilj naše inicijative i jest da sve građane i građanke sa ustavnopravnog stanovišta stavimo u poziciju da mogu odlučivati o stvarima koje ih se tiču. Trenutno o njihovom statusu odlučuju oni kojima sadašnji sistem diskriminacije odgovara.
RadioSarajevo: U nekim od ranijih obraćanja javnosti rekli ste da postoje zastupnici koji ne uviđaju razliku između pripadnika nacionalnih manjina i ostalih. Ovo je jedan od očitih primjera koliko je problematika ’nekonstitutivnih građana’ daleko od očiju javnosti. Kako to promijeniti?
Kojović: Prava nacionalnih manjina, dakle pripadnika određene etničke skupine kojoj zakon daje taj status u našoj zemlji, tiču se prije svega kolektivnih prava. Tu se uglavnom radi o pravima kao što je pravo na školovanje na jeziku manjine, pravo na prevodica na sudovima i u kontaktu sa državnim organima, pristup medijima, itd. Pitanje Ostalih je nešto sasvim drugo. Vi možete, recimo, biti državljanin BiH kineskog porijekla. Budući da vas zakon ne prepoznaje kao nacionalnu manjinu, država vam nije dužna omogućiti da se školujete na kineskom jeziku, neće vam obezbjediti prevodioca na sudu, ali vam ne smije zabraniti da, kao građanin BiH koji pripada kategoriji Ostalih, budete izabrani za, recimo, premijera Kantona Sarajevo.
RadioSarajevo: Iako od 1991. godine nije rađen popis stanovništva, postoje pretpostavke o broju građana BiH koji ne pripadaju konstitutivnim narodima. Koliko ih je, po vašim saznanjima?
Kojović: U posljednjih 20 godina puno je profitabilnije biti pripadnik konstitutivnog naroda nego Ostalih. Zato namjerno neću iznositi brojeve, jer mislim da brojevi ne smiju igrati nikakvu ulogu u uspostavljanju principa da smo svi jednaki pred državom i zakonom. Individualna prava ne smiju biti određena brojnošću kolektiviteta. To se radilo u ratu.
Popis stanovništva ne služi za prebrojavanje ljudi po etničkim i religijskim skupinama. Popis je socijalno-ekonomski rentgen zemlje koji omogućava Vladi da planira i vodi socijalnu i ekonomsku politiku. Sa stanovišta vlasti, potpuno je nebitno da li su djeca ili starci u nekom naselju Bošnjaci ili Srbi ili Hrvati ili Romi ili Eskimi. Vlast treba samo da zanima kojih su godina, kakvog zdravlja i da li tu treba graditi školu ili ambulantu.
RadioSarajevo: Možemo li govoriti o grupi ljudi unutar koje postoji izvjesni stupanj homogenosti u političkom smislu? Koliko su oni sami spremni na građanski aktivizam? Da li se na njih može računati kao na jedinstveno glasačko tijelo?
Kojović: Poznato je da krucijalna pitanja ponekad politički ujedine ljude različitih svjetonazora, ali ja odbijam tezu da nečija etnička ili religijska pripadnost ili nepripadnost određuje njeno ili njegovo ideološko opredjeljenje. Mi se prije svega zalažemo da se građanke i građani BiH podijele po ideološkim linijama na liberale, socijaldemokrate, narodnjake a ne, kao do sada, po etničkim, na Bošnjake, Srbe i Hrvate.
Naša stranka se, kao što je poznato, zalaže za političko okruženje u kome će se ljudi organizovati po interesnom, ideološkom a ne po etničkom principu. Nismo pokrenuli ove inicijative kako bismo “osvojili” glasače iz reda Ostalih. Od svih njih, i konstitutivnih i Ostalih i pripadnika nacionalnih manjina, nas kao stranku zanimaju samo oni koji su po svom ideološkom uvjerenju socio-liberali. Mi smo socio-liberalna stranka, i motiv za ove inicijative leži isključivo u tome što nam je neprihvatljivo da živimo da u zemlji u kojoj su pojedinci zbog svoje pripadnosti ili nepripadnosti etničkoj ili nekoj drugoj skupini ustavno-pravno neravnopravni.
Razgovarala: Vesna Andree Zaimović
RadioSarajevo: Na nekoliko prethodnih sjednica Doma naroda pokrenuli ste inicijativu za ukidanje diskriminacije prema onima koje Ustav zove ’Ostali’ , odnosno za provedbu presude Sejdić-Finci, a čiji se proces rješavanja istovremeno odvija i na državnom nivou. U čemu se sastoji inicijativa Naše stranke u pitanju izjednačavanja nacionalno neopredijeljenih građana sa pripadnicima konstitutivnih naroda?
Kojović: Upravo dolazim sa sjednice ustavno-pravne komisije Doma naroda FBiH na koju sam pozvan kao predlagač, i moram vam reći da sam zadovoljan, pa ću to podijeliti i s vama. Sadašnji saziv komisije, na čelu sa Zoranom Jovanovićem, pokazao je spremnost i želju da zaista radi na rješenju ovog pitanja, i dao je zeleno svjetlo našoj inicijativi. Podrška je došla iz svih stranaka i etničkih klubova zastupljenih u komisiji. Rezultat je da će Naša stranka na narednoj sjednici Doma naroda izaći sa prijedlogom amandmana na Ustav FBiH koji imaju za cilj da Ostale izjednače u pravima sa Bošnjacima, Hrvatima i Srbima. Smatramo da se radi o velikom i važnom koraku za postdejtonsku BiH. Pravna rješenja koja ćemo ponuditi bit će kompromis između onoga za šta se mi kao stranka zalažemo i onoga za šta je u ovom trenutku moguće dobiti potrebnu većinu u Parlamentu FBiH.
Put je dug, ali ovo je prvi korak. Tom prvom intervencijom će se grupi od sedam Ostalih dati pravo na klub, sa svim pravima koje imaju klubovi naroda – uključujući i pravo na zaštitu nacionalnog interesa, — te pravo na poziciju u rukovodstvu Skupštine.
Naša je želja bila da odmah idemo u radikalnu “građanizaciju” Ustava, ali smo se na ovaj postepeni metod odlučili kako bismo, prije nego krenemo dalje s reformama, omogućili Ostalima, koji su trenutno politička dekoracija u Domu naroda, prava i mehanizme da ravnopravno učestvuju u oblikovanju ustavno-pravnih rješenja koja se tiču i njih, a i nas svih. Odmah po usvajanju ovih amandmana i, da tako kažem, uvođenjem Ostalih u politički proces, ići ćemo dalje, i tražiti da se princip ravnopravnosti primijeni i u izvršnoj i u sudskoj vlasti, državnoj službi i univerzitetskoj zajednici itd.
Što se tiče rješenja na državnom nivou… Komunisti su pitanja koja nisu željeli da riješe slali na komisije, danas se takvi problemi upućuju na državni nivo vlasti u BiH.
RadioSarajevo: Mislite li da je došlo vrijeme da odrednica državljanstva Bosne i Hercegovine bude ustavom prihvaćena i kao nacionalno opredjeljenje, odnosno da Ustav prihvati ’Bosance i Hercegovce’?
Kojović: Ne mislim da su te dvije u stvari u bilo kakvoj vezi, iako se u politici i u medijima često miješaju, jer se onda lakše zloupotrebljavaju. Mi smo svi, kako nam i piše u pasošima pod rubrikom “nationality”, Bosanci i Hercegovci. Ako vi pored tog pravnopolitičkog identiteta osjećate potrebu da se izjasnite kao pripadnik neke etničke skupine, to je vaše pravo i niko vam to ne smije zabraniti niti vas zbog toga diskriminisati. Ali, u ovoj prvoj faze naše inicijative nas zanima da uklonimo legalnu diskriminaciju prema onim Bosancima i Hercegovcima koji se ne izjašnjavaju kao Bošnjaci, Srbi ili Hrvati.
Veliki dio naših političkih nesporazuma nastaje zbog nesuglasica oko stvarnog značenja pojmova kao što su državljanstvo, nacionalnost, pripadnost etničkoj grupi ili čak oko riječi narod i nacija. To je semantika, i pripada političkoj filozofiji 19. vijeka. Nas zanima politički sadržaj tih pojmova, a on je jasan – svaki građanin BiH je ravnopravan na svakom dijelu njenog teritorija bez obzira na svoju etničku, religijsku, spolnu ili neku drugu pripadnost.
Međutim, ja podržavam ono za što vjerujem da vaše pitanje diskretno sugeriše. Najveći broj onih koji se ne izjašnjavaju kao pripadnici konstitutivnih naroda svoj identiet najčešće izražavaju nekom od varijacija BiH identiteta. Kada bi se većina građana BiH tako osjećala, najveći dio problema koji muče ovu zemlju bi nestali. Najopasnija izjava po BiH je ona s početka 90-tih, koja je definiše kao dogovor naroda i uopšte ne spominje njene građane. Ali, moramo biti svjesni da će demokratski model „jedan građanin-jedan glas“ u BiH uvijek, ili barem još jako dugo, morati biti korigiran, kako bi se obezbjedila etnička ravnopravnost na cijeloj teritoriji i izgradile državne i pravne institucije koje će garantovati da se međuetnički sukobi vise nikad ne ponove. Tek kada razum a ne strah bude odlučivao za koga ćete glasati, mi ćemo dobiti novu šansu kao zemlja. Ja sam nekoliko puta na sjednicama Doma naroda govorio da je BiH ne samo moguća, nego jedino moguća, samo ako su svi njeni građani i narodi ravnopravni na cijelom njenom teritoriju. Tek tada bi naše etničke i religijske različitosti bile naše bogatstvo, a ne historijski teret i politička municija za održavanje kriminalaca na vlasti.
RadioSarajevo: Smatrate da treba izbjeći termin ’Ostali’ i prihvatiti naziv ’nacionalno neopredijeljeni’. U tom slučaju, trebalo bi dodati i odrednicu ’nacionalne manjine’. To su onda dvije različite kategorije građana. Kako ih terminološki objediniti?
Kojović: Mislim da je naziv Ostali uvredljiv. Meni se najprikladnijim čini “neopredijeljeni i pripadnici nacionalnih manjina”, ali bi o tome, u javnoj raspravi, trebali odlučiti oni kojih se to najviše tiče. Cilj naše inicijative i jest da sve građane i građanke sa ustavnopravnog stanovišta stavimo u poziciju da mogu odlučivati o stvarima koje ih se tiču. Trenutno o njihovom statusu odlučuju oni kojima sadašnji sistem diskriminacije odgovara.
RadioSarajevo: U nekim od ranijih obraćanja javnosti rekli ste da postoje zastupnici koji ne uviđaju razliku između pripadnika nacionalnih manjina i ostalih. Ovo je jedan od očitih primjera koliko je problematika ’nekonstitutivnih građana’ daleko od očiju javnosti. Kako to promijeniti?
Kojović: Prava nacionalnih manjina, dakle pripadnika određene etničke skupine kojoj zakon daje taj status u našoj zemlji, tiču se prije svega kolektivnih prava. Tu se uglavnom radi o pravima kao što je pravo na školovanje na jeziku manjine, pravo na prevodica na sudovima i u kontaktu sa državnim organima, pristup medijima, itd. Pitanje Ostalih je nešto sasvim drugo. Vi možete, recimo, biti državljanin BiH kineskog porijekla. Budući da vas zakon ne prepoznaje kao nacionalnu manjinu, država vam nije dužna omogućiti da se školujete na kineskom jeziku, neće vam obezbjediti prevodioca na sudu, ali vam ne smije zabraniti da, kao građanin BiH koji pripada kategoriji Ostalih, budete izabrani za, recimo, premijera Kantona Sarajevo.
RadioSarajevo: Iako od 1991. godine nije rađen popis stanovništva, postoje pretpostavke o broju građana BiH koji ne pripadaju konstitutivnim narodima. Koliko ih je, po vašim saznanjima?
Kojović: U posljednjih 20 godina puno je profitabilnije biti pripadnik konstitutivnog naroda nego Ostalih. Zato namjerno neću iznositi brojeve, jer mislim da brojevi ne smiju igrati nikakvu ulogu u uspostavljanju principa da smo svi jednaki pred državom i zakonom. Individualna prava ne smiju biti određena brojnošću kolektiviteta. To se radilo u ratu.
Popis stanovništva ne služi za prebrojavanje ljudi po etničkim i religijskim skupinama. Popis je socijalno-ekonomski rentgen zemlje koji omogućava Vladi da planira i vodi socijalnu i ekonomsku politiku. Sa stanovišta vlasti, potpuno je nebitno da li su djeca ili starci u nekom naselju Bošnjaci ili Srbi ili Hrvati ili Romi ili Eskimi. Vlast treba samo da zanima kojih su godina, kakvog zdravlja i da li tu treba graditi školu ili ambulantu.
RadioSarajevo: Možemo li govoriti o grupi ljudi unutar koje postoji izvjesni stupanj homogenosti u političkom smislu? Koliko su oni sami spremni na građanski aktivizam? Da li se na njih može računati kao na jedinstveno glasačko tijelo?
Kojović: Poznato je da krucijalna pitanja ponekad politički ujedine ljude različitih svjetonazora, ali ja odbijam tezu da nečija etnička ili religijska pripadnost ili nepripadnost određuje njeno ili njegovo ideološko opredjeljenje. Mi se prije svega zalažemo da se građanke i građani BiH podijele po ideološkim linijama na liberale, socijaldemokrate, narodnjake a ne, kao do sada, po etničkim, na Bošnjake, Srbe i Hrvate.
Naša stranka se, kao što je poznato, zalaže za političko okruženje u kome će se ljudi organizovati po interesnom, ideološkom a ne po etničkom principu. Nismo pokrenuli ove inicijative kako bismo “osvojili” glasače iz reda Ostalih. Od svih njih, i konstitutivnih i Ostalih i pripadnika nacionalnih manjina, nas kao stranku zanimaju samo oni koji su po svom ideološkom uvjerenju socio-liberali. Mi smo socio-liberalna stranka, i motiv za ove inicijative leži isključivo u tome što nam je neprihvatljivo da živimo da u zemlji u kojoj su pojedinci zbog svoje pripadnosti ili nepripadnosti etničkoj ili nekoj drugoj skupini ustavno-pravno neravnopravni.
- -LIBERO-
- Čiča Gliša
- Posts: 15604
- Joined: 11/02/2008 01:27
- Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.
#6128 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
@Pedja,kakav je stav i sta konkretno planirate uraditi ,po pitanju ovog novog poskupljenja energenata u KS?
Mislim da morate rapidno i ako treba i radikalno ,dici svoj glas,protiv ovog postupka vlade,jer od vas (izmedju ostalih) to narod ocekuje .
Mislim da morate rapidno i ako treba i radikalno ,dici svoj glas,protiv ovog postupka vlade,jer od vas (izmedju ostalih) to narod ocekuje .
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#6129 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
-LIBERO- wrote:
@Pedja,kakav je stav i sta konkretno planirate uraditi ,po pitanju ovog novog poskupljenja energenata u KS?
Mislim da morate rapidno i ako treba i radikalno ,dici svoj glas,protiv ovog postupka vlade,jer od vas (izmedju ostalih) to narod ocekuje .
- heckler
- Posts: 3763
- Joined: 24/01/2010 03:14
#6130 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
-LIBERO- wrote:@Pedja,kakav je stav i sta konkretno planirate uraditi ,po pitanju ovog novog poskupljenja energenata u KS?
Mislim da morate rapidno i ako treba i radikalno ,dici svoj glas,protiv ovog postupka vlade,jer od vas (izmedju ostalih) to narod ocekuje .
Sta to znaci radikalno dizanje glasa?
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#6131 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
REAKCIJA POVODOM DANAŠNJEG POSKUPLJENJA VODE I GRIJANJA
Sarajevo, 9. novembra 2011. godine
Današnjim poskupljenjem vode i grijanja, Vlada Kantona Sarajevo će od građana naplatiti štete proizvedene višegodišnjom pljačkom koju vladajuće političke partije provode kroz upravljanje komunalnom privredom.
Naša stranka smatra da je vlada, prije ovako drastičnog udara na kućni budžet, ionako osiromašenih građana, propustila uraditi cijeli niz neophodnih koraka od kojih najvažnijim smatramo sljedeće:
• Uvođenje sistema socijalnih karata, kako bi se finansijski teret, po ugledu na progresivnu poresku stopu, pravično rasporedio u skladu sa imovinskim stanjem korisnika javnih usluga
• Provođenje nezavisne revizije dosadašnjeg poslovanja komunalnih javnih servisa, a dobivene kredite, umjesto u kupovinu socijalnog mira, uložiti u suštinsku reorganizaciju ovih preduzeća, uključujući revalorizaciju i sistematizaciju radnih mjesta i visina plaća
• Provođenje istrage o eventualnim finansijskim pronevjerama, te ukoliko se pokaže opravdanim pokrenuti postupke za utvrđivanje odgovornosti prema nadležnim osobama
• Uspostava efikasnijeg sistema naplate zaostalih potraživanja za isporučene usluge.
Do ovakvog stanja u komunalnoj privredi je u najvećoj mjeri dovela svjesna nebriga prethodnih kantonalnih vlada, koje su ova preduzeća koristile za "uhljebljenje" nestručnih, ali stranački lojalnih kadrova, a novčana sredstva putem tenderskih namještaljki i drugim nelegalnim metodama, koristile za finansiranje svojih političkih kampanja i djelovanja. Takvim konzistentnim nemarom, neznanjem i kriminalom, javna su preduzeća pretvorena u tehnološke muzeje i stvoreni milionski gubitci, koje ćemo sada svi mi morati platiti. Među najvećim krivcima za ovakvo stanje je SDA koja je, nažalost, odlukom SDP-a o koaliciji, amnestirana od odgovornosti za uspostavljanje nefunkcionalnog i netrasparentnog sistema komunalne privrede, kao i za finansijsku dubiozu, čiji se konačan iznos jos dugo neće ni znati.
Sarajevo, 9. novembra 2011. godine
Današnjim poskupljenjem vode i grijanja, Vlada Kantona Sarajevo će od građana naplatiti štete proizvedene višegodišnjom pljačkom koju vladajuće političke partije provode kroz upravljanje komunalnom privredom.
Naša stranka smatra da je vlada, prije ovako drastičnog udara na kućni budžet, ionako osiromašenih građana, propustila uraditi cijeli niz neophodnih koraka od kojih najvažnijim smatramo sljedeće:
• Uvođenje sistema socijalnih karata, kako bi se finansijski teret, po ugledu na progresivnu poresku stopu, pravično rasporedio u skladu sa imovinskim stanjem korisnika javnih usluga
• Provođenje nezavisne revizije dosadašnjeg poslovanja komunalnih javnih servisa, a dobivene kredite, umjesto u kupovinu socijalnog mira, uložiti u suštinsku reorganizaciju ovih preduzeća, uključujući revalorizaciju i sistematizaciju radnih mjesta i visina plaća
• Provođenje istrage o eventualnim finansijskim pronevjerama, te ukoliko se pokaže opravdanim pokrenuti postupke za utvrđivanje odgovornosti prema nadležnim osobama
• Uspostava efikasnijeg sistema naplate zaostalih potraživanja za isporučene usluge.
Do ovakvog stanja u komunalnoj privredi je u najvećoj mjeri dovela svjesna nebriga prethodnih kantonalnih vlada, koje su ova preduzeća koristile za "uhljebljenje" nestručnih, ali stranački lojalnih kadrova, a novčana sredstva putem tenderskih namještaljki i drugim nelegalnim metodama, koristile za finansiranje svojih političkih kampanja i djelovanja. Takvim konzistentnim nemarom, neznanjem i kriminalom, javna su preduzeća pretvorena u tehnološke muzeje i stvoreni milionski gubitci, koje ćemo sada svi mi morati platiti. Među najvećim krivcima za ovakvo stanje je SDA koja je, nažalost, odlukom SDP-a o koaliciji, amnestirana od odgovornosti za uspostavljanje nefunkcionalnog i netrasparentnog sistema komunalne privrede, kao i za finansijsku dubiozu, čiji se konačan iznos jos dugo neće ni znati.
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#6132 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
SARAJEVO 12.11.2011.g. (SUBOTA); IMPORTANNE CENTAR, OD 17:30 DO 19.00 SATI
Izabrani predstavnici sa kojima ćete imati priliku razgovarati su: Segmedina Srna-Bajramović, SDP, Elmedin Konaković, SDA, Kenan Ademović, SBB, Besim Mehmedić, SBiH, Zaim Backović, BPS, Predrag Kojović, NS.
Izabrani predstavnici sa kojima ćete imati priliku razgovarati su: Segmedina Srna-Bajramović, SDP, Elmedin Konaković, SDA, Kenan Ademović, SBB, Besim Mehmedić, SBiH, Zaim Backović, BPS, Predrag Kojović, NS.
-
VjecitiStudent
- Posts: 18920
- Joined: 14/08/2008 13:42
- Location: Životinjska farma
#6133 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Malo direktne demokratije.Pedja Kojovic wrote:SARAJEVO 12.11.2011.g. (SUBOTA); IMPORTANNE CENTAR, OD 17:30 DO 19.00 SATI
Izabrani predstavnici sa kojima ćete imati priliku razgovarati su: Segmedina Srna-Bajramović, SDP, Elmedin Konaković, SDA, Kenan Ademović, SBB, Besim Mehmedić, SBiH, Zaim Backović, BPS, Predrag Kojović, NS.
Gdje tacno, kafana, supermarket, garaza, zasto bas trzni centar?
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#6134 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Ne znam zasto bas tamo. Organizator je CCI.
Meni su rekli da ce na ulazu u centar biti neko od organizatora ko ce nas upucivati gdje se odrzava...
p.k.
Meni su rekli da ce na ulazu u centar biti neko od organizatora ko ce nas upucivati gdje se odrzava...
p.k.
- Chmoljo
- Administrativni siledžija u penziji
- Posts: 52680
- Joined: 05/06/2008 03:41
- Location: i vukove stid reći odakle sam...
#6135 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
mislim da bi to moglo biti zbog toga da se privuče više ljudi.
dosta će ih 'nako svratiti. kada bi se maksuzije moralo ići u npr. salu parlamenta, gotovo niko ne bi došao...
što da ne, ako se mogu politički govori držati na ulici, po ovakvom vremenu mogu i u tržnim centrima.
dosta će ih 'nako svratiti. kada bi se maksuzije moralo ići u npr. salu parlamenta, gotovo niko ne bi došao...
što da ne, ako se mogu politički govori držati na ulici, po ovakvom vremenu mogu i u tržnim centrima.
-
VjecitiStudent
- Posts: 18920
- Joined: 14/08/2008 13:42
- Location: Životinjska farma
#6136 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Fino zasjednemo oko zamrzivaca, pa u debatu.Chmoljo wrote:mislim da bi to moglo biti zbog toga da se privuče više ljudi.
dosta će ih 'nako svratiti. kada bi se maksuzije moralo ići u npr. salu parlamenta, gotovo niko ne bi došao...
što da ne, ako se mogu politički govori držati na ulici, po ovakvom vremenu mogu i u tržnim centrima.
- Chmoljo
- Administrativni siledžija u penziji
- Posts: 52680
- Joined: 05/06/2008 03:41
- Location: i vukove stid reći odakle sam...
#6137 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
kada bude internet debata, potrudiću se da budeš prvi obaviješten.
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#6138 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Vrlo zanimljivo,Pedja Kojovic wrote:SARAJEVO 12.11.2011.g. (SUBOTA); IMPORTANNE CENTAR, OD 17:30 DO 19.00 SATI
Izabrani predstavnici sa kojima ćete imati priliku razgovarati su: Segmedina Srna-Bajramović, SDP, Elmedin Konaković, SDA, Kenan Ademović, SBB, Besim Mehmedić, SBiH, Zaim Backović, BPS, Predrag Kojović, NS.
TVSA bi trebala prenijeti, ili bar snimiti.
-
maher
- Posts: 499
- Joined: 07/11/2003 00:00
#6139 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Razocaravajuce uopsteno i subjektivno saopstenje, puno generaliziranja i etiketa...zvuci bas birokratski...Pedja Kojovic wrote:REAKCIJA POVODOM DANAŠNJEG POSKUPLJENJA VODE I GRIJANJA
Sarajevo, 9. novembra 2011. godine
Današnjim poskupljenjem vode i grijanja, Vlada Kantona Sarajevo će od građana naplatiti štete proizvedene višegodišnjom pljačkom koju vladajuće političke partije provode kroz upravljanje komunalnom privredom.
Naša stranka smatra da je vlada, prije ovako drastičnog udara na kućni budžet, ionako osiromašenih građana, propustila uraditi cijeli niz neophodnih koraka od kojih najvažnijim smatramo sljedeće:
• Uvođenje sistema socijalnih karata, kako bi se finansijski teret, po ugledu na progresivnu poresku stopu, pravično rasporedio u skladu sa imovinskim stanjem korisnika javnih usluga
• Provođenje nezavisne revizije dosadašnjeg poslovanja komunalnih javnih servisa, a dobivene kredite, umjesto u kupovinu socijalnog mira, uložiti u suštinsku reorganizaciju ovih preduzeća, uključujući revalorizaciju i sistematizaciju radnih mjesta i visina plaća
• Provođenje istrage o eventualnim finansijskim pronevjerama, te ukoliko se pokaže opravdanim pokrenuti postupke za utvrđivanje odgovornosti prema nadležnim osobama
• Uspostava efikasnijeg sistema naplate zaostalih potraživanja za isporučene usluge.
Do ovakvog stanja u komunalnoj privredi je u najvećoj mjeri dovela svjesna nebriga prethodnih kantonalnih vlada, koje su ova preduzeća koristile za "uhljebljenje" nestručnih, ali stranački lojalnih kadrova, a novčana sredstva putem tenderskih namještaljki i drugim nelegalnim metodama, koristile za finansiranje svojih političkih kampanja i djelovanja. Takvim konzistentnim nemarom, neznanjem i kriminalom, javna su preduzeća pretvorena u tehnološke muzeje i stvoreni milionski gubitci, koje ćemo sada svi mi morati platiti. Među najvećim krivcima za ovakvo stanje je SDA koja je, nažalost, odlukom SDP-a o koaliciji, amnestirana od odgovornosti za uspostavljanje nefunkcionalnog i netrasparentnog sistema komunalne privrede, kao i za finansijsku dubiozu, čiji se konačan iznos jos dugo neće ni znati.
pa bi me ako nije problem zanimalo par stvari:
- da li je NS provjerila koliki je udio u cijeni komunalnih usluga koji ide na plate onih koji posteno obavljaju te poslove u komunalnim preduzecima, a koliki je udio nekih skrivenih poreza koji idu drzavi, pa vjerovatno i u poslanicke pausale...vidjeli bi ste da smanjenje plata uposlenika bilo kog komunalnog preduzeca ne bi rijesilo problem...
- po cemu su recimo toplane tehnoloski muzej...
- sta je sustinska reorganizacija...osim sto je fraza
- kakav efikasniji sistem naplate...prema gradjanima je taj sistem jako efikasan, pa i prema privatnim firmama...ostaje onda problem sa drzavnim firmama koje su glavne neplatise...
- prihvaticu eto da je problem naslijedjen od stare vlade, ali ne cini li se da je i nova vlada kao i premijer kantona usla u vlast mahajuci saka, bez ikakvog plana i vizije, i bez ljudi koji mogu voditi vladu sa najvecim budzetom od svih kantona...dovoljno je vidjeti cv vecine clanova vlde
- nije li poskupljenje gasa generiralo ova poskupljenja, a direktora bh gasa je postavio sdp
- nije li "uhljebljenje" nestručnih, ali stranački lojalnih kadrova praksa i ove vlade ukljucujuci i sdp
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#6140 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Maher
*
Ja vec, skoro, dvije godine na ovom i drugim forumima vodim sa vama debatu o vasim "razocaranostima".
(Necu ni ulaziti u to da je za osjecaj razocarenja neophodno prethodno vjerovanje u tu istu ideju. Naravno, reci, retroaktivno, ja sam vjerovao u vas je neuvjerljivo, infantilno, i daleko ispod vaseg nivoa, nadam se)
*
Rijec "fraza" oznacava uobicajenu jezicku konstrukciju i u principu nema nista negativno. Da bi se rijeci "fraza" implicirao negativan kontekst mora se dodati neki od pridjeva kao sto su, otrcana, prazna, itd.
E sad kad smo to rascistili da predjemo na vasa pitanja koja su za razliku od uvoda odlican osnov za razgovor...
- da li je NS provjerila koliki je udio u cijeni komunalnih usluga koji ide na plate onih koji posteno obavljaju te poslove u komunalnim preduzecima, a koliki je udio nekih skrivenih poreza koji idu drzavi, pa vjerovatno i u poslanicke pausale...vidjeli bi ste da smanjenje plata uposlenika bilo kog komunalnog preduzeca ne bi rijesilo problem...
Precizan odgovor na vase pitanje se razlikuje od jednog do drugog komunalnog preduzeca.
U prosjeku, budzeti komunalnih preduzeca pokazuju da korisnik budzeta trois izmedju 60-80-% novca.
Ekonomska nauka i evropska praksa smatra da bi javni korisnik trebao trositi najvise 25% za sopstvene troskove, a ostatak na programe i usluge zbog kojih je osnovan. Ako znate da je u GRASS-u zaposleno - najmanje - 600 radnika za koje to preduzece nema nikakve potrebe, te da je 400 radnika GRASS-a svaki mjesec na bolovanju...Ili ako uzmete da je evropski prosjek da javno preduzece za vodovod i kanalizaciju ima 1.5 -2 zaposlena na hiljadu vodnih prikljucaka, a da je u nasem kantonu taj broj 12 onda, nadam se, mozete vidjeti zest u tako visokom procentu ucestvuju u sopstvenim budzetima.
Sto se tice visina plata...?
Vi vjerovatno niste ni mislili na plate menadzera (kojih svako javno preduzece ima vise nego je uobicajeno i ekonomski odrzivo) ali ja cu poceti s njima.
Mislim da je potpuno neprikladno da menadzer preduzeca koje pod njegovim vodstvom godinama posluje u gubitcima, koje ne uplacuje obavezne doprinose za radnike i novac namjenjen amortizaciji osnovnih sredstava za rad koristi za reprezentaciju i kupovinu novogodisnjih poklona ima platu vecu od 5000 km i pravo na bonus na kraju godine.
To je u nasim javnim preduzecima nazalost redovna pojava.
Sto se tice plata radnika..?
One su odredjene kolektivnim ugovorima. Te ugovore je u predizborno vrijeme, kada je budzet bio skoro milijardu maraka, sklapala tadasnja vlast iako je znala da naredni kantonalni budzet nece bit toliki i da vlada nece moci ispostovati dogovorene iznose. Kanton ce ne samo izgubiti sudsku tuzbu tesku skoro 12 miliona maraka(neisplacivanje toplog obroka, regresa, itd) nego kanton nema novaca cak ni da placa advokate i da se brani od te tuzbe pa je samo odgadja. Posto sljedece godine istice "grejs" period za kredite koje je prethodna i prethodne vlasti uzele i prva rata od nekih 40 miliona km dospijeva na naplatu sasvim je izgledno da kanton ni u buducnosti nece moci ispostovati maliciozno dogovorene kolektivne ugovore.
Po cemu su toplane tehnoloski muzej...?
Mi u nasem saopstenju ne spominjemo "toplane", ali ja cu se prije nego krenem na druga preduzeca osvrnuti i na njih.
U industriji koja se bazira na sirovinama cija cijena je izlozena spekulacijama i sezonskim varijacijama stabilnost se obezbjedjuje planiranjem na duge staze, odnosno, skladistenjem. Sirovina se u povoljnim okolnostima nabavlja u velikim kolicinama i skladisti kako bi se bez drasticnih povecanja prevazisle nagle i drasticne promjene u isporucnoj cijeni.
Slicnu strategiju drzave imaju i u pogledu energije i u hrane, odnosno, osnovnih prehrambenih proizvoda(brasno, ulje,itd)
S druge strane...
Vodovod ciji je prosjek gubitka vode u cijevima veci od 70%, cija se vodozastitna zona nalazi ispod nadmorske visine korisnika( a koji ne izgradjuje rezervoare na visim tackama za prekonocno punjenje), GRASS cijih je 48% vozila trenutno van upotrebe zbog neredovnog servisa, propala podloga za tracnice prijeti prevrtanjem tramvaja (na dijelovima oko katedrale, ispred Predsjednistva i na Marijin dvoru), "Rad" koji jos nije uspostavio lokacije i kontejnere za prikupljanje otpada-civilizacijska tekovina stara par hiljada godina najmanje - pa smece ujutro lezi na trotoarima i na ulici, a o kontejnerima koji bi diferencirali otpad po vrsti i o tome da preduzece nije strucno ovladalo deponijom koju im je medjunarodna zajednica izgradila...da ne govorim, kao i o zastarjelim metodama i neefikasnosti naplate svojih potrazivanja ovih preduzeca.
Za mene je sve ovo sto sam nabrojao - a mogao sam jos da uskoro ne pocinje utakmica - tehnoloski muzej.
Sustinska reorganizacija...
Ovako mi to vidimo
Menadzere javnih preduzeca- kao i ministre - postavlja premijer kantona i odgovara za njihov rad i etiku.
Menadzer prije preuzimanja duznosti iznosi svoju viziju razvoja djelatnosti preduzeca i donosi odluku koliko mu i kojih radnika treba da bi njegovo preduzece pruzilo najbolju ekonomski isplativu uslugu gradjanima.
Omoguciti privatno-javno partnerstvo i sistem koncesija u domenu koja obavljaju javna preduzeca i ponuditi gradjanima mogucnost izbora.
Sto se tice vaseg pitanja o naplatama...
Vase informacije nisu sasvim tacne.
(Pogledati strukturu duznickog spiska svakog preduzeca)
Vi, nadalje, kazete...
"- prihvaticu eto da je problem naslijedjen od stare vlade, ali ne cini li se da je i nova vlada kao i premijer kantona usla u vlast mahajuci saka, bez ikakvog plana i vizije, i bez ljudi koji mogu voditi vladu sa najvecim budzetom od svih kantona...dovoljno je vidjeti cv vecine clanova vlde
- nije li poskupljenje gasa generiralo ova poskupljenja, a direktora bh gasa je postavio sdp
- nije li "uhljebljenje" nestručnih, ali stranački lojalnih kadrova praksa i ove vlade ukljucujuci i sdp
Tacno.
Drago mi je da se bar u necemu, makr i djelimicno, slazemo
Ja, doduse, mislim da u sadasnjoj vladi ima par ministara za koje vjerujem da bi u boljem okruzenju zaista mogli promjeniti stvari na bolje. Tu prije svega mislim na ministra Suljagica i Budimlica.
p.k.
*
Ja vec, skoro, dvije godine na ovom i drugim forumima vodim sa vama debatu o vasim "razocaranostima".
(Necu ni ulaziti u to da je za osjecaj razocarenja neophodno prethodno vjerovanje u tu istu ideju. Naravno, reci, retroaktivno, ja sam vjerovao u vas je neuvjerljivo, infantilno, i daleko ispod vaseg nivoa, nadam se)
*
Rijec "fraza" oznacava uobicajenu jezicku konstrukciju i u principu nema nista negativno. Da bi se rijeci "fraza" implicirao negativan kontekst mora se dodati neki od pridjeva kao sto su, otrcana, prazna, itd.
E sad kad smo to rascistili da predjemo na vasa pitanja koja su za razliku od uvoda odlican osnov za razgovor...
- da li je NS provjerila koliki je udio u cijeni komunalnih usluga koji ide na plate onih koji posteno obavljaju te poslove u komunalnim preduzecima, a koliki je udio nekih skrivenih poreza koji idu drzavi, pa vjerovatno i u poslanicke pausale...vidjeli bi ste da smanjenje plata uposlenika bilo kog komunalnog preduzeca ne bi rijesilo problem...
Precizan odgovor na vase pitanje se razlikuje od jednog do drugog komunalnog preduzeca.
U prosjeku, budzeti komunalnih preduzeca pokazuju da korisnik budzeta trois izmedju 60-80-% novca.
Ekonomska nauka i evropska praksa smatra da bi javni korisnik trebao trositi najvise 25% za sopstvene troskove, a ostatak na programe i usluge zbog kojih je osnovan. Ako znate da je u GRASS-u zaposleno - najmanje - 600 radnika za koje to preduzece nema nikakve potrebe, te da je 400 radnika GRASS-a svaki mjesec na bolovanju...Ili ako uzmete da je evropski prosjek da javno preduzece za vodovod i kanalizaciju ima 1.5 -2 zaposlena na hiljadu vodnih prikljucaka, a da je u nasem kantonu taj broj 12 onda, nadam se, mozete vidjeti zest u tako visokom procentu ucestvuju u sopstvenim budzetima.
Sto se tice visina plata...?
Vi vjerovatno niste ni mislili na plate menadzera (kojih svako javno preduzece ima vise nego je uobicajeno i ekonomski odrzivo) ali ja cu poceti s njima.
Mislim da je potpuno neprikladno da menadzer preduzeca koje pod njegovim vodstvom godinama posluje u gubitcima, koje ne uplacuje obavezne doprinose za radnike i novac namjenjen amortizaciji osnovnih sredstava za rad koristi za reprezentaciju i kupovinu novogodisnjih poklona ima platu vecu od 5000 km i pravo na bonus na kraju godine.
To je u nasim javnim preduzecima nazalost redovna pojava.
Sto se tice plata radnika..?
One su odredjene kolektivnim ugovorima. Te ugovore je u predizborno vrijeme, kada je budzet bio skoro milijardu maraka, sklapala tadasnja vlast iako je znala da naredni kantonalni budzet nece bit toliki i da vlada nece moci ispostovati dogovorene iznose. Kanton ce ne samo izgubiti sudsku tuzbu tesku skoro 12 miliona maraka(neisplacivanje toplog obroka, regresa, itd) nego kanton nema novaca cak ni da placa advokate i da se brani od te tuzbe pa je samo odgadja. Posto sljedece godine istice "grejs" period za kredite koje je prethodna i prethodne vlasti uzele i prva rata od nekih 40 miliona km dospijeva na naplatu sasvim je izgledno da kanton ni u buducnosti nece moci ispostovati maliciozno dogovorene kolektivne ugovore.
Po cemu su toplane tehnoloski muzej...?
Mi u nasem saopstenju ne spominjemo "toplane", ali ja cu se prije nego krenem na druga preduzeca osvrnuti i na njih.
U industriji koja se bazira na sirovinama cija cijena je izlozena spekulacijama i sezonskim varijacijama stabilnost se obezbjedjuje planiranjem na duge staze, odnosno, skladistenjem. Sirovina se u povoljnim okolnostima nabavlja u velikim kolicinama i skladisti kako bi se bez drasticnih povecanja prevazisle nagle i drasticne promjene u isporucnoj cijeni.
Slicnu strategiju drzave imaju i u pogledu energije i u hrane, odnosno, osnovnih prehrambenih proizvoda(brasno, ulje,itd)
S druge strane...
Vodovod ciji je prosjek gubitka vode u cijevima veci od 70%, cija se vodozastitna zona nalazi ispod nadmorske visine korisnika( a koji ne izgradjuje rezervoare na visim tackama za prekonocno punjenje), GRASS cijih je 48% vozila trenutno van upotrebe zbog neredovnog servisa, propala podloga za tracnice prijeti prevrtanjem tramvaja (na dijelovima oko katedrale, ispred Predsjednistva i na Marijin dvoru), "Rad" koji jos nije uspostavio lokacije i kontejnere za prikupljanje otpada-civilizacijska tekovina stara par hiljada godina najmanje - pa smece ujutro lezi na trotoarima i na ulici, a o kontejnerima koji bi diferencirali otpad po vrsti i o tome da preduzece nije strucno ovladalo deponijom koju im je medjunarodna zajednica izgradila...da ne govorim, kao i o zastarjelim metodama i neefikasnosti naplate svojih potrazivanja ovih preduzeca.
Za mene je sve ovo sto sam nabrojao - a mogao sam jos da uskoro ne pocinje utakmica - tehnoloski muzej.
Sustinska reorganizacija...
Ovako mi to vidimo
Menadzere javnih preduzeca- kao i ministre - postavlja premijer kantona i odgovara za njihov rad i etiku.
Menadzer prije preuzimanja duznosti iznosi svoju viziju razvoja djelatnosti preduzeca i donosi odluku koliko mu i kojih radnika treba da bi njegovo preduzece pruzilo najbolju ekonomski isplativu uslugu gradjanima.
Omoguciti privatno-javno partnerstvo i sistem koncesija u domenu koja obavljaju javna preduzeca i ponuditi gradjanima mogucnost izbora.
Sto se tice vaseg pitanja o naplatama...
Vase informacije nisu sasvim tacne.
(Pogledati strukturu duznickog spiska svakog preduzeca)
Vi, nadalje, kazete...
"- prihvaticu eto da je problem naslijedjen od stare vlade, ali ne cini li se da je i nova vlada kao i premijer kantona usla u vlast mahajuci saka, bez ikakvog plana i vizije, i bez ljudi koji mogu voditi vladu sa najvecim budzetom od svih kantona...dovoljno je vidjeti cv vecine clanova vlde
- nije li poskupljenje gasa generiralo ova poskupljenja, a direktora bh gasa je postavio sdp
- nije li "uhljebljenje" nestručnih, ali stranački lojalnih kadrova praksa i ove vlade ukljucujuci i sdp
Tacno.
Drago mi je da se bar u necemu, makr i djelimicno, slazemo
Ja, doduse, mislim da u sadasnjoj vladi ima par ministara za koje vjerujem da bi u boljem okruzenju zaista mogli promjeniti stvari na bolje. Tu prije svega mislim na ministra Suljagica i Budimlica.
p.k.
Last edited by Pedja Kojovic on 12/11/2011 08:21, edited 1 time in total.
- -LIBERO-
- Čiča Gliša
- Posts: 15604
- Joined: 11/02/2008 01:27
- Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.
#6141 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
zagazaga wrote:samo da prenesem na ovu stranicu
Pedja Kojovic wrote:SARAJEVO 12.11.2011.g. (SUBOTA); IMPORTANNE CENTAR, OD 17:30 DO 19.00 SATI
Izabrani predstavnici sa kojima ćete imati priliku razgovarati su: Segmedina Srna-Bajramović, SDP, Elmedin Konaković, SDA, Kenan Ademović, SBB, Besim Mehmedić, SBiH, Zaim Backović, BPS, Predrag Kojović, NS.
Sto vise ovakvih stvari je super i za BH drustvo,i za same stranke da osjete realan puls gradjanstva i njihove glasacke baze. Trebalo bi ovaj vid neposredne demokratije(barem u nekom vidu tog pojma) sto vise forsirati,a sto da ne uvesti kao nesto uobicajeno,recimo jednom mjesecno (barem).
CCI,posto je organizator,trebao bi (ako vec nije) dogovoriti sa nekom od TV kuca ,da ako vec ne mogu direktno,onda sa detaljnijom reportazom svega toga. Odlican je to korak da nas narod shvati da politicari nisu ni vanzemaljci ni nedodirljivi,kao i to da glasanjem na izborima na zavrsava njihovo ljudsko i gradjansko pravo pracenja i ucesce u demokratiji i politickom zivotu.
Zasto da ne,mogao bi sa-x detaljno propratiti ovo...
Last edited by -LIBERO- on 11/11/2011 22:46, edited 1 time in total.
- dzeno123
- Posts: 1843
- Joined: 20/04/2009 20:39
- Location: Dreamland
-
maher
- Posts: 499
- Joined: 07/11/2003 00:00
#6143 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
ne vidim razloga zasto ne bi vodili debatu o razocaranosti...od toga samo moze biti koristi za nasu stranku...jer ako nasa stranka moze kritikovati druge, mora biti spremna saslusati i primjedbe na svoj racun...postojanje ove teme na forumu nam to i omogucava...mislim da je to dobra stvar i za nasu stranku i za njene glasace ...
razocaran se ne mora biti u ideju...razocarenje se odnosi na saopstenje sto ne znaci da je neko razocaran nasom strankom i njenom idejom ...meni je malo strana ta logika ili ili...da ako nekoga ne podrzavam u svemu odmah sam protiv njega... ne vidim nista lose u tome da kao neko ko je dao glas nasoj stranci ili pedji kojovicu mogu iznijeti neka svoja misljenja...i zasto bih morao biti privrzen ideji nase stranke ako sam glasao za nju...
nije mi bas jasno zasto pojam fraza mora imati pozitivan ili negativan kontekst...u ovom saopstenju fraze koje su upotrebljene ne doprinose rjesavanju problema nego samo se ponavljaju opste poznate stvari...i upravo odgovor da se situacija u komunalnim preduzecima razlikuje od jednog do drugog je ono sto je nedostajalo saopstenju...
u svim ovim preduzecima postoje radnici i strucnjaci koji kvalitetno obavljaju svoje poslove...i svi mi te njihove usluge koristimo, sa manje ili vise zadovoljstva...ali ipak svakodnevno ih koristimo i naravno placamo za to... u saopstenju je izbjegnut pojam visak radnika sto je kljucni problem, pa su zato iskoristene birokratske fraze reorganizacija, sistematizacija, revalorizacija...zasto je tako tesko istinu reci...
isto tako ...stalna prica o lopovluku te tenderi, te nelegalne metode...vjerujem da ima toga, ali hoce li vise neko reci koji tender, koje nelegalne metode, u kojem preduzecu, koji direktor,...red bi bio vise ili ponuditi dokaze ili se okaniti prazne price...jer to sve unosi nemir u ta preduzeca i stvara atmosferu linca i hajke na sve uposlenike komunalnih preduzeca od kojih vecina posteno radi svoj posao...
menadzeri trebaju imati svoju viziju...ali ona mora biti izvedena iz vizije skupstine kantona, vizije vlade, vizije ministarstava...da li te vizije postoje? .... bojim se da postoje samo stranacke vizije...
objektivno, komunalna preduzeca obavljaju svoje funkcije, naravno da to moze i mora bolje i efikasnije, ali sam protiv uopstenih etiketa umjesto dijagnosticiranja i rjesavanja konkretnih problema...generalno, ipak vode ima, grijanje radi, smece se odvozi (iskreno ni gradjani bas nesto ne vode racuna o cistoci grada)...i naravno prema svima imati iste kriterije...
jer ako komunalna privreda ne valja...ok...ali recimo budimlic valja (postujem ministra i nemam nista licno protiv njega) ... da li to znaci da je sigurnosna situacija u gradu bolja od komunalne privrede...ili ako suljagic valja da nam je obrazovanje bolje od komunalne privrede...
razocaran se ne mora biti u ideju...razocarenje se odnosi na saopstenje sto ne znaci da je neko razocaran nasom strankom i njenom idejom ...meni je malo strana ta logika ili ili...da ako nekoga ne podrzavam u svemu odmah sam protiv njega... ne vidim nista lose u tome da kao neko ko je dao glas nasoj stranci ili pedji kojovicu mogu iznijeti neka svoja misljenja...i zasto bih morao biti privrzen ideji nase stranke ako sam glasao za nju...
nije mi bas jasno zasto pojam fraza mora imati pozitivan ili negativan kontekst...u ovom saopstenju fraze koje su upotrebljene ne doprinose rjesavanju problema nego samo se ponavljaju opste poznate stvari...i upravo odgovor da se situacija u komunalnim preduzecima razlikuje od jednog do drugog je ono sto je nedostajalo saopstenju...
u svim ovim preduzecima postoje radnici i strucnjaci koji kvalitetno obavljaju svoje poslove...i svi mi te njihove usluge koristimo, sa manje ili vise zadovoljstva...ali ipak svakodnevno ih koristimo i naravno placamo za to... u saopstenju je izbjegnut pojam visak radnika sto je kljucni problem, pa su zato iskoristene birokratske fraze reorganizacija, sistematizacija, revalorizacija...zasto je tako tesko istinu reci...
isto tako ...stalna prica o lopovluku te tenderi, te nelegalne metode...vjerujem da ima toga, ali hoce li vise neko reci koji tender, koje nelegalne metode, u kojem preduzecu, koji direktor,...red bi bio vise ili ponuditi dokaze ili se okaniti prazne price...jer to sve unosi nemir u ta preduzeca i stvara atmosferu linca i hajke na sve uposlenike komunalnih preduzeca od kojih vecina posteno radi svoj posao...
menadzeri trebaju imati svoju viziju...ali ona mora biti izvedena iz vizije skupstine kantona, vizije vlade, vizije ministarstava...da li te vizije postoje? .... bojim se da postoje samo stranacke vizije...
objektivno, komunalna preduzeca obavljaju svoje funkcije, naravno da to moze i mora bolje i efikasnije, ali sam protiv uopstenih etiketa umjesto dijagnosticiranja i rjesavanja konkretnih problema...generalno, ipak vode ima, grijanje radi, smece se odvozi (iskreno ni gradjani bas nesto ne vode racuna o cistoci grada)...i naravno prema svima imati iste kriterije...
jer ako komunalna privreda ne valja...ok...ali recimo budimlic valja (postujem ministra i nemam nista licno protiv njega) ... da li to znaci da je sigurnosna situacija u gradu bolja od komunalne privrede...ili ako suljagic valja da nam je obrazovanje bolje od komunalne privrede...
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#6144 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Nacrt budzeta za 2012, izmedju ostalog,...
http://skupstina.ks.gov.ba/sjednica/2990
http://skupstina.ks.gov.ba/sjednica/2990
- Ridjobrki
- Posts: 11369
- Joined: 21/05/2004 20:27
- Location: https://twitter.com/Ridjobrki
- Contact:
#6145 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Ima li šta novo u Bosanskom Petrovcu, ne spominje se odavno pa sve kontam je li ih Hajder već uveo u EU ili šta? 
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#6146 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
ridjobrki
Pa, vi to znate bolje od mene.Zivite tamo i aktivni ste u lokalnoj politici.
p.k.
Pa, vi to znate bolje od mene.Zivite tamo i aktivni ste u lokalnoj politici.
p.k.
- Ridjobrki
- Posts: 11369
- Joined: 21/05/2004 20:27
- Location: https://twitter.com/Ridjobrki
- Contact:
#6147 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Vjeruj da bi im bolje bilo da ne znaju, Zago.zagazaga wrote:Red bi bio da odgovorite. Oni koji ovo budu citali treba da znaju vase stavove o stanju i izvan Sarajeva.Pedja Kojovic wrote:ridjobrki
Pa, vi to znate bolje od mene.Zivite tamo i aktivni ste u lokalnoj politici.
p.k.
Dragi Peđa, od tri tvrdnje jedna je samo tačna. Naime, ja ne živim tamo i poodavno sam izvan svake politike pa tako i tamošnje lokalne. Onaj dio gdje Ti moram priznati da si u pravu je onaj prvi: da, stvarno znam tu situaciju bolje od tebe.
- svjezi_ustipak
- Posts: 1840
- Joined: 13/12/2010 16:28
#6148 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Ridjobrki wrote:Vjeruj da bi im bolje bilo da ne znaju, Zago.zagazaga wrote:Red bi bio da odgovorite. Oni koji ovo budu citali treba da znaju vase stavove o stanju i izvan Sarajeva.Pedja Kojovic wrote:ridjobrki
Pa, vi to znate bolje od mene.Zivite tamo i aktivni ste u lokalnoj politici.
p.k.![]()
Dragi Peđa, od tri tvrdnje jedna je samo tačna. Naime, ja ne živim tamo i poodavno sam izvan svake politike pa tako i tamošnje lokalne. Onaj dio gdje Ti moram priznati da si u pravu je onaj prvi: da, stvarno znam tu situaciju bolje od tebe.
daj da cujemo kako je ridjobrki?
- Ridjobrki
- Posts: 11369
- Joined: 21/05/2004 20:27
- Location: https://twitter.com/Ridjobrki
- Contact:
#6149 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Pa ništa bolje nego lani, već sam pisao onomad o tome. Dogodine će biti gore i pitanje je šta će od NS-projekta u USK ostati. Uglavnom, vrijedi istaći da za to nije kriva Naša stranka, riječ je o individualnoj odgovornosti elemenata koji su Našu stranku iskoristili za osobnu promociju i besramno profitiranje nauštrb svih ideala na kojima bi Naša stranka trebala počivati.svjezi_ustipak wrote: daj da cujemo kako je ridjobrki?
Jazuk za NS a i za birače...
- I naravno Dzej
- Posts: 979
- Joined: 04/11/2009 00:08
#6150 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Gospodine Kojoviću , kako komentarišete koaliranje vijećnika Naše Stranke Elvisa Vrete , u opštinskom vijeću Ilidža, sa Strankom Demokratske Akcije, i njegov glas za poništenje izbora članova Opštinske izborne komisije.Naime , iz mojih skromnih saznanja i iz medijskih izvještaja, komisija je već jednom bila izabrana, ali je na zahtjev Načelnika i njegovim lobiranjem izglasano njeno poništavanje,i ako su protiv poništavanja glasali koalicioni partneri SDA u vijeću, Stranka za BiH, koji su kasnije sa vijećnicima SDP i drugih stranaka,koje su takođe bile protiv, napustili sjednicu.Poništenje je izglasano zahvaljući glasovima vijećnika Naše stranke, Radom za Boljitak i čini mi se još jednog samostalnog vijećnika, za čije se glasove tvrdi da su kupljeni.Sada ove stranke čine većinu u vijeću.
Da li imate više informacija o ovom slučaju, jer sam na lokalnim izborima dao svoj glas Našoj Stranci,i ako je ovo sve tačno, ja se osjećam u potpunosti prevarenim.SDA uništava Ilidžu već 20 godina, a ja sam svojim glasom Našoj stranci od sada i saučesnik.
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru i veliki pozdrav!
Da li imate više informacija o ovom slučaju, jer sam na lokalnim izborima dao svoj glas Našoj Stranci,i ako je ovo sve tačno, ja se osjećam u potpunosti prevarenim.SDA uništava Ilidžu već 20 godina, a ja sam svojim glasom Našoj stranci od sada i saučesnik.
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru i veliki pozdrav!
