Vjeruj mi da ne znam, nasao u ATU 240 men' se cini, a Klico ima 65ks i 160nmkB27 wrote:Sa zamajcem ili bez zamajca?Leon16v wrote:Kontam, hvalakB27 wrote:Po 'pe-esu' je da se mijenja set kvačila sa zamajcem, ali rijetko ko to radi ako ima plivajući.
Kod automobila koji imaju plivajući zamajac se set kvačila mijenja kada se osjete simptomi potrošenosti lamele, a pri tome se plivajući prekontroliše i samo po potrebi zamijeni. Kod automobila koji nemaju plivajući nego fiksni, neki ljudi u kompletu mijenjaju sve jer nije preskupo - dok drugi rade isto kao prethodno opisani slučaj.
Istina je da je plivajući višestruko skuplji od fiksnog zamajca.![]()
Evo malo sam gledao set za mene je nekih 240 KMNije baš.. lamela na najmanjem mogućem autu može se sjebati nakon 1000km ako vozi neko ko ne zna da vozi. Slično i sa zamajcem.direstraits0078 wrote:Kod tebe ne moze ni lamelu potrositi kako treba, a zamajca s duplom masom nema iz istog razloga: nema konja i momenta.Leon16v wrote:Evo jedno malo glupo pitanje, maloprije sa nekim drugom raspravljam, kaze otislo mu kvacilo pa platio dosta nesto, i reko ma svima nam je tako![]()
Kaze nije, kod tebe nema plivajuci zamajac pa je puno jeftinije, pa moze li mi neko objasniti kako to funkcionise, mijenjam samo lamelu ako ode ili šta već ?
1.5 dci 65
Hvala
A također, nije baš da se zamajci sa duplom masom (kod nas popularno 'plivajući') postavljaju na 'jača auta' a ne postavljaju na 'slabija'. Moja prošla Fiesta je imala plivajući i bio je zreo za zamjenu nakon cca. 180000km.
Pitamo Mehanicare ?
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
Leon16v
- Posts: 7019
- Joined: 02/04/2015 13:27
- Location: Ilidza إليدزا
- Vozim: Staro željezo
#6026 Re: Pitamo Mehanicare ?
-
kB27
- Posts: 2954
- Joined: 17/02/2016 17:46
#6027 Re: Pitamo Mehanicare ?
Vjerovatno bez, plivajući je možda još stoja-dvije odokativno, ako se ne varam. Mene je za tu Fiestu sa plivajućim, ako se dobro sjećam, trebalo izaći malo manje hiljadu, bez ruku majstora.Leon16v wrote: Vjeruj mi da ne znam, nasao u ATU 240 men' se cini, a Klico ima 65ks i 160nm
- Qler
- Posts: 25833
- Joined: 18/10/2004 14:49
- Location: Sarajevo
#6028 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ja sam mijenjao i zamajac sa setom. Glupo mi bilo nešto komplikovti i onda opet kasnije sve mijenjati kad zamajac zvekne.. 1200KM sa rukama došlo sve.. sam zamajac oko 500 i kusur maraka
Sent from my Lenovo P1a42 using Tapatalk
Sent from my Lenovo P1a42 using Tapatalk
-
Leon16v
- Posts: 7019
- Joined: 02/04/2015 13:27
- Location: Ilidza إليدزا
- Vozim: Staro željezo
#6029 Re: Pitamo Mehanicare ?
Kod mene nije plivajuci, tako da pise komplet set 252 KM tacnokB27 wrote:Vjerovatno bez, plivajući je možda još stoja-dvije odokativno, ako se ne varam. Mene je za tu Fiestu sa plivajućim, ako se dobro sjećam, trebalo izaći malo manje hiljadu, bez ruku majstora.Leon16v wrote: Vjeruj mi da ne znam, nasao u ATU 240 men' se cini, a Klico ima 65ks i 160nm
- kabal1337
- Posts: 13447
- Joined: 11/02/2012 21:08
#6030 Re: Pitamo Mehanicare ?
bolje 252 nego 500 I vise. Da je srece svi setovi bi bili priblizno te cijene a ne ova preseravanja sa cijenama da izvines.Leon16v wrote:Kod mene nije plivajuci, tako da pise komplet set 252 KM tacnokB27 wrote:Vjerovatno bez, plivajući je možda još stoja-dvije odokativno, ako se ne varam. Mene je za tu Fiestu sa plivajućim, ako se dobro sjećam, trebalo izaći malo manje hiljadu, bez ruku majstora.Leon16v wrote: Vjeruj mi da ne znam, nasao u ATU 240 men' se cini, a Klico ima 65ks i 160nm
DMF sluzi da "neutralise" vibracije koje motor proizvodi.
Nema tu sad neko pravilo taj ima mnogo ks ide dmf.
Vecina jdm auta ne koriste dmf a znaju imati po 300 ks.
-
direstraits0078
- Posts: 5231
- Joined: 22/12/2011 14:41
#6031 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ne radi se o snazi, vise se tu radi o nacinu na koji motor razvija snagu, a to je prvenstveno izrazeno kod turbodizela i turbobenzinaca, snaga se razvija nelinearno, eksplozivno, i to stvara negativne posljedice po mjenjac, ako se necim prethodno ne ublazi. Skolski primjer je vauvau tdi masina, koja kad se vozi na nacin da hajvan ima tesko desno stopalo unisti DMF u roku odmah, jer vozacina ne moze da odoli da "k(uku)ruza" na 1.200 rpm i onda zabije gas u pod, i tako svakih dvije minute. A vauvau tdi starije konstrukcije su momenat razvijali kao nuklearka.kabal1337 wrote:
bolje 252 nego 500 I vise. Da je srece svi setovi bi bili priblizno te cijene a ne ova preseravanja sa cijenama da izvines.
DMF sluzi da "neutralise" vibracije koje motor proizvodi.
Nema tu sad neko pravilo taj ima mnogo ks ide dmf.
Vecina jdm auta ne koriste dmf a znaju imati po 300 ks.
- kabal1337
- Posts: 13447
- Joined: 11/02/2012 21:08
#6032 Re: Pitamo Mehanicare ?
na znam ja druze meni se trese ladadirestraits0078 wrote:Ne radi se o snazi, vise se tu radi o nacinu na koji motor razvija snagu, a to je prvenstveno izrazeno kod turbodizela i turbobenzinaca, snaga se razvija nelinearno, eksplozivno, i to stvara negativne posljedice po mjenjac, ako se necim prethodno ne ublazi. Skolski primjer je vauvau tdi masina, koja kad se vozi na nacin da hajvan ima tesko desno stopalo unisti DMF u roku odmah, jer vozacina ne moze da odoli da "k(uku)ruza" na 1.200 rpm i onda zabije gas u pod, i tako svakih dvije minute. A vauvau tdi starije konstrukcije su momenat razvijali kao nuklearka.kabal1337 wrote:
bolje 252 nego 500 I vise. Da je srece svi setovi bi bili priblizno te cijene a ne ova preseravanja sa cijenama da izvines.
DMF sluzi da "neutralise" vibracije koje motor proizvodi.
Nema tu sad neko pravilo taj ima mnogo ks ide dmf.
Vecina jdm auta ne koriste dmf a znaju imati po 300 ks.
-
direstraits0078
- Posts: 5231
- Joined: 22/12/2011 14:41
#6033 Re: Pitamo Mehanicare ?
Odvoji se od lade.kabal1337 wrote:na znam ja druze meni se trese ladadirestraits0078 wrote:Ne radi se o snazi, vise se tu radi o nacinu na koji motor razvija snagu, a to je prvenstveno izrazeno kod turbodizela i turbobenzinaca, snaga se razvija nelinearno, eksplozivno, i to stvara negativne posljedice po mjenjac, ako se necim prethodno ne ublazi. Skolski primjer je vauvau tdi masina, koja kad se vozi na nacin da hajvan ima tesko desno stopalo unisti DMF u roku odmah, jer vozacina ne moze da odoli da "k(uku)ruza" na 1.200 rpm i onda zabije gas u pod, i tako svakih dvije minute. A vauvau tdi starije konstrukcije su momenat razvijali kao nuklearka.kabal1337 wrote:
bolje 252 nego 500 I vise. Da je srece svi setovi bi bili priblizno te cijene a ne ova preseravanja sa cijenama da izvines.
DMF sluzi da "neutralise" vibracije koje motor proizvodi.
Nema tu sad neko pravilo taj ima mnogo ks ide dmf.
Vecina jdm auta ne koriste dmf a znaju imati po 300 ks.
- BaDa
- Posts: 2652
- Joined: 20/04/2009 23:42
- Location: Sarajevo
#6034 Re: Pitamo Mehanicare ?
kratko pitanje koja je prosjecna potrosnja golfa 5 1.9 77kw 105 konja?! Ili sam ja poceo da haluciniram ili je moje auto pocelo vise da trosi
pise kao da je prosjecna potrosno 6.5 nekad 6.6 jel to normalno? Vozim normlano gdje ima pravca stisnem malo na pedalu 
- bleee_sa
- Posts: 42324
- Joined: 05/10/2014 22:35
- Location: Ispod sunca zlatnoga
#6035 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pusti ladu spašavaj Mirsadu 
-
mirzet87sa
- Posts: 3274
- Joined: 08/05/2013 04:23
#6036 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ne znam kolika je potrosnja ali da sam na tvom mjestu presao bih na plin. Od kako vozim plinasa trosim 4kerme mjesecno za lpg, ljepota. S tim da je pogodan i za stiskanje gasa, tad se osjeti onaj miris friteze koji usput i otvori apetit.
- basicm
- Posts: 11634
- Joined: 16/01/2012 21:38
#6037 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ja ne mogu da dodjem sebi, pa zar je moguce 6,6 da trosi?mirzet87sa wrote:Ne znam kolika je potrosnja ali da sam na tvom mjestu presao bih na plin. Od kako vozim plinasa trosim 4kerme mjesecno za lpg, ljepota. S tim da je pogodan i za stiskanje gasa, tad se osjeti onaj miris friteze koji usput i otvori apetit.
Pod hitno to treba rijesiti, raskucice te.
Sent from my iPhone using Tapatalk
-
condy
- Posts: 7814
- Joined: 22/09/2011 14:34
#6038 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pitanje,
kako odrzavate kedere izmedju vrata odnosno da li ih necim podmazete? Osjetim na jednim vratima da se slijepe pa bi ih necim podmazao da se razmeksaju. Poslijw pranja to obicno se osjeti ako je vani vruce. Do sada nisam nikad nicim podmazivao nije bilo potrebe pa pitam za iskustva...
kako odrzavate kedere izmedju vrata odnosno da li ih necim podmazete? Osjetim na jednim vratima da se slijepe pa bi ih necim podmazao da se razmeksaju. Poslijw pranja to obicno se osjeti ako je vani vruce. Do sada nisam nikad nicim podmazivao nije bilo potrebe pa pitam za iskustva...
-
kB27
- Posts: 2954
- Joined: 17/02/2016 17:46
#6039 Re: Pitamo Mehanicare ?
Glicerinske kreme, ako možeš naći. Ili sprej/tečnost za kedere na bazi glicerina - lakše se nanosi od kreme i ne ostavlja tragove. Razmekša ih, štiti, a i ne dozvoljava smrzavanje. Ja sam čak kupovao u marketima tipa Konzum i bio sasvim zadovoljan.condy wrote:Pitanje,
kako odrzavate kedere izmedju vrata odnosno da li ih necim podmazete? Osjetim na jednim vratima da se slijepe pa bi ih necim podmazao da se razmeksaju. Poslijw pranja to obicno se osjeti ako je vani vruce. Do sada nisam nikad nicim podmazivao nije bilo potrebe pa pitam za iskustva...
-
Nefs-i Mulhima
- Posts: 608
- Joined: 07/01/2013 23:18
#6040 Re: Pitamo Mehanicare ?
condy wrote:Pitanje,
kako odrzavate kedere izmedju vrata odnosno da li ih necim podmazete? Osjetim na jednim vratima da se slijepe pa bi ih necim podmazao da se razmeksaju. Poslijw pranja to obicno se osjeti ako je vani vruce. Do sada nisam nikad nicim podmazivao nije bilo potrebe pa pitam za iskustva...
Glicerin

Pomaze i brisacima da omeksaju i ne skripe. Naravno, rjesenje kratkog vijeka
-
LeKo
- Posts: 1494
- Joined: 07/05/2004 12:52
- Location: AP
#6041 Re: Pitamo Mehanicare ?
Glicerin, a može i vazeLJin 
-
kB27
- Posts: 2954
- Joined: 17/02/2016 17:46
#6042 Re: Pitamo Mehanicare ?
@Nefs-i Mulhima,
upravo taj sam ja koristio, čak je neki domaći proizvođač ali je super odrađivao posao. To za brisače nisam probavao, a za održavanje kedera je dovoljno možda dvaput godišnje malo naprskati i to je to.
upravo taj sam ja koristio, čak je neki domaći proizvođač ali je super odrađivao posao. To za brisače nisam probavao, a za održavanje kedera je dovoljno možda dvaput godišnje malo naprskati i to je to.
-
Astrix
- Posts: 1898
- Joined: 30/09/2009 14:14
#6043 Re: Pitamo Mehanicare ?
Imam jedan ozbiljan problem i nisam siguran šta da radim. Problem je sa temperaturom auta, trenutno se nalazim u Rijeci i jednom mi se desilo kad sam bio na Krku ima jedna poveća uzbrdica i vjerovatno negdje na tom dijelu mi je izbio čep od ekspanzione boce, to sam poslije vidio kad sam stao jer mi se temperatura počela dizati. I danas mi se to isto desi kad sam trebao iz Rijeke prema Sarajevu krenuti i ja se vratim. Zvao sam bio njihovu pomoć na cesti i kad je momak došao, sve pregledao kaže da je najvjerovatnije dihtung glave otišao. Sad ne znam šta da radim, smijem li se usuditi ponovo krenuti prema Sarajevu ili šta, raspitivao sam se za šlep službu i to je preskupo.
Inače, auto je astra G, 2001 god Dti, 55 kw
Ima li ko kakav savjet, i da li je ovaj momak što mi je rekao da je otišao dihtung glave, upravu? U boci ne primjećujem ni ulje ni ništa neobično, ne vidim da igdje curi išta...
Inače, auto je astra G, 2001 god Dti, 55 kw
Ima li ko kakav savjet, i da li je ovaj momak što mi je rekao da je otišao dihtung glave, upravu? U boci ne primjećujem ni ulje ni ništa neobično, ne vidim da igdje curi išta...
-
Nefs-i Mulhima
- Posts: 608
- Joined: 07/01/2013 23:18
#6044 Re: Pitamo Mehanicare ?
Meni pomogne par dana i onda se vrate simptomi - kederi, domaci proizvođackB27 wrote:@Nefs-i Mulhima,
upravo taj sam ja koristio, čak je neki domaći proizvođač ali je super odrađivao posao. To za brisače nisam probavao, a za održavanje kedera je dovoljno možda dvaput godišnje malo naprskati i to je to.
A pomaze kod birsaca, bar meni na par dana. Peh sam zivi, kupio Boshove, petobu izvalio nakon par sedmica skripa pocela.... Malo reci da sam neurozan oko takvih zvukova i gluposti
-
preludezalude
- Posts: 7011
- Joined: 07/03/2012 00:09
#6045 Re: Pitamo Mehanicare ?
Moze biti i da je cep prestao vrsiti svoju funkciju. Probaj samo malo popustiti cep. Ako bude izbijalo vodu u voznji onda nije dobro.Astrix wrote:Imam jedan ozbiljan problem i nisam siguran šta da radim. Problem je sa temperaturom auta, trenutno se nalazim u Rijeci i jednom mi se desilo kad sam bio na Krku ima jedna poveća uzbrdica i vjerovatno negdje na tom dijelu mi je izbio čep od ekspanzione boce, to sam poslije vidio kad sam stao jer mi se temperatura počela dizati. I danas mi se to isto desi kad sam trebao iz Rijeke prema Sarajevu krenuti i ja se vratim. Zvao sam bio njihovu pomoć na cesti i kad je momak došao, sve pregledao kaže da je najvjerovatnije dihtung glave otišao. Sad ne znam šta da radim, smijem li se usuditi ponovo krenuti prema Sarajevu ili šta, raspitivao sam se za šlep službu i to je preskupo.
Inače, auto je astra G, 2001 god Dti, 55 kw
Ima li ko kakav savjet, i da li je ovaj momak što mi je rekao da je otišao dihtung glave, upravu? U boci ne primjećujem ni ulje ni ništa neobično, ne vidim da igdje curi išta...
U boci ne mora biti ulja ako je probio dihtung glave. Ako u normalnoj voznji ne podize temperaturu, ja bih pokusao s takvim se vratiti kuci. Samo bez forsiranja i sto laganija voznja.
-
kB27
- Posts: 2954
- Joined: 17/02/2016 17:46
#6046 Re: Pitamo Mehanicare ?
Možeš li naći nekog iole pouzdanog u Rijeci ko bi pogledao auto? Ovako teško da ti iko može reći nešto pametno preko foruma.. nakon koliko ti se to desilo drugi put, kad si išao prema Sarajevu? Jesi pokušao voziti maksimalno umjereno? Mada ne vjerujem da će puno pomoći na tako velikom putu.Astrix wrote:Imam jedan ozbiljan problem i nisam siguran šta da radim. Problem je sa temperaturom auta, trenutno se nalazim u Rijeci i jednom mi se desilo kad sam bio na Krku ima jedna poveća uzbrdica i vjerovatno negdje na tom dijelu mi je izbio čep od ekspanzione boce, to sam poslije vidio kad sam stao jer mi se temperatura počela dizati. I danas mi se to isto desi kad sam trebao iz Rijeke prema Sarajevu krenuti i ja se vratim. Zvao sam bio njihovu pomoć na cesti i kad je momak došao, sve pregledao kaže da je najvjerovatnije dihtung glave otišao. Sad ne znam šta da radim, smijem li se usuditi ponovo krenuti prema Sarajevu ili šta, raspitivao sam se za šlep službu i to je preskupo.
Inače, auto je astra G, 2001 god Dti, 55 kw
Ima li ko kakav savjet, i da li je ovaj momak što mi je rekao da je otišao dihtung glave, upravu? U boci ne primjećujem ni ulje ni ništa neobično, ne vidim da igdje curi išta...
-
Astrix
- Posts: 1898
- Joined: 30/09/2009 14:14
#6047 Re: Pitamo Mehanicare ?
Čep je relativno nov, uzet možda prije godinu i po, boca uzeta prije 15-ak dana. Prije jesam gubio vodu i vučem taj problem odavno ali nikad mi se nije ovo desilo. Iz Rijeke išao 12 km po uzbrdici i to se desilo. Imam puno autoputa i to mi je problem. Temperatura diže kad izbije čep i izađe tekučina, a vjerovatno i na čep izlazi nešto. Na čepu se čuje šištanje, neki kažu da je to ok neki da nije. Nisam pametan nikako...
-
NediM17
- Posts: 26448
- Joined: 05/11/2009 11:49
#6048 Re: Pitamo Mehanicare ?
Odvrni cep, dolij vode koliko ti fali, i onda upali auto. Sacekaj da termostat otvori i vidi sta ce se desiti, budi pazljiv da ne bi zavrsio u hitnoj zaljeven vrelim antifrizom! To moze suknuti iz posude bolje nego fontana!!Astrix wrote:Imam jedan ozbiljan problem i nisam siguran šta da radim. Problem je sa temperaturom auta, trenutno se nalazim u Rijeci i jednom mi se desilo kad sam bio na Krku ima jedna poveća uzbrdica i vjerovatno negdje na tom dijelu mi je izbio čep od ekspanzione boce, to sam poslije vidio kad sam stao jer mi se temperatura počela dizati. I danas mi se to isto desi kad sam trebao iz Rijeke prema Sarajevu krenuti i ja se vratim. Zvao sam bio njihovu pomoć na cesti i kad je momak došao, sve pregledao kaže da je najvjerovatnije dihtung glave otišao. Sad ne znam šta da radim, smijem li se usuditi ponovo krenuti prema Sarajevu ili šta, raspitivao sam se za šlep službu i to je preskupo.
Inače, auto je astra G, 2001 god Dti, 55 kw
Ima li ko kakav savjet, i da li je ovaj momak što mi je rekao da je otišao dihtung glave, upravu? U boci ne primjećujem ni ulje ni ništa neobično, ne vidim da igdje curi išta...
-
preludezalude
- Posts: 7011
- Joined: 07/03/2012 00:09
#6049 Re: Pitamo Mehanicare ?
Zaboravih reci...ako se ipak bude koristila se slepa...nemoj HAK jer ce te oderati. Od Rijeke ti mozda uzme 500 eura i to samo do granice.
- Bakir1
- Posts: 13669
- Joined: 18/06/2008 16:45
- Location: mislim da o tome imam misljenje.
- Contact:
#6050 Re: Pitamo Mehanicare ?
Putuj navecer sa grijanjem na maximumu i sa cestim pauzama, naravno pazi na temperaturu.
Ja Sam tako dovukao auto iz bijeljine
Ja Sam tako dovukao auto iz bijeljine
