Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#6026 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Ja svakodnevno navratim na ovaj forum ali ne zelim da se mjesam u
razgovore/rasprave izmedju vas.
Za pitanja i diskusije koje se ticu NS ili rada u Skupstini/Parlamentu sam uvijek otvoren pa bujrum.
p.k.
razgovore/rasprave izmedju vas.
Za pitanja i diskusije koje se ticu NS ili rada u Skupstini/Parlamentu sam uvijek otvoren pa bujrum.
p.k.
- ultima_palabra
- Posts: 59307
- Joined: 15/12/2008 16:53
#6027 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Peđa, mislim da biste ti i Danis trebali zahtijevati da u okviru svake sjednice skupštine KS ministar Lulić podnosi izvještaj o urađenom u GRAS-u u prethodnom periodu. Samo tako se može vidjeti šta je učinjeno i spriječiti da se građanima baca prašina u oči.
- -LIBERO-
- Čiča Gliša
- Posts: 15604
- Joined: 11/02/2008 01:27
- Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.
#6028 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Koliko sam upratio najavljuje se i neka tematska sjednica po pitanju stanja u GRAS-u. Da li postoji mogucnost da tu sjednicu prenose TV kamere "Tv Kantona Sarajevo",jer je to pitanje GRAS-a od krucijalne vaznosti za normalno funkcionisanje ovoga grada ,i naravno da to pitanje jako interesuje sve gradjane ovoga kantona. Tako da mislim da bi bas adekvatno bilo da se prenosi ta tematska sjednica .
I samo jos da podrzim ovaj Danisov istup i izjavu,i nadam se da cete ostati na toj liniji i prilikom te rasprave o GRAS-u. Vakat je da se konkretno pocnu rjesavati neke stvari koje se vec godinama,da ne kazem decenijama,zataskavaju i guraju pod tepih.
I samo jos da podrzim ovaj Danisov istup i izjavu,i nadam se da cete ostati na toj liniji i prilikom te rasprave o GRAS-u. Vakat je da se konkretno pocnu rjesavati neke stvari koje se vec godinama,da ne kazem decenijama,zataskavaju i guraju pod tepih.
Last edited by -LIBERO- on 29/09/2011 15:02, edited 1 time in total.
- Skijaš
- Posts: 13882
- Joined: 15/06/2011 09:56
- Location: na terenu
#6029 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
-LIBERO- wrote:Koliko sam upratio najavljuje se i neka tematska sjednica po pitanju stanja u GRAS-u. Da li postoji mogucnost da tu sjednicu prenose TV kamere Tv kantona Sarajevo,jer je to pitanje GRAS-a od krucijalne vaznosti za normalno funkcionisanje ovoga grada ,i naravno da to pitanje jako interesuje sve gradjane ovoga kantona. Tako da mislim da bi bas adekvatno bilo da se prenosi ta tematska sjednica .
I samo jos da podrzim ovaj Danisov istup i izjavu,i nadam se da cete ostati na toj liniji i prilikom te rasprave o Grasu. Vakat je da se konkretno pocnu rjesavati enke stavri koje se vec godinama,da ne kazem decenijama,zataskavaju i guraju pod tepih.
I trebaju nam imena, ko opstruira i kako. Da se stvar ne svede na međustranačka prepucavanja, nego na pritisak na konkretne likove koji će prihvatiti reforme ili biti smjenjeni.
-
maher
- Posts: 499
- Joined: 07/11/2003 00:00
#6030 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
bojim se da je ova vlada totalno izgubila kompas i da ne vlada osnovnim pravilima, ko je za sta nadlezan i sta je ciji posao...i ova vlada je zaboravila da je ona servis gradjana sto znaci da joj je u prethodna dva dana prioritet trebao biti rjesavanje problema gradjana koji nemaju prevoz, a ne iskljucivo gras i njihovi problemi....dok su premijer i ministar pregovarali u grasu i davali obecanja, gradjani su zato vrijeme bili prepusteni sami sebi...vlada se nije potrudila da im ponudi bilo kakvo rjesenje...pa makar i moralnu podrsku ....u stilu mislimo na vas...ili da im obezbjedi vodu dok pjesace, kao maratoncima
i to je glavni problem i to ce isto biti i sa ostalim komunalnim uslugama...gradjani su na zadnjem mjestu...eto pedja, ti zastupnik u skupstini i zanima me:
1. Da li je posao premijera i ministra da pregovaraju sa sindikatima ili da organizuju rad vlade i ministarstava u skladu sa zakonima...cemu sluzi menadzment grasa, nadzorni odbor, ostali cinovnici u ministarstvima i vladi...zasto oni rade tudji posao...zasto ministar preskace nadzorni odbor i menadzment ili zasto ne pokrene proceduru njihove smjene ako ne rade dobro...koliko znam to je njegova nadleznost, a ne da daje obecanja...
2. Zadatak sindikata je zastita prava radnika i ako tu ima nekih krsenja ima sud da to presudi...sindikat ne moze postavljati zahtjeve i uslove za poslovanje grasa u bilo kom smislu
3. Da li vlada ima plan za ovakve krizne situacije (danas gras, sutra gas, voda ili gorivo)...rezervne varijante za ne daj boze...pa se ne bi bas tako lako islo u strajk...
4. i mozda zvuci kao fraza ali ocito je potrebna jedna medijska kampanja prema ovoj jos uvijek novoj vladi da im se stavi do znanja da su im gradjani prva briga i su priorite problemi gradjana, a ne problem bilo kojeg preduzeca...
i to je glavni problem i to ce isto biti i sa ostalim komunalnim uslugama...gradjani su na zadnjem mjestu...eto pedja, ti zastupnik u skupstini i zanima me:
1. Da li je posao premijera i ministra da pregovaraju sa sindikatima ili da organizuju rad vlade i ministarstava u skladu sa zakonima...cemu sluzi menadzment grasa, nadzorni odbor, ostali cinovnici u ministarstvima i vladi...zasto oni rade tudji posao...zasto ministar preskace nadzorni odbor i menadzment ili zasto ne pokrene proceduru njihove smjene ako ne rade dobro...koliko znam to je njegova nadleznost, a ne da daje obecanja...
2. Zadatak sindikata je zastita prava radnika i ako tu ima nekih krsenja ima sud da to presudi...sindikat ne moze postavljati zahtjeve i uslove za poslovanje grasa u bilo kom smislu
3. Da li vlada ima plan za ovakve krizne situacije (danas gras, sutra gas, voda ili gorivo)...rezervne varijante za ne daj boze...pa se ne bi bas tako lako islo u strajk...
4. i mozda zvuci kao fraza ali ocito je potrebna jedna medijska kampanja prema ovoj jos uvijek novoj vladi da im se stavi do znanja da su im gradjani prva briga i su priorite problemi gradjana, a ne problem bilo kojeg preduzeca...
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#6031 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Pa prije svega...
Svaka sjednica SKS se prenosi na TVSA uzivo.
(Mislim da u kasnim popodnevnim satima prekidaju)
Potom...
SKS je osnivac i vlasnik svih javnih preduzeca i institucija pa je potpuno logicno da pregovara sa sindikatima koji postoje u
njima.
namjera ove Vlade je bila da se o izvjestajima pojedinih preduzeca ni ne razgovara na Skupstini nego da se izvjestaji samo daju na znanje poslanicima. MI smo vec jednom reagovali u slicnoj situaciji - kada je kao informacija poslan izvjestaj o bezbjednosnoj situaciji u kantonu - i sasvim cemo sigurno mi, ili neko prije nas, traziti temtsku sjednicu na temu GRASS. ( Da li ce do nje doci ili ne vidjecemo. SDP i SDA kontrolisu rad Skupstine vecinom u kolegiju.Gospodin Konakovic u vise navrata zahtijeva tematsku sjednicu o stanju sporta, a oni su sa SDP na vlasti, pa nista od toga).
Ne znam, ali duboko sumnjam da ova vlada, kao sto to nisu imale ni prethodne, ima "plan B" za bilo koju od nabrojanih situacija.
p.k.
Svaka sjednica SKS se prenosi na TVSA uzivo.
(Mislim da u kasnim popodnevnim satima prekidaju)
Potom...
SKS je osnivac i vlasnik svih javnih preduzeca i institucija pa je potpuno logicno da pregovara sa sindikatima koji postoje u
njima.
namjera ove Vlade je bila da se o izvjestajima pojedinih preduzeca ni ne razgovara na Skupstini nego da se izvjestaji samo daju na znanje poslanicima. MI smo vec jednom reagovali u slicnoj situaciji - kada je kao informacija poslan izvjestaj o bezbjednosnoj situaciji u kantonu - i sasvim cemo sigurno mi, ili neko prije nas, traziti temtsku sjednicu na temu GRASS. ( Da li ce do nje doci ili ne vidjecemo. SDP i SDA kontrolisu rad Skupstine vecinom u kolegiju.Gospodin Konakovic u vise navrata zahtijeva tematsku sjednicu o stanju sporta, a oni su sa SDP na vlasti, pa nista od toga).
Ne znam, ali duboko sumnjam da ova vlada, kao sto to nisu imale ni prethodne, ima "plan B" za bilo koju od nabrojanih situacija.
p.k.
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#6032 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Eh da, zaboravih.
Medijska kampanja.
SDP i SDA kontrolisu sada skoro sve medije osim Dnevnog Avaza - koji je u sluzbi SBB-a i generalnog neukusa.
p.k.
Medijska kampanja.
SDP i SDA kontrolisu sada skoro sve medije osim Dnevnog Avaza - koji je u sluzbi SBB-a i generalnog neukusa.
p.k.
- nosara
- Posts: 22696
- Joined: 30/03/2005 12:10
- Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija
#6033 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Odvadi malo... tv1, hayat, pink, obn, uskoro aldzazira, sb...Pedja Kojovic wrote:Eh da, zaboravih.
Medijska kampanja.
SDP i SDA kontrolisu sada skoro sve medije osim Dnevnog Avaza - koji je u sluzbi SBB-a i generalnog neukusa.
p.k.
Ili znas nesto sto ja ne znam...?
- Bosnolog
- Posts: 8060
- Joined: 07/09/2009 00:23
- Location: Pod Suncem i Zvijezdama
#6034 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
-LIBERO- wrote:DANIS TANOVIĆ NAPAO GRAS: Bacanje našeg novca u GRAS-ovu rupu bez dna jednom mora prestati
Neosporna je činjenica da javno preduzeće GRAS, umjesto javnim, godinama služi interesima stranaka koje su na vlasti, izjavio je Danis Tanović, zastupnik Naše stranke u Skupštini Kantona Sarajevo
Osim što poreske korisnike saniranje dugova ovog preduzeća svake godine košta desetine miliona konvertibilnih maraka, problem prekobrojinih radnika, odsustvo poslovne organizacije i optužbe o teškom finansijskom kriminalu, nalažu da se za ovo javno preduzeće, po hitnom postupku, formira prinudna uprava.
Prinudna uprava bi u periodu od tri mjeseca trebala izvršiti reviziju finansijskog poslovanja i predložiti plan, koji će ovo preduzeće iz stranačkih, vratiti u ruke građanima Kantona Sarajevo.
Naša stranka smatra da bi nakon utvrđivanja stanja, sljedeći korak morala biti reorganizacija ovog javnog preduzeća, ali i liberalizacija usluga javnog prevoza, kao najbolji način da poreski obveznici sarajevskog kantona, konačno prestanu finansirati neisplative javne kompanije i za svoje novce dobiju gradski prijevoz, kakav glavni grad BiH zaslužuje.
“Građani imaju pravo na redovan, bezbjedan i čist gradski prijevoz. Sadašnji GRAS to očigledno nije u stanju pružiti. Bacanje poreskih sredstava u GRAS-ovu rupu bez dna jednom mora prestati. Ako ova vlada to nije u stanju riješiti, onda će neka nova morati, a bolje prije nego kasnije,” izjavio je Danis Tanović, zastupnik Naše stranke u Skupštini Kantona Sarajevo.
Bravo Danise za ovu konstataciju!
-
MufljuzMali
- Posts: 180
- Joined: 13/10/2009 23:22
#6035 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
ovo je notorna glupost. na svijetu ne postoji javni saobracaj a da valja koji se ne subvencionira. zato se i zove javno preduzece jer je djelatnost od javnog interesa i od tagvog preduzeca se ne ocekuje da neminovno bude pozitivno. pruza servis i povecava kvalitet zivota u gradu a samim time i cijelu ekonomiju. po logici profitabilnosti bi onda mogli odmah i vojsku privatizovati. ccc-LIBERO- wrote:ali i liberalizacija usluga javnog prevoza, kao najbolji način da poreski obveznici sarajevskog kantona, konačno prestanu finansirati neisplative javne kompanije .
to sto je gras sve osim preduzeca koji koristi javnosti je drugi par cipela. reorganizovati i postaviti na zdrave noge u svakom slucaju. nije privatizacija svega i svacega lijek za sve. malo se raspitajte sta se desilo na primjer sa zeljeznicama u UK nakon privatizacije.
-
maher
- Posts: 499
- Joined: 07/11/2003 00:00
#6036 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
ako bude prenos sjednice to ce se pretvoriti u predizborni skup ili licni i stranackl marketing...tako da je bolje da nema prenosa...ovaj problem mogu rijesiti samo kompetentni i strucni ljudi...takodjer, tema sjednice moze da bude zadovoljstvo gradjana javnim gradskim prevozom, a ne gras ili bilo koje drugo preduzece...problem ne treba prebacivati skupstini ili ministru...za rjesenje ovog problema je najvazniji menadzment grasa ...ako oni znaju kako, ovo ce se rijesiti, a ako ne znaju onda dzaba sva prica...ovaj problem treba da rjesava menadzment i nadzorni odbor grasa uz pomoc osnivaca, a ne osnivac javnog preduzeca....Pedja Kojovic wrote:Pa prije svega...
Svaka sjednica SKS se prenosi na TVSA uzivo.
(Mislim da u kasnim popodnevnim satima prekidaju)
Potom...
SKS je osnivac i vlasnik svih javnih preduzeca i institucija pa je potpuno logicno da pregovara sa sindikatima koji postoje u
njima.
namjera ove Vlade je bila da se o izvjestajima pojedinih preduzeca ni ne razgovara na Skupstini nego da se izvjestaji samo daju na znanje poslanicima. MI smo vec jednom reagovali u slicnoj situaciji - kada je kao informacija poslan izvjestaj o bezbjednosnoj situaciji u kantonu - i sasvim cemo sigurno mi, ili neko prije nas, traziti temtsku sjednicu na temu GRASS. ( Da li ce do nje doci ili ne vidjecemo. SDP i SDA kontrolisu rad Skupstine vecinom u kolegiju.Gospodin Konakovic u vise navrata zahtijeva tematsku sjednicu o stanju sporta, a oni su sa SDP na vlasti, pa nista od toga).
Ne znam, ali duboko sumnjam da ova vlada, kao sto to nisu imale ni prethodne, ima "plan B" za bilo koju od nabrojanih situacija.
p.k.
iskreno, iznenadjen sam tvojim odgovorom u vezi medijske kampanje, nisam mislio na propagandu i to nema veze sa bio kojom strankom...placeni oglas, spot ili slogan objavice svaka novina, tv, portal, bilboard...pa cak i kantonalna televizija za koju mislim ipak da je dobra tv....
- nosara
- Posts: 22696
- Joined: 30/03/2005 12:10
- Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija
#6037 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Pedja, zasto ns ne ponese inicijativu da se plate svim funkcionerima u fbih svedu na prosjek nivoa na kojem su izabrani...?
Da li je ns za takvu inicijativu...?
Da li je ns za takvu inicijativu...?
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#6038 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Nosara
Mi smo 2008. godine u GV trazili smanjene naknada za rad vijecnika i poslanika.
Nas generalni stav je da te naknade i prosjecna primanja moraju biti puno vise srazmjerni nego sada i
svaka promjena moze proizaci samo iz porasta prosjecne plate.
p.k.
Mi smo 2008. godine u GV trazili smanjene naknada za rad vijecnika i poslanika.
Nas generalni stav je da te naknade i prosjecna primanja moraju biti puno vise srazmjerni nego sada i
svaka promjena moze proizaci samo iz porasta prosjecne plate.
p.k.
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#6039 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
maher
SKS je osnivac i vlasnik GRASS-a.
Nas stav je da vlada mora, i ima pravo, da postavi svoj menadzment.
Ako taj menadzment ne valja, ne zna ili nece da radi u skladu sa politikom vlade onda oni koji su ih postavili treba da snose odgovornost.
p.k.
SKS je osnivac i vlasnik GRASS-a.
Nas stav je da vlada mora, i ima pravo, da postavi svoj menadzment.
Ako taj menadzment ne valja, ne zna ili nece da radi u skladu sa politikom vlade onda oni koji su ih postavili treba da snose odgovornost.
p.k.
- nosara
- Posts: 22696
- Joined: 30/03/2005 12:10
- Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija
#6040 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
okPedja Kojovic wrote:Nosara
Mi smo 2008. godine u GV trazili smanjene naknada za rad vijecnika i poslanika.
Nas generalni stav je da te naknade i prosjecna primanja moraju biti puno vise srazmjerni nego sada i
svaka promjena moze proizaci samo iz porasta prosjecne plate.
p.k.
- -LIBERO-
- Čiča Gliša
- Posts: 15604
- Joined: 11/02/2008 01:27
- Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.
#6041 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Pedja(ako slucajno naletis na forum u medjuvremenu) kakva je to rasprava o koncesijama u kantonu? Cuo sam da je bilo nekih trzavica oko toga svega na prosloj sjednici,pa da se sve odgodilo za ponedjeljak i nastavak rasprave i pokusaj izglasavanja .
Kakav je stav NS,posto po nekim izjavama iz SDP-a su ocekivali da dobiju i "dvije ruke" iz NS kao podrsku u izglasavanju ovoga zakona,sto je izostalo,a u pitanu je tjesna vecina da l' ce sve to proci ili ne u ponedjeljak.
Mozeli mali osvrt vezano za taj zakon o koncesijama i situaciju u skupstini kantona?
Hvala.
Kakav je stav NS,posto po nekim izjavama iz SDP-a su ocekivali da dobiju i "dvije ruke" iz NS kao podrsku u izglasavanju ovoga zakona,sto je izostalo,a u pitanu je tjesna vecina da l' ce sve to proci ili ne u ponedjeljak.
Mozeli mali osvrt vezano za taj zakon o koncesijama i situaciju u skupstini kantona?
Hvala.
- poznanik
- Posts: 6749
- Joined: 12/05/2010 16:18
- Location: Novo Sarajevo
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#6043 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
8. sjednica SKS - politicus interruptus
Autor: Pedja Kojovic dana Čet, 20/10/2011 - 17:57
33
Podijeli
***
Mogucnost poslanickih pitanja I inicijativa iskoristio sam za sljedece. Pitao sam;
-ministricu pravde da li je krivicno nekaznjavanje uslov za obavljanje funkcije direktora javne ustanove, i, ako jeste, da li je taj uslov ispunjen i u slucaju direktora Doma Bjelave?
-premijera, da li ce i sta uciniti da jedna od najvrednijih kolekcija moderne umjetnosti u Evropi – a koja je sada skrivena od ociju javnosti u Skenderiji – bude otvorena za skole, gradjanke I gradjane i turiste? (Njeno "skrivanje" poreski obveznici vec finansiraju sa par stotina hiljada maraka godisnje)
- ministra Jusica, da li planira rijesiti sakupljanja smeca u zonama od izuztenog znacaja, kao sto su stari grad, ulica Branilaca, Ferhadija, Titova, itd…(Njegova pomocnica Zijada Krvavac pripremila odlican zakon o sakupljanju otpada koji nazalost danas nije dosao na red)
- ministra Sendica, koliko je kazna za nekoga ko bude uhvacen da je bez, ili preko, ugovora o koncesiji prisvojio javno dobro i stekao protivpravnu korist od, recimo, 100 000 km ? (Maksimalna kazna predvidjena prijedlogom zakona - 15 000km)
***
Kada se nacrt zakona o koncesijama, jos u proljece, pojavio kao tacka dnevnog reda na Skupstini Danis i ja smo pozdravili zelju vlade da napokon zakonski uredi podrucje koje je vrvilo od korupcije i kriminala. Od rata do danas kriminalci prodaju ono sto zakon definise kao javno dobro, potplacuju inspektore, vlast i policiju da zmiri, i milione pritivpravno stecenih maraka stavljaju na svoje racune u inostranstvu. Zakon je, smatrali smo tada, u najvecem dijelu dobro napisan. Nase tadasnje zamjerke su se mogle svesti na dvije stvari za koje smo smatrali da ce ih Vlada, vrlo lako, u javnoj raspravi korigovati.
Naime. U kaznenim odredbama zakon za onoga ko bez ili preko ugovora o koncesiji stekne protivpravnu korist kaznjava sa maksimalnih 15 000 km. Rekli smo tada da ovo nije odredba zakona o koncesiji nego uputstvo za kriminal koje prestupnika upucuje da mu je isplativo krasti samo ukoliko je njegova korist veca od navedenog iznosa. Sugerisali smo predlagacu zakona da osim novcanih kazni, koje su po nasem misljenju morale biti daleko vece, ustanovi i oduzimanje sve protivpravno stecene imovine ili licne imovine u toj vrijednosti, te zabranu sklapanja koncesionih ugovora na odredjeno, recimo 5 ili 10 godina, vrijeme. (Predstavnici Nase stranke su te nase sugestije podnijeli i na javnim raspravama koje su povodom donosenja ovog zakona zakazane.)
Druga zamjerka se odnosila na proceduru za odobrenje koncesije a koja zahtijeva saglasnost opstinskog vijeca na cijoj se teritoriji nalazi koncesiono dobro. Smatrali smo da je potrebno pronaci model koji bi s jedne strane omogucio kantonu da u ime interesa sire zajednice sklapa koncesione ugovore ali i zastitio pravo gradjanki i gradjana da upravljaju javnim dobrima u opstini u kojoj zive.
Nazalost ni jedna od ove dvije zamjerke nije usla u prijedlog zakona koji je danas stavljen na dnevni red.
(Objasnjenja su za inteligentnog covjeka uvredljiva. Pisao sam o tome prosli put. Kad mi kazu da se auta parkirana na trotoarima ne smiju odnositi paukom ili demobilizirati lisicama, da nasi policajci ne smiju reagovati na krsenje zakona koje se odvija pred njihovim ocima, da ne smiju otpustiti cuvara u cijoj je smijeni pokradena imovina koju cuva itd zbog "evropskih normi" oni valjda pretpostavljaju da niko osim njih nikada nije bio u Evropii i vidio da to jednostavno nije tacno.)
Vlada je zakon stavila uprkos zakljucku zakonodavne komisije koja je upozorila na cinjenicu da je zakon u koncesijama na fedralnom nivou vec u proceduri i da je bolje sacekati nego naknadno usaglasavati.
Rasprava o prijedlogu zakona trajala je – najcesce nepotrebno jer je amandmanska faza prosla – satima i kada je Vladi – nakon dvije pause u kojima se pokusalo “premuntati” pojedine poslanike - postalo jasno da nece biti u mogucnosti da obezbjede 18 neophodnih glasova predsjedavajuca se iznenada prehladila I prekinula sjednicu.
***
S obzirom da je ovo vec treci ili ne znam koji put da se sjednice prekidaju zbog slicnih situacija mislim da je vrijeme da se pocne razgovarati o stvarnim, a ne pojedinacnim, razlozima zbog kojih je ova Vlada, cini mi se, nemocna da krene u reforme nefunkcionalnog administrativnog sistema i iniciranje ekonomskog ciklusa.
Moj generalni stav, da je SDA stranka koja je, u politickom smislu, ubjedljivo najvise nastetila Bosni i Hercegovini je, vjerovatno, vec poznat pa da se moj negativan stav o radu prethodne kantonalne Vlade ne bi pripisao mom otvorenom neprijateljstvu prema njima, najbolje se o radu te Vlade informisati citanjem onoga sto je g. Music, tada poslanik, govorio o njima. Za one kojima je mrsko da to traze po web stranici kantona, ja cu sumirati – sve najgore.
Cinjenica je, a ne politicka ocjena medjutim, da je tadasnja vlast, koja se sastojala od koalicije SDA – SBiH, sprckala 4 budzeta od po skoro milijardu km, ne radeci nista – odnosno nanoseci stetu, sto je jos gore – i optuzujuci jedni druge za opstrukciju.
Nakon sto su glasaci na izborima 2010 godine jasno dali signal da zele promjene SDP, kao stranka sa najvise osvojenih glasova, spasava SDA od odlaska u opoziciju ulazeci u koaliciju sa njima i masuci papirom prepunim obecanja gospodina Tihica. (Koliko je SDA bila spremna za promjene – barem u KS – najbolji govori to da se nisu udostojili da izvrse hokejasku zamjenu svojih ministara nego su ostavili one iste ljude koje su glasaci kaznili.)
Mi smo vec tada odmah nakon ulaska u SKS, na upite novinara sta mislimo, rekli da smatramo da je to neprirodna koalicija, jer je SDA dio, i to mozda najveci, problema u nasem kantonu, a i zemlji, a ne rjesenje. (Kada SDP pokusa da smijeni neefikasna ili krimogena rukovodstva javnih preduzeca i institucija SDA povuce rucnu. Kada SDP pokusa da povuce crte izmedju drzave I relgije u obrazovnom sistemu SDA povuce rucnu.)
Mene, niti bi bilo koga trebalo, ne zanimaju unutarstranacke borbe u SDA. Fucka mi se i za Tihicevu i za Setinu struju i kad bi se mene pitalo najvecu bi uslugu ucinili ovoj zemlji da se i jedni i drugi povuku iz politickog i javnog zivota. Ali ono sto me se tice je stanje u kojem se KS nalazi, a pogotovo stanje u kojem ce se nalaziti u narednih par godina kada ce poceti otplata stranih kredita od kojih smo finansirali budzetske deficite u proslim godinama, a koje nismo, kao sto je trebalo, iskoristili da restruktuiramo preduzeca koja stvaraju milionske godisnje gubitke. (Budzet KS ce, vrlo izvjesno, u narednih par godina manji nego sto je ove godine.)
Umjesto da smo dobili Vladu – a izbor Fikreta Musica za mandatara je bio dobar pocetak - ciji su ministri spremni da preuzmu odgovornost za svoje resore i krenu u reforme koje su zacrtane evropskim putem BiH pa i u famoznoj platformi dobili smo ono sto smo imali u prethodnom sazivu.
Na vlasti od kantona pa do drzavnog nivoa imamo dvije stranke cije se koaliciona suradnja iscrpila podjelom ministarskih i drugih fotelja. Steta. Neponovljiva steta.
p.k.
p.s.
Jedna ispravka vijesti u medijima. I Danis i ja cemo se odazvati i ucestvovati na sjednicama svaki put kada ih predsjedavajuca zakaze. Birani smo da sjedimo u sali, a ne, u hodniku, ispred nje.
Autor: Pedja Kojovic dana Čet, 20/10/2011 - 17:57
33
Podijeli
***
Mogucnost poslanickih pitanja I inicijativa iskoristio sam za sljedece. Pitao sam;
-ministricu pravde da li je krivicno nekaznjavanje uslov za obavljanje funkcije direktora javne ustanove, i, ako jeste, da li je taj uslov ispunjen i u slucaju direktora Doma Bjelave?
-premijera, da li ce i sta uciniti da jedna od najvrednijih kolekcija moderne umjetnosti u Evropi – a koja je sada skrivena od ociju javnosti u Skenderiji – bude otvorena za skole, gradjanke I gradjane i turiste? (Njeno "skrivanje" poreski obveznici vec finansiraju sa par stotina hiljada maraka godisnje)
- ministra Jusica, da li planira rijesiti sakupljanja smeca u zonama od izuztenog znacaja, kao sto su stari grad, ulica Branilaca, Ferhadija, Titova, itd…(Njegova pomocnica Zijada Krvavac pripremila odlican zakon o sakupljanju otpada koji nazalost danas nije dosao na red)
- ministra Sendica, koliko je kazna za nekoga ko bude uhvacen da je bez, ili preko, ugovora o koncesiji prisvojio javno dobro i stekao protivpravnu korist od, recimo, 100 000 km ? (Maksimalna kazna predvidjena prijedlogom zakona - 15 000km)
***
Kada se nacrt zakona o koncesijama, jos u proljece, pojavio kao tacka dnevnog reda na Skupstini Danis i ja smo pozdravili zelju vlade da napokon zakonski uredi podrucje koje je vrvilo od korupcije i kriminala. Od rata do danas kriminalci prodaju ono sto zakon definise kao javno dobro, potplacuju inspektore, vlast i policiju da zmiri, i milione pritivpravno stecenih maraka stavljaju na svoje racune u inostranstvu. Zakon je, smatrali smo tada, u najvecem dijelu dobro napisan. Nase tadasnje zamjerke su se mogle svesti na dvije stvari za koje smo smatrali da ce ih Vlada, vrlo lako, u javnoj raspravi korigovati.
Naime. U kaznenim odredbama zakon za onoga ko bez ili preko ugovora o koncesiji stekne protivpravnu korist kaznjava sa maksimalnih 15 000 km. Rekli smo tada da ovo nije odredba zakona o koncesiji nego uputstvo za kriminal koje prestupnika upucuje da mu je isplativo krasti samo ukoliko je njegova korist veca od navedenog iznosa. Sugerisali smo predlagacu zakona da osim novcanih kazni, koje su po nasem misljenju morale biti daleko vece, ustanovi i oduzimanje sve protivpravno stecene imovine ili licne imovine u toj vrijednosti, te zabranu sklapanja koncesionih ugovora na odredjeno, recimo 5 ili 10 godina, vrijeme. (Predstavnici Nase stranke su te nase sugestije podnijeli i na javnim raspravama koje su povodom donosenja ovog zakona zakazane.)
Druga zamjerka se odnosila na proceduru za odobrenje koncesije a koja zahtijeva saglasnost opstinskog vijeca na cijoj se teritoriji nalazi koncesiono dobro. Smatrali smo da je potrebno pronaci model koji bi s jedne strane omogucio kantonu da u ime interesa sire zajednice sklapa koncesione ugovore ali i zastitio pravo gradjanki i gradjana da upravljaju javnim dobrima u opstini u kojoj zive.
Nazalost ni jedna od ove dvije zamjerke nije usla u prijedlog zakona koji je danas stavljen na dnevni red.
(Objasnjenja su za inteligentnog covjeka uvredljiva. Pisao sam o tome prosli put. Kad mi kazu da se auta parkirana na trotoarima ne smiju odnositi paukom ili demobilizirati lisicama, da nasi policajci ne smiju reagovati na krsenje zakona koje se odvija pred njihovim ocima, da ne smiju otpustiti cuvara u cijoj je smijeni pokradena imovina koju cuva itd zbog "evropskih normi" oni valjda pretpostavljaju da niko osim njih nikada nije bio u Evropii i vidio da to jednostavno nije tacno.)
Vlada je zakon stavila uprkos zakljucku zakonodavne komisije koja je upozorila na cinjenicu da je zakon u koncesijama na fedralnom nivou vec u proceduri i da je bolje sacekati nego naknadno usaglasavati.
Rasprava o prijedlogu zakona trajala je – najcesce nepotrebno jer je amandmanska faza prosla – satima i kada je Vladi – nakon dvije pause u kojima se pokusalo “premuntati” pojedine poslanike - postalo jasno da nece biti u mogucnosti da obezbjede 18 neophodnih glasova predsjedavajuca se iznenada prehladila I prekinula sjednicu.
***
S obzirom da je ovo vec treci ili ne znam koji put da se sjednice prekidaju zbog slicnih situacija mislim da je vrijeme da se pocne razgovarati o stvarnim, a ne pojedinacnim, razlozima zbog kojih je ova Vlada, cini mi se, nemocna da krene u reforme nefunkcionalnog administrativnog sistema i iniciranje ekonomskog ciklusa.
Moj generalni stav, da je SDA stranka koja je, u politickom smislu, ubjedljivo najvise nastetila Bosni i Hercegovini je, vjerovatno, vec poznat pa da se moj negativan stav o radu prethodne kantonalne Vlade ne bi pripisao mom otvorenom neprijateljstvu prema njima, najbolje se o radu te Vlade informisati citanjem onoga sto je g. Music, tada poslanik, govorio o njima. Za one kojima je mrsko da to traze po web stranici kantona, ja cu sumirati – sve najgore.
Cinjenica je, a ne politicka ocjena medjutim, da je tadasnja vlast, koja se sastojala od koalicije SDA – SBiH, sprckala 4 budzeta od po skoro milijardu km, ne radeci nista – odnosno nanoseci stetu, sto je jos gore – i optuzujuci jedni druge za opstrukciju.
Nakon sto su glasaci na izborima 2010 godine jasno dali signal da zele promjene SDP, kao stranka sa najvise osvojenih glasova, spasava SDA od odlaska u opoziciju ulazeci u koaliciju sa njima i masuci papirom prepunim obecanja gospodina Tihica. (Koliko je SDA bila spremna za promjene – barem u KS – najbolji govori to da se nisu udostojili da izvrse hokejasku zamjenu svojih ministara nego su ostavili one iste ljude koje su glasaci kaznili.)
Mi smo vec tada odmah nakon ulaska u SKS, na upite novinara sta mislimo, rekli da smatramo da je to neprirodna koalicija, jer je SDA dio, i to mozda najveci, problema u nasem kantonu, a i zemlji, a ne rjesenje. (Kada SDP pokusa da smijeni neefikasna ili krimogena rukovodstva javnih preduzeca i institucija SDA povuce rucnu. Kada SDP pokusa da povuce crte izmedju drzave I relgije u obrazovnom sistemu SDA povuce rucnu.)
Mene, niti bi bilo koga trebalo, ne zanimaju unutarstranacke borbe u SDA. Fucka mi se i za Tihicevu i za Setinu struju i kad bi se mene pitalo najvecu bi uslugu ucinili ovoj zemlji da se i jedni i drugi povuku iz politickog i javnog zivota. Ali ono sto me se tice je stanje u kojem se KS nalazi, a pogotovo stanje u kojem ce se nalaziti u narednih par godina kada ce poceti otplata stranih kredita od kojih smo finansirali budzetske deficite u proslim godinama, a koje nismo, kao sto je trebalo, iskoristili da restruktuiramo preduzeca koja stvaraju milionske godisnje gubitke. (Budzet KS ce, vrlo izvjesno, u narednih par godina manji nego sto je ove godine.)
Umjesto da smo dobili Vladu – a izbor Fikreta Musica za mandatara je bio dobar pocetak - ciji su ministri spremni da preuzmu odgovornost za svoje resore i krenu u reforme koje su zacrtane evropskim putem BiH pa i u famoznoj platformi dobili smo ono sto smo imali u prethodnom sazivu.
Na vlasti od kantona pa do drzavnog nivoa imamo dvije stranke cije se koaliciona suradnja iscrpila podjelom ministarskih i drugih fotelja. Steta. Neponovljiva steta.
p.k.
p.s.
Jedna ispravka vijesti u medijima. I Danis i ja cemo se odazvati i ucestvovati na sjednicama svaki put kada ih predsjedavajuca zakaze. Birani smo da sjedimo u sali, a ne, u hodniku, ispred nje.
- seln
- Posts: 23262
- Joined: 06/02/2007 13:57
- Location: FORGET? HELL!
#6044 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Pedja, zasto je Danis napustio casno zvanje rezisera i upustio se u prljavstinu politike ( uz to jos i neuspjesno)?
I nemoj mi molim te reci da nije prestao biti reziser.
I nemoj mi molim te reci da nije prestao biti reziser.
- ultima_palabra
- Posts: 59307
- Joined: 15/12/2008 16:53
-
StupskaBitanga
- Posts: 14873
- Joined: 20/12/2006 16:59
#6046 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Svaka čast
Samo da li će ova vlada na KS uopšte doživjeti 2014.?
Samo da li će ova vlada na KS uopšte doživjeti 2014.?
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#6047 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
sein
Danis nije napustio svoj posao.
Njegov posljednji, kratki film, "Prtljag" je, po meni, vrhunski.
Ono sto Danis jeste uradio je da je zrtvovao ogroman dio vremena i energije
i pokazao licnim primjerom da se, slikovito receno, "prljavstina" o kojoj pricate ne moze ocistiti a da se ne uprljaju ruke.
Ova ce zemlja biti onakva kakvom je napravimo.
Od dobacivanja sa strane,ja mislim, nema nista.
p.k.
Danis nije napustio svoj posao.
Njegov posljednji, kratki film, "Prtljag" je, po meni, vrhunski.
Ono sto Danis jeste uradio je da je zrtvovao ogroman dio vremena i energije
i pokazao licnim primjerom da se, slikovito receno, "prljavstina" o kojoj pricate ne moze ocistiti a da se ne uprljaju ruke.
Ova ce zemlja biti onakva kakvom je napravimo.
Od dobacivanja sa strane,ja mislim, nema nista.
p.k.
-
sinergija
- Posts: 281
- Joined: 16/02/2008 21:26
- Location: 071
#6048 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
pedja,
postujem stavove i odluke svake politicke opcije. ali kad pogledam kako se ''opozicija'' ponasa u skupstini meni nije jasno kako to sebi, danis i ti, koji su fina gradska raja, mozete dozvoliti da se zovete opozicija sa onim likovima tamo. SDP ima veliki problem sa SDA. mi građani kantona ocekujemo da pomognete SDP-u ne zbog SDP-a nego zbog gradjana. ubijedjen sam da bi to glasaci prepoznali vise nego da djelujete kao slobodni strijelci iz ''opozicije''. nije vam mjesto sa onom nazovi opozicijom. sjedite i razgovarajte sa ljudima iz sdp-a zbog nase buducnosti.
postujem stavove i odluke svake politicke opcije. ali kad pogledam kako se ''opozicija'' ponasa u skupstini meni nije jasno kako to sebi, danis i ti, koji su fina gradska raja, mozete dozvoliti da se zovete opozicija sa onim likovima tamo. SDP ima veliki problem sa SDA. mi građani kantona ocekujemo da pomognete SDP-u ne zbog SDP-a nego zbog gradjana. ubijedjen sam da bi to glasaci prepoznali vise nego da djelujete kao slobodni strijelci iz ''opozicije''. nije vam mjesto sa onom nazovi opozicijom. sjedite i razgovarajte sa ljudima iz sdp-a zbog nase buducnosti.
Last edited by sinergija on 22/10/2011 18:43, edited 1 time in total.
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#6049 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
sinergija wrote: pedja, kako vi sebi, danis i ti, koji su fina gradska raja, mozete dozvoliti ...
-
sinergija
- Posts: 281
- Joined: 16/02/2008 21:26
- Location: 071
#6050 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Banksy wrote:sinergija wrote: pedja, kako vi sebi, danis i ti, koji su fina gradska raja, mozete dozvoliti ...
