Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#6001 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by shlauf »

:D :izet:
User avatar
bleee_sa
Posts: 42324
Joined: 05/10/2014 22:35
Location: Ispod sunca zlatnoga

#6002 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bleee_sa »

Na kol'ko vi mjenjate svjeće :mrgreen:
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#6003 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Leon16v »

Prijatelj na Cliu 1.2 mijenja ih ja mislim na svakih 40k ;-)
User avatar
bleee_sa
Posts: 42324
Joined: 05/10/2014 22:35
Location: Ispod sunca zlatnoga

#6004 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bleee_sa »

Dobar je, ja sa NGK guram 70tu tisuću :mrgreen:
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#6005 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by channel10 »

A kad znate da ne valjaju svejcice?
User avatar
bleee_sa
Posts: 42324
Joined: 05/10/2014 22:35
Location: Ispod sunca zlatnoga

#6006 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bleee_sa »

Teze paljenje, sjecka pri naglom ubrzavanju, trese u leru, ponekad malo više potroši, ja bar po tome skontam :mrgreen:
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#6007 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Me_again »

bleee_sa wrote:Dobar je, ja sa NGK guram 70tu tisuću :mrgreen:
NGK je Numero Uno !
Ja ih izvadio nakon 75000 km koristenja i uporedio sa istim novima koje sam kupio da zamijenim, nigdje nikakve razlike. Ali nikakve.
Jesu skupe, Iridium su 90 KM 4 komada, ali vrijede svake pare. DENSO je isto ekstremno dobar, mozda i bolji.
Ovo Bosch i ostalo su smece u odnosu na NGK.
User avatar
bleee_sa
Posts: 42324
Joined: 05/10/2014 22:35
Location: Ispod sunca zlatnoga

#6008 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bleee_sa »

Obične NGK, ako se dobro sjecam oko 40 KM sam platio sve četiri :-)
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#6009 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by condy »

direstraits0078 wrote:
condy wrote:
nookey wrote: nije i hvata normalno na 3-4 zuba u najvećoj nizbrdici, ali imam osjećaj kao da mi nožna pomalo propada ono kad je krvnički pritisnem noga pomalo tone, majstor mi kaže da može biti do gumica u glavnom kočionom i da nije ništa alarmantno, ali može li biti povezano da nije do cilindra na zadnjem točku? Ali koliko ja znam balio bi pomalo bar ulje je li tako?
Propadanje kočnice je znak da je ozračen kočioni sistem ( ako je neko nešto nedavno ti radio na kočnicama, skidao čeljusti ili ozračio sistem prilikom nepažljivog mijenjanja ulja na klasični način ...) ili je jedan od cilindara kod tebe na zadnjim točkovima popustio, pa je kočnica mekša. Pregledaj nivo ulja od kočnica u posudi i opet vidi da negdje ne kapa kad se parkiraš. Možda da skineš točak pa pogledaš, jer nekad zna pomalo vlažiti ali opet mora ostati trag na cesti. Glavni kočioni cilindar nije u pitanju. Trebaš to riješti, odrzračit sistem ali putem vakum pumpe ili zamjeniti kliješta ako izbaciva ulje na njima. Kočnice su najvažnije i svako propadanje se mora rješiti, nema s tim igranja jer kad propada kočnica auto slabije koči :wink: . Ako kapa na cilindru/kliještima, potraži na otpadu polovan jer su poskupi novi.
Da nisi vozio negdje pored nuklearne elektrane Krhko, pa ti se tamo ozračio kočioni sistem?

:D
:lol: :thumbup:
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#6010 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Me_again »

bleee_sa wrote:Obične NGK, ako se dobro sjecam oko 40 KM sam platio sve četiri :-)
Vrh !
User avatar
bleee_sa
Posts: 42324
Joined: 05/10/2014 22:35
Location: Ispod sunca zlatnoga

#6011 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bleee_sa »

Ja ću sutra zamjeniti, zaslužio je ljubi ga babo :mrgreen:
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#6012 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 530i »

Me_again wrote:
bleee_sa wrote:Dobar je, ja sa NGK guram 70tu tisuću :mrgreen:
NGK je Numero Uno !
Ja ih izvadio nakon 75000 km koristenja i uporedio sa istim novima koje sam kupio da zamijenim, nigdje nikakve razlike. Ali nikakve.
Jesu skupe, Iridium su 90 KM 4 komada, ali vrijede svake pare. DENSO je isto ekstremno dobar, mozda i bolji.
Ovo Bosch i ostalo su smece u odnosu na NGK.
Za te pare moraju odraditi jedno 300-400 hiljada pa da valjaju. Na normalnim motorima nema potrebe filozofirati, mijenjaju se na fabričkom intervalu i stavljaju fabrički propisane, posao rade i mnogo mnogo jeftinije svjećice od 100 KM za četiri komada.
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#6013 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Leon16v »

Evo jedno malo glupo pitanje, maloprije sa nekim drugom raspravljam, kaze otislo mu kvacilo pa platio dosta nesto, i reko ma svima nam je tako :lol:
Kaze nije, kod tebe nema plivajuci zamajac pa je puno jeftinije, pa moze li mi neko objasniti kako to funkcionise, mijenjam samo lamelu ako ode ili šta već ?
1.5 dci 65

Hvala :D
kB27
Posts: 2954
Joined: 17/02/2016 17:46

#6014 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kB27 »

Po 'pe-esu' je da se mijenja set kvačila sa zamajcem, ali rijetko ko to radi ako ima plivajući.

Kod automobila koji imaju plivajući zamajac se set kvačila mijenja kada se osjete simptomi potrošenosti lamele, a pri tome se plivajući prekontroliše i samo po potrebi zamijeni. Kod automobila koji nemaju plivajući nego fiksni, neki ljudi u kompletu mijenjaju sve jer nije preskupo - dok drugi rade isto kao prethodno opisani slučaj.

Istina je da je plivajući višestruko skuplji od fiksnog zamajca.
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#6015 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Leon16v »

kB27 wrote:Po 'pe-esu' je da se mijenja set kvačila sa zamajcem, ali rijetko ko to radi ako ima plivajući.

Kod automobila koji imaju plivajući zamajac se set kvačila mijenja kada se osjete simptomi potrošenosti lamele, a pri tome se plivajući prekontroliše i samo po potrebi zamijeni. Kod automobila koji nemaju plivajući nego fiksni, neki ljudi u kompletu mijenjaju sve jer nije preskupo - dok drugi rade isto kao prethodno opisani slučaj.

Istina je da je plivajući višestruko skuplji od fiksnog zamajca.
Kontam, hvala :thumbup:
Evo malo sam gledao set za mene je nekih 240 KM :-D
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#6016 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by direstraits0078 »

Leon16v wrote:Evo jedno malo glupo pitanje, maloprije sa nekim drugom raspravljam, kaze otislo mu kvacilo pa platio dosta nesto, i reko ma svima nam je tako :lol:
Kaze nije, kod tebe nema plivajuci zamajac pa je puno jeftinije, pa moze li mi neko objasniti kako to funkcionise, mijenjam samo lamelu ako ode ili šta već ?
1.5 dci 65

Hvala :D
Kod tebe ne moze ni lamelu potrositi kako treba, a zamajca s duplom masom nema iz istog razloga: nema konja i momenta. :D
User avatar
Qler
Posts: 25828
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#6017 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qler »

Zamijenjen nosač, sve u redu sad :) auto ko bombona opet :)

Sent from my Lenovo P1a42 using Tapatalk
kB27
Posts: 2954
Joined: 17/02/2016 17:46

#6018 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kB27 »

Leon16v wrote:
kB27 wrote:Po 'pe-esu' je da se mijenja set kvačila sa zamajcem, ali rijetko ko to radi ako ima plivajući.

Kod automobila koji imaju plivajući zamajac se set kvačila mijenja kada se osjete simptomi potrošenosti lamele, a pri tome se plivajući prekontroliše i samo po potrebi zamijeni. Kod automobila koji nemaju plivajući nego fiksni, neki ljudi u kompletu mijenjaju sve jer nije preskupo - dok drugi rade isto kao prethodno opisani slučaj.

Istina je da je plivajući višestruko skuplji od fiksnog zamajca.
Kontam, hvala :thumbup:
Evo malo sam gledao set za mene je nekih 240 KM :-D
Sa zamajcem ili bez zamajca?
direstraits0078 wrote:
Leon16v wrote:Evo jedno malo glupo pitanje, maloprije sa nekim drugom raspravljam, kaze otislo mu kvacilo pa platio dosta nesto, i reko ma svima nam je tako :lol:
Kaze nije, kod tebe nema plivajuci zamajac pa je puno jeftinije, pa moze li mi neko objasniti kako to funkcionise, mijenjam samo lamelu ako ode ili šta već ?
1.5 dci 65

Hvala :D
Kod tebe ne moze ni lamelu potrositi kako treba, a zamajca s duplom masom nema iz istog razloga: nema konja i momenta. :D
Nije baš.. lamela na najmanjem mogućem autu može se sjebati nakon 1000km ako vozi neko ko ne zna da vozi. Slično i sa zamajcem.

A također, nije baš da se zamajci sa duplom masom (kod nas popularno 'plivajući') postavljaju na 'jača auta' a ne postavljaju na 'slabija'. Moja prošla Fiesta je imala plivajući i bio je zreo za zamjenu nakon cca. 180000km.
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#6019 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by direstraits0078 »

Koliko ks i koliko Nm je fiestica imala? Mislim da je bilo malo vise ks, ako nista Nm kod fiestice. ;)
Clio sa 65 ks nema DMF. ;)
kB27
Posts: 2954
Joined: 17/02/2016 17:46

#6020 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kB27 »

direstraits0078 wrote:Koliko ks i koliko Nm je fiestica imala? Mislim da je bilo malo vise ks, ako nista Nm kod fiestice. ;)
Clio sa 65 ks nema DMF. ;)
Ne kažem da Clio ima, stvarno ne znam. :)

Fiesta je 1.4TDCi, 50kW (68ks čini mi se) - imala plivajući. Sad imam sličnu Fiestu, isti motor samo par godina novija, za nju mi svi majstori kažu da se ne može 100% pouzdano znati dok se ne rastavi i provjeri.
Muuky
Posts: 646
Joined: 04/11/2011 10:53

#6021 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Muuky »

Novi problem .
Bord komp mi ne pokazuje koliko imam do pumpe tj. One crtice
Pokusao sam skidati klemu da reset al nista ?
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#6022 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by direstraits0078 »

Taj 1.4 tdci je interesantan s tim DMF-om. Mislim da ima DMF ako ima ESP, ili tako nesto.
kB27
Posts: 2954
Joined: 17/02/2016 17:46

#6023 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kB27 »

direstraits0078 wrote:Taj 1.4 tdci je interesantan s tim DMF-om. Mislim da ima DMF ako ima ESP, ili tako nesto.
To sam također čuo, možda čak od tebe jer sam negdje ovdje na forumu pitao. :)
Prošla Fiesta (2003.) je imala DMF a sigurno nije imala ESP. Ova sad nema ESP, a za DMF ne znam. :mrgreen:
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#6024 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by direstraits0078 »

kB27 wrote:
direstraits0078 wrote:Taj 1.4 tdci je interesantan s tim DMF-om. Mislim da ima DMF ako ima ESP, ili tako nesto.
To sam također čuo, možda čak od tebe jer sam negdje ovdje na forumu pitao. :)
Prošla Fiesta (2003.) je imala DMF a sigurno nije imala ESP. Ova sad nema ESP, a za DMF ne znam. :mrgreen:
Joj, dobro si, vidim ja nesto mi poznato. :lol:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#6025 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

dodaj na to, da ima isti problem sa PODLOSKAMA dizni ko i njegov veci brat :P :mrgreen: :lol: :lol: :lol:
al je upaljac 8)
Post Reply