Pitamo Mehanicare ?
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- shlauf
- Posts: 2505
- Joined: 27/07/2008 23:34
- Location: Made in Sarajevo
- bleee_sa
- Posts: 42324
- Joined: 05/10/2014 22:35
- Location: Ispod sunca zlatnoga
#6002 Re: Pitamo Mehanicare ?
Na kol'ko vi mjenjate svjeće 
-
Leon16v
- Posts: 7019
- Joined: 02/04/2015 13:27
- Location: Ilidza إليدزا
- Vozim: Staro željezo
#6003 Re: Pitamo Mehanicare ?
Prijatelj na Cliu 1.2 mijenja ih ja mislim na svakih 40k 
- bleee_sa
- Posts: 42324
- Joined: 05/10/2014 22:35
- Location: Ispod sunca zlatnoga
#6004 Re: Pitamo Mehanicare ?
Dobar je, ja sa NGK guram 70tu tisuću 
-
channel10
- Posts: 17013
- Joined: 08/01/2014 12:37
#6005 Re: Pitamo Mehanicare ?
A kad znate da ne valjaju svejcice?
- bleee_sa
- Posts: 42324
- Joined: 05/10/2014 22:35
- Location: Ispod sunca zlatnoga
#6006 Re: Pitamo Mehanicare ?
Teze paljenje, sjecka pri naglom ubrzavanju, trese u leru, ponekad malo više potroši, ja bar po tome skontam 
-
Me_again
- Posts: 2396
- Joined: 08/02/2016 20:34
#6007 Re: Pitamo Mehanicare ?
NGK je Numero Uno !bleee_sa wrote:Dobar je, ja sa NGK guram 70tu tisuću
Ja ih izvadio nakon 75000 km koristenja i uporedio sa istim novima koje sam kupio da zamijenim, nigdje nikakve razlike. Ali nikakve.
Jesu skupe, Iridium su 90 KM 4 komada, ali vrijede svake pare. DENSO je isto ekstremno dobar, mozda i bolji.
Ovo Bosch i ostalo su smece u odnosu na NGK.
- bleee_sa
- Posts: 42324
- Joined: 05/10/2014 22:35
- Location: Ispod sunca zlatnoga
#6008 Re: Pitamo Mehanicare ?
Obične NGK, ako se dobro sjecam oko 40 KM sam platio sve četiri 
-
condy
- Posts: 7814
- Joined: 22/09/2011 14:34
#6009 Re: Pitamo Mehanicare ?
direstraits0078 wrote:Da nisi vozio negdje pored nuklearne elektrane Krhko, pa ti se tamo ozračio kočioni sistem?condy wrote:Propadanje kočnice je znak da je ozračen kočioni sistem ( ako je neko nešto nedavno ti radio na kočnicama, skidao čeljusti ili ozračio sistem prilikom nepažljivog mijenjanja ulja na klasični način ...) ili je jedan od cilindara kod tebe na zadnjim točkovima popustio, pa je kočnica mekša. Pregledaj nivo ulja od kočnica u posudi i opet vidi da negdje ne kapa kad se parkiraš. Možda da skineš točak pa pogledaš, jer nekad zna pomalo vlažiti ali opet mora ostati trag na cesti. Glavni kočioni cilindar nije u pitanju. Trebaš to riješti, odrzračit sistem ali putem vakum pumpe ili zamjeniti kliješta ako izbaciva ulje na njima. Kočnice su najvažnije i svako propadanje se mora rješiti, nema s tim igranja jer kad propada kočnica auto slabije kočinookey wrote: nije i hvata normalno na 3-4 zuba u najvećoj nizbrdici, ali imam osjećaj kao da mi nožna pomalo propada ono kad je krvnički pritisnem noga pomalo tone, majstor mi kaže da može biti do gumica u glavnom kočionom i da nije ništa alarmantno, ali može li biti povezano da nije do cilindra na zadnjem točku? Ali koliko ja znam balio bi pomalo bar ulje je li tako?. Ako kapa na cilindru/kliještima, potraži na otpadu polovan jer su poskupi novi.
-
Me_again
- Posts: 2396
- Joined: 08/02/2016 20:34
#6010 Re: Pitamo Mehanicare ?
Vrh !bleee_sa wrote:Obične NGK, ako se dobro sjecam oko 40 KM sam platio sve četiri
- bleee_sa
- Posts: 42324
- Joined: 05/10/2014 22:35
- Location: Ispod sunca zlatnoga
#6011 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ja ću sutra zamjeniti, zaslužio je ljubi ga babo 
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#6012 Re: Pitamo Mehanicare ?
Za te pare moraju odraditi jedno 300-400 hiljada pa da valjaju. Na normalnim motorima nema potrebe filozofirati, mijenjaju se na fabričkom intervalu i stavljaju fabrički propisane, posao rade i mnogo mnogo jeftinije svjećice od 100 KM za četiri komada.Me_again wrote:NGK je Numero Uno !bleee_sa wrote:Dobar je, ja sa NGK guram 70tu tisuću
Ja ih izvadio nakon 75000 km koristenja i uporedio sa istim novima koje sam kupio da zamijenim, nigdje nikakve razlike. Ali nikakve.
Jesu skupe, Iridium su 90 KM 4 komada, ali vrijede svake pare. DENSO je isto ekstremno dobar, mozda i bolji.
Ovo Bosch i ostalo su smece u odnosu na NGK.
-
Leon16v
- Posts: 7019
- Joined: 02/04/2015 13:27
- Location: Ilidza إليدزا
- Vozim: Staro željezo
#6013 Re: Pitamo Mehanicare ?
Evo jedno malo glupo pitanje, maloprije sa nekim drugom raspravljam, kaze otislo mu kvacilo pa platio dosta nesto, i reko ma svima nam je tako
Kaze nije, kod tebe nema plivajuci zamajac pa je puno jeftinije, pa moze li mi neko objasniti kako to funkcionise, mijenjam samo lamelu ako ode ili šta već ?
1.5 dci 65
Hvala
Kaze nije, kod tebe nema plivajuci zamajac pa je puno jeftinije, pa moze li mi neko objasniti kako to funkcionise, mijenjam samo lamelu ako ode ili šta već ?
1.5 dci 65
Hvala
-
kB27
- Posts: 2954
- Joined: 17/02/2016 17:46
#6014 Re: Pitamo Mehanicare ?
Po 'pe-esu' je da se mijenja set kvačila sa zamajcem, ali rijetko ko to radi ako ima plivajući.
Kod automobila koji imaju plivajući zamajac se set kvačila mijenja kada se osjete simptomi potrošenosti lamele, a pri tome se plivajući prekontroliše i samo po potrebi zamijeni. Kod automobila koji nemaju plivajući nego fiksni, neki ljudi u kompletu mijenjaju sve jer nije preskupo - dok drugi rade isto kao prethodno opisani slučaj.
Istina je da je plivajući višestruko skuplji od fiksnog zamajca.
Kod automobila koji imaju plivajući zamajac se set kvačila mijenja kada se osjete simptomi potrošenosti lamele, a pri tome se plivajući prekontroliše i samo po potrebi zamijeni. Kod automobila koji nemaju plivajući nego fiksni, neki ljudi u kompletu mijenjaju sve jer nije preskupo - dok drugi rade isto kao prethodno opisani slučaj.
Istina je da je plivajući višestruko skuplji od fiksnog zamajca.
-
Leon16v
- Posts: 7019
- Joined: 02/04/2015 13:27
- Location: Ilidza إليدزا
- Vozim: Staro željezo
#6015 Re: Pitamo Mehanicare ?
Kontam, hvalakB27 wrote:Po 'pe-esu' je da se mijenja set kvačila sa zamajcem, ali rijetko ko to radi ako ima plivajući.
Kod automobila koji imaju plivajući zamajac se set kvačila mijenja kada se osjete simptomi potrošenosti lamele, a pri tome se plivajući prekontroliše i samo po potrebi zamijeni. Kod automobila koji nemaju plivajući nego fiksni, neki ljudi u kompletu mijenjaju sve jer nije preskupo - dok drugi rade isto kao prethodno opisani slučaj.
Istina je da je plivajući višestruko skuplji od fiksnog zamajca.
Evo malo sam gledao set za mene je nekih 240 KM
-
direstraits0078
- Posts: 5231
- Joined: 22/12/2011 14:41
#6016 Re: Pitamo Mehanicare ?
Kod tebe ne moze ni lamelu potrositi kako treba, a zamajca s duplom masom nema iz istog razloga: nema konja i momenta.Leon16v wrote:Evo jedno malo glupo pitanje, maloprije sa nekim drugom raspravljam, kaze otislo mu kvacilo pa platio dosta nesto, i reko ma svima nam je tako![]()
Kaze nije, kod tebe nema plivajuci zamajac pa je puno jeftinije, pa moze li mi neko objasniti kako to funkcionise, mijenjam samo lamelu ako ode ili šta već ?
1.5 dci 65
Hvala
- Qler
- Posts: 25828
- Joined: 18/10/2004 14:49
- Location: Sarajevo
#6017 Re: Pitamo Mehanicare ?
Zamijenjen nosač, sve u redu sad
auto ko bombona opet 
Sent from my Lenovo P1a42 using Tapatalk
Sent from my Lenovo P1a42 using Tapatalk
-
kB27
- Posts: 2954
- Joined: 17/02/2016 17:46
#6018 Re: Pitamo Mehanicare ?
Sa zamajcem ili bez zamajca?Leon16v wrote:Kontam, hvalakB27 wrote:Po 'pe-esu' je da se mijenja set kvačila sa zamajcem, ali rijetko ko to radi ako ima plivajući.
Kod automobila koji imaju plivajući zamajac se set kvačila mijenja kada se osjete simptomi potrošenosti lamele, a pri tome se plivajući prekontroliše i samo po potrebi zamijeni. Kod automobila koji nemaju plivajući nego fiksni, neki ljudi u kompletu mijenjaju sve jer nije preskupo - dok drugi rade isto kao prethodno opisani slučaj.
Istina je da je plivajući višestruko skuplji od fiksnog zamajca.![]()
Evo malo sam gledao set za mene je nekih 240 KM
Nije baš.. lamela na najmanjem mogućem autu može se sjebati nakon 1000km ako vozi neko ko ne zna da vozi. Slično i sa zamajcem.direstraits0078 wrote:Kod tebe ne moze ni lamelu potrositi kako treba, a zamajca s duplom masom nema iz istog razloga: nema konja i momenta.Leon16v wrote:Evo jedno malo glupo pitanje, maloprije sa nekim drugom raspravljam, kaze otislo mu kvacilo pa platio dosta nesto, i reko ma svima nam je tako![]()
Kaze nije, kod tebe nema plivajuci zamajac pa je puno jeftinije, pa moze li mi neko objasniti kako to funkcionise, mijenjam samo lamelu ako ode ili šta već ?
1.5 dci 65
Hvala
A također, nije baš da se zamajci sa duplom masom (kod nas popularno 'plivajući') postavljaju na 'jača auta' a ne postavljaju na 'slabija'. Moja prošla Fiesta je imala plivajući i bio je zreo za zamjenu nakon cca. 180000km.
-
direstraits0078
- Posts: 5231
- Joined: 22/12/2011 14:41
#6019 Re: Pitamo Mehanicare ?
Koliko ks i koliko Nm je fiestica imala? Mislim da je bilo malo vise ks, ako nista Nm kod fiestice. 
Clio sa 65 ks nema DMF.
Clio sa 65 ks nema DMF.
-
kB27
- Posts: 2954
- Joined: 17/02/2016 17:46
#6020 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ne kažem da Clio ima, stvarno ne znam.direstraits0078 wrote:Koliko ks i koliko Nm je fiestica imala? Mislim da je bilo malo vise ks, ako nista Nm kod fiestice.
Clio sa 65 ks nema DMF.
Fiesta je 1.4TDCi, 50kW (68ks čini mi se) - imala plivajući. Sad imam sličnu Fiestu, isti motor samo par godina novija, za nju mi svi majstori kažu da se ne može 100% pouzdano znati dok se ne rastavi i provjeri.
-
Muuky
- Posts: 646
- Joined: 04/11/2011 10:53
#6021 Re: Pitamo Mehanicare ?
Novi problem .
Bord komp mi ne pokazuje koliko imam do pumpe tj. One crtice
Pokusao sam skidati klemu da reset al nista ?
Bord komp mi ne pokazuje koliko imam do pumpe tj. One crtice
Pokusao sam skidati klemu da reset al nista ?
-
direstraits0078
- Posts: 5231
- Joined: 22/12/2011 14:41
#6022 Re: Pitamo Mehanicare ?
Taj 1.4 tdci je interesantan s tim DMF-om. Mislim da ima DMF ako ima ESP, ili tako nesto.
-
kB27
- Posts: 2954
- Joined: 17/02/2016 17:46
#6023 Re: Pitamo Mehanicare ?
To sam također čuo, možda čak od tebe jer sam negdje ovdje na forumu pitao.direstraits0078 wrote:Taj 1.4 tdci je interesantan s tim DMF-om. Mislim da ima DMF ako ima ESP, ili tako nesto.
Prošla Fiesta (2003.) je imala DMF a sigurno nije imala ESP. Ova sad nema ESP, a za DMF ne znam.
-
direstraits0078
- Posts: 5231
- Joined: 22/12/2011 14:41
#6024 Re: Pitamo Mehanicare ?
Joj, dobro si, vidim ja nesto mi poznato.kB27 wrote:To sam također čuo, možda čak od tebe jer sam negdje ovdje na forumu pitao.direstraits0078 wrote:Taj 1.4 tdci je interesantan s tim DMF-om. Mislim da ima DMF ako ima ESP, ili tako nesto.
Prošla Fiesta (2003.) je imala DMF a sigurno nije imala ESP. Ova sad nema ESP, a za DMF ne znam.
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#6025 Re: Pitamo Mehanicare ?
dodaj na to, da ima isti problem sa PODLOSKAMA dizni ko i njegov veci brat
al je upaljac
al je upaljac
