piupiu wrote:
Nije valjda da ti je žao osnivača Odeljenja za zaštitu naroda? Ne mogu da vjerujem. Pa on je bio mozak i poluga instrumenata represije... Djilas je bio pametan čiko. Izmedju njih dvojice ja ipak biram najzgodnijeg komandanta jedne proleterske... vidi ga —
ki olivudski glumac.

Koča je bio izuzetno interesantan čovjek. Bio je prijatelj s mojim didom, bili su zajedno na Sutjesci... Intelektualac, kozmopolita... i on se u neko doba misteriozno povukao.
Cuj, bilo represije u Titovoj Jugoslaviji?

I cuj ovo "Titovoj" ... nesto kao
Saudijskoj Arabiji.
Nije to bila poenta. Ima jedna slika iz Drvara, ne trazi mi se sada. Nekih 6-7 ljudi iz Vrhivne komande, s Titom. Osnivaci pokreta otpora, stari fanaticni komunisti, ljudi sa stomakom od celika, srcem velikim kao Zemlja ... Samo dvojica su dozivjeli smrt ili penziju. Svi ostali su bili fizicki ili politicki uklonjeni.
Kada se vlast drzi na nacin na koji je to radio Broz, onda je jedna od prvih stvari koje uradis kad osiguras vlast, da uklonis najjace od onih koji su ti pomogli da tu vlast dobijes.
Nista neuobicajeno. Svi nacionalni predvodnici pokreta za oslobodjenje kasnije, neki od njenih veoma bliski Brozu, su isto to radili.
Nije bilo snage ni vizije da se pogleda dalje od "Ja". I zato danas imamo postkolonijalne zemlje ovakvim kakve jesu.
E. Said je dosta pisao o ovom fenomenu.
A sto se tice Rankovica ... nije njega Broz uklonio dok je ubijao nekoliko stotina sandzackih Bosnjaka i po nekima oko 1000 Albanaca na Kosovu.
Uklonio ga je kad je postao "prvi u komunistickih Srba" i po nekima "jedini moguci Titov nasljednik". Previse ojacao baja.