Za anale ovo tvoje izlaganje, kao i kontekst upotrebljeni.cetmi wrote:Dijete drago, vidi se da si neiskusan. Ja sam bio 1993. godine u Srebrenici. Kada iza sebe imaš porodicu kojoj može svašta da se desi, niko nikad ne pomišlja na povlačenje. Mi smo vodili neprestane borbe puna dva mjeseca i zbog nedostatka MTS-a se povlačili dok smo imali gdje, kada su četnici jednog dana uspjeli nakratko zauzeti Pribićevac, nakon 3,4 dana je Mladić pristao na demilitarizaciju, jer je vidio da ne može zauzeti Srebrenicu, a kasnije je to i sam priznao. U Srebrenici je bilo ukupno oko 40.000 ljudi.Klavikula wrote:izgleda da je na pomolu dogovor izmedju Vlade i FSA (ono sto je od nje ostalo). ovo je moguce objasnjenje ne zauzimanja ostatka grada Homsa od strane SAA, a ne njena nesposobnost, kao sto nekiuporno isticu, bez ikakvog osnova.
Robert Fisk, Independent
dakle, poprilicno je sigurno da se FSA raspada, ako je ikad i postojala. dio ide na stranu Al Qaide, dio na stranu Vlade. ako do ovog zaista i dodje, bice to jos jedan dokaz da je Assad jako mudar i sposoban covjek
U Homsu se nalazi 400.000 ljudi prema podacima koje ja imam. Način kako su linije utvrđene govori da oni nemaju namjeru ni da se predaju niti da se povuku. Iz iskustva stečenog u okruženju ti garantujem da sirijski kasapin neće slomiti Homs. Režim vrlo dobro zna da je Homs ključ svega i tamo jedino nema improvizacije, ali ni sa jedne strane. Tamo su linije odavno ukopane i postavljene, nema značajnijih pomjeranja od početka rata. U Homsu je počeo rat, u Homsu će početi i kraj rata. Oni sa režimom imaju loše iskustvo i u njihovo ime niko neće pregovarati.
Ove pregovore o kojima pričate zadnje dvije stranice kao da su se stvarno i desili možete okačiti mačku rep. U Siriji trenutno niko nema premoć, a u takvim okolnostima nema govora o postizanju mira. Pogledaj bilo koji rat i samo će ti se kazati. Tek kad jedna strana počne osjetno gubiti bitke, pa bude prinuđena da daje ustupke tad je moguć i mir. Bez ustupaka nema mira, a trenutno niko nije spreman da popusti.
Volio bih da se danas postigne mir, kao što sam volio da se isti kod nas desio 1993. godine, ali to u stvarnom životu ne ide tako. Nažalost, u Siriji će poginuti još bar 50.000 ljudi, vjerovatno će biti još monstruoznih zločina sa obadvije strane. Ali stvari trenutno stoje tako da onaj ko prvi sebi zabije odlučujući autogol, taj će izgubiti rat. Trenutno je rezultat takav da FSA ima gol prednosti. Ponovi li režim neki masovan zločin ili neku drugu glupost biće vrlo brzo uništen.
SAA ne ide na ruku ovaj početak objedinjavnaja jedinica. Kada sve te jedinice vide kolika je prednost napadati zajedno i organizirano biće režim u sve većim problemima.
Znam da ti silno navijaš za Bašara, ali on je sigurni gubitnik. Možda elita koja ga održava uspije da opstane, ali porodica Assad će morati napustiti Siriju zauvijek.
Koliko sam shvatio 400 000 stanovnika Homsa živi u okruženju (analogija!!) konstantno napadani od strane "diktatorskih" snaga i kojim prijeti sudbina....??
Osim tendencioznih i neutemeljenih analiza ovdje ni kapi vjerodostojnog ne vidjeh.
I kada bi mogli izostaviti ove nesuvisle analogije ...

