Sirija

Locked
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#5951 Re: Sirija

Post by Challenger__ »

- tvoj upis samo pokazuje da ne znaš, ili nećeš da znaš da je vlada pozvala na dijalog još na samom početku krize i da je taj poziv bio otvoren svo vrijeme. Poziv je bio upućen "prevarenim osobama" iz Sirije, kako ih naziva lucidini premijer Halki (sunit, btw), a ne mamlazu Ganiću iz Novog Pazara i sličnim pojavama širom svijeta;

- isto tako mogu da primjetim da krivo vrednuješ pozadinu ove inicijative. Ona je izraz snage vlade u Damasku, a ne njene slabosti.


Šta ćeš, tipovao si na hajvane, a hajvani k'o hajvani, gube, pa gube... :lol: :lol: :lol:
User avatar
AleksoMKD
Posts: 8156
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#5952 Re: Sirija

Post by AleksoMKD »

Ipak ima pregovora i to izgleda ozbiljnih http://www.independent.co.uk/voices/com ... 47615.html izmedju sekularnijeg dela FSA i Assadovaca.

The delegation made four points: that there must be an “internal Syrian dialogue”; that private and public properties must be maintained; that there must be an end to – and condemnation of – civil, sectarian, ethnic strife; and that all must work for a democratic Syria where the supremacy of law would be dominant. There was no demand – at least at this stage – for Assad’s departure.
____________________

For months now, pro-regime officials have explored how they might win the army defectors back to their side – and the growth of al-Nusra and other Islamist groups has certainly disillusioned many thousands of FSA men who feel that their own revolution against the government has been stolen from them. And in areas of Homs province, it is a fact that fighting between the FSA and the army has virtually ceased. In some government-held villages and towns the FSA are already present without being molested.

And the advantages to Assad are clear. If FSA men could be persuaded to return to the ranks of the regime’s army in complete safety, large areas of rebel-held territory would return to government control without a shot being fired. An army reinforced by its one-time deserters could then be turned against al-Nusra and its al-Qa’ida affiliates in the name of national unity.
User avatar
Co0l
Posts: 10551
Joined: 25/07/2010 20:02
Location: Kad i sam skontam javim vam

#5953 Re: Sirija

Post by Co0l »

Challenger__ wrote:- tvoj upis samo pokazuje da ne znaš, ili nećeš da znaš da je vlada pozvala na dijalog još na samom početku krize i da je taj poziv bio otvoren svo vrijeme. Poziv je bio upućen "prevarenim osobama" iz Sirije, kako ih naziva lucidini premijer Halki (sunit, btw), a ne mamlazu Ganiću iz Novog Pazara i sličnim pojavama širom svijeta;

- isto tako mogu da primjetim da krivo vrednuješ pozadinu ove inicijative. Ona je izraz snage vlade u Damasku, a ne njene slabosti. Šta ćeš, tipovao si na hajvane, a hajvani k'o hajvani, gube, pa gube... :lol: :lol: :lol:
Aha,svakodnevno ih pozivaju na dijalog tenkovima,avionima,artiljerijom,skadovima...a oni nece,pa nece.Sa 'teroristima' se ne pregovara,to svaka jaka vlada zna,a vlada u Damasku ne pravi razliku izmedju vojnika i civila sto dokazuje svakodnevnim masakrima a kamoli izmedju domacih i uvezenih osim u tim nekim propagandnim Halkijevim izjavama.Jedino ih jebe sto se prave namjere ogledaju u djelima a ne rijecima.
Dakle,jaka vlada ne pregovara sa protivnicima,unistava ih.Ako moze.Ovim je Damask samo pokazao da je i sam svjestan onog sto smo mi odavno svjesni-da ne moze.
Ali,kao sto rekoh,ne vjerujem da ce ista od ovoga biti ali bar sada imamo i potvrdu onih rijeci,cini mi se zamjenika sirijskog premijera od neki dan,da ni jedna strana nema snage za pobjedu.Doduse,i toga smo bili odavno svjesni ali nekima ocito malo duze treba da skontaju.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51204
Joined: 29/06/2011 23:39

#5954 Re: Sirija

Post by dječak sa šibicama »

Ako FSA (ili ono sto je ostalo od njih) polozi oruzje i postigne dogovor sa vladom u Damasku, pada cijela konstrukcija rusenja Assada, a bradonje ostaju izolirani kao teroristi i de facto i de jure, i u ocima medjunarodne zajednice.

Sto ce ga reci, slijedila bi efektna deratizacija.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#5955 Re: Sirija

Post by Challenger__ »

AleksoMKD wrote:Ipak ima pregovora i to izgleda ozbiljnih http://www.independent.co.uk/voices/com ... 47615.html izmedju sekularnijeg dela FSA i Assadovaca.

The delegation made four points: that there must be an “internal Syrian dialogue”; that private and public properties must be maintained; that there must be an end to – and condemnation of – civil, sectarian, ethnic strife; and that all must work for a democratic Syria where the supremacy of law would be dominant. There was no demand – at least at this stage – for Assad’s departure.
____________________

For months now, pro-regime officials have explored how they might win the army defectors back to their side – and the growth of al-Nusra and other Islamist groups has certainly disillusioned many thousands of FSA men who feel that their own revolution against the government has been stolen from them. And in areas of Homs province, it is a fact that fighting between the FSA and the army has virtually ceased. In some government-held villages and towns the FSA are already present without being molested.

And the advantages to Assad are clear. If FSA men could be persuaded to return to the ranks of the regime’s army in complete safety, large areas of rebel-held territory would return to government control without a shot being fired. An army reinforced by its one-time deserters could then be turned against al-Nusra and its al-Qa’ida affiliates in the name of national unity.
:thumbup:

Naravno. Razumne ljude za sto, zabludjele ovce kućama, lopove u zatvore a teroriste u zemlju ili van zemlje i kraj priče.
User avatar
Klavikula
Posts: 4962
Joined: 23/05/2012 12:36
Location: Sarajevo, Jugoslavija

#5956 Re: Sirija

Post by Klavikula »

aurora313 wrote:
Klavikula wrote:izgleda da je na pomolu dogovor izmedju Vlade i FSA (ono sto je od nje ostalo). ovo je moguce objasnjenje ne zauzimanja ostatka grada Homsa od strane SAA, a ne njena nesposobnost, kao sto nekiuporno isticu, bez ikakvog osnova.
Robert Fisk, Independent
dakle, poprilicno je sigurno da se FSA raspada, ako je ikad i postojala. dio ide na stranu Al Qaide, dio na stranu Vlade. ako do ovog zaista i dodje, bice to jos jedan dokaz da je Assad jako mudar i sposoban covjek :thumbup:
(a) Assad nije mudar i sposoban—bar nije bio kao student po sjecanjima drugih—ali je rezim dobro potkovan kadrovima koji su prosli istorijska iskustva u gusenju pobuna prije nekih 20 godina od oca mu Hafeza. Iskustva kao u S. Koreji.

(b) Nema sanse da ce se 'pobunjenici' povuci. Ima isuvise plijena za kojekakve islamisticke i mafijaske arkane i juke da ostanu i da namecu svoje trazeci materijalni interes. Naravno da pored stvarno postenih domacih boraca za prava tu ima i zatucanih budala iz Gornje Maoče ili kojekuda, koji misle da je ovo nekakav dzihad, ali sve se svodi ko će da izađe bogatiji iz svega ovoga. A uvijek postoji i treca strana koja ce ih potpomagati.
ako iole pratis rat u Siriji mozes primijetiti svu Assadovu mudrost i sposobnost. potezi kakvih se ne bi postidio ni najbolji. Vladimir Putin :thumbup:
User avatar
Klavikula
Posts: 4962
Joined: 23/05/2012 12:36
Location: Sarajevo, Jugoslavija

#5957 Re: Sirija

Post by Klavikula »

Challenger__ wrote:- tvoj upis samo pokazuje da ne znaš, ili nećeš da znaš da je vlada pozvala na dijalog još na samom početku krize i da je taj poziv bio otvoren svo vrijeme. Poziv je bio upućen "prevarenim osobama" iz Sirije, kako ih naziva lucidini premijer Halki (sunit, btw), a ne mamlazu Ganiću iz Novog Pazara i sličnim pojavama širom svijeta;

- isto tako mogu da primjetim da krivo vrednuješ pozadinu ove inicijative. Ona je izraz snage vlade u Damasku, a ne njene slabosti.


Šta ćeš, tipovao si na hajvane, a hajvani k'o hajvani, gube, pa gube... :lol: :lol: :lol:
jbg, moras ih razumiti. pro-americki nastrojeni forumasi gube i posljednjeg konja za utrku. ostaje im jedino Al Qaida, koju i sad podrzavaju, uveliko, al lakse reci da priznaju sekularni dio opozicije :D
kuleru :kiss:
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#5958 Re: Sirija

Post by Challenger__ »

Klavikula wrote: jbg, moras ih razumiti. pro-americki nastrojeni forumasi gube i posljednjeg konja za utrku. ostaje im jedino Al Qaida, koju i sad podrzavaju, uveliko, al lakse reci da priznaju sekularni dio opozicije :D
kuleru :kiss:
:lol:

Hej, Zis, nemoj tako. "Hu iz ju" forumaši imaju još jednog konja za trku




:thumbup:
User avatar
Co0l
Posts: 10551
Joined: 25/07/2010 20:02
Location: Kad i sam skontam javim vam

#5959 Re: Sirija

Post by Co0l »

Nadajte se samo da Maher nece saznat da mu buraz pregovara sa teroristima.Oba oka bi mu iskopo,namah :D
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#5960 Re: Sirija

Post by Kikibombona »

Co0l wrote:
To samo pokazuje kako pobunjenici i Damask smatraju svojim :D
Da se razumijemo,od ovog nema nista al pokazuje kako i sam rezim polako postaje svjestan svoje slabosti.Do jucer je krvnik trubio kako sa 'teroristima' nema dogovora a vidi sad ovo :lol:
A sta ako bude nesto? :D
Hoces li i dalje podrzavati pobunjenike?

Ako ovo upali Asadu, bice to maestralan potez. Umjereni pobunjenici su apsolutna manjina, ali sa njima na svojoj strani Asad bi konacno mogao skinuti sa vrata zapad i tako zavrsiti sa radikalnim islamistima.
User avatar
Cyrax
Posts: 2533
Joined: 13/06/2009 19:47
Location: Najveći bludnik grada Cikaga.

#5961 Re: Sirija

Post by Cyrax »

Svaki dogovor sirijskog naroda podrzavam da se ta klaonica zaustavi konacno. :thumbup:
Ali SIRIJSKOG, ne robijasa i djilkosa iz drugih zemalja.
User avatar
Co0l
Posts: 10551
Joined: 25/07/2010 20:02
Location: Kad i sam skontam javim vam

#5962 Re: Sirija

Post by Co0l »

Kikibombona wrote:
Co0l wrote:
To samo pokazuje kako pobunjenici i Damask smatraju svojim :D
Da se razumijemo,od ovog nema nista al pokazuje kako i sam rezim polako postaje svjestan svoje slabosti.Do jucer je krvnik trubio kako sa 'teroristima' nema dogovora a vidi sad ovo :lol:
A sta ako bude nesto? :D
Hoces li i dalje podrzavati pobunjenike?

Ako ovo upali Asadu, bice to maestralan potez. Umjereni pobunjenici su apsolutna manjina, ali sa njima na svojoj strani Asad bi konacno mogao skinuti sa vrata zapad i tako zavrsiti sa radikalnim islamistima.
Ja bih volio da bude,meni je licno vaznije da ubijanje prestane nego da pobjedi jedna ili druga strana.Samo,ako su umjereni pobunjenici apsolutna manjina onda bi prije njima to bio maestralan potez nego Asadu.A ako tako superioran rezim pregovara sa apsolutnom manjinom onda tu nesto ne stima.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#5963 Re: Sirija

Post by Kikibombona »

Co0l wrote: Ja bih volio da bude,meni je licno vaznije da ubijanje prestane nego da pobjedi jedna ili druga strana.Samo,ako su umjereni pobunjenici apsolutna manjina onda bi prije njima to bio maestralan potez nego Asadu.A ako tako superioran rezim pregovara sa apsolutnom manjinom onda tu nesto ne stima.
Rezim je sve samo ne superioran. Radikalni islamisti su nimalo lak protivnik, posebno radi pomoci zapada. Ako se nista znacajno ne promijeni, rat ce potrajati jos dvi, tri ili ko zna koliko godina.

Naravno, umjereni pobunjenici ce napraviti maestralan potez ako se dogovore sa Asadom. Na pobunjenickoj strani su ocigledno nebitni.

Asad ce ostvariti veliku stratesku pobjedu ako sklopi dogovor sa umjerenim pobunjenicima. Dovoljno je da dobije moralnu podrsku.
User avatar
Co0l
Posts: 10551
Joined: 25/07/2010 20:02
Location: Kad i sam skontam javim vam

#5964 Re: Sirija

Post by Co0l »

Kikibombona wrote:
Co0l wrote: Ja bih volio da bude,meni je licno vaznije da ubijanje prestane nego da pobjedi jedna ili druga strana.Samo,ako su umjereni pobunjenici apsolutna manjina onda bi prije njima to bio maestralan potez nego Asadu.A ako tako superioran rezim pregovara sa apsolutnom manjinom onda tu nesto ne stima.
Rezim je sve samo ne superioran. Radikalni islamisti su nimalo lak protivnik, posebno radi pomoci zapada. Ako se nista znacajno ne promijeni, rat ce potrajati jos dvi, tri ili ko zna koliko godina.

Naravno, umjereni pobunjenici ce napraviti maestralan potez ako se dogovore sa Asadom. Na pobunjenickoj strani su ocigledno nebitni.

Asad ce ostvariti veliku stratesku pobjedu ako sklopi dogovor sa umjerenim pobunjenicima. Dovoljno je da dobije moralnu podrsku.
Umjereni pobunjenici su sve samo ne nebitni :)Sto ovi kontakti i dokazuju-sa nebitnim se ne pregovara.Ali eto,i dalje mislim da dzaba raspravljamo o ovome i da prije nece nego da hoce biti nesto od ovoga.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#5965 Re: Sirija

Post by Kikibombona »

Co0l wrote:
Umjereni pobunjenici su sve samo ne nebitni :)Sto ovi kontakti i dokazuju-sa nebitnim se ne pregovara.Ali eto,i dalje mislim da dzaba raspravljamo o ovome i da prije nece nego da hoce biti nesto od ovoga.
Nebitni su na terenu. Ne smiju oni pisnuti od radikalnih islamista. Pa vidis da se nigdje ne spominju, niko ne zna za njih. Ahrar Sam, Liva Islam, Nusra, ISIL i dr. Oni su glavna snaga pobunjenika na terenu.

Ako Asad na svoju stranu pridobije umjerene, makar se radilo o ublehasima/foteljasima, dobit ce moralno pravo da nastavi jos zesci rat protiv 'terorizma'. Ako zapad prestane pomagati pobunjenike, izgubit ce sigurno.
User avatar
Co0l
Posts: 10551
Joined: 25/07/2010 20:02
Location: Kad i sam skontam javim vam

#5966 Re: Sirija

Post by Co0l »

Kikibombona wrote:
Co0l wrote:
Umjereni pobunjenici su sve samo ne nebitni :)Sto ovi kontakti i dokazuju-sa nebitnim se ne pregovara.Ali eto,i dalje mislim da dzaba raspravljamo o ovome i da prije nece nego da hoce biti nesto od ovoga.
Nebitni su na terenu. Ne smiju oni pisnuti od radikalnih islamista. Pa vidis da se nigdje ne spominju, niko ne zna za njih. Ahrar Sam, Liva Islam, Nusra, ISIL i dr. Oni su glavna snaga pobunjenika na terenu.

Ako Asad na svoju stranu pridobije umjerene, makar se radilo o ublehasima/foteljasima, dobit ce moralno pravo da nastavi jos zesci rat protiv 'terorizma'. Ako zapad prestane pomagati pobunjenike, izgubit ce sigurno.
Jest,al ako cemo citat samo Advance.U Alepu i Homsu i dalje imaju itekako znacajnu ulogu,isto tako i u iIdlibu.Osim toga ne treba ni trpati u isti kos recimo Nusru koja je povezana sa Al Kaidom i koju mahom cine stranci sa nekim drugim jedinicama koje jesu islamisticke po preovladjujucoj ideologiji ali nisu teroristicke i cine ih uglavnom Sirijci poput clanica SILF-a a cijim se clanovima smatraju i neki pripadnici FSA.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#5967 Re: Sirija

Post by Challenger__ »

Co0l wrote: Jest,al ako cemo citat samo Advance.U Alepu i Homsu i dalje imaju itekako znacajnu ulogu,isto tako i u iIdlibu.
Pa ova delegacija je došla upravo iz Alepa.
Kolumbo.

8-)
User avatar
Co0l
Posts: 10551
Joined: 25/07/2010 20:02
Location: Kad i sam skontam javim vam

#5968 Re: Sirija

Post by Co0l »

Challenger__ wrote:
Co0l wrote: Jest,al ako cemo citat samo Advance.U Alepu i Homsu i dalje imaju itekako znacajnu ulogu,isto tako i u iIdlibu.
Pa ova delegacija je došla upravo iz Alepa.
Kolumbo.

8-)
No shit,Sherlock :D,zato i kazem da tamo jos uvijek imaju znacajnu ulogu.
Al me je rezim razocaro,na sta spade kuca Petrovica...
User avatar
Herr Flick
Posts: 9075
Joined: 02/04/2012 13:00

#5969 Re: Sirija

Post by Herr Flick »

Izvjestaj o desavanjima u Siriji za 28-29 septembar sa Engleskim prevodom

User avatar
scooby_dooby_doo
Posts: 649
Joined: 18/01/2013 14:23
Location: Babin potok.

#5970 Re: Sirija

Post by scooby_dooby_doo »

scooby_dooby_doo wrote:Pod cijom kontrolom su gradovi Ildib i Alepp?
zna li neko?
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#5971 Re: Sirija

Post by Challenger__ »

scooby_dooby_doo wrote:
scooby_dooby_doo wrote:Pod cijom kontrolom su gradovi Ildib i Alepp?
zna li neko?
Sam grad Idlib je pod kontrolom vlade (SAA), a Alepo je podjeljene kontrole (jedan dio grada kontrolišu Kurdi) između vlade (SAA) i konglomerata pobunjenika i/ili terorista.

Mapa nije najnovija, ali, to je to otprilike.
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11829
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#5972 Re: Sirija

Post by japin_mutapi »

Kikibombona wrote: Naravno, umjereni pobunjenici ce napraviti maestralan potez ako se dogovore sa Asadom. Na pobunjenickoj strani su ocigledno nebitni.

Asad ce ostvariti veliku stratesku pobjedu ako sklopi dogovor sa umjerenim pobunjenicima. Dovoljno je da dobije moralnu podrsku.
što ne napravi taj maestalni potez i ne ostvari stratešku pobjedu prije dvije godine dok je još bilo vremena i nade za mir
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11829
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#5973 Re: Sirija

Post by japin_mutapi »

Kikibombona wrote: Nebitni su na terenu. Ne smiju oni pisnuti od radikalnih islamista. Pa vidis da se nigdje ne spominju, niko ne zna za njih. Ahrar Sam, Liva Islam, Nusra, ISIL i dr. Oni su glavna snaga pobunjenika na terenu.

Ako Asad na svoju stranu pridobije umjerene, makar se radilo o ublehasima/foteljasima, dobit ce moralno pravo da nastavi jos zesci rat protiv 'terorizma'. Ako zapad prestane pomagati pobunjenike, izgubit ce sigurno.
abdićevci
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11829
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#5974 Re: Sirija

Post by japin_mutapi »

dječak sa šibicama wrote:Ako FSA (ili ono sto je ostalo od njih) polozi oruzje i postigne dogovor sa vladom u Damasku, pada cijela konstrukcija rusenja Assada, a bradonje ostaju izolirani kao teroristi i de facto i de jure, i u ocima medjunarodne zajednice.

Sto ce ga reci, slijedila bi efektna deratizacija.
opet i još jednom i ponovo
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#5975 Re: Sirija

Post by Avetinho »

Challenger__ wrote:
scooby_dooby_doo wrote:
scooby_dooby_doo wrote:Pod cijom kontrolom su gradovi Ildib i Alepp?
zna li neko?
Sam grad Idlib je pod kontrolom vlade (SAA), a Alepo je podjeljene kontrole (jedan dio grada kontrolišu Kurdi) između vlade (SAA) i konglomerata pobunjenika i/ili terorista.

Mapa nije najnovija, ali, to je to otprilike.
Sta ti je konglomerat? Ja sam mislio sve ljudozderi.
Locked