- isto tako mogu da primjetim da krivo vrednuješ pozadinu ove inicijative. Ona je izraz snage vlade u Damasku, a ne njene slabosti.
Šta ćeš, tipovao si na hajvane, a hajvani k'o hajvani, gube, pa gube...
Aha,svakodnevno ih pozivaju na dijalog tenkovima,avionima,artiljerijom,skadovima...a oni nece,pa nece.Sa 'teroristima' se ne pregovara,to svaka jaka vlada zna,a vlada u Damasku ne pravi razliku izmedju vojnika i civila sto dokazuje svakodnevnim masakrima a kamoli izmedju domacih i uvezenih osim u tim nekim propagandnim Halkijevim izjavama.Jedino ih jebe sto se prave namjere ogledaju u djelima a ne rijecima.Challenger__ wrote:- tvoj upis samo pokazuje da ne znaš, ili nećeš da znaš da je vlada pozvala na dijalog još na samom početku krize i da je taj poziv bio otvoren svo vrijeme. Poziv je bio upućen "prevarenim osobama" iz Sirije, kako ih naziva lucidini premijer Halki (sunit, btw), a ne mamlazu Ganiću iz Novog Pazara i sličnim pojavama širom svijeta;
- isto tako mogu da primjetim da krivo vrednuješ pozadinu ove inicijative. Ona je izraz snage vlade u Damasku, a ne njene slabosti. Šta ćeš, tipovao si na hajvane, a hajvani k'o hajvani, gube, pa gube...![]()
![]()
AleksoMKD wrote:Ipak ima pregovora i to izgleda ozbiljnih http://www.independent.co.uk/voices/com ... 47615.html izmedju sekularnijeg dela FSA i Assadovaca.
The delegation made four points: that there must be an “internal Syrian dialogue”; that private and public properties must be maintained; that there must be an end to – and condemnation of – civil, sectarian, ethnic strife; and that all must work for a democratic Syria where the supremacy of law would be dominant. There was no demand – at least at this stage – for Assad’s departure.
____________________
For months now, pro-regime officials have explored how they might win the army defectors back to their side – and the growth of al-Nusra and other Islamist groups has certainly disillusioned many thousands of FSA men who feel that their own revolution against the government has been stolen from them. And in areas of Homs province, it is a fact that fighting between the FSA and the army has virtually ceased. In some government-held villages and towns the FSA are already present without being molested.
And the advantages to Assad are clear. If FSA men could be persuaded to return to the ranks of the regime’s army in complete safety, large areas of rebel-held territory would return to government control without a shot being fired. An army reinforced by its one-time deserters could then be turned against al-Nusra and its al-Qa’ida affiliates in the name of national unity.
ako iole pratis rat u Siriji mozes primijetiti svu Assadovu mudrost i sposobnost. potezi kakvih se ne bi postidio ni najbolji. Vladimir Putinaurora313 wrote:(a) Assad nije mudar i sposoban—bar nije bio kao student po sjecanjima drugih—ali je rezim dobro potkovan kadrovima koji su prosli istorijska iskustva u gusenju pobuna prije nekih 20 godina od oca mu Hafeza. Iskustva kao u S. Koreji.Klavikula wrote:izgleda da je na pomolu dogovor izmedju Vlade i FSA (ono sto je od nje ostalo). ovo je moguce objasnjenje ne zauzimanja ostatka grada Homsa od strane SAA, a ne njena nesposobnost, kao sto nekiuporno isticu, bez ikakvog osnova.
Robert Fisk, Independent
dakle, poprilicno je sigurno da se FSA raspada, ako je ikad i postojala. dio ide na stranu Al Qaide, dio na stranu Vlade. ako do ovog zaista i dodje, bice to jos jedan dokaz da je Assad jako mudar i sposoban covjek
(b) Nema sanse da ce se 'pobunjenici' povuci. Ima isuvise plijena za kojekakve islamisticke i mafijaske arkane i juke da ostanu i da namecu svoje trazeci materijalni interes. Naravno da pored stvarno postenih domacih boraca za prava tu ima i zatucanih budala iz Gornje Maoče ili kojekuda, koji misle da je ovo nekakav dzihad, ali sve se svodi ko će da izađe bogatiji iz svega ovoga. A uvijek postoji i treca strana koja ce ih potpomagati.
jbg, moras ih razumiti. pro-americki nastrojeni forumasi gube i posljednjeg konja za utrku. ostaje im jedino Al Qaida, koju i sad podrzavaju, uveliko, al lakse reci da priznaju sekularni dio opozicijeChallenger__ wrote:- tvoj upis samo pokazuje da ne znaš, ili nećeš da znaš da je vlada pozvala na dijalog još na samom početku krize i da je taj poziv bio otvoren svo vrijeme. Poziv je bio upućen "prevarenim osobama" iz Sirije, kako ih naziva lucidini premijer Halki (sunit, btw), a ne mamlazu Ganiću iz Novog Pazara i sličnim pojavama širom svijeta;
- isto tako mogu da primjetim da krivo vrednuješ pozadinu ove inicijative. Ona je izraz snage vlade u Damasku, a ne njene slabosti.
Šta ćeš, tipovao si na hajvane, a hajvani k'o hajvani, gube, pa gube...![]()
![]()
Klavikula wrote: jbg, moras ih razumiti. pro-americki nastrojeni forumasi gube i posljednjeg konja za utrku. ostaje im jedino Al Qaida, koju i sad podrzavaju, uveliko, al lakse reci da priznaju sekularni dio opozicije![]()
kuleru
A sta ako bude nesto?Co0l wrote:
To samo pokazuje kako pobunjenici i Damask smatraju svojim![]()
Da se razumijemo,od ovog nema nista al pokazuje kako i sam rezim polako postaje svjestan svoje slabosti.Do jucer je krvnik trubio kako sa 'teroristima' nema dogovora a vidi sad ovo
Ja bih volio da bude,meni je licno vaznije da ubijanje prestane nego da pobjedi jedna ili druga strana.Samo,ako su umjereni pobunjenici apsolutna manjina onda bi prije njima to bio maestralan potez nego Asadu.A ako tako superioran rezim pregovara sa apsolutnom manjinom onda tu nesto ne stima.Kikibombona wrote:A sta ako bude nesto?Co0l wrote:
To samo pokazuje kako pobunjenici i Damask smatraju svojim![]()
Da se razumijemo,od ovog nema nista al pokazuje kako i sam rezim polako postaje svjestan svoje slabosti.Do jucer je krvnik trubio kako sa 'teroristima' nema dogovora a vidi sad ovo![]()
Hoces li i dalje podrzavati pobunjenike?
Ako ovo upali Asadu, bice to maestralan potez. Umjereni pobunjenici su apsolutna manjina, ali sa njima na svojoj strani Asad bi konacno mogao skinuti sa vrata zapad i tako zavrsiti sa radikalnim islamistima.
Rezim je sve samo ne superioran. Radikalni islamisti su nimalo lak protivnik, posebno radi pomoci zapada. Ako se nista znacajno ne promijeni, rat ce potrajati jos dvi, tri ili ko zna koliko godina.Co0l wrote: Ja bih volio da bude,meni je licno vaznije da ubijanje prestane nego da pobjedi jedna ili druga strana.Samo,ako su umjereni pobunjenici apsolutna manjina onda bi prije njima to bio maestralan potez nego Asadu.A ako tako superioran rezim pregovara sa apsolutnom manjinom onda tu nesto ne stima.
Umjereni pobunjenici su sve samo ne nebitni :)Sto ovi kontakti i dokazuju-sa nebitnim se ne pregovara.Ali eto,i dalje mislim da dzaba raspravljamo o ovome i da prije nece nego da hoce biti nesto od ovoga.Kikibombona wrote:Rezim je sve samo ne superioran. Radikalni islamisti su nimalo lak protivnik, posebno radi pomoci zapada. Ako se nista znacajno ne promijeni, rat ce potrajati jos dvi, tri ili ko zna koliko godina.Co0l wrote: Ja bih volio da bude,meni je licno vaznije da ubijanje prestane nego da pobjedi jedna ili druga strana.Samo,ako su umjereni pobunjenici apsolutna manjina onda bi prije njima to bio maestralan potez nego Asadu.A ako tako superioran rezim pregovara sa apsolutnom manjinom onda tu nesto ne stima.
Naravno, umjereni pobunjenici ce napraviti maestralan potez ako se dogovore sa Asadom. Na pobunjenickoj strani su ocigledno nebitni.
Asad ce ostvariti veliku stratesku pobjedu ako sklopi dogovor sa umjerenim pobunjenicima. Dovoljno je da dobije moralnu podrsku.
Nebitni su na terenu. Ne smiju oni pisnuti od radikalnih islamista. Pa vidis da se nigdje ne spominju, niko ne zna za njih. Ahrar Sam, Liva Islam, Nusra, ISIL i dr. Oni su glavna snaga pobunjenika na terenu.Co0l wrote:
Umjereni pobunjenici su sve samo ne nebitni :)Sto ovi kontakti i dokazuju-sa nebitnim se ne pregovara.Ali eto,i dalje mislim da dzaba raspravljamo o ovome i da prije nece nego da hoce biti nesto od ovoga.
Jest,al ako cemo citat samo Advance.U Alepu i Homsu i dalje imaju itekako znacajnu ulogu,isto tako i u iIdlibu.Osim toga ne treba ni trpati u isti kos recimo Nusru koja je povezana sa Al Kaidom i koju mahom cine stranci sa nekim drugim jedinicama koje jesu islamisticke po preovladjujucoj ideologiji ali nisu teroristicke i cine ih uglavnom Sirijci poput clanica SILF-a a cijim se clanovima smatraju i neki pripadnici FSA.Kikibombona wrote:Nebitni su na terenu. Ne smiju oni pisnuti od radikalnih islamista. Pa vidis da se nigdje ne spominju, niko ne zna za njih. Ahrar Sam, Liva Islam, Nusra, ISIL i dr. Oni su glavna snaga pobunjenika na terenu.Co0l wrote:
Umjereni pobunjenici su sve samo ne nebitni :)Sto ovi kontakti i dokazuju-sa nebitnim se ne pregovara.Ali eto,i dalje mislim da dzaba raspravljamo o ovome i da prije nece nego da hoce biti nesto od ovoga.
Ako Asad na svoju stranu pridobije umjerene, makar se radilo o ublehasima/foteljasima, dobit ce moralno pravo da nastavi jos zesci rat protiv 'terorizma'. Ako zapad prestane pomagati pobunjenike, izgubit ce sigurno.
Pa ova delegacija je došla upravo iz Alepa.Co0l wrote: Jest,al ako cemo citat samo Advance.U Alepu i Homsu i dalje imaju itekako znacajnu ulogu,isto tako i u iIdlibu.
No shit,SherlockChallenger__ wrote:Pa ova delegacija je došla upravo iz Alepa.Co0l wrote: Jest,al ako cemo citat samo Advance.U Alepu i Homsu i dalje imaju itekako znacajnu ulogu,isto tako i u iIdlibu.
Kolumbo.
zna li neko?scooby_dooby_doo wrote:Pod cijom kontrolom su gradovi Ildib i Alepp?
Sam grad Idlib je pod kontrolom vlade (SAA), a Alepo je podjeljene kontrole (jedan dio grada kontrolišu Kurdi) između vlade (SAA) i konglomerata pobunjenika i/ili terorista.scooby_dooby_doo wrote:zna li neko?scooby_dooby_doo wrote:Pod cijom kontrolom su gradovi Ildib i Alepp?
što ne napravi taj maestalni potez i ne ostvari stratešku pobjedu prije dvije godine dok je još bilo vremena i nade za mirKikibombona wrote: Naravno, umjereni pobunjenici ce napraviti maestralan potez ako se dogovore sa Asadom. Na pobunjenickoj strani su ocigledno nebitni.
Asad ce ostvariti veliku stratesku pobjedu ako sklopi dogovor sa umjerenim pobunjenicima. Dovoljno je da dobije moralnu podrsku.
abdićevciKikibombona wrote: Nebitni su na terenu. Ne smiju oni pisnuti od radikalnih islamista. Pa vidis da se nigdje ne spominju, niko ne zna za njih. Ahrar Sam, Liva Islam, Nusra, ISIL i dr. Oni su glavna snaga pobunjenika na terenu.
Ako Asad na svoju stranu pridobije umjerene, makar se radilo o ublehasima/foteljasima, dobit ce moralno pravo da nastavi jos zesci rat protiv 'terorizma'. Ako zapad prestane pomagati pobunjenike, izgubit ce sigurno.
opet i još jednom i ponovodječak sa šibicama wrote:Ako FSA (ili ono sto je ostalo od njih) polozi oruzje i postigne dogovor sa vladom u Damasku, pada cijela konstrukcija rusenja Assada, a bradonje ostaju izolirani kao teroristi i de facto i de jure, i u ocima medjunarodne zajednice.
Sto ce ga reci, slijedila bi efektna deratizacija.
Sta ti je konglomerat? Ja sam mislio sve ljudozderi.Challenger__ wrote:Sam grad Idlib je pod kontrolom vlade (SAA), a Alepo je podjeljene kontrole (jedan dio grada kontrolišu Kurdi) između vlade (SAA) i konglomerata pobunjenika i/ili terorista.scooby_dooby_doo wrote:zna li neko?scooby_dooby_doo wrote:Pod cijom kontrolom su gradovi Ildib i Alepp?
Mapa nije najnovija, ali, to je to otprilike.