Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Locked
User avatar
hamza_sa
Posts: 1095
Joined: 25/02/2009 11:35

#5926 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by hamza_sa »

Pozdrav Pedja!

Danas sam gledao sjednicu kantonalne skupstine (izvini, ako nije napisano ispravno, mislim ne velika i mala slova) i najvecu paznju su mi privukla paznju poslanicka pitanja upucena misnistru Budimlicu, a u vezi bezbjednosti u kantonu kao i o stanju u policiji.

Posto Muhameda znam licno jos iz dana osnovne skole, a i zbog cinjenice da je tek preuzeo duznost odgovarajuceg ministra, necu ga licno kritikovati, ali njegovo izlaganje me je danas poprilicno iznenadilo. Kao sto Solakovic rece, izgledalo je kao da trazi pomoc od poslanika da mu pomognu u rjesavanju bezbjednosne situacije u Kantonu?!?!?!

Bez obzira sta odgovor na ovo pitanje bio, iskoristicu priliku da te pitam, a svakako ti ako hoces mozes kao poslanik da mu to pitanje i proslijedis.

Prije par dana, desila se je situacija da jedan lokalni serif ili ga nazovi kako god hoces, nakon pucanja u drugu osobu, samo nakon 2 mjeseca od dogadjaja, mojim ocima bude vidjen na slobodi. Automatski, slijedi poziv suprugi da kada izadje sa djetetom u setnju obrati paznju na kretanje, jer svi u naselju znamo gdje se ti serifi krecu i gdje bi moglo doci eventualno do pucnjave. Necu ga kriviti za to sto je doticni na slobodi. Za to je odgovorno pravosudje. Medjutim, krivim Budimlica iz razloga sto doticna osoba odmah po izlasku na slobodu hoda naoruzan, a policija ne poduzima nikakve korake. I ne samo da hoda naoruzan, vec odmah pocinje praviti probleme po naselju fizicki nasrcuci na druge.

Znam da si nemocan uciniti bilo sta po pitanju ovih problema, ali ako nista na sjednici koja bude tematska (barem je najavljena da ce biti) uputi pitanje ministru kako se ovo moze desavati?

Najtuznije je od svega sto se to desava u naselju gdje je odrastao.
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#5927 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

hamza sa

Moja jucerasnja intervencija/pitanje ministru Budimlicu je izazvala puno diskusija i postigla ono sto je bio moj cilj a to je tematska sjednica SKS o bezbjednosti u gradu. Situacija kojih vi opisujete je kako puno.(Upuca nekog u 9 sati, puste ga, upuca drugog u 12 sati...). Zaista mislim sve najbolje o Budimlicu i mislim da je on covjek koji - ako mu vlada i Skupstina - pomognu( daju ovlasti) moze reformisati nacin rada policije. Ono sto je vazno je da gradjani pocnu govoriti o problemima, imenom i prezimenom, bez straha i traziti od policije da radi svoj posao. Ja sam naravno spreman svaku cinjenicama potkrepljenu kritiku iznijeti na sjednici.

p.k.
maher
Posts: 499
Joined: 07/11/2003 00:00

#5928 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by maher »

pogresno je svesti problem bezbjednosti u gradu na policiju i ministra budimlica, policija je zadnja karika u lancu i kad to postane problem policije bojim se da je kasno...treba sprijeciti uzrocnike kriminala i nesigurnosti u gradu, a tu moraju biti zastupljena sva oblasti i to se tice svih ministarstava...
vi mozete svaki dan hapsiti lopove, ali dok postoje oni koji kupuju ukradene stvari novi lopovi ce se lako naci... zatvori su potrebni, ali oni nisu rjesenje problema....kladionice, kockarnice, nekompetentnost za obavljanje odredjenih poslova prave kriminalce i od ljudi za koje se nikad ne bi moglo pomisliti da bi mogli postati kriminalci...
ako je istina da 400 djece nije upisano u srednje skole uopste, imacemo 400 djece na ulicama...uz jos 400 onih koji su upisani u skole koje ih ne zanimaju...uz hiljade izostanaka i opravdanih i neopravdanih casova...gdje su ta djeca, gdje i s kim provode dan....
pa onda problem navijackih grupa...svjedoci smo da je veliki broj pucnjava, tuca, ranavanja, povreda upravo iz tih obracuna... ja klubovima ne bih dao marke od kantona dok ne rijese taj problem...od identifikacije i zabrane ulaska na stadione do stvaranja uslova na stadionima i organizacijama utakmica, a ne da je to samo problem policije i zastitara (kojima uzgred nekada ovakva situacija i odgovara jer zive od toga)....
pa onda mediji....bojim se da svaka medijska paznja koja se posveti kriminalu ustvari reklama za isti...jer mnogi od tih mladih zele publicitet...uradice sve da se cuje za njega...sinoc recimo komentator poziva navijace na ulice sarajeva...ne mozemo kriviti djecu koja na tv cuju da bi bilo lijepo da izadju na ulice, zaustave saobracaj, blokiraju grad, prave stetu, napiju se, pobiju se, ne vodeci racuna da mozda ne zanima svakoga to sto su zeljo i sarajevo pobijedili, sto hitna pomoc negdje nece moci proci,...da li to znaci da poslije svake utakmice se moze praviti haos po gradu...
znaci, baviti se uzrocima a ne posljedicama i otvoriti cetvore oci ako se krenu u reformu policije...podrska ministru, ali bojim se da ipak nema dovoljno iskustva i neka ne lomi preko koljena...
User avatar
dalajlama2011
Posts: 17
Joined: 21/07/2011 22:37

#5929 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by dalajlama2011 »

Zašto izbaciste onog Merdana iz stranke?
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#5930 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

dalajlama

Ne znam o kome (niti o cemu) se radi.
Takvu vrstu odluke moze donijeti samo opstinski odbor kojem je clan pripadao.

p.k.
User avatar
dalajlama2011
Posts: 17
Joined: 21/07/2011 22:37

#5931 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by dalajlama2011 »

Jasmin Merdan kandidat za gradonacelnika Vogosce.
Bio je clan vaše stranke.
User avatar
dalajlama2011
Posts: 17
Joined: 21/07/2011 22:37

#5932 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by dalajlama2011 »

To ti je onaj antivehábija sa djingla odmah iza Bajica kako ne znaš


http://www.youtube.com/watch?v=uBBavzLslU8
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#5933 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

Naravno, sjecam se i znam Jasmina.
User avatar
dalajlama2011
Posts: 17
Joined: 21/07/2011 22:37

#5934 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by dalajlama2011 »

Sjecam se i ja.
User avatar
hamza_sa
Posts: 1095
Joined: 25/02/2009 11:35

#5935 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by hamza_sa »

Pozdrav Pedja!

Samo da ti se zahvalim i pruzim punu podrsku zbog prijedloga Zakona o negiranju genocida i kaznjavanju onih koji to rade.

Svaka cast!
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#5936 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by poznanik »

hamza_sa wrote:Pozdrav Pedja!
Samo da ti se zahvalim i pruzim punu podrsku zbog prijedloga Zakona o negiranju genocida i kaznjavanju onih koji to rade.
Svaka cast!
Pridružujem se čestitkama, s pitanjem za pokretanje inicijative za donošenje Zakona o porijeklu imovine?
User avatar
Boom71
Posts: 948
Joined: 26/08/2008 10:34
Location: Kovacici

#5937 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Boom71 »

Pedja,svaka cast!

:)
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#5938 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by ReD aka Socijalista »

Pedja jel tacno da ces u SDP? :D
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#5939 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by KatarinaKosaca »

Da li se ima namjera prvenstveno sa strankama lijevice (SDU), oformiti zajednički oporbeni blok na jedinstvenim načelima, između ostalog, evo i pomenuti zakon o porijeklu imovine? Oporba je razjedinjena, rasitnjena, a dobra oporba i te kako korigira i vlast. Dakle, svima nam je u interesu :razz:
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#5940 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

Hvala na podrsci za danasnju inicijativi.
Vrlo sam sretan da je to bila nasa prva inicjativa na federalnom nivou i da ce ratni zlocini i zlocini
postati predmet zakona i sudova a ne politickog "svadjanja" i "zauzimanja strana".

Posto smo i na kantonu a i na prosloj sjednici Doma naroda, trazili da se u kaznenim odredbama zakona
o koncesiji mora, kao prva kaznena mjera uvesti oduzimanje imovine koja je stecena krsenjem zakona, pa administrativna zabrana aplikaciranja za koncesije, pa onda na sve to teska novcana kazna - mislim da mozete pretpostaviti kakav je nas stav o zakonu koji spominjete.

p.k.
User avatar
tbv
Posts: 882
Joined: 19/12/2010 14:46
Location: _______________
Contact:

#5941 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by tbv »

Pedja Kojovic wrote:Hvala na podrsci za danasnju inicijativi.
Vrlo sam sretan da je to bila nasa prva inicjativa na federalnom nivou i da ce ratni zlocini i zlocini
postati predmet zakona i sudova a ne politickog "svadjanja" i "zauzimanja strana".

Posto smo i na kantonu a i na prosloj sjednici Doma naroda, trazili da se u kaznenim odredbama zakona
o koncesiji mora, kao prva kaznena mjera uvesti oduzimanje imovine koja je stecena krsenjem zakona, pa administrativna zabrana aplikaciranja za koncesije, pa onda na sve to teska novcana kazna - mislim da mozete pretpostaviti kakav je nas stav o zakonu koji spominjete.

p.k.
da li cete tu inicjativu predstaviti i u tzv. RS, jer mislim da je u tom entitetu takvo nesto potrebnije?
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#5942 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

tbv

Mi bismo najvise voljeli kada bi "platformasi" ovo rjesenje primjenili na citavu BiH.
Tamo gdje imamo predstavnike mi smo pokusali - u KS (neuspjesno) u Domu narodu (izgleda uspjesno)
Mediji su "pogresno" prenijeli nasu inicijativu u smislu da su je ogranicili na negiranje genocida, dok originali tekst i prijedlog clana zakona govori o zabrani negiranja, minimiziranja i trivijaliziranja genocida, ratnih zlocina i ratnih zlocinaca - djela i ljudi koji su tako okvalifikovani presudama medjunarodnih i domacih sudova. (Nisu politicari u RS-u eksluzivni krsioci ovog buduceg clana krivicnog zakona).


p.k.
User avatar
tbv
Posts: 882
Joined: 19/12/2010 14:46
Location: _______________
Contact:

#5943 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by tbv »

Pedja Kojovic wrote:tbv

Mi bismo najvise voljeli kada bi "platformasi" ovo rjesenje primjenili na citavu BiH.
Tamo gdje imamo predstavnike mi smo pokusali - u KS (neuspjesno) u Domu narodu (izgleda uspjesno)
Mediji su "pogresno" prenijeli nasu inicijativu u smislu da su je ogranicili na negiranje genocida, dok originali tekst i prijedlog clana zakona govori o zabrani negiranja, minimiziranja i trivijaliziranja genocida, ratnih zlocina i ratnih zlocinaca - djela i ljudi koji su tako okvalifikovani presudama medjunarodnih i domacih sudova. (Nisu politicari u RS-u eksluzivni krsioci ovog buduceg clana krivicnog zakona).


p.k.
hvala na odgovoru,

samo mi nije jasno da niko u tzv. RS nema kicme da pokrene nesto slicno, jer mislim i kad bi tzv. platformasi pokusali da to proture na nivo BiH iz tzv. RS bi to bilo ocijenjeno kao nametanje ili provokacija, a kad bi i proslo bilo bi ocijenjeno kao preglasavanje nekog... sto je u stvari cetnicka politika svih ovih godina, a koja ima podrsku vecine srpskog naroda, sto je najzalosnije...

imam jos jedno pitanje; htjeli mi to priznati ili ne, veliki broj gradjana BiH zivi u internetskoj izolaciji zbog ekonomskih razloga i sl., ali i u medijskoj blokadi, jer se samo pripovjeda ono sto centrala dozvoli - da li vi, mislim na stranku u cijelosti, radite na ikakvom razbijanju te monotone slike, da li idete medju obicne gradjane koje politika niti interesuje, niti znaju za koga da glasaju, a veliki broj od njih uopce ne izlazi na glasanje, jer se boji da ce mu biti jos gore?
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#5944 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Corto Maltese »

Peđa, kad narod ovdje pročita "Zakon o zabrani negiranja genocida" uglavnom pomisli "Zakon o zabrani negiranja genocida u Srebrenici". Međutim, kao što se zakon koji kažnjava ubistvo odnosi na svako ubistvo, a ne samo na jedno određeno ubistvo (posebnim slučajevima se bave, i presude donose sudovi a ne zakonodavci), tako se i zakon koji se bavi zabranom negiranja genocida, po prirodi stvari odnositi na genocid kao djelo te zabranjuje negiranje svakog genocida koji je prepoznat i priznat od strane odgovarajućih institucija. Kako je zakonodavac zamislio regulisati odnos, recimo prema genocidu nad Jermenima, koji po Ankari ne postoji, a po Američkom Kongresu postoji? Da ne bude - ako ga negiraš na Turskom halal ti, ali progovoriš li Engleski dobro se čuvaj! Ili je ideja da se ovdje bavimo samo domaćim genocidima?
Ovo je jedna od onih situacija kada stvar od početka mora biti urađena kako valja, a ako to nije moguće onda je treba ostaviti za kasnije. Ovakav zakon ne može biti lokalna stvar, a po svojoj prirodi nije nešto što se može gurati odozdo prema gore. Donošenje zakona samo na federalnom nivou će dovesti do još jednog kompromitovanje dobre ideje neodgovarajućom realizacijom.
A kad smo već kod negiranja genocida, postoje različita rješenja i načini borbe. Recimo u Švicarskoj su presude negatorima genocida u Srebrenici donesene na osnovu njihovog zakona protiv rasizma:
http://www.e-novine.com/svet/svet-vesti ... -delo.html
Možda bi guranje takvog zakona imalo bolju šansu da bude usvojeno na državnom nivou?
User avatar
tbv
Posts: 882
Joined: 19/12/2010 14:46
Location: _______________
Contact:

#5945 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by tbv »

@Corto Maltese
jel to ono - sto jednostavno kad moze komplikovano? vazno da se srusi svaka dobra ideja i da se genocid u BiH sroza na poredjenje, da izgubi svoje znacenje tako da zakon nema ni potrebe da bude donesen :-)
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#5946 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by poznanik »

tbv wrote:@Corto Maltese
jel to ono - sto jednostavno kad moze komplikovano? vazno da se srusi svaka dobra ideja i da se genocid u BiH sroza na poredjenje, da izgubi svoje znacenje tako da zakon nema ni potrebe da bude donesen :-)
Možda je @Corto u pravu. Kako je moguće nekom zabraniti da iznosi svoje mišljenje, da javno kaže da genocid nije genocid, već masovno ubistvo. Kako možemo nekom zakonom zatvarati usta da ne čujemo misao koja nam smeta i koja nas boli... :-? Zar ne postoji drugi način za kažnjavanje drskosti i bezobrazluka :x

Mogli bi sutra tražiti i kažnjavanje ljudi zbog krivog pogleda, osmijeha na sahrani, i drugih radnji protivnih moralnim vrijednostima drugih. Zar takve sankcije protiv počinioca ne bi imale težinu kao kod verbalnog delikta, kojeg smo davno odbacili? :(

Uostalom, i ako federalna strana usvoji sličan zakon, kako ga sprovesti na suprotnoj entitetskoj strani :? Možda čekajući u grmu i vrebajući počinioca kad pređe međuentitetsku liniju :-)
User avatar
Skijaš
Posts: 13882
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#5947 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Skijaš »

poznanik wrote:
tbv wrote:@Corto Maltese
jel to ono - sto jednostavno kad moze komplikovano? vazno da se srusi svaka dobra ideja i da se genocid u BiH sroza na poredjenje, da izgubi svoje znacenje tako da zakon nema ni potrebe da bude donesen :-)
Možda je @Corto u pravu.
U pravu je kad kaže da ovo treba uraditi pametno, napraviti listu od 15-20 pitanja koja bi mogla biti sporna, od kojih je jedno i ovo vezano za genocid nad Jermenima i onda ih riješiti prije nego što se krene dalje.
Kako je moguće nekom zabraniti da iznosi svoje mišljenje, da javno kaže da genocid nije genocid, već masovno ubistvo. Kako možemo nekom zakonom zatvarati usta da ne čujemo misao koja nam smeta i koja nas boli... :-? Zar ne postoji drugi način za kažnjavanje drskosti i bezobrazluka :x
Ne postoji.

U svakom slučaju, podrška Našoj Stranci :thumbup:
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#5948 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

Mi smo se djelom i zbog argumenata koje spominjete odlucili na prosirenje a ne na novi clan zakona.
Mi se nadovezujemo na clan krivicnog zakona BiH koji govori o izazivanju narodne i vjerske mrznje i prosirujemo ga stavom 2. - sada po sjecanju pisem - ko djelo iz stava 1. ucini negiranjem, minimiziranjem...itd.
Osim toga u tzv. dodatnom protokolu evropskog zakona o rasnoj mrznji i ksenofobiji u kojem se govori o internet kriminalu takodje se regulise ova materija i spominje genocid.
Sve u svemu. Na prijedlogu smo radili sa ustavno pravnim ekspertima.
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#5949 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Corto Maltese »

Pedja Kojovic wrote:Mi smo se djelom i zbog argumenata koje spominjete odlucili na prosirenje a ne na novi clan zakona.
Mi se nadovezujemo na clan krivicnog zakona BiH koji govori o izazivanju narodne i vjerske mrznje i prosirujemo ga stavom 2. - sada po sjecanju pisem - ko djelo iz stava 1. ucini negiranjem, minimiziranjem...itd.
Osim toga u tzv. dodatnom protokolu evropskog zakona o rasnoj mrznji i ksenofobiji u kojem se govori o internet kriminalu takodje se regulise ova materija i spominje genocid.
Sve u svemu. Na prijedlogu smo radili sa ustavno pravnim ekspertima.
Postoji li negdje link na prijedlog zakona? Sinoć sam pokušao da ga nađem na vašoj web stranici, ali nisam uspio.
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#5950 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

corto

Na sljedecoj sjednici Doma naroda ministarstvo pravde je zaduzeno da prihvati nasu ili iznese svoju formulaciju.

p.k.
Locked