Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#5901 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by condy »

kB27 wrote:
condy wrote:
530i wrote:Mannol najjeftinije jebi ga! Shell skupo, 15+ maraka litar.
Uvijek kad idu na jeftinije izadje ih na kraju tri puta skuplje.
Često da, ali ne nužno. Za moje auto je prva preporuka Ford Formula F 5W30 ulje koje je 12KM/l (a 'vani', npr. u Srbiji i ispod 10KM/l) - što je skoro pa najjeftinije što ima na tržištu.

E sad drugi par cipela je što ga je kod nas gotovo nemoguće naći, ali uspio sam nekim čudom. :mrgreen:
Okey ali to se rijetko desava. Ne znam koja je cijena ovog mannol ulja koje je sipao ali znam da ga shell ili castrol ne bi izasao vise od 60 KM. Uljni filter oko 8 KM, pa nije to sad neka cijena da treba gledat da ustedis 20 KM. Potrosis to u kafani ko od sale :mrgreen:
kB27
Posts: 2954
Joined: 17/02/2016 17:46

#5902 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kB27 »

condy wrote: Okey ali to se rijetko desava. Ne znam koja je cijena ovog mannol ulja koje je sipao ali znam da ga shell ili castrol ne bi izasao vise od 60 KM. Uljni filter oko 8 KM, pa nije to sad neka cijena da treba gledat da ustedis 20 KM. Potrosis to u kafani ko od sale :mrgreen:
Upravo to krenuh kucati, 20KM godišnje za auto od 12 milja je... tako da ti 'dobronamjerni' savjeti 'majstora' su smješni. 4l Castrola, dok sam ga koristio, su me koštala 59KM - provjereno nije kopija.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#5903 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by condy »

kB27 wrote:
condy wrote: Okey ali to se rijetko desava. Ne znam koja je cijena ovog mannol ulja koje je sipao ali znam da ga shell ili castrol ne bi izasao vise od 60 KM. Uljni filter oko 8 KM, pa nije to sad neka cijena da treba gledat da ustedis 20 KM. Potrosis to u kafani ko od sale :mrgreen:
Upravo to krenuh kucati, 20KM godišnje za auto od 12 milja je... tako da ti 'dobronamjerni' savjeti 'majstora' su smješni. 4l Castrola, dok sam ga koristio, su me koštala 59KM - provjereno nije kopija.
Upravo to je poenta cijele price :thumbup:
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1797
Joined: 11/06/2011 07:36

#5904 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Kiki_Musampa »

Selenia ,17,50 KM, i godinu danq nisam kapi dosuo...

Sent from mTalk
zdruzdjo
Posts: 5921
Joined: 16/08/2009 00:27

#5905 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zdruzdjo »

Vrlo riskantno stavljati neko "obicno" neprilagodjeno ulje u auto sa turbinom. Dosta sam citao o tome jer mi je ovo sada prvo auto u zivotu sa turbinom.
Bas se rizikuje puno.
Ja sam gatao isto tako. Ovo, ono, broj, ovaj onaj.....fiat stilo jtd.
Na kraju "castrol edge 5w40" i mirna bosna.
Sad sam na nekih 9000 od zamjene i cini mi se da nije ni maklo od sipanja.
Ne vjerujem da cu mjenjati. Trebalo bi seleniu da sipam. Medjutim sve one oznake i brojevi su se poklopili. Fakat ne padam na te price elf-renault, selenia-fiat.....ne placam te vrste "poreza".

Uvijek ali uvijek u zivotu za sva auta koja sam imao sam ja kupovao ulje i filtere i nosio majstorima da zamjenim. Uvijek sam tu dok ide zamjena. I uvijek kupim malkice ulja vise. Sigurnije ga je imati. Baciti se nece.

OBAVEZNO PROMJENI MAJSTORA.
Nefs-i Mulhima
Posts: 608
Joined: 07/01/2013 23:18

#5906 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Nefs-i Mulhima »

zdruzdjo wrote:Vrlo riskantno stavljati neko "obicno" neprilagodjeno ulje u auto sa turbinom. Dosta sam citao o tome jer mi je ovo sada prvo auto u zivotu sa turbinom.
Bas se rizikuje puno.
Ja sam gatao isto tako. Ovo, ono, broj, ovaj onaj.....fiat stilo jtd.
Na kraju "castrol edge 5w40" i mirna bosna.
Sad sam na nekih 9000 od zamjene i cini mi se da nije ni maklo od sipanja.
Ne vjerujem da cu mjenjati. Trebalo bi seleniu da sipam. Medjutim sve one oznake i brojevi su se poklopili. Fakat ne padam na te price elf-renault, selenia-fiat.....ne placam te vrste "poreza".

Uvijek ali uvijek u zivotu za sva auta koja sam imao sam ja kupovao ulje i filtere i nosio majstorima da zamjenim. Uvijek sam tu dok ide zamjena. I uvijek kupim malkice ulja vise. Sigurnije ga je imati. Baciti se nece.

OBAVEZNO PROMJENI MAJSTORA.
Meni bilo najlakse sileniu, izletila mi "povoljno"... WR 5w40 za 15KM po litru, a imali samo po 2l limeno pakovanje pa nosam litru i nesta onako (kupio 6l)... tamam za sljedeceg servisa :lol:

Inace zna li iko kako provjeriti da li je orginal u pitanju ulje? Da li postoji neki mehanizam ovo ono?
Enticer
Posts: 723
Joined: 21/12/2004 13:44
Location: Sarajevo

#5907 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Enticer »

kB27 wrote:Teško, đe gori? :)
Ma gorilo je, a gori i sad samo zbog drugih obaveza nisam stigao rjesavati. Na Sharanu iz motora cuje se neki cudan zvuk, nesto tapka, drnda... moram narednih dana vidjeti sa majstorom sta je u pitanju. U nedjelju mi je trebao mehanicar, al sam odgodio rjesavanje problema.
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#5908 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mirzet87sa »

Koristim i ja castrol edge 5w40, od servisa do servisa kapi ulja ne dospem.. cudi me da vam trosi toliko
User avatar
mad_max_ba
Posts: 26645
Joined: 21/08/2015 12:42
Location: Tamni Vilajet

#5909 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mad_max_ba »

Ma dajte ljudi sa ovim ulje.......
Kao što piše i koja je specifikacija ulja predviđena, u knjižici, isto tako piše i koja je normalna potrošnja ulja.
Ja sam osto :shock: kad sam vidio da je normalna potrošnja 6 deca na 1000 km na Astri, 1 l za Mercedesa Vitu isto na 1000 km. Nisam imao priliku gledati na drugim brandovima auta.
Jbg ovo se kladio i izgubio :lol: :lol: :lol:

A obavezno sipati ulje sa specifikacije u knjižici.
zdruzdjo
Posts: 5921
Joined: 16/08/2009 00:27

#5910 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zdruzdjo »

Ama normalno je da potrosi svako auto odredjenu kolicinu ulja na xx kilometra. Ja sam rekao da "cini mi se nije potrosio nista"
Ali je logicna stavka da ce auto sigurno potrositi vise ulja ako je isto neadekvatno ili nekvalitetno. U tu jednacinu jos ukljucis starost auta, stanje motora, stil voznje, uslovi voznje i moze ta cifra potrosnje otici i daleko gore.
O eventualnim kvarovima usljed toga svega ne treba ni pricati.
kB27
Posts: 2954
Joined: 17/02/2016 17:46

#5911 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kB27 »

mad_max_ba wrote:Ma dajte ljudi sa ovim ulje.......
Kao što piše i koja je specifikacija ulja predviđena, u knjižici, isto tako piše i koja je normalna potrošnja ulja.
Ja sam osto :shock: kad sam vidio da je normalna potrošnja 6 deca na 1000 km na Astri, 1 l za Mercedesa Vitu isto na 1000 km. Nisam imao priliku gledati na drugim brandovima auta.
Jbg ovo se kladio i izgubio :lol: :lol: :lol:

A obavezno sipati ulje sa specifikacije u knjižici.
Vjerovatno na 10000km, ne 1000km? :?
User avatar
mad_max_ba
Posts: 26645
Joined: 21/08/2015 12:42
Location: Tamni Vilajet

#5912 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mad_max_ba »

na 1.000
kažem ti kladio se i izgubio
kB27
Posts: 2954
Joined: 17/02/2016 17:46

#5913 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kB27 »

:shock: :shock: :shock:

Znači na Astri se smatra normalnim da između dva servisna intervala doliješ više ulja nego što stane nakon što se tek ispusti. :mrgreen:
Vjerujem ti, ali meni zvuči nevjerovatno. :mrgreen:
User avatar
mad_max_ba
Posts: 26645
Joined: 21/08/2015 12:42
Location: Tamni Vilajet

#5914 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mad_max_ba »

kB27 wrote::shock: :shock: :shock:

Znači na Astri se smatra normalnim da između dva servisna intervala doliješ više ulja nego što stane nakon što se tek ispusti. :mrgreen:
Vjerujem ti, ali meni zvuči nevjerovatno. :mrgreen:
Evo oči iskapih da nadjem na ovom novijem autu u servisnoj,
Astra je bila G sa 1,2 motorom pa mi je i bilo logike, jer da bi to auto išlo, moralo se čepit a kad se čepi..........

Mada je meni čudnije bilo za Vita (nemam pojma koji je motor, znam da je diesel) čuj litar na 1.000 km.
User avatar
mad_max_ba
Posts: 26645
Joined: 21/08/2015 12:42
Location: Tamni Vilajet

#5915 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mad_max_ba »

našo, evo i ovdje 0,6l/1000 km za sve motore u upotrebi u ovom autu,
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#5916 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by quarterback »

kada mi je dvojka pocela trositi ulje pregledao sam njeno upustvo i nasao isto tako 1l na 1000 KM medjutim ispostavilo se da su ipak bile karike...
:lol:
Dzontra_Volta
Posts: 8004
Joined: 20/01/2011 11:10

#5917 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Dzontra_Volta »

*ebeš auto kojem moraš dosipati ulje između servisnih intervala (mislim na normalna "porodična" vozila, ne na trkaće mašine). Čuj litar na 1000 km!? Pa onda ispade da naspeš duplo više ulja nego što ti u servisu promijene.
kB27
Posts: 2954
Joined: 17/02/2016 17:46

#5918 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kB27 »

Jebote pa haman da ide na pola-pola mješavinu ulja i goriva. :P
User avatar
konektovan
Posts: 51441
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#5919 Re: RE: Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

mad_max_ba wrote:našo, evo i ovdje 0,6l/1000 km za sve motore u upotrebi u ovom autu,
To je tolerancija, o.6 l da potrosi u odredjenim, tj. ekstremnim uslovima voznje. Svakodnevno dosipanje ulja, ili izmedju intervala, moze biti samo neko sranje sa motorom.

poslano sa Sonija Ze
zdruzdjo
Posts: 5921
Joined: 16/08/2009 00:27

#5920 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zdruzdjo »

Meni je na accentu pisalo isto tako da je normalno do 0,5L na 1000 km. Isto tako je bilo navedeno da su to extremni uslovi voznje.
Nije mi nikad toliko potrosio, ali ne bih dizao sebi paniku i da jeste. Ali bas me interesovalo kakvi bi to extremni uslovi trebali biti pa da mi toliko potrosi.
Ali bas nakon 4000 da potrosi oko 4 litra.
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#5921 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

Za skoro sve Opele je najvisa dozvoljena potrosnja ulja 0.6l na 1000km. Sve preko se smatra da je motor za otvaranja ili otpada. Potrosnje ima, pogotovo na benzincima koji se vrte, a koliko-zavisi od tipa ulja, stanja motora, voznje itd-kao sto neko vec napisa
Znaci, nije to normalna potrosnja ulja nego najveca dozvoljena
User avatar
bleee_sa
Posts: 42324
Joined: 05/10/2014 22:35
Location: Ispod sunca zlatnoga

#5922 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bleee_sa »

Jebote na 15 hiljada ne potroši ni kapi, šta ti je Elf 8-) :mrgreen:
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#5923 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mirzet87sa »

Josh na taksiju
User avatar
bleee_sa
Posts: 42324
Joined: 05/10/2014 22:35
Location: Ispod sunca zlatnoga

#5924 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bleee_sa »

Ja ba, još svaka 2ipo 3 mjeseca zamjena. :mrgreen:
User avatar
bleee_sa
Posts: 42324
Joined: 05/10/2014 22:35
Location: Ispod sunca zlatnoga

#5925 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bleee_sa »

Dzontra_Volta wrote:*ebeš auto kojem moraš dosipati ulje između servisnih intervala (mislim na normalna "porodična" vozila, ne na trkaće mašine). Čuj litar na 1000 km!? Pa onda ispade da naspeš duplo više ulja nego što ti u servisu promijene.
Pa takvim autima nema ni potrebe mjenjati ulje, samo filter. :mrgreen:
Post Reply