Okey ali to se rijetko desava. Ne znam koja je cijena ovog mannol ulja koje je sipao ali znam da ga shell ili castrol ne bi izasao vise od 60 KM. Uljni filter oko 8 KM, pa nije to sad neka cijena da treba gledat da ustedis 20 KM. Potrosis to u kafani ko od salekB27 wrote:Često da, ali ne nužno. Za moje auto je prva preporuka Ford Formula F 5W30 ulje koje je 12KM/l (a 'vani', npr. u Srbiji i ispod 10KM/l) - što je skoro pa najjeftinije što ima na tržištu.condy wrote:Uvijek kad idu na jeftinije izadje ih na kraju tri puta skuplje.530i wrote:Mannol najjeftinije jebi ga! Shell skupo, 15+ maraka litar.
E sad drugi par cipela je što ga je kod nas gotovo nemoguće naći, ali uspio sam nekim čudom.
Pitamo Mehanicare ?
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
condy
- Posts: 7814
- Joined: 22/09/2011 14:34
#5901 Re: Pitamo Mehanicare ?
-
kB27
- Posts: 2954
- Joined: 17/02/2016 17:46
#5902 Re: Pitamo Mehanicare ?
Upravo to krenuh kucati, 20KM godišnje za auto od 12 milja je... tako da ti 'dobronamjerni' savjeti 'majstora' su smješni. 4l Castrola, dok sam ga koristio, su me koštala 59KM - provjereno nije kopija.condy wrote: Okey ali to se rijetko desava. Ne znam koja je cijena ovog mannol ulja koje je sipao ali znam da ga shell ili castrol ne bi izasao vise od 60 KM. Uljni filter oko 8 KM, pa nije to sad neka cijena da treba gledat da ustedis 20 KM. Potrosis to u kafani ko od sale
-
condy
- Posts: 7814
- Joined: 22/09/2011 14:34
#5903 Re: Pitamo Mehanicare ?
Upravo to je poenta cijele pricekB27 wrote:Upravo to krenuh kucati, 20KM godišnje za auto od 12 milja je... tako da ti 'dobronamjerni' savjeti 'majstora' su smješni. 4l Castrola, dok sam ga koristio, su me koštala 59KM - provjereno nije kopija.condy wrote: Okey ali to se rijetko desava. Ne znam koja je cijena ovog mannol ulja koje je sipao ali znam da ga shell ili castrol ne bi izasao vise od 60 KM. Uljni filter oko 8 KM, pa nije to sad neka cijena da treba gledat da ustedis 20 KM. Potrosis to u kafani ko od sale
- Kiki_Musampa
- Posts: 1797
- Joined: 11/06/2011 07:36
#5904 Re: Pitamo Mehanicare ?
Selenia ,17,50 KM, i godinu danq nisam kapi dosuo...
Sent from mTalk
Sent from mTalk
-
zdruzdjo
- Posts: 5921
- Joined: 16/08/2009 00:27
#5905 Re: Pitamo Mehanicare ?
Vrlo riskantno stavljati neko "obicno" neprilagodjeno ulje u auto sa turbinom. Dosta sam citao o tome jer mi je ovo sada prvo auto u zivotu sa turbinom.
Bas se rizikuje puno.
Ja sam gatao isto tako. Ovo, ono, broj, ovaj onaj.....fiat stilo jtd.
Na kraju "castrol edge 5w40" i mirna bosna.
Sad sam na nekih 9000 od zamjene i cini mi se da nije ni maklo od sipanja.
Ne vjerujem da cu mjenjati. Trebalo bi seleniu da sipam. Medjutim sve one oznake i brojevi su se poklopili. Fakat ne padam na te price elf-renault, selenia-fiat.....ne placam te vrste "poreza".
Uvijek ali uvijek u zivotu za sva auta koja sam imao sam ja kupovao ulje i filtere i nosio majstorima da zamjenim. Uvijek sam tu dok ide zamjena. I uvijek kupim malkice ulja vise. Sigurnije ga je imati. Baciti se nece.
OBAVEZNO PROMJENI MAJSTORA.
Bas se rizikuje puno.
Ja sam gatao isto tako. Ovo, ono, broj, ovaj onaj.....fiat stilo jtd.
Na kraju "castrol edge 5w40" i mirna bosna.
Sad sam na nekih 9000 od zamjene i cini mi se da nije ni maklo od sipanja.
Ne vjerujem da cu mjenjati. Trebalo bi seleniu da sipam. Medjutim sve one oznake i brojevi su se poklopili. Fakat ne padam na te price elf-renault, selenia-fiat.....ne placam te vrste "poreza".
Uvijek ali uvijek u zivotu za sva auta koja sam imao sam ja kupovao ulje i filtere i nosio majstorima da zamjenim. Uvijek sam tu dok ide zamjena. I uvijek kupim malkice ulja vise. Sigurnije ga je imati. Baciti se nece.
OBAVEZNO PROMJENI MAJSTORA.
-
Nefs-i Mulhima
- Posts: 608
- Joined: 07/01/2013 23:18
#5906 Re: Pitamo Mehanicare ?
Meni bilo najlakse sileniu, izletila mi "povoljno"... WR 5w40 za 15KM po litru, a imali samo po 2l limeno pakovanje pa nosam litru i nesta onako (kupio 6l)... tamam za sljedeceg servisazdruzdjo wrote:Vrlo riskantno stavljati neko "obicno" neprilagodjeno ulje u auto sa turbinom. Dosta sam citao o tome jer mi je ovo sada prvo auto u zivotu sa turbinom.
Bas se rizikuje puno.
Ja sam gatao isto tako. Ovo, ono, broj, ovaj onaj.....fiat stilo jtd.
Na kraju "castrol edge 5w40" i mirna bosna.
Sad sam na nekih 9000 od zamjene i cini mi se da nije ni maklo od sipanja.
Ne vjerujem da cu mjenjati. Trebalo bi seleniu da sipam. Medjutim sve one oznake i brojevi su se poklopili. Fakat ne padam na te price elf-renault, selenia-fiat.....ne placam te vrste "poreza".
Uvijek ali uvijek u zivotu za sva auta koja sam imao sam ja kupovao ulje i filtere i nosio majstorima da zamjenim. Uvijek sam tu dok ide zamjena. I uvijek kupim malkice ulja vise. Sigurnije ga je imati. Baciti se nece.
OBAVEZNO PROMJENI MAJSTORA.
Inace zna li iko kako provjeriti da li je orginal u pitanju ulje? Da li postoji neki mehanizam ovo ono?
-
Enticer
- Posts: 723
- Joined: 21/12/2004 13:44
- Location: Sarajevo
#5907 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ma gorilo je, a gori i sad samo zbog drugih obaveza nisam stigao rjesavati. Na Sharanu iz motora cuje se neki cudan zvuk, nesto tapka, drnda... moram narednih dana vidjeti sa majstorom sta je u pitanju. U nedjelju mi je trebao mehanicar, al sam odgodio rjesavanje problema.kB27 wrote:Teško, đe gori?
-
mirzet87sa
- Posts: 3274
- Joined: 08/05/2013 04:23
#5908 Re: Pitamo Mehanicare ?
Koristim i ja castrol edge 5w40, od servisa do servisa kapi ulja ne dospem.. cudi me da vam trosi toliko
- mad_max_ba
- Posts: 26645
- Joined: 21/08/2015 12:42
- Location: Tamni Vilajet
#5909 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ma dajte ljudi sa ovim ulje.......
Kao što piše i koja je specifikacija ulja predviđena, u knjižici, isto tako piše i koja je normalna potrošnja ulja.
Ja sam osto
kad sam vidio da je normalna potrošnja 6 deca na 1000 km na Astri, 1 l za Mercedesa Vitu isto na 1000 km. Nisam imao priliku gledati na drugim brandovima auta.
Jbg ovo se kladio i izgubio
A obavezno sipati ulje sa specifikacije u knjižici.
Kao što piše i koja je specifikacija ulja predviđena, u knjižici, isto tako piše i koja je normalna potrošnja ulja.
Ja sam osto
Jbg ovo se kladio i izgubio
A obavezno sipati ulje sa specifikacije u knjižici.
-
zdruzdjo
- Posts: 5921
- Joined: 16/08/2009 00:27
#5910 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ama normalno je da potrosi svako auto odredjenu kolicinu ulja na xx kilometra. Ja sam rekao da "cini mi se nije potrosio nista"
Ali je logicna stavka da ce auto sigurno potrositi vise ulja ako je isto neadekvatno ili nekvalitetno. U tu jednacinu jos ukljucis starost auta, stanje motora, stil voznje, uslovi voznje i moze ta cifra potrosnje otici i daleko gore.
O eventualnim kvarovima usljed toga svega ne treba ni pricati.
Ali je logicna stavka da ce auto sigurno potrositi vise ulja ako je isto neadekvatno ili nekvalitetno. U tu jednacinu jos ukljucis starost auta, stanje motora, stil voznje, uslovi voznje i moze ta cifra potrosnje otici i daleko gore.
O eventualnim kvarovima usljed toga svega ne treba ni pricati.
-
kB27
- Posts: 2954
- Joined: 17/02/2016 17:46
#5911 Re: Pitamo Mehanicare ?
Vjerovatno na 10000km, ne 1000km?mad_max_ba wrote:Ma dajte ljudi sa ovim ulje.......
Kao što piše i koja je specifikacija ulja predviđena, u knjižici, isto tako piše i koja je normalna potrošnja ulja.
Ja sam ostokad sam vidio da je normalna potrošnja 6 deca na 1000 km na Astri, 1 l za Mercedesa Vitu isto na 1000 km. Nisam imao priliku gledati na drugim brandovima auta.
Jbg ovo se kladio i izgubio![]()
![]()
![]()
A obavezno sipati ulje sa specifikacije u knjižici.
- mad_max_ba
- Posts: 26645
- Joined: 21/08/2015 12:42
- Location: Tamni Vilajet
#5912 Re: Pitamo Mehanicare ?
na 1.000
kažem ti kladio se i izgubio
kažem ti kladio se i izgubio
-
kB27
- Posts: 2954
- Joined: 17/02/2016 17:46
#5913 Re: Pitamo Mehanicare ?
Znači na Astri se smatra normalnim da između dva servisna intervala doliješ više ulja nego što stane nakon što se tek ispusti.
Vjerujem ti, ali meni zvuči nevjerovatno.
- mad_max_ba
- Posts: 26645
- Joined: 21/08/2015 12:42
- Location: Tamni Vilajet
#5914 Re: Pitamo Mehanicare ?
Evo oči iskapih da nadjem na ovom novijem autu u servisnoj,kB27 wrote:![]()
![]()
![]()
Znači na Astri se smatra normalnim da između dva servisna intervala doliješ više ulja nego što stane nakon što se tek ispusti.![]()
Vjerujem ti, ali meni zvuči nevjerovatno.
Astra je bila G sa 1,2 motorom pa mi je i bilo logike, jer da bi to auto išlo, moralo se čepit a kad se čepi..........
Mada je meni čudnije bilo za Vita (nemam pojma koji je motor, znam da je diesel) čuj litar na 1.000 km.
- mad_max_ba
- Posts: 26645
- Joined: 21/08/2015 12:42
- Location: Tamni Vilajet
#5915 Re: Pitamo Mehanicare ?
našo, evo i ovdje 0,6l/1000 km za sve motore u upotrebi u ovom autu,
-
quarterback
- Posts: 10534
- Joined: 23/04/2012 22:19
- Location: Marita
#5916 Re: Pitamo Mehanicare ?
kada mi je dvojka pocela trositi ulje pregledao sam njeno upustvo i nasao isto tako 1l na 1000 KM medjutim ispostavilo se da su ipak bile karike...

-
Dzontra_Volta
- Posts: 8004
- Joined: 20/01/2011 11:10
#5917 Re: Pitamo Mehanicare ?
*ebeš auto kojem moraš dosipati ulje između servisnih intervala (mislim na normalna "porodična" vozila, ne na trkaće mašine). Čuj litar na 1000 km!? Pa onda ispade da naspeš duplo više ulja nego što ti u servisu promijene.
-
kB27
- Posts: 2954
- Joined: 17/02/2016 17:46
#5918 Re: Pitamo Mehanicare ?
Jebote pa haman da ide na pola-pola mješavinu ulja i goriva. 
- konektovan
- Posts: 51441
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#5919 Re: RE: Re: Pitamo Mehanicare ?
To je tolerancija, o.6 l da potrosi u odredjenim, tj. ekstremnim uslovima voznje. Svakodnevno dosipanje ulja, ili izmedju intervala, moze biti samo neko sranje sa motorom.mad_max_ba wrote:našo, evo i ovdje 0,6l/1000 km za sve motore u upotrebi u ovom autu,
poslano sa Sonija Ze
-
zdruzdjo
- Posts: 5921
- Joined: 16/08/2009 00:27
#5920 Re: Pitamo Mehanicare ?
Meni je na accentu pisalo isto tako da je normalno do 0,5L na 1000 km. Isto tako je bilo navedeno da su to extremni uslovi voznje.
Nije mi nikad toliko potrosio, ali ne bih dizao sebi paniku i da jeste. Ali bas me interesovalo kakvi bi to extremni uslovi trebali biti pa da mi toliko potrosi.
Ali bas nakon 4000 da potrosi oko 4 litra.
Nije mi nikad toliko potrosio, ali ne bih dizao sebi paniku i da jeste. Ali bas me interesovalo kakvi bi to extremni uslovi trebali biti pa da mi toliko potrosi.
Ali bas nakon 4000 da potrosi oko 4 litra.
-
Throttle
- Posts: 14680
- Joined: 10/06/2016 12:35
#5921 Re: Pitamo Mehanicare ?
Za skoro sve Opele je najvisa dozvoljena potrosnja ulja 0.6l na 1000km. Sve preko se smatra da je motor za otvaranja ili otpada. Potrosnje ima, pogotovo na benzincima koji se vrte, a koliko-zavisi od tipa ulja, stanja motora, voznje itd-kao sto neko vec napisa
Znaci, nije to normalna potrosnja ulja nego najveca dozvoljena
Znaci, nije to normalna potrosnja ulja nego najveca dozvoljena
- bleee_sa
- Posts: 42324
- Joined: 05/10/2014 22:35
- Location: Ispod sunca zlatnoga
#5922 Re: Pitamo Mehanicare ?
Jebote na 15 hiljada ne potroši ni kapi, šta ti je Elf

- bleee_sa
- Posts: 42324
- Joined: 05/10/2014 22:35
- Location: Ispod sunca zlatnoga
#5924 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ja ba, još svaka 2ipo 3 mjeseca zamjena. 
- bleee_sa
- Posts: 42324
- Joined: 05/10/2014 22:35
- Location: Ispod sunca zlatnoga
#5925 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pa takvim autima nema ni potrebe mjenjati ulje, samo filter.Dzontra_Volta wrote:*ebeš auto kojem moraš dosipati ulje između servisnih intervala (mislim na normalna "porodična" vozila, ne na trkaće mašine). Čuj litar na 1000 km!? Pa onda ispade da naspeš duplo više ulja nego što ti u servisu promijene.
