Dešavanja u Srbiji

Post Reply
User avatar
Sandzak-X
Posts: 51
Joined: 30/08/2009 05:36
Location: Sandzak

#5876 Re: Desavanja u Srbiji

Post by Sandzak-X »

Moskva hoće džins iz Novog Pazara


Stotine maloprodajnih objekata iz Rusije je zainteresovano za džins iz Novog Pazara, ali sa kime će kompanije „Big bojz“, „Bros“, „Brug“, „Maksers“ i „Stig“ sarađivati i na koji način, ostaće tajna do oktobra. Predstavnici Agencije za ekonomski razvoj Sandžaka (SEDA) čekaju da prođe Bajram i da se „slegnu“ utisci sa završenog Međunarodnog sajma mode u Moskvi, pa da odluče.

Na moskovskom sajmu su Privredna komora Madrida i regionalna agencija iz Saragose (Gobierno de Aragon) izrazile želju da oplemenjuju novopazarski glavni proizvod da bi ga izvozili u Rusiju. Španci su za primenu rusko-srpskog sporazuma o slobodnoj trgovini. Ovo bi, smatra direktor SEDA Samir Kačapor, povećalo broj zaposlenih i dovelo do većeg upošljavanja lokalne proizvodnje.

Almir Šaćirović iz SEDA rekao je za „Blic“ da je ovih pet firmi dobilo više poziva za saradnju i plasman robe na rusko tržište. On je dodao da postoje tri načina nastupa domaćih proizvođača u Rusiji. Prvi način je da se pronađu kompanije koje su i bile zainteresovane za naše proizvode i koje će tamo i da ih prodaju. Drugi način je kooperacija ovih pet kompanija sa nekom ruskom kompanijom i treći način da ovih pet kompanija napravi jedan brend i da tako izađu na rusko tržište.
- Ruska privredna komora dovela je nekoliko kompanija koje su za otvaranje skladišta i showroomova u Moskvi koji bi prodavali srpski džins – objašnjava Kačapor.
Džins je najatraktivniji proizvod za izvoz iz Pazara. Izvoz čini 30-35 odsto ukupne tamošnje proizvodnje. Najviše se prodaje u Bosni, delu Hrvatske, Grčkoj, Nemačkoj, Italjii Austriji.
- „Big bojz“, „Bros“, „Brug“, „Maksers“ i „Stig“ upošljavaju 500 ljudi, a sa ovakvim interesovanjem u Moskvi potvrđen je kvalitet našeg rada i naših proizvoda – priča Tigrin Kačar, koji je u Upravnom odboru asocijacije tekstilaca Novog Pazara ASTEKS i vlasnik dečje konfekcije „Stig“.
Na Međunarodnom sajmu mode u Moskvi, koji je održan od 6. do 9. septembra, učestvovalo je više od 20 zemalja. Učešće je finansijski pomogla Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), a veliku podršku učešću firmi iz Pazara dali su: Aerodrom „Nikola Tesla“, Trgovinsko odeljenje Rusije u Beogradu, grad Novi Pazar i Privredna komora Srbije.

Odlicna vijest,trziste Moskve je ogromno,imam rodjaka koji se preselio u Istanbul,i samo radi izvoz majica u Rusiju,milione je zgrnuo na taj nacin......

Mislim da je ovo sansa za sve nas snalazljive sandzaklije,da otvorimo kucni biznis,razvijemo svoj brend,jer kvalitet i znanje u ovoj bransi imamo.

I za ovaj posao ne treba puno ulaganja,50.000 e,sto je smijesna cifa,najvaznije je imati dobre kontakte u Istanbulu pri nabavci materijala na veliko,potreban je dobar dizajner,par iskusnih krojaca,i sve je spremno za dobru zaradu...

Zamislite koliko ce nam znaciti ulazak u EU,ima da rasturimo tamo trziste,farmerke koje su u modi za 15 e he he,evo moj drug radi sa farmerkama,na veliko farmerke po 5 e u Pazaru
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#5877 Re: Desavanja u Srbiji

Post by Bosnolog »

muha_sa wrote:
Bosnolog wrote:

U Srbiji je SANU genocidno zlocinackom ideologijom Srbizma posijamo sjeme 90tih a koje je sireno van nje poput kuge i podrzavano u realizaciji projekta Srboslavije do Tokija.Dansa nakon svih poraza i frustracija gubitkom Kosova sav taj genocidno zlocinacki fasizam olicen u raznim organizacijama za lijecenje frustracija unutar Srbije buja svakoim danom a rezultate te ideologije su sve sokantniji prizori nasilja prema strancima i,medusobnih stravicnim obracunima navijackih hordi sa smrtnim posljedicama,kao sto je nedavno divljanje u Slovackoj , pa cak i sve cescim porodicnim sukobima sa tragicni posljedicama.

Srbija biva kaznjena od same sebe u svom rasadniku genocidnog Srbizma iz kojeg se hrani i podrzava sav zlocin i ideologija sludenih ideologa i sljedbenika u BiH Dabica,Dodika i ostalih firera koji u grcu drze iste izapirajuci im mozak bolsescu posijanog sjemena SANU mentora i psihopata.

Da li ce u Srbiji doci do ozdravljenja to je veliko pitanje ,Srbija treba pomoc same sebi da bi ozdravila ili ce se unutar ise morati sukobiti zdrave i bolesne ideoloske snage.Kako stvari stoje zlocudni korov sve se vise siri tako da se sama drzava gusi u tom brlogu balansirajuci izmedu radikalnijih mjera suzbijnja i kontrole istih i posljedica gubitka vlasti te najvjerovatnijeg preuzimanja od strane ideologa koji su iskreniji u javnosti u zastupanju sve sire baze istih kao sto su Seselj ,NIkolic ili Kostunica koji jedva cekaju da sjednu na prijestolje pa da slika Srbije bude kompletna.

NIje problem u Srbiji samo kriminal,korupcija ili nesposobna vlast ,problem je ideologija koja se hrani bolesnim mentorima zla na celu Zlobice Cosica u kojoj je jedna nova generacija odrasla a koju nece moci kontrolisati lazne demokrate sa navucenim rukavicama peko krvavih ruku zlobne ideologije ,koja je ista iz vremena Zlobe Mlosevica samo je promijenila metod djelovanja i bila u karantinu nakon vazdusnih NATO udara i bager revolucije 2000 ,sto je ustvari bila lazna revolucija zamjene igraca iste ideologije u bolje upakopvanoj demokratskoj ambalazi i predstavi za svijet.

Nemozes stititi Mladica i cuvati Dabica kao i sve druge genocidne stakore sve ove godine ,....nakon sto ih je Srbija ideoloski,vojno,materijalno,moralno pomagala i vodila a istovremeno javno stitila njihova zlodjela,........istovremeno svo vrijeme lagati svijetu da nemas nista sa njima i da neznas gdje su i da ih trazis 15 godina bezuspjesno.Nemozes negirati zlocinacko genocidnu politiku i ucesce u njoj javno kada te slusa i gleda armija onih koje su mobilisao slao u pljackarsko agresivno genocidne rabote van Srbije.

Ideologija je bolest koja se nece moci iskorijeniti niti kontrolisati bjezanjem i negiranjem od iste .U Srbiji trebaju zdrave snage koje ce radi svoje buducnosti i buducnosti regiona naciniti zaokret za 180 stepeni i javno priznati da je drustvo ideoloski otrovano i da treba da se desi bolno trijznjenje i povrat u civilizacijske vrijednosti svijeta radi spasa prije svega Srbije i srpskog naroda od propasti u koji srja, da li svijesno ili ne ostaje da vidimo.

Stanje u BiH je direktna posljedica bolesne ideologije Srbizma koje nas paralizuje sve ove godine .Ozdravljenjem Srbije ,zasigurno bi imalo prekretnicu i u BiH ali sam veliki pesimista da ce to doci demokratskim metodama promjene svijseti sludenih mitologa u izapranim salonskim mozgovima.

Imao ona narodna nakon svega sto su cinili drugima sada se Srbija o svom jadu zabavila u svom brlogu zla,fasizma,nacionalizma i velikosrpskog hegemonizma.

Zao mi je normalnih i dobrih ljudi tamo a znam i siguran sam da ih ima ,oni su nazlost odavno marginizovani i protjerani iz javnog i politickog zivota Srbije.Oni se smatraju izdajnicima i Brankovicima i stranim placenicima.Ovih nekoliko udruzenja zena kroz NVO ,imaju jedine ....uda da javno iznesu istinu zbog cega su proglasene vjesticama i drugim dobro poznatim atributima.
:thumbup:
Bosnolog-dobro nam došo na najbolji forum. :-D :sax:
Hvala @ muha-sa, drago mi je vidjeti veliki broj BH domoljuba ,boraca za istinu,ljudi vizionara,zabave,optimista,siroko grudih Bosanaca i Hercegovaca koji ovdje razmjenjuju ideje,informacije,cinjenice ,prijedloge i iznose svoje stavove medu kojima je najveci broj dobronamjernih posjetilaca a i onih koji imaju drugacije stavove na ovom forumu. :sax: :thumbup:
User avatar
vee-jay
Posts: 9894
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: --- nisam vise ovdje ---

#5878 Re: Desavanja u Srbiji

Post by vee-jay »

Cestitke Srbiji na drugom mjestu :thumbup: :thumbup: :thumbup:
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#5879 Re: Desavanja u Srbiji

Post by dallton »

au sta je policije po beogradu, ko u najbolja titina vremena, kako ova dva stranca danas zaplatise :-)
bit ce ovdje jos ranjenih nocas, masa se malo veceras zabavljaju, do sutra ponovo srbija u vijestima
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#5880 Re: Desavanja u Srbiji

Post by Pera Trta »

dallton wrote:au sta je policije po beogradu, ko u najbolja titina vremena, kako ova dva stranca danas zaplatise :-)
bit ce ovdje jos ranjenih nocas, masa se malo veceras zabavljaju, do sutra ponovo srbija u vijestima
U Srbiji se dešava sve kao u Njemačkoj 30-ih i to u svega par dana. Prvo se zabranjuju knjige, a sada se sprema Kristalna noć (po ko zna koji put).
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#5881 Re: Desavanja u Srbiji

Post by dallton »

Pera Trta wrote:
dallton wrote:au sta je policije po beogradu, ko u najbolja titina vremena, kako ova dva stranca danas zaplatise :-)
bit ce ovdje jos ranjenih nocas, masa se malo veceras zabavljaju, do sutra ponovo srbija u vijestima
U Srbiji se dešava sve kao u Njemačkoj 30-ih i to u svega par dana. Prvo se zabranjuju knjige, a sada se sprema Kristalna noć (po ko zna koji put).
standardna situacija
Last edited by dallton on 20/09/2009 23:41, edited 1 time in total.
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#5882 Re: Desavanja u Srbiji

Post by dallton »

vee-jay wrote:Cestitke Srbiji na drugom mjestu :thumbup: :thumbup: :thumbup:
dobra utakmica
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#5883 Re: Desavanja u Srbiji

Post by Pera Trta »

Govoriš kao da si tamo. Vjerujem ti, pratim sva ova najnovija dešavanja sa pomahnitalim nacizmom koji država Srbija očito toleriše godinama.
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#5884 Re: Desavanja u Srbiji

Post by dallton »

Kako je za B92 rečeno u MUP-u Srbije, portparol "Pokreta 1389" Miša Vacić je prekršio zakon o okupljanju građana pošto je uprkos zabrani policije, pokušao da organizuje skup u centru Beograda. On je odmah poslat na izdržavanje kazne u Padinskoj skeli. Ranije danas na istu kaznu osuđen i aktivista tog pokreta, koji je uhapšen juče.

Među uhapšenima, kako je navela policija, je i jedan od lidera "Obraza" Mladen Obradović. MUP Srbije je saopštio da su kod uhapšenih pronađene jedan bokser, tri dimne kutije i dve baklje. Policija je u Zmaj Jovinoj ulici pronašla i veću količinu kamenja ofarbano crvenom bojom.

U toku je utvrđivanje krivične ili prekršajne odgovornosti privedenih lica, prema kojima će biti primenjene sve zakonske mere, naveo je MUP.

Manja grupa pristalica "Pokreta 1389" prošetala je danas, oko 11 sati, Knez Mihailovom ulicom u centru Beograda, i nakratko zastala kod platoa ispred Filozofskog fakulteta, gde su jutros planirali da održe skup koji je policija zabranila.

U čitavoj Knez Mihailovoj ulici i oko nje raspoređene interventne brigade beogradske policije, posebno na prilazima platou ispred Filozofskog fakulteta.

Pripadnici ultradesničraskih organizacija pokušali su da se okupe i ispred hrama Svetog Save, ali ih je policija sprečila u tome.

U blizini Palate Albanija, policija je zaustavila i legitimisala građanina koji je na zabranjeni skup poveo i nekoliko svoje maloletne dece, koja su bila obučena u majice sa oznakama organizacije "Obraz".

Ljubičiću 30 dana zatvora

A dežurni sudija za prekršaje u Beogradu izrekao je predsedniku upravnog odbora "Srpski narodni pokret 1389" Radojku Ljubičiću kaznu od 30 dana zatvora.

Ljubičić, koji je sinoć priveden zbog nepoštovanja zabrane odražavanja skupa tog udruženja na platou Trga Republike, ima pravo da u roku od 24 sata uloži žalbu na odluku sudije za prekršaje.

Zakonski rok u kom treba da se odluči o žalbi je 48 sati.

Beogradska policija sinoć je zabranila održavanje javnog skupa udruženja "Srpski narodni pokret 1389", koji je bio prijavljen za period od 19. do 27. septembra na centralnom gradskom trgu. I pored zabrane, organizator skupa Ljubičić započeo održavanje skupa, ali je skup prekinut i on je priveden.

Zabrana skupova, pojačano prisustvo policije

Direktor policije Milorad Veljović objasnio je da je u centru Beograda danas iz bezbednosnih razloga pojačano prisustvo policije.

"U interesu svih građana Srbije nećemo dozvoliti bilo kakvo nasilje na ulicama Beograda", poručio je Veljović navodeći da će protiv svih, koji budu narušili javni red i mir, biti preduzete sve zakonske mere.

Prethodno je policija privela organizatora skupa “Pokreta 1389" na Trgu Republike u Beogradu, zbog toga što je i pored policijske zabrane, pokušao da održi skup.

Posle otkazivanja "Povorke ponosa", a zatim i zabranjivanja skupa "Pokreta 1389" juče popodne, policija je saopštila da se iz bezbednosnih razloga u buduće zabranjuju svi javni skupovi u centru Beograda.

Pojačano prisustvo policije u Beogradu (Tanjug)
Pojačano prisustvo policije u Beogradu (Tanjug)
Ministar policije Ivica Dačić objasnio je da je odluka o zabrani skupova doneta jer je procenjeno da bi se tokom njih mogli dogoditi nasilnički akti.

“Zabranili smo skupove u centru grada, jer smo procenili da to ne bi bila nikakva povorka, već mesto za nasilničke akte", rekao je ministar policije Ivica Dačić.
.
Last edited by dallton on 20/09/2009 23:39, edited 2 times in total.
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#5885 Re: Desavanja u Srbiji

Post by dallton »

jel sad srbija druga iza spanije ili sta?
Last edited by dallton on 20/09/2009 23:39, edited 1 time in total.
motormate
Posts: 36
Joined: 22/05/2009 01:04

#5886 Re: Desavanja u Srbiji

Post by motormate »

@bosnolog
Hvala ti za post , napisao si pljacka, agresija , genocid i to je sustina u tom redu. Sa kakvom su strascu ovi jadnici pljackali napustene kuce na pocetku rata , bio sam zarobljen prvih 6 mjeseci rata i gledao sam kako sistematski pljackaju kucu po kucu, ono sto je bilo vrijedno to su ovi glavni odradili, onda dolaze lokalci pa nose ostalo i na kraju odnose prozore, vrata itd. Kad je nestalo pljacke hajmo malo ubijati jebiga dosadno nam i bice manje balija. E pa nema vise pljacke uz pomoc JNA sad valja krv proliti prije nego udjes u neciju kucu, dakle vrijeme je da se pljackaju i ubijaju medjusobno i to je taj zacarani krug. Nema naroda trenutno na svijetu koji ima vise MASOVNIH UBICA koji mirno sjede kuci i kad ce to drustvo razumjeti druge i zivjeti sa drugima nikada mi nece biti jasno.Udarajte jedni na druge jer ostali ste sami a sve sto je ostalo je pljacka , agresija..........
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#5887 Re: Desavanja u Srbiji

Post by dallton »

User avatar
pici
Posts: 46409
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#5888 Re: Desavanja u Srbiji

Post by pici »

dallton wrote:dovoljno je procitati

http://b92.net/info/komentari.php?nav_id=382355#hrono
pa dobro ljudi, zar ne shvatate da je djavo dosao po svoje i da ukoliko se ODMAH ne pruzi otpor u vidu MASOVNIH anti-fasistickih demonstracija i izvrsi pritisak na vlast- srbija postaje OTVORENA DIKTATURA (sa udarnim fasistickim falangama kao u nacistickoj nemackoj tridesetih- koje vlast tolerise i koje po svom nahodjenju nocu ili u sred bela dana u centru grada- "dovode u red" nepozeljne, ne-pravoslavne i neprilagodjene pojedince i grupe. OSVESTITE SE i PRUZITE OTPOR!!! ovde u nemackoj kada neo-nacisti negde hoce da demonstriraju- okupi se po pravilu 20 do 50 ili 100 puta VISE anti-fasista koji to ne dozvole, pa policija mora da cuva ove siledzije (jer su siroti u manjini). a vi gledate kako ce jedan dacic da vam sutra odredjuje sta je skup rizika, a sta nije, ej bre! znaci za svako po vlast nepozeljno okupljanje (citaj demonstracije) bice dovoljno da fasisti proglase za NENORMALNE I ANTI- SRPSKE i da zaprete da ce ih napasti- i eto dacicu zgodan razlog da ih ne dozvoli.
ako vam sada posle svega nije jasno zasto svaki covek, ako hoce da zivi u civilizovanom drustvu mora da AKTIVNO PODRZAVA prava manjina i njihovu politicku borbu- onda stvarno nema nade za vas. budite zahvalni gay pokretu sto vam je svima otvorio oci i pokazao vam gde zivite i sa kim. da zivite u zemlji gde je opasno po zivot govoriti francuski u kafani ili drzati nekog za ruku. LJUDI, PROBUDITE SE, MOLIM VAS!
(tanja-b, 20. septembar 2009 19
:thumbup:

inace imalo zdrave pameti je pobjeglo devedesetih godina iz srbije negdje se barata cifrom od 300 000 mladih koji na zalost daju apele iz drugijeh zemalja dok klerofašisti orgijaju dvajes godina i nikom ništa.
Sve što treba da zlo trijumfuje je da dobri ljudi ne urade ništa.......
User avatar
vee-jay
Posts: 9894
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: --- nisam vise ovdje ---

#5889 Re: Desavanja u Srbiji

Post by vee-jay »

Izgleda lieber @pici da vam sve vise ta prokleta mlada dijaspora po kojoj se stalno pljuje mora objasnjavati kako funkcionisu tolerancija i demokracija. preksinoc udjoh na temu "Gay parada u Sarajevu" i ostade :shock: od zlih postova koje bivase napisane u jednom danu od ljudi koji se na ovom forumu kao najvise zalazu za ljudska prava...
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#5890 Re: Desavanja u Srbiji

Post by dallton »

evo jos malo @dalltonovih izmisljotina, "sve je to radi mrznje" (u glas se javi hor)
Jedina stvar koja je u Srbiji haotičnija od nje same jesu odluke i ponašanje onih koji se javno predstavljaju kao vlast u zemlji. Samo dan nakon što je stroga srpska policija uvela neku vrstu vanrednog stanja, simulirala hapšenje svojih dopisnih članova iz ultradesničarskog miljea i zabranila sva okupljanja u centru grada, dogodio se novi sportski uspeh koji je, po običaju, izveo srpske ljubitelje sporta i nasilja na iste one ulice, na kojima je zabranjeno okupljanje. Zabrana zvanično nije povučena, policija nije intervenisala, a najavljen je čak i organizovani doček sportskih velikana. Jedina nepoznanica ostaje do kada će sportski uspesi biti lek za frustracije i zamena za realni život građana ove, od zdravog razuma, odvojene zemlje

Domaćin slavljeničkog skupa biće po tradiciji čovek koji se, bez nekog posebnog razloga, predstavlja gradonačelnikom prestonice. Činjenica da su rasprodate sve praćke u gradu, ovoga puta nije bila razlog da se čitav skup izmesti na neku egzotičniju šumsku lokaciju, verovatno zbog toga što su se u međuvremenu predsednik, premijer, ministri i gradonačelnik naoružali dovoljnom količinom pampers pelena, što je čvrsta garancija da će skup proteći u radosti i veselju. Tako je u praksi još jednom demonstrirana ravnopravnost kao savremeni srpski specijalitet.

Dakle, svima je Ustavom zajemčeno pravo na slobodu okupljanja. Za razne animalne horde nasilnika poželjno je da se okupe u centru grada, kako bi imali šta da lome, a i da bi se takva poruka jasno videla. Ukoliko ste homoseksualac, možete organizovati povorku ili protest, ali ne u centru grada već u nekom rezervatu, na nekoj livadi, na Kopaoniku, Zlatiboru ili još bolje na Gazimestanu! Ukoliko ste Rom, možete da živite u glavnom gradu, ali ne u krugu poluprečnika 20 kilometara od centra grada. Boljevci bi, na primer, bili idealno rešenje. Ukoliko ste osoba sa posebnim potrebama i invaliditetom, možete da postojite i živite, ali pod uslovom da ne izlazite iz sopstvenog doma. Šta bi hteli više, nije Srbija izuzetak u tom pogledu, taj nivo sloboda čak ni u uzoru slobode, Teheranu, ne može da se praktikuje.

Nadrealni tok događaja prethodnih nekoliko dana potpuno je pretvorio lakrdiju od države, kojoj smo prisustvovali poslednjih decenija, u Alisinu zemlju čuda. Prvo smo imali scene divljačkog i očigledno koordiniranog nasilja nad strancima na centralnim ulicama Beograda, na šta su usledila uveravanja neformalnog udruženja građana, koje sebe neopravdano naziva Vladom, da će ispuniti sve Ustavne dužnosti u pogledu garnatija prava, sloboda i bezbednosti svih građana. Samo dva sata nakon što je i sam predsednik javno ponovio isto obećanje, njemu, do tada, podređena policija saopštila da ona to neće ili nije u stanju da uradi. Potom, ta ista policija simulira demonstraciju strogoće i uvodi neku vrstu vanrednog stanja, zabranjujući sve skupove u centru grada, da bi se ponovo povukla pred tradicionalnom potrebom građana da proslave najnoviji uspeh postignut loptom.




Još jedna Parada ponosa: Ispred Đilasove kuće
Photo: srbijanet.rs
Nakon sluđujućeg toka događaja koji su se nizali kao na traci, Boris Tadić, kao noseći stub cirkuskog režima u Srbiji, duguje građanima odgovore na veliki broj pitanja:



*Da li je u subotu u Srbiji izvršen klizeći državni udar i ko u ovom trenutku zapravo kontroliše situaciju u Srbiji?

*Ko je uveo pa ukinuo vanredno stanje tokom vikenda u Beogradu? Ko je zabranio održavanje Povorke ponosa i da li je tačna informacija da je to učinjeno zato što je policija otkazala poslušnost političkim vlastima?

*Da li je Ustav Republike Srbije još uvek na snazi ili je suspendovan? Ukoliko je još uvek na snazi da li se on primenjuje selektivno, u delovima ili u celini i bez izuzetka?

*Ko je pružao finansijsku i logističku potporu neofašističkim skupinama koje su pretile nasiljem i napadale nedužne građane na ulicama glavnog grada prethodnih dana? Zbog čega policija nije preventivno reagovala i ko je odgovoran za to?

*Zbog čega Saša Vukadinović i Svetko Kovač nisu smenjeni sa mesta šefova tajnih službi, pošto ni nakon godinu dana nisu uspeli da lociraju i uhapse Ratka Mladića, uz istovremeno cvetanje kriminala i neofašističkih grupa u Srbiji?

*Da li je predsednik Republike nadređen pomenutom dvojcu ili se nalazi pod njihovom kontrolom?


Građani Srbije imaju pravo da znaju u kakvoj se situaciji trenutno nalazi ono, za šta većinom veruju da je njihova država. Predstavnici političke vlasti koje su ti isti građani birali, moraju otvoreno da kažu da li su u stanju da obavljaju dužnost na koju su izabrani i ako nisu ko ih u tome sprečava. Hteli da nas udostoje odgovora na postavljena pitanja ili ne, teško će u narednom periodu moći da sakriju istinu o tome ko zaista vlada Srbijom.

Bez obzira na srebrnu medalju na Evropskom prvenstvu u košarci. I najavljenom nacionalnom veselju usred prestonice!
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#5891 Re: Desavanja u Srbiji

Post by Bosnolog »

dallton wrote:evo jos malo @dalltonovih izmisljotina, "sve je to radi mrznje" (u glas se javi hor)
Jedina stvar koja je u Srbiji haotičnija od nje same jesu odluke i ponašanje onih koji se javno predstavljaju kao vlast u zemlji. Samo dan nakon što je stroga srpska policija uvela neku vrstu vanrednog stanja, simulirala hapšenje svojih dopisnih članova iz ultradesničarskog miljea i zabranila sva okupljanja u centru grada, dogodio se novi sportski uspeh koji je, po običaju, izveo srpske ljubitelje sporta i nasilja na iste one ulice, na kojima je zabranjeno okupljanje. Zabrana zvanično nije povučena, policija nije intervenisala, a najavljen je čak i organizovani doček sportskih velikana. Jedina nepoznanica ostaje do kada će sportski uspesi biti lek za frustracije i zamena za realni život građana ove, od zdravog razuma, odvojene zemlje

Domaćin slavljeničkog skupa biće po tradiciji čovek koji se, bez nekog posebnog razloga, predstavlja gradonačelnikom prestonice. Činjenica da su rasprodate sve praćke u gradu, ovoga puta nije bila razlog da se čitav skup izmesti na neku egzotičniju šumsku lokaciju, verovatno zbog toga što su se u međuvremenu predsednik, premijer, ministri i gradonačelnik naoružali dovoljnom količinom pampers pelena, što je čvrsta garancija da će skup proteći u radosti i veselju. Tako je u praksi još jednom demonstrirana ravnopravnost kao savremeni srpski specijalitet.

Dakle, svima je Ustavom zajemčeno pravo na slobodu okupljanja. Za razne animalne horde nasilnika poželjno je da se okupe u centru grada, kako bi imali šta da lome, a i da bi se takva poruka jasno videla. Ukoliko ste homoseksualac, možete organizovati povorku ili protest, ali ne u centru grada već u nekom rezervatu, na nekoj livadi, na Kopaoniku, Zlatiboru ili još bolje na Gazimestanu! Ukoliko ste Rom, možete da živite u glavnom gradu, ali ne u krugu poluprečnika 20 kilometara od centra grada. Boljevci bi, na primer, bili idealno rešenje. Ukoliko ste osoba sa posebnim potrebama i invaliditetom, možete da postojite i živite, ali pod uslovom da ne izlazite iz sopstvenog doma. Šta bi hteli više, nije Srbija izuzetak u tom pogledu, taj nivo sloboda čak ni u uzoru slobode, Teheranu, ne može da se praktikuje.

Nadrealni tok događaja prethodnih nekoliko dana potpuno je pretvorio lakrdiju od države, kojoj smo prisustvovali poslednjih decenija, u Alisinu zemlju čuda. Prvo smo imali scene divljačkog i očigledno koordiniranog nasilja nad strancima na centralnim ulicama Beograda, na šta su usledila uveravanja neformalnog udruženja građana, koje sebe neopravdano naziva Vladom, da će ispuniti sve Ustavne dužnosti u pogledu garnatija prava, sloboda i bezbednosti svih građana. Samo dva sata nakon što je i sam predsednik javno ponovio isto obećanje, njemu, do tada, podređena policija saopštila da ona to neće ili nije u stanju da uradi. Potom, ta ista policija simulira demonstraciju strogoće i uvodi neku vrstu vanrednog stanja, zabranjujući sve skupove u centru grada, da bi se ponovo povukla pred tradicionalnom potrebom građana da proslave najnoviji uspeh postignut loptom.




Još jedna Parada ponosa: Ispred Đilasove kuće
Photo: srbijanet.rs
Nakon sluđujućeg toka događaja koji su se nizali kao na traci, Boris Tadić, kao noseći stub cirkuskog režima u Srbiji, duguje građanima odgovore na veliki broj pitanja:



*Da li je u subotu u Srbiji izvršen klizeći državni udar i ko u ovom trenutku zapravo kontroliše situaciju u Srbiji?

*Ko je uveo pa ukinuo vanredno stanje tokom vikenda u Beogradu? Ko je zabranio održavanje Povorke ponosa i da li je tačna informacija da je to učinjeno zato što je policija otkazala poslušnost političkim vlastima?

*Da li je Ustav Republike Srbije još uvek na snazi ili je suspendovan? Ukoliko je još uvek na snazi da li se on primenjuje selektivno, u delovima ili u celini i bez izuzetka?

*Ko je pružao finansijsku i logističku potporu neofašističkim skupinama koje su pretile nasiljem i napadale nedužne građane na ulicama glavnog grada prethodnih dana? Zbog čega policija nije preventivno reagovala i ko je odgovoran za to?

*Zbog čega Saša Vukadinović i Svetko Kovač nisu smenjeni sa mesta šefova tajnih službi, pošto ni nakon godinu dana nisu uspeli da lociraju i uhapse Ratka Mladića, uz istovremeno cvetanje kriminala i neofašističkih grupa u Srbiji?

*Da li je predsednik Republike nadređen pomenutom dvojcu ili se nalazi pod njihovom kontrolom?


Građani Srbije imaju pravo da znaju u kakvoj se situaciji trenutno nalazi ono, za šta većinom veruju da je njihova država. Predstavnici političke vlasti koje su ti isti građani birali, moraju otvoreno da kažu da li su u stanju da obavljaju dužnost na koju su izabrani i ako nisu ko ih u tome sprečava. Hteli da nas udostoje odgovora na postavljena pitanja ili ne, teško će u narednom periodu moći da sakriju istinu o tome ko zaista vlada Srbijom.

Bez obzira na srebrnu medalju na Evropskom prvenstvu u košarci. I najavljenom nacionalnom veselju usred prestonice!


Pa sto drugo ocekivati nego da ce se sama Serbia o svom jadu zabaviti.

Ne moze proces ozdravljenja drustva zavrsiti bez ogrombnih lomova kao posljedice rasciscavanja sa krvavom ,genociodnom,zlocinackom prosloscu.
Kako to sve negirati ,velicati i cuvati genocidne stakore kao heroje nacije.Ne mozes se preko noci odbraniti od copora bijesnih pasa koje si trovao i slao ba grizu komsije i donose ti njegova dobra, pljackajuci iste za tebe,sada je nemoguce drzati iste pod kontrolom u miru.

Psi rata i razne zlocinacke zvijeri sada ce da se obracunjau sa gazdom jer nema vise slanja u komsiluk ,nestalo ali je sada pitanje kako te zvijeri strpati u karantin i koliko treba snage i volje za izdvojiti iz drustva da bi spasio isto kao i drzavu Serbiju u kojoj je mnogo vise zarazenih SANU ideologijom genocidno hegemonistickog Srbizma nego sto ima onih koji bi se sa njima mogli uspjesno nositi.

Srbija je nemocna da se sama izbori sa procesom ozdravljnja i demokratizacije dok se sama ne suoci sa realnoscu izgubljenih ratova i Kosova u kojoj bujaju zlocinacko neofasisticka udruzenja i organizacije.

Najbolji primjer je skup zena u crnom koje traze da se Serbija oslobodi proslosti radi njene buducnosta a iste cuvaju kordoni policije od bolesnih zvijeri koje bi ih rastrgali na komade jer u toj grupi hrabrih zena vide one zrtve koje su isti zlotvori bez ikakve ljudskosti ubijali ih ,progonili ,pljackali ,silovali i palili,samo sto su u tim Zenama u Crnom uz pomoc medijske hajke i idoloske podrske vidjeli izdajnike i sluge u izapranim i sludenim mozgovima ideologije zla od koje su oboljeli i odrasli kao nova generacija mladih i otrovanih krvoloka zeljni krvi i zla.

Srbija ce se kad tad suociti u ogledali istine koje je negirala sve ove godine. :roll:
User avatar
KIA
Posts: 547
Joined: 03/10/2008 19:46
Location: Beograd

#5892 Re: Desavanja u Srbiji

Post by KIA »

Ovde se izgleda nesto strasno sprema u Srbiji , a ? :?

Potop ? :D

A toliko toga jos nisam :lol: uradila ...

p.s. Kako vam ne dosadi da se dopisujete sami sa sobom ? Jel vidite da vise nema nikoga iz Srbije da vam kontrira ? :lol: :lol: :lol:
User avatar
muha_sa
Posts: 140472
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#5893 Re: Desavanja u Srbiji

Post by muha_sa »

KIA wrote:Ovde se izgleda nesto strasno sprema u Srbiji , a ? :?

Potop ? :D

A toliko toga jos nisam :lol: uradila ...

p.s. Kako vam ne dosadi da se dopisujete sami sa sobom ? Jel vidite da vise nema nikoga iz Srbije da vam kontrira ? :lol: :lol: :lol:


zato ima ovih domacih branitelja koji su veci Srbi neg vi u Srbiji :D
poruci im-nemojte nas više branit tak vam boga jedinog- :D
tuzlak-x
Posts: 212
Joined: 04/05/2008 21:49

#5894 Re: Desavanja u Srbiji

Post by tuzlak-x »

KIA wrote:Ovde se izgleda nesto strasno sprema u Srbiji , a ? :?

Potop ? :D

A toliko toga jos nisam :lol: uradila ...

p.s. Kako vam ne dosadi da se dopisujete sami sa sobom ? Jel vidite da vise nema nikoga iz Srbije da vam kontrira ? :lol: :lol: :lol:

nije tacno. dopisuju se bosnjaci sa bracom srbima na http://www.e-novine.com
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#5895 Re: Desavanja u Srbiji

Post by dallton »

Bosnohercegovac wrote:
Draža i Srebrenice

Autor: Vuk Drašković | Foto:J. Vučetić | 21.09.2009. - 05:00

Neshvatljivo je baviti se Srebrenicom u situaciji kada su stotine hiljada ljudi u Srbiji nezaposleni ili gladni! Ovaj morbidni stav nije manje morbidan od izjava da je neshvatljivo baviti se potragom za grobom Draže Mihailovića i još mnogim tajnovitim stratištima posleratnog komunističkog terora u situaciji kada su stotine hiljada ljudi u Srbiji ne za posleni ili gladni!

To, najčešće, slušamo od onih koji su najgrlatiji u osudi velikog i nespornog zločina u Srebrenici.

Ne verujem ni njihovoj „ljudskoj patnji“ ni suzama. Da su ta patnja i suze za hiljadama Bošnjaka koje su zverski poubijali Srbi, krijući i grobno mesto žrtava, istinski vapaj protiv zločina i zločinaca, onda bi ti ljudi, na isti način, zahtevali istinu i o velikom zločinu komunističkih pobednika počinjenom od oktobra 1944. pa do kraja 1946. godine.

Baš onako kako je izvršen masakr oko 8.000 golorukih u Srebrenici, samo u Srbiji je, kako se procenjuje, likvidirano najmanje 100.000 ljudi. Proglašeni za smeće zbog toga što nisu bili za komuniste, hvatani su kao divljač i, bez suđenja, odvođeni na tajna gubilišta.

Ne samo da se mnogi protive istrazi o posleratnom komunističkom zločinu nego taj ideološki genocid još i opravdavaju i podržavaju. Po njima, jedni dželati su monstrumi, a drugi dželati su heroji. Jedne žrtve su nevine, a druge žrtve to nisu.

Pravdajući masakr nad antikomunistima u Srbiji, koji su u vreme zločina većinski bili za kralja, Dražu i Zapad, svoje suze za Srebrenicom oni liju i kao optužnicu protiv četnika. Po njima mrtvi Draža i mrtvi njegovi četnici okrvavili su ruke u Srebrenici, na Ovčari, u Drenici, svuda gde su se u nedavnim ratovima ispod zločina potpisivali Srbi. Dražini tenkovi išli su i na Vukovar. Draža je granatirao Sarajevo.

Ne, drugarice i drugovi. I u Srebrenici i na Ovčari i u Drenici zločinački rukopis je rukopis komunistički, onih istih „heroja“ koji su od oktobra 1944. pa do kraja 1946. posejali hiljade i hiljade tajnih Srebrenica. Od Đevđelije do Triglava. Od Subotice do Ulcinja. Pre njih u istoriji Srba to niko nije radio. Niko, pa ni Draža i četnici.

Masovne i tajne likvidacije civila, uz skrivanje i grobnica žrtava, uzdignute su na pijedestal herojstva, a zločinci su zasuti najvišim počastima i ordenjem. Zločin kao vrlina utisnut je u svest i moral jednog naraštaja dresiranog da obožava ubice i prezire njihove žrtve.

Oni koji obožavaju i kriju „srpskog generala Mladića“ toliko su obespamećeni da u njemu vide srpskog đenerala Mihailovića. Oni koji tog istog Mladića proklinju, toliko su obespamećeni da veruju i govore da su Titovi najbolji sledbenici - od generala Mladića, pa do Veljka Kadijevića, Mirjane Marković i Slobo dana Miloševića - bili pod komandom od Tita ubijenog đenerala Draže Mihailovića.

Dva različita ludila u jednoj istoj priči koja proslavlja iste ubice i govori iste laži.

Potraga za tajnim grobom Dražinim i tajnim grobnicama davnih Srebrenica potraga je za lekom bez koga nema ni istorijske istine ni moralnog ozdravljenja srpskog naroda.

Biramo između ovo dvoje. Da otkrijemo žarište tumora i otklonimo njegove metastaze. Ili da nas tumor ubije. Zbog toga je ovo prvorazredno i ljudsko i porodično i nacionalno i državno pitanje. Makar i sa kobnim kašnjenjem od šest i po decenija.

http://www.blic.rs/politika.php?id=111687
eh ovo volim iskrenost...hajd da i ja budem iskren - znam ja da 90% srba lagano boli qrac za srebrenicu, opsade, konlogore, silovanja i sve ostalo - njima smeta sto se njima pripisala krivica za to, plus sto im se ne da rade sta hoce, a drustvo im propada i kontaju da su uprskali do balcaka i da najvjerovatnije nema nazad al je problem sto nema ni naprijed dok se govna ne rasciste :-D ...sto rece jedan srpski dijasporac na drugoj temi "hocete li vi prestati pricat o tim logorima"? evo odgovora: NECEMO, sta ces sad, a imamo i dokaze?

sad je ovo samo trazenje izgovora za sve sto je bilo - prije je srebrenica opravdavana jasenovcem, ili drugim srpskim zrtvama u ratu, a evo danas antikomunizmom (nidje veze, antikomunizam u srbiji i klanje bosnjaka) :-) :-) :-) stvarno su ljudi ostali bez opravdanja a ova mi je najbolje "zar je bitniji genocid nad tamo nekih 8000 bosnjaka u nekoj srebrenici od nasih 100.000 cetnika?" :roll: :roll: :roll: :roll: ovo je moralno dno da valja,upotrijebi srebrenicu da rehabilitiras cetnike, gore stvarno ne moze, mozda je i velika sreca sto su srbi odlucili da zive u samoizolaciji
User avatar
kiky
Posts: 4725
Joined: 13/02/2008 13:20

#5896 Re: Desavanja u Srbiji

Post by kiky »

u srbiji i u vaskolikih srba se nasilje njeguje i gaji zadnjih 30 godina i sad je to teško ukinut ili zabranit jednim potezom ...
7cokanja
Posts: 527
Joined: 18/03/2009 00:19

#5897 Re: Desavanja u Srbiji

Post by 7cokanja »

dallton wrote:
Bosnohercegovac wrote:
Draža i Srebrenice

Autor: Vuk Drašković | Foto:J. Vučetić | 21.09.2009. - 05:00

?id=111687


eh ovo volim iskrenost...hajd da i ja budem iskren - znam ja da 90% srba lagano boli qrac za srebrenicu, opsade, konlogore, silovanja i sve ostalo - njima smeta sto se njima pripisala krivica za to, plus sto im se ne da rade sta hoce, a drustvo im propada i kontaju da su uprskali do balcaka i da najvjerovatnije nema nazad al je problem sto nema ni naprijed dok se govna ne rasciste :-D ...sto rece jedan srpski dijasporac na drugoj temi "hocete li vi prestati pricat o tim logorima"? evo odgovora: NECEMO, sta ces sad, a imamo i dokaze?

sad je ovo samo trazenje izgovora za sve sto je bilo - prije je srebrenica opravdavana jasenovcem, ili drugim srpskim zrtvama u ratu, a evo danas antikomunizmom (nidje veze, antikomunizam u srbiji i klanje bosnjaka) :-) :-) :-) stvarno su ljudi ostali bez opravdanja a ova mi je najbolje "zar je bitniji genocid nad tamo nekih 8000 bosnjaka u nekoj srebrenici od nasih 100.000 cetnika?" :roll: :roll: :roll: :roll: ovo je moralno dno da valja,upotrijebi srebrenicu da rehabilitiras cetnike, gore stvarno ne moze, mozda je i velika sreca sto su srbi odlucili da zive u samoizolaciji



..daltoncic'u, mora da ti je "promaklo" ono gore, tj. "tko je autor".. ;-)
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#5898 Re: Desavanja u Srbiji

Post by dallton »

kakvi promaklo - stvar ti i jest u tome sto je ono sto doticna "vucina" govori misljenje pofinog djela "nove demokratske srbije koja hoce da se obracuna s prosloscu i postigne nacionalno pomirenje i konsenzus o proslosti da bi se okrenuli buducnosti"...sto je njima novo i "pomirenje", tebi izgleda kao staro
Zašto je država kapitulirala
Srđa Popović
22.09.2009.

Država je kapitulirala, tako glasi gotovo jednodušna ocena prošlonedeljnih događaja. Jedino sama država ima drugačije mišljenje. Razumljivo, jer je u principu neodgovorna, a takva želi i da ostane (vidi Zakon o informisanju).

Nije razumljivo zašto se toj kapitulaciji toliko čudimo i nad njom se zgražavamo. Svi događaji vezani za Povorku ponosa zapravo su se dogodili, kako su marksisti govorili, "zakonomerno". Such is the nature of the beast (takva je priroda te zveri).

Recimo, svojom zakonodavnom granom ta država, na svom "evropskom putu" vredno donosi zakone, kojima se hvali, ali koje izvršna vlast neće, ne može, ne usuđuje se, da primeni. Od Zakona o lustraciji, pa nadalje.

Zver
Recimo, diplomatija te države neprestano "izražava političku volju" da će pronaći i uhapsiti Ratka Mladića, iako priznaje da ga je dugo sama čuvala ("do 2005-te"), ali da nije mogla da ga hapsi (a) jer je imao suviše jako obezbeđenje, ili (b) jer ne postoje opšti društveni uslovi za to (Bulatović).

Recimo, ta država proklamuje dva protivrečna prioriteta svoje politike "I Kosovo i Evropa", namerava da podnese molbu za kandidaturu u Evropskoj uniji, ali u svome Ustavu ističe teritorijalne pretenzije prema susednoj državi.

Recimo, donosi Zakon o lustraciji kojim simbolično označava prekid sa režimom Slobodana Miloševića, ali nije u stanju da formira komisiju za njegovu primenu.

Recimo, ta država "osuđuje sve ratne zločine", ali njena skupština nije u stanju da donese rezoluciju kojom se osuđuje genocid.

Recimo, stubovi spoljne politike te države se oslanjaju na vrednosti Evropske unije i Putinove Rusije.

Recimo, ta država će se zgražati nad atentatom na premijera Đinđića, ali neće imati hrabrosti da se obračuna sa političkim ogrankom zaverenika, inspiratorima, pomagačima, nalogodavcima, zaštitnicima.

Recimo, Predsednik te države i Predsednik vlade podržavaju Povorku ponosa, a Ministarstvo unutrašnjih poslova je zabranjuje (preciznije: može, ali na livadi, jer su huligani, kao u slučaju Mladić, "suviše jaki").

Da li postoji neki sistem u ovoj ludosti? Naravno, politika te države je "i vuk sit i ovce na broju". Vukovi prošlog režima - političari, tajkuni, bezbednjaci i njihovi saradnici, aparatčici, ideolozi, "novinari", ministri, portparoli, operativci, tužioci i sudije - još uvek su među nama i "mnogo su jaki", a ovce - to smo svi mi ostali - su nemoćne. Prema tome, država (to jest, mi na vlasti) da bi bila "stabilna" mora, pre svega, da zadovolji interese i "vrednosti" tih vukova.

A ovcama kako bude, jedna manje ili jedna više, nije problem. Ionako nas ima previše, svakako više nego radnih mesta, svakako više nego para za penzije, kulturu, obrazovanje, zdravstvo.

Ova država je davno kapitulirala, samo mi, poput bivšeg predsednika Koštunice, nismo bili obavešteni. Ne treba se čuditi.
ili da preformulisem tekst u svoj "poznati" 1 i 2 @dalltonov zakon (ili pretpostavka) srpske politike...
1 zakon kaze: srpska politika postupa kao da srba ima sto miliona, pa ako se zijani par stotina hiljada ovdje ili ondje nikom nista
i
2 zakon kaze : srpska politika postupa kao da su svi srbi motivirani da ostvare politicke ciljeve u najmanju ruku koliko i talibani ...
Shoba
Posts: 1734
Joined: 24/11/2003 00:00

#5899 Re: Desavanja u Srbiji

Post by Shoba »

Тадић у Америци тражи подршку за ЕУ
Напредак Србије ка ЕУ зависи и од подршке с друге стране океана, сматра др Предраг Симић
Почетак српско-америчког отопљавања: Џозеф Бајден и Борис Тадић у Београду маја 2009. (Фото Д. Ћирков)

Без обзира на суштинске разлике у ставовима због статуса Косова и Метохије између Србије и САД, за будућност наше земље од велике је важности да унапређује односе са овом великом силом јер од тога зависе како европске интеграције Србије тако и њен међународни положај, сматрају стручњаци за међународне односе. Према речима Александра Фатића, директора Института за безбедносне студије, Тадићев одлазак у САД у овом тренутку једина је могућа стратегија Србије.

„Његова посета званичним представницима Обамине администрације и његово присуство у круговима америчке администрације далеко је важније од нашег учешћа у дебати на Генералној скупштини. Кључна ствар у заштити територијалног интегритета Србије, у задржавању права на Косово,бар у моралном смислу, лежи у будућности сарадње Србије са САД”, сматра Фатић.

Он упозорава да се у последње време у нашој јавности појављују врло екстремне и милитантне изјаве против САД, што није начин да се води борба за Косово.

„У целом преговарачком процесу око Косова занемарили смо билатералу са земљама чланицама ЕУ и САД. У стварности савремених међународних односа земље као што је Србија не могу остваривати своја права без подршке великих земаља због тога што је међународно право и само функционисање међународних организација израз консензуса великих земаља. Наше ослањање на неко апстрактно међународно право и неку мултилатералу која би требало да буде аутентична и независна од деловања великих земаља чиста је илузија”, оцењује Фатић.

Долазак Барака Обаме на чело САД показао је да се суштински ништа неће мењати у спољној политици ове велике силе као што је то очекивао велики део српске јавности због лошег искуства које је Србија имала са администрацијом Џорџа Буша млађег. Додуше, још за време председничке трке прошле године Обама је, поздрављајући формирање нове владе Србије, поручио да ће његова администрација радити на јачању односа између две земље, али да „стварни напредак захтева позитивне и одговорне односе са свим суседима Србије, укључујући Косово, а потискивање запаљиве реторике и провокативних акција из прошлости”.

Према речима др Предрага Симића, професора на Факултету политичких наука и бившег амбасадора Србије у Француској, односи између Србије и САД, ипак, доживели су напредак доласком Обаме после лошег наслеђа из деведесетих које је додатно погоршано једностраним проглашењем независности Косова под америчким спонзорством.

„Односи наше две земље изузетно су сложени и компликовани. Посета Бориса Тадића утолико је важнија јер од односа са САД зависи много шта у европској политици Србије. Врло сам скептичан да ће Србија напредовати на путу у ЕУ уколико не будемо имали недвосмислену подршку с друге стране океана”, каже др Симић који је уверен да велики део заслуга за најављени „бели шенген” Србији припада управо САД.

И Фатић и Симић сагласни су да је значајан корак у односима две земље учињен признањем једне и друге стране да се не слажу око неких битних ствари, али да то ипак не би требало да буде непремостива препрека у унапређивању сарадње на другим пољима.

Бивши амбасадор СЦГ у Вашингтону Иван Вујачић каже да је Тадићева посета Охају корисна и леп гест који симболизује добре односе између наше војске и Националне гарде. Он, ипак, напомиње да би за односе две државе било значајно уколико би се председник Тадић током боравка у САД срео и са неким из Обамине администрације, као што је Хилари Клинтон, државни секретар.

Ј. Церовина

----------------------------------------------

Врло је важно како формулишемо неслагање са САД

„Какви ће бити резултати Тадићеве посете зависи од тога како ће се формулисати реторика односа Србије и САД. Ми се са САД не слажемо око Косова, али врло је важно како формулишемо то неслагање. Са САД је могуће сарађивати и дугорочно задржати међународну свест о праву Србије на Косово само ако САД то буду дозволиле, а оне немају разлога да то не дозволе ако са њима развијамо позитивне односе. Зашто би Косово као једна творевина чудног статуса имало боље односе са САД него Србија као стара држава”, истиче др Фатић.

--------------------------------------------------------------------------

Тадић: Mеђународно право мора се поштовати

Њујорк – Председник Србије Борис Тадић је у јучерашњем говору пред студентима и професорима престижног америчког универзитета „Колумбија”, истакао да међународни чиниоци морају настојати да демократски принципи на којима почивају УН постану стабилна и трајна политичка реалност за све.

Председник Србије Борис Тадић (Фото Фонет)
„Тај процес мора започети општим поштовањем међународног права. Нико не сме бити изнад њега и ван његовог домашаја, а нико не сме имати ни слободу да проглашава изузетке и одступања од његове јурисдикције”, рекао је Тадић у говору на тему „Прилика у време кризе: консолидовање европске будућности на западном Балкану”.

Председник Тадић је истакао да се Србија, која је данас стожер стабилности западног Балкана, управо инсистирањем на политици консензуса, која искључује унилатералност у међународним односима, препоручује за чланство у ЕУ, као заједници држава које деле заједничке демократске вредности.

Приврженост Србије међународном праву и регионалној стабилности је, према Тадићевим речима, исказана и у њеној одлуци да процес одређивања будућег статуса Косова буде тражен без насиља, у оквирима међународног права и уз ангажовање Међународног суда правде.

„Доношење саветодавног мишљења тог суда не сме бити прејудицирано, а рад суда не сме бити ометан. Суд мора да ради без политичких притисака попут нових признања једнострано проглашене независности Косова”, истакао је Тадић.

„Чини се да се сви слажу да ће мишљење тог суда представљати снажан правни преседан са свеобухватним последицама по читав систем УН. То би могло довести до тога да судница и преговарачки сто – а не бојно поље – коначну постану место на коме ће се решавати питања која нас деле”, истакао је Тадић.

Србија је, како је објаснио, тражећи да Међународни суд правде изнесе саветодавно мишљење о легалности једностраног проглашења независности Косова начинила одлучујући корак ка установљавању новог модела решавања конфликата у 21. веку.

Према његовим речима, Србија одбацује рат као инструмент регионалне политике и чиниће све да се крвопролиће никада више не догоди на западном Балкану.

Осврћући се на односе Србије и САД, Тадић је изразио очекивање да ће будућност донети нову америчку политику према западном Балкану која ће више узимати у обзир интересе Србије као централног стратешког фактора стабилности у региону.

Танјуг
Vlajko
Posts: 162
Joined: 21/07/2008 14:28

#5900 Re: Desavanja u Srbiji

Post by Vlajko »

Image
Image
Image
Post Reply