Ima... pogotovo u privatnom feudu bivseg sitnog hrsuza, gdje je po potrebi bescarinska i tax free zona, stimulacija privrede se vrsi monopolom i proteziranjem, a transfer novca se ne vrsi stepenastim, vec kruznim sistemom. No, za divno cudo, nema ponovnog inputa zaradjenog novca u privredu, vec isti volsebno nestaje, vjerojatno na hrvatskim, svicarskim i drugim ino-racunima. Pa se onda od Muja ocekuje da finansiraju nacionalnu televiziju pomenutog feuda.
Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
-
nles
- Posts: 1671
- Joined: 09/06/2021 18:29
- Location: FORGET? HELL!
#58001 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
-
Spit_fire
- Posts: 3325
- Joined: 27/07/2022 00:06
#58002 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Priznajem osigram listic tu i tamo preko neta
- JohnnyS
- Posts: 17454
- Joined: 05/05/2007 12:03
- Location: Brijuni
#58003 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Slažem se sve s tobom po tom pitanju, ali nije bio smisao moje replikenles wrote: ↑22/10/2022 12:26Ima... pogotovo u privatnom feudu bivseg sitnog hrsuza, gdje je po potrebi bescarinska i tax free zona, stimulacija privrede se vrsi monopolom i proteziranjem, a transfer novca se ne vrsi stepenastim, vec kruznim sistemom. No, za divno cudo, nema ponovnog inputa zaradjenog novca u privredu, vec isti volsebno nestaje, vjerojatno na hrvatskim, svicarskim i drugim ino-racunima. Pa se onda od Muja ocekuje da finansiraju nacionalnu televiziju pomenutog feuda.
-
plavi_E
- Posts: 7613
- Joined: 18/10/2021 19:47
#58004 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Znaci dobijes od Shmita mogucnost da nesto uradis mimo volje HDZ-a i ti se onda bojis to koristiti jer se bojios reakcije HDZ-a.saimidin wrote: ↑22/10/2022 00:05Teoretski da, prakticno videcemoSpoilerShowplavi_E wrote: ↑21/10/2022 16:44 @palermo
Onda je bio vitalni interes jer ga je dvotrecinska vecina u klubu Hrvata proglasilavitalnim interesom. Nakon shmitovog (na]metanja to vise ne mogu.
Nego imam neka pitanja u vezi nacina odlucivanja u Domu Naroda:
https://parlamentfbih.gov.ba/dom_naroda ... index.html
23 + 23 + 23 + 11 = 80
Znaci li ovo da je dovoljno 41 glas da zakon o oporezivanju kladionica moze proci DN?
Da li je pored 23 glasa bosnjackog kluba nemoguce "nakupiti" jos 18 ruku iz drugih klubova da se na primjer izglasa maksimalno oporezivanje kladionica?
Moze jednom, a onda ce ti sljedeci puta blokirati sve, dok im to me vratis ili dok im ohr ne vrati
Isto kao I do sada, tako da je citav fazon smitove odluke bio da se otkloni mogucnost da hdz izgubi veto na sve
U principu ne postoji prakticna mogucnost da se hdz oduzme to veto, nije ni prije postojala, jer da si uzeo tih 6 mjesta ili sada 11, oni bi poceli sranja
Da se razumijemo, nikada se nije posebno trudilo ni za 6, a nece ni za 11, iako je 6 bilo lako a ni 11 nije pretjerano tesko
Nemozes ti se oduprijeti politici koja hoce da te unisti a da joj se ne zamjeris. Taj strah od zamjeranja nekom nas je i doveo do ovog sto se nam dogadja. Ili je to strah ako budemo nevaljali ostat ce mo bez Dejtona. Niti je Dejton vjecan niti se na osnovu istog moze praviti noirmalna demokratska drzava.
-
plavi_E
- Posts: 7613
- Joined: 18/10/2021 19:47
#58005 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Deretic ga nije ucio istoriji. To je sigurno.General War wrote: ↑21/10/2022 23:55Nisi ti tu kucu napravio vise nego ostali, ne zam ko te je ucio istoriju, ali te je neko gadno izmanipulisao.GranicarZvornik wrote: ↑21/10/2022 20:18
Jos pogotovu ako si ti tu kucu napravio a braca ucestvovala nadgledajuci..ih to je posten deal!!!
-
nles
- Posts: 1671
- Joined: 09/06/2021 18:29
- Location: FORGET? HELL!
#58006 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Pa sta je onda? Da ima dovoljno budala, koje otkidaju djeci od usta, da bi uplatili listic u kladionici?JohnnyS wrote: ↑22/10/2022 12:59Slažem se sve s tobom po tom pitanju, ali nije bio smisao moje replikenles wrote: ↑22/10/2022 12:26
Ima... pogotovo u privatnom feudu bivseg sitnog hrsuza, gdje je po potrebi bescarinska i tax free zona, stimulacija privrede se vrsi monopolom i proteziranjem, a transfer novca se ne vrsi stepenastim, vec kruznim sistemom. No, za divno cudo, nema ponovnog inputa zaradjenog novca u privredu, vec isti volsebno nestaje, vjerojatno na hrvatskim, svicarskim i drugim ino-racunima. Pa se onda od Muja ocekuje da finansiraju nacionalnu televiziju pomenutog feuda.
Toga ima i u Austriji, na Balkanu naravno daleko vise, srazmjerno (zapravo, obrnuto srazmjerno) blagostanju.
-
saimidin
- Posts: 3254
- Joined: 20/05/2011 17:53
#58007 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Od smita dobijesplavi_E wrote: ↑22/10/2022 13:08Znaci dobijes od Shmita mogucnost da nesto uradis mimo volje HDZ-a i ti se onda bojis to koristiti jer se bojios reakcije HDZ-a.saimidin wrote: ↑22/10/2022 00:05Teoretski da, prakticno videcemoSpoilerShow
Moze jednom, a onda ce ti sljedeci puta blokirati sve, dok im to me vratis ili dok im ohr ne vrati
Isto kao I do sada, tako da je citav fazon smitove odluke bio da se otkloni mogucnost da hdz izgubi veto na sve
U principu ne postoji prakticna mogucnost da se hdz oduzme to veto, nije ni prije postojala, jer da si uzeo tih 6 mjesta ili sada 11, oni bi poceli sranja
Da se razumijemo, nikada se nije posebno trudilo ni za 6, a nece ni za 11, iako je 6 bilo lako a ni 11 nije pretjerano tesko![]()
Nemozes ti se oduprijeti politici koja hoce da te unisti a da joj se ne zamjeris. Taj strah od zamjeranja nekom nas je i doveo do ovog sto se nam dogadja. Ili je to strah ako budemo nevaljali ostat ce mo bez Dejtona. Niti je Dejton vjecan niti se na osnovu istog moze praviti noirmalna demokratska drzava.
On je podebljao hdz poziciju
Za drugi dio se slazem, ali ne vidim tu opciju koja ima plan I za sta, osim kako da se rastali sa hdz za tendere I uhljebljavanja, dakle ne motivise ih strah za gubitkom dejtona, vec tendera
- Str0nz
- Posts: 1270
- Joined: 27/10/2021 00:45
- Grijem se na: Hodza > marfi
#58008 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
SDP i DF treba da se ujedine i uslove SDA sa podredzenom pozicijom u vlasti na drzavnom i federalnom nivou. "Trojka"/"jedanaestorska" je projekat Dritanstine od "prijatelja" gdje je SDP najveci gubitnik. Ako ostali "Troy(an)kasi" nisu Dritanovci ce pristati na drzavnu vlast bez SNSDa i HDZa.
SDP sto prije da se otrijezne i ostave zagrljaj "prijatelja". Bosni ne trebaju ovakvi tkz. borci protiv "korupcije":
Nego ovakvi:
SDP sto prije da se otrijezne i ostave zagrljaj "prijatelja". Bosni ne trebaju ovakvi tkz. borci protiv "korupcije":
Spoiler
Show
https://ljudski.ba/politika/niksic-i-ko ... udari-jakoNIKŠIĆ I KOMŠIĆ: Istorijska šansa da ljevica opet "udari" jako
Uzburkali su se stranački duhovi nakon što su mediji prenijeli izjavu Nermina Nikšića kojom više eksplicitno ne zatvara vrata za koaliciju sa SDA. Nezasluženo ovo je izazvalo najveću pažnju medija, jer se stvara politička hajka protiv SDA, zbog čega promiče puno važnija stvar, a to je prilika da se napokon politička scena u F BiH i na državnom nivou podjeli na nacionalne i građanske partije.
Piše: Asim Baličević
Nekako očekivano većina medija nije iz gostovanja Nikšića na N1 kao bitno izvukla njegov stav o mogućoj koaliciji sa DF-om. Brojke govore da ove dvije partije imaju još jednu istorijsku šansu potpuno oživiti građansku ideju države i stvoriti snažan blok kontra nacionalnih partija.
- Razgovarao sam sa Komšićem. Opredijelili smo se da sačekamo konačne rezultate izbora. On je nezadovoljan nekim stvarima. Ostavio je prostora, barem na kantonalnom nivou, da se ta saradanja razvija. Nismo mi na suprotnim stranama. DF je prošli put odlučio da ide sa SDA. Možda se drugačije odluče ovaj put, rekao je Nikšić.
SDP je imao snage za razliku od partnera iz Trojke oduprijeti se željama HDZ-a da dobije Izborni zakon po svojoj mjeri. Nakon Schmidtovih intervencija u Izborni zakon i Ustav F BiH odgovornost SDP-a se čini većom jer bi se mogli naći na strani čekića kojim se zakucavaju posljednji ekseri u mrtvački sanduk za građansku BiH.
Partnerstvom SDP-a i DF -a stvorio bi se blok jednako, a ponegdje i snažniji od SDA što bi probudilo nadu da BiH ipak neće biti vječno podijeljena u torove. Ovo posebno nakon što je Pokret za državu uz silne napore pojedinih SDP-ovih partnera iz „Republike Sarajevo“ vratio dašak građanske ideje u RS.
Ne mora SDP u opoziciju kako to populistički na društvenim mrežama plasira za mene uvaženi doktor Dragan Stevanović koji „nikad ne bi napustio partnere koji me nisu prevarili ,bez obzira što se u mnogo čemu ne slažemo, te ih zamjenio za partnera koji me dva puta pošteno prevario“.
Brojke pokazuju da građanska opcija konačno može samostalno parirati željama SDA. Na državnom nivou SDP i DF imaju nekoliko hiljada manje glasova od SDA, ali su na nivou F BiH prebacili SDA.
Brojke su neumoljive, SDP i DF bi u toliko važnom Sarajevu za Nermina Nikšića da je u njega morao za predsjednika SDP-a dovesti Hercegovca bili znatno snažniji od SDA i mogli bi diktirati uslove formiranja vlasti, kao i partnere. Koalicija SDP-a i DF-a i u ostalim kantonima ima veliku snagu i garantuje kontinuitet djelovanja od Predsjedništva BiH do kantona. Ako se već svi pozivaju da u Predsjedništvu BiH građanske opcije imaju dva svoja člana bez saradnje po vertikali to ostaje samo populistička priča.
Naravno, nije samo do SDP-a, važno je šta misli i lider DF-a Željko Komšić. Iako su njegovom DF-u SDP-ovi partneri predviđali nestanak desilo se suprotno. Pokazalo se da su građani shvatili i nagradili opredijeljenost DF-a ka spašavanju države po cijenu ulaska u smrtno opasni zagrljaj sa SDA.
Ko prati ozbiljnije politiku svjestan je da se dodatni prostor za vračanje SDP-a i DF-a na pravu stranu otvara i činjenicom da Nermin Nikšić neće više biti predsjednik SDP-a. Ne tako davno bila je ponuda od strane Komšića da se dvije stranke ujedine ali da on i Nikšić ne mogu biti predsjednici. Nikšiću to tada nije bilo prihvatljivo.
Vratimo se na brojke, one su neumoljive. Bez obzira na dobar izborni rezultat SDP je suočen sa sve manjim brojem glasova birača. Za 30- etak hiljada glasova trenutno su veći od DF-, na nivou BiH i F BiH. Uz to "crvena Tuzla“ je u međuvremenu pozelenila, a SDP je u Sarajevu tek treća partija po broju glasova, sa ne tako uvjerljivom razlikom u odnosu na Stranu za BiH i Našu stranku.
Od Trojke je u Sarajevu najviše profitirao NIP. To može biti alarm za SDP da bi koaliranje na višim nivoima vlasti po principu iz Sarajeva za četiri godine imalo pogubne posljedice po stranku. S tim bi se u potpunosti ugasila nada da građanske stranke opet mogu biti važan, ako ne i presudan faktor u kreiranju budućnosti BiH.
-
plavi_E
- Posts: 7613
- Joined: 18/10/2021 19:47
#58009 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
@saimidin
Shmit jeste podebljao HDZ ali je takodje dao Bosnjacima mogucnost da legalno izglasaju neke zakone mimo volje HDZ-a. Ako imaju hrabrosti.
Shmit jeste podebljao HDZ ali je takodje dao Bosnjacima mogucnost da legalno izglasaju neke zakone mimo volje HDZ-a. Ako imaju hrabrosti.
-
plavi_E
- Posts: 7613
- Joined: 18/10/2021 19:47
#58010 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
@Str0nz
Nije valjda da su Niksic i ostali kreteni u SDP-u skontali da ce pricom o sebijinoj diplomi dovesti stranku do gasenja.
Izgleda da je i njima jasno da pusta prica iz komotne opzicije o sebijinoj diplomi i bakirovoj izdaji ne prolazi vise u realnosti. Mozda jos na ovom forumu a i to je polako upitno.
Nije valjda da su Niksic i ostali kreteni u SDP-u skontali da ce pricom o sebijinoj diplomi dovesti stranku do gasenja.
Izgleda da je i njima jasno da pusta prica iz komotne opzicije o sebijinoj diplomi i bakirovoj izdaji ne prolazi vise u realnosti. Mozda jos na ovom forumu a i to je polako upitno.
- Truba
- Posts: 93788
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#58011 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Uzupici na bobovcu


-
plavi_E
- Posts: 7613
- Joined: 18/10/2021 19:47
#58012 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
To su ovi sto vjeruju da se na Bobovcu vijorila sahovnica prilikom turske osade.
- JohnnyS
- Posts: 17454
- Joined: 05/05/2007 12:03
- Location: Brijuni
#58013 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
-
hyundaist
- Posts: 28
- Joined: 18/10/2022 12:29
#58014 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
-
plavi_E
- Posts: 7613
- Joined: 18/10/2021 19:47
#58015 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Pradjedovi im se u grobu okrecu kad vide ovu izdaju sa sahovnicom. Upravo su ovi nositelji sahovnica najveci izdajnici svega onoga zasto su se oni na Bobovcu borili. Izdali su drzavu i naciju zbog katolicke vjere i obecanja datog prije 150 godina da ce se nekad u buducnosti spojiti sa "maticom". Nebi bilo od goreg upoznati se sa politickim desavanjima u Bosni prije nekoliko stoljeca.
- Truba
- Posts: 93788
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#58016 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Ajmo neka tuzba sto sluzbene institucije vojske i policije nose uzp zastave
Da vidimo sta sud kaze
Da vidimo sta sud kaze
- Truba
- Posts: 93788
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#58017 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Ne docekuju nas zastave bosne svake godine na bobovcu
Nego ova fadilova
Selo izronilo iz 1823. I sda zastava
-
NightCrawler90
- Posts: 75
- Joined: 31/07/2018 00:41
-
NightCrawler90
- Posts: 75
- Joined: 31/07/2018 00:41
#58019 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Da li neka partija sa sjedistem u Sarajevu ima tal sa njima pa se ovoliko stite, ne znam, ali vrijeme je da se i igre na srecu pocnu oporezivati. I to masno.plavi_E wrote: ↑21/10/2022 18:52 Mozda nebi bilo lose upoznati se sa kladionicama dok cekaom link gdje to treba odredjen broj Hrvata u DN za neki zakon.
https://istraga.ba/nova-hdz-ova-obmana- ... o-zastitu/
https://6yka.com/bih/enormno-bogati-vla ... nja-poreza
-
NightCrawler90
- Posts: 75
- Joined: 31/07/2018 00:41
#58020 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Nedavno sam vidio statistiku da TK i HNK gradjani trose vise na igre na srecu nego gradjani KS. Prevashodno na kladionice.
-
nles
- Posts: 1671
- Joined: 09/06/2021 18:29
- Location: FORGET? HELL!
#58021 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Jah, Hrvoje, Klukas, Tuga, Buga, Kuga, ko li vec... svi bili pravovjerni katolici, kad su iz neke pizde materine na istoku dosli u Dalmaciju.
-
plavi_E
- Posts: 7613
- Joined: 18/10/2021 19:47
#58022 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Shmit je Bosnjacima dao mogucnost da oporezuju kladionice do maksimuma. Dali ce imati hrabrosti da se zamjere HDZ-u?NightCrawler90 wrote: ↑22/10/2022 23:02Da li neka partija sa sjedistem u Sarajevu ima tal sa njima pa se ovoliko stite, ne znam, ali vrijeme je da se i igre na srecu pocnu oporezivati. I to masno.plavi_E wrote: ↑21/10/2022 18:52 Mozda nebi bilo lose upoznati se sa kladionicama dok cekaom link gdje to treba odredjen broj Hrvata u DN za neki zakon.
https://istraga.ba/nova-hdz-ova-obmana- ... o-zastitu/
https://6yka.com/bih/enormno-bogati-vla ... nja-poreza
-
saimidin
- Posts: 3254
- Joined: 20/05/2011 17:53
#58023 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Stvarno mi nije jasno zasto mislis da je smit uradio to, to jeste prica, pa hajmo reci I da ima smisla takav kompromis, a sta je stvarno uradio biti ce jasno za par mjeseci, a brzo ce toplavi_E wrote: ↑23/10/2022 10:55Shmit je Bosnjacima dao mogucnost da oporezuju kladionice do maksimuma. Dali ce imati hrabrosti da se zamjere HDZ-u?NightCrawler90 wrote: ↑22/10/2022 23:02
Da li neka partija sa sjedistem u Sarajevu ima tal sa njima pa se ovoliko stite, ne znam, ali vrijeme je da se i igre na srecu pocnu oporezivati. I to masno.
Ako sam dobro shvatio, ti mislis da ce neko sa
Priznajem da nisam ekspert, ali kako vidim niko od
-
plavi_E
- Posts: 7613
- Joined: 18/10/2021 19:47
#58024 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
@saimidin
Ja govorim na osnovu poznati stvari sta je Shmit izbacio iz Ustava FBiH i na osnovu nacina glasanja u DN. Slazem se da ce mo vidjeti dali se ima hrabrosti koristiti te nove mogucnosti ili ne. Ako se i dalje nastavi sa popustanjem HDZ-u radi mira u kuci onda Shmit moze FBiH proglasiti i "Bosnjackom Republikom" to nebi pomglo.
Ja govorim na osnovu poznati stvari sta je Shmit izbacio iz Ustava FBiH i na osnovu nacina glasanja u DN. Slazem se da ce mo vidjeti dali se ima hrabrosti koristiti te nove mogucnosti ili ne. Ako se i dalje nastavi sa popustanjem HDZ-u radi mira u kuci onda Shmit moze FBiH proglasiti i "Bosnjackom Republikom" to nebi pomglo.
-
saimidin
- Posts: 3254
- Joined: 20/05/2011 17:53
#58025 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Citao sam malo precisceni tekst ustava fbih, koliko mi se cini sa smitovim izmjenama, ali ima tu I poslovnik doma naroda, ima rad ustavnog suda, da bi uopste dosao do novog predsjednistva I vlade fbih, morati ces hdz dati nekoliko mjesta gdje se raznim fazonima moze blokirati, ali eto sacekajmo, jer nije jasno ni ko I kako ce u dom naroda I bez koga se sve nece mociplavi_E wrote: ↑23/10/2022 15:15 @saimidin
Ja govorim na osnovu poznati stvari sta je Shmit izbacio iz Ustava FBiH i na osnovu nacina glasanja u DN. Slazem se da ce mo vidjeti dali se ima hrabrosti koristiti te nove mogucnosti ili ne. Ako se i dalje nastavi sa popustanjem HDZ-u radi mira u kuci onda Shmit moze FBiH proglasiti i "Bosnjackom Republikom" to nebi pomglo.
Naravno da ce I mir u kuci biti bitan, jer ako je to tako kao sto kazes, hdz ce poceti blokirati sve ostalo sto moze, tj vladu I parlament

