Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
junior3
Posts: 9131
Joined: 20/02/2014 01:02

#5776 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by junior3 »

To ti je kad' se čovjek politikom bavi. :evil:

Crni dim ti je zbog toga što se potrošnjom hvališ, tj. utušio si auto. :mrgreen:
User avatar
konektovan
Posts: 51446
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#5777 Re: RE: Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

junior3 wrote:To ti je kad' se čovjek politikom bavi. :evil:

Crni dim ti je zbog toga što se potrošnjom hvališ, tj. utušio si auto. :mrgreen:
Malo sam ga gusio u zadnje vriteme, al' zena ga je preuzela, i vjerujem da ce crni dim nestati u roku dan dva.[emoji1]

poslano sa Sonija Ze
rusmir.ba
Posts: 655
Joined: 15/06/2008 19:22

#5778 Re: Plivajući zamajac kod Golfa V ?

Post by rusmir.ba »

Isti je motor u pitanju cini mi se (1.9TDI 77kW) pa da i ja priupitam nesto. Na autu koji sam kupio je ugradjen fiksni zamajac (ima moza 40-50.000km), i primjetna je razlika u mjenjanu brzina i buci u odnosu na recimo drugo identicno auto koje sam vozao ali sa origigi setom kvacila, pa samo da vidim jel to normalno kad se ovo ugradi.

Npr osjetno je naglije kretanje u 1.brzini, kada prebacim u 2.osjetim kao neko lupkanje ili hucanje dok ubrzava i ne dodje na nekih 1500-1800 obrtaja, a pri usporavanju takodjer nekako bruji pravo jako (kada se prebaci npr iz 4. u 3. pri brzini od 65-70km/h).
Isto tako osjetno trzne kada usporavam i pritisnem kvacilo u prvoj brzini ako hocu zaustaviti.

E sad, to se sve puno manje osjeti nakon voznje od 10-15min, kada temp motora dodje na onu radnu.

Mislio sam da je brujanje i vecina drugog zbog PD motora, koji imaju "traktorski" zvuk, ali nadjem na forumima da su sve ovo takoreći uobičajeni simptomi fiksnog zamjaca -naravno bio je ranije onaj "plutajući".
Pri zamjeni u ovlaštenom servisu (nije neki dundjer majstor) preporucen ovaj drugi set i stavljen sa fiksnim.

Auto ne zvecka kad radi u leru, fino prima gas, ne mjenja zvuk kada pritisnem ili pustim kvacilo dok radi u leru, nema "stresanja" pri gasenju, no ovo mi je enigma jer nemam s tim iskustva.
User avatar
konektovan
Posts: 51446
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#5779 Re: RE: Re: Plivajući zamajac kod Golfa V ?

Post by konektovan »

rusmir.ba wrote:Isti je motor u pitanju cini mi se (1.9TDI 77kW) pa da i ja priupitam nesto. Na autu koji sam kupio je ugradjen fiksni zamajac (ima moza 40-50.000km), i primjetna je razlika u mjenjanu brzina i buci u odnosu na recimo drugo identicno auto koje sam vozao ali sa origigi setom kvacila, pa samo da vidim jel to normalno kad se ovo ugradi.

Npr osjetno je naglije kretanje u 1.brzini, kada prebacim u 2.osjetim kao neko lupkanje ili hucanje dok ubrzava i ne dodje na nekih 1500-1800 obrtaja, a pri usporavanju takodjer nekako bruji pravo jako (kada se prebaci npr iz 4. u 3. pri brzini od 65-70km/h).
Isto tako osjetno trzne kada usporavam i pritisnem kvacilo u prvoj brzini ako hocu zaustaviti.

E sad, to se sve puno manje osjeti nakon voznje od 10-15min, kada temp motora dodje na onu radnu.

Mislio sam da je brujanje i vecina drugog zbog PD motora, koji imaju "traktorski" zvuk, ali nadjem na forumima da su sve ovo takoreći uobičajeni simptomi fiksnog zamjaca -naravno bio je ranije onaj "plutajući".
Pri zamjeni u ovlaštenom servisu (nije neki dundjer majstor) preporucen ovaj drugi set i stavljen sa fiksnim.

Auto ne zvecka kad radi u leru, fino prima gas, ne mjenja zvuk kada pritisnem ili pustim kvacilo dok radi u leru, nema "stresanja" pri gasenju, no ovo mi je enigma jer nemam s tim iskustva.
To sam primijetio isto u jetti, 1.9 tdi 77 kw, kod taksiste prije tri dana, i ja ga pitam sta se ovo cuje, kad on meni rece da je stavljen fiksni zamajac, i to po drugi put vec. prvi mu je trajao oko 50 hiljada, a ovaj drugi je malo iznad 50 prebacio, al' kako huci i zvuci, to je to, kaput.[emoji4]

poslano sa Sonija Ze
rusmir.ba
Posts: 655
Joined: 15/06/2008 19:22

#5780 Re: Plivajući zamajac kod Golfa V ?

Post by rusmir.ba »

Ne znam kako se tom taksisti isplati, fiksni 450KM a plutajuci 750/800KM, dva puta mjenja ovaj prvi a drugi bi sigurno izbacio preko 100.000. A opet, mozda je nesto i do vozaca a ne do mehanike :)
Last edited by rusmir.ba on 14/08/2016 15:47, edited 1 time in total.
User avatar
konektovan
Posts: 51446
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#5781 Re: RE: Re: Plivajući zamajac kod Golfa V ?

Post by konektovan »

rusmir.ba wrote:
konektovan wrote: To sam primijetio isto u jetti, 1.9 tdi 77 kw, kod taksiste prije tri dana, i ja ga pitam sta se ovo cuje, kad on meni rece da je stavljen fiksni zamajac, i to po drugi put vec. prvi mu je trajao oko 50 hiljada, a ovaj drugi je malo iznad 50 prebacio, al' kako huci i zvuci, to je to, kaput.[emoji4]

poslano sa Sonija Ze
Pa ovdje ne mogu bas reci da je to neka buka nesnosljiva da neko sa strane moze primjetiti ko se vozi, vise sam ja mušičav po pitanju zvukova ispod haube koji mi se ne uklapaju u neke ranije prisutne i na ove nagle "klikove" pri polasku i zaustavljanju. A velika je razlika u odnosu na SDI motor koji sam imao ranije, mislim i na ukupnu buku motora.

Ne znam kako se tom taksisti isplati, fiksni 450KM a plutajuci 750/800KM, dva puta mjenja ovaj prvi a drugi bi sigurno izbacio preko 100.000. A opet, mozda je nesto i do vozaca a ne do mehanike :)
Svaki njegov start, imao je cudan zvuk i nekakav trzaj, i nisam odmah pomislio na zamajac, tek smo kasnije nadosli na tu tematiku.[emoji1] On kaze, da ima nekakav popust kod nekog majstora i da taj set kvacila kosta 300 KM sa rukama, i da mu se to isplati, iz razloga sto mu je lakse dati 300 KM nego 900 KM.

poslano sa Sonija Ze
rusmir.ba
Posts: 655
Joined: 15/06/2008 19:22

#5782 Re: RE: Re: Plivajući zamajac kod Golfa V ?

Post by rusmir.ba »

konektovan wrote:
rusmir.ba wrote:
konektovan wrote: To sam primijetio isto u jetti, 1.9 tdi 77 kw, kod taksiste prije tri dana, i ja ga pitam sta se ovo cuje, kad on meni rece da je stavljen fiksni zamajac, i to po drugi put vec. prvi mu je trajao oko 50 hiljada, a ovaj drugi je malo iznad 50 prebacio, al' kako huci i zvuci, to je to, kaput.[emoji4]

poslano sa Sonija Ze
Pa ovdje ne mogu bas reci da je to neka buka nesnosljiva da neko sa strane moze primjetiti ko se vozi, vise sam ja mušičav po pitanju zvukova ispod haube koji mi se ne uklapaju u neke ranije prisutne i na ove nagle "klikove" pri polasku i zaustavljanju. A velika je razlika u odnosu na SDI motor koji sam imao ranije, mislim i na ukupnu buku motora.

Ne znam kako se tom taksisti isplati, fiksni 450KM a plutajuci 750/800KM, dva puta mjenja ovaj prvi a drugi bi sigurno izbacio preko 100.000. A opet, mozda je nesto i do vozaca a ne do mehanike :)
Svaki njegov start, imao je cudan zvuk i nekakav trzaj, i nisam odmah pomislio na zamajac, tek smo kasnije nadosli na tu tematiku.[emoji1] On kaze, da ima nekakav popust kod nekog majstora i da taj set kvacila kosta 300 KM sa rukama, i da mu se to isplati, iz razloga sto mu je lakse dati 300 KM nego 900 KM.

poslano sa Sonija Ze
Onda i ne mora pretjerano paziti na stil voznje..ali opet za 300KM ih nema bez ugradnje da ista valjaju.
dgL_
Posts: 3175
Joined: 25/09/2014 22:39

#5783 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by dgL_ »

Neko iz okoline Sarajeva gdje ima uzet vodobrusni papir? Gledao penny, mars, robot 0 bodova...
M123
Posts: 151
Joined: 15/01/2016 11:57

#5784 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by M123 »

dgL_ wrote:Neko iz okoline Sarajeva gdje ima uzet vodobrusni papir? Gledao penny, mars, robot 0 bodova...
Probaj Senigor (mislim da se tako zove) iz brijesca krenes prema vogosci i on je sa lijeve strane nakon salona kia
dgL_
Posts: 3175
Joined: 25/09/2014 22:39

#5785 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by dgL_ »

M123 wrote:
dgL_ wrote:Neko iz okoline Sarajeva gdje ima uzet vodobrusni papir? Gledao penny, mars, robot 0 bodova...
Probaj Senigor (mislim da se tako zove) iz brijesca krenes prema vogosci i on je sa lijeve strane nakon salona kia
Ima i u Osjeku taj senigor, dole mi je usput pa cu provjerit, hvala, a neko mi rece da ima i u OBIu
nookey
Posts: 1058
Joined: 13/10/2010 21:42

#5786 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by nookey »

dgL_ wrote:
M123 wrote:
dgL_ wrote:Neko iz okoline Sarajeva gdje ima uzet vodobrusni papir? Gledao penny, mars, robot 0 bodova...
Probaj Senigor (mislim da se tako zove) iz brijesca krenes prema vogosci i on je sa lijeve strane nakon salona kia
Ima i u Osjeku taj senigor, dole mi je usput pa cu provjerit, hvala, a neko mi rece da ima i u OBIu
Boje i lakovi SenSu na Aneksu ;)
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#5787 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by basicm »

Treba mi elektronicar hitno, moram integralno kolo zamijeniti na modulu svjetala. Mrak :(
Image


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
320 d
Posts: 53
Joined: 10/07/2015 11:35

#5788 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 320 d »

Pozdrav
Jedno pitanje ako je neko imao iskustvo
E46 20d 110kw motor, problem paljenje, nekad ide na prvu nekada treba zaverglati par puta da upali ...
Dijagnostika kaze...grijaci sva 4, modul grijaca i rail sistem prenizak pritisak...
Da li je moguce da je relej grijaca povezan sa pumpom goriva pa ponekad se "zbuni" jer je pri izdisaju pa ne nabije pritisak na rail sistem i izbaci pored ovih gresaka i tu gresku i da li bi se odnosno da li je neko rješavao problem samo zamjenom releja grijaca...
Grijači su novi zamjenjeni prije 6 mjeseci...
Auto ide u voznji sasvim ok, nema tu nikakvih problema, kad se upali radi dok se ključ ne okrene.
Pri verglanju ne baca nikakav dim iz auspuha, pa pretpostavljam da je kompresija ok, doduše taj parametar ne gledah na dijagnostici...
Još jedna zanimljivost u vezi sa tim npr jutros nije mogao upaliti na prvu, a danas u 4-5 popodne nakon stajanja od 8-9 sati na prvu...
Ako se neko susretao ili ako ima neko relej grijaca za navedeni autic neka se javi...
Pozdrav
Last edited by 320 d on 10/08/2016 21:47, edited 1 time in total.
Bavarac94
Posts: 385
Joined: 17/01/2013 20:50

#5789 Re: Plivajući zamajac kod Golfa V ?

Post by Bavarac94 »

Da li neko zna koliko kosta znamjena u ovlastenom?
I koji je kvalitetniji, Sachs, LUK, Valeo? 2007 1.9tdi u pitanju.
User avatar
ranger
Posts: 2740
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#5790 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ranger »

pa moze biti do releja grijaca, ali s obzirom da se oni ne pale iznad 10 stepeni to tesko da je.
ali cim ti prijavljuje nizak pritisak cr-a tu trazi problem... vjerovatno pumpa na izdisaju.
User avatar
320 d
Posts: 53
Joined: 10/07/2015 11:35

#5791 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 320 d »

ranger wrote:pa moze biti do releja grijaca, ali s obzirom da se oni ne pale iznad 10 stepeni to tesko da je.
ali cim ti prijavljuje nizak pritisak cr-a tu trazi problem... vjerovatno pumpa na izdisaju.
mislis velika pumpa ili ona mala ispod sjedista sto nabija pritisak, obzirom da on ima 3 pumpe (rezervoar, ispod vozacevog sjedista i u velika u motoru)
User avatar
ranger
Posts: 2740
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#5792 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ranger »

320 d wrote:
ranger wrote:pa moze biti do releja grijaca, ali s obzirom da se oni ne pale iznad 10 stepeni to tesko da je.
ali cim ti prijavljuje nizak pritisak cr-a tu trazi problem... vjerovatno pumpa na izdisaju.
mislis velika pumpa ili ona mala ispod sjedista sto nabija pritisak, obzirom da on ima 3 pumpe (rezervoar, ispod vozacevog sjedista i u velika u motoru)
na ovu:
http://www.realoem.com/bmw/enUS/showpar ... Id=13_0958
junior3
Posts: 9131
Joined: 20/02/2014 01:02

#5793 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by junior3 »

Pumpa visokog pritiska common rail.
Rendžer ti je ekspert za e46 samo njega slušaj. :mrgreen:
User avatar
320 d
Posts: 53
Joined: 10/07/2015 11:35

#5794 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 320 d »

ranger wrote:
320 d wrote:
ranger wrote:pa moze biti do releja grijaca, ali s obzirom da se oni ne pale iznad 10 stepeni to tesko da je.
ali cim ti prijavljuje nizak pritisak cr-a tu trazi problem... vjerovatno pumpa na izdisaju.
mislis velika pumpa ili ona mala ispod sjedista sto nabija pritisak, obzirom da on ima 3 pumpe (rezervoar, ispod vozacevog sjedista i u velika u motoru)
na ovu:
http://www.realoem.com/bmw/enUS/showpar ... Id=13_0958
Divno ako bude ona :lol:
User avatar
ranger
Posts: 2740
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#5795 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ranger »

junior3 wrote:Pumpa visokog pritiska common rail.
Rendžer ti je ekspert za e46 samo njega slušaj. :mrgreen:
nek on slusa kakvog majstora ja sam ti daleko od majstora prika moj :D
User avatar
320 d
Posts: 53
Joined: 10/07/2015 11:35

#5796 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 320 d »

Ma da ide se kod doktora za autice sutra, nego onako znatizelja me ubija pa da vidim da li je neko imao slicnih desavanja, samo kod e46 sve što nije logicno jeste logicno... :mrgreen:
User avatar
ranger
Posts: 2740
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#5797 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ranger »

320 d wrote:Ma da ide se kod doktora za autice sutra, nego onako znatizelja me ubija pa da vidim da li je neko imao slicnih desavanja, samo kod e46 sve što nije logicno jeste logicno... :mrgreen:
jesi gledo na srpskom forumu bmw? mada uglavnom na forumu dobijes najcrnju dijagnozu :run:
btw.imobilizer zna zajebavat e46 isto tako sve ok samo ponekad nece da upali
User avatar
320 d
Posts: 53
Joined: 10/07/2015 11:35

#5798 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 320 d »

ranger wrote:
320 d wrote:Ma da ide se kod doktora za autice sutra, nego onako znatizelja me ubija pa da vidim da li je neko imao slicnih desavanja, samo kod e46 sve što nije logicno jeste logicno... :mrgreen:
jesi gledo na srpskom forumu bmw? mada uglavnom na forumu dobijes najcrnju dijagnozu :run:
btw.imobilizer zna zajebavat e46 isto tako sve ok samo ponekad nece da upali
Jesam nešto citao, cak je neko i napisao da relej grijaca ima veze sa strujom pumpe one male ispod sjedista vozaca što nabija pritisak, jer sam trazio detaljno kad dam kontakt cekam da pumpa mala ispod sjedista odzuji kad dam kontakt ona ne zuji nekada a nekada da...I kada odzuji upali se na mm kljuca
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#5799 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by basicm »

Nije to do grijaca, prije pumpa ili dizna neka. Doduse, i meni se to zadnjih dana desava, vergla malo duze nego sto je radio.


Sent from my iPhone using Tapatalk
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#5800 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mirzet87sa »

basicm wrote:Treba mi elektronicar hitno, moram integralno kolo zamijeniti na modulu svjetala. Mrak :(
Image


Sent from my iPhone using Tapatalk
halida kajtaza 34, dole ispod grasovih garaza ulaz s lijeve strane kada ides u pravcu zeljeznicke stanice..
Post Reply