Sirija

Locked
User avatar
Klavikula
Posts: 4962
Joined: 23/05/2012 12:36
Location: Sarajevo, Jugoslavija

#5776 Re: Sirija

Post by Klavikula »

Challenger__ wrote:Ama, ne treba gubiti vrijeme... Svako me je jasno da Hezbollah ni po jednoj stavci, ni po jednoj definiciji ne spada u terorističke organizacije. Istina je samo da od njega zaziru Izrael i njegovi "mudžahidi".

Tu je početak i kraj svake priče o Hezbollahu.
amin.tacka. kako god. ovo je sustina :thumbup:
User avatar
Klavikula
Posts: 4962
Joined: 23/05/2012 12:36
Location: Sarajevo, Jugoslavija

#5777 Re: Sirija

Post by Klavikula »

Challenger__ wrote:
Co0l wrote:Cim pitas ne vrijedi ti ni objasnjavat :)
Vidi. Ja nisam politički korektan, pa se za mene ništa ne podrazumijeva. Ne poznajem te new-age mantre. Fino te pitam, kako jedna miroljubiva zemlja koja vijekovima nije nikoga napala ide u isti koš sa barabama iz SAD i KSA?
jbg burazeru moras biti "neutralan" da bi ovo skonto. svi su ista govna, i napadac i branitelj :-) :oops: :zzzz: :zzzz:
User avatar
Co0l
Posts: 10551
Joined: 25/07/2010 20:02
Location: Kad i sam skontam javim vam

#5778 Re: Sirija

Post by Co0l »

Challenger__ wrote:
Co0l wrote:Cim pitas ne vrijedi ti ni objasnjavat :)
Vidi. Ja nisam politički korektan, pa se za mene ništa ne podrazumijeva. Ne poznajem te new-age mantre. Fino te pitam, kako jedna miroljubiva zemlja koja vijekovima nije nikoga napala ide u isti koš sa barabama iz SAD i KSA?
Da su tako miroljubivi ne bi pomagali 'mrskim Amerima da izvrse agresiju na Afganistan' kao sto im ne bi nudili istu pomoc kad su napali Irak a i kasnije kad su im se nudili da obuzdaju svoje pse u Bagdadu koje kontrolisu u zamjenu za popustanje sankcija.Ima toga jos al i ovo je dovoljno.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#5779 Re: Sirija

Post by Challenger__ »

Ouuu "psi iz Bagdada"... Kakve riječi, nevjerovatno. Šatro.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#5780 Re: Sirija

Post by Challenger__ »

Klavikula wrote:jbg burazeru moras biti "neutralan" da bi ovo skonto. svi su ista govna, i napadac i branitelj :-) :oops: :zzzz: :zzzz:
Misliš na neutralnost tipa Abu Sakkara...??

Image


Ahahahahahah...
User avatar
Co0l
Posts: 10551
Joined: 25/07/2010 20:02
Location: Kad i sam skontam javim vam

#5781 Re: Sirija

Post by Co0l »

Challenger__ wrote:Ouuu "psi iz Bagdada"... Kakve riječi, nevjerovatno. Šatro.
Nisam ni ja politicki korektan a i vala za svakog normalnog neko koga gazda drzi na uzici i pusta sa nje po potrebi kad mu odgovara da pravi haos je metaforicki pas.isto vazi i za sluge 'druge strane'.
User avatar
husein_kapetan
Posts: 3314
Joined: 24/07/2013 20:19

#5782 Re: Sirija

Post by husein_kapetan »

Challenger__ wrote:
Co0l wrote:Cim pitas ne vrijedi ti ni objasnjavat :)
Vidi. Ja nisam politički korektan, pa se za mene ništa ne podrazumijeva. Ne poznajem te new-age mantre. Fino te pitam, kako jedna miroljubiva zemlja koja vijekovima nije nikoga napala ide u isti koš sa barabama iz SAD i KSA?
Nekoliko stranica unazad sam i ja napisao nešto o duplim standardima.... logički gledano bilo kome ko imalo poznaje i prati aktuelne političke prilike po ovom ne duskutuje. Ergo, ideologija je čudna nakana i neman.. potiče ljude na gubitak osjećaja za vrijeme i prostor, na korektno i nekorektno, za vrijedno i bezvrijedno. Valjda i tu postoje dupli standardi...
A logika i evidentnost gube smisao.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#5783 Re: Sirija

Post by Challenger__ »

Pročitao sam kapetane. Da, ideologija je smrt za razum i planetarni mir u konačnici.
prometheus
Posts: 263
Joined: 21/04/2013 20:26

#5784 Re: Sirija

Post by prometheus »

Co0l wrote:
Challenger__ wrote:
Co0l wrote:Cim pitas ne vrijedi ti ni objasnjavat :)
Vidi. Ja nisam politički korektan, pa se za mene ništa ne podrazumijeva. Ne poznajem te new-age mantre. Fino te pitam, kako jedna miroljubiva zemlja koja vijekovima nije nikoga napala ide u isti koš sa barabama iz SAD i KSA?
Da su tako miroljubivi ne bi pomagali 'mrskim Amerima da izvrse agresiju na Afganistan' kao sto im ne bi nudili istu pomoc kad su napali Irak a i kasnije kad su im se nudili da obuzdaju svoje pse u Bagdadu koje kontrolisu u zamjenu za popustanje sankcija.Ima toga jos al i ovo je dovoljno.
Sada cu da igram tvoju ulogu kontra, da vidim kakav je osjecaj: dokazi, molim dokaze koji potkrpljuju tu dvolicnost Irana, osim ekonomske komercijalne saradnje. Opet i da je to istina, kvantitativno i kvalitativno poredjenje je van mjesta.
User avatar
husein_kapetan
Posts: 3314
Joined: 24/07/2013 20:19

#5785 Re: Sirija

Post by husein_kapetan »

Kako vidim kurdi sve više mijenjaju dosadašnje geometrije ovog rata.Imaju li negdje validni podaci o njihovoj snazi, opremi i načinu snadbjevanja?
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#5786 Re: Sirija

Post by Challenger__ »

Prometej. Samo se vi igrajte, ne bih da smetam, samo bih da primjetim da su to (negativne konotacije) samo emotivne ocjene naših dubokih emotivaca kojima se svijet ruši pred očima: "AMAN ZAMAN NIKO NE DIJELI NAŠE MRŽNJE I LJUBAVI". Svi se komentari svode na taj tužni vapaj...Zli Iran, "iranski psi" u Bagdadu, Damasku, Bejrutu. "Pas" Nasrallah, pa "fašista" Sisi i Egipat, a ni Erdo nije baš najbolje... Ruši im se svijet moj Prometej.


Ostali su sami u svojim kulama od privida i obmana.
prometheus
Posts: 263
Joined: 21/04/2013 20:26

#5787 Re: Sirija

Post by prometheus »

salik79 wrote:Mozes li mi objasniti kako to da Mossad, IDF, pa ni sama drzava Izrael, nikada nisu proglaseni teroristickim? I kako objasnjavas da brojne rezolucije UN-a, izglasane velikom vecinom glasova ZA, a ticu se ratnih zlocina, grubih krsenja ljudskih prava i pravila ratovanja (Zenevske konvencije) od strane Izraela, formalno-pravno "ne piju vode"?! Da li se tu radi o duplim arsinima, ili je nesto drugo u pitanju?!

Jos nesto - zasto niti jedna rezolucija kontra Izraela, koja je trebala biti izglasana u Vijecu sigurnosti UN-a, nikada nije prosla glasanje, tj ciji veto je to konstantno blokirao?! I zasto je drzava koja permanentno ulaze veto na spomenute rezolucije vrsila konstantni pritisak na odredjene drzave EU u vezi stavljanja Hizbullaha na listu teroristickih organizacija? I posljednje, zasto im je to uspjelo samo u pogledu "vojnog krila", a ne i "politickog", kada znamo da to dvoje (po pitanju Hizbullaha) je apsolutno nerazdvojivo?!
Svaka cast na kratko-jasnoci. Ocekivano jedini moguci odgovor na ovo je "i ti isto". Ali NIKADA ne moze biti isto, bar ne za narednih 500 godina...

Zanimljiva promjena retorike gospodara svemira oko hemijskog oruzja, odjednom nastaje "diplomatija"?.... Cak i Rohani pokupio fazon miroljubive retorike, ocito da bolje pali od grube istine.
sarajevoxxxx
Posts: 26435
Joined: 28/11/2004 08:05
Location: Sarajevo

#5788 Re: Sirija

Post by sarajevoxxxx »

Malula: Civilna zaštita u potrazi za tijelima Asadovih boraca 18 +

https://www.youtube.com/watch?v=OUkiOm9 ... r_embedded

- FSA je pristala na privremeni prekid vatre u Maluli tačnije na brdima Kalemuna i dozvolila članovima CZ-a da pokupe oko tridesetak mrtvih Asadovih boraca koji su poginuli na tim brdima.

- Inače režimski zapovjednik Asadovih boraca u Maluli je nedavno smijenjen,
sarajevoxxxx
Posts: 26435
Joined: 28/11/2004 08:05
Location: Sarajevo

#5789 Re: Sirija

Post by sarajevoxxxx »

Genocid režimskih snaga u Ma'demijetu Šamu

(jedan od uništenih objekata u gradu)
Image

- Početak opsade 18.11.2012.
- 278 dana ubijanja, uništavanja, granatiranja i izgladnjivanja
- Ljudi su ubijani vatrenim i hemijskim oružjem, a u zadnje vrijeme i glađu. Broj poginulih do sastavljanja izvještaja o ovom gradu prelazi 700, a ranjavanja su svakodnevna.
- Tržnice u gradu su potpuno zatvorene
- Infrastruktura i stambeni objekti u gradu su 50 % uništeni. Poslovni objekti su 90 % uništeni.
- Zbog svakodnevnog granatiranja u gradu nema ni struje niti telefonskih veza
- Sve bolnice su skoro zatvorene, a na 2400 stanovnika dolazi jedan doktor
- Ni jedna od 22 škole u gradu ne radi
- Svih 11 džamija u gradu je zbog granatiranja zatvoreno

http://csr-sy.org/index.php?action=readMore&cID=480&l=2

Image
sarajevoxxxx
Posts: 26435
Joined: 28/11/2004 08:05
Location: Sarajevo

#5790 Re: Sirija

Post by sarajevoxxxx »

Zbog neuhranjenosti i loše ishrane i nedostatka vitamina, ili osnovnih lijekova, u Mademije je do sada umrlo 5 djece i dvije žene.

Na slici:

- Dječak Ibrahim Halil, preminuo 31.08.2013.
- Dječak Amar Urfe preminuo 31.08.2013.
- Imad Suvan dječak preminuo 04.09.2013.
- Djevojčica Rena abid preminula 24.09.2013.

Image
User avatar
Co0l
Posts: 10551
Joined: 25/07/2010 20:02
Location: Kad i sam skontam javim vam

#5791 Re: Sirija

Post by Co0l »

prometheus wrote:
Sada cu da igram tvoju ulogu kontra, da vidim kakav je osjecaj: dokazi, molim dokaze koji potkrpljuju tu dvolicnost Irana, osim ekonomske komercijalne saradnje. Opet i da je to istina, kvantitativno i kvalitativno poredjenje je van mjesta.
Uci,citaj,gledaj,googlaj,bar danas to nije tesko,ako te zanima je li to istina malo prosvrljaj netom,ne moraju drugi to radit za tebe.
Talibani u Afganistanu su se borili protiv Sjeverne Alijanse koju je Iran podrzavao.Iran je smatrao Talibane svojim neprijateljima i nikako nije zelio da ima na svojoj granici drzavu pod njihovom kontrolom.Zato su davali i Amerima obavjestajne podatke o talibanskim metama kada je americka invazija na Afganistan pocela i obezbijedili su da njihov saveznk (iliti proxy kako takve voli Cheli da zove) pomogne Amerima u borbi protiv Talibana.Poslije su pokusali isto i u Iraku ali cini mi se da su Ameri tad odbili njihovu pomoc.
Ima o tome clanaka,knjiga i dokumentaraca,o iranskoj upletenosti u Afganistanu moze se procitat u ovom clanku (to je prvi koji sam naso,mrsko mi trazit vise al i to je dovoljno):

http://www.wsws.org/sh/2001/nov2001/war-n20.shtml

a ako te zanimaju pojedinosti o iranskom pomaganju Amerima u Afganistanu ali i o nekim ostalim stvarima vezanim za Iran a koji bi mnogima mogli razbiti iluzije koje su imali o Iranu preporucujem ovaj BBC-ijev dokumentarac u nekoliko dijelova u kojem su govorili i iranski najvisi zvanicnici,od Predsjednika pa nadalje:

sarajevoxxxx
Posts: 26435
Joined: 28/11/2004 08:05
Location: Sarajevo

#5792 Re: Sirija

Post by sarajevoxxxx »

- Režimske snage grad Ma'demije drže u potpunom okruženju sa 4 strane. Oko grada se nalazi 20 režimskih punktova koje drži 4 divizija, te režimske zračne obavještajne službe koje se nalaze na glavnim ulazima u grad gdje su stacionirani tenkovi T72 i borbena vozila.

- Sa zapadne strane grada nalaze se kuće režimskih oficira i izviđački bataljoni pod komandom Adnana Al Asada
- Sa sjeverne strane nalaze se tri puka 4 divizije
- Na istočnoj strani grada nalazi se vojni aerodrom Al Mezzeh
- Sa južne strane su palestinski kampovi, tj Palestinci koji podržavaju režim

Image
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#5793 Re: Sirija

Post by salik79 »

Co0l wrote:
salik79 wrote: Mozes li mi objasniti kako to da Mossad, IDF, pa ni sama drzava Izrael, nikada nisu proglaseni teroristickim? I kako objasnjavas da brojne rezolucije UN-a, izglasane velikom vecinom glasova ZA, a ticu se ratnih zlocina, grubih krsenja ljudskih prava i pravila ratovanja (Zenevske konvencije) od strane Izraela, formalno-pravno "ne piju vode"?! Da li se tu radi o duplim arsinima, ili je nesto drugo u pitanju?!

Jos nesto - zasto niti jedna rezolucija kontra Izraela, koja je trebala biti izglasana u Vijecu sigurnosti UN-a, nikada nije prosla glasanje, tj ciji veto je to konstantno blokirao?! I zasto je drzava koja permanentno ulaze veto na spomenute rezolucije vrsila konstantni pritisak na odredjene drzave EU u vezi stavljanja Hizbullaha na listu teroristickih organizacija? I posljednje, zasto im je to uspjelo samo u pogledu "vojnog krila", a ne i "politickog", kada znamo da to dvoje (po pitanju Hizbullaha) je apsolutno nerazdvojivo?!
Pa zar sam ja igdje rekao da u medjunarodnim odnosima,u politici uopste,ne vladaju dupli arsini?
Nije samo Izrael primjer za to,primjera ima bezbroj,od SAD-a,preko Rusije,Irana,Saudijcke Arabije,Izraela pa do Evrope.Tako je bilo od pamtivijeka,tako ce uvijek i biti.
Medjutim,to ne mijenja cinjenicu da je Hezbolah napao grad u Siriji zajedno sa vojskom koja sprovodi drzavni terorizam poput IDF-a u Izraelu,samo na puno masovnijoj skali,koji nisu branili nikakvi teroristi nego mahom ljudi koji su tu i zivjeli,dakle branili su svoja ognjista i zbog toga je stavljen na listu teroristickih organizacija.

Izbjegavas konkretnan odgovor na konkretna pitanja. Dobro, ako zelis, onda ja tebi da odgovorim:

Hizbullah je sudjelovao u oslobadjanju pogranicnog grada, na poziv zvanicnih institucija Sirije, u kojem su utociste nasle raznorazne (bjelosvjetske) teroristicke grupe, ciji primarni cilj (nakon ovladavanja vecim dijelom Sirije) bi bio unistenje Hizbullaha i to, pazi sad, u sadjejstvu s IDF-om (sve u sklopu zatiranja "sijske opasnosti"). To su pokazali i upadima u pogranicna sela - nastojeci prosiriti sektasko nasilje na teritoriju Libana. Ovim potezom je pobrkao planove nalogodavaca iz Tel-Aviva i morao je biti "sankcioniran" na "bolan" nacin, (polu)uvrstavanjem na spisak teroristickih organizacija od strane EU, koja do tada takve prijedloge, apsolutno, nije prihvatala (niti razmatrala).

Medjutim, cudno je to, da dosta prije (ogranicenog) ukljucivanja Hizbullaha u sukobe u Siriji, ta ista EU nije reagirala na upad regularnih (oklopljenih jedinica) vojnih trupa KSA u Bahrein?! Scenario je otprilike isti - nezadovoljstvo naroda vladajucom klikom, protesti, nasilno gusenje protesta i poziv zvanicnih institucija Bahreina vlastima KSA da se aktivno ukljuce u razbijanje istih. (Ovo samo navodim kao jedan od primjera apsurdnosti razloga (polu)svrstavanja Hizbullaha na listu teroristickih organizacija)
sarajevoxxxx
Posts: 26435
Joined: 28/11/2004 08:05
Location: Sarajevo

#5794 Re: Sirija

Post by sarajevoxxxx »

Režimski masakri u Ma'demijetu Šam:

- 26.11.2012. žestoko granatiranje i javna pogubljenja - 13 poginulih
video: http://www.youtube.com/watch?v=rUAwO2wx ... e=youtu.be

- 02.01.2013 avionsko bombardovanje - 21 poginuli
video: http://www.youtube.com/watch?v=IT7c58sl ... e=youtu.be

- 25.01.2013 13 poginulih - avionsko bombardovanje
video: http://www.youtube.com/watch?v=b6NtV8BJ ... e=youtu.be

- 15.03.2013 11 poginulih - žestoko granatiranje koje je trajalo u nekoliko kvartova u Ma'demije
video: http://www.youtube.com/watch?v=Th411nd2 ... e=youtu.be

- 21.08.2013 64 poginula - hemijsko oružje
video: http://www.youtube.com/watch?v=a4H0Hbw2 ... e=youtu.be
- 21.08.2013 22 poginula - avionsko bombardovanje i raketiranje

http://csr-sy.org/index.php?action=readMore&cID=480&l=2
sarajevoxxxx
Posts: 26435
Joined: 28/11/2004 08:05
Location: Sarajevo

#5795 Re: Sirija

Post by sarajevoxxxx »

Ma'demijetu Šam - slike:

Jedna od škola u gradu:

Image

- Džamijski minareti su omiljena meta režimskih snaga. U gradu su uspravna samo dva minareta:

Image

- Džamija Omer ibn Hatab u gradu nakon režimskog granatiranja:



Gradski rezervoar za vodu:

Image

Džamija al Rawde:

Image

Džamija Omer ibn Hatab 26.06.2013

Image

Džamija Bilal nakon režimskog granatiranja:

Image

- Požari nakon granatiranja vočnjaka u Ma'demije:

Image

- dio razorenog grada:

Image
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#5796 Re: Sirija

Post by salik79 »

Co0l wrote:
prometheus wrote:
Sada cu da igram tvoju ulogu kontra, da vidim kakav je osjecaj: dokazi, molim dokaze koji potkrpljuju tu dvolicnost Irana, osim ekonomske komercijalne saradnje. Opet i da je to istina, kvantitativno i kvalitativno poredjenje je van mjesta.
Uci,citaj,gledaj,googlaj,bar danas to nije tesko,ako te zanima je li to istina malo prosvrljaj netom,ne moraju drugi to radit za tebe.
Talibani u Afganistanu su se borili protiv Sjeverne Alijanse koju je Iran podrzavao.Iran je smatrao Talibane svojim neprijateljima i nikako nije zelio da ima na svojoj granici drzavu pod njihovom kontrolom.Zato su davali i Amerima obavjestajne podatke o talibanskim metama kada je americka invazija na Afganistan pocela i obezbijedili su da njihov saveznk (iliti proxy kako takve voli Cheli da zove) pomogne Amerima u borbi protiv Talibana.Poslije su pokusali isto i u Iraku ali cini mi se da su Ameri tad odbili njihovu pomoc.
Ima o tome clanaka,knjiga i dokumentaraca,o iranskoj upletenosti u Afganistanu moze se procitat u ovom clanku (to je prvi koji sam naso,mrsko mi trazit vise al i to je dovoljno):

http://www.wsws.org/sh/2001/nov2001/war-n20.shtml

a ako te zanimaju pojedinosti o iranskom pomaganju Amerima u Afganistanu ali i o nekim ostalim stvarima vezanim za Iran a koji bi mnogima mogli razbiti iluzije koje su imali o Iranu preporucujem ovaj BBC-ijev dokumentarac u nekoliko dijelova u kojem su govorili i iranski najvisi zvanicnici,od Predsjednika pa nadalje:

Navedi mi jednu jedinu stvar koja je sporna, po pitanju Irana, u ovom dokumentarcu?! Molio bih te, takodjer, da obratis paznju i na sekvencu koja pocinje malo prije 42. minute. Tu se jasno govori ko je pruzao najjaci otpor saveznickim snagama u Iraku i ko im je nanosio najvece gubitke.
User avatar
Co0l
Posts: 10551
Joined: 25/07/2010 20:02
Location: Kad i sam skontam javim vam

#5797 Re: Sirija

Post by Co0l »

salik79 wrote:
Co0l wrote:
salik79 wrote: Mozes li mi objasniti kako to da Mossad, IDF, pa ni sama drzava Izrael, nikada nisu proglaseni teroristickim? I kako objasnjavas da brojne rezolucije UN-a, izglasane velikom vecinom glasova ZA, a ticu se ratnih zlocina, grubih krsenja ljudskih prava i pravila ratovanja (Zenevske konvencije) od strane Izraela, formalno-pravno "ne piju vode"?! Da li se tu radi o duplim arsinima, ili je nesto drugo u pitanju?!

Jos nesto - zasto niti jedna rezolucija kontra Izraela, koja je trebala biti izglasana u Vijecu sigurnosti UN-a, nikada nije prosla glasanje, tj ciji veto je to konstantno blokirao?! I zasto je drzava koja permanentno ulaze veto na spomenute rezolucije vrsila konstantni pritisak na odredjene drzave EU u vezi stavljanja Hizbullaha na listu teroristickih organizacija? I posljednje, zasto im je to uspjelo samo u pogledu "vojnog krila", a ne i "politickog", kada znamo da to dvoje (po pitanju Hizbullaha) je apsolutno nerazdvojivo?!
Pa zar sam ja igdje rekao da u medjunarodnim odnosima,u politici uopste,ne vladaju dupli arsini?
Nije samo Izrael primjer za to,primjera ima bezbroj,od SAD-a,preko Rusije,Irana,Saudijcke Arabije,Izraela pa do Evrope.Tako je bilo od pamtivijeka,tako ce uvijek i biti.
Medjutim,to ne mijenja cinjenicu da je Hezbolah napao grad u Siriji zajedno sa vojskom koja sprovodi drzavni terorizam poput IDF-a u Izraelu,samo na puno masovnijoj skali,koji nisu branili nikakvi teroristi nego mahom ljudi koji su tu i zivjeli,dakle branili su svoja ognjista i zbog toga je stavljen na listu teroristickih organizacija.

Izbjegavas konkretnan odgovor na konkretna pitanja. Dobro, ako zelis, onda ja tebi da odgovorim:

Hizbullah je sudjelovao u oslobadjanju pogranicnog grada, na poziv zvanicnih institucija Sirije, u kojem su utociste nasle raznorazne (bjelosvjetske) teroristicke grupe, ciji primarni cilj (nakon ovladavanja vecim dijelom Sirije) bi bio unistenje Hizbullaha i to, pazi sad, u sadjejstvu s IDF-om (sve u sklopu zatiranja "sijske opasnosti"). To su pokazali i upadima u pogranicna sela - nastojeci prosiriti sektasko nasilje na teritoriju Libana. Ovim potezom je pobrkao planove nalogodavaca iz Tel-Aviva i morao je biti "sankcioniran" na "bolan" nacin, (polu)uvrstavanjem na spisak teroristickih organizacija od strane EU, koja do tada takve prijedloge, apsolutno, nije prihvatala (niti razmatrala).

Medjutim, cudno je to, da dosta prije (ogranicenog) ukljucivanja Hizbullaha u sukobe u Siriji, ta ista EU nije reagirala na upad regularnih (oklopljenih jedinica) vojnih trupa KSA u Bahrein?! Scenario je otprilike isti - nezadovoljstvo naroda vladajucom klikom, protesti, nasilno gusenje protesta i poziv zvanicnih institucija Bahreina vlastima KSA da se aktivno ukljuce u razbijanje istih. (Ovo samo navodim kao jedan od primjera apsurdnosti razloga (polu)svrstavanja Hizbullaha na listu teroristickih organizacija)
Ne izbjegavam odgovor nego te pitam zasto uopste meni postavljas ta pitanja kao da sam ja negirao duple arsine u medjunarodnim odnosima.
To sto je Hezbolah dosao na poziv 'zvanicnih institucija Sirije' dovoljno govori i o tim institucijama a ako ces se vadit na to da su zvanicne institucije i zbog toga se mogu ponasati kako hoce i zvati koga hoce da ubija gradjane onda ne bi imao pravo ni da se zalis kada recimo IDF pocini zlocin nad Palestincima u Izraelu.Jbg,po tvojoj logici zvanicna institucija su,mogu radit sta hoce a jos ako protivnike proglase teroristima,ko sto si ti sada uradio sa pobunjenicima u Siriji,e onda je sve ok.Ustvari mozes se zalit al onda ces ti bit taj koji ima duple arsine.
I jeste neosudjivanje saudijske intervencije u Bahreinu dupli standard,ne znam zasto to mene pitas kao da sam to negirao,isto kao sto je neosudjivanje vojnog udara i pokolja u Egiptu primjer duplih standarda ali to nije opravdanje za Hezbolahovu ulogu u Siriji.
sarajevoxxxx
Posts: 26435
Joined: 28/11/2004 08:05
Location: Sarajevo

#5798 Re: Sirija

Post by sarajevoxxxx »

Granatiranje sa brda iznad grada Ma'demije na kojima je stacionirana režimska 4 divizija:



- Žestoko režimsko granatiranje Ma'demije 07.09.2013



- Dim iznad civilnih objekata koje je pogodila raketa zemlja-zemlja



18.09.2013 jedan od stanovnika grada govori o stanju u gradu i obrača se svijetskoj javnosti:

User avatar
Co0l
Posts: 10551
Joined: 25/07/2010 20:02
Location: Kad i sam skontam javim vam

#5799 Re: Sirija

Post by Co0l »

salik79 wrote:
Co0l wrote:
prometheus wrote:
Sada cu da igram tvoju ulogu kontra, da vidim kakav je osjecaj: dokazi, molim dokaze koji potkrpljuju tu dvolicnost Irana, osim ekonomske komercijalne saradnje. Opet i da je to istina, kvantitativno i kvalitativno poredjenje je van mjesta.
Uci,citaj,gledaj,googlaj,bar danas to nije tesko,ako te zanima je li to istina malo prosvrljaj netom,ne moraju drugi to radit za tebe.
Talibani u Afganistanu su se borili protiv Sjeverne Alijanse koju je Iran podrzavao.Iran je smatrao Talibane svojim neprijateljima i nikako nije zelio da ima na svojoj granici drzavu pod njihovom kontrolom.Zato su davali i Amerima obavjestajne podatke o talibanskim metama kada je americka invazija na Afganistan pocela i obezbijedili su da njihov saveznk (iliti proxy kako takve voli Cheli da zove) pomogne Amerima u borbi protiv Talibana.Poslije su pokusali isto i u Iraku ali cini mi se da su Ameri tad odbili njihovu pomoc.
Ima o tome clanaka,knjiga i dokumentaraca,o iranskoj upletenosti u Afganistanu moze se procitat u ovom clanku (to je prvi koji sam naso,mrsko mi trazit vise al i to je dovoljno):

http://www.wsws.org/sh/2001/nov2001/war-n20.shtml

a ako te zanimaju pojedinosti o iranskom pomaganju Amerima u Afganistanu ali i o nekim ostalim stvarima vezanim za Iran a koji bi mnogima mogli razbiti iluzije koje su imali o Iranu preporucujem ovaj BBC-ijev dokumentarac u nekoliko dijelova u kojem su govorili i iranski najvisi zvanicnici,od Predsjednika pa nadalje:

Navedi mi jednu jedinu stvar koja je sporna, po pitanju Irana, u ovom dokumentarcu?! Molio bih te, takodjer, da obratis paznju i na sekvencu koja pocinje malo prije 42. minute. Tu se jasno govori ko je pruzao najjaci otpor saveznickim snagama u Iraku i ko im je nanosio najvece gubitke.
Nisam ni rekao da je ista tu sporno,Covjek me pitao,ja mu odgovorio.Sta je tebi tu nejasno?
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#5800 Re: Sirija

Post by Challenger__ »

Da i ja dodam nešto oko ovog dokumentarca... Naime, prije nego što ću ga prvi put pogledati, imao sam jaku, skoro definitivnu impresiju da je "car go", odnosno da iza američke imperije i njihove vanjske politike ne stoji prefinjen intelekt. Odnosno da svoj uspjeh baziraju na dva principa: monopolu i brutalnoj sili bez mnogo pameti... Sjećam se kakav sam smijeh izazvao u raji kada sam rekao, doslovno: "meni se čini da su oni glupi k'o ***** ".

DOKUMENTARAC

Kada sam ga prvi put pogledao shvatio sam ne da sam u pravu, nego da je situacija još gora. Oni pameti nemaju. Prosto je bilo zapanjujuće kako su ih Iranci navodili ("savjetovali") u pravcu svojih interesa.

Opasno je biti iranski neprijatelj, a još opasnije biti "prijatelj" ovih i ovakvih SAD.
Locked