Sarajevo Construction

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#5751 Re: Sarajevo Construction

Post by tec »

JThomas wrote:ne da dodik.
Najmanje dodik utječe na ista osim priče.
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#5752 Re: Sarajevo Construction

Post by JThomas »

i to je jednostavno da se hoće.

evo hajmo reći da je polagana izgradnja bez pritiska tri godine. uzmeš SAMO budžet kantona sarajevo i njegovih opština. koji je procenat trogodišnjeg budžeta 40 miliona maraka?

da zanemarimo što mi o tome razmišljamo tek kada postane upitno može li se na postojećim ikako igrati, evo, da krenemo danas.

ali - stadion ne glasa. u tome je jedini problem. a primači primanja glasaju...

znate kako jedino može nacionalni stadion kod nas, sa ovim umovima, načelnicima i premijerima?

da ajnadžiću puste da on "investitoru" pusti da šikne tri zgrade i hotel oko današnje lokacije koševa, napravi novi stadion, ostavi sebi većinu upravljačkih prava - a njemu da desetak miliona "na kafu". samo tako. iznos koji treba za nov stadion načelnici opština u kantonu sarajevo lično sebi "uprihode" za tri ili četiri godine...
neki
Posts: 7952
Joined: 17/02/2005 07:57

#5753 Re: Sarajevo Construction

Post by neki »

Trenutni budžeti kantona i opstina nisu dovoljni ni da obezbjede održavanje i amortizaciju javnog saobracaja, vodovoda, kanalizacije i ostalih komunalnih sistema..
A vamo se mašta o gradnji nekakvog stadiona :lol:
Pored dva postojeća koji veći dio godine ne služe nikakvim događajima.. :-) :-)
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#5754 Re: Sarajevo Construction

Post by JThomas »

pa nisu. ne mogu ni biti uz ovaj nivo i broj budžetskih primanja. jer budžet služi za kupovinu nastavka kontrole nad tim istim budžetom.
neki
Posts: 7952
Joined: 17/02/2005 07:57

#5755 Re: Sarajevo Construction

Post by neki »

JThomas wrote:pa nisu. ne mogu ni biti uz ovaj nivo i broj budžetskih primanja. jer budžet služi za kupovinu nastavka kontrole nad tim istim budžetom.
A kako planiraš smanjiti budžetske rashode? Smanjenjem Plata i broja ljekara, učitelja, nastavnika, profesora, policajaca?
PeppermintSA
Posts: 1933
Joined: 05/08/2010 20:00

#5756 Re: Sarajevo Construction

Post by PeppermintSA »

tec wrote:
PeppermintSA wrote:Ja živim za dan kad će se desiti tri stvari u ovom gradu:

1) Izgraditi se moderni stadion 5. kategorije poput onog u Skoplju, onog u Bukureštu ili onih silnih u Poljskoj.
2) izgraditi se moderna sportska arena od jednu 15.000 sjedećih mjesta poput beogradske i zagrebačke.
3) Uraditi sve fasade u opštini centar i starom gradu, pa da grad zablista.
Na čekati će se jer:

1. Stadion u Skopju (kao neomakedonisam u gradu), stadion u Bukureštu, i silni u Poljskoj je financirala Države u kojim se nalaze ti gradovi POGOTOVO GLAVNI GRADOVI. A to u BiH nećeš doživjeti nikada jer srbi, hrvati i bosanci u drugim kantonima bi krenuli u rat prije nego to dozvolili.

2. Beograd je isto kao broj jedan. A arena Zagreb se neće ponoviti u BiH jer Hrvatska skupo plača (dvorane su nedovršene i plača se da budu zatvorene većinom godine jer je jeftinije) tu privatnu izgradnju jer je bila garant zarade toliko da su upravitelji većine dvorana izgrađenih u HR za svjetsko prvenstvo propali. Pa onda samo zamisli sta bi BiH trebala dati za tako nešto.

3. To ce se desiti kada vlasnici stanova i imovine u tim zgradama učestvuju u njihovoj rekonstrukciji kao u CIJELOM SVIJETU.
:bih:
Za prvu i drugu tačku mogu se i složiti, ali za treću nikako. Hajmo realno, koliko bi koštalo fasadiranje užeg centra? Recimo, od Marjin dvora pa do starog grada? Nema teorije da bi prebacilo 30-40 miliona. Prosječno fasadiranje jedne veće zgrade košta oko 100.000 KM. Prijavi se za međunarodne grantove za zaštitu kulturno-historijskog blaga, prijavi se USAID-u, UNESCO-u, World Heritage Centru, Sorošovoj fondanciji. Imaš toliko međunarodnih fondacija za takve stvari da ne bi vjerovao. Prijavi se na turske fondacije za očuvanje osmanske arhitekture da ti pomognu u renoviranju Baščaršije ili se direktno obrati Erdogana budući da on svršava na osmansku doba, prijavi se za EU fondove. Traži partnere u Austriji, traži pomoć od grada Graca koji u sebi sadrži preslikan Marjin dvor (kod nas se gradio testno, kako bi se poslije prenio u Grac). Izdvoji neka sredstva iz budžeta. Imaš opštinske budžete, gradski budžet, kantonalni budžet, federalni budžet. Dalje, predstavi plan na pompezan način, izreklamiraj ga, iznesi ciljeve tipa, ''želimo da cijeli austrougarski dio Sarajeva bude uređen do 2020.'' i tu pozovi građane da pomognu u fasadiranju zgrada u kojima stanuju. Ako ne žele, naplaćuj to putem računa za vodu ili struju na cijelom gradskom nivou. Nek svaki građanin grada Sarajeva plati dodatnu marku mjesečno za to, to je nekih 250.000 - dvije veće zgrade. Na šest mjeseci - do je 12 većih zgrada. Može se to, ali ih zaboli kurac. I pri tom, to je projekt koji se može razvući na 2-3-4 godine.
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#5757 Re: Sarajevo Construction

Post by JThomas »

zanimljivo je to, sam kreneš od vodovoda i grasa, a onda na ljekare... :mrgreen: ljekara, kako je krenulo, svakako neće u državi za 20-30 godina ni biti, sami će otići.

a sami vodovod i gras imaju hiljadu prekobrojnih radnika. a fali im dvije-tri stotine da stvarno rade, vozača, inžinjera i instalatera. naravno da imamo rupu, bezdan. naravno da to ne može da se plati i izdrži sa ovim "sistemom". ne sporim :mrgreen:
User avatar
dingosp0
Posts: 822
Joined: 19/07/2010 14:29
Location: Sarajevo

#5758 Re: Sarajevo Construction

Post by dingosp0 »

ova komplet prica oko stadiona je tolika ubleha, od same lokacije, do stadiona, nacina financiranja (koje i ne postoji) itd itd.

Prvo lokacija stadiona je totalna fula, stadion se treba graditi van grada, najbolje prema Butmiru ili hrasnici, mislim da je najbolja lokacija negdje oko onih turskih fakulteta jer postoji vec izgradena cesta, nekad ce mozda proci i tramvajska pruga na onoj zelenoj povrsini izmedu ceste koja ide prema butmiru od ilidze... postoji bus linija koja vec ide u tom pravcu, i postoji ogromni prostor za stadion, parking mjesta, itd... znaci ne mora se nista rusiti, ne mora se nista dodatno graditi, produzivati, itd...

a druga stvar sto sve ove silne suplje price na osnovu kojih nacelnici vec godinama ispijaju kafe i sastaju se na vecerama je totalno neozbiljna.. trazimo lafo neke investitore, u drugim rijecima trazimo nekog levata da pokloni 45-50 miliona eura, od kojih ce 15 odmah nestati i 30-35 se lafo potrositi na stadion, i na kraju ispast da se stadion izgradio za 15, a visak mrak pojeo...

sta taj investitor ima od te investicije? ovo se izgleda trazi covjek koji ce dzabaluka izgraditi stadion gradu i grad od toga financirati... a taj levat ce se spominjati onako usput...

do sada ni jedan prijedlog za stadion nije ozbiljan.. cak i ovaj za zeljeznicar, svaka cast Zelji sto gradi sebi stadion, ali stadion za reprezentaciju ne moze biti u sred grada... jer kad je utakmica dodje do totalnog kolapsa grada... od saobracaja, do guzvi, udesa, belaja, itd... ne mogu da zamislim utakmicu BiH-HR ili neka druga sporna zemlja u sred grbavice i poslje utakmice ide rusenje i unistavanje po grbavici...
User avatar
nepass1
Posts: 14673
Joined: 06/07/2017 07:35

#5759 Re: Sarajevo Construction

Post by nepass1 »

Eno na stupu tj kod pijace pocinje izgradnja nove zgrade
PeppermintSA
Posts: 1933
Joined: 05/08/2010 20:00

#5760 Re: Sarajevo Construction

Post by PeppermintSA »

Imam poznanika iz Makedonije koji me redovno obavještava o dešavanjima u Skoplju. Danas mi šalje rezime sportskih projekata. :shock:

Projekt 100 teniskih centara (6 u Skoplju):
http://ams.gov.mk/proekti/100-teniski-igralishta
Image

Projekt 4 državno subvencirana teniska kluba u Skoplju:
Image
Image

Projekt manjih 35 sportskih dvorana (14 u Skoplju):
http://ams.gov.mk/proekti/35-sportski-sali
Image

Projekt 50 pomoćnih fudbalskih terena (20 u Skoplju):
http://ams.gov.mk/proekti/50-pomoshni-f ... igralishta

Dvorana Jane Sandanski (država ima udio od 49%):
Image
Image
Velika dvorana, mala dvorana, hotel od 4* i spa centar.

Dvorana Boris Trajkovski:
Image
Image

Trening centar FK Vardar (država/lokalna samouprava ima 49% udjela):
Image
Image
Centar sadrži tri terena, hotel od 5*, spa centar, bazene, restoran, kafić, konferencijske i video sale, kancelarije itd.

Akademija FK Vardar (država/lokalna samouprava ima 49% udjela):
Image

Sjedište Fudbalskog saveza Makedonije i trening centar (država ima 70% udjela, savez 20%, UEFA 10%):
Image
Image

Arena Filip II:
Image
Image

Olimpijski bazen:
Image

Vaterpolo Arena Goce Delčev:
Image

Arena KK Rabotnički (u izgradnji):
Image
upload url image
Image
upload url image

Extreme Sport Centar:
Image
upload url image

Centar za atletiku Aerodrom:
Image
upload url image

Stadion Akademije Pandev:
Image

Razlog što ovo sve postavljam jeste da pokažem da se može kad se hoće. I kod njih je država izrazito decentralizovana na relaciji Makedonci-Albanci. I kod njih vlada politička kriza godinama.
User avatar
Cossack
Posts: 7315
Joined: 22/12/2002 00:00

#5761 Re: Sarajevo Construction

Post by Cossack »

Problem je u političarima koji od rata pa do danas nisu bili u stanju da naprave JEDAN fudbalski stadion koji će biti ponos države. Nije problem Dodik, već naša elita koja nije sposobna da koliko bi jedan takav stadion značio za BiH.
PeppermintSA
Posts: 1933
Joined: 05/08/2010 20:00

#5762 Re: Sarajevo Construction

Post by PeppermintSA »

Cossack wrote:Problem je u političarima koji od rata pa do danas nisu bili u stanju da naprave JEDAN fudbalski stadion koji će biti ponos države. Nije problem Dodik, već naša elita koja nije sposobna da koliko bi jedan takav stadion značio za BiH.
Ako pričamo o našoj bošnjačkoj nazovi eliti, problem je što je isključivo minderaško-džamijska bez ikakvog odnosa prema sportu i kulturi, izuzev manifestacija tipa Dani umeta ili javnih iftara. Kad si vidio da se neki naš političar pojavi na stadionu? Da ga uopšte sport interesuje? Pogledaj okruženje - Kolinda se pojavljuje na svakom sportskom događaju, svojevremeno Tadić nije silazio sa tribina, Merkelica hoda po svjetskim prvenstvima. Kod nas jedino Inzko gleda reprezentaciju. Pored silnih arapskih investicija, šurovanja sa Turcima, milijardi koje su došle u BiH nakon rata, EU fondova ti nisi u stanju da obezbijediš da Skenderija ne prokišnjava. :zzzz:

Pa 90% ovih objekata u Skoplju realno posluju u minusu - šta će Skoplju arena za vaterpolo ili ultra moderna dvorana isključivo za atletiku? Država ih je izgradila jer želi sebe da promoviše i želi podići sportske rezultate budući da je sport najveći ambasador jedne zemlje, taman oni bili ekonomski neopravdani. Naše zaboli neka stvar za sportom. Za one objekte koje nije samostalno izgradila našla je partnere u vidu, recimo, ovog Rusa Samsonenka koji ulaže u Vardar. Do sad je grad Sarajevo morao imati renoviranu Grbavicu i Koševo, uz to da makar jedan od ta dva stadiona ispunjava uslove 5. kategorije, morao je imati jednu arenu od 15k ili makar potpuno renoviranu i adaptiranu Skenderiju.
neki
Posts: 7952
Joined: 17/02/2005 07:57

#5763 Re: Sarajevo Construction

Post by neki »

JThomas wrote:zanimljivo je to, sam kreneš od vodovoda i grasa, a onda na ljekare... :mrgreen: ljekara, kako je krenulo, svakako neće u državi za 20-30 godina ni biti, sami će otići.

a sami vodovod i gras imaju hiljadu prekobrojnih radnika. a fali im dvije-tri stotine da stvarno rade, vozača, inžinjera i instalatera. naravno da imamo rupu, bezdan. naravno da to ne može da se plati i izdrži sa ovim "sistemom". ne sporim :mrgreen:
Nabrojao sam zanimanja koja su direktno plaćena iz budzeta (ljekari, profesori, odgajatelji, policija,..)..to je, samo u KS, nekih cca 20 000 ljudi, čiji je broj u suštini ispod stvarno potrebnog a opet za njihove plate iz budzeta godišnje ode skoro pola miliona KM. I, da se razumijemo, te plate su male, jer kako si i sam rekao, svi odoše...ali neeee, ti bi i njihov broj smanjio, tj plate bi im smanjio, jer treba napraviti nacionalni stadion :-)
S druge strane, plate radnika grasa i vik-a se ne isplaćuju iz budžeta, jer su to profitne organizacije. Iz budžeta bi se trebalo (tako je bar svuda u svijetu) finansirati gradnja i rekonstrukcija infrastrukture i subvencije javnog saobraćaja, što se kod nas i radi, ali ni blizu potreba ovog grada....ali neeee, ti bi i to smanjio, jer iz budžeta treba napraviti nacionalni stadion :-)
Da sumiram, odljevi iz budžeta nit su značajno netransparentni nit su neracionalni (osim u situacijama pojedinačnih investicija)...problem su prilivi u budžet, koji su daleko ispod realnih potreba i veličine Sarajeva, a tu krivca treba tražiti u sivoj ekonomiji, neprijavljenoj radnoj snazi, izbjegavanju plaćanja poreza itd itd...lista bi se mogla sastaviti na par stranica..
PeppermintSA
Posts: 1933
Joined: 05/08/2010 20:00

#5764 Re: Sarajevo Construction

Post by PeppermintSA »

neki wrote:
JThomas wrote:zanimljivo je to, sam kreneš od vodovoda i grasa, a onda na ljekare... :mrgreen: ljekara, kako je krenulo, svakako neće u državi za 20-30 godina ni biti, sami će otići.

a sami vodovod i gras imaju hiljadu prekobrojnih radnika. a fali im dvije-tri stotine da stvarno rade, vozača, inžinjera i instalatera. naravno da imamo rupu, bezdan. naravno da to ne može da se plati i izdrži sa ovim "sistemom". ne sporim :mrgreen:
Nabrojao sam zanimanja koja su direktno plaćena iz budzeta (ljekari, profesori, odgajatelji, policija,..)..to je, samo u KS, nekih cca 20 000 ljudi, čiji je broj u suštini ispod stvarno potrebnog a opet za njihove plate iz budzeta godišnje ode skoro pola miliona KM. I, da se razumijemo, te plate su male, jer kako si i sam rekao, svi odoše...ali neeee, ti bi i njihov broj smanjio, tj plate bi im smanjio, jer treba napraviti nacionalni stadion :-)
S druge strane, plate radnika grasa i vik-a se ne isplaćuju iz budžeta, jer su to profitne organizacije. Iz budžeta bi se trebalo (tako je bar svuda u svijetu) finansirati gradnja i rekonstrukcija infrastrukture i subvencije javnog saobraćaja, što se kod nas i radi, ali ni blizu potreba ovog grada....ali neeee, ti bi i to smanjio, jer iz budžeta treba napraviti nacionalni stadion :-)
Da sumiram, odljevi iz budžeta nit su značajno netransparentni nit su neracionalni (osim u situacijama pojedinačnih investicija)...problem su prilivi u budžet, koji su daleko ispod realnih potreba i veličine Sarajeva, a tu krivca treba tražiti u sivoj ekonomiji, neprijavljenoj radnoj snazi, izbjegavanju plaćanja poreza itd itd...lista bi se mogla sastaviti na par stranica..
Problem je u prevelikim nametima, prevelikom porezu, prekomplikovanoj i skupoj proceduri otvaranja firme itd. U Americi se digne kuka i motika ako se porezna stopa približi 30%, a kod nas vrlo često prebacuje i 70%. Jedini način da izbiješ sivu ekonomiju je da liberalizuješ tržište, dopustiš da se preko noći formiraju start-upovi, daš državne poticaje malim-srednjim preduzećima, skrešeš dadžbine za 60% itd.
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#5765 Re: Sarajevo Construction

Post by tec »

PeppermintSA wrote: Problem je u prevelikim nametima, prevelikom porezu, prekomplikovanoj i skupoj proceduri otvaranja firme itd. U Americi se digne kuka i motika ako se porezna stopa približi 30%, a kod nas vrlo često prebacuje i 70%. Jedini način da izbiješ sivu ekonomiju je da liberalizuješ tržište, dopustiš da se preko noći formiraju start-upovi, daš državne poticaje malim-srednjim preduzećima, skrešeš dadžbine za 60% itd.
Ne lupetaj gluposti dok u Americi nakon plaćanja 28% poreza na dohodak nemaš ni zdravstveno, ni penziono, nemaš lokalnu policiju/administraciju, itd. Kada ti platiš zdravstveno, penziono, platiš porez na imovinu (nekretnine) i dalje.
Plate naravno izgledaju bajne jer se objavljuje bruto dok u evropi i ostalom svijetu se objavljuje neto plata. To ti govori neko koji je 15 godina živio i radio u USA i još uvijek posjeduje imovinu tamo.
Najveći problem u BiH je političko nacionalni odnosi jer mnogi strani investitori ulazu i ulagali bi zbog toga sto imi je jeftinije (isplativije nego u drugim zemljama) samo situacija je uvijek kod investitora okarakterisana kao nestabilna u političko/sigurnosnim pojmu. To gledam već skoro 16 godina kako investitori odbijaju rizik koji je napumpan za nacionalnim retorikama, koji drže BiH u grču mržnje i depresije jer tako nastavljaju vladati. A mnogi (skoro svi)ekonomski indikatori govore kontra tim predrasudama, dovoljno je vidjeti da tamo gdje su inostrane firme investirale uspijevaju i to uveliko.


It's all in the presentation.
PeppermintSA
Posts: 1933
Joined: 05/08/2010 20:00

#5766 Re: Sarajevo Construction

Post by PeppermintSA »

tec wrote:
PeppermintSA wrote: Problem je u prevelikim nametima, prevelikom porezu, prekomplikovanoj i skupoj proceduri otvaranja firme itd. U Americi se digne kuka i motika ako se porezna stopa približi 30%, a kod nas vrlo često prebacuje i 70%. Jedini način da izbiješ sivu ekonomiju je da liberalizuješ tržište, dopustiš da se preko noći formiraju start-upovi, daš državne poticaje malim-srednjim preduzećima, skrešeš dadžbine za 60% itd.
Ne lupetaj gluposti dok u Americi nakon plaćanja 28% poreza na dohodak nemaš ni zdravstveno, ni penziono, nemaš lokalnu policiju/administraciju, itd. Kada ti platiš zdravstveno, penziono, platiš porez na imovinu (nekretnine) i dalje.
Plate naravno izgledaju bajne jer se objavljuje bruto dok u evropi i ostalom svijetu se objavljuje neto plata. To ti govori neko koji je 15 godina živio i radio u USA i još uvijek posjeduje imovinu tamo.
Najveći problem u BiH je političko nacionalni odnosi jer mnogi strani investitori ulazu i ulagali bi zbog toga sto imi je jeftinije (isplativije nego u drugim zemljama) samo situacija je uvijek kod investitora okarakterisana kao nestabilna u političko/sigurnosnim pojmu. To gledam već skoro 16 godina kako investitori odbijaju rizik koji je napumpan za nacionalnim retorikama, koji drže BiH u grču mržnje i depresije jer tako nastavljaju vladati. A mnogi (skoro svi)ekonomski indikatori govore kontra tim predrasudama, dovoljno je vidjeti da tamo gdje su inostrane firme investirale uspijevaju i to uveliko.


It's all in the presentation.
Buraz, ti si malo pobrkao lončiće.

Porezi i doprinosi na plate u BiH su više od 70 posto, dok su u Francuskoj oko 47 posto, Njemačkoj 45, a u Austriji, Italiji, Mađarskoj oko 40 posto. Ispod 30 posto su nameti na plate radnika u Velikoj Britaniji, Islandu i Švicarskoj. Na Kipru su 18 posto, dok su recimo u Brazilu 9 posto. Na platu od 575 KM poslodovac u BiH mora izdvojiti dodatnih 400,52 KM. Na platu od 3.300 mora izdvojiti dodatnih 2.551,60 KM.

Zemlja koja nema akumulaciju kapitala i razvijen privatni sektor to ne može podnijeti niti može privući strane investitore koji će radije skoknuti u neku banana republiku gdje su oslobođeni dadžbina. Kažeš da je razlog nedolaska investitora etničke netrpeljivosti? Zašto je onda ista situacija u Srbiji i Hrvatskoj, gdje nema takvih problema? Upravo zato što imaju slične namete. Ovdje ni ne ulazim u kompleksnu kafkijansku realnost otvaranja firme, silne papirologije, čekanja, dozvola itd. Takođe ne ulazim u socijalističku zaostavštinu poput doplatka za odvojeni život isl pizdarije koje se plaćaju radom privatnog sektora. Mi tek moramo razviti malo-srednje poduzetništvo koje mora biti oslobođena velikih nameta. Moraš omogućiti državne subvencije perspektivnim privrednim subjektima, taman se morao zadužiti. Moraš liberalizirati tržište i ukinuti drakonske socijalističke mjere, skresati javni sektor i javnu potrošnju, smanjiti primanja svih uposlenika javnog sektora, izuzev ljekara/medicinskog osoblja i prosvjetnih radnika kojima trebaš dići, kako bi ih motivisao da pređu u privatni sektor po cijenu prekvalifikacije. Moraš privatizirati državna preduzeća poput Telecoma kako bi novi vlasnik podigao rentabilnost preduzeća i istjerao budžetske parazite i uhljebe. Naprosto se moraš obračunati sa budžetskim uhljebima. Moraš osigurati povlastice potencijalnim stranim investitorima, moraš ravnomjerno stimulisati proizvodne i uslužne djelatnosti sa akcentom na IT sektor i moraš u potpunosti smanjiti državu - policija, osnovno i srednje obrazovanje, komunalije, saobraćajna infrastruktura i zdravstvo. Sve ostalo? Mrš u privatni sektor.

Ja sam osmislio ideju, digao kredit, našao partnere, rizikovao, razradio poslovni plan, prijavljivao se na grantove, našao prostor, adaptirao ga, osmislio proizvode, krenuo u realizaciju, zaposlio radnike, vraćam kredit, a na moj račun će živjeti budžetski paraziti koji drkaju kurac u Telecomu za milju mjesečno ili dižu ruke po raznoraznim skupštinama. Pare idu na njih. Na uhljebe i njihove porodice koji čine 50% ove države.

Prekopiraš ono što su uradile Estonija, Irska i Čile.
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#5767 Re: Sarajevo Construction

Post by tec »

PeppermintSA wrote:
tec wrote:
PeppermintSA wrote: Problem je u prevelikim nametima, prevelikom porezu, prekomplikovanoj i skupoj proceduri otvaranja firme itd. U Americi se digne kuka i motika ako se porezna stopa približi 30%, a kod nas vrlo često prebacuje i 70%. Jedini način da izbiješ sivu ekonomiju je da liberalizuješ tržište, dopustiš da se preko noći formiraju start-upovi, daš državne poticaje malim-srednjim preduzećima, skrešeš dadžbine za 60% itd.
Ne lupetaj gluposti dok u Americi nakon plaćanja 28% poreza na dohodak nemaš ni zdravstveno, ni penziono, nemaš lokalnu policiju/administraciju, itd. Kada ti platiš zdravstveno, penziono, platiš porez na imovinu (nekretnine) i dalje.
Plate naravno izgledaju bajne jer se objavljuje bruto dok u evropi i ostalom svijetu se objavljuje neto plata. To ti govori neko koji je 15 godina živio i radio u USA i još uvijek posjeduje imovinu tamo.
Najveći problem u BiH je političko nacionalni odnosi jer mnogi strani investitori ulazu i ulagali bi zbog toga sto imi je jeftinije (isplativije nego u drugim zemljama) samo situacija je uvijek kod investitora okarakterisana kao nestabilna u političko/sigurnosnim pojmu. To gledam već skoro 16 godina kako investitori odbijaju rizik koji je napumpan za nacionalnim retorikama, koji drže BiH u grču mržnje i depresije jer tako nastavljaju vladati. A mnogi (skoro svi)ekonomski indikatori govore kontra tim predrasudama, dovoljno je vidjeti da tamo gdje su inostrane firme investirale uspijevaju i to uveliko.


It's all in the presentation.
Buraz, ti si malo pobrkao lončiće.

Porezi i doprinosi na plate u BiH su više od 70 posto, dok su u Francuskoj oko 47 posto, Njemačkoj 45, a u Austriji, Italiji, Mađarskoj oko 40 posto. Ispod 30 posto su nameti na plate radnika u Velikoj Britaniji, Islandu i Švicarskoj. Na Kipru su 18 posto, dok su recimo u Brazilu 9 posto. Na platu od 575 KM poslodovac u BiH mora izdvojiti dodatnih 400,52 KM. Na platu od 3.300 mora izdvojiti dodatnih 2.551,60 KM.

Zemlja koja nema akumulaciju kapitala i razvijen privatni sektor to ne može podnijeti niti može privući strane investitore koji će radije skoknuti u neku banana republiku gdje su oslobođeni dadžbina. Kažeš da je razlog nedolaska investitora etničke netrpeljivosti? Zašto je onda ista situacija u Srbiji i Hrvatskoj, gdje nema takvih problema? Upravo zato što imaju slične namete. Ovdje ni ne ulazim u kompleksnu kafkijansku realnost otvaranja firme, silne papirologije, čekanja, dozvola itd. Takođe ne ulazim u socijalističku zaostavštinu poput doplatka za odvojeni život isl pizdarije koje se plaćaju radom privatnog sektora. Mi tek moramo razviti malo-srednje poduzetništvo koje mora biti oslobođena velikih nameta. Moraš omogućiti državne subvencije perspektivnim privrednim subjektima, taman se morao zadužiti. Moraš liberalizirati tržište i ukinuti drakonske socijalističke mjere, skresati javni sektor i javnu potrošnju, smanjiti primanja svih uposlenika javnog sektora, izuzev ljekara/medicinskog osoblja i prosvjetnih radnika kojima trebaš dići, kako bi ih motivisao da pređu u privatni sektor po cijenu prekvalifikacije. Moraš privatizirati državna preduzeća poput Telecoma kako bi novi vlasnik podigao rentabilnost preduzeća i istjerao budžetske parazite i uhljebe. Naprosto se moraš obračunati sa budžetskim uhljebima. Moraš osigurati povlastice potencijalnim stranim investitorima, moraš ravnomjerno stimulisati proizvodne i uslužne djelatnosti sa akcentom na IT sektor i moraš u potpunosti smanjiti državu - policija, osnovno i srednje obrazovanje, komunalije, saobraćajna infrastruktura i zdravstvo. Sve ostalo? Mrš u privatni sektor.

Ja sam osmislio ideju, digao kredit, našao partnere, rizikovao, razradio poslovni plan, prijavljivao se na grantove, našao prostor, adaptirao ga, osmislio proizvode, krenuo u realizaciju, zaposlio radnike, vraćam kredit, a na moj račun će živjeti budžetski paraziti koji drkaju kurac u Telecomu za milju mjesečno ili dižu ruke po raznoraznim skupštinama. Pare idu na njih. Na uhljebe i njihove porodice koji čine 50% ove države.

Prekopiraš ono što su uradile Estonija, Irska i Čile.
Nepotrebno odgovoriti na ovu hrpu gluposti nemaš pojma ni o čemu pišeš. Sa tvojom inteligencijom je BiH stvarno u dobrim rukama.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 15268
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#5768 Re: Sarajevo Construction

Post by Prpa.ba »

Bosna i Amerika u par deka, samo je razlika u prezentaciji. Kad se autoput izgradi bicemo i ispred njih. :thumbup:
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#5769 Re: Sarajevo Construction

Post by So What! »

PeppermintSA wrote:Imam poznanika iz Makedonije koji me redovno obavještava o dešavanjima u Skoplju. Danas mi šalje rezime sportskih projekata. :shock:

Razlog što ovo sve postavljam jeste da pokažem da se može kad se hoće. I kod njih je država izrazito decentralizovana na relaciji Makedonci-Albanci. I kod njih vlada politička kriza godinama.
Ono što je specifično za Makedoniju je da je to upravo centralizovana zemlja kada je infrastruktura u pitanju i sve što valja nalazi se u glavnom gradu.

To je generalno problem malih nacija koje napucaju glavne gradove, a ostatak države zapuste, poput većina istočnoeuropskih država uključujući i Makedoniju.

Dakle većina infrastrukture izvan Skoplja je loša u svakom segmentu.

Prednost BiH i jeste visoko decentralizacija i upravo činjenica da se Sarajevu ne dopušta da se razvija toliko preko leđa ostalih, tako da za razvoj Sarajeva iza rata, nakon donacija i reparacija, najviše je zaslužan privatni kapital.

Dok smo svjedoci da bilo koja javna investicija poput obilaznice, longitudinala, transverzala, stadiona, dvorana, škola i bolnica se uvijek vuku i godine trebaju da se započnu i završe.

To je u neku ruku i sretna okolonost, jer recimo stranci koji dođu u Sarajevo, ne budu šokirani ostatkom zemlje koja se relativno ravnomjerno razvija.

Sarajevo naravno prednjači, ali je Zenica fantastično unaprijedila sportsku i saobraćajnu infrastrukturu. Tako u Zenici imamo Arenu i dvoranu na Bilimištu, najbolji stadion u državi i najbolji atletski stadion u državi, FIFA trening centar, ragbi stadion i teniske terene.

Što se tiče saobraćajne infrastrukture, izgradnjom gradske magistrale, Zenica je promjenila, maltene oblik i za jedan poprilično ružan grad, pa ako ćemo iskreno i siromašan, poprilično je promjenila izgled.

Stoga je jako dobro, što svaka sredina vuče na svoju stranu i ovisi o sposobnosti i inventivnosti lokalne vlasti, da nam se upravo ne bi dešavalo da se ljudi šokiraju drastičnom razlikom između glavnog grada i ostatka zemlje.
User avatar
Inteligencija
Posts: 384
Joined: 10/03/2018 11:28

#5770 Re: Sarajevo Construction

Post by Inteligencija »

Logicno da ce vise biti centralizovane drzave kada stanovnistvo tih gradova cini 1/4 ili 1/3 stanovnistva drzave od Skopja Zagreba, Beograda, Podgorice itd..
Dok citav Kanton Sarajevo sa svojih 420 000 cini tek 1/9 stanovnistva Bosne i Hercegovine po zadnjem popisu.
Samo sto se tih 420 000 racuna kao 840 000 pri raspodjeli zbog nepravilne raspodjele sredstava i koefcijenta 2(odlicno smisljeno od strane Sarajeva)
Pa tako imamo sitaciju da jedan Tesanj koji je povecao uposlene drasticno, izvoz, privredu itd ima isti budzet kao i prije kao da ne rastu ni jedan centimetar.
Gdje su te pare ? :izet:
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#5771 Re: Sarajevo Construction

Post by JThomas »

neki wrote:
JThomas wrote:zanimljivo je to, sam kreneš od vodovoda i grasa, a onda na ljekare... :mrgreen: ljekara, kako je krenulo, svakako neće u državi za 20-30 godina ni biti, sami će otići.

a sami vodovod i gras imaju hiljadu prekobrojnih radnika. a fali im dvije-tri stotine da stvarno rade, vozača, inžinjera i instalatera. naravno da imamo rupu, bezdan. naravno da to ne može da se plati i izdrži sa ovim "sistemom". ne sporim :mrgreen:
Nabrojao sam zanimanja koja su direktno plaćena iz budzeta (ljekari, profesori, odgajatelji, policija,..)..to je, samo u KS, nekih cca 20 000 ljudi, čiji je broj u suštini ispod stvarno potrebnog a opet za njihove plate iz budzeta godišnje ode skoro pola miliona KM. I, da se razumijemo, te plate su male, jer kako si i sam rekao, svi odoše...ali neeee, ti bi i njihov broj smanjio, tj plate bi im smanjio, jer treba napraviti nacionalni stadion :-)
S druge strane, plate radnika grasa i vik-a se ne isplaćuju iz budžeta, jer su to profitne organizacije. Iz budžeta bi se trebalo (tako je bar svuda u svijetu) finansirati gradnja i rekonstrukcija infrastrukture i subvencije javnog saobraćaja, što se kod nas i radi, ali ni blizu potreba ovog grada....ali neeee, ti bi i to smanjio, jer iz budžeta treba napraviti nacionalni stadion :-)
Da sumiram, odljevi iz budžeta nit su značajno netransparentni nit su neracionalni (osim u situacijama pojedinačnih investicija)...problem su prilivi u budžet, koji su daleko ispod realnih potreba i veličine Sarajeva, a tu krivca treba tražiti u sivoj ekonomiji, neprijavljenoj radnoj snazi, izbjegavanju plaćanja poreza itd itd...lista bi se mogla sastaviti na par stranica..
da ne govorimo da sam rekao što nisam rekao, lako je tako.

u cjelini, odljevi iz budžeta jesu i krajnje neracionalni i predmet ogromnih zloupotreba. i to je siva ekonomija. a neki od najvećih dužnika za porez su javna preduzeća. na vrhu liste dužnika za direktne poreze su željeznice federacije, i nikom ništa. da se baš ne pravimo budale. znamo i kako se namiruju gubici (a ne profiti) vika i grasa, iz budžeta, a znamo i u kojoj mjeri su uzrokovani lažnim radom i zloupotrebama.

u neka doba gras je imao 1.700 zaposlenih. svaki 300ti stanovnik kantona radio je u grasu. i naravno da prilivi nisu dovoljni kad se tako radi. naravno da iza tih plata ne ostane za popravke. ustvari - prilivi se stalno povećavaju, svake godine je novi rekord prikupljenih poreza. ali se shodno tome, i brže od toga povećava broj onih koji su na budžetu direktno i indirektno. i naravno da nema nizašta nego za plate. ne može ni biti kad se sve radi da ne bude. jer plate su najsigurniji glasovi.
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#5772 Re: Sarajevo Construction

Post by tec »

Prpa.ba wrote:Bosna i Amerika u par deka, samo je razlika u prezentaciji. Kad se autoput izgradi bicemo i ispred njih. :thumbup:
A gdje to tačno piše? Prezentacija je visini poreza koji se plača i u ničem drugome. Kada se navode plate u US uvijek se navodi Bruto Plata dok EU i ostalom svijetu se navodi neto plata.
Post Reply