Muzički Almanah (naš život u muzici)

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Better Man
Posts: 16819
Joined: 01/10/2006 20:10

#5726 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Better Man »

Lost_Found wrote: 14/04/2020 14:44 ja imam karte za 4 koncerta Nick Cave 04jun Beograd, RHCP 05juni Atina, 24juni Kings Of Leon Wroclav i Pearl Jam 15Juli Budimpesta, nista od toga nece biti, ne vrse refund, samo mailovi za da karte vaze za sljedeci datum, bice valjda nekada, sta da se radi :D ziva glava :thumbup:
Nick Cave je objavio nove datume za Evropsku turneju naredne godine. Karte koje su prodane važe za nove datume i neće biti novih karata. Svi koncerti koje je rasprodao ostaju stare karte, samo novi datum. Sestra i ja smo ga trebali gledati u O2 areni 14 maja u Londonu. Novi datum mu je 15 april iduće godine i ako bude sve kako treba, tad ćemo ga i gledati. Drugi koncert je trebao imati 15 maja i umjesto tog datuma bit će 16 aprila iduće godine. Pogledaj mu datume.
User avatar
dale cooper
Posts: 28548
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5727 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »



Divan kućni koncert Laure Marling iz izolacije i pjesmama sa novog fenomenalnog albuma.
User avatar
dale cooper
Posts: 28548
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5728 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »







Yep, nakon prvog slušanja je već jasno odakle ovakav hype i hiperbolične recenzije kritičara i publike sa svih strana. Fantastičan album,
gotovo u isto vrijeme ludački intrigantan i kompleksan, ali i intiman i ranjiv. I produkcijski i aranžmanski besprijekoran. Divlja i uzbudljiva
vožnja od albuma.
User avatar
Lost_Found
Posts: 999
Joined: 31/08/2014 19:09
Location: Sarajevo

#5729 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Lost_Found »





samo za dale-a :D
User avatar
Lost_Found
Posts: 999
Joined: 31/08/2014 19:09
Location: Sarajevo

#5730 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Lost_Found »



danas dan, tmurno oblacno, ubio se za florence i comfort koji pruza njen glas i muzika
User avatar
dale cooper
Posts: 28548
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5731 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

Lost_Found wrote: 20/04/2020 12:20



samo za dale-a :D
Adorable :srce: :D
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#5732 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Nierika »

Kreativna kolaboracija talijanskog kompozitora i frontmena Neubautena:
Still smiling (2013), Blixa Bargeld i Teho Teardo (+ Balanescu Quartet na par pjesama)





Ne znam šta bi bilo da sam drugačijim redoslijedom slušanja došla do albuma, ovako sam ga, prateći Blixine ranije vratolomije :D doživjela kao uvid u njegov intimni "a quiet life" prostor, kad se utiša sva Neubauten buka; kao duo-meditacija o životu. Draga mi je i igra jezikom i njihova intepretacija Tiger Lillies i "bipolarnost" albuma i što ga ne uspijevam smjestiti ni u određeni žanr ni raspoloženje, svaki put kad zađe preduboko u melanholiju slijedi ubod auto-ironije/humora. :D

Ne dešava mi se uvijek da doživim album kao cjelinu, više se vraćam pojedinačnim pjesmama i pravim vlastite plejliste (blasfemija, znam :D) ali ovo je izuzetak. Zadnji put sam ga slušala prije 3, 4 god i nedavno sam ga se opet sjetila i identično odreagovala kao i prvi put (raznjež, opsesija, oduševljenje from the bottom of my shapeless soul). Teardo mi je još nepoznanica btw, i malo sam ga zanemarila u impresiji :oops: , znam samo da je uspješan filmski i teatarski kompozitor i da ću se sad morati više pozabaviti njim.
User avatar
dale cooper
Posts: 28548
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5733 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

Vidim omot ovog albuma Blixe Bargelda i Teho Teardoa mi poznat, ali ne sjećam se da sam ga slušao. :zoka: Malo pregledam kad ono imam ga
na hd-u. :| To je prokletstvo i loša strana ove dostupnosti gotovo svega što poželiš od muzike na samo jedan klik miša. Imaš gomilu svega
i onda ne znaš šta ćeš prije i pri tome ćeš nedvojbeno zaboraviti na nešto. Valja mi to još večeras ispraviti i poslušati. :)
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#5734 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Russki »

https://youtu.be/KwufrpEDF9M


Stari dobri Faithless..
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#5735 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Nierika »

dale cooper wrote: 21/04/2020 18:02 To je prokletstvo i loša strana ove dostupnosti gotovo svega što poželiš od muzike na samo jedan klik miša. Imaš gomilu svega
i onda ne znaš šta ćeš prije i pri tome ćeš nedvojbeno zaboraviti na nešto.
I ja gomilam i sastavljam liste i barem polovinu skupljenog ne poslušam/pogledam/pročitam pa se onda naknadno vraćam i popunjavam rupe i asocijativno i po raspolaženju se šaltam i sve tako ukrug. Doduše i bolje se snalazim u takvom haotičnom pristupu. :D I drugačije i dublje doživim ploču ili cd od torrenta (mada se ne sjećam kad sam zadnji put kupila cd :I), ovako mi puno toga proleti ispod radara.
Meni isto valja proći kroz ostatak ovog threada, zasad nasumično klikam stranice. :mrgreen:
User avatar
dale cooper
Posts: 28548
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5736 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

Nierika wrote: 21/04/2020 18:24
dale cooper wrote: 21/04/2020 18:02 To je prokletstvo i loša strana ove dostupnosti gotovo svega što poželiš od muzike na samo jedan klik miša. Imaš gomilu svega
i onda ne znaš šta ćeš prije i pri tome ćeš nedvojbeno zaboraviti na nešto.
I ja gomilam i sastavljam liste i barem polovinu skupljenog ne poslušam/pogledam/pročitam pa se onda naknadno vraćam i popunjavam rupe i asocijativno i po raspolaženju se šaltam i sve tako ukrug. Doduše i bolje se snalazim u takvom haotičnom pristupu. :D I drugačije i dublje doživim ploču ili cd od torrenta (mada se ne sjećam kad sam zadnji put kupila cd :I), ovako mi puno toga proleti ispod radara.
Meni isto valja proći kroz ostatak ovog threada, zasad nasumično klikam stranice. :mrgreen:
Pa ja gledam da sve ono što mi se pravo sviđa i sa čime sam proveo dosta vremena u slušanju i kupim i tako na neki način, pa makar i
simbolično kupovinom cd-a ili vinila, podržim izvođača kojeg volim. Kažem simbolično, jer prodaja nosača zvuka više nije ta koja uistinu
znači mnogo muzičarima finansijski i ne bi mogli opstati kada bi zavisili isključivo od toga. A osim toga volim da posjedujem taj neki fizički
artefakt muzike koju volim. Volim da držim cd u rukama, listam knižicu sa tekstovima dok slušam. Ili vinil sa svojom masivnošću, ogromnim
artworkom i ritualom okretanja ploče, spuštanja igle i zvuk onog posebnog početnog krckanja ploče. Imam mnogo više cd-a, jer sam
odrastao u toj eri, ali sam zadnjih godina ponovo počeo sakupljati i vinil, posebice ove stvari koje su eksluzivno izdate samo na tom mediju.
A dobio sam na poklon i nekih starijih stvari. U suštini volim i jedno i drugo, i cd i ploču. Oboje imaju neke svoje posebnosti i privlačnosti.

Ali ja odoh sad daleko od ovog o čemu smo pisali. :D Izvini na digresiji. Ma samo klikaj i piši što poželiš, ova tema je i zamišljena
kao kolekcija nekih naših posebnih momenata sa muzikom i novih/starih otkrića.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#5737 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Nierika »

dale cooper wrote: 21/04/2020 18:45
Pa ja gledam da sve ono što mi se pravo sviđa i sa čime sam proveo dosta vremena u slušanju i kupim i tako na neki način, pa makar i
simbolično kupovinom cd-a ili vinila, podržim izvođača kojeg volim. Kažem simbolično, jer prodaja nosača zvuka više nije ta koja uistinu
znači mnogo muzičarima finansijski i ne bi mogli opstati kada bi zavisili isključivo od toga. A osim toga volim da posjedujem taj neki fizički
artefakt muzike koju volim.
Tvoj pristup je i divan i društveno odgovoran i ja se u teoriji slažem s njim ali se u praksi i dalje ne mogu sjetiti kad sam zadnji put kupila cd. :skoljka: :D Ja ga više prakticiram kad je riječ o knjigama i pogotovo domaćim autorima, a što se muzike i filma tiče kroz odlazak u kino i na koncerte/svirke.
Volim da držim cd u rukama, listam knižicu sa tekstovima dok slušam. Ili vinil sa svojom masivnošću, ogromnim
artworkom i ritualom okretanja ploče, spuštanja igle i zvuk onog posebnog početnog krckanja ploče.
Znam o čemu govoriš, ja imam podosta naslijeđenih i ponešto prikupljenih ploča, ali sam i ostala bez gramofona zadnji put kad sam se selila pa se većinom oslanjam na torrente. :D

Slušam upravo:
Divan kućni koncert Laure Marling iz izolacije i pjesmama sa novog fenomenalnog albuma.
:thumbup: Ja je prvenstveno znam kroz OST za film On body and soul.
The song for our daughter me asocirala na ovo.
Ali ja odoh sad daleko od ovog o čemu smo pisali. :D Izvini na digresiji. Ma samo klikaj i piši što poželiš, ova tema je i zamišljena
kao kolekcija nekih naših posebnih momenata sa muzikom i novih/starih otkrića.
Zamisao je lijepa, navratiću još sigurno. :)
User avatar
dale cooper
Posts: 28548
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5738 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

Nierika wrote: 22/04/2020 16:42

:thumbup: Ja je prvenstveno znam kroz OST za film On body and soul.
The song for our daughter me asocirala na ovo.
Ah, Aldous Harding mi je zasigurno jedna od boljih i dražih kantautorica koje su se pojavile u zadnjih 5-6 godina. :thumbup: :)
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45739
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#5739 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Chmoljo »

Interesantno je da se više toga presluša sa jednog cda nego kada se odjednom skine cijela diskografija tog izvođača.

Barem je moje iskustvo takvo.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#5740 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Nierika »

Nije samo tvoje iskustvo. :D Zbog toga sad većinom albume skidam, a ne diskografije. Dosadi mi slušati jednog te istog autora predugo vremena i čitava mi se diskografija stopi u glavi. :-)
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#5741 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by ExNihilo »

Evo jedna ramazanska. :D O pećinama - od Platonove pa do Muhamedove. Može i Titina. :skoljka:



Orphaned Land su ovim albumom prestali biti muzičari i postali...umjetnici.
One can easily forgive a child who is afraid of the dark
But one cannot forgive a man who is afraid of the light
User avatar
dale cooper
Posts: 28548
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5742 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

Dobrodošao nazad @ExNihilo .
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#5743 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by ExNihilo »

dale cooper wrote: 03/04/2020 23:16
Chmoljo wrote: 03/04/2020 22:36
dale cooper wrote: 03/04/2020 01:28 Da, sjećam se Tasmin Archer i Sleeping Satellite. Čudno što si pomenuo Seala, jer ovo mi baš zvuči kao njegov tip pjesme iz onog Kiss From The
Rose perioda.
ova Tasmin bljesnula tada i ništa više značajno. a Seal se vrtio '92 sa onim namontiranim ratnim scenama sjećaš se sigurno, ta pjesma, ova što navedoh i Sarajevo, ti i ja od Divljih Jagoda... to kad čujem, vjeruj da mogu barut namirisati.

Ne sjećam se ovog spota da budem iskren.
Spominjao sam Crazy i njen značaj u ratu prije skoro tačno dvije godine ovdje. Zanimljiv tekst.

P.S. Nakon gore napisanog posta našao sam na netu Robbie Wrighta. I zafalio mu se. :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28548
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5744 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »



Čovjek koji je stavio beat u afrobeat. R.I.P. :sad:



omar little
Posts: 16367
Joined: 14/03/2008 21:14

#5745 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by omar little »

dale cooper wrote: 13/04/2020 22:24 https://www.stereogum.com/2080079/coron ... iest/news/

Ovo je grozno. :| Kompletna infrastruktura od koje ogroman dio muzičara živi je totalno ugrožena. Kao muzičkog fana iskreno mi je
žao tih ljudi. I koliko dobre muzike neće uopšte vidjeti svjetlo dana zbog posljedica ovoga svega. :sad:
evo jos jedan clanak na tu temu.

https://www.rollingstone.com/music/musi ... rs-980968/
User avatar
DEMONIKA
Posts: 3542
Joined: 06/03/2016 02:35

#5746 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by DEMONIKA »

koliko dobre muzike neće uopšte vidjeti svjetlo dana zbog posljedica ovoga svega
:lol: :run: :roll:
User avatar
dale cooper
Posts: 28548
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5747 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

DEMONIKA wrote: 03/05/2020 22:05
koliko dobre muzike neće uopšte vidjeti svjetlo dana zbog posljedica ovoga svega
:lol: :run: :roll:
:?: :? :zoka:
User avatar
DEMONIKA
Posts: 3542
Joined: 06/03/2016 02:35

#5748 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by DEMONIKA »

dale cooper wrote: 03/05/2020 22:12
DEMONIKA wrote: 03/05/2020 22:05
koliko dobre muzike neće uopšte vidjeti svjetlo dana zbog posljedica ovoga svega
:lol: :run: :roll:
:?: :? :zoka:
Čitaš li ti sebe?
Koliko muzike neće vidjeti svjetlo dana zbog....bla?
Nije apokalipsa, nije ni sumrak svjetova, a ni end game.
Sva djela koja imaju vrijednost uvijek nađu put da ih se spozna, bila paljena, zabranjena, ali eto ovi neće vidjeti svjetlo dana zbog korona virusa, ma daj :mrgreen:
User avatar
dale cooper
Posts: 28548
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5749 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

DEMONIKA wrote: 03/05/2020 22:31
dale cooper wrote: 03/05/2020 22:12
DEMONIKA wrote: 03/05/2020 22:05
:lol: :run: :roll:
:?: :? :zoka:
Čitaš li ti sebe?
Koliko muzike neće vidjeti svjetlo dana zbog....bla?
Nije apokalipsa, nije ni sumrak svjetova, a ni end game.
Sva djela koja imaju vrijednost uvijek nađu put da ih se spozna, bila paljena, zabranjena, ali eto ovi neće vidjeti svjetlo dana zbog korona virusa, ma daj :mrgreen:
Ne kontaš. Govorim o finansijskim posljedicama krize na muzičku industriju koja će najviše pogoditi ove manje izvođače i diskografske
kuće koji se finansiraju od turneje do turneje i od albuma do albuma. I koje je ovaj lockdown totalno paralizirao, jer se ne zna kada
će se koncertne i druge aktivnosti uopšte moći nastaviti. U Americi stručnjaci govore da koncerata i festivala neće biti ni do jeseni
sljedeće godine.
User avatar
DEMONIKA
Posts: 3542
Joined: 06/03/2016 02:35

#5750 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by DEMONIKA »

dale cooper wrote: 03/05/2020 22:48
DEMONIKA wrote: 03/05/2020 22:31
dale cooper wrote: 03/05/2020 22:12

:?: :? :zoka:
Čitaš li ti sebe?
Koliko muzike neće vidjeti svjetlo dana zbog....bla?
Nije apokalipsa, nije ni sumrak svjetova, a ni end game.
Sva djela koja imaju vrijednost uvijek nađu put da ih se spozna, bila paljena, zabranjena, ali eto ovi neće vidjeti svjetlo dana zbog korona virusa, ma daj :mrgreen:
Ne kontaš. Govorim o finansijskim posljedicama krize na muzičku industriju koja će najviše pogoditi ove manje izvođače i diskografske
kuće koji se finansiraju od turneje do turneje i od albuma do albuma. I koje je ovaj lockdown totalno paralizirao, jer se ne zna kada
će se koncertne i druge aktivnosti uopšte moći nastaviti. U Americi stručnjaci govore da koncerata i festivala neće biti ni do jeseni
sljedeće godine.
Užas, čak do jeseni? :mrgreen:
Kako će to jako pogoditi muzičku industiju, Jeza me prođe.
Finansijske posljedice će pogoditi cijeli svijet, ali hajde da se vratimo na turneje manjih izvođača, jer u ovoj godini neće moći pjevušiti po livadama i inim objektima :lol:
Jer ako ove godine ne zapjevaju, tko zna da li će imati glasa, stasa a i talenta da pjevaju i sljedeće godine.
Jer korona je to, ne zna se da li će se IKAD nastaviti koncertne i druge aktivnosti.
Post Reply