sirova kafa iz austrije bila je 5-6 maraka kg na pijaci 1990Maraschino wrote:Infomacije o prosječnoj plati i cenama iz statističkog godišnjaka od 1990. objavio je Mediacentar.
Cijene hrane 1990. godine
Tadašnji premijer Ante Marković najavio je velike reforme. Njihov vidljivi učinak u 1990. godini bio je stabilan kurs dinara prema njemačkoj marki u odnosu 1:7, uvećanje deviznih rezervi zemlje na oko 10 milijardi dolara, smanjenje vanjskog duga na oko 17 milijardi, obuzdavanje inflacije (3 odsto u martu 1990.), puni izlozi roba široke potrošnje…
Koliko se zarađivalo 1990.?
Statistika kaže da je u BiH prosječna plata bila 483 DM, u privredi 453, a izvan privrede (finansije, uprava, industrija nafte, banke i osiguranja) 646,4 DM (njemačka marka). Šta su građani mogli da kupe za taj novac? Kilogram sirove minas kafe bio je 108,34 dinara, a muška košulja (pamučna) 409 dinara. Da prevedemo: kilogram sirove minas kafe koštao je 15,47 DM, a muška košulja (pamučna) 58 DM!
Kilogram riže bio 38,67 dinara odnosno 5,52 DM, polubijeli hljeb 7,17 dinara ili 1,02 DM. Cijena krompira iznosila je 7,7 dinara ili 1,10 DM, graha 31,75 ili 4,53 DM, jabuke su koštale 14,77 dinara ili 2,11 DM, limun 18,61 dinar ili 2,66 DM.
Ni meso nije bilo povoljno – za kilogram junetine bez kosti trebalo je izdvojiti 56,81 dinar ili 8,12 DM, a za kilogram teletine s kostima 69,80 dinara ili 9,97 DM.
Litar ulja koštao je je 18,14 dinara ili 2,60 DM. Za kilogram sirove kafe trebalo je izdvojiti 108,34 dinara odnosno 15,47 DM, Cigarete sarajevska “Drina” koštale su 8,50 dinara odnosno 1,21 DM, muške cipele (kožni potplat) koštale su 698 dinara ili 99,7 DM. Prosječni električni šporet koštao je 5121 dinar ili 731,57 DM. Za mašinu za veš trebalo je izdvojiti 7526 dinara ili 1075 DM, dok je cijena frižidera iznosila 4352 dinara ili 621,7 DM.
Socijalne kategorije jeftinije
U odnosu na prethodne godine, cijene komunalnih usluga 1990. godine su porasle, ali su i one i dalje bile socijalna kategorija. Kubni metar vode koštao je 2,13 dinara odnosno 0,30 DM, smeće (m2) 0,37 dinara ili 0,05 DM, centralno grijanje (m2) 4,73 dinara ili 0,67 DM, javni prevoz u gradu (pojedinačna karta) 4,68 dinara ili 0,66 DM: struja po kwh (skupa) 0,84 dinara ili 0,12 DM itd. Da bi se kupilo mašinu za veš, električni šporet i frižider, (ta tri artikla koštala su 2428 DM), trebalo je ravno pet prosječnih plata, piše Večernji list.
Danas s dvjema prosečnim platama u BiH (primanje oko 830 KM) mogu da se kupe ova dva uređaja
juga 1950.-1990.
-
drastic
- Posts: 1355
- Joined: 05/06/2010 00:52
#5701 Re: juga 1950.-1990.
-
KENJAC
- Posts: 4603
- Joined: 26/12/2006 13:10
#5702 Re: juga 1950.-1990.
Godine 1995 TV Thompson , jos uvijek onaj guzati, u Italiji je kostao 1099000 lira. Grubo prevedeno 1099 maraka !
U tom momentu, ja sam kao neko ko je pravio 35 sati prekovremenih u jednoj fabrici zaradjivao manje vise bas tu cifru !
Odprilike sam izracunao da je za tv, ves masinu i sporet trebalo oko 3 plate !
Dakle , nije to bas pretjerana razlika. Narocito kad znas da je na tu nas platu vec izdvojena stambena ulaganja.
U tom momentu u Italiji prosjecna rata za 75 m2 iznosila i do 800000 lira !!!
Kamata za stambene kredite je bila veca od 12 % ! Familija gdje je radio jedan radnik, tesko ili nikako si nije mogla priustiti kupiti stan.
Tacno je i to da je dosta bilo stanova u vlasnistvu opstine sa jako niskim kirijama, ali nije bio tvoj ! Naravno u te stanove je mogao useliti samo neko sa niskim primanjima i porodicom.
U tom momentu, ja sam kao neko ko je pravio 35 sati prekovremenih u jednoj fabrici zaradjivao manje vise bas tu cifru !
Odprilike sam izracunao da je za tv, ves masinu i sporet trebalo oko 3 plate !
Dakle , nije to bas pretjerana razlika. Narocito kad znas da je na tu nas platu vec izdvojena stambena ulaganja.
U tom momentu u Italiji prosjecna rata za 75 m2 iznosila i do 800000 lira !!!
Kamata za stambene kredite je bila veca od 12 % ! Familija gdje je radio jedan radnik, tesko ili nikako si nije mogla priustiti kupiti stan.
Tacno je i to da je dosta bilo stanova u vlasnistvu opstine sa jako niskim kirijama, ali nije bio tvoj ! Naravno u te stanove je mogao useliti samo neko sa niskim primanjima i porodicom.
- uglavnomja
- Posts: 19943
- Joined: 28/07/2012 15:59
#5703 Re: juga 1950.-1990.
tekst je podlo i hinjski napisan
mozda su cinjenice tacne matematicki, ne znam, ne sjecam se. ali je sve izvadjeno iz konteksta sa tradicionalnim ciljem tvorca teksta da se popljuje sve sto je bilo "u komunjara".
sve je besmisleno bez poredjenja sa drugim zemljama.
nisu svugdje sve cijene bile iste. da ne pricam o pijacama
bijela tehnika je bila skupa svugdje, bila je kvalitetna i pravila se da traje 20+ godinna. (moja stara je dala sporet tada star 40 godina liku za vikendice prije 10-ak godina, jos fercera bez greska. a i izgleda. a danas se te stvari prave sa rokom 3-5-7 godina trajanja. zato su jeftine jer su loseg kvaliteta. nema popravljanja, kad nesto kvrce - u smece.
i koja je nebuloza:
"Danas s dvjema prosečnim platama u BiH (primanje oko 830 KM) mogu da se kupe ova dva uređaja"
naravno da se mogu kupiti jer su 2-3 puta jeftiniji. ako je sporet prije kostao 1000 dem i dalje se ne bi mogao kupiti za jednu platu. i ono glavno koliko je sporeta mogao kupiti prosjecan svabo u isto vrijeme
i jos, kosulja 60 dem. i danas ih ima i duplo skupljih, manje kvalitetnih, ali sa skupom markicom, ono majica od 3 $ i markica krokodila 7$ = 10$.
a kosulje od 10 markica danas mogu trajati 5 oblacenja, dok su one od prije i nakon 50 pranja bile iste.
i naravno, od svih perioda je uzeta bas 1990., kad je raspad vec debelo poceo, kad su sverceri devizama okupirali vjecnu vatru, a nazzi stranke zapocele igranku.
mozda su cinjenice tacne matematicki, ne znam, ne sjecam se. ali je sve izvadjeno iz konteksta sa tradicionalnim ciljem tvorca teksta da se popljuje sve sto je bilo "u komunjara".
sve je besmisleno bez poredjenja sa drugim zemljama.
nisu svugdje sve cijene bile iste. da ne pricam o pijacama
bijela tehnika je bila skupa svugdje, bila je kvalitetna i pravila se da traje 20+ godinna. (moja stara je dala sporet tada star 40 godina liku za vikendice prije 10-ak godina, jos fercera bez greska. a i izgleda. a danas se te stvari prave sa rokom 3-5-7 godina trajanja. zato su jeftine jer su loseg kvaliteta. nema popravljanja, kad nesto kvrce - u smece.
i koja je nebuloza:
"Danas s dvjema prosečnim platama u BiH (primanje oko 830 KM) mogu da se kupe ova dva uređaja"
naravno da se mogu kupiti jer su 2-3 puta jeftiniji. ako je sporet prije kostao 1000 dem i dalje se ne bi mogao kupiti za jednu platu. i ono glavno koliko je sporeta mogao kupiti prosjecan svabo u isto vrijeme
i jos, kosulja 60 dem. i danas ih ima i duplo skupljih, manje kvalitetnih, ali sa skupom markicom, ono majica od 3 $ i markica krokodila 7$ = 10$.
a kosulje od 10 markica danas mogu trajati 5 oblacenja, dok su one od prije i nakon 50 pranja bile iste.
i naravno, od svih perioda je uzeta bas 1990., kad je raspad vec debelo poceo, kad su sverceri devizama okupirali vjecnu vatru, a nazzi stranke zapocele igranku.
-
ins
- Posts: 2741
- Joined: 12/05/2005 10:50
#5704 Re: juga 1950.-1990.
Nigdje vezeuglavnomja wrote: i naravno, od svih perioda je uzeta bas 1990., kad je raspad vec debelo poceo, kad su sverceri devizama okupirali vjecnu vatru, a nazzi stranke zapocele igranku.
Upravo tih 11 mjeseci 1990. godine je bio jedini period kada se u SFRJ normalno živjelo od cca 1974. do rata, upravo je to period bez tih tvojih imaginarnih švercera devizama
- Ommadawn
- Posts: 8370
- Joined: 20/02/2014 21:15
- Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!
#5705 Re: juga 1950.-1990.
1990-e se moze reci da se pocelo bolje zivjeti ali je pitanje bilo dokle jer to je bilo samo ekonomska takozvana schock-terapija koja je mogla trajati jedno kratko vrijeme, tek da se stanovnistvu malo povisi standard.
Medjutim, koliko je tada u Bosni i Hercegovini bilo nezaposlenih? Ja tipujem da ih nije bilo manje od 20%.
Medjutim, koliko je tada u Bosni i Hercegovini bilo nezaposlenih? Ja tipujem da ih nije bilo manje od 20%.
- Ommadawn
- Posts: 8370
- Joined: 20/02/2014 21:15
- Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!
#5706 Re: juga 1950.-1990.
Komunjare je naziv za sve one koji se i danas nalaze na vodecim mjestima u drzavama u regionu. Simboli su promijenjeni ali ponasanje je isto.uglavnomja wrote:tekst je podlo i hinjski napisan![]()
mozda su cinjenice tacne matematicki, ne znam, ne sjecam se. ali je sve izvadjeno iz konteksta sa tradicionalnim ciljem tvorca teksta da se popljuje sve sto je bilo "u komunjara".
Komunizam se pokazao kao neuspjesan eksperiment.
- spreca
- Posts: 66518
- Joined: 07/11/2006 19:31
- Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu
#5707 Re: juga 1950.-1990.
U kojoj je to jugi bilo?...nije u onoj gdje smo zivjeli mi ostaliins wrote:Nigdje vezeuglavnomja wrote: i naravno, od svih perioda je uzeta bas 1990., kad je raspad vec debelo poceo, kad su sverceri devizama okupirali vjecnu vatru, a nazzi stranke zapocele igranku.![]()
Upravo tih 11 mjeseci 1990. godine je bio jedini period kada se u SFRJ normalno živjelo od cca 1974. do rata, upravo je to period bez tih tvojih imaginarnih švercera devizama
-
ins
- Posts: 2741
- Joined: 12/05/2005 10:50
#5708 Re: juga 1950.-1990.
U BiH je bila recesija od 1981. godine, zadnja godina kada je bio zabilježen rast je bila 1980. godina. Sve ozbiljne infrastrukturne investicije su stale godinama prije rata, i ZOI 1984 je bio jedini izuzetak. Cijelu dekadu pričalo se o investicijama od kojih nije bilo ništa, recimo o punom profilu autoputa Sarajevo - Zenica, o dodatnom pružnom kolosijeku Sarajevo - Zenica, o cestovnim prijevojima Čemerno, Komar i Karaula, i o Sarajevskoj zaobilaznici koja se na kraju i počela graditi 1990. ali sa nikakvim tempom. Počela se graditi i HE Buk Bijela ali i to je išlo nikakvim tempom, već tada nismo imali kreditnu sposobnost na međunarodnom tržištu.Ommadawn wrote:1990-e se moze reci da se pocelo bolje zivjeti ali je pitanje bilo dokle jer to je bilo samo ekonomska takozvana schock-terapija koja je mogla trajati jedno kratko vrijeme, tek da se stanovnistvu malo povisi standard.
Medjutim, koliko je tada u Bosni i Hercegovini bilo nezaposlenih? Ja tipujem da ih nije bilo manje od 20%.
Što se nezaposlenosti tiče, ona je počela drastično rasti 1989. godine kada se krenulo sa otpuštanjem viška radnika koji su godinama prije bili planski zapošljavani u cilju stvaranja vještačke zaposlenosti. Taj val otpuštanja je naročitu ekspanziju imao 1990 i 1991. kada su firme tipa Energoinvest, UNIS, Šipad i ostali počeli nuditi otpremnine, znam neke slučajeve da su ljudi koji su bili 20+ godina u tim firmama dobijali i po 24 plate otpremnine. Tada kreće ekspanzija otvaranja P.P. (aka Privatno preduzeće), koja su velikom većinom otvarali ljudi koji su uzeli ponuđene otpremnine.
Ekonomija BiH je bila teški bolesnik kroz cijele 80-te, i definitivno je umrla 1989. godine, i ljudi trebaju biti svjesni da bi za ogromnu većinu firmi isto bilo ovako i da nije bilo rata, samo bi otišle u stečaj i ugasile se 1993. a ne 2003. godine.
Isto tako, za propast ekonomije SRBiH se ne smije kriviti BiH, već je riječ o sistematskom pritisku SFRJ na BiH koja joj je služila kao sirovinska baza, na kojoj su potom firme iz Srbije, Hrvatske i Slovenije gradile profit. Plastično rečeno, od FAMOS-a se tražilo da svaki motor i mjenjač isporučuje FAP-u u Priboj ispod svake cijene, svjesno kreirajući gubitak FAMOS-u, da bi se na taj način omogućavalo FAP-u da pokriva svoje gubitke. A da ne govorimo o rudama, struji ili sirovinama, tek smo tu uvaljivani u dugove.
Što naravno ne smije biti izgovor za sve nebuloze i kriminal koji smo doživjeli u ekonomiji BiH od 1996. do danas...
- uglavnomja
- Posts: 19943
- Joined: 28/07/2012 15:59
#5709 Re: juga 1950.-1990.
ima i neko da nije spavao u vreci na plazi
tema o ekonomsko-politickim analizama ima na bacannje, ova je vise za uspomene, licne dozivljaje ....
tema o ekonomsko-politickim analizama ima na bacannje, ova je vise za uspomene, licne dozivljaje ....
-
detroit-mercy
- Posts: 16994
- Joined: 07/04/2009 16:54
- Location: povis jajca
#5710 Re: juga 1950.-1990.
Nije bas da nije bilo, tih nekih 10-11 mjeseci se je osjetilo nesto nabolje ali je bilo kratkog daha. Cim su sverceri deviza ponovo izasli na ulice znao si da je dinar precijenjen i da smo ponovo srljali nazad u krizu.spreca wrote:U kojoj je to jugi bilo?...nije u onoj gdje smo zivjeli mi ostaliins wrote:Nigdje vezeuglavnomja wrote: i naravno, od svih perioda je uzeta bas 1990., kad je raspad vec debelo poceo, kad su sverceri devizama okupirali vjecnu vatru, a nazzi stranke zapocele igranku.![]()
Upravo tih 11 mjeseci 1990. godine je bio jedini period kada se u SFRJ normalno živjelo od cca 1974. do rata, upravo je to period bez tih tvojih imaginarnih švercera devizama
- spreca
- Posts: 66518
- Joined: 07/11/2006 19:31
- Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu
#5711 Re: juga 1950.-1990.
Ja sam tad radio vani i za mene je bilo dobro ...devize i to...ali oni sto suradili u jugi bogami im nije bilo dobro....to je bio samo privid dobrote ...vec poceo prakticno raspad drzave i pocetak bezakonja...nevidim u tome nista dobro i pozitivnodetroit-mercy wrote: Nije bas da nije bilo, tih nekih 10-11 mjeseci se je osjetilo nesto nabolje ali je bilo kratkog daha. Cim su sverceri deviza ponovo izasli na ulice znao si da je dinar precijenjen i da smo ponovo srljali nazad u krizu.
- Filter
- Posts: 8676
- Joined: 31/12/2010 11:42
- Location: cirkus
#5712 Re: juga 1950.-1990.
uglavnomja wrote:ima i neko da nije spavao u vreci na plazi![]()
odakle ti vreca? a?
smrzo se ko nestA... onda dodju babe sa unucadima, cika, vriska... elem, ne zalim mrve
- uglavnomja
- Posts: 19943
- Joined: 28/07/2012 15:59
#5713 Re: juga 1950.-1990.
Filter wrote:uglavnomja wrote:ima i neko da nije spavao u vreci na plazi![]()
odakle ti vreca? a?![]()
smrzo se ko nestA... onda dodju babe sa unucadima, cika, vriska... elem, ne zalim mrve
imalo se
za bold
-
KENJAC
- Posts: 4603
- Joined: 26/12/2006 13:10
#5714 Re: juga 1950.-1990.
Htio jednom da ispadnem mangup i u Cavtatu 1986 prespavamo na plazi. Nas cetvoro....
Ni dan danas se nisam oporavio !
Ni dan danas se nisam oporavio !
- uglavnomja
- Posts: 19943
- Joined: 28/07/2012 15:59
#5715 Re: juga 1950.-1990.
KENJAC wrote:Htio jednom da ispadnem mangup i u Cavtatu 1986 prespavamo na plazi. Nas cetvoro....
Ni dan danas se nisam oporavio !
mi smo jednom u baskom polju zaglavili, cetvero, 2+2, ali ne parovi, ono raja
imali tri vrece
jedna cura uzela jednu vrecu sama, a nas troje jednu vrecu ispod, drugom se pokrili
ovo je bilo prije, mozda 82.
malodobni bili, svasta je bilo
Last edited by uglavnomja on 04/04/2017 21:13, edited 1 time in total.
-
KENJAC
- Posts: 4603
- Joined: 26/12/2006 13:10
#5716 Re: juga 1950.-1990.
Kakvih ba detalja ? Cetiri muska ! Pusti , ne spominji ! Ajmo malo o ljepsim temama.
Sjecas se kad ono izginusmo 93' ?
Sjecas se kad ono izginusmo 93' ?
- uglavnomja
- Posts: 19943
- Joined: 28/07/2012 15:59
#5717 Re: juga 1950.-1990.
hm, cetvero je davalo drugaciji dojam od cetvorica, da ne kazem cetvericaKENJAC wrote:Kakvih ba detalja ? Cetiri muska ! Pusti , ne spominji ! Ajmo malo o ljepsim temama.
Sjecas se kad ono izginusmo 93' ?
-
DZONPI
- Posts: 1146
- Joined: 03/05/2009 14:19
#5718 Re: juga 1950.-1990.
Ja se jednom probudio skoro puna plaza jebiga lego tek kad je svanulo Baske Vode.
-
DZONPI
- Posts: 1146
- Joined: 03/05/2009 14:19
#5719 Re: juga 1950.-1990.
Ja Sam imo tupla 600 maruna, 300 maruna ponesem u Poljsku i dobijem njihove 3 platen odem u Zakopane turisticko mjesto i stad zamislite kako mi je bilo 10 Dana SA njihove 3 plate,razvrat.
- uglavnomja
- Posts: 19943
- Joined: 28/07/2012 15:59
#5720 Re: juga 1950.-1990.
DZONPI wrote:Ja se jednom probudio skoro puna plaza jebiga lego tek kad je svanulo Baske Vode.
ja to dvoje vazda brkam, polje i vode
jedno je bilo kamp, drugo mjesto
mi smo u kampu zaglavili na plazi.
-
detroit-mercy
- Posts: 16994
- Joined: 07/04/2009 16:54
- Location: povis jajca
#5721 Re: juga 1950.-1990.
Ja kad sam bio, neki crnogorci izvalili sank u hoteluDZONPI wrote:Ja Sam imo tupla 600 maruna, 300 maruna ponesem u Poljsku i dobijem njihove 3 platen odem u Zakopane turisticko mjesto i stad zamislite kako mi je bilo 10 Dana SA njihove 3 plate,razvrat.
Onoga sto je tamo bilo nikada vise i nigdje nisam dozivio
-
DZONPI
- Posts: 1146
- Joined: 03/05/2009 14:19
#5722 Re: juga 1950.-1990.
Nas je taxi Moro vozit u rikverc recimo 30 Zlota normala voznja do hotela ti mu das 50 Ali mora vozit u rikverc nije neka daljina bila sutra se zali boli ga vrat,trebe mazijale kecap iz restorana,pa plati onu na recepciji da zazmiri kad dovedes kakvu u sobu,razvrat.
- Maraschino
- Posts: 18997
- Joined: 10/11/2006 16:15
- Location: ...
#5723 Re: juga 1950.-1990.
Baske Vode su mjesto sa svim onim kaficima i objektima a Polje je izvan toga gdje je bilo ono vojno odmaraliste Sutjeska(cini mi se).uglavnomja wrote:DZONPI wrote:Ja se jednom probudio skoro puna plaza jebiga lego tek kad je svanulo Baske Vode.
ja to dvoje vazda brkam, polje i vode![]()
jedno je bilo kamp, drugo mjesto
mi smo u kampu zaglavili na plazi.
Kampove nikakve ne znam ali svi hoteli na Makarskoj rivijeri su me poznavali. Dos'o Sarajlija.
-
DZONPI
- Posts: 1146
- Joined: 03/05/2009 14:19
#5724 Re: juga 1950.-1990.
A tek sobarice i one sto su radile u kuhinji ludilo za litar Vermuta cuda a glavna fora kad vidis kakvu pravo dobru cisba kljuc OD sobe pored nje a brojevi na privjesku ogromni ma cirkus.
-
KENJAC
- Posts: 4603
- Joined: 26/12/2006 13:10
#5725 Re: juga 1950.-1990.
Hm, kad zrelije razmislim , u pravu si ! Dakle , cetvero kuronja, malo pijanih , malo vise blesavih. U glavnom rezultat je poznat. Suva qurca i vlaznih bunrega !uglavnomja wrote:hm, cetvero je davalo drugaciji dojam od cetvorica, da ne kazem cetvericaKENJAC wrote:Kakvih ba detalja ? Cetiri muska ! Pusti , ne spominji ! Ajmo malo o ljepsim temama.
Sjecas se kad ono izginusmo 93' ?
