Dešavanja u Srbiji

Post Reply
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#5676 Re: Desavanja u Srbiji

Post by dallton »

keep it real wrote:"dzaba ti sva tehnika (kao sto su ratovi na balkanu i sirom svijeta pokazali) kad se boris protiv onog koji brani svoje"

nesto kao irak , gruzija , liban , palestina ?

"koliko su jaki albanci na Kosovu govori da su izlobirali vojnu bazu na svojoj teritoriji koju vjerovatno sami i placaju i njeno odrzavanje..."

uspjeh ? staviti svoju teritoriju na spisak prvih koje ce u slucaju rata (znas koga) biti udarene strateskim nuklearnim oruzijem ? ludi japanci , nijemci , italijani jedva docekase da se amerikanci sele sa njihove teritorije prema istoku/jugu (drma paranoja burazeru par hebenih nuklearki i laku noc) a pametni albanci lobiraju i placaju za iste ? ako hoces mogu ti dati linkove o ponasanju americkih mirotvoraca u stranim drzavama gdje imaju baze . silovanja , ubistva , pljacke itd su razlog da americkim vojnicima smiju suditi samo americki sudovi . ko bi reko , tako fini momci ?
nezavisnost i suverenitet ne postoje dok imas strane trupe na svom tlu samim tim nema ni drzave . . .

zavrzlama ja jesam pacifista i demokrata jer zelim mir i prosperitet u bh , ali isto tako upoznat sam sa mogucnostima oruzanih snaga na balkanu . propaganda koja daje laznu moc ce kostati mnogo ljudskih zivota ako opet dodje do rata . zamolio bih tebe da mi odgovoris konkretno na moja pitanja .
1. usporedba kosova s irakom, libanom itd. je nigdje veze - albanci su premocna 90posto vecina na kosovu, i uz stranu pomoc neutralisli su srpsku vojnu prijetnju i prisustvo vrlo brzo - nista od toga se nije dogodilo ni u iraku ni u ostalim zemljama

2. o kakvom ti udaru strateskom nuklearnom oruzju govoris na balkanu - jel to bogati u slucaju nekog nuklearnog rata? pa to je stvarno :-) ako se to kad desi, cijeli balkan ce nestati za pola minute....

a ako govoris o mogucnostima oruzanih snaga na balkanu onda prvo ti objasni zasto je srbija izgubila ratove kad je imala svu vojnu silu bivse jna (koja nije bila zanemarljiva) i 3 godina odrijesene ruke od zapada da ubija civile kako hoce - jer rat posebno u bosni, srbija nije vodila pogotovo u pocetku protiv neke naoruzane vojske, vec da se razumijemo protiv civila. ako tada nije uspjela protiv potpuno vojno i ideoloski nespremnih protivnika, zbog cega je danas sansa da uspije uvecana? logika ti veze nema
zavrzlama
Posts: 10463
Joined: 15/01/2006 18:35

#5677 Re: Desavanja u Srbiji

Post by zavrzlama »

keep it real wrote:"dzaba ti sva tehnika (kao sto su ratovi na balkanu i sirom svijeta pokazali) kad se boris protiv onog koji brani svoje"

nesto kao irak , gruzija , liban , palestina ?

"koliko su jaki albanci na Kosovu govori da su izlobirali vojnu bazu na svojoj teritoriji koju vjerovatno sami i placaju i njeno odrzavanje..."

uspjeh ? staviti svoju teritoriju na spisak prvih koje ce u slucaju rata (znas koga) biti udarene strateskim nuklearnim oruzijem ? ludi japanci , nijemci , italijani jedva docekase da se amerikanci sele sa njihove teritorije prema istoku/jugu (drma paranoja burazeru par hebenih nuklearki i laku noc) a pametni albanci lobiraju i placaju za iste ? ako hoces mogu ti dati linkove o ponasanju americkih mirotvoraca u stranim drzavama gdje imaju baze . silovanja , ubistva , pljacke itd su razlog da americkim vojnicima smiju suditi samo americki sudovi . ko bi reko , tako fini momci ?
nezavisnost i suverenitet ne postoje dok imas strane trupe na svom tlu samim tim nema ni drzave . . .

zavrzlama ja jesam pacifista i demokrata jer zelim mir i prosperitet u bh , ali isto tako upoznat sam sa mogucnostima oruzanih snaga na balkanu . propaganda koja daje laznu moc ce kostati mnogo ljudskih zivota ako opet dodje do rata . zamolio bih tebe da mi odgovoris konkretno na moja pitanja .
da ne ostanem duzan odgovora,mada sam ti odgovorio(ali ti se odgovor ne svidja :D )

Govoris o iraku,gruziji,libanu itd..

60% Iracana su bili protiv vlasti i sistema kojeg je drzao Sadam Husein...znas li ko danas cini koalicijske snage sa NATO-om u Iraku..pa drzavna vojska i policija Iraka(Iracani sve pod svojom zastavom irackom bez prefiksa "americki,jer da su srbi okupirali Irak sve bi pretvorili u prefiks "srpski")

ovo ti napominjem da se ne usudis da izjednacavas okupaciju srbije i srba i okupaciju NATO-a i amera..navedi dzamije koje su srbi porusili u okupaciji BIH(sve de posljednje) a navedi dzamije koje su ameri srusili u Iraku..

dalje...MORAL...uzmi moral momka kojem su silovali i ubili mater i bacili oca u Koricanske stijene i momka srbina koji brani svetu srpsku zemlju gdje su bosnjaci bili apsolutna vecina,a taj srbin iz Sarajeva na mig Krajisnika napustio Sarajevo i usao nelegalno u bosnjacku kucu,stan,njivu....

vojne snage i njihova moc..

U Iraku je amerika imala 60% Iracana koji su nakon pada Sadama se dobrovoljno pridruzili Americi....sutra da Cedomir Jovanovic dobije podrsku srpskog naroda sa 60% u Srbiji,a tadic,kostunica i nikolic drze vojsku i policiju i ne daju da se razvije demokratija ,NATO bi intervenirao slicno kao u Iraku i unistio tu vojnu i policijsku fasisticku bagru i dao vlast Jovanovicu, da ameri znaju da vecina srba u srbiji istinski zeli rusenje velikosrpskog sistema ,cetnistva i SANU ideologije...
drugo bosnjaci su danas jaci 100x sa 27% teritorije BIH gdje zive nego 1992-e gdje su bili na skoro 90% teritorije BIH..zasto..zato sto su srbi od 1989 vec rasporedili JNA okolo svih bosnjackih i hrvatskim mjesta,podijelili oruzje SDS-u i imali nenaoruzane bosnjake i hrvate...danas bosnjaci nemaju mjesta u okruzenju a naoruzaniji su 1000x vise nego pocetkom agresije na BIH...slicna stvar sa Kosovom...srbijanske vojne i policijske snage su bile raspooredjene na citavom teritoriju Kosova jer je tad JNA i policija srbije bila legalna sila na tom dijelu...zato su srbi vojno brzo okupirali Kosovo i etnicki istjerali albance sa Kosova....Danas je druga prica,Kosovo i albanci su kompaktna teritorija sa vojnim obavjestajnim institucijama,vojskom,policijom i bez unutrasnjeg neprijatelja(srpskih specijalaca i vojske na svojoj teritoriji)..slicna stvar i u BIH..

zadnja stvar ....ti kazes da si pacifista ,za mir i demokrata..znam tu pricu...


prica ide ovako..kad su cetnici palili dzamije,etnicki cistili teritoriju,cinili najvece zlocine, sutilo se i potajno odobravalo..danas kad treba kazniti zlocine ,ponistiti rezultate rata i tih zlocina" ja sam pacifista i demokrata,hajmo sve zaboraviti ko sta jamio jamio" a ti zavrzlama koji zelis ponistenje ratnih rezultata si ekstrem,nacionalista i onaj koji priziva rat....ma nemoj kolega salonac to zavrzlami pricat.. ;-) ..rezultati zlocina i etnickog ciscenja ce se ponistiti ,ne sto ja to zelim i sto neko to uporno pokusava ...nego zato sto je to prirodan proces kojeg se ne moze zaustaviti..nikad se nece normalan bosnjak ,srbin,hrvat ili bilo koji posten moralan covjek nece prihvatiti fasizam koji je na djelu u manjem entitetu..do srba je da sami rijese sa samim sobom i fasizmom kojeg su im naturili njihovo vjerske i politicke vodje...neki su pokusavali(Djindjic) pa ubijeni,neki jos pokusavaju(Jovanovic,Popovic,Biserko,Kandic,Bajic) nemoj se iznenaditi da ce Ameri jedan dan sa pomenutom gospodom se prosetati srbijom...kao danas ameri sa Karzaijem u Afganistanu...

eto dobio si odgovor na mnoga pitanja...znao si ti njih i prije,nego ispitujes snagu i moralno stanje bosanaca..moral odlican, cilj zacrtan, rahat patnja i cekanje pogresnog koraka onih koji su usrani do koljena ... ;-) :bih:
Last edited by zavrzlama on 23/08/2009 19:46, edited 1 time in total.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 15270
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#5678 Re: Desavanja u Srbiji

Post by Prpa.ba »

zavrzlama wrote:prica ide ovako..kad su cetnici palili dzamije,etnicki cistili teritoriju,cinili najvece zlocine, sutilo se i potajno odobravalo..danas kad treba kazniti zlocine ,ponistiti rezultate rata i tih zlocina" ja sam pacifista i demokrata,hajmo sve zaboraviti ko sta jamio jamio" a ti zavrzlama koji zelis ponistenje ratnih rezultata si ekstrem,nacionalista i onaj koji priziva rat....ma nemoj kolega salonac to zavrzlami pricat.. ;-) .

Savrsena analiza tog mentalnog sklopa :thumbup:
keep it real
Posts: 347
Joined: 07/08/2009 10:54

#5679 Re: Desavanja u Srbiji

Post by keep it real »

[quote="zavrzlama

"da ne ostanem duzan odgovora,mada sam ti odgovorio(ali ti se odgovor ne svidja :D )"

ja pitam konkretna pitanja ocekujem konkretne odgovore potkrijepljene cinjenicama i izvorima istih .

"Govoris o iraku,gruziji,libanu itd.."

u kontekstu superiornije vojne moci , procitaj ponovo moj ! cudi me sto zaboravi palestinu ?

"60% Iracana su bili protiv vlasti i sistema kojeg je drzao Sadam Husein..."

prvi put cujem za tu cifru mozes li mi dati izvor te informacije ?

"znas li ko danas cini koalicijske snage sa NATO-om u Iraku..pa drzavna vojska i policija Iraka(Iracani sve pod svojom zastavom irackom bez prefiksa "americki,jer da su srbi okupirali Irak sve bi pretvorili u prefiks "srpski")"

nato ima samo svoje instruktore u iraku jer nije ucestvovo u okupaciji ,cak je ogromna vecina clanica osudila rat kao nemoralan ilegalan cin okupacije suverene zemlje koja nije ugrozavala sigurnost ijednog clana . osim uk, spanije , danske i poljske (amere ne racunam) niko drugi iz nato nije ucestvovao , sto znaci da nato kao alijansa nije ucestvovo .
ako te bas interesuju kolicijske snage , google i "coalition of the willing" .


dalje...MORAL...uzmi moral momka kojem su silovali i ubili mater i bacili oca u Koricanske stijene i momka srbina koji brani svetu srpsku zemlju gdje su bosnjaci bili apsolutna vecina,a taj srbin iz Sarajeva na mig Krajisnika napustio Sarajevo i usao nelegalno u bosnjacku kucu,stan,njivu....

dalje...MORAL...uzmi moral palestinca kojem su ubili pobili familiju i momka izraelca koji brani svetu jevrejsku zemlju gdje su palestinci bili apsolutna vecina , a taj jevrej iz tel aviva na mig sharona napustio tel aviv i usao nelegalno u palestinsku kucu , stan , njivu .
sad zamisli kako je palestincu sa kamenom u ruci kad naleti na izraelcea u f 16 / merkavi . garant konta moral mi je veci hebacu mu sve po spisku !!!!!! po tvojo logici MORAL uvijek pobijedjuje : palestinac hrabro pobjedjuje tu bitku , izraelac bjezi u geto bez vode i struje ogradjen betonskom ogradom i sam u sebi proklinje drzavu sto mu dade oruzje umjesto morala .


"U Iraku je amerika imala 60% Iracana koji su nakon pada Sadama se dobrovoljno pridruzili Americi...."

racunas li tu stotine hiljada mrtvih i osakacenih ?
"slicna stvar sa Kosovom...srbijanske vojne i policijske snage su bile raspooredjene na citavom teritoriju Kosova jer je tad JNA i policija srbije bila legalna sila na tom dijelu...zato su srbi vojno brzo okupirali Kosovo i etnicki istjerali albance sa Kosova...."

legalna sila okupirala kosovo ? znaci tvojom logikom albanci su nelegalno okupirali kosovo onda je jna/policija(legalna sila) reagovala i okupirala (oslobodila od strane sile) kosovo . na cijoj si ti strani ?

Danas je druga prica,Kosovo i albanci su kompaktna teritorija sa vojnim obavjestajnim institucijama,vojskom,policijom i bez unutrasnjeg neprijatelja(srpskih specijalaca i vojske na svojoj teritoriji)..slicna stvar i u BIH..

kompaktna teritorija bez unutrasnjeg neprijatelja kazes , kad se ono sjever otcijepio (mitrovica , leposavic itd) ?
kosovska vojska / vojne obavjestajne institucije nepostoje , pricalo se nesto o zastitnom bataljonu .
mozda si mislio na KLA , one sto ih je lord robertson (Secretary-General of NATO) opisao kao "murderous thugs" ironicno zar ne .


zadnja stvar ....ti kazes da si pacifista ,za mir i demokrata..znam tu pricu...

da pacifista i demokrata koji realno analizira i proucava stanje na terenu , zeli najbolje za svoju (i tvoju) bosnu i hercegovinu .

"prica ide ovako..kad su cetnici palili dzamije,etnicki cistili teritoriju,cinili najvece zlocine, sutilo se i potajno odobravalo..danas kad treba kazniti zlocine ,ponistiti rezultate rata i tih zlocina" ja sam pacifista i demokrata,hajmo sve zaboraviti ko sta jamio jamio" a ti zavrzlama koji zelis ponistenje ratnih rezultata si ekstrem,nacionalista i onaj koji priziva rat....ma nemoj kolega salonac to zavrzlami pricat.. ;-) ..rezultati zlocina i etnickog ciscenja ce se ponistiti ,ne sto ja to zelim i sto neko to uporno pokusava ...nego zato sto je to prirodan proces kojeg se ne moze zaustaviti..nikad se nece normalan bosnjak ,srbin,hrvat ili bilo koji posten moralan covjek nece prihvatiti fasizam koji je na djelu u manjem entitetu..do srba je da sami rijese sa samim sobom i fasizmom kojeg su im naturili njihovo vjerske i politicke vodje...neki su pokusavali(Djindjic) pa ubijeni,neki jos pokusavaju(Jovanovic,Popovic,Biserko,Kandic,Bajic) nemoj se iznenaditi da ce Ameri jedan dan sa pomenutom gospodom se prosetati srbijom...kao danas ameri sa Karzaijem u Afganistanu..."

recu ti nesto zavrzlama , u mom kraju nikad nije bilo cetnika . zamisli dijete iz mijesanog braka koji je u svojoj siroj familiji imao vise partizana nego neke opstine 1941 , postade salonski cetnik . pises mnogo mnogo nebuloza (moje misljenje) ja dajem svoje misljenje/cinjenice i sve je to ok , ali nemas pravo da me vrijedjas i prozivas cetnikom samo zato sto drugacije vidim situaciju .
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#5680 Re: Desavanja u Srbiji

Post by dallton »

keep it real wrote:
recu ti nesto zavrzlama , u mom kraju nikad nije bilo cetnika . zamisli dijete iz mijesanog braka koji je u svojoj siroj familiji imao vise partizana nego neke opstine 1941 , postade salonski cetnik . pises mnogo mnogo nebuloza (moje misljenje) ja dajem svoje misljenje/cinjenice i sve je to ok , ali nemas pravo da me vrijedjas i prozivas cetnikom samo zato sto drugacije vidim situaciju .
jel to nisi imao sta da odgovoris pa si sjetio partizana?
nego postavio sam jedno pitanje ranije, pa ako mozes da odgovorisa:
ako govoris o mogucnostima oruzanih snaga na balkanu onda prvo ti objasni zasto je srbija izgubila ratove kad je imala svu vojnu silu bivse jna (koja nije bila zanemarljiva u svakom slucaju mnogo mnogo jaca nego sve u okruzenju) i 3 godina odrijesene ruke od zapada da ubija civile kako hoce - jer rat posebno u bosni, srbija nije vodila pogotovo u pocetku protiv neke naoruzane vojske, vec da se razumijemo protiv civila. ako tada nije uspjela protiv potpuno vojno i ideoloski nespremnih protivnika, zbog cega je danas sansa da uspije uvecana? nema logike
slicno pitanje mogu postaviti i za kosovo - ako je nad albancima zadnjih pa eto bar 30-40 godina na kosovu provodjena vojna i policijska tortura i diktatura a oni opet nisu odustali (i svaka im cast na tome) zbog cega bi oni sad kad su mnogostrukoj boljoj situaciji u odnosu na proslost bili olako porazeni? srbi su na kosovu imali svu vlast i tlacili i gazili pa su opet odseljavali, slicna situacija kao danas u bosni
keep it real
Posts: 347
Joined: 07/08/2009 10:54

#5681 Re: Desavanja u Srbiji

Post by keep it real »

dallton wrote:
keep it real wrote:
recu ti nesto zavrzlama , u mom kraju nikad nije bilo cetnika . zamisli dijete iz mijesanog braka koji je u svojoj siroj familiji imao vise partizana nego neke opstine 1941 , postade salonski cetnik . pises mnogo mnogo nebuloza (moje misljenje) ja dajem svoje misljenje/cinjenice i sve je to ok , ali nemas pravo da me vrijedjas i prozivas cetnikom samo zato sto drugacije vidim situaciju .
jel to nisi imao sta da odgovoris pa si sjetio partizana?
nego postavio sam jedno pitanje ranije, pa ako mozes da odgovorisa:
ako govoris o mogucnostima oruzanih snaga na balkanu onda prvo ti objasni zasto je srbija izgubila ratove kad je imala svu vojnu silu bivse jna (koja nije bila zanemarljiva u svakom slucaju mnogo mnogo jaca nego sve u okruzenju) i 3 godina odrijesene ruke od zapada da ubija civile kako hoce - jer rat posebno u bosni, srbija nije vodila pogotovo u pocetku protiv neke naoruzane vojske, vec da se razumijemo protiv civila. ako tada nije uspjela protiv potpuno vojno i ideoloski nespremnih protivnika, zbog cega je danas sansa da uspije uvecana? nema logike
slicno pitanje mogu postaviti i za kosovo - ako je nad albancima zadnjih pa eto bar 30-40 godina na kosovu provodjena vojna i policijska tortura i diktatura a oni opet nisu odustali (i svaka im cast na tome) zbog cega bi oni sad kad su mnogostrukoj boljoj situaciji u odnosu na proslost bili olako porazeni? srbi su na kosovu imali svu vlast i tlacili i gazili pa su opet odseljavali, slicna situacija kao danas u bosni

nemam vremena za dug odgovor , partizane nikad nisam zaboravio i necu za razliku od mnogih drugih . sto se tice kosova ja pricam o teoretskom vojnom sukobu , nisam uopste spomenuo poslijedice i politicke konsekvence . zadnji put kad su ratovali debelo su izgubili onda se nato umijesao i ostalo je povijest .

ja samo zelim otvoren dijalog , nemam namjeru da se svadjam . ako hocete normalnu zdravu diskusiju dokazite da grijesim cinjenicama i dokazima . imate moja pitanja ako mozete odgovorite racionalno ako ne ignorisite . mozda nesto i naucim od vas . . .
User avatar
pici
Posts: 46394
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#5682 Re: Desavanja u Srbiji

Post by pici »

Boli srpskog nacionalizma
Kondom terapija

Piše: Saša Ćirić

Image
Na putu za sanatorijum: Karadžićevi pacijenti



Preko žive rane nacionalnog debakla stavlja se potemkinovska kulisa blagodati tržišne ekonomije i uživanja u sitnim ljudskim radostima. Takva rana može samo da gnoji izazivajući gangrenu savesti konzervativnog dela srpskog društva, koje u najboljem slučaju neće isticati svoja istorijska prava i podsticati sukobe, ali ih se nikad neće odreći. Zlokobni mit o „kosovskim osvetnicima“ postaće zaveštanje o svesrpskim osvetnicima koji će čekati pogodnu istorijsku priliku da se ispolji i eskalira


Brige i boli srpskog nacionaliste posle godina raspleta i vremena zla i zmija
Iako u korenu (ili korenima) nacionalističkog sentimenta stoji isključivost i omalovažavanje drugih koje ide do ksenofobije jačeg ili slabijeg stepena, za ovu priliku zanemarimo taj senzibilitetski defekt nacionalizma. Iskreni nacionalista posle raspada SFRJ oseća nekolike boli kolektivnog tipa.

I to je zanimljivo: nacionalista po difoltu pre oseća kolektivni nego lični, privatni ili egocentrični bol, ali njegova filantropija je strogo selektivna i ide samo do granica vlastite etničke grupe. Ima i internacionalnih nacionalista kakvi su pravoslavisti koji veru vide kao drugi lik nacije te je koriste kao osnovu internacionalnog povezivanja. Možda ima gdegde i panslavista koji kao osnovu povezivanja uzimaju neku vrstu jezičko-kulturne srodnosti ili bliskosti. U postojanje južnoslavista nacionalističkog tipa ne verujem.

Srpskog nacionalistu neprebolno tišti ne toliko raspad velike države u kojoj su Srbi kao narod bili najbrojniji, koliko gubitak teritorija koje su direktno potvrđivale srpsku etničku dominaciju. Žudnja za etničkom teritorijalnom dominacijom bila je okosnica srpskog ratnog i političkog programa devedesetih. Otuda i politički motivisana nostalgija za prvom Jugoslavijom (na stranu monarhistički i unitaristički momenat). U njoj su Ustav i politička praksa srpsku etničku dominaciju sankcionisale. Dakle, nostalgija srpskog nacionaliste za Kraljevinom SHS/Jugoslavijom jeste žal za izgubljenom nadmoći, međunarodno priznatom, legalno fiksiranom, interno politički nametnutom. Ma koliko bio nerealan tzv. srpski nacionalni program devedesetih, koji su manje-više sve uticajnije političke stranke u Srbiji prihvatile ili intimno poštovale a jedino radikali iskreno eksplicirali krilaticom o „Velikoj Srbiji“ kao državi većinskih srpskih teritorija sa ratnih razvalina SFRJ, taj program je baštinio kolonijalistički narativ o istorijskoj pravdi. „Bože pravde“ u interpretaciji srpskih nacionalista znači „Bože, legitimiši pravo Srba da žive u svojoj državi, u državi Srba i neizbežnog restla prinuđenog na manjinski položaj, u državi na koju Srbi polažu pravo zasnovano na srednjovekovnoj državnosti i kosovskoj žrtvi podnetoj na oltar evropskog hrišćanstva, devetnaestovekovnoj državnosti i podnetim ratnim žrtvama u oba rata, te na statistici koja govori o brojnosti pripadnika srpskog naroda u SFRJ“.

Image
Iskrenost pre svega: Svi smo mi za Veliku Srbiju

Srpskog nacionalistu ne zanima istorijat nastanka druge Jugoslavije, evolucija njenog unutrašnjeg uređenja, definisane teritorije republika i pokrajina te nadležnosti njihovih organa. Srpski nacionalista se u principu ne opterećuje pokušajima da razume državnu politiku u nekoj utilitarnoj interpretaciji kao dalekovidu anticipaciju koja će omogućiti da najveći broj ljudi živi na najbolji mogući način. Jer nacionalisti govore o nasleđenim pravima i obavezi koje diktira istorija a ne o najboljim miroljubivim rešenjima i mogućnostima koje pruža stvarnost sadašnjosti. Oni veruju u veličinu i njenu silu, a i silu i veličinu vide jedino kao oruđa u vlastitom posedu. Ostali, u zajednici ili u susedstvu, toj sili i veličini moraju da se potčine što iz praktičnih, mehaničko-njutnovskih razloga što iz razloga neke vrste istorijske prirodnosti i biološke pravde. Pravedno je da onaj koji je jači i veći propisuje pravila po kojima će se vladati svi.

Patos nacionalnog debakla
Za razliku od svog ruskog istomišljenika, srpski kolega-nacionalista u činjenici da Srbi žive kao manjine u svim bivšim republikama, izuzev Slovenije, vidi nešto što nije samo izraz nepravde i nezasluženog poniženja, već i osvete moćnika. Dvadeseti vek je obeležio mrtvu trku preganjanja srpskog i hrvatskog nacionalizma, prvog megalomanskog, drugog revanšističkog za vreme NDH, oba pod izmešanim kompleksima superiornosti i inferiornosti.

Drugi stepen frustracije za srpskog nacionalistu novijeg je datuma. Staro svojatanje Makedonije kao Stare Srbije i Makedonaca kao Južnosrbijanaca, te muslimana kao većinom islamizovanih Srba pod prinudom, dodatno je poniženo dovršavanjem procesa stvaranja nacionalnih identiteta, polovinom 20. veka Makedonaca a tokom devedesetih istog veka i Bošnjaka, te standardizacijom bosanskog jezika kao službenog jezika u Bosni i Hercegovini.

Završni udar na nacionalni ponos srpskog nacionaliste predstavljalo je najpre većinsko izvlačenje Kosova iz ingerencije Beograda, posle Miloševićevog potpisivanja kapitulacije u Kumanovu, i posebno, čini se najbolnije, stranački iniciran proces stvaranja/obnavljanja crnogorskog nacionalnog identiteta, odnosno samostalne države Crne Gore. Ne čudi da respektabilan broj srpskih nacionalista čine ljudi poreklom iz država koje istorijskom nesrećom nisu u sastavu Srbije, što posebno važi za građane Srbije crnogorskog porekla. Promptna transformacija nekad ponosnog srpskog spartanskog plemena u zasebnu etničku zajednicu koja prema Srbiji ističe svoje razlikovne jezičke i istorijske karakteristike i vodi regionalnu i spoljnu politiku koja ne želi da bude rezerva i štit srpskoj politici nacionalističkog kontinuiteta, najteži je deo neprebola nacionalista, budući da je crnogorsko odvajanje i uposebljavanje bilo za njih više nego neočekivano i za srpski nacionalistički imaginarijum nemoguće.

Image
Nož u bratska srpska leđa: Nezavisna Crna Gora

U zbiru, megalomanski osvajačka, rušilačko-zločinačka srpska nacionalistička politika devedesetih državnu teritoriju Srbije je svela, na svojoj južnoj strani, na Srbiju iz balkanskih ratova. Bizarno je da srpski nacionalisti u više navrata kolonizovanu Vojvodinu (glavni migracioni procesi su se odvijali po završetku Drugog svetskog rata i tokom devedesetih, doseljavanjem izbeglica iz Hrvatske i Bosne), etnički gledano, optimalno srbizovanu Vojvodinu koja traži svoj Statut i više para od vlastitih prihoda, vide kao kolovođu procesa daljeg razsrbljavanja, odnosno slabljenja srpskog nacionalnog identiteta i državnog jedinstva.

Glavni dobitak ratova devedesetih za srpsku nacionalističku logiku jeste stvaranje i postojanje Republike Srpske, jednog od dva entiteta u BiH. Republika Srpska je utopija ili dream state srpskih nacionalista: ona je etnički homogena, igra na kartu političkog separatizma, emocionalno teži ujedinjenju sa maticom a ujedinjenje se nacionalističkom umu vidi kao pravedna teritorijalna kompenzacija za gubitak Kosova. Igranjem na kartu regionalne nestabilnosti, otvaranjem više novih konzulata u Crnoj Gori nego u SAD, specijalnim i paralelnim vezama sa RS, nacionalistička bol pokušava da nađe nekakav realpolitički melem i zanimaciju. Bar dok se svetskoistorijski procesi ne promene, kako su govorili naprednjaci tada još u radikalskim dresovima, do neke nove Jalte i poltronisanja pred Rusijom, a onda će se osvetnički barjak razvijoriti.

Homeopatski tretman nacionaliste
Da bi se promenio srpski politički kurs potrebno je očito zalečiti bol srpskog nacionaliste. Kako? Ubrzanim modernističkim prevaspitavanjem po receptu Kemal paše Ataturka i forsiranju cilindara umesto fesova, kako veli jedan radio-džingl, ili kompenzacijom koju bi donele evro-integracije, poboljšanje standarda i „bolji život“ običnih ljudi? Naravno, nije reč samo o te dve opcije, kao što nije realno očekivati (možda ikad) da će većina građana pokloniti poverenje nekome ko će na izbore izaći sa programom prevaspitavanja nacionalista.

Zabluda je verovati da će dobar ekonomski standard anihilirati nacionalizam ili ga bar značajno pacifikovati. Glupost ili licemerje (sasvim svejedno) Borisa Tadića i njegovog režima jeste poturanje skaske o kompatibilnoj ostvarivosti ciljeva kakvi su ulazak u EU i očuvanje Kosova kao dela Srbije. Drugim rečima, kombinovati evro-integracionizam sa nacionalizmom a u nameri da se stvori prosperitetno i miroljubivo društvo pomireno sa susedima i upokojenih aveti istorije. Trećim rečima, u Tadićevoj politici nacionalistička bol, izvor revanšističkog resantimana, ne razjaruje se ali se i ne leči. Preko žive rane nacionalnog debakla stavlja se potemkinovska kulisa blagodati tržišne ekonomije i uživanja u sitnim ljudskim radostima. Takva rana može samo da gnoji izazivajući gangrenu savesti konzervativnog dela srpskog društva, koje u najboljem slučaju neće isticati svoja istorijska prava i podsticati sukobe, ali ih se nikad neće odreći. Zlokobni mit o „kosovskim osvetnicima“ postaće zaveštanje o svesrpskim osvetnicima koji će čekati pogodnu istorijsku priliku da se ispolji i eskalira.

Cinično, jedina brana testamentarnoj srpskoj osveti, kada su politika, obrazovni sistem i nacionalne instutucije neizlečivo inficirane virusom nacionalizma, jeste negativan trend nataliteta. Ako ne bude dovoljno Srba u budućnosti, ili ako nas bude značajno manje u odnosu na one kojima se treba svetiti, projekat će biti nemoguć čak i za idealiste razjarene krvi, koji će onda morati da kombinuju kleto partizansko iskustvo sa terorističkom praksom talibana i samoubica Osame Bin Ladena. Otuda stalna medijska budnica o potrebi povećanja nataliteta i turobno bugarenje akademika na izdisaju o budućnosti bez Srba. A možda je baš kondom lek u doba kada autistična srpska mladež izlaz nalazi u fudbalskom huliganstvu, gradskom provodu uz kratke cevi ili u autohtonom nacizmu koji se ispoljava protiv Cigana, pedera i Šiptara.


Ekonomija nije cilj demokratije
Rešenje je naravno u kombinaciji promene političkog kursa i pravilnoj školskoj edukaciji. Ekonomija nije nevažna, daleko od toga, ali ona je podrška modernizaciji, nikako njen cilj. Jer možemo lepo živeti i kao fašisti i huligani. Ko može negirati da bi se u jednom trenutku istorije, da su Jevreji i Romi istrebljeni, zajedno sa hendikepiranim osobama, homoseksualcima i neprilagođenim levičarima, bez neprijatelja, dakle, i fašisti promenili i razmišljali o lepom arijevskom kreditu ili letovanju u Egipat pod kolonijalnom upravom nekog od nešto radikalnijeg i konsekventnijeg Berluskonijevog potomka?


Image
Glupost i licemerje: Tadić i Jeremić

Živ je ČiČa Image
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#5683 Re: Desavanja u Srbiji

Post by dallton »

ovaj gornji tekst ko da je prepisan sa ovog foruma - mozda je @zavrzlama umjesao svoje prste
:D
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#5684 Re: Desavanja u Srbiji

Post by dallton »

keep it real wrote:
dallton wrote:
keep it real wrote:
recu ti nesto zavrzlama , u mom kraju nikad nije bilo cetnika . zamisli dijete iz mijesanog braka koji je u svojoj siroj familiji imao vise partizana nego neke opstine 1941 , postade salonski cetnik . pises mnogo mnogo nebuloza (moje misljenje) ja dajem svoje misljenje/cinjenice i sve je to ok , ali nemas pravo da me vrijedjas i prozivas cetnikom samo zato sto drugacije vidim situaciju .
jel to nisi imao sta da odgovoris pa si sjetio partizana?
nego postavio sam jedno pitanje ranije, pa ako mozes da odgovorisa:
ako govoris o mogucnostima oruzanih snaga na balkanu onda prvo ti objasni zasto je srbija izgubila ratove kad je imala svu vojnu silu bivse jna (koja nije bila zanemarljiva u svakom slucaju mnogo mnogo jaca nego sve u okruzenju) i 3 godina odrijesene ruke od zapada da ubija civile kako hoce - jer rat posebno u bosni, srbija nije vodila pogotovo u pocetku protiv neke naoruzane vojske, vec da se razumijemo protiv civila. ako tada nije uspjela protiv potpuno vojno i ideoloski nespremnih protivnika, zbog cega je danas sansa da uspije uvecana? nema logike
slicno pitanje mogu postaviti i za kosovo - ako je nad albancima zadnjih pa eto bar 30-40 godina na kosovu provodjena vojna i policijska tortura i diktatura a oni opet nisu odustali (i svaka im cast na tome) zbog cega bi oni sad kad su mnogostrukoj boljoj situaciji u odnosu na proslost bili olako porazeni? srbi su na kosovu imali svu vlast i tlacili i gazili pa su opet odseljavali, slicna situacija kao danas u bosni

nemam vremena za dug odgovor , partizane nikad nisam zaboravio i necu za razliku od mnogih drugih . sto se tice kosova ja pricam o teoretskom vojnom sukobu , nisam uopste spomenuo poslijedice i politicke konsekvence . zadnji put kad su ratovali debelo su izgubili onda se nato umijesao i ostalo je povijest .

ja samo zelim otvoren dijalog , nemam namjeru da se svadjam . ako hocete normalnu zdravu diskusiju dokazite da grijesim cinjenicama i dokazima . imate moja pitanja ako mozete odgovorite racionalno ako ne ignorisite . mozda nesto i naucim od vas . . .
jedini u susjedstvu koji je izjednacio partizane i cetnike je - pogodi ko...
a sve dosad sto ti je upuceno mislim da su bile prilicno otvorene izjave i dobro argumentovane..ups ovo sam propustio - kazes "zadnji put kad su (kosovari) ratovali" - nisu oni jos ratovali - to ce tek doci u buducnosti - ono sto je srpska vojska radila na kosovu se zove klasicno ciljano klanje, ubijanje i protjerivanje civila radi nacionalne pripadnosti, drugim rijecima etnicko ciscenje (citat iz haga) - o ratovanju cemo govoriti onda kad srpska vojska bude ratovala protive neke VOJSKE a ne civila
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#5685 Re: Desavanja u Srbiji

Post by vivaldi »

dallton wrote:jedini u susjedstvu koji je izjednacio partizane i cetnike je - pogodi ko...
a sve dosad sto ti je upuceno mislim da su bile prilicno otvorene izjave i dobro argumentovane..ups ovo sam propustio - kazes "zadnji put kad su (kosovari) ratovali" - nisu oni jos ratovali - to ce tek doci u buducnosti - ono sto je srpska vojska radila na kosovu se zove klasicno ciljano klanje, ubijanje i protjerivanje civila radi nacionalne pripadnosti, drugim rijecima etnicko ciscenje (citat iz haga) - o ratovanju cemo govoriti onda kad srpska vojska bude ratovala protive neke VOJSKE a ne civila
Amerikanci su ih izjednacili jos 2005.
http://arhiva.kurir-info.rs/Arhiva/2005 ... 2005.shtml

A neki dan su to jos jednom potvrdili
http://www.enovosti.info/sr/opcija/btg_ ... ziti/Drazu
Najzanimljivija je ova posljednja recenica i stvarno mi nije jasan ovaj americki stav
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#5686 Re: Desavanja u Srbiji

Post by dallton »

vivaldi wrote:
dallton wrote:jedini u susjedstvu koji je izjednacio partizane i cetnike je - pogodi ko...
a sve dosad sto ti je upuceno mislim da su bile prilicno otvorene izjave i dobro argumentovane..ups ovo sam propustio - kazes "zadnji put kad su (kosovari) ratovali" - nisu oni jos ratovali - to ce tek doci u buducnosti - ono sto je srpska vojska radila na kosovu se zove klasicno ciljano klanje, ubijanje i protjerivanje civila radi nacionalne pripadnosti, drugim rijecima etnicko ciscenje (citat iz haga) - o ratovanju cemo govoriti onda kad srpska vojska bude ratovala protive neke VOJSKE a ne civila
Amerikanci su ih izjednacili jos 2005.
http://arhiva.kurir-info.rs/Arhiva/2005 ... 2005.shtml

A neki dan su to jos jednom potvrdili
http://www.enovosti.info/sr/opcija/btg_ ... ziti/Drazu
Najzanimljivija je ova posljednja recenica i stvarno mi nije jasan ovaj americki stav

tesko da se iz cinjenice da se trazi drazin grob o cemu govore neovlasteni bivsi radnici FBIa (sto je sustina gornja dva teksta koja si naveo iz blago receno sumnjivih izvora kao sto su kurir i enovosti (procitaj link sa strane na kurirovoj stranici, panegirik karadzicevoj "nevinosti" i "protivljenje lazima o srebrenici" :-D ) moze izvuci zakljucak o ogromnoj americkoj ideoloskoj podrsci cetnicima ...to da su ga ameri podrzavali kao korisnog britanskog vazala u zabitima balkana dakoji moze eventualno njemce da zadrzi 24 sata (al ne duze) u nekoj sumi duboko na jugu srbije to je sasvim ok i pragmaticno s njihove strane...

da na zachatavamo dalje temu, ostavljam vasu mitologiju vama (skupa s kosovom i ostalim) vise me interesuje odgovor na drugo pitanje (o ratovima na kosovu)
User avatar
pici
Posts: 46394
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#5687 Re: Desavanja u Srbiji

Post by pici »

Image
moli te usliši da vrneš Kosovo i ako more dvajest Ćevapa u Čitav SoHmun s dosta Luka i Kajmaka....iz NuNetove ĆevabĐžinice

Image
stisnimo se....zbijmo se....i ....joooojj.....uhhhh...imal Đže ovdjekana WC ublizini
User avatar
pici
Posts: 46394
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#5688 Re: Desavanja u Srbiji

Post by pici »

Image
:mrgreen: mislio je prije i IZ Balkanskijeh Ratova an ne poslije....baĆko :mrgreen:
Image

Kneževina Srbija je postojala u vremenu od 1815. do 1882. godine. Nastala je nakon Drugog srpskog ustanka i postojala sve dok 1882. godine kad je proglašena u Kraljevinu Srbiju.
Image

Poslije Berlinskog Kongresa je poČmela da liČi na nešto al uz stalnu ekspanziju i proširenja pa svojatanja teritorija......kao i danas danle .......a ima i poklonike i štHovatelje i to ne malo :mrgreen:




e da vidimo šo kažu "HameriČki Prijatelji" :mrgreen: uz pa moglobi se reČi godišnje izmjene :mrgreen:


Image
https://www.cia.gov/library/publication ... os/ri.html

znaĆi još Vojvodina i autor teksta ništa nije rekao ono što nije pogotovo JUG Srbije....... :mrgreen:
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#5689 Re: Desavanja u Srbiji

Post by dallton »

Bosnohercegovac wrote:A viđu li bosne prksone na ovim kartama? Ni pedlja ne uzmiče. :)
pa to ti je kao u vicu od 92 bosna se raspada, al nikako, jedino srbija postaje manja
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#5690 Re: Desavanja u Srbiji

Post by Maraschino »

Bosnohercegovac wrote:A viđu li bosne prksone na ovim kartama? Ni pedlja ne uzmiče. :)

obezhrabrujuce...da covjek izgubi svaku nadu u borbi protiv iste... :dance: :bih:
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#5691 Re: Desavanja u Srbiji

Post by dallton »

Maraschino wrote:
Bosnohercegovac wrote:A viđu li bosne prksone na ovim kartama? Ni pedlja ne uzmiče. :)

obezhrabrujuce...da covjek izgubi svaku nadu u borbi protiv iste... :dance: :bih:
pa evo bore se cjeli 19 i 20 vijek, evo sad je 21, ovim tempom uspjeh je zagarantovan u negdje polovinom ili krajem 21 vijeka, kad ce se ujedinjene albanske drzave nalaziti negdje na liniji beograd - nis
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#5692 Re: Desavanja u Srbiji

Post by dallton »

opredjeljenje za suzivot je jako kao i obicno
Opet sukobi u Brđanima
25. avgust 2009. | 11:02 | Izvor: Beta
Kosovska Mitrovica -- U naselju Brđani u severnom delu Kosovske Mitrovice danas se, odmah posle početka renoviranja zapaljenih albanskih kuća, sukobilo nekoliko Albanaca i Srba.

Nekoliko stotina Srba okupilo se u znak protesta jer se “kuće renoviraju bez saglasnosti Srba i zato što se mnogo više renoviraju albanske kuće” čime je, kako okupljeni navode, prekršen ranije postignut dogovor da se renovira po pet srpskih i pet albanskih kuća.

Albanci i Srbi gađali su se kamenjem, a pripadnici Euleksa koji sa Kosovskom policijom obezbeđuju to mesto ispalili su više patrona suzavaca i šok bombi u pravcu okupljenih Srba.

Sukob je nakon toga prestao, a Srbi su i dalje okupljeni u blizini kuća koje se renoviraju. Alabanci su nakon završetka sukoba nastavili radove.
"saglasnost srba za renoviranje svoje kuce" :-) :-) :-)
keep it real
Posts: 347
Joined: 07/08/2009 10:54

#5693 Re: Desavanja u Srbiji

Post by keep it real »

[quote="Bosnohercegovac

" NIsu Hrvati htjeli kreirati novu jugoslaviju u kojoj bi oni bili ono što su u prošloj bili srbi, već sopstvenu neovisnu državu slobodnu za sve ljude koji u njoj žive. I uopće nije postojao razlog da se takva država ne stvori. Hrvata je bilo dosta i na kompaktnom teritoriju da stvore sopstvenu državu, a što im je jugoslavija onemogučavala. "

za sve ljude ? posto srbi nisu bili ljudi za njih jasenovac ?
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#5694 Re: Desavanja u Srbiji

Post by and »

keep it real wrote:"dzaba ti sva tehnika (kao sto su ratovi na balkanu i sirom svijeta pokazali) kad se boris protiv onog koji brani svoje"

nesto kao irak , gruzija , liban , palestina ?

"koliko su jaki albanci na Kosovu govori da su izlobirali vojnu bazu na svojoj teritoriji koju vjerovatno sami i placaju i njeno odrzavanje..."

uspjeh ? staviti svoju teritoriju na spisak prvih koje ce u slucaju rata (znas koga) biti udarene strateskim nuklearnim oruzijem ? ludi japanci , nijemci , italijani jedva docekase da se amerikanci sele sa njihove teritorije prema istoku/jugu (drma paranoja burazeru par hebenih nuklearki i laku noc) a pametni albanci lobiraju i placaju za iste ? ako hoces mogu ti dati linkove o ponasanju americkih mirotvoraca u stranim drzavama gdje imaju baze . silovanja , ubistva , pljacke itd su razlog da americkim vojnicima smiju suditi samo americki sudovi . ko bi reko , tako fini momci ?
nezavisnost i suverenitet ne postoje dok imas strane trupe na svom tlu samim tim nema ni drzave . . .

zavrzlama ja jesam pacifista i demokrata jer zelim mir i prosperitet u bh , ali isto tako upoznat sam sa mogucnostima oruzanih snaga na balkanu . propaganda koja daje laznu moc ce kostati mnogo ljudskih zivota ako opet dodje do rata . zamolio bih tebe da mi odgovoris konkretno na moja pitanja .
dok imaš najjaču silu na svijetu na svom tlu i oni stoje iza tebe,znači da te niko ružno ne može pogledati.
amerikanci su srbiju zbog kosova bombardovali kada je kosovo bilo ap u okviru srbije.
činjenica je da je kosovo sada nezavisna država i mogu samo zamisliti šta bi usa uradile u slučaju napada srbije na njihovu prijateljsku državu kosovo.
Vlajko
Posts: 162
Joined: 21/07/2008 14:28

#5695 Re: Desavanja u Srbiji

Post by Vlajko »

and wrote:amerikanci su srbiju zbog kosova bombardovali kada je kosovo bilo ap u okviru srbije.
činjenica je da je kosovo sada nezavisna država i mogu samo zamisliti šta bi usa uradile u slučaju napada srbije na njihovu prijateljsku državu kosovo.
:lol: Covece nisu oni bombardovali Srbiju zbog Kosova, Kosovo je samo posluzilo kao maska za medije. Bole njih uvo za siptare. Da ih toliko vole ne bi ima srucili 36.000 projektila sa osiromasenim uranijumom na celu teritoriju, nesto ne vidim da se to sanira , odlaze i cisti. Na Pastriku i Kosarama su ka polozajima Vj i MUPa jurisali siptari iz Amerike i Zapadne Evrope , gurali su ih Ameri i ako su znali da ih guraju u sigurnu smrt.Pa i sam Vesli Klark je rekao za Pastrik : ako siptari nisu u stanju da preuzmu planinu , to ce krvlju platiti americki vojnici... Operacija strela arrow april maj 1999. Ubacivanje dobro naoruzanih i obucenih siptara , ali greskom ubacijanje izmedju zaseda vojne policije. haos.

Da ne pominjem Bosnu , nisu oni Srbe bombardovali zbog stradanja Bosnjaka , Bosnjaci su samo posluzili medijima i pridobijanju islamskog sveta. Srbi su bomabrdovani radi njihovih strateskih interesa. Da je njihov interes bio velika Srbija danas bi Ratko Mladic umesto sto se krije u nekom podrumu komandovao koalicionim snagama u Kandaharu. Interes i strategija .
Samo srpski interes i njihov interes se nisu poklopili ili Srbija nije svoj interes dovoljno agresivno pokusala da nametne ostalo je istorija.

Srbija nema razloga da napada Kosovo, naravno sever treba drugacije posmatrati,jer tu postoji srpska kontrola,ali ovo dole da mi sada ulazimo u Pristinu i sl to se nece desiti nema razloga za tim te i ne postoji strah ni kod siptara. Kako bi ameri reagovali u slucaju da se u nekoj naucnoj fantastici nesto tako desi ? Sve zavisi od jacine srpskog udara i da li se tuce po njima,ali sve je to sa SF film. Ne zavaravajte se da je Srbija bombardovana zbog Kosova tj zastite siptara. Siptari su im samo idealno posluzili da se ispune njihovi ciljevi itd.
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#5696 Re: Desavanja u Srbiji

Post by and »

Vlajko wrote:
and wrote:amerikanci su srbiju zbog kosova bombardovali kada je kosovo bilo ap u okviru srbije.
činjenica je da je kosovo sada nezavisna država i mogu samo zamisliti šta bi usa uradile u slučaju napada srbije na njihovu prijateljsku državu kosovo.
:lol: Covece nisu oni bombardovali Srbiju zbog Kosova, Kosovo je samo posluzilo kao maska za medije. Bole njih uvo za siptare. Da ih toliko vole ne bi ima srucili 36.000 projektila sa osiromasenim uranijumom na celu teritoriju, nesto ne vidim da se to sanira , odlaze i cisti. Na Pastriku i Kosarama su ka polozajima Vj i MUPa jurisali siptari iz Amerike i Zapadne Evrope , gurali su ih Ameri i ako su znali da ih guraju u sigurnu smrt.Pa i sam Vesli Klark je rekao za Pastrik : ako siptari nisu u stanju da preuzmu planinu , to ce krvlju platiti americki vojnici... Operacija strela arrow april maj 1999. Ubacivanje dobro naoruzanih i obucenih siptara , ali greskom ubacijanje izmedju zaseda vojne policije. haos.

Da ne pominjem Bosnu , nisu oni Srbe bombardovali zbog stradanja Bosnjaka , Bosnjaci su samo posluzili medijima i pridobijanju islamskog sveta. Srbi su bomabrdovani radi njihovih strateskih interesa. Da je njihov interes bio velika Srbija danas bi Ratko Mladic umesto sto se krije u nekom podrumu komandovao koalicionim snagama u Kandaharu. Interes i strategija .
Samo srpski interes i njihov interes se nisu poklopili ili Srbija nije svoj interes dovoljno agresivno pokusala da nametne ostalo je istorija.

Srbija nema razloga da napada Kosovo, naravno sever treba drugacije posmatrati,jer tu postoji srpska kontrola,ali ovo dole da mi sada ulazimo u Pristinu i sl to se nece desiti nema razloga za tim te i ne postoji strah ni kod siptara. Kako bi ameri reagovali u slucaju da se u nekoj naucnoj fantastici nesto tako desi ? Sve zavisi od jacine srpskog udara i da li se tuce po njima,ali sve je to sa SF film. Ne zavaravajte se da je Srbija bombardovana zbog Kosova tj zastite siptara. Siptari su im samo idealno posluzili da se ispune njihovi ciljevi itd.
:lol: a koji su to ciljevi?da se riješe projektila kojima je istekao rok?
kosovo je dobilo državu i međunarodno priznanje kao ap u srbiji!toliko o političkoj i vojnoj moći srbije.
Vlajko
Posts: 162
Joined: 21/07/2008 14:28

#5697 Re: Desavanja u Srbiji

Post by Vlajko »

and wrote: :lol: a koji su to ciljevi?da se riješe projektila kojima je istekao rok?
kosovo je dobilo državu i međunarodno priznanje kao ap u srbiji!toliko o političkoj i vojnoj moći srbije.
ciljevi su vojni ,strateski, ekonomski.ratosiljanje projektila je najmanji problem. Kosovo nema nikakvu drzavu i medjunarodno prznanje macku o rep bez Un nema drzave , to je valjda svima jasno. Kosovo nikada nece biti drzava kao npr Albanija to je nemoguce. Kada ih prime u UN i savet Evrope nek se jave do tada nek mastaju o teritorijalnoj celovitosti Kosova i kako ce uci u EU ako nisu u UN, OEBS, SE, itd . Nista se ja ne brinem , pogledaj samo koliko novca je sad ,eu ubacila na Kosovo i pogledaj kako oni zive i bez srpske cizme. Rupa bez dna, zagadjeno, siromasno , podeljeno ,primitivno i pod vojnom cizmom, korumpirana vojno policijska vlast Beograda je zamenjena korumpiranom vojno policijskom vlascu EU . Sta je razlika umesto srpske trobojke na Slatini vijori se NATO zastava. Usred nove drzave najveca NATO baza simbol okupacije Balkana. Nezavisna drzava i medjunarodno priznanje? Masta moze svasta, srecom i medju siptarima ipak ima pametnih i mudrih koji su sve ovo skapirali pa se i oni cude. Polako kad se obajsni siptarima prava cena tzv drzave izjurice oni Amere solo.
Vlajko
Posts: 162
Joined: 21/07/2008 14:28

#5698 Re: Desavanja u Srbiji

Post by Vlajko »

Bes protiv Euleksa

Pristalice kosovskog pokreta za samoopredeljenje "Vetevendosje" uple na parking Euleksa u Prištini i demolirale 28 vozila. Gorele gume, polupana stakla, vozila isprevrtana. Policija uhapsila 22 osobe.

Tridesetak vozila evropske misije na Kosovu, Euleska, demolirano je u prvom ozbiljnijem sukobu te misije sa pristalicama pokreta za samoopredeljenje "Vetevendosje", nekadašnjeg studentskog lidera i političkog zatvorenika Aljbina Kurtija.

Akcija tog pokreta predstavlja odgovor na najavljeni sporazum Beograda i Euleksa, rekao je jedan od lidera "Vetevendosje" Glauk Konjufca.

"Najava potpisivanja protokola je razlog protesta, ali je mandat Euleksa glavni problem", rekao je Konjufca, koji je, takođe, naveo da je u sukobima sa policijom povređeno nekoliko aktivista pokreta na čijem se čelu, sa Kurtijem, nalazi.

Suštinu problema, prema liderima pokreta "Vetevendosje", predstavlja mandat Euleksa, ali i srpsko insistiranje na poštovanju rezolucije 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, marginalizaciji Ahtisarijevog plana i planu u šest tačaka o kome su se dogovorili Srbija i šef UN Ban Ki Mun.

"Prema protokolu čije su potpisivanje najavili Euleks i Beograd, granica između Kosova i Srbije nazvana je adminsitrativnom linijom, a ne granicom ili međudržavnom granicom", rekao je Konjufca, što navodi na zaključak da je mandat Euleksa, suštinski, isti kao i onaj koji je rezolucijom 1244 pripao UNMIK-u.

"Euleks, verovatno, više pažnje polaže na imidž, ali su te dve misije, suštinski, u 90 odsto mandata iste", rekao je Konjufca.
On je naveo imena četvorice učesnika protesta koji su prebačeni u prištinsku bolnicu.

Kosovska policija je uhapsila ukupno 22 osobe, pod optužbom da su na parkingu iza Doma mladih u Prištini polupali ukupno 28 vozila.

Misija EU na Kosovu, koja je raspoređena prošlog oktobra, osudila je nasilje, naglašavajući da ovakvi protesti pokazuju da organizatori nemaju preteran interes za mirne demonstracije kao sastavnog dela demokratskog društva.

ima slika

http://www.rts.rs/page/stories/sr/story ... leksa.html
chipi
Posts: 51
Joined: 11/08/2009 13:25

#5699 Re: Desavanja u Srbiji

Post by chipi »

keep it real wrote:[quote="Bosnohercegovac

" NIsu Hrvati htjeli kreirati novu jugoslaviju u kojoj bi oni bili ono što su u prošloj bili srbi, već sopstvenu neovisnu državu slobodnu za sve ljude koji u njoj žive. I uopće nije postojao razlog da se takva država ne stvori. Hrvata je bilo dosta i na kompaktnom teritoriju da stvore sopstvenu državu, a što im je jugoslavija onemogučavala. "

za sve ljude ? posto srbi nisu bili ljudi za njih jasenovac ?
:run:
User avatar
vee-jay
Posts: 9893
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: --- nisam vise ovdje ---

#5700 Re: Desavanja u Srbiji

Post by vee-jay »

Vlajko wrote:
and wrote:amerikanci su srbiju zbog kosova bombardovali kada je kosovo bilo ap u okviru srbije.
činjenica je da je kosovo sada nezavisna država i mogu samo zamisliti šta bi usa uradile u slučaju napada srbije na njihovu prijateljsku državu kosovo.
:lol: Covece nisu oni bombardovali Srbiju zbog Kosova, Kosovo je samo posluzilo kao maska za medije. Bole njih uvo za siptare. Da ih toliko vole ne bi ima srucili 36.000 projektila sa osiromasenim uranijumom na celu teritoriju, nesto ne vidim da se to sanira , odlaze i cisti. Na Pastriku i Kosarama su ka polozajima Vj i MUPa jurisali siptari iz Amerike i Zapadne Evrope , gurali su ih Ameri i ako su znali da ih guraju u sigurnu smrt.Pa i sam Vesli Klark je rekao za Pastrik : ako siptari nisu u stanju da preuzmu planinu , to ce krvlju platiti americki vojnici... Operacija strela arrow april maj 1999. Ubacivanje dobro naoruzanih i obucenih siptara , ali greskom ubacijanje izmedju zaseda vojne policije. haos.

Da ne pominjem Bosnu , nisu oni Srbe bombardovali zbog stradanja Bosnjaka , Bosnjaci su samo posluzili medijima i pridobijanju islamskog sveta. Srbi su bomabrdovani radi njihovih strateskih interesa. Da je njihov interes bio velika Srbija danas bi Ratko Mladic umesto sto se krije u nekom podrumu komandovao koalicionim snagama u Kandaharu. Interes i strategija .
Samo srpski interes i njihov interes se nisu poklopili ili Srbija nije svoj interes dovoljno agresivno pokusala da nametne ostalo je istorija.

Srbija nema razloga da napada Kosovo, naravno sever treba drugacije posmatrati,jer tu postoji srpska kontrola,ali ovo dole da mi sada ulazimo u Pristinu i sl to se nece desiti nema razloga za tim te i ne postoji strah ni kod siptara. Kako bi ameri reagovali u slucaju da se u nekoj naucnoj fantastici nesto tako desi ? Sve zavisi od jacine srpskog udara i da li se tuce po njima,ali sve je to sa SF film. Ne zavaravajte se da je Srbija bombardovana zbog Kosova tj zastite siptara. Siptari su im samo idealno posluzili da se ispune njihovi ciljevi itd.
Vjerujem da Kosovari poznavaju rijec "interes" i njeno znacenje. Na kraju krajeva, oni sebi napravise drzavu u "srcu" Srbije zato sto su se dobro bavili "interesom".

Zalosno je samo sto eto komsije Srbije imaju vise zajednickih interesa sa USA nego sa Srbijom i eto jedino Srbija vec 20 godina uvjerljivo krivi sve njene komsije za to dok sebe svojim glavnim interesom: Srbija zemlja svih Srba, ona sve vise slabi. Nebi mene to bas puno ni interesovalo da moja domovina nije u prvom planu vaseg glavnog interesa. Dok nam ne dopustate da postanemo drzava, i vi ste iz dana u dan sve manji i slabiji.... Jamu kopa, u jamu upadne.
Post Reply