Muha cestitam jos malo pa zlatni pir - 50 godfina brakamuha_sa wrote:KENJAC wrote:Pa kamen bi suzu pustio nad vakom biografijom.muha_sa wrote: pošto nisam od otog posla nikad bio pitao bih neštA![]()
-mlad upoznah buducu suprugu, uzesmo seprva, jedina i zadnja hanuma u mom životu.
pitanje glasi. šta to ona ne da i šta to vi tražite iliti molite![]()
ne rece ti meni šta to od njih tražitenešto imaju što bi mi ko trebali molit da nam daju
juga 1950.-1990.
- Edin H.
- Posts: 53636
- Joined: 08/10/2004 22:36
- Location: Tirana
#5676 Re: juga 1950.-1990.
-
radostan dan
- Posts: 27324
- Joined: 31/01/2010 20:26
- Location: madera
#5677 Re: juga 1950.-1990.
Cuo sam ja za vas. Kazu i autogram vam trazile...KENJAC wrote:Neboj se Radosni. U tvoj atar nisam zalazio. Brkate mi se nisu nikad svidjaleradostan dan wrote:Apsolutno...
I spolovilo vam je bilo najvece od ponudjenih, sto na rivi, sto podno Kalemegdana.
Ma niste ni guzili, ko Tito birvaktile, samo ih pogledate, a one vlazne i zadihane, drze ga bogobojazljivo, ko stafetu mladosti....A na stranu to sto je svaka bila za glavu viša od nas , pa nas je i stra' bilo !
Al, je bilo najsmjesnije gledat npr. Zenicane ili Banjalucane kad pokusavaju pricat " po sarajevski" pa stavljaju on "ś" al oteeezu svakuuu riiijec pa te samo smijeh uhvati !
- muha_sa
- Posts: 140458
- Joined: 12/11/2004 23:33
- Location: rajvosa
#5678 Re: juga 1950.-1990.
ih--ima još do zlatnog pira kolko hoŠEdin H. wrote:
Muha cestitam jos malo pa zlatni pir - 50 godfina braka

-
KENJAC
- Posts: 4603
- Joined: 26/12/2006 13:10
#5679 Re: juga 1950.-1990.
Ma Muho moj, vidi, pitas pogresnu osobu. Ja nisam nista molio , same dolazile i nudile. Ko krisku marmelade, ko krusku, ko bombonu.... Nisam lud da dzabe sviram.
- muha_sa
- Posts: 140458
- Joined: 12/11/2004 23:33
- Location: rajvosa
#5680 Re: juga 1950.-1990.
KENJAC wrote:Ma Muho moj, vidi, pitas pogresnu osobu. Ja nisam nista molio , same dolazile i nudile. Ko krisku marmelade, ko krusku, ko bombonu.... Nisam lud da dzabe sviram.
znam ja te što sviraju iliti tamburaju
prifate se gitare, raja se okupe oko njih
-
KENJAC
- Posts: 4603
- Joined: 26/12/2006 13:10
#5681 Re: juga 1950.-1990.
Jes, al na kraju ljeta svi se sjecaju samo mojih akorada i onog Kriiivoooo jeeee moooreeeee!muha_sa wrote:KENJAC wrote:Ma Muho moj, vidi, pitas pogresnu osobu. Ja nisam nista molio , same dolazile i nudile. Ko krisku marmelade, ko krusku, ko bombonu.... Nisam lud da dzabe sviram.![]()
znam ja te što sviraju iliti tamburaju![]()
prifate se gitare, raja se okupe oko njihdok oni sviraju drugi muntaju i premuntaju
-
KENJAC
- Posts: 4603
- Joined: 26/12/2006 13:10
#5682 Re: juga 1950.-1990.
Ovaj forum je pravo dobra stvar. Moš lagat da si karo do iznemoglosti, a nema teorije da te provale !
...i tako ti ja zavrsim na camcu u ponoc sam sa tri Beogradjanke....
...i tako ti ja zavrsim na camcu u ponoc sam sa tri Beogradjanke....
-
radostan dan
- Posts: 27324
- Joined: 31/01/2010 20:26
- Location: madera
#5683 Re: juga 1950.-1990.
I onda Vucic prica - Beograd na vodi, njegova ideja...
A jesi blico Edinu na Kališu, morzeovu, onom kockastom baterijskom lampom?
A jesi blico Edinu na Kališu, morzeovu, onom kockastom baterijskom lampom?
-
KENJAC
- Posts: 4603
- Joined: 26/12/2006 13:10
#5684 Re: juga 1950.-1990.
Ma ne moze Aleksandar izmislit za jos dva mandata, koliko ja mogu za samo jedno ljeto!radostan dan wrote:I onda Vucic prica - Beograd na vodi, njegova ideja...
A jesi blico Edinu na Kališu, morzeovu, onom kockastom baterijskom lampom?
Ono 84' !
....i onda ostatak godine setam sam ili sa jaranom ...da malo odmorim od zenskih !
- Maraschino
- Posts: 18997
- Joined: 10/11/2006 16:15
- Location: ...
#5685 Re: juga 1950.-1990.
Ne bi ti bio u kozi kad HAVANA navrne.muha_sa wrote:![]()
znam ja te što sviraju iliti tamburaju![]()
prifate se gitare, raja se okupe oko njihdok oni sviraju drugi muntaju i premuntaju
Dok on svira murcu ti muntas i taljizaš.
- Ommadawn
- Posts: 8370
- Joined: 20/02/2014 21:15
- Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!
#5686 Re: juga 1950.-1990.
Uf, muha nemoj tako, ja da nisam gitaru naucio svirat morao bi mi otac ili amidza zenu kupiti (ko birvaktile na Kosovu) da bih i ja negdje cuku smirio.muha_sa wrote:KENJAC wrote:Ma Muho moj, vidi, pitas pogresnu osobu. Ja nisam nista molio , same dolazile i nudile. Ko krisku marmelade, ko krusku, ko bombonu.... Nisam lud da dzabe sviram.![]()
znam ja te što sviraju iliti tamburaju![]()
prifate se gitare, raja se okupe oko njihdok oni sviraju drugi muntaju i premuntaju
- Ommadawn
- Posts: 8370
- Joined: 20/02/2014 21:15
- Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!
#5687 Re: juga 1950.-1990.
Otidji u bilo koji grad bivse Juge ili sada Bosne i cuces identicnu pricu samo sto su zamijenjeni gradovi - Banjalucani, Travnicani, Mostarci, Zenicani, Tuzlaci, Gradiscanci, Biscani, Prijedorcani... sve je to odreda guzilo Beogradjanke. Da ne govorim sta tek pricaju Kosovari, Sandzaklije, Makedonci... Doduse, njihovi aduti su bili drugaciji ali to je tu negdje, bare-bare.KENJAC wrote:Raspadom Jugoslavije , najvise su izgubili Sarajevski frajeri ! Narocito ovi ...da ne kazem zatucaniji !
Prije , prica za ulet i garantovan go je bila Sarajevo , Dugme , Nadrealisti ! Nema Beogradjanske kokice koja se nije lijepila za to. Imali smo pricu koja je mogla nadoknadit svasta nesto. Sarajevo je bila skrivena zelja svake Beogradjanke. Barem za par sedmica ljeta. Cuveni " galebovi" Dubrovnika , ako su ikoga mrzili , mrzili su Sarajlije. Ako je Sarajlija, jos znao par akorda na gitari...
Sjecam se ljeta 1984. Bila prije Olimpijada, ja imo vozacku, a nesto sam i gitaru ganjo...
....ma bjež'te , jeb'te se....
-
Tromblon
- Posts: 2790
- Joined: 18/01/2015 19:37
#5688 Re: juga 1950.-1990.
Nije ni Zagrepcankama bilo svejedno. Samo Splicankama nisi mogao nista. Nisu nas fermale pola posto.Ommadawn wrote:Otidji u bilo koji grad bivse Juge ili sada Bosne i cuces identicnu pricu samo sto su zamijenjeni gradovi - Banjalucani, Travnicani, Mostarci, Zenicani, Tuzlaci, Gradiscanci, Biscani, Prijedorcani... sve je to odreda guzilo Beogradjanke. Da ne govorim sta tek pricaju Kosovari, Sandzaklije, Makedonci... Doduse, njihovi aduti su bili drugaciji ali to je tu negdje, bare-bare.KENJAC wrote:Raspadom Jugoslavije , najvise su izgubili Sarajevski frajeri ! Narocito ovi ...da ne kazem zatucaniji !
Prije , prica za ulet i garantovan go je bila Sarajevo , Dugme , Nadrealisti ! Nema Beogradjanske kokice koja se nije lijepila za to. Imali smo pricu koja je mogla nadoknadit svasta nesto. Sarajevo je bila skrivena zelja svake Beogradjanke. Barem za par sedmica ljeta. Cuveni " galebovi" Dubrovnika , ako su ikoga mrzili , mrzili su Sarajlije. Ako je Sarajlija, jos znao par akorda na gitari...
Sjecam se ljeta 1984. Bila prije Olimpijada, ja imo vozacku, a nesto sam i gitaru ganjo...
....ma bjež'te , jeb'te se....
- Ommadawn
- Posts: 8370
- Joined: 20/02/2014 21:15
- Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!
#5689 Re: juga 1950.-1990.
Kako ko. I betonska brana kad tad popusti pod jakim pritiskom vodeTromblon wrote:
Samo Splicankama nisi mogao nista.
-
Tromblon
- Posts: 2790
- Joined: 18/01/2015 19:37
#5690 Re: juga 1950.-1990.
Padale su i crnogorke sa vaterpolo ekipom sastavljenom od brace, ali splicanke jokOmmadawn wrote:Kako ko. I betonska brana kad tad popusti pod jakim pritiskom vodeTromblon wrote:
Samo Splicankama nisi mogao nista.
- spreca
- Posts: 66518
- Joined: 07/11/2006 19:31
- Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu
#5691 Re: juga 1950.-1990.
Splicanke padaju u vansezonsom terminuTromblon wrote:Padale su i crnogorke sa vaterpolo ekipom sastavljenom od brace, ali splicanke jokOmmadawn wrote:Kako ko. I betonska brana kad tad popusti pod jakim pritiskom vodeTromblon wrote:
Samo Splicankama nisi mogao nista.
- Ommadawn
- Posts: 8370
- Joined: 20/02/2014 21:15
- Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!
#5692 Re: juga 1950.-1990.
spreca wrote: Splicanke padaju u vansezonsom terminu
S druge strane, mene i ne interesuje kojeg je porijekla i iz koje je carsije iliti mahale.
- spreca
- Posts: 66518
- Joined: 07/11/2006 19:31
- Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu
#5693 Re: juga 1950.-1990.
tako je ...vazno je, jel ima vlageOmmadawn wrote:spreca wrote: Splicanke padaju u vansezonsom terminu![]()
S druge strane, mene i ne interesuje kojeg je porijekla i iz koje je carsije iliti mahale.
-
KENJAC
- Posts: 4603
- Joined: 26/12/2006 13:10
#5694 Re: juga 1950.-1990.
Jarane... Dobro si rekao " i cut ces identicnu pricu" ! Pricu ! Postoje razne price, te ovo te ono .... Sve se moze uzet u razmatranje i diskutovat ali liderstvo Sarajeva i Sarajlija na polju zabave i duhovitosti je neupitno. Naravno govorim o onom periodu. Folovi Nadrealista su svi vezali za Sarajevo. I definitivno citava Juga je padala na njih. Sad mozemo iz raznih razloga razvodnjavat tu ulogu ali jarane na Sarajevo su vlazili i muski i zenske. Imao sam dvije "baze" na Jadranu, jedna na jugu druga centralni Jadran. Zajednicko im je bilo da su neskriveno volili Sarajlije.Ommadawn wrote:Otidji u bilo koji grad bivse Juge ili sada Bosne i cuces identicnu pricu samo sto su zamijenjeni gradovi - Banjalucani, Travnicani, Mostarci, Zenicani, Tuzlaci, Gradiscanci, Biscani, Prijedorcani... sve je to odreda guzilo Beogradjanke. Da ne govorim sta tek pricaju Kosovari, Sandzaklije, Makedonci... Doduse, njihovi aduti su bili drugaciji ali to je tu negdje, bare-bare.KENJAC wrote:Raspadom Jugoslavije , najvise su izgubili Sarajevski frajeri ! Narocito ovi ...da ne kazem zatucaniji !
Prije , prica za ulet i garantovan go je bila Sarajevo , Dugme , Nadrealisti ! Nema Beogradjanske kokice koja se nije lijepila za to. Imali smo pricu koja je mogla nadoknadit svasta nesto. Sarajevo je bila skrivena zelja svake Beogradjanke. Barem za par sedmica ljeta. Cuveni " galebovi" Dubrovnika , ako su ikoga mrzili , mrzili su Sarajlije. Ako je Sarajlija, jos znao par akorda na gitari...
Sjecam se ljeta 1984. Bila prije Olimpijada, ja imo vozacku, a nesto sam i gitaru ganjo...
....ma bjež'te , jeb'te se....
Dok si za Travnik , Zenicu, Novi Pazar i Prijedor morao nosit atlas da Dalmosu objasnis odakle si. Ja sam na tu foru imao neskriveni uspjeh u drustvu. Malo neskromno ali je tako. I ne samo ja. Jebi ga , sad je moja rijec protiv necije drugo i nemam namjeru ulazit u dublju diskusiju.
- Ommadawn
- Posts: 8370
- Joined: 20/02/2014 21:15
- Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!
#5695 Re: juga 1950.-1990.
Nema sumnje da su Nadrealisti odigrali vaznu ulogu u tom picarenju ali tu si se i ti kao individ morao dokazati jer valjalo je ne zaprljati Sarajevu obraz.KENJAC wrote: Jarane... Dobro si rekao " i cut ces identicnu pricu" ! Pricu ! Postoje razne price, te ovo te ono .... Sve se moze uzet u razmatranje i diskutovat ali liderstvo Sarajeva i Sarajlija na polju zabave i duhovitosti je neupitno. Naravno govorim o onom periodu. Folovi Nadrealista su svi vezali za Sarajevo. I definitivno citava Juga je padala na njih. Sad mozemo iz raznih razloga razvodnjavat tu ulogu ali jarane na Sarajevo su vlazili i muski i zenske. Imao sam dvije "baze" na Jadranu, jedna na jugu druga centralni Jadran. Zajednicko im je bilo da su neskriveno volili Sarajlije.
Dok si za Travnik , Zenicu, Novi Pazar i Prijedor morao nosit atlas da Dalmosu objasnis odakle si. Ja sam na tu foru imao neskriveni uspjeh u drustvu. Malo neskromno ali je tako. I ne samo ja. Jebi ga , sad je moja rijec protiv necije drugo i nemam namjeru ulazit u dublju diskusiju.
Ako nisi znao reci Beogradjanci, Zagrepcanci, Splicanki, Slovenki, Dubrovcanki ono sto ona bas zeli da cuje, dzaba ti vala sve.
Eh negdje neko napisa kad Banjalucani ili Zenicani pocnu sa mekim "sh" ili slicno pricati sarajevskim jalijaskim dijalektom pa to vise ispadne pateticno.
Ja sam, kad vec moram tako reci, Banjalucanin a imao sam tu priliku (i srecu) da odrastam svukuda pomalo pa sam kao sestogodisnjak proveo i konstantnih pola godine kod tetke koja je tad zivjela u Sarajevu. Ostavilo je to dubok trag i mozda na neki nacin bilo odlucno za moje buduce zivotne pravce. Vratio se u BL - citava mahala me proganjala da im pricam jer sam imao sarajevski naglasak.
Godinama poslije u izbjeglistvu poceli nekakvi izigravati frajere pred curama pa kao oni Sarajlije i bas onako pokusavaju oponasati sarajevski govor i kopirati folove iz Nadrealista. Moram li reci da sam tu vecer dobio dobre batine jer sam im rekao "Niste vi Sarajevo vidjeli ni na kutiji od rahatlokuma"
-
KENJAC
- Posts: 4603
- Joined: 26/12/2006 13:10
#5697 Re: juga 1950.-1990.
To sam ja pisao ! I dan danas moj geslo je " bolje najgori orginal nego najbolji dupljak"Ommadawn wrote:Nema sumnje da su Nadrealisti odigrali vaznu ulogu u tom picarenju ali tu si se i ti kao individ morao dokazati jer valjalo je ne zaprljati Sarajevu obraz.KENJAC wrote: Jarane... Dobro si rekao " i cut ces identicnu pricu" ! Pricu ! Postoje razne price, te ovo te ono .... Sve se moze uzet u razmatranje i diskutovat ali liderstvo Sarajeva i Sarajlija na polju zabave i duhovitosti je neupitno. Naravno govorim o onom periodu. Folovi Nadrealista su svi vezali za Sarajevo. I definitivno citava Juga je padala na njih. Sad mozemo iz raznih razloga razvodnjavat tu ulogu ali jarane na Sarajevo su vlazili i muski i zenske. Imao sam dvije "baze" na Jadranu, jedna na jugu druga centralni Jadran. Zajednicko im je bilo da su neskriveno volili Sarajlije.
Dok si za Travnik , Zenicu, Novi Pazar i Prijedor morao nosit atlas da Dalmosu objasnis odakle si. Ja sam na tu foru imao neskriveni uspjeh u drustvu. Malo neskromno ali je tako. I ne samo ja. Jebi ga , sad je moja rijec protiv necije drugo i nemam namjeru ulazit u dublju diskusiju.
Ako nisi znao reci Beogradjanci, Zagrepcanci, Splicanki, Slovenki, Dubrovcanki ono sto ona bas zeli da cuje, dzaba ti vala sve.
Eh negdje neko napisa kad Banjalucani ili Zenicani pocnu sa mekim "sh" ili slicno pricati sarajevskim jalijaskim dijalektom pa to vise ispadne pateticno.
Ja sam, kad vec moram tako reci, Banjalucanin a imao sam tu priliku (i srecu) da odrastam svukuda pomalo pa sam kao sestogodisnjak proveo i konstantnih pola godine kod tetke koja je tad zivjela u Sarajevu. Ostavilo je to dubok trag i mozda na neki nacin bilo odlucno za moje buduce zivotne pravce. Vratio se u BL - citava mahala me proganjala da im pricam jer sam imao sarajevski naglasak.
Godinama poslije u izbjeglistvu poceli nekakvi izigravati frajere pred curama pa kao oni Sarajlije i bas onako pokusavaju oponasati sarajevski govor i kopirati folove iz Nadrealista. Moram li reci da sam tu vecer dobio dobre batine jer sam im rekao "Niste vi Sarajevo vidjeli ni na kutiji od rahatlokuma"
Budi ono sto si, pa kakav si takav si !
....A onda one furke kad ode levat na utakmicu u Beograd pa se vrati i prica ekavicu. A da ne kazem kad odoh kod jarana iz Sarajeva u Zagreb a on sjedi samnom u autu i kaze " pazi ovdje je visok rizol"
-
radostan dan
- Posts: 27324
- Joined: 31/01/2010 20:26
- Location: madera
#5698 Re: juga 1950.-1990.
Znaci, zakljucili smo dvije stvari...da su samo sarajlije jebaci.
I da muha nije iz sarajeva...
I da muha nije iz sarajeva...
- uglavnomja
- Posts: 19943
- Joined: 28/07/2012 15:59
#5699 Re: juga 1950.-1990.
haj za sarajlije, al' za muhu
ili nismo bili dovoljno precizni, 1984. plus minus par godina
- Maraschino
- Posts: 18997
- Joined: 10/11/2006 16:15
- Location: ...
#5700 Re: juga 1950.-1990.
Infomacije o prosječnoj plati i cenama iz statističkog godišnjaka od 1990. objavio je Mediacentar.
Cijene hrane 1990. godine
Tadašnji premijer Ante Marković najavio je velike reforme. Njihov vidljivi učinak u 1990. godini bio je stabilan kurs dinara prema njemačkoj marki u odnosu 1:7, uvećanje deviznih rezervi zemlje na oko 10 milijardi dolara, smanjenje vanjskog duga na oko 17 milijardi, obuzdavanje inflacije (3 odsto u martu 1990.), puni izlozi roba široke potrošnje…
Koliko se zarađivalo 1990.?
Statistika kaže da je u BiH prosječna plata bila 483 DM, u privredi 453, a izvan privrede (finansije, uprava, industrija nafte, banke i osiguranja) 646,4 DM (njemačka marka). Šta su građani mogli da kupe za taj novac? Kilogram sirove minas kafe bio je 108,34 dinara, a muška košulja (pamučna) 409 dinara. Da prevedemo: kilogram sirove minas kafe koštao je 15,47 DM, a muška košulja (pamučna) 58 DM!
Kilogram riže bio 38,67 dinara odnosno 5,52 DM, polubijeli hljeb 7,17 dinara ili 1,02 DM. Cijena krompira iznosila je 7,7 dinara ili 1,10 DM, graha 31,75 ili 4,53 DM, jabuke su koštale 14,77 dinara ili 2,11 DM, limun 18,61 dinar ili 2,66 DM.
Ni meso nije bilo povoljno – za kilogram junetine bez kosti trebalo je izdvojiti 56,81 dinar ili 8,12 DM, a za kilogram teletine s kostima 69,80 dinara ili 9,97 DM.
Litar ulja koštao je je 18,14 dinara ili 2,60 DM. Za kilogram sirove kafe trebalo je izdvojiti 108,34 dinara odnosno 15,47 DM, Cigarete sarajevska “Drina” koštale su 8,50 dinara odnosno 1,21 DM, muške cipele (kožni potplat) koštale su 698 dinara ili 99,7 DM. Prosječni električni šporet koštao je 5121 dinar ili 731,57 DM. Za mašinu za veš trebalo je izdvojiti 7526 dinara ili 1075 DM, dok je cijena frižidera iznosila 4352 dinara ili 621,7 DM.
Socijalne kategorije jeftinije
U odnosu na prethodne godine, cijene komunalnih usluga 1990. godine su porasle, ali su i one i dalje bile socijalna kategorija. Kubni metar vode koštao je 2,13 dinara odnosno 0,30 DM, smeće (m2) 0,37 dinara ili 0,05 DM, centralno grijanje (m2) 4,73 dinara ili 0,67 DM, javni prevoz u gradu (pojedinačna karta) 4,68 dinara ili 0,66 DM: struja po kwh (skupa) 0,84 dinara ili 0,12 DM itd. Da bi se kupilo mašinu za veš, električni šporet i frižider, (ta tri artikla koštala su 2428 DM), trebalo je ravno pet prosječnih plata, piše Večernji list.
Danas s dvjema prosečnim platama u BiH (primanje oko 830 KM) mogu da se kupe ova dva uređaja
Cijene hrane 1990. godine
Tadašnji premijer Ante Marković najavio je velike reforme. Njihov vidljivi učinak u 1990. godini bio je stabilan kurs dinara prema njemačkoj marki u odnosu 1:7, uvećanje deviznih rezervi zemlje na oko 10 milijardi dolara, smanjenje vanjskog duga na oko 17 milijardi, obuzdavanje inflacije (3 odsto u martu 1990.), puni izlozi roba široke potrošnje…
Koliko se zarađivalo 1990.?
Statistika kaže da je u BiH prosječna plata bila 483 DM, u privredi 453, a izvan privrede (finansije, uprava, industrija nafte, banke i osiguranja) 646,4 DM (njemačka marka). Šta su građani mogli da kupe za taj novac? Kilogram sirove minas kafe bio je 108,34 dinara, a muška košulja (pamučna) 409 dinara. Da prevedemo: kilogram sirove minas kafe koštao je 15,47 DM, a muška košulja (pamučna) 58 DM!
Kilogram riže bio 38,67 dinara odnosno 5,52 DM, polubijeli hljeb 7,17 dinara ili 1,02 DM. Cijena krompira iznosila je 7,7 dinara ili 1,10 DM, graha 31,75 ili 4,53 DM, jabuke su koštale 14,77 dinara ili 2,11 DM, limun 18,61 dinar ili 2,66 DM.
Ni meso nije bilo povoljno – za kilogram junetine bez kosti trebalo je izdvojiti 56,81 dinar ili 8,12 DM, a za kilogram teletine s kostima 69,80 dinara ili 9,97 DM.
Litar ulja koštao je je 18,14 dinara ili 2,60 DM. Za kilogram sirove kafe trebalo je izdvojiti 108,34 dinara odnosno 15,47 DM, Cigarete sarajevska “Drina” koštale su 8,50 dinara odnosno 1,21 DM, muške cipele (kožni potplat) koštale su 698 dinara ili 99,7 DM. Prosječni električni šporet koštao je 5121 dinar ili 731,57 DM. Za mašinu za veš trebalo je izdvojiti 7526 dinara ili 1075 DM, dok je cijena frižidera iznosila 4352 dinara ili 621,7 DM.
Socijalne kategorije jeftinije
U odnosu na prethodne godine, cijene komunalnih usluga 1990. godine su porasle, ali su i one i dalje bile socijalna kategorija. Kubni metar vode koštao je 2,13 dinara odnosno 0,30 DM, smeće (m2) 0,37 dinara ili 0,05 DM, centralno grijanje (m2) 4,73 dinara ili 0,67 DM, javni prevoz u gradu (pojedinačna karta) 4,68 dinara ili 0,66 DM: struja po kwh (skupa) 0,84 dinara ili 0,12 DM itd. Da bi se kupilo mašinu za veš, električni šporet i frižider, (ta tri artikla koštala su 2428 DM), trebalo je ravno pet prosječnih plata, piše Večernji list.
Danas s dvjema prosečnim platama u BiH (primanje oko 830 KM) mogu da se kupe ova dva uređaja
