Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
kB27
Posts: 2954
Joined: 17/02/2016 17:46

#5651 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kB27 »

direstraits0078 wrote:
kB27 wrote:Zna li neko da li se može provjeriti (bez skidanja) da li neki automobil ima plivajući zamajac? Imam Ford Fiesta 1.4 TDCi 2006. godište. Bio kod jednog jako dobrog stručnjaka za Ford i nešto spomenem oko plivajućeg on mi hladno reče 'ma kakvi, nema ti ovaj auto plivajući'.. kako može biti siguran, obzirom da sam na netu naletio da svašta pričaju ljudi - da može imati a i ne mora.
Imas DMF vjerovatno. Koji strucnjak za Ford je u pitanju? Inace, to ti mogu u ovlastenom provjeriti po broju sasije, jer ih ima i sa i bez DMF-a.
Imas li ESP?
Svi na netu kazu da se ne moze po broju šasije provjeriti. Čak i na Fordovoj stranici gdje se nakon unošenja broja šasije izlistaju intervali servisa nema nigdje podataka o ugradnji/neugradnji plivajućeg..

ESP mislim da nemam, 99% sam siguran. :)
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#5652 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by direstraits0078 »

Nema ESP, nema DMF.
kB27
Posts: 2954
Joined: 17/02/2016 17:46

#5653 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kB27 »

shiny wrote:Maloprije me zadesi ovo fakin nevrijeme, proletim kroz lokvu (ne jednu, vozila sam kroz potok, nisam imala izbora)... stala kad sam mogla, sačekala da se malo smiri. Krenem opet, lijevi zadnji točak cviiiiiiiliiii, ali baš onako strašno... Šta se moglo shandriti?
99% nisi ništa zeznula. Vjerovatno se pokvasilo nešto oko kočnica pa cvili. Meni se isto dešavalo kad su kiše, ponekad. Iako su pakne skoro nove. Ne brini, a sutra ćeš znati jel sve ok ili trebaš možda majstoru. :)
kB27
Posts: 2954
Joined: 17/02/2016 17:46

#5654 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kB27 »

direstraits0078 wrote:Nema ESP, nema DMF.
Super, ako je tako obradovao si me. :mrgreen:
User avatar
Arslan_11
Posts: 6436
Joined: 13/05/2011 21:17

#5655 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Arslan_11 »

poz drustvo. prvi put imam auto sa xenonima i sinoc mi crkne sijalica. insignia je u pitanju, u berlijeti je zamjena sa sijallicom 430KM. Ako ne moram necu davati toliko novca. Moze li mi neko reci gdje i kakve mogu uzeti, a da nesto ne zeznem. Citao sam nekad negdje da se nije zezati sa time.

Sent from my 6045K using Tapatalk
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#5656 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

Arslan_11 wrote:poz drustvo. prvi put imam auto sa xenonima i sinoc mi crkne sijalica. insignia je u pitanju, u berlijeti je zamjena sa sijallicom 430KM. Ako ne moram necu davati toliko novca. Moze li mi neko reci gdje i kakve mogu uzeti, a da nesto ne zeznem. Citao sam nekad negdje da se nije zezati sa time.

Sent from my 6045K using Tapatalk
Moze bit sijalica a moze bit balast...ako nije bas tesko, zamijeni strane sijalicama da vidis sta se desava. Ako ipet isti far ne radi onda je balast. Inace, sijalica
Trebalo bi da su D1S sijalice, boja 4300K,35W traži Osram, Philips, Hella i slicno
Drug je mijenjao na audiju, 70KM je sijalica u autodijelovima-brendirana, 40KM Kinez
Ponesi svoju kao uzorak
User avatar
ranger
Posts: 2740
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#5657 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ranger »

kod skoljuca fol osram upakovane u vw kutije 80KM po komadu, rade 5 mjeseci pa vidicemo do kad... ne vjerujem da su original.
original osram od neke firme uvoznika u mostaru je bio cini mi se 160KM, ali tesko doc do njih, kazu jedino penny od njih uzima osram robu, a u pennyu naravno ljudi pojma nemaju sta trazis....
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#5658 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Ned071 »

Arslan_11 wrote:poz drustvo. prvi put imam auto sa xenonima i sinoc mi crkne sijalica. insignia je u pitanju, u berlijeti je zamjena sa sijallicom 430KM. Ako ne moram necu davati toliko novca. Moze li mi neko reci gdje i kakve mogu uzeti, a da nesto ne zeznem. Citao sam nekad negdje da se nije zezati sa time.

Sent from my 6045K using Tapatalk
Robot hrasno zadnji sprat garaze. Ako je samo sijalica super je. Ako je balast ili masa na tvornickom ksenonu ili ces kupovati skupi original dio ili prepakivanje.
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#5659 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Leon16v »

Meni je nešto konstantno škripuckalo kod desnog točka, dok sinoć ne spucah u šaht, tj. rupu, voda digla, kad sam zvekno dole reko od sve u pm :lol:
Sad ne škripi :D
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#5660 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Ned071 »

Otp'o ti dio koji je skrip'o... :mrgreen:
User avatar
mad_max_ba
Posts: 26645
Joined: 21/08/2015 12:42
Location: Tamni Vilajet

#5661 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mad_max_ba »

Arslan_11 wrote:poz drustvo. prvi put imam auto sa xenonima i sinoc mi crkne sijalica. insignia je u pitanju, u berlijeti je zamjena sa sijallicom 430KM. Ako ne moram necu davati toliko novca. Moze li mi neko reci gdje i kakve mogu uzeti, a da nesto ne zeznem. Citao sam nekad negdje da se nije zezati sa time.

Sent from my 6045K using Tapatalk
dobro pazi šta ćeš uzet jer ako ode modul onda si ga naj....
kB27
Posts: 2954
Joined: 17/02/2016 17:46

#5662 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kB27 »

Optimist wrote:
ibizza wrote: Koja je cijena tog kompletnog seta? :O
900 KM plivajuci
450 KM ako stavis fiksni.
Ne stavljaj nipošto fiksni ako je bio plivajući, nadam se da ne trebaju objašnjenja. :)
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#5663 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by quarterback »

Ned071 wrote:Otp'o ti dio koji je skrip'o... :mrgreen:
:lol: :thumbup:
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#5664 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Leon16v »

Ma bitno je da ide i ne škripi :lol:
NediM17
Posts: 26450
Joined: 05/11/2009 11:49

#5665 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

kB27 wrote:
Optimist wrote:
ibizza wrote: Koja je cijena tog kompletnog seta? :O
900 KM plivajuci
450 KM ako stavis fiksni.
Ne stavljaj nipošto fiksni ako je bio plivajući, nadam se da ne trebaju objašnjenja. :)
Znam da je na Golfu 5 1.9 TDI bilo i ovakvih i onakvih setova, a motori i mjenjaci identicni. Po mom misljenju je tu skroz O.K. staviti jednomaseni zamajac cak i ako je fabricki sa dvomasenim.
kB27
Posts: 2954
Joined: 17/02/2016 17:46

#5666 Re: Plivajući zamajac kod Golfa V ?

Post by kB27 »

ibizza wrote:Da malo ozivim temu :(

Ovako, pocelo mi se cuti neko kuckanje-kvrckanje kada auto radi na leru. Naime, kada tek upalim auto, nista se ne cuje, sve normalno, medjutim prilikom , pritiskanja kvacila nekoliko puta, dodje do tog kvrckanja(samo u leru kad je). Je li to Zamajac ili...?

Radi se o Seat Altei 77kw 105 ks.
Moguće da je plivajući, a možda i samo druk ležaj. Trzne li ti auto kad upališ/ugasiš motor?
ibrahimaga
Posts: 138
Joined: 07/12/2009 19:05

#5667 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ibrahimaga »

Ne znam da li sam na pravoj temi. Imam jedno pitanje. Kupujem prvo auto, posto u Sarajevu nisam uspio naci odgovarajuce, mislio sam pogledati u Kiseljaku neko uvozno. Da li mi neko moze preporuciti neku autokuću. Budžet je do najviše 7000 KM. Šta bi mi iskusniji od vas preporučili da gledam? :? Auto se ne bi koristilo svakodnevno, tj. ne bih ga koristio za odlazak na posao. Mala vozila ne dolaze u obzir, a i karavane bih volio izbjeći. Unaprijed se zahvaljujem.
Dzontra_Volta
Posts: 8004
Joined: 20/01/2011 11:10

#5668 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Dzontra_Volta »

Megane 2 sedane benzin 1.6 16v bi se možda mogao naći solidan za te pare (a da nije malo auto ili karavan).
Dzevy
Posts: 198
Joined: 20/09/2011 17:10

#5669 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Dzevy »

Raja samo da vas obavjestim, sa mjerenjem je sad sve ok,naravno treba ocito malo vise da se ulje slije u karter pa onda bude okk mjerenje.
Hvala na savjetima

Sent from my HUAWEI SCL-L21 using Tapatalk
User avatar
shiny
Posts: 535
Joined: 26/07/2012 15:22
Location: Sarajevo

#5670 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by shiny »

kB27 wrote:
shiny wrote:Maloprije me zadesi ovo fakin nevrijeme, proletim kroz lokvu (ne jednu, vozila sam kroz potok, nisam imala izbora)... stala kad sam mogla, sačekala da se malo smiri. Krenem opet, lijevi zadnji točak cviiiiiiiliiii, ali baš onako strašno... Šta se moglo shandriti?
99% nisi ništa zeznula. Vjerovatno se pokvasilo nešto oko kočnica pa cvili. Meni se isto dešavalo kad su kiše, ponekad. Iako su pakne skoro nove. Ne brini, a sutra ćeš znati jel sve ok ili trebaš možda majstoru. :)
I dalje cvili, možda se nahladio, navuk'o s nogu :D
Ako je šta skupo otišlo, cvilit će do daljnjeg :D
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#5671 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by quarterback »

shiny wrote:
kB27 wrote:
shiny wrote:Maloprije me zadesi ovo fakin nevrijeme, proletim kroz lokvu (ne jednu, vozila sam kroz potok, nisam imala izbora)... stala kad sam mogla, sačekala da se malo smiri. Krenem opet, lijevi zadnji točak cviiiiiiiliiii, ali baš onako strašno... Šta se moglo shandriti?
99% nisi ništa zeznula. Vjerovatno se pokvasilo nešto oko kočnica pa cvili. Meni se isto dešavalo kad su kiše, ponekad. Iako su pakne skoro nove. Ne brini, a sutra ćeš znati jel sve ok ili trebaš možda majstoru. :)
I dalje cvili, možda se nahladio, navuk'o s nogu :D
Ako je šta skupo otišlo, cvilit će do daljnjeg :D
mozda je kamencic upao gdje nije trebao
NediM17
Posts: 26450
Joined: 05/11/2009 11:49

#5672 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Vjerovatno je kamencic uletio izmedju diska i plocice. Nista strasno, ali otidji do nekog majstora da pregleda jer ako je to mozes unistiti disk!
kB27
Posts: 2954
Joined: 17/02/2016 17:46

#5673 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kB27 »

NediM17 wrote:Vjerovatno je kamencic uletio izmedju diska i plocice. Nista strasno, ali otidji do nekog majstora da pregleda jer ako je to mozes unistiti disk!
Ali pošalji muža/brata/tatu/prijatelja ako nemaš nekog 'svog' provjerenog mehaničara. Kad neko 'neuk' dođe (djevojka/žena, ili neko jako mlad) kod naših bezobraznih mehaničara znaju drastično skočiti cijene. :)
senturk
Posts: 801
Joined: 02/04/2013 23:48
Location: all roads lead to rome...

#5674 Re: Plivajući zamajac kod Golfa V ?

Post by senturk »

Evo da i ja priupitam oko kvacila, kako da kazem ,ne odvaja ga dobro, nekad lagano prebacim u brzinu a nekad nece pa nece,cuje se ona skripa i jedva ubacim u brzinu, jel to pri kraju sta i imam li razloga za paniku, 1.9 tdi, 77 kw,
Hvala lijepo :-D
NediM17
Posts: 26450
Joined: 05/11/2009 11:49

#5675 Re: Plivajući zamajac kod Golfa V ?

Post by NediM17 »

Kakva skripa? Krcanje?

Gledaj da to rijesis jer silujes mjenjac, pa ga mozes i unistiti. Kod tebe kvacilno upravo tako, ne odvaja, tj. ne rastavlja motor od mjenjaca. Moguce da ti ne valja samo cilindar kvacila a da je sve drugo uredu.
Post Reply