jesi vidio sto ti ti je junacki otpor stranoj okupaciji i agresiji , smogli su snage i petlje (nakon sto su se napili) da zvizde cjelom jedno trubackom orkestru...ovo ce sigurno uci u knjige u kojima ce se pisati o otporu imperijalizmu
nego kolega koji posjecuje ovaj forum je dobio pisma iz naseg karadzicevog entiteta
Pretnje iz Šumske via Beograd
Cakili protiv e-novina
Piše: Petar Luković
Usred crne, mrkle noći između petka i subote, točno u 2:03 AM (After Midnight), kada u inbox e-novina obično stižu predlozi za produženje penisa, finansijsku pomoć centralnoafričkim diktatorima i kupovinu diploma preko tajvanskih posrednika - redakciji se obratila izvesna Cakili s nekoliko obezoružavajućih predloga: da se izvinimo preko ćirilične „Politike“, da ispravimo tekst, uklonimo fotografije... Ili?
Samo 24 časa nakon objavljivanja teksta Nevladini nacisti, telefonom se, u dva navrata, redakciji javila osoba pretežno muškog roda tvrdeći da se zove "Darko Trifunović" i da je vrlo ogorčen zbog pomenutog teksta, naročito zbog korišćenja termina "Šumska" i "nacisti". Pomenuti glas je u oba navrata zahtevao da se tekst odmah ukloni sa web-portala ili će u akciju stupiti neko od njegovih "mnogobrojnih advokata". Pomenuti glas je tražio da mu se odgovori "ko je naručio ovaj tekst", ne dozvolivši teorijsku mogućnost da se tekstovi ne objavljuju sem ako prethodno nisu naručeni – što je, valjda, medijska praksa u Republici Šumskoj, ali, na žalost po muškobanjasti glas, visoki medijski standardi Šumske ne važe za e-novine koje se, gle, usuđuju da objavljuju i nenaručene tekstove.
Usred crne, mrkle noći između petka i subote, točno u 2:03 AM (After Midnight), kada u inbox e-novina obično stižu predlozi za produženje penisa, finansijsku pomoć centralnoafričkim diktatorima i kupovinu diploma preko tajvanskih posrednika - redakciji se obratila izvesna Cakili. Predstavljajući se kao advokatica tri gospodina koja čuvaju Bosnu i Hercegovinu od muslimanske zavere, sa email adrese koja neodovoljivo podseća na hot-line (jer počinje sa caki_li@) stiglo nam je vruće ljubavno pisamce pod zastrašujućim naslovom "Advokatska opomena pred tužbu", koje prenosimo u celosti šumske celine.
Poštovani,
Gospoda Darko Trifunović, Dževad Galijašević i Domagoj Margetić su me ovlastili da ih zastupam u eventualnom sporu protiv Vas zbog počinjenog krivičnog dela klevete, nanošenja moralne i materijalne štete povodom objavljivanja Vašeg članka u E- novinama, dana 06.08.2009. godine, pod naslovom "Nevladini nacisti", u kom su objavljene njihove fotografije i njihova imena i prezimena.
U navedenom članku iznešeno je niz kleveta, laži, i uvreda, a ceo tekst poziva na mržnju, što je sankcionisano članovima 38, 79 i 80. Zakona o javnom informisanju Republike Srbije. Pored navedenog članova Zakona, objavljivanjem navedenog teksta stekli su se i osnovi za krivičnu odgovornost autora teksta, odgovornog urednika i vlasnika web portala opisani u Članu 171.st.2 KZ. Dakle, gore pomenutim mojim vlastodavcima naneta je kroz krivično delo koje ste počinili takodje i ogromna moralna i materijalna šteta, koja zahteva intervenciju sudskih organa, kako u krivično - pravnom smislu - radi utvrđivanja krivične odgovornosti, tako i u građansko - obligacionom smislu - radi naknade štete.
Zbog toga Vam se obraćam, a pre pokretanja navedenih sudskih postupaka da u prvom narednom izdanju, odnosno odmah, objavite ispravku navedenog članka, i uklonite fotografije i imena i prezimena mojih vlastodavaca, i objavite javno izvinjenje u dnevnom listu Politika.
Molim Vas da me o Vašem stavu izvestite odmah po prijemu ove Advokatske opomene, a ukoliko to ne učinite, biću prinuđena da prava lica koje zastupam ostvarim sudskim putem. Takodje, najljubaznije Vas molim da mi Vas odgovor dostavite do ponedeljka 10.08.2009 do 16h.
S poštovanjem, Advokat Sandra Petrović, Ul. Vatroslava Jagića br. 2, 11000 Beograd
***
Diskusije širom sveta: Ko će biti novi kolumnista e-novina?
Photo: Stock
Predlog je Cakili formulisala ultimativno, u stilu sado-mazo igara: ili da objavimo ispravku jednog teksta ili da odgovaramo pred nadležnim sudom. Na svu sreću, nećemo morati da produžavamo penis, Cakili je humana, ali zato od nas traži da objavimo izvinjenje pomenutoj gospodi u dnevnom listu Politika. Zašto baš u Politici a ne, recimo, u Večernjim novostima? Znači li to da su Večernje novosti manje ugledne od Politike? Ili je u pitanju opsednutost veličinom: jer Politika, vaistinu, ima veći format od Novosti? Dilema stiže dilemu: koji prostor da zakupimo za izvinjenje? Da li je jedna stranica dovoljna? Možda dve strane u Politici, ispred kulture a iza sporta? Ili da zakupimo malu čitulju i umesto spiska ožalošćenih stavimo redakcijski impressum? Šta kažete na ideju da se izvinimo u ličnim oglasima?
Svejedno, čak i da se skrušeno povijemo pred Cakilinim beskrupuloznim zahtevima – nije nam jasno kako to izvinjenje treba da izgleda. Da li je "Izvinjavamo se" dovoljno? Možda: "Duboko i iskreno se izvinjavamo"? Recimo: "Nećemo nikad više", "Oprosti nam, pape" ili "Živjela Šumska" ili "Sprem’te se, sprem’te za Cakili"? Sasvim je moguće da misteriozna Cakili misli na poruke intimne prirode: "Galijaševiću, care!", "Domagoje, lijepo ime!" ili "Darko, maršale!", ali kako je u svom hotline mailu ostala nedorečena, ne preostaje ništa drugo sem da slepo lutamo u mraku i tražimo odgovarajuće poruke tipa "Sorry Is The Hardest Word" ili "God Save The Queen And Her Fascist Regime" ili "Strangers In The Night" ili "Papa Don’t Preach".
Tradicionalno neugodna Cakili, ispostavlja se, neće biti zadovoljna samo izvinjenjem u voljenoj Politici; ona, naime, zahteva "da u prvom narednom izdanju, odnosno odmah, objavite ispravku navedenog članka, i uklonite fotografije i imena i prezimena mojih vlastodavaca". Budući da je Cakili propustila da se obavesti da su e-novine web-portal i da ne poseduju "prvo naredno izdanje", vrlo nam je žao što nismo u tehničkoj mogućnosti da ispunimo njenu želju i štampamo e-novine na papiru ("u prvom narednom izdanju") na njenom omiljenom velikom formatu.
Nevolje sa Cakili ne prestaju: usred rečenice gde pominje fantomsko "prvo naredno izdanje" uz odrednicu "odmah" (dakle u 2.03 noću), ona traži "ispravku navedenog članka" i potom poručuje: "uklonite fotografije i imena i prezimena mojih vlastodavaca".
Koliko se god kolektivno i individualno trudili da prozremo šta Cakili hoće – to nam nije uspelo. Nekako smo provalili da od nas traži da se izvinimo u navodno najstarijem listu na Balkanu; shvatili smo da treba da uklonimo fotografije njenih "vlastodavaca", ali, jebiga, nikako nam nije jasno kakvu to "ispravku navedenog članka" traži, šta da ispravljamo, gde da ispravljamo?
Zalutali u rubriku: Povremeni čitaoci našeg portala
Photo: Stock
Da ipak pokušamo da zadovoljimo Cakili. Recimo: ovim putem redakcija e-novina potvrđuje sledeće neporecive istine o njenim vlastodavcima.
1. Dževad Galijašević je lijep čovjek, mudro zbori, svaka mu ka Njegoševa. Rečenice i misli g. Galiješevića imaju smirujuće dejstvo ne samo za region, već za čitavo čovečanstvo. Konačno, nenadokandiva je šteta što g. Galijašević nije kolumnista e-novina. S verom u Boga, nadamo se da će se i to promeniti.
2. Domagoj Margetić je lijep čovjek, šarmantan, osebujno markantan, svaka mu ka u Njegoša. Rečenice i misli g. Margetića, a posebice njegove visprene analize, imaju smirujuće dejstvo ne samo za region, već za čitavo čovečanstvo. Konačno, nenadoknadiva je šteta što g. Margetić ne piše redovito za e-novine: čitaoci su tako lišeni mogućnosti da pročitaju epohalne zaključke o našoj slavnoj zajedničkoj prošlosti i svetloj budućnosti. S verom u Boga, nadamo se da će se i to promeniti, a g. Margetić zauzeti časno mesto među e-kolumnistima, odmah pored Viktora Ivančića, Borisa Dežulovića ili makar pored Petra Lukovića.
3. Darko Trifunović je izuzetno lijep, zgodan, elokventan, obrazovan, osebujno markantan, svaka mu je kao u Njegoša. Njegove spontane misli, dugačke, kratke, prostoproširene ili samo proširene rečenice a posebice njegove lucidno-visprene analize, imaju smirujuće dejstvo ne samo u regionu, već lekovito djeluju na čitavo čovečanstvo. Neprocenjiva je šteta što se g. Trifunović u e-novinama ne oglašava kao svakodnevni kolumnista i tako čitaoce ovog web-portala ostavlja u dilemama i zabludama; njegove reči bi razbile tamu neznanja i upalile svetlo. Što bi narodnim jezikom rekli The Barlights: "If It Wasn’t For The Light The Dark Would Have Killed Us". S verom u Boga, nadamo se da će se i to promeniti, pa će g. Trifunović zauzeti svoje časno mesto među e-kolumnistima, odmah pored Viktora Ivačića, Petra Lukovića ili makar ispred Borisa Dežulovića.
PS. Nadamo se da je Cakili zadovoljna. A kad je Cakili zadovoljna, zadovoljna je Srbija. Bože, pravde!
drago mi je samo da je u doticnom pismu zadovoljena konstitutivnost naroda u skladu s bih ustavom (posto pisu darko t., domagoj m. i dzevad g.
) sve briljantan um do uma, sva trojica kad se sastave nabiju kvocijent inteligencije od 23