Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#55401 Re: Zeničani

Post by Sydnor »

Ako si ozbiljna fakat, javi se :D
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#55402 Re: Zeničani

Post by Sydnor »

sherbett wrote: 02/11/2021 17:24
Sydnor wrote: 02/11/2021 17:22 Ako si ozbiljna fakat, javi se :D
Evo cim rjesim jednu stvar
:mrgreen:
A kakvu bi ti?
Normalnu, nemam prevelikih zahtjeva :mrgreen:
User avatar
kamberovica polje
Posts: 4101
Joined: 28/01/2012 11:38

#55403 Re: Zeničani

Post by kamberovica polje »

Nema jače teme na dunjaluku.
Od limarskih popravaka, dnevne i globalne politike, historije pa sve do uparivanja. :D
Last edited by kamberovica polje on 02/11/2021 17:41, edited 1 time in total.
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#55404 Re: Zeničani

Post by Sydnor »

kamberovica polje wrote: 02/11/2021 17:39 Nema jače teme na dunjaluku.
Od limarskih popravak, dnevne i flobalne politike, historije pa sve do uparivanja. :D
Zaboravio si demografska zbivanja :D
Jooj, kakvog sam momka našao za našu @sherbett. :evil:
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2829
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#55405 Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

kamberovica polje wrote: 02/11/2021 17:11
sale07 wrote: 02/11/2021 17:10
Ja mislim da je to ta neka cifra izmedju 5000 - 10 000 od 2013.
E sad stvar je sto je sigurno iz drugih sredina i doslo nesto u Zenicu u tom periodu.
Otišlo je debelo iznad 10 000, siguran sam u to. Samo je pitanje koliko je odjavilo prebivalište.
Tesko je to kod nas tacno procjeniti kada mi nismo u stanju ni popis obaviti kako bog zapovjeda. Sam popis je napuhan, a odlasci nakon popisa su vise nego osjetni, tako da je moguce da je grad napustio veci broj ljudi. Kod mene je iz sokaka otislo najmanje 10toro od 2013. Nema se vise s kim ni kafa popit.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 5102
Joined: 20/02/2007 13:25
Grijem se na: čumur
Vozim: Scott i Kuga
Horoskop: imam

#55406 Re: Zeničani

Post by anex »

Mole se moderatori sa drugih tema da ne spamaju ovako kulturnu temu... :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83401
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#55407 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Sydnor wrote: 02/11/2021 16:51 Mislim da svako od nas zna najmanje 5 ljudi u odnosu na 2013 koju su otišli, ja mogu nabrojat bez razmišljanja. I to ne neke komšije, ljude koje jedva znam nego sve ljudi s kojima sam bio u neposrednom kontaktu.
Neki dan sam bas nesto na tu temu komentarisao sa kolegom. Znam 30tak ljudi da su otisli. Niko meni narocito blizak, ali eto iz nekog kruga sirih poznanika.

Moja generacija se koliko toliko drzi, jer u godinama kada je bilo najlakse donijeti tu odluku (kad nemas ni kuceta ni maceta) su prvo bile vazece vize za EU, a liberalizacija u Njemackoj nas je promasila za par godina.

Ove generacije 94 pa nadalje, to ode masovno.
kuglanje_ze
Posts: 1278
Joined: 17/02/2020 11:29

#55408 Re: Zeničani

Post by kuglanje_ze »

Lemeš je unio dozu pesimizma u podatke o broju stanovnika Zenice. Mislim da je 80.000 premalo, a vjerovatno je u Zenici trenutno nastanjeno oko 95.000 stsnovnika. Mnogo poraznija činjenica je da je Zenicu od 1991.godine napustilo 50% stanovnika, a u istu doselilo oko 25.000.
Desila se ogromna promjena i sigurno je da Zenica više nikad neće biti grad kakav je bila prije rata.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#55409 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

Zenica 2013. nije imala 110 000 stanovnika. Popis je bio apsolutno lazan, tj. popisani su ljudi koji ne zive u gradu. Moja je pretpostavka da je na tom popisu bilo 10k lazno popisanih.

Od 2013. iz kruga najblizih prijatelja je otislo makar 5-6 ljudi. Poznajem jos makar 20-30 koji su od tada otisli. Dovoljno je pogledati zgrade u kojima zivite, uglavnom su ostali starci.

Dakle, Zenica ima izmedju 80 i 90k stanovnika.

...

Katastrofa ako se zna da smo 1990. imali 145 000. Grad se prepolovio i bice jos gore kada izumru baby boom generacije iz sezdesetih i sedamdesetih. Zenica ce pasti na 40-50k stanovnika.

...

A Tuzla je tek katastrofa, jebote. :shock: :?
User avatar
Rothmans
Posts: 4651
Joined: 21/11/2019 21:32

#55410 Re: Zeničani

Post by Rothmans »

kuglanje_ze wrote: 02/11/2021 19:37 Desila se ogromna promjena i sigurno je da Zenica više nikad neće biti grad kakav je bila prije rata.
Vel'ka steta
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#55411 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

Sada da se izvrsi popis Zenica bi bila drugi grad po broju stanovnika u FBIH. Nekih 105 000..maximalno je otislo 10 000 ali je sigurno i doselilo 5000.

Jos jedan vazan pokazatelj broja stanovnika u odnosu na popis je broj ljudi koji izadju na izbore.

Zenica je broj 1 lokalna zajednica po broju glasaca koji su izašli na izbore. Mislim oko 52 000.

Opstina Efendiceva Novi grad Sarajevo je na popisu imala 115 000 stanovnika I izaslo je oko 47 000 ljudi.

Tuzla 10 000 manje ljudi nego u Zenici izaslo na izbore.
Znaci u Zenici izadje na izbore ljudi koliko zajedno u Tuzli i Gorazdu npr zajedno.
Zenica ima mnogo aktivnog stanovništva i jos dobro stoji demografski u odnosu na druge gradove u BiH.

Uostalom to pokazuje i brojke rodjenih i učenika.

Svi vide negativne stvari razumljivo ali evo zgrada koja nije postojala ova gdje Bajra sve ijedan sprat trenutno gori svjetla..tj cijela je naseljena i popunjena.

Isto tako i one gore nove tri od kalvarije kop iz Viteza na Bristu..sve je to popunjeno a uopste ih nije bilo prije 5 godina.
Mustang1
Posts: 29907
Joined: 29/12/2010 17:31

#55412 Re: Zeničani

Post by Mustang1 »

Samo da ne bude da svi poznajete istih 30ak ljudi koji su otisli :oops:
User avatar
N.N.
Posts: 3541
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#55413 Re: Zeničani

Post by N.N. »

Sestra, zet i dvoje djece otislo.
Kum vjencani, otisao.
Jaran, zena i malac, otisli.

Nisam brojao ovdje šuru, rodbinu i skolske sto vare argon i po 3 mjeseca su gore a 7 dana ovdje.

Ni pola nas nema, ne zajebavajte.
User avatar
kamberovica polje
Posts: 4101
Joined: 28/01/2012 11:38

#55414 Re: Zeničani

Post by kamberovica polje »

Rothmans wrote: 02/11/2021 20:46
kuglanje_ze wrote: 02/11/2021 19:37 Desila se ogromna promjena i sigurno je da Zenica više nikad neće biti grad kakav je bila prije rata.
Vel'ka steta
Tako je. Ošli mrski vlasi, a došli fini SDAovi glasači.
Last edited by kamberovica polje on 03/11/2021 17:41, edited 1 time in total.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#55415 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »



Frizer ode na cenkija..Zenica će uskoro postati najskuplji grad za zivot poslije Sarajeva
veliki_ah
Posts: 1125
Joined: 28/09/2008 23:42

#55416 Re: Zeničani

Post by veliki_ah »

Nivelacija wrote: 02/11/2021 20:48
Jos jedan vazan pokazatelj broja stanovnika u odnosu na popis je broj ljudi koji izadju na izbore.

Zenica je broj 1 lokalna zajednica po broju glasaca koji su izašli na izbore. Mislim oko 52 000.
To ti nije nikakav pokazatelj. Kad znas da si imao rat izmedju dvije sda struje koje su doktorirale kradju na izborima i kada znas da se na birackim spiskovima nalaze ljudi koji su umrli prije nekoliko godina, apsolutno je jasno da je realan broj glasaca manji za najmanje 20%.
User avatar
phillie
Posts: 9493
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#55417 Re: Zeničani

Post by phillie »

sherbett wrote: 02/11/2021 22:16
Sydnor wrote: 02/11/2021 17:40

Zaboravio si demografska zbivanja :D
Jooj, kakvog sam momka našao za našu @sherbett. :evil:
Samo da nije forumaš :lol:
Nek je iz Crkvica, pa ne mora bit' forumas hahahhaha
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#55418 Re: Zeničani

Post by Bloo »

anex wrote: 02/11/2021 18:40 Mole se moderatori sa drugih tema da ne spamaju ovako kulturnu temu... :D
Image
User avatar
phillie
Posts: 9493
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#55419 Re: Zeničani

Post by phillie »

Ma to treba dozivjeti, to se ne moze rijecima opisati :D
addiction
Posts: 158
Joined: 19/10/2021 19:16
Grijem se na: ze toplana ba ze

#55420 Re: Zeničani

Post by addiction »

sherbett wrote: 02/11/2021 22:23
phillie wrote: 02/11/2021 22:21

Nek je iz Crkvica, pa ne mora bit' forumas hahahhaha
Zašto? Koja je fora s tim Crkvicama?
Kad budes isla kod momka trazit ce ti pasos, eto koja je fora.
User avatar
phillie
Posts: 9493
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#55421 Re: Zeničani

Post by phillie »

serbet ionako nosi pasos sa sobom.
addiction
Posts: 158
Joined: 19/10/2021 19:16
Grijem se na: ze toplana ba ze

#55422 Re: Zeničani

Post by addiction »

Stvarno ne znam sto al’ ovo raje sto znam da su iz Crkvica ili Babine Rijeke su svi na neku svoju stranu, paralele.
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#55423 Re: Zeničani

Post by Sydnor »

Haj bona otključaj pp da ti pošaljem podatke od momka pa idite na planina na izlet ili na kafu :-D
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#55424 Re: Zeničani

Post by Sydnor »

addiction wrote: 02/11/2021 22:37 Stvarno ne znam sto al’ ovo raje sto znam da su iz Crkvica ili Babine Rijeke su svi na neku svoju stranu, paralele.
Nisi ti vidio Orahovičana, da vidiš tog mentaliteta, što kaže Nazif Gljiva "pobij sve i vrati se sam".
addiction
Posts: 158
Joined: 19/10/2021 19:16
Grijem se na: ze toplana ba ze

#55425 Re: Zeničani

Post by addiction »

sherbett wrote: 02/11/2021 22:36
addiction wrote: 02/11/2021 22:31

Kad budes isla kod momka trazit ce ti pasos, eto koja je fora.
Tko? Momak ili? :shock:
phillie wrote: 02/11/2021 22:34 serbet ionako nosi pasos sa sobom.
Ne nosim kad idem u BiH :bih:
Da momak. Svaki put kad idem kod jednog clana familije koji zivi u Crkvicama na ulaznim vratima mi trazi pasos i to od kako ga znam.
Post Reply